HEMCAR LEIDEN B.V. MEimsteeg dealers Renault Espace Quadra: een vliegend feest Luxe en supersnelle Quattro 20V van Audi Student geen opgejaagd Deetmans karakter speelde hem parten tiet plezier van persoonlijke service. Begin volgend jaar in Nederland DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1989 Amphoraweg 2-4,2332 EE Leiden. Telefoon (071) 76 92 26. (m.i.v. 21 september a.s.) RENAULT-DEALER VOOR LEIDEN, ALPHEN A/D RIJN EN DE BOLLENSTREEK doen er nog een flinke schep boven-, °P' SIEM LEEUWENKAMP Een vliegend feest zou je de Quadra kunnen noemen. Niet verwonder lijk dat dit concept uit een fabrieks- koker komt waar men raad weet met lucht- en ruimtevaart. Want het is Matra (Societé Mécanique Avia tion Traction) geweest dat het ont werp van de Espace aan Renault heeft verkocht. Deze in 1941 opge richte firma verkocht in de jaren zestig en zeventig met succes bij zonder gelijnde auto's zoals de 530, Bagheera en Rancho. In 1984 wordt dan de aan Matra toevertrouwde fabricage van de Renault Espace gestart. Deze vorm van 'ruimtelijk' (espace) rijden slaat bijzonder aan en menig ander merk heeft intussen een vergelijkbaar model in het programma. Wij maak ten al eerder kennis met deze bij zondere Renault met de benzine- en dieselmotor, ditmaal dus de beurt aan de meest exclusieve versie, de Quadra. Vanuit de ondergrondse garage van het hoofdgebouw van Renault Nederland in Amsterdam wordt de zevenpersoons luxueuze 'terrein'-auto getest in een van de vele Amsterdamse spitsen. Niet veel later krijgt de Quadra, door de Franse collega autojourna listen als veiligste auto van '89 geko zen, zijn eerste zware 4WD-beproe- ving in een droog duingebied en op een tankbaan. De integrale aandrij ving doseert doormiddel van de.vis- co-koppeling de 120 pk vermogen soepeitjes naar de lichtmetalen wie len. De brede MXT 4 banden zwoe gen zich door het stof of de blubber terwijl je zelf hoog en comfortabel het terrein in ogenschouw neemt. Klein nadeel is de forse voorsteven van de auto dat grotendeels voor de wielen uitsteekt. Van het hart van de wielen is dat 92 cm en dan is het by obstakels wel eens lastig of je er nu net wél of niet langs kunt draai- Stug De Quadra is stugger afgeveerd dan alle andere typen Espaces en dat maakt hem aanmerkelijk prettiger in het rijgedrag. Het lichtelijk dei nende karakter van de 436 cm lange koets is nu volstrekt afwezig. Op de langere trajecten en bij elkaar op volgende bochten is dat zeker te prefereren. Het sturen is zoals bij el ke Espace bekrachtigd en heeft bij de kortste draaicirkel enige hinder van gewring door het 4WD-sys- teem. De rechtuit-stabiliteit van de redelijk hoge bus (160 cm) is mede door zijn spitse neus heel goed, ook de windkracht van opzij brengt hem niet uit de koers. Renault heeft in deze normaal al 78 mille kostende Quadra-uitvoe- ring nog wat extra's aangebracht ter waarde van ongeveer 12 mille. De helft daarvan wordt besteed aan het ABS-remsysteem, voor een auto van dat kaliber zou dat wel inclusief mogen zijn. Het neemt niet weg dat je over het remvermogen niets meer te klagen hebt. Het interieur van de Espace is van alle gemakken voorzien, goed ge stoffeerd en de stoelen allen voor zien van rolgordels zitten best. De vele opstelmogelijkheden van de maximaal vijf losse stoelen (3 zijn er standaard) maken van de auto een veelzijdig vervoermiddel. Ga je met vijf personen op stap, dan is er ach ter de ruime 3-zitter een zee aan bergruimte en zonodig kan er op het kunststof dak nog 60 kilo op de rank gevormde imperiaal geladen wor den. Vergaderen onderweg Alle losse stoelen eruit en je kunt een aardig timmermansbedrijf be ginnen. Nog twee extra stoelen ge heel achterin erbij geplaatst en je bent een kleine busmaatschappij. Vergaderen of onderweg even kof fie drinken? De twee voorstoelen draaien, de leuning van de midden- stoel omklappen en het is een tafel tje. Overal zitten handige opberg- vakken en door het grote voorste ven is er een uitzonderlijke grote dasboardkast aanwezig. De auto is bij normaal gebruik en niet al te fors op de gaspedaal trap pen in staat 1:10 te halen. Wordt er flink doorgereden dan bereik je met een tankinhoud van 58 liter niet meer dan 420 kilometer. Kortom, geen echt zuinige auto, maar wat je allemaal aan extra genoegens krijgt voorgeschoteld zorgt er wel voor Renault Espace Quadra: een genoeglijke reisauto met veel ruimte. dat het resultaat positief blijft. Een zalige reisauto waarin ieder- overzicht op het verkeer en ook de deze Quadra (hifi radio, infrarood een genoeglijk kan zitten. De be- passagiers kunnen hierdoor beter slotbediening, alarm, elektrisch te stuurder heeft door de hoge zit meer de omgeving zien. Alle extra's aan bedienen voorste zijruiten, ABS) Er zullen er in Nederland niet zoveel zijn, maar wie anderhal ve ton voor een auto glimla chend kan neertellen, kan bin nenkort een supersnelle Audi Qauttro 20V aanschaffen. Dat is namelijk de prijs waarvoor deze vijfcilinder met twintig kleppen in het boekje komt te staan. Voor dat bedrag koopje wel een auto die niet alleen motorisch tot grote prestaties in staat is, maar ook nog eens een formida bele wegligging en een zeer luxe interieur met zich mee brengt. De Fiat Uno verandert na zes jaar van model. Het uiterlijk is dusdanig aangepast dat het de aërodynamica ten goede komt, waardoor het brandstofver bruik uiteraard ook gunstiger wordt. Technieken uit de Tipo worden op de Uno toegepast en de keus voor de motor wordt gro ter. Ondermeer drie nieuwe FI- RE-motoren van 1100 cc en'1400 cc en twee Uno Selecta's met de 1116 en 1400 i.e.-motor. (foto GPD) ADVERTENTIE ALPHEN A/D RIJN 01720-21521 HILLEGOM 02522-29423 KATWIJK 01718-15141 LEIDERDORP 071-899212 LISSE 02521-19131 OEGSTGEEST 071-173414 VOORSCHOTEN 071-769307 derlandse autopers en dat gebeurde - uiteraard zou ik bijna zeggen - in Duitsland. In Hoch-Elten om pre cies te zijn. Want bij onze oosterbu ren kijken ze niet op van een auto die als topsnelheid bijna twee keer zo hard gaat als de in Nederland toe gestane limiet van 120 km. De fabrikant meldt als werkelijke snelheid 230 km per uur en de be kende meting tussen de kilometer- paaltjes gaf aan, dat daar geen kilo meter van gelogen is. De digitale tel ler staat dan weliswaar triomfante lijk op 249 km/uur, maar een beetje overdrijven mag best. De vijfcilinder lijnmotor in de Qu attro 20V is natuurlijk al een beken de. Die komt ook voor in de nieuwe Audi 200 en ook daarmee worden forse topsnelheden bereikt. Maar de Quattro 20V haalt toch nog wat meer uit de 220 pk die de motor le vert. Het koppel dat optreedt ligt op 309 Newtonmeter. Dat wordt al be reikt bij een toerental van nog geen 2000 omwentelingen. Dat betekent dat de Quattro uitermate geschikt is als trekker van caravans, boot- en paardentrailers. Verbruik aangedreven, waarbij de as met de meeste grip op de weg de meeste belasting krijgt, is het brandstofver bruik zoals de fabrikant dat opgeeft acceptabel. Tenminste, voor wie niet harder dan 120 km/uur gaat. Dan is 1 liter loodvrije super vol doende om ruim 11 kilometer ver te komen. Wie echter de boordcompu ter raadpleegt, ziet dat bij een snel heid van 200 km/uur de consumptie oploopt en uit komt op 1 liter voor elke 7 kilometer. Ook nog aanvaard baar dus. Maar om eerlijk te zijn: wie anderhalve ton heeft liggen om een auto te kopen, die zal er zich warschijnlijk niet echt om bekreu nen of het brandstofverbruik nu 1:6 of 1:7 is. De Qauttro 20V is bliksemsnel. Iets meer dan zes seconden (6.3 sec.) zijn nodig om 100 meter verder te komen. Wie blijft accelereren (en dat kan dank zij de perfect schake lende vijfbak zonder moeite) die is binnen 27 seconden een kilometer verder. Een auto die dergelijke snelhe den kan halen dient te kunnen te rugvallen op een vlekkeloos en snel functionerend remsysteem. Ook dat is dik in orde in deze Quattro. Rondom schijfremmen, de voor sten van binnenuit geventileerd, en ABS zorgen er voor dat deze Audi snel weer tot stilstand is te brengen. Diverse noodstops op een verlaten stuk weg lieten zien dat er geen spoor van fading (verzepen van de remmen) is te merken. Ook als de schijven warm zijn, blijft het sys teem feilloos functioneren. Wegligging De auto kleeft aan de weg, maar dat mag je verwachten. De vier wielen zijn afzonderlijk opgehangen en voorzien van veerpoten die via een stabiele triangel met elkaar zijn ver bonden. Extravagant bochtenwerk met hoge snelheden is mogelijk zonder dat de berijder de billen uit de goed zittende voorstoelen ver heft. Uiteraard is de verdere afwerking van de auto naar behoren. Een zeer luxe interieur: met jaquard beklede en met leer afgewerkte voorstoelen, een boordcomputer, digitale aan wijzing van snelheid, temperatuur, brandstof en dergelijke, een uitste- kend in de hand liggend met leer bekleed stuurwiel, kortom een af werking die zeer stijlvol is. Wie nog enkele duiten reserve heeft kan nog een schuif/kanteldak, airconditio ning en/of met Kadiakleer bekleden stoelen aanschaffen. Maar zonder dat is de auto het aanzien al meer dan waard. COR VAN DEN BURG Snelle^ studeren om tekort hoger opgeleiden te voorkomen DEN HAAG - Er moet harder ge werkt worden aan de universiteiten en hogescholen. Alleen als studen ten sneller afstuderen, kan in de toe komst voorzien worden in de enor me behoefte aan hoger opgeleiden. Door studenten tot meer haast aan te zetten, wordt voorkomen dat ze allemaal vijf of zes^jaar doen over hun studies ook al staat daar offi cieel maar vier jaar voor. door Theo Haerkens Een commissie onder leiding prof. dr. In 't Veld heeft zich op ver zoek van demissionair minister Deetman gebogen over dat pro bleem. In het advies dat zij gisteren uitbracht onder de titel |Leren Loont', komt zij tot de conclusie dat financiële prikkels heel geschikt zijn om de studenten tot meer spoed te manen. "Wij willen op verantwoorde wij ze de studievooruitgang bevorde ren", zei In 't Veld gisteren bij de presentatie. "Maar dat betekent niet dat studenten opgejaagd wild zijn of dat moeten worden". In één adem voegde hij eraan toe dat het streven naar sneller afstuderen in het hoger onderwijs niet bedoeld is om te bezuinigen, en dat hebben we de afgelopen jaren wel eens anders gehoord. Dat betekent echter niet dat geld deze keer geen rol speelt. Het terug schroeven van de gemiddelde stu dieduur van vijf tot vier jaar is een behoorlijke besparing. Aan hon derd miljoen gulden per jaar mag rustig gedacht worden. Maar dat geld gaat niet verloren voor het ho ger onderwijs. De opstellers van 'Leren Loont' willen er leuke din gen mee doen voor de raf)pe stu dent. Reisjes Wie flink aanpoot, mag rekenen op een premie in de vorm van prijzen, extra begeleiding of een leuk maar nuttig reisje. Ook wordt geopperd dat snelle studenten meer mogen bijverdienen zonder dat dat gevol gen heeft voor hun beurs. De keer- In 't Veld: gematigde koppeling tussen geld en voortgang, (foto anp) zijde van dat moois is dat trage stu denten de rekening gepresenteerd krijgen. Wie niet opschiet, krijgt bij voorbeeld minder beurs en moet meer geld lenen waardoor hij een hogere studieschuld opbouwt. De instellingen kunnen gekort worden op de uitkering die ze van het Rijk krijgen. Een student die langer stu deert dan vijf jaar, telt bijvoorbeeld nog maar voor driekwart mee. De adviescommissie spreekt van een 'gematigde koppeling' tussen studievoortgang en studiefinancie ring. De koppeling moet rechtvaar dig zijn en niet talent, maar inzet be lonen en het inkomen van een trage student mag niet zakken onder het bestaansminimum. "Een student met te weinig geld is wel gedwon gen bij te verdienen en dat komt zijn studie niet ten goede", aldus In 't Veld gisteren. Verder moeten de maatregelen doeltreffend zijn en uitvoerbaar. Wat dat laatste betreft, moet er nog heel wat worden gestudeerd. De uit voering van de wet Studiefinancie ring levert zo al genoeg problemen op. Om niet van de regen in de drup te komen, denkt de commissie aan een constructie waarbij de universi teiten in eigen huis een systeem op zetten met prijzen, premies en bo- Afsluiting van het programma voor het eerste studiejaar is een goed moment om de student te be oordelen, vindt In 't Veld. Wie daar in drie jaar niet mee klaar is, moet de gevolgen maar onder ogen zien. Hetzelfde geldt voor de student die zijn studie na vijfjaar nog niet heeft afgerond: hij moet rekenen op min der beurs en meer lening. Het is de bedoeling dat de univer siteiten in zo'n geval aan de bel trek ken, de Informatiseringsbank kan de prestaties van individuele stu denten zelf niet allemaal nagaan. El ke universiteit en hogeschool heeft immers eigen programma's, die stu denten naar believen kunnen uit breiden met bijvakken en aanvul lende Vervlakking De Landelijke Studentenvakbond heeft woedend gereageerd op de plannen en verwijt In 't Veld het ho ger onderwijs te veranderen in een wedstrijdterrein. De bond voorspelt vervlakking en verlies van kwaliteit van het onderwijs. Studenten die een extra bijvak willen doen, wor den afgestraft, voor maatschappelij ke activiteiten is geen tijd meer en wie maar net genoeg vooropleiding heeft, bedenkt zich wel twee keer voor hij gaat studeren. In 't Veld tilt niet zo zwaar aan die argumenten. Hij wijst erop dat veel opleidingen al sterk beroepsgericht zijn. In die zin is een financiële prik kel om snel af te studeren - in plaats van gedrevenheid of sterke belang stelling voor een onderwerp - niet vreemd aan de wereld waarin de student zich beweegt. Hoe het allemaal precies worden moet, is nog niet duidelijk. "Er is nog heel wat onderzoek nodig om uit te zoeken hoe sterk de prikkels moeten zijn en wanneer ze effect sorteren", gaf In 't Veld toe. Maar hij liet er geen misverstand over be staan dat de studenten die aan een hogere opleiding beginnen, toch nooit allemaal de eindstreep zullen halen. "Het is geen kunst dat te be reiken, maar voor het land als ge heel zou dat erg nadelig zijn. Dan gaat er pas echt veel talent verlo- DEN HAAG - Glunderend van blijdschap kwam minister Deet man gistermiddag uit het Toren tje, de werkkamer van de minis- ter-president/CDA-lijsttrekker. Hij had van zijn politieke voor man zojuist officieel te horen ge kregen dat de CDA-fractie hem voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer zou voordragen. door Henri Kruithof De afgelopen dagen, zo zeggen kringen rondom de bewindsman, werd hij steeds nerveuzer. "Hij wil die baan zo graag en hij is bang dat hij op het laatste mo ment toch nog gepasseerd zal worden", zei een van Deetmans topambtenaren. Deetman vrees de de concurrentie van partijge noot Eversdijk, maar de demis sionaire minister van onderwijs kreeg alle steun van het partij establishment bij het verwerven van een nieuwe baan. Iedereen wil immers van de gemankeerde onderwijsminister af. Het kamer voorzitterschap is een prachtige baan voor de man die bekend staat als een goed onderhandelaar en voorzitter van vergaderingen. Deetmans naam zal tot in leng te van dagen verbonden blijven met de studiefinanciering, de har monisatiewet, het speciaal onder wijs en de wanorde op het depar tement van onderwijs. Toch zou het al te gemakkelijk zijn om de nieuwe kamervoorzitter uitslui tend als een brekebeen af te schil deren. De 44-jarige drs. Willem Joost Deetman trad op 11 september 1981 op 36-jarige leeftijd aan als staatssecretaris onder het PvdA- onderwijskanon Jos van Ke- menade. Van het begin afkonden deze beide kenners van het Ne derlandse onderwijs uitstekend met elkaar overweg. Een van de grootste problemen die zij onderling moesten uit vechten, was de toekomst van het voortgezet onderwijs, door Van Kemenade steevast als de mid denschool omschreven, Deetman sprak liever van voortgezet basis Deetman had alle reden om te lachen toen hij gisteren vanuit het To rentje van Lubbers naar de ingang van de Kamer liep. Hij had juist te horen gekregen dat hij van de CDA-leider alle steun zou krijgen voor het kamervoorzitterschap. Vanmiddag zou de Tweede Kamer over zijn kandidatuur beslissen. (foto anp) onderwijs. Ze bereikten vrij snel een compromis, ook al omdat zij het eens waren over het doel: uit stel van de studiekeuze tot het vijftiende jaar. Sinds die tijd heeft de sociaal-democraat Van Ke menade ook altijd geweigerd zich negatief over Deetman uit te la ten. Toen het vechtkabinet Van Agt-Den Uyl al kort na zijn ge boorte uiteen viel, werd Deetman minister. Dat heeft hij nu ruim ze ven jaar volgehouden. Aanvanke lijk werd Deetman alom geres pecteerd. Ondanks de draconi sche bezuigingen die hij, loyaal als hij was, uitvoerde, wist hij toch nog enige malen akkoorden te sluiten met de onderwijsvak- bonden. Zelf zegt hij daarover dat hij de minister van onderwijs is die de meeste overeenkomsten met de personeelsorganisaties heeft gesloten. En waarschijnlijk is dat nog waar ook. Deetman werd in het begin geprezen als een krachtig bestuurder die stond voor zijn departement. Hoe heeft het dan toch nog zo kunnen mis gaan, althans in de beeldvor ming? Het antwoord op die vraag Steil Deetman is afkomstig uit een streng hervormd nest. Als een van de jongste telgen uit de Chris telijk Historische Unie, werd hy door zyn leermeester Gerard, van Leijenhorst (zijn latere staatsse cretaris) in de politiek gehaald. Net als minister Cees van Dijk (binnenlandse zaken) behoort Deetman tot de steile hervorm den, die niet bepaald uitblinken door gevoel voor humor en die het ministerschap zien als een roeping van God. Dat verklaart ook, waarom zij elke relativering van het ambt afwijzen. Wim Deetman is een man die pas besluiten neemt als hij ervan overtuigd is dat hij alle argumen ten goed heeft kunnen wegen. Maar als hij eenmaal heeft beslo ten, is hij met geen tien paarden meer van zijn standpunt af te krij gen, ook al zijn alle argumenten inmiddels tegen hem gekeerd. Juist bij de studiefinancierings kwestie heeft die karaktertrek hem de das omgedaan. Want hoe is anders te verklaren dat iedereen al wist dat de invoe ring van het nieuwe stelsel van studiefinanciering was ontaard in een administratieve puinhoop, terwijl Deetman glashard bleef ontkennen. Ten dele is dat toe te schrijven aan zijn bijna oneindige loyaliteit ten opzichte van zijn medewerkers, aan de andere kant was hij er absoluut van overtuigd de juiste beslissingen te hebben genomen en dat het slechts om kinderziekten ging. Argumenten die later wel zijn aangevoerd, dat de minister door zijn ambtenaren verkeerd was in gelicht, snijden geen hout. Keer op keer is hij gewaarschuwd, maar die geluiden wuifde hij weg. Toen de bom eenmaal was gebar sten, hield Deetman naar buiten toe vol dat hij en zijn ambtenaren niet de schuldigen waren. Intern werkte hij overigens wel enige van de belangrijkste adviseurs weg, inclusief de directeur studie financiering en zijn hoogste amb tenaar, secretaris-generaal Ge rard Scholten. Steun Dat het zijn politieke dood niet werd, heeft Deetman te danken aan de steun van premier Lub bers. Deze heeft zijn minister van onderwijs tot het eind toe de hand boven het hoofd gehouden. On danks pogingen uit vooral de WD, later bijgevallen door delen van het CDA, om de minister zo veel mogelijk te beschadigen, heeft hij de rit toch mogen uitzit: ten. En het was opnieuw Lubbers die zich heeft ingezet, ook al bij gebrek aan een geschiktere kan didaat, voor een nieuwe baan als kamervoorzitter. Deetman zelf heeft de afgelo pen jaren ernstig geleden onder de perikelen op zijn departement, hoewel hij dat naar buiten toe nooit heeft of zal laten blijken. Hij is een man die staat voor zijn zaak, een eigenschap, waar de Tweede Kamer nog veel plezier van kan hebben. Het is echter te hopen dat hij iets meer naar zijn adviseurs zal luisteren, dan hij in het verleden heeft gedaan. Dan ligt er nog een glanzende carrière in het parlement in het verschiet.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11