EIDEN Leidsch Dagblad tegen bedrijfsplan Damiate Stichting SHWJ wil zelfstandigheid Het Leids postkantoor in opspraak LEIDSCH DAGBLAD Nieuwe school aan Wassenaarseweg Expositie over beleg van Leiden Plan voor uitbreiding van Regeer Meubel VERENIGING OUD-LEIDEN DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1989 Personeel komt met alternatieve plannen LEIDEN Het personeel van het Leidsch/Alphens Dagblad heeft gistermiddag tijdens een bijeenkomst het bedrijfsplan voor het Damia- te-concern, waarvan deze krant deel uitmaakt, afgewe zen. In een telegram aan hol ding-directeur J. de Vries pleiten de werknemers en de vakbonden CNV, FNV en NVJ voor handhaving van het Leidsch/Alphens Dag blad als zelfstandig bedrijf. Volgens het concept-bedrijfsplan wordt de krant voor een groot ge deelte ontmanteld. De grafische en administratieve tak van het bedrijf wordt overgeheveld naar Haarlem. De directie van Damiate Holding wil ook de binnen- en buitenlandre dacties van het Haarlems Dagblad en het Leidsch/Alphens Dagblad samenvoegen. Dat zou betekenen dat in Leiden alleen de regionale re dacties en een gekortwiekte admi nistratieve afdeling worden gehuis vest. De operatie kost het gehele con cern (vier dagbladen) circa 100 ar beidsplaatsen. Er vallen vermoede lijk geen gedwongen ontslagen. Bij Damiate werken momenteel 760 Een van de onderdelen van het concept-bedrijfsplan is verder de sluiting van de drukkerij aan de Witte Singel. De krant zou dan bij Damiate in Haarlem of een andere bedrijf worden vervaardigd. Het afstoten van de drukpers in Leiden is volgens de concern-direc tie noodzakelijk omdat de pers vol gens een verouderd procédé werkt. Om bij voorbeeld de mogelijkheden voor kleurendruk te vergroten zou het Leidsch/Alphens Dagblad flink in de buidel moeten tasten. Zo'n in vestering van miljoenen guldens in een vernieuwing of vervanging van de huidige pers, is echter naar de mening van de directie niet renda bel. Sluiting van de drukfabriek be tekent ook dat het bedrijf een ge deelte van het complex aan de Witte Singel vrijkomt. Rendement De directie van het Damiate-con- cern is met een bedrijfsplan geko men om het rendement van het be drijf te verbeteren. De resultaten van de vier kranten die Damiate uit geeft - Haarlems Dagblad, Leids ch/Alphens Dagblad, De Typhoon (Zaandam) en de Nieuwe Noordhol landse Courant (Purmerend) -, lie pen de laatste jaren terug. Het con cern maakt overigens nog altijd winst, maar die is naar inzicht van de directie afgezet tegen de omzet te gering. Tijdens de personeelsbijeen komst gistermiddag noemde de voorzitter van de ondernemings raad, H. van der Post, het concept bedrijfsplan wel erg defensief. "In het plan worden er alleen maar din gen geschrapt". Van der Post vindt dat de Damiate-directie ook moet onderzoeken hoe de inkomsten van het concern kunnen worden ver groot. "In een goed plan moeten er ook positieve doelen worden ge steld". De directeur van het Leidsch Dagblad, G.P. Arnold, vindt het concept-bedrijfsplan op een aantal punten onduidelijk. Zo komt vol gens hem niet naar voren of en hoe veel het bedrijf bespaart, wanneer de drukkerij aan de Witte Singel wordt gesloten. Wel noemde hij aanschaf van een nieuwe drukpers voor het Leidsch/Alphens Dagblad "niet realistisch". Arnold zei gisteren ook van me ning te zijn dat het Leidsch/Alphens Dagblad de redactionele zelfstan digheid moet behouden, als dat fi nancieel mogelijk is. Waarnemend hoofdredacteur R. Paauw is overi gens weinig optimistisch over de kans dat de krant de redactionele zelfstandigheid behoudt. Hij denkt dat samenwerking tussen de redac ties van het Haarlems en Leids ch/Alphens Dagblad in de toekomst onvermijdelijk is. Dat standpunt wordt overigens door de overgrote meerderheid van zijn redactie niet gedeeld. Die vindt dat de krant moet vasthouden aan een zelfstan dig voortbestaan. Het ontwerp voor de nieuwbouw van De Brug en het Pedologisch Instituut. Ontslagen LEIDEN - Over enkele maanden begint waarschijnlijk de nieuw bouw voor de school voor speciaal onderwijs De Brug en het daaraan verbonden Pedologisch Instituut (PI). De beide instellingen zitten nu nog in een gebouw aan de Bloem fonteinstraat. Dit pand is, vooral door de forse groei van De Brug, veel te klein geworden. Het nieuwe gebouw komt te staan aan de Wassenaarseweg. Het pand zal ongeveer drie miljoen gulden kosten. Een deel van dit geld, onge veer zeven ton, wordt betaald door de gemeente Leiden. Het ministerie van onderwijs neemt het resterende deel van de kosten voor zijn reke ning. Het architectenbureau Mecanoo presenteerde gisteren in de raads commissie voor onderwijs het bouwplan voor De Brug en het PI. Het plan voorziet in een gebouw van twee verdiepingen waarin in to taal negen klaslokalen worden on dergebracht en een aantal observa tie-, behandel- en therapieruimten. Bijzonder is de plaats van het gym nastieklokaal. Dat komt, als het aan Mecanoo ligt, op de eerste verdie ping. De leden van de raadscommissie voor onderwijs toonden gisteren enthousiast over het bouwplan. Het architectenbureau stelde tijdens de commissievergadering nog voor om de oude kastanjeboom die nu voor De Brug staat, straks te laten 'mee verhuizen' naar de Wassenaarse weg. Wethouder Van Dongen vond het een aardige suggestie, maar vroeg zich of zo'n verplaatsing wel betaalbaar was. LEIDEN Wethouder M. van der Nat opent zaterdag 16 september om 11.00 uur bij V&D een expositie over het beleg van Leiden, die is op gesteld in samenwerking met De Lakenhal. Te zien zijn onder meer wapentuig uit deze periode van de Leidse geschiedenis ene een dia voorstelling. V&D is van plan om in de toekomst, als daarvoor ruimte is, meer exposities gaan houden. De tentoonstelling is te zien tot en met 30 september. Open dag van afdelingen fysiotherapie LEIDEN De afdelingen fysiothe rapie van het AZL, het Diacones- senhuis en het Elisabethziekenhuis houden op 23 september open dag. De dag duurt van 12.00 tot 16.00 uur, maar de afdeling van het Diacones- senhuis is vanaf 10.00 uur te gast bij het AZL. Een aantal particuliere praktijken verleent medewerking. Tijdens de open dag worden de monstraties gegeven van verschil lende behandelmethoden en be paalde oefeningen met de daarbij behorende hulpmiddelen getoond. Verder is een brochure verkrijgbaar en kunnen belangstellenden kijken naar video- en diapresentaties. De open dag is landelijk georganiseerd vanwege het 100-jarig bestaan van het Koninklijk Nederlands Genoot schap voor Fysiotherapie. LEIDEN Regeer Meubel bv wil door nieuwbouw het winkelpand aan de Hoge Rijndijk met tussen de jets absoluut niet kan' 3.000 en 4.000 vierkante meter uit breiden. Hiervoor moet een deel van de bestaande bebouwing ge sloopt worden. De nieuwbouw krijgt twee lagen. Regeer wil de nieuwbouw binnen 2,5 jaar klaar hebben. Om het parkeerterrein goed te ontsluiten moet bovendien aan de zijde van de Hoge Rijndijk enkele woningen tegen de grond. De eigenaar van Regeer Meubel, Wim Regeer, presenteerde gisteren zijn plannen aan buurtbewoners in de zogenaamde projectgroep-verga dering. Hierin praten wijkvertegen- woordigers met ambtenaren over de invulling van het bestemmings plan voor het gebied rond de Hoge Rijndijk. In dit bestemmingsplan valt ook de uitbreiding van het meu belbedrijf dat de laatste jaren sterk is gegroeid. Regeer Meubel heeft 35 mensen in dienst en vormt met nog enkele andere bedrijven het Woon- centrum. Regeer leidde gisteren de bewo ners en ambtenaren rond in zijn be staande pand dat 5.000 vierkante meter telt. Vervolgens liet de onder nemer buiten zien wat-hij in de na bije toekomst van plan is. Tenslotte liet hij een maquette zien zoals het er straks ongeveer moet komen uit te zien. Regeer benadrukte daarbij dat het ging om voorlopige ideeén en dat aanvullingen en veranderin gen nog altijd mogelijk zijn. Het is niet gebruikelijk dat onder nemers zijn buurtbewoners zo di rect laat zien welke bouwplannen hij heeft. Volgens Regeer heeft hij dat gedaan om alles in goede banen te leiden. Hij heeft de indruk dat wanneer bewoners spreken over in vulling van een bestemmingsplan, zij niet helemaal goed beseffen waarover ze spreken. "Ik wil de mensen nu met hun eigen ogen la ten zien wat er aan de hand is en waar we hier mee bezig zijn. Een ge tal zoals 5.000 vierkante meter zegt immers zo weinig als je het niet met eigen ogen hebt gezien. Ik hoop hiermee ook onrust en onjuisthe den te voorkomen", aldus Regeer. De Leidse ondernemer zegt deze plannen al gehad te hebben toen hij vier jaar geleden naar het huidige pand verhuisde. Twee jaar geleden heeft hij de plannen ook naar de ge meente gestuurd, maar heeft daar op nog weinig reactie gekregen. "Tot dan toe werkte de gemeente al tijd goed mee. Ik vrees dat ze zijn geschrokken van de snelheid, zodat ze met dit plan kennelijk geen raad weten. Maar mocht ik hierover met de gemeente niet tot een vergelijk komen, dan pakt Wim Regeer ge woon zijn biezen. Nee, dat is geen dreigement, maar realiteit. Dit-pand is nu te klein geworden", aldus Re geer. Tijdens de rondleiding zei Regeer naar een klein, vervallen pandje wij zend: "Dit wilde u onlangs tot woonruimte bestemmen. Toen ik Tijdens de bijeenkomst met de bon den benadrukte directeur Arnold nog eens dat hij zich bij het moge lijk overhevelen van een deel van het grafisch en administratief per soneel naar Haarlem sterk maakt voor het behoud van werkgelegen heid. De vertegenwoordiger van de vakbond voor journalisten (NVJ), H. Verploeg, adviseerde de werkne mers van het Leidsch/Alphens Dag blad zich nog niet te concentreren op het behoud van arbeidsplaatsen. "Bekijk eerst de mogelijkheden die er zijn om het bedrijf in Leiden overeind te houden, draag alterna tieve plannen aan". Hij wees op het niet doorgaan van de fusie tussen De Limburger en het Dagblad voor Noord-Limburg. Het samengaan was volgens Ver- ploeg afgeketst omdat het Dagblad voor Noord-Limburg een goed al ternatiefbedrijfsplan had aangedra gen. LEIDEN - "De Stichting Huis vesting Werkende Jongeren (SHWJ) wil als zelfstandige or ganisatie blijven voortbestaan. We zullen daarom ook binnen kort een aanvraag indienen bij het ministerie van volkshuis vesting om als 'toegelaten in stelling' te worden erkend. Krij gen we die erkenning niet, dan zien we wel weer verder. Maar er is vooralsnog geen sprake van een fusie met de Stichting Leidse Studenten Huisvesting of een van de Leidse woning bouwverenigingen". Voorzitter R. Lever van de SHWJ ziet de toekomst van zijn stichting met vertrouwen tegemoet. "We zijn een financieel gezonde organisatie. Weliswaar hebben we een betrekke lijk klein woningbezit - zo'n 850 hui zen - maar landelijk gezien zijn we toch een van de grootste stichtingen voor huisvesting van werkende jon geren. De organisatie draait boven dien heel efficiënt en juist omdat we vrij klein zijn hebben we een goed contact met de huurders. Als er er gens iets mis is, is dat snel bij ons bekend. En grote huurachterstan den kom je bij ons niet tegen". De gemeente Leiden denkt daar wat anders over. Wat haar betreft Leids Jaarboekje 1989 gepresenteerd LEIDEN Loco-burgemeester F. Kuijers nam gisteren het eerste exemplaar van het Leids Jaar boekje 1989 in ontvangst. Het boekje werd hem overhandigd door de voorzitter van de Vereni ging Oud Leiden, prof. H.W. van Soest. In het boek wordt in acht artikelen aandacht besteed aan de historie van Leiden. In het eerste artikel in het boek je gaat R. Ladan in op het brou wen van bier in Leiden rond het jaar 1500. De auteur stelt dat de Leidse brouwers voornamelijk voor de plaatselijke markt fabri ceerden. In Gouda, Delft en Haar lem ontwikkelde de brouwnijver- heid zich juist tot een sterke ex portindustrie. De brouwerijen in Leiden lagen' veelal aan het water om gemakke lijk te kunnen beschikken over die grondstof van bier. De meeste brouwers waren rond 1500 geves tigd aan de oostzijde van de stad, de kant waar beide Rij nar men binnenstromen. Aan die zijde was het water nog betrekkelijk zuiver, aan de andere kant van de stad was het water sterk vervuild, on der meer door de ververijen. In Leiden werkten in de jaren rond 1477 ten minste 23 brou wers, in 1500 hoogstens 22 en in 1528 nog 12 tot 16. De teruggang is te verklaren door de neergaande economische bedrijvigheid in die tijd. In vergelijking met Gouda en Haarlem was het aantal Leidse brouwers gering. Zo waren er in Gouda rond 1500 156 brouwerijen gevestigd. Antoinette Krikke-Frijns be steedt in het Jaarboekje aandacht aan de 18e eeuwse Leidse schil der Hieronymus van der Mij. Werk van deze schilder is te vin den in de Lakenhal en de senaats kamer van de Leidse universiteit. Volgens de auteur heeft deze schilder het culturele klimaat in de eerste helft van de 18e eeuw bepaald. Opspraak 'Het Leids postkantoor in ops praak' is de titel van een artikel van G.J. Hooykaas. Op 14 februa ri 1839 berichtte de Arnhemse Courant dat "het schijnt te blij ken dat de brieven op het post kantoor te Leiden soms worden geopend. Men verzoeke de redac tie, gelijk der andere dagbladen, dit ter algemeene kennis te willen brengen; tot waarschuwing van ieder die brieven naar of te Lei den in te zenden heeft". De redac tie van de krant zette boven het artikel dat het hen 'van zeer goede hand' werd toegezonden. Dat het ingezonden stuk juist naar de Arnhemse Courant werd gezonden, is niet verwonderlijk. Het blad had zich in die tijd ont wikkeld tot een opinieblad van landelijk belang, terwijl de plaat selijke Leydsche Courant als kleurloos bekend stond. In zijn artikel gaat Hooykaas in op de vraag wie de bron van het artikel zou kunnen zijn. De schrij ver concludeert dat dat na ander halve eeuw nog altijd een raadsel is. De directeur van het postkan toor liet het bij die aantijgingen overigens niet zitten. Zijn klacht leidde tot een proces. Eigenaar Thieme van de Arnhemse Cou rant werd schuldig verklaard aan laster en veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een maand en een boete van 25 gulden. Boven dien moest het vonnis worden aangeplakt in Arnhem en Leiden. Uiteindelijk boog zelfs de Hoge Raad zich over de kwestie. De raadsman van Thieme besloot zijn pleidooi met de - later veel geciteerde - woorden: "De druk pers is de koningin der aarde; wie harer scepter wil verbreken, zal door haar verbroken worden; zij alleen heeft het licht in de duister nis voor allen ontstoken en zal ook de nevelen, welke het aard rijk nog dekken, verdrijven". Het pleidooi had succes en Thieme werd ontslagen van rechtsvervol- ging_. De kwestie speelde in een tijd dat Leiden een niet al te beste reputa- i de voorzitter v tie genoot. In oktober 1838 was bekend geworden dat de stedelijk secretaris P.A. de Pui met mede plichtigheid van twee klerken een omvangrijke fraude had ge pleegd. In dezelfde maand maak te de politie een einde aan een godsdienstoefening van Afge scheidenen. Volgens sommige berichten hadden daarbij wanor delijkheden plaatsgevonden, die niet direct bedwongen konden worden. De inwoners van Leiden konden hierover weinig in hun krant lezen. De Leydsche Cou rant was een voorzichtige stads krant, die zich verre hield van controversieel nieuws. Verder wordt in het Jaarboekje aandacht besteed aan de vernieu wing van de gevel van het stads huis tussen 1593 en 1598, Vitesse, de eerste korfbalclub in Leiden, de wilde staking bij de meelfa briek in 1947 en het eerste lecto raat in de journalistiek in Leiden. zou de SHWJ beter kunnen samen gaan met de Stichting Leidse Stu denten Huisvesting of een van de bestaande corporaties. Op die ma nier zou het werk van de stichting doelmatiger en professioneler kun nen worden opgezet. De gemeente heeft deze ideeën naar voren gebracht op een motnent dat er een en ander staat te verande ren in de positie van de SHWJ. De stichting is nu een zogeheten 'niet- winstbeogende instelling' (NWI). Ze heeft op dit moment nog een be trekkelijke vrijheid, maar staatsse cretaris Heerma wil daar een einde aan maken. Lever: "Na een aantal problemen met NWI's wil hij dat al dit soort instellingen worden omge vormd tot zogeheten toegelaten in stellingen. Ze zouden daarmee een zelfde positie krijgen als bij voor beeld woningbouwverenigingen. Dat houdt in dat het rijk hun aan een strengere financiële controle kan onderwerpen". "Met die controle hebben wij geen enkel probleem", gaat Lever verder. "Een punt is echter wel dat het rijk, voordat ze een NWI erkent als toegelaten instelling, goed kijkt naar de adviezen van bij voorbeeld het betrokken gemeentebestuur. En de gemeente Leiden, zoals ge zegd, ziet de SHWJ liever samen gaan met andere instellingen". Geen subsidie Stichting Huisvesting Werkende Jongeren wil echter hoe dan ook een aanvraag indienen voor erken ning als 'toegelaten instelling'. "En we gaan er voorlopig van uit dat we die erkenning ook inderdaad krij gen. Komt die echter niet af, dan is er voorlopig niet veel aan de hand. Het enige wat er dan voor ons ver andert, is dat we geen subsidie meer zullen krijgen voor nieuwbouw- of renovatieprojecten. Dat is echter niet zö'n probleem", meent Lever. "Kijk, wij zijn nooit een club ge weest die fors heeft willen uitbrei den. We kunnen redelijk toe met het woningbezit dat we nu hebben. Kleinere uitbreidingen zijn trou wens ook zonder erkenning moge lijk. We kunnen bijvoorbeeld sa menwerken met de Stichting Leid se Studenten Huisvesting. Zij laten een pand neerzetten, krijgen dat in eigendom, waarna wij een gedeelte huren. Een dergelijke samenwer king heeft in het verleden al ver schillende keren plaats gehad". Dat de stichting geen renovatie projecten kan uitvoeren wanneer ze niet wordt erkend als 'toegelaten in stelling', hoeft volgens Lever ook geen problemen op te leveren. "De woningen die voor een opknap beurt in aanmerking kwamen, heb ben we al laten renoveren". Overigens sluit Lever niet uit dat de stichting op de lange termijn zou kunnen samengaan met een andere volkshuisvestings-instelling. "We zijn rond 1970 opgericht omdat het toen echt noodzakelijk was dat de jongerenhuisvesting goed werd aangepakt. Wij hebben een voor beeld gesteld, we zijn een voortrek ker geweest, en inmiddels is er op dat gebied een en ander verbeterd. De situatie is echter nog steeds niet zoals die hoort te zijn. Woning bouwverenigingen bouwen meer voor jongeren, maar niet voldoen de". "Dat is voor een deel ook wel te begrijpen. De corporaties krijgen maar een beperkt aantal nieuw bouwhuizen toegewezen per jaar. Daarbij maakt het niet uit of ze een drie-kamerwoning of een twee-ka merwoning neerzetten. Die tellen beide gewoon als één woning. Ge zien de woningnood is het voor hen natuurlijk aantrekkelijker om een drie-kamerwoning te bouwen. Voor jongeren zijn dat soort huizen ech ter veel te duur. Bovendien komen ze er, als ze jonger zijn dan 27, niet eens voor in aanmerking". Lever vindt dat voor zijn stichting een taak is weggelegd zo lang deze situatie niet is veranderd. Tegen sa menwerkingsverbanden heeft hij geen bezwaar. "Maar een samen voeging met bijvoorbeeld de Stich ting Leidse Studenten Huisvesting lijkt me niet verstandig. De cultuur bij studentenhuisvesting is heel an ders dan bij ons. Het zou kunnen gaan botsen. En bovendien, waar om zou je het doen zo lang de SHWJ efficiënt draait en financieel gezond Weer gesprek over volwassenen-educatie LEIDEN - Wethouder Van Dongen (onderwijs) wil opnieuw met de ge meente Leiderdorp praten over een regeling voor mensen uit deze plaats die deelnemen aan cursussen van het Leidse Studiehuis. De ge meente Leiderdorp wil zelf haar volwasseneneducatie op poten zet ten. Ze betaalt daarom niet mee aan de kosten voor het Studiehuis, zoals enkele andere plaatsen in de regio wel doen. Desondanks doet elk jaar weer een flink aantal mensen uit Leiderdorp een beroep op het Stu diehuis. Wethouder Van Dongen laat de Leiderdorpers die nu cursussen volgen bij het Leidse centrum onge moeid. Voor volgend jaar moet er echter een goede regeling zijn met het Leiderdorpse gemeentebe stuur. Is die er niet, dan zal Leiden zich aanmerkelijk 'harder' opstel len, aldus Van Dongen. ADVERTENTIE Heeft u belangstelling voor de geschiedenis en de monumenten van Leiden en omgeving wordt dan lid van de Lidmaatschap 27,50 p.j. (jeugdleden tot 25 jaar 20,-) giro 175228, waarvoor u het JAARBOEKJE en gratis toegang tot de lezingen ontvangt. Bovendien kunt u deelnemen aan excursies. Adres: Postbus 917, 2300 AX Leiden tel. 891043. STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13