Van kroontjespen tot 9 'Van een dialoog met de burgers is op dit moment geen sprake meer' Leidse Hogeschool vraagt Raad van State schorsing van besluit over logopedie DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1989 llEIDEN Afscheid hoofd afdeling burgerzaken Kortom, een in Leiden nog niet gekende vorm van inspraak. Voorafgaand aan de 'Dag der democratie' besteedt deze krant in een serie van vier artikelen aandacht aan de inspraak in Leiden. Heeft de burger werkelijk de mogelijkheid invloed uit te oefenen op het beleid van het gemeentebestuur, maken bezwaren tegen besluiten van de gemeente een kans? Neemt de gemeente de burger serieus. Onder het motto: 'Bestorm de gemeenteraad met uw vragen en opmerkingen' houdt de Stichting Burgerschapskunde dinsdag 19 september in de Stadsgehoorzaal een avond over democratie en gemeentebeleid in Leiden. Burgers kunnen zich dan in rondes van tien minuten rechtstreeks wenden tot raadsleden en wethouders. Leidenaars krijgen dè gelegenheid hun mening te geven over bijvoorbeeld de °~:~r.'»-»-»•••■ verkeerssituatie in hun buurt, de bouw van woningen of de of is inspraak slechts een wassen neus? subsidiëring van sport en spel. Vandaag een gesprek met Joop Beemer, inspraak coördinator van de Stichting Welzijn Leiden. LEIDEN "Een voorbeeld van hoe inspraak niét moet verlopen is de nota Bouwen in bestaande stadswijken geweest. De door heel veel mensen bezochte hoor zittingen waren niet meer dan het inzamelen van zeer vrijblijvende adviezen. Veel insprekers hebben hierdoor een fikse kater opgelo pen". Aan het woord is Joop Bee mer, inspraakcoördinator van stichting welzijn. Deze stichting, helpt onder meer groepen bur gers bij de inspraak. Ook voor de rest aan inspraak mogelijkheden van de gemeente Leiden heeft Beemer weinig lo vende woorden over. In de 16 jaar dat hij in Leiden werkt, heeft hij gemerkt hoe langzaam de menta liteit bij bestuurders veranderde en inspraak steeds minder be langrijk werd. "Toen ik begon kwam de stadsvernieuwing in Leiden-Noord op gang. Bij de planvorming werden de bewo ners goed betrokken, ze hadden een duidelijke stem in het kapit tel. Niet al hun wensen konden worden gehonoreerd, maar ze konden wel meepraten en er werd naar hen geluisterd", aldus Bee- door Meindert van der Kaaij Het meepraten gebeurt volgens Beemer nu te veel plichtmatig. "De hoorzittingen zijn er omdat het volgens de procedures nu eenmaal moet. Daardoor merk je dat het verhaal maar van één kant komt. Van een dialoog is hele maal geen sprake meer. Een goe de dialoog is voor bewoners be langrijker dan op bepaalde pun ten hun zin te krijgen. Vreemd ge noeg kunnen insprekers tevreden zijn hoewel ze niets hebben be reikt. Ze zijn in dergelijke geval len echter serieus genomen en hebben het gevoel gekregen dat ze samen met de gemeente iets tot stand hebben gebracht", aldus Beemer. In het geval van de nota Bou wen in bestaande stadswijken hebben talloze mensen iets ge zegd en dat is keurig opgeschre ven. Daarna is er echter totaal niets mee gebeurd. "In de com missie- en raadsvergaderingen was er praktisch niets terug te vinden van de emotionele en druk bezochte hoorzittingen. Daar liet het college en de raads leden zien dat ze de hoorzittingen niet serieus namen. Een slechte zaak", zo concludeert Beemer. Ook vindt hij het fout dat de toenmalige wethouder Peters van ruimtelijke ordening zei 'dat nog niets vast stond' en dat tegen alles Joop Beemer: "Inspraak is nu bepaald geen 'hot nog procedures mogelijk waren. "Dat is natuurlijk zo. Het is ook goed dat er dan nog beroepsmo gelijkheden zijn. Maar je mag in spraak nooit laten vervangen door beroepsprocedures, want dat is belangenbehartiging en geen inspraak meer. Die moet je houden op het moment dat de overheid nog geen besluiten heeft genomen en er nog écht van alles mogelijk is". Zoethoudertje Een ander gebied waar de ge meente nog wel eens steekjes laat vallen zijn de werkgroepen die voor bepaalde wijken bestaan. Vertegenwoordigers uit een wijk mogen mee praten over het beleid dat de gemeente wil voeren. Met de nadruk op het woord mogen, want vaak lijkt het volgens Beie- mer op een zoethoudertje. On langs maakte hij dat nog mee met de werkgroep Hoge Rijndijk, die Beemer zelf ondersteunt. De wijkvertegenwoordigers kregen te horen dat een afgesproken avond waarop een aantal uit gangspunten voor de bebouwing van het grasveldje aan de Burg- gravenlaan aan de orde zou ko men, niet doorging. In plaats daarvan kwam een uitnodiging voor een voorbereidingsvergace- ring waarbij al een concreet bouwplan op tafel zou liggen. "Zulke inbreuken op afgespro ken procedures komen wel vaker voor en maken vertegenwoordi gers heel wantrouwend ten op zichte van de gemeente. Dergelij ke gebeurtenissen zijn niet leuk voor de personen die daar veel tijd in steken. Wanneer ze op die manier gepasseerd worden, krij gen ze terecht het gevoel er voor spek en bonen bij te zitten", zegt Beemer. Behalve de gemeente hebben ook woningbouwcorporaties steeds minder oog voor de me ning van bewoners, zo stelt hij. De fusies bij woningbouwvereni gingen zijn daar een belangrijke oorzaak van. "Gaandeweg gingen zijn de verenigingen zich steeds vaker op het standpunt gaan stel len dat zij de opdrachtgever zijn en dat zij dus verantwoordelijk zijn. Op die manier drukten zij steeds sterker hun stempel op bouwplannen ten koste van de in spraak van de toekomstige bewo- Dood gemaakt Een andere oorzaak van de minie me inspraak op dat gebied, is bij voorbeeld de veranderde hou ding van het ministerie van volks huisvesting. Leiden krijgt steeds minder mogelijkheden voor soci ale woningbouw en deze zijn bo vendien gebonden aan steeds strengere regels. Daarnaast is het zo dat de procedures zodanig zijn ingekort dat er geen inspraak meer mogelijk is. De plannen moeten volgens Beemer in drie maanden zijn klaargestoomd en daar past de inspraak niet meer bij. Beemer zet zich sterk af tegen de opvatting dat inspraak geen zin meer heeft, omdat er te weinig te bepraten valt en alles in grote lijnen al vast staat. "Mensen moe ten te allen tijde blijven bepalen hoe hun leefomgeving eruit gaat zien. Zij zijn degenen die daar hun leven moeten doorbrengen en dus willen en moeten zij bij het maken van plannen betrokken worden". Zo hekelt Beemer de mentali teit die her en der is ingeslopen. Ondanks de vele formele in spraakmogelijkheden zoals de Wet openbaarheid van bestuur, inspraakverordingen en verorde ningen op de werkgroepen, heb ben burgers toch minder in de melk te brokkelen. "Ambtenaren zijn geneigd naar de letter van de wet te handelen en zo het in spraakproces dood te maken. Zo denken ook gemeenteraadsleden dat, zodra ze gekozen zijn, ze niets meer met hun kiezers te maken hebben. De mentaliteit om wer kelijk naar mensen te luisteren en met hen de discussie aan te gaan, ontbreekt. Ja, ik weet het. In spraak is nu bepaald geen 'hot item' meer, maar we zouden dat graag veranderd willen zien", zegt Beemer. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Het is niet denkbeeldig dat Theo van der Nat ook zelf binnen afzienbare tijd zijn geluk op de ar beidsmarkt moet beproeven, sug gereert Van Gulick. In maart vol gend jaar doemen gemeente raadsverkiezingen op en het is al lerminst vanzelfsprekend dat de WD terugkeert in het college van B en W. Van der Nat zegt daar, gezien zijn ervaring en ach tergrond, niet bang voor te zijn. Hij nam een weloverwogen risico. Zelfs zou hij het aandurven er een geldbedrag onder te verwedden dat de WD in de volgende perio de weer deelneemt aan het colle ge, zü het dat het een beperkt be drag zou moeten zijn "waar ik me niet al te grote zorgen over hoef te maken". Verboden (2) "Het aantal wethouders in het volgende college van B en W hangt af van de wenselijk geachte verdeling van de politieke in vloed van de collegepartijen en van de inschatting van de werk last van de wethouders voor de komende jaren", aldus Van der Nat die als zevende wethouder is aangetreden terwijl hij eerder, bij het aftreden van wethouder Pe ters pleitte voor het terugbrengen van het aantal wethouders van ze ven naar zes. Van der Nat wil nu, ondanks lang aandringen, geen voorkeur uitspreken voor zes of zeven wethouders. Desalniettemin slaagde het 'groentje' Van der Nat er de afge lopen zomervakantie in om de stad helemaal in zijn ééntje te be sturen. Hij verving niet alleen al zijn collega-wethouders maar mocht als loco-burgemeester ook alle uitgaande brieven onderteke- nen ("ik lees ze nog allemaal"). Tijdens het interview zeult de bo de af en aan met stapels vloeiboe ken. Van der Nat volstaat niet al leen met het zetten van zijn hand tekening onder de stukken maar zet ook zijn paraaf op alle pagi na's. Is hier sprake van een nieu we trend of ontbreekt het de wet houder aan een nieuwe mentor, vraagt de interviewer zich af? De laatste veronderstelling blijkt juist. Lichte verbazing bekruipt Van Gulick. "De eerste de beste nieuwe werknemer wordt weg wijs gemaakt in de bureaucrati sche t>eginselen terwijl men een beginnend wethouder in het die pe laat spartelen". Verbazing is er ook als Van der Nat minstens vijf knoppen va:i zijn telefoon moet uitproberen vóórdat het aangekondigde ge sprek doorkomt. De wethouder zelf noemt een in het oog sprin gend verschil tussen de gemeente en bedrijfsleven dat gedurende vakantieperiode op het stadhuis belangrijke beslissingen worden uitgesteld. "Het is hier hollen of stilstaan. In de zomer gebeurt er helemaal niets, of nee, heel wei nig, terwyl in het najaar het be grotingscircus gigantisch veel energie opslurpt van ambtena ren, college en raadsleden. Mis schien een aandachtspunt voor het reorganisatieproject van de gemeente?" Van der Nat vindt het sneu voor QQ dat de tijd nog niet rijp was voor het onthullen van grote be- leidsdaden. Aan het eind van het gesprek komt de aap uit de mouw. "Ik ben wat voorzichtiger geworden sinds ik me vorig jaar tegen het Leidsch Dagblad heb laten ontvallen dat het vertre van Peters een goede gelegenheid was het college terug te brengen van zeven naar zes wethouders. Die journalist belde me toen ik. me net in mijn rokkostuum stond te hijsen voor m'n promotie. Ik heb toen niet de gebruikelijke voorzichtigheid in acht genomen. Nou, dat heb ik wel geweten hoor". "Nee laat ik het anders zeg- 9en (foto Jan Holvast) Aangifte aanranding LEIDEN - Een bewoonster van de Merenwijk heeft bij de politie aan gifte gedaan van aanranding. De vrouw schuilde gistermiddag nabij de kinderboerderij in de Merenwijk in een houten hut voor de regen toen zij door een man in haar billen werd geknepen. De man wiens leef tijd op circa 25 jaar wordt geschat, verdween vervolgens. Het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie begint op 18 september met een herfstcursus, waarin de typische verschijnselen van dit seizoen nader worden belicht. De cursus omvat vier theorie-avonden die worden gehouden in de Sterrenwacht en vier excursies op zaterdagochtend. De cursus kost 35 gul den en is voor maximaal 40 deelnemers. Meer informatie en aanmelden bij Dineke Bruin. Beekforel 70. 2318 MC. Leiden, telefoon 215123. Volksdansen Volksdansvereniging Krici Krici Ticek is gestart met haar nieuwe dansseizoen. Iedere vrijdagavond kan er gedanst wor den (door beginners en gevorderden) in het Vlietcomplex aan de Voorschoter- weg te Leiden. Voor meer informatie tel. (071) 414865 en 897914. Ouderen Buurtcentrum Dijk 33 houdt op maandag 18 september een thema-ochtend voor ouderen vanaf 55 jaar over 'Ouderen en bijzondere kosten' (taxi, bril. et cetera). Aanvang 10.00 uur, kosten 1 gulden. Meer informatie bij Martha of Wilma, tele foon 125736 Cronesteyn Voormalig groen-ambtenaar E. Cornet houdt zondag 17 september bij werkge meenschap 'De Ratel' een lezing met di a's over polderpark Cronesteyn. De bij eenkomst heeft plaats in de grote zaal van Het Volkshuis aan de Apothekers- dijk. de aanvang is 10.30 uur. LEIDEN - "Het werk bij de af deling burgerzaken lijkt mis schien het stoffigste en saaiste wat je je kunt voorstellen, maar dat is een geheel verkeerd beeld. Het is juist één van de boeiendste dingen die bij de ge meente te doen zijn", aldus A. Hilgeman die na veertig jaar overheidsdienst gistermiddag afscheid nam als hoofd van de afdeling Burgerzaken. Uit han den van burgemeester Goe- koop kreeg hij een koninklijke onderscheiding. Hij is nu ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hilgeman gaat met de vut. door Meindert van der Kaaij ooof* aHviac Hpt Bur9emeester Goekoop speldt op het revers Vuue «eer z geen ze aavies. nei s[erseien dje horen bij de onderscheiding ridder in de orde "Als iemand ooit eens contact heeft met de gemeente, dan is het haast altijd met burgerzaken. Je gaat de hele dag met ménsen om. Je biedt mensen hulp e is dus niet zo dat je alleen alfabet hoeft te kennen om de kaart jes uit het persoonsregister te halen en ze weer terug te zetten. Er komt toch wel meer voor kijken", verde digt Hilgeman zijn afdeling. Veertig jaar geleden begon hij bij de gemeente Wassenaar, hij is in dat dorp geboren en getogen, en werkte daar zeven jaar. Vervolgens werkte hij 13 jaar op gemeentehuis van Oegstgeest. De laatste twintig jaar bracht hij door in Leiden waar hij in 1971 hoofd werd van de afdeling burgerzaken. In zijn carrière heeft Hilgeman als ambtenaar burgerlijke stand menig huwelijk gesloten. "Soms wel vijf als de eerste. Dat vind ik knap". geïnspireerd een verhaal te houden hoofd werd, moest hij dat werk aan valt niet mee. Terwijl ik wel vind anderen overlaten. Alleen op vpr- dat elk bruidspaar het recht heeft zoeken van kennissen en vrienden op een ambtenaar die hen toe- wilde hij nog wel eens achter het ka- spreekt alsof het die dag de eerste theder plaats nemen. "Dat is dan keer is. Het is dag van hun le^ zijn er zenuwachtig voor en h zich er voor opgedoft. Ik had wel zonderheden te weten. Dat is dan eens medelijden met de bode die een verademing en wordt het pas maar weer voor de zoveelste keer echt leuk", aldus Hilgeman. i mij moest aanho- Vanaf hét begin af aan heeft hij neer affiniteit gehad met de burger respect voor conferenciers. Die lijke stand dan met het bevolkings- doen een voorstelling zo'n 100 keer register. Een verklaring daarvoor de 99ste keer is nog net zo leuk kan hij moeilijk geven. "Misschien tot zes per dag. Om elke keer Sinds het moment dat Hilgeman LEIDEN - De Leidse Hogeschool êen navolging krijgen". Schorsing Beroepsonderwijs zal bij de vraagt de hogeschool niet Raad van State schorsing vragen besluit ben ik meer een burgerlijk stand man, omdat je daar heel secuur moet werken. Wat voor acte je daar bij ook opmaakt, alles moet goed zijn. Daar mag geen letter, geen komma verkeerd staan. Ik ben toe vallig heel secuur". Daarnaast is het zo dat er een heel scala aan acten is die het werk af wisselend maken. "Een huwelijk komt natuurlijk vaak voor, maar daarnaast heb je acten voor adop ties, erkenning van kinderen, ver andering van geslachts- of voorna men, en ga maar door". Het is dan ook niet vreemd dat Hilgeman 12 jaar bestuurslid was van een vereni ging voor ambtenaren van de bur- i het gerlijke stand. Bovendien het besluit van minister Deet- ding te schrappen. "Wij zijn het man om de opleiding Logopedie principe eens met de minis volgend jaar te beëindigen. Een uit- deze moet worden omgezet spraak in het beroep dat de Hoge- tweede-graadslerarenopleiding. Wij school tegen dit besluit heeft aange- hebben wel beroep aangetekend, tekend, laat volgens voorzitter A.J Ouwerkerk van het College van Be- ding niet krijgen". stuur te lang op zich wachten, "Voor 'J pas op 19 december een uitspraak de beroepszaak worden gedaan. Maar wij moeten nu al beginnen met de werving voor volgend jaar en kunnen die onduidelijkheid dus niet hebben. Vandaar dat we een schorsingsverzoek willen indie nen". Volgens Ouwerkerk heeft hetzelfde ook de docentenoplei- docent en examinator in het perso- familierecht aan de be- met de minister dat stuursacademie. Een andere boeiend facet vond Hilgeman het voorbereiden van verkiezingen. "Je moet zorgen voor knullige zaken zoals potloden en gummetjes. Maar je hebt ook be roepsprocedures zoals bij de afgelo- tegen het feit dat wij die oplei- De voorzitter sluit de mogelijk- -T- -;--- weten zal er heid niet uit dat de Leidge H pen verkiezingen toen extreem i mrsnraak in school (en andere hbo-opleidingen rechtse Parkenijjeknoeid hadden in het land) zich binnenkort weder- j '1 fijfijjÉ| om tot hogere instanties zal moeten wenden, in dit geval voor de bekos tiging van nieuwe sociaal-agogische ^ls gevolg dat opleidingen. Volgens Ouwerkerk wijst minister Deetman het met veel moeite tot stand gekomen com promisvoorstel van de HBO-Raad Amsterdam, met gedaan. Ouwerkerk, dié va nieuwe studiejaar v< Hogeschool opende, spraak dat de afstudeerprojecten 1991 te bekostigen. Ouwerkerk logopedie intussen landelijke be- noemt deze afwijzing 'geen beleid' kendheid hebben gekregen. "Over "Vooral omdat de minister zich eer met de handtekeningen die nodig op de kieslijst te kunnen ko- Je laat alles goed verlopen met het eind van de uitslag uit de bus komt rol len. Dat is heel mooi om mee te ma ken". De grootste verandering die Hil- i alle aanvragen te honoreren middag het en daarbij deeltijd varianten op al de Leidse bestaande opleidingen in 1990 zijn toe- geheel het algemeen kan worden gecon- der cludeerd dat deze projecten groot succes zijn en nu reeds bij het HBO heeft uitgesproken vendien vorig jaar vrijwel alle dere Hogescholen en studierichtin- vragen wel heeft gehonoreerd". burgerlijke stand is de ontwikke ling 'van kroontjespen tot chip'. Hij opleidingenvanaf weet nog dat een collega van hem in Wassenaar bijna de hele dag nodig had om de acten van twee huwelij ken in schoonschrift te maken. "Met zwierige krullen werden de ac ten in duplo opgemaakt. Bovendien stond op de acten veel meer ver meld dan nu het geval is". r beleidsvrijheid QQ dat hij het artikel nog even mocht lezen voordat het werd af gedrukt zou hij zelfs nog terug houdender in zijn antwoorden zijn geweest, deelde hij mee. Kortom, Van der Nat deed zorg vuldig zijn best zijn gesteven bla zoen nog even glad te houden". Op de vraag of de WD-fractie geen vrouwenvoorrangsbeleid voert (verwacht werd dat op z'n minst Marijke Wijnbergen of Lai- la Driessen kandidaat zouden zijn voor het wethouderschap) ant woordt Van der Nat dat mannen en vrouwen binnen die fractie ge lijk worden behandeld. Van een overrompeling van de fractie is volgens Van der Nat geen sprake geweest. Is de nieuwbakken WD-wet- houder er wel voorstander van om vroqwen meer kans te geven bij benoemingen binnen het ge meentelijk apparaat? Van der Nat: "Volgens mij is de beste me thode om vrouwen betere kansen te geven ze in de gelegenheid te stellen extra opleidingen en cur sussen te volgen. Daar moet het accent op liggen. Het is uitermate belangrijk het nodige te doen aan de intreding en carrièreplanning van vrouwen, maar dat mag niet ten koste gaan van de mogelijkhe den voor de andere seksecatego rie. De gemeente is een werkge ver van het hele personeel, zowel Een opvatting die afwijkt van die van de linkse coalitiegenoten, concludeert Van Gulick. Leidt dit niet tot botsingen binnen het col lege? "Nee hoor", antwoordt Van der Nat. "We verschillen niet van mening over het doel. Ook de WD vindt dat er meer moet wor den gedaan om vrouwen een goe de plek te geven in de maatschap pij. Je kan daarmee wat verder en wat minder ver gaan. Maar we voeren de raadsbesluiten gewoon uit". Verboden Het verboden interview met WD-wethouder Theo van der Nat. Wij maakten er vorige week al melding van in deze rubriek. Gemeente-ambtenaar Reinout van Gulick intentiewde Van der Nat, die de portefeuille economi sche zaken heeft overgenomen van Jos Fase, voor het personeels blad QQ. Tijdelijk eindredacteur van QQ, Otto Scheepbouwer (hoofd van de afdeling bestuurs- ondersteuning) vindt het resul taat dermate prikkelend en scha delijk voor het imago van de ver se wethouder dat hij het niet wil de publiceren (hoewel Van der Nat zelf zijn fiat had gegeven). Alleen als Van Gulick zijn ver haal op een aantal punten zou wij zigen zou het de kolommen yan QQ nog halen, liet Scheepbouwer ons vorige week met zoveel woor den weten. Met name de persoon lijke visie van de interviewer zat Scheepbouwer dwars. Van Gu lick hield evenwel vast aan zijn oorspronkelijke tekst en heeft de bestuursondersteuner intussen laten weten zich terug te zullen trekken als redacteur van het ge meentelijke personeelsblad. Het beruchte interview met Van* der Nat zullen we dus nimmer in QQ kunnen lezen. Maar wel in Steeds. Wij selecteerden de belangrijkste passages uit het verboden vraag gesprek. Het interview met de nieuwe WD-wethouder duurde drieën- een half uur. "Bereidwillig, vrien delijk en ketting-koffiedrinkend stond hij QQ te woord". Maar waar Van Gulick voor kwam, "een sprankelend verhaal met or- ginele beleidsopvattingen van een ambitieuze, onbevangen wet houder", daarvan was in de verste verte nog niets te bespeuren. "Ieder woord werd op een goudschaaltje gewogen", meldt de verslaggever. "Drie kanten van de medaille kregen gelijke aandacht, geen denkbare nuance werd over het hoofd gezien ("even denken of ik iets vergeten ben"), elk antwoord - vol mitsen, maren en voorbehouden - uitge breid geformuleerd en geherfor muleerd ("nee, laat ik het anders zeggen"). Zonder toezegging van

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15