Coördinator slachtofferhulp De tram blijft een goed alternatief BAK wil gesprek met bezwaarmakers tegen nieuwbouwplan Scum Portiers bars begeleiden discogangers naar bussen Open huis drinkwaterbethijven DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1989 Leidenaar rijdt Warmonder aan SASSENHEIM - Een 56-jarige Warmonder heeft gisteren hoofdlet sel opgelopen bij een aanrijding op de Wasbeeklaan in Sassenheim. De man werd op zijn fiets aangereden door een 21-jarige bromfietser uit Leiden. Volgens de politie verleen de de bromfietser, die op het fiets pad langs de snelweg reed, geen voorrang aan de Warmonder. Openstelling rondweg Alphen begin oktober ALPHEN AAN DEN RIJN - De rondweg om Alphen wordt naar verwachting in de eerste week van oktober opengesteld voor autover keer. Met die openstelling is het eer- ste deel van de aanleg van rijksweg 11 voltooid. De opening zal worden opgesierd met festiviteiten, waarvan de in houd nog niet bekend is. De rond weg begint bij de Hefbrug en sluit aan op de Hoorn nabij kwekerij Lemkes. Schoolpleinpakket NIEUWKOOP - De werkgroep 'Verkeersopvoeding begint op het Schoolplein' heeft gisteren in het Nieuwkoopse gemeentehuis een zo genoemd Schoolpleinpakket aan geboden aan vertegenwoordigers van basisscholen. Onder het motto 'Vijfentwintig procent minder verkeersslachtof fers in de toekomst' wil de werk- - groep het aantal jeugdige verkeers slachtoffers terugdringen. Het pak ket bestaat uit materiaal dat is te ge bruiken op het plein van de basis school. WISSELENDE TECHNIEKEN Alphen vraagt subsidie aan Landelijk Overleg Slachtofferhulp ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen wil een coördinator voor slacht offerhulp aanstellen. Het college van B en W heeft hiervoor een aan het Lande lijk Overleg Slachtofferhulp geadresseerde subsidie-aan vraag gisteren de deur uitge gaan. Morgen sluit de ter mijn waarbinnen dergelijke aanvragen kunnen worden ingediend. In het gunstigste geval krijgt Alphen 40.000 gulden subsidie. Het initiatief van het dagelijks be stuur van de gemeente rvloeit voort uit de aanbevelingen die politie en de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) in de nota over slachtoffer hulp hebben gedaan. Alphens bur gemeester M. Paats stelt dat de plaatselijke politie 'best wat aan slachtofferhulp doet'. "Maar haar tijd is beperkt", aldus Paats. De samenleving krijgt volgens Paats steeds meer het idee dat er meer voor de daders dan voor de slachtoffers van misdrijven wordt gedaan. "Dat gevoel is niet altijd ten onrechte en het botst met het rechtsbewustzijn. Om dat effect te gen te gaan zijn concrete dingen no dig en geen mooie verhalen. Van daar onze subsidie-aanvraag voor een coördinator slachtofferhulp". Hij denkt aan een coördinator die wordt bijgestaan door zo'n vijftien vrijwilligers. De burgemeester wil wel dat dat geschoolde vrijwilligers zijn. Gemeentesecretaris G. de Graaff merkt op dat de coördinator 'het best een plaats kan krijgen op het politiebureau'. "Dat is het meest praktisch". De meeste aanmeldin gen komen namelijk bij de politie binnen. Een aantal zaken komt dan voor rekening van de politie maar als meer begeleiding nodig is kan de zaak in nauw overleg worden over gedragen aan een instelling. Hierbij speelt de coördinatoir een belang rijke rol. De nieuwe functionaris zal ressorteren onder de gemeentelijke sociale dienst. De 40 mille die Alphen in de wacht hoopt te slepen is overigens een zogeheten project-subsidie. Dat betekent dat de gemeente in de toe komst toch zelf een dekking zal moeten vinden voor de jaarlijkse kosten die gepaard gaan met de aan stelling van coördinator slachtoffer hulp. VOORHOUT Nog altijd is het de politie onduidelijk hoe het ongeval tussen een tankauto en een vrachtwagen in Voorhout gistermorgen is ont staan. De oplegger van de vrachtwagen is volgens ooggetuigen in de bocht van de Teylingerlaan bij de Drechsberg weggegleden en op de verkeerde weghelft terechtgekomen. Daarop boorde de tegenliggende tankauto zich in de zijkant van de oplegger waarbij de bestuurder van een tankauto, de 34-jarige A.P. uit Zwijndrecht om het leven kwam. (foto Jan Holvast) ALPHEN AAN DEN RIJN - De Zeeuwse kunstenaar Ton Lamper exposeert tot 15 oktober in de Alp heuse galerie Alphrame. De grafi cus hanteert diverse technieken als kleurenets, kartondruk, linoleum snede en houtsnede die hij over el kaar heen gebruikt. Abstracte vor men, archaïsche motieven en figu ratieve elementen vormen het hoofd bestanddeel van Lampers werk. Het bezwaarschrift werd gistermid dag behandeld tijdens een hoorzit ting van de raadscommissie voor KATWIJK De stichting BAK, die het nieuwe onderkomen van Scum in Katwijk gaat beheren, wil om de tafel gaan zitten met de indieners van een bezwaarschrift tegen het bouwplan voor het jongerencentrum. Het gaat om een groep vaste bezoekers van de camping De Noordduinen, die veel overlast verwacht van de komst van de hardrockers. Het nieuwe centrum wordt gebouwd op het parkeerterrein direct naast de camping. ook op korte termijn uitnodigen om gezamenlijk de verwachte knelpun ten op een rijtje te zetten en te pro beren de problemen op te lossen. Constructie Het huidige, hardrock-centrum aan de Helmbergweg in Katwijk dat moet verdwijnen in verband met de woningbouwplannen in Rijnsoe- ver-oost is de afgelopen jaren door de stichting Scum zelf be heerd. Voor het nieuwe onderko men in de Noordduinen is een ande re constructie gekozen, met als be langrijkste doel het gebouw voor een veel grotere groep jongeren be reikbaar te maken. BAK streeft naar een centrum dat zich richt op open jongerenwerk in de meest bre de zin van het woord. De doelgroep is daarmee veel breder dan die van Scum, dat zich louter richt op de liefhebbers van hardrock-muziek. Het huidige centrum aan de Helm bergweg is ook maar enkele avon den per week geopend. Een nieuw onderkomen op het parkeerterrein Noordduinen zal zo optimaal moge lijk worden benut. Als toekomstige beheerder van het gebouw noemt BAK de keuze voor dit parkeerterrein als bouwlo catie een zaak van het afwegen van belangen. "Het situeren van een on derkomen waar veel jongeren sa menkomen is altijd een moeilijke zaak". Voor Katwijk is dit probleem nog groter omdat de gemeente na genoeg is volgebouwd. "Elke ver plaatsing zal dan ook de nodige pro blemen met zich mee brengen. In goed overleg willen we echter pro beren of we de bezorgdheid van de kampeerders kunnen wegnemen". niet aanwezig om hun grieven toe te lichten. Wel overhandigde de stich ting BAK (Beheer Accommodatie Katwijk) aan de voorzitter van'de commissie een brief waarin de wens om met de kampeerders in overleg te komen was verwoord. Een dergelijke vorm van samen werking heeft volgens de stichting goed gewerkt op de huidige plek van het Scum-gebouw aan de Helm bergweg. De omwonenden hebben het centrum hier niet alleen jaren lang gedoogd, maar het kwam ook tot een prettige samenwerking tus sen bewoners en jongeren, aldus BAK. "Tot op heden is er niet één klacht over overlast door de buurt bewoners bij de politie ingediend. Dat kan van vele andere locaties in Katwijk niet worden gezegd". De stichting gaat er van uit dat het uitspreken van deze intentie al leen niet voldoende is om de onge rustheid bij de indieners van het be zwaarschrift weg te nemen. De or- ganisatie wil de kampeerders dan Reünie Hazerswoude HAZERSWOUDE - Zuster Marie- Sophie van de zusters van het Heilig 1 Hart komt zondag naar Hazerswou de Rijndijk voor een reünie in Het Anker aan de Chopinlaan. De on- derwijzeres gaf van 1937 tot 1948 les in de inmiddels afgebroken Li- duinaschool bij de Zwaantjeskerk. De reünie begint na de kerkdienst. Daarnaast speelt de menselijke fi guur een belangrijke rol als vertol ker van gevoelens en ideeën en soms als vorm. Het veranderlijke staat centraal in de werken van Lamper. De kun stenaar gebruikt wisselende tech nieken, wisselende gereedschappen variërend van etsnaald tot staal- borstel, maar ook zijn werken zelf kunnen vanuit verschillende hoeken worden bekeken. De 33-jarige Lam per doorliep de afdeling tekenen en handvaardigheid aan een leraren opleiding en ging vervolgens naar de Academie voor Beeldende Vor ming in Tilburg. Hij combineert het maken van grafiek met het lesgeven op middelbare scholen. KATWIJK - "De plaquet- te die naar mijn idee bij de woontoren aan de Tram straat in Katwijk moet ko men, is niet alleen bedoeld als herinnering aan de tijd dat de blauwe tram van Leiden naar Katwijk reed. Tevens wil ik daarmee het enthousiasme van de Kat- wijkers en uiteraard ook anderen voor de tram aan wakkeren. De tram is in deze tijd, waarin de ver- voers- en milieuproblema tiek veel aandacht vragen, een goed alternatief'. Dat zegt de tram- en treinliefheb- ber Cock Koelewijn uit Katwijk. Tot november 1960 bevond zich aan de Tramstraat in de kust plaats het eindstation van de 'Blauwe'. Koelewijn heeft zijn voorstel inmiddels ingediend bij burgemeester en wethouders en de raadscommissie voor beelden de kunsten in de badplaats. NOORDWIJK - De por tiers van de bars en dan cings in Noordwijk aan Zee begeleiden vanaf dit week einde na sluitingstijd de be zoekers weer naar de bus halten. Dat is gistermiddag in het overleg van de hore- ca-exploitanten met de Stichting Promotie Noord- wijk afgesproken. De pen delbussen van en naar het parkeerterrein aan het Wantveld worden voorlo pig niet ingezet. Dit weekeinde gaat het winterregiem voor bars en dancings weer in en moe ten de zaken weer om 01.00 uur in plaats van 02.00 uur hun deüren sluiten. Afgelo pen winter heeft de begelei ding van de portiers goede resultaten opgeleverd. De overlast verminderde aan zienlijk. Desondanks heeft het er naar uitgezien dat de portiers niet opnieuw zou den willen bijspringen. Na de perikelen met de bussen van afgelopen we ken, zeiden de buschauf feurs-niet veel vertrouwen meer te hebben in de por tiers. De 'uitsmijters' wei gerden daarop in eerste in stantie deze service op nieuw te verlenen. Volgens M. van der Jagt, directeur van de SPN, heeft het gistermiddag de nodige overredingskracht gekost om de portiers toch zo ver te krijgen. "Gelukkig ston den de horeca-exploitanten wel achter het idee". Overi gens zijn de buspassagiers volgens de portiers niet de enigen die overlast veroor zaken. Doordat er veel te weinig taxi's beschikbaar zijn na sluitingstijd, veroor zaken ook de op een taxi wachtende avondtoeristen veel overlast. Van der Jagt wil proberen kort na .slui tingstijd mbë'r taxi's naar Noordwijk te halen. Omdat het volgens de SPN niet zeker is dat met de inzet van de portiers de problemen met de bussen uit de wereld zullen zijn, wil de stichting geld achter de hand houden voor ande re noodmaatregelen. Het geld dat nog in kas is en be- .doeld was voor het op nieuw inzetten van pendel bussen, wordt vooralsnog niet uitgegeven. De pendel bussen blijven op stal. Eind oktober worden de eerste weken van de winterperio de geëvalueerd en wordt bekeken of de pendelbus sen alsnog kunnen worden ingezet. REGIO De drinkwaterbedrijven houden op zaterdag 23 september open huis. Op ongeveer 50 plaatsen in het hele land worden pompstations, voor- zuiveringsstations en waterwinstations voor het publiek opengesteld. In J de Leidse regio kan een bezoek worden gebracht aan het voorzuiverings- station Lindenbergh in Katwijk en het pompstation Rijndijk in Hazers- woude. De Open dag wordt georganiseerd om meer duidelijkheid te geven over de kwaliteit van het drinkwater. Die kwaliteit is vooral de laatste jaren on derwerp. van discussie als gevolg van de vervuiling van bodem en water. Aan het publiek wordt nu getoond hoe waterzuivering in zijn werk gaat. Er zijn in de bedrijven deskundigen aanwezig die vragen kunnen beantwoor den. Het Katwijkse voorzuiveringsstation Lindenbergh staat aan de Wasse- naarseweg 50E (de Provincialeweg tussen Katwijk en Wassenaar). Het pompstation Hazerswoude is gevestigd aan de Rijndijk 129-131. Het open :huis wordt gehouden van 10.00 tot 15.00 uur. Katwijker Cock Koelewijn wil plaquette van de 'Blauwe' op woontoren tramlijnen is overigens betaald uit een extra benzineheffing die de staat Californië automobilis ten laat betalen. Maar voor Los Angeles betekent het wel dat het autoverkeer van en naar de city is teruggelopen en dat kun je een door Kees van Kuilenburg De 28-jarige drs. Koelewijn vindt het kunstwerk hij denkt daarbij aan een door hem ontwor pen plaquette van geglazuurde klei van 1 bij 1,80 meter - ook weer eens wat anders dan de in de kustplaats veel voorkomende beeldjes over de visserij of andere typische Katwijkse zaken. "Daar ben ik een beetje op uitgekeken. Het is tijd voor wat anders. Bij veel Katwijkers staat de 'Blauwe' nog altijd levendig voor de geest en dat mag best aandacht krij gen", meent de Katwijker, die in het dagelijkse leven zijn brood als journalist verdiend. Volgens Koelewijn zou de tram lijn tussen Leiden en Katwijk be slist nog hebben gereden als het besluit om er definitief mee te stoppen een jaar of vijf later aan de orde zou zijn geweest. "Al in 1965 was de druk van het autover keer sterk voelbaar en ik denk dat als toen de beslissing zou Zijn ge nomen de deskundigen er nog wel een nachtje over hadden ge slapen. De kans zou dan groot zou zijn geweest dat de tramverbin ding was blijven bestaan", geeft Koelewijn aan. JToch kan ook de Katwijker be grip opbrengen voor de destijds genomen beslissing. "Het tram- vervoer liep aan'het eind van de jaren vijftig zeer sterk terug. Niet in het minst door de opkomst van de bromfiets en de auto. Ook de middagspits verdween. Vroeger werd er in veel gevallen gewerkt n zijn modeltreinen. "Ikz x tram tussen Leiden en Katwijk wel tussen 8.00 en 12.00 uur en tussen 14.00 en 18.00 uur. De middagpauze werd geleide lijk aan teruggebracht tot een uur. Dat betekende dat de Katwijkers niet meer tussen de middag met de tram heen en weer gingen om te gaan eten. Bovendien viel in die tijd ook het avondvervoer vrij wel geheel weg door de komst van de televisie. Alles bij elkaar de doodsteek voor de tram", al dus de Katwijker. Bovendien was ook het mate rieel sterk verouderd. De trams die tussen Leiden en Katwijk re den, dateerden uit 1924 en de elektrische installaties waren nog een jaar of wat ouder. "Eigenlijk was het besluit om met de tram lijn te stoppen al voor de Tweede Wereldoorlog genomen, maar door het gebrek aan brandstof voor autobussen werd het leven van de 'Blauwe' nog een aantal ja ren gerekt. Dat was ook het geval met de overige verbindingen tus sen Leiden en Den Haag en het stadstrammetje in Leiden zelf', vertelt Koelewijn. De Katwijker sluit de terugkeer van de tramverbinding tussen Leiden en Katwijk en ook tussen Den Haag en Leiden beslist niet uit. Koelewijn, die ook secretaris is van de afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereniging van Be langstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen (NVBS), maakt dat op uit ervaringen die hij in het buitenland heeft opgedaan. "In Frankrijk bijvoorbeeld zijn er de afgelopen tien jaar tal van trambedrijven in steden bijgeko men, zoals bijvoorbeeld in Nan tes, Grenoble en St. Etienne. Die steden hebben een uitgebreid net van tramverbindingen gekregen. Evenals bij ons zijn die tramlijnen kort na de oorlog in recordtempo opgeheven en vervangen door de bus. Nu is de tram weer terugge haald, omdat men af wilde van die walmende bussen in de ste den. Bovendien raakten de ste den overvol". Dezelfde situaties heeft Koele wijn ir. de Verenigde Staten aan getroffen, zoals in de door hem bezochte steden Buffalo, San Diego, Sacramento en San José. "Daar is tevens de kans aangegre pen om de binnenstad een facelift te geven. Oyer die veranderingen is men zeer enthousiast", vertelt de Katwijker. "Een goed voor beeld is ook te zien in Los Ange les. Daar lopen sinds kort twee nieuwe tramlijnen vanuit het cen trum naar de buitenwijken. Die zijn aangelegd in de .bermen van de snelwegen. De aanleg van de De tram komt overigens niet al leen terug in het buitenland, ook in ons land komt er volgens Koe lewijn steeds meer waardering voor dit schone vervoermiddel. "Zoals de tramverbinding tussen Utrecht en Nieuwegein. Die vol doet uitstekend. Het Gemeente lijk Vervoer Bedrijf in Amster dam overweegt om de tram onder meer naar Purmerend te laten rij den. Daar wonen veel Amster dammers die dagelijks met de au to naar hun werk gaan en dat geeft bijzonder veel overlast. Ver- keersdeskundigen in onze regio moeten iets dergelijks toch ook kunnen oppakken", vindt Koele wijn. "De tram is een comfortabel vervoermiddel en automobilisten zijn eerder geneigd om daar in te stappen dan in een stinkende autobus. Bovendien reed de tram in 1960 in 25 minuten van Katwijk naar Leiden en de bus doet er nog drie minuten langer over". Koele wijn ziet de tram trouwens nog niet op' korte termijn terugkeren. "Dat zal wel na de eeuwwisseling worden". De Katwijker is sinds z'n twaalfde jaar 'verslaafd' aan trein en tram. "Ik ben begonnen met een Marklin-trein en dat is later uitgebreid. Ik wil nu zoveel moge lijk weten en zien van alles wat met deze vormen van openbaar vervoer te maken heeft. Vooral de techniek daarbij spreekt mij enorm aan. Hoe krijg je honderd ton staal over twee ijzertjes. Dat fascineert mij. Maar ook de logis tiek. Hoe is het mogelijk om bij voorbeeld in een grote stad 4.500 trams op tijd te laten rijden. Daar kan ik mij uren in verdiepen". Dat betekent dat Koelewijn veel van zijn vrije tijd 'tussen de wielen' doorbrengt. "Een rit met de tram of trein maken en dan kij ken op welk puntje een goede fo to of dia kunt maken". Een maand Verenigde Staten leverde vorig jaar dan ook 1.200 dia's en 400 foto's op. "Niet veel eigen lijk", zegt de Katwijker. "Een col lega van mij schoot op een zelfde soort trip niet minder dan 90 dia rolletjes vol". - stokhan- gen, mastklimmen, accu-tillen, van 19.00 tot 22.00 uur op de Hoofdstraat Katwijk vergadering ZVEZ, aanvang 19.00 uur in het raadhuis. Leiden bing-avond in buurthuis Groen- oord, Pasteurstraat, zaal open om 19.30 uur. jubileumproductie 'Dolce di aanvang 21.00 uur in de parkeer garage LAK-theater, Cleve- rmgaplaats. Leiderdorp open huis Squaredanceclub The Sjelter Squeezers', van Bravura, aanvang 20.00 clubgebouw Beukenschans. Noordwijk aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. Voorschoten concert Nieuw Nederlands Strijkkwartet, aanvang 20.30 uur in Kasteel Duivenvoorde, Veurse- laan. VRIJDAG 15 SEPTEMBER Hiltefcom viering Oranjefeesten met di verse aktiviteiten, vanaf 9.15 uur, kortebaan draverij op de Meer- laan, aanvang 14.00 uur. optreden zanger Eddy Taylor in Blues Brothers, Henri Dunant- plein, aanvang 21.00 uur. Leiden ruil- en verzamelbeurs Ruilver- eniging Koningskerk, van 20.00 tot 22.00 uur in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade. klaverjasavind in De Linde, He renstraat 64, aanvang 20.00 uur. optreden Bram Vermeulen met soloprogramma 'Gezellig', aan vang 20.30 uur in het LAK-theater, Cleveringaplaats. try-outvoorstelling Tour de Chant', met Jasperina de Jong, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. jubileumproductie 'Dolce di Sposa', door muziektheater LAK, aanvang 21.00 uur in de parkeer garage LAK-theater, Cleve- ZATERDAG 16 SEPTEMBER Hillegom viering Oranjefeesten met o.a. mastklimmen. skelterrace, touw trekken, vanaf 9.30 uur, start puz- zelrit automobilisten om 19.30 Katwijk open dag Theater Tripodia, Hoornesplein, t.g.v. 12 1/2-jarig bestaat, van 11.00 tot 16.00 uur. benefietoptreden 'Les Zazous', voor het Zeehospitium, aanvang 21.00 uur in De Schuit, Voor- Leiden Leidse Uitdag, presentatie van cultureel programma, vanaf 10.30 uur in de Pieterskerk. opening tijdelijk buurthuis Oos terstraat 5a, met o.a. muziek, grabbelton, schminken en fototen toonstelling, vanaf 10.30 uur. Promenadeconcert Noorhol- lands Philharmonisch Orkest olv i Heinz Friesen. mmv Emmy Ver- hey (viool) en Elena Vink (so praan), aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. try-outvoorstelling Tour de Chant' met Jasperina de Jong, Leiderdorp bingo-avond bij De Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in de Noordwijk ukkies-voetbal voor meisjes en jongens van 4 en 5 jaar, van 12.00 tot 13.00 uur in sporthal SJC, La ge weg. hengelwedstrijd HSV De Sport visser, van 17.00 tot 20.00 uur op

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16