Deze week staat het voordeel op de eerste etage 1899 1099 'Zin in extra voordeel? Dat komt dan mooi uit' Kleine belegger kan risico beter mijden Thmmbedd/m&eüM Breestraat 146-148 Leiden Tel: 071-126862 Massaal Hélène Coiffures eerste d/h kapsters/kapper aankomende kapsters/kapper leerling Hélène Coiffures fH Handel in effecten vereist betrokkenheid en durf 25 jaar Overgaauw 1964-1989 KLEURENTELEVISIE/ VIDEORECORDERS OP DE EERSTE ETAGE Als u bij Overgaauw twee trapjes opgaat komt u op de pas verbouwde televisie/ videorecor der afdeling, waarzo'n 50 kleuren televisies en videorecorders over zichtelijk opgesteld staan. Als u de aanbiedingen in deze advertentie bekijkt, begrijpt u dat deze week het voordeel op de eerste etage staat. GRUNOIG M 55-355 A TXT MONOLITH STEREO KLEURENTELEVISIE MET CTI EN TELETEKST Moderne monitorlook stereo kleuren televisie met een 55 cm flatsquare beeldbuis (effectief 51 cm) en CTI schakeling voor een betere kleur- scheiding. Teletekst metSO pagina nummer geheugen. Daglicht scherm en uitklapbare speakers. 39 voorkeuze zenders. 2 A/V-kanalen. IR afstands bediening. Scart aansluiting. In donker metallic uitgevoerd. Alm: 52x49x39,5 cm. OVERGAAUWPRUS IJVC SLAUPUNKT MS 63-70 KLEURENTELEVISIE Hifi stereo kleurentelevisie met een vlakke 63 cm (is effectief 59 cm) PST beeldbuis, voorzien van CTI en kristalglas contrastfilter. Uitstekende geluidsweergave door 2x35 Watt versterker, twee-weg luidsprekers aan de voorzijdeAutomatisch zenderzoek systeem met 60 voorkeuzezender s en 3 AV kanalen. Teletekst met Tronic Pilot en 4x8 pagina's geheugen. Inclusief infrarode afstandsbediening. In antraciet en wit uitgevoerd. Afm: 73x48x45 cm. OVERGAAUWPRUS1999.- AF INRUIL SPELENDE KLEURENTELEVISIE100.- OVERGAAUWPRUS GRUNOIG VS 500 VHS VIDEORECORDER Een prachtige middenklasse video recorder met veel mogelijkheden en een prettige prijs, wat vooral opvalt is de bedieningseenvoud. Uitstekende weer gave volgens de nieuwe HQ supervision standaard. Bij het voorprogrammeren (opnemen terwijl u niet thuis bent) kan door de step-by-step methode niets mis gaan. U kunt gelijktijdig 4 programma's tot zelfs 365 dagen vooruit program meren. Kompleet met draadloze afstandsbediening. In zwarte uitvoering. Afm.: 435x8.7x34,4 cm. OVERGAAUWPRUS I JVC HRD400 VHS VIDEORECORDER Een echte gezinsrecorder is deze JVC HRD-400. Met de afstandsbediening in de hand en de omroepgids ernaast kunt u via het ingebouwde LCD-beeldscherm op eenvoudige wijze programmeren. 8 programma's binnen 365 dagen. Nadat u alle start- en stoptijden heeft ingetoets seint de afstandsbediening het signaal via een druk op de knop door naar de videorecorder. Naast dit bedieningsgemak beschikt de machine ook nog over een perfekt stilstaand beeld en slowmotion. Afm.: 43x9x35 cm. OVERGAAUWPRUS Uw dagelijkse voordeel op een presenteerblaadje. vraagt voor nieuw te openen dames/heren kapsalon in Leiden (leidinggevende functie) Hoogmadeseweg 4 2351 CS Leiderdorp tel. 071-411350 AMSTERDAM De beurskrach van oktober 1987 lijkt een volko men onverwacht effect gehad te hebben: de kleine Nederlandse par ticuliere belegger, die vroeger altijd op zeker speelde en zich beperkte tot de veilige obligatiefondsen, heeft zich sinds Zwarte Maandag massaal op de aandelenmarkt ge stort. De emissies van DAF, DSM en nu Pirelli konden op een over weldigende belangstelling rekenen, terwijl de kleine particulier zich voor steeds meer andere beursfond- sen interesseert. door Runa Hellinga H. Smit van de afdeling onder steuning binnenlandse kantoren van de NMB herkent in Nederland een soortgelijke ontwikkeling als in Engeland. Daar werd beleggen on der particulieren ook populair toen een aantal overheidsbedrijven wer den geprivatiseerd en naar de beurs gingen. Sindsdien is beleggen in aandelen, opties of obligaties in Groot-Brittannië veel gewoner. In Nederland is de ontwikkeling onge twijfeld gestimuleerd door de forse koerswinsten die sinds oktober 1987 op de beurs zijn gemaakt. Ook uit een onderzoek van de Vereniging van Effectenhandel blijkt dat het bezit van effecten bij Nederlandse huishoudens de laatste jaren is toegenomen. ABN- directeur marketing effecten Ch. Wielaart waarschuwt dat het beeld 'uit dat onderzoek wel vertekend is doordat nogal wat bedrijven de laatste jaren aandelen of opties aan hun personeel hebben gegeven. "Die mensen weten vaak niet pre cies wat ze nu eigenlijk bezitten. We krijgen bij onze kantoren steeds va ker de vraag hoe die handel in effec ten nu eigenlijk in elkaar zit en spe len daarop in met voorlichtingsses sies bij bedrijven die hun personeel aandelen willen geven". ingewikkeld Het bezitten van effecten is onmis kenbaar ingewikkelder dan het be zitten van een bankrekening waar op jaarlijks rente wordt bijgeschre ven. Effecten vereisen meer betrok kenheid en meer durf. Wie het een beetje aardig wil doen, moet naast de koersen volgen ook de nieuws feiten volgen die van invloed kun nen zijn op de koersontwikkelin gen. En dan gaat het niet alleen om economisch nieuws. Ook politieke gebeurtenissen, zoals de recente verkiezingen voor de Tweede Ka mer, kunnen van grote invloed zijn op de koersen. Bovendien heeft een kleine belegger niet het voordeel van de grote investeerders die door hun bank nog wel eens getipt wor den over een leuke transactie. De Amsterdamse Effectenbeurs. je toch van terug, zo is de ervaring van Wielaart. "Zeventig procent van de mensen die in effecten stapt, is feitelijk leek op dat terrein. Vaak worden ze aangestoken door verha len van de buurman die zo'n leuke winst heeft gehaald. Je moet zulke nieuwe mensen in alle eerlijkheid vragen of ze er echt interesse voor (archieffoto) hebben, anders wordt het zelf han delen niets. Bovendien moeten mensen zich realiseren dat effecten onzekerheden met zich meebren gen", zegt de ABN-directeur. Een probleem voor kleine beleg gers is dat de winsten van effecten heel leuk kunnen zijn, maar dat an derzijds de kosten bij handel in klei ne aandelenpakketten fors oplopen. Dat is iéts dat veel toekomstige aan- delenbezitters zich niet voldoende realiseren. Bij iedere aan- en verkoop van aandelen betaalt de koper/verkoper 7,50 gulden notakosten, 5 gulden mutatieprovisie, 0,12 procent beurs- belasting en een provisie aan de bank, die varieert van 1,5 procent bij transacties tot 5000 gulden tot 0,70 procent bij transacties tot een miljoen. Bij grotere transacties is zogenaamde nettohandel mogelijk en zijn de kosten in de koersen op genomen. Bovendien betaal je de bank ook nog eens geld voor het bewaren van het aandelenpakket. Dat bewaar- loon bestaat uit een vast bedrag van 3,50 gulden per fondssoort en een percentage van de waarde van de aandelen. Effecten thuis bewaren kan, maar de bank rekent bijna 60 gulden per fonds voor iedere keer dat aandelen via de balie worden af gegeven of aangenomen. Van die mogelijkheid wordt dan ook zelden gebruik gemaakt. "Het zijn vooral oudere mensen die met de crisis van de jaren dertig in het achterhoofd echt een papie ren bewijs van hun aandelen willen hebben", aldus Luuk Burlage van de Vereniging van Effectenbezit ters. Voor de banken is dat heel las tig, omdat van aandelen tegenwoor dig vaak geen papieren meer in de kluis aanwezig zijn. Die moeten dan speciaal worden gemaakt. Wie zijn aandelen langdurig wil bewaren, kan de bankkosten beter ontlopen door het bezit bij het ven nootschap dat de aandelen uitgeeft te laten registreren. Dat is gratis en dan hoeft er verder geen bewaar- loon meer te worden betaald. De kosten van de effectenhandel zijn vastgesteld door de beurs en wor den, hoewel het om minimumbe dragen gaat, door vrijwel alle ban ken gehanteerd. Een uitzondering daarop zijn sommige kantoren van de Rabo bank, die notakosten van 32 gulden berekenen aan hele kleine beleg gers om op die manier al te kleine klanten af te schrikken. Bij alle ove rige banken kosten de aankoop en verkoop van aandelen tot 5000 gul den ongeveer 5 procent, een bedrag dat bij het berekenen van de winst natuurlijk wel moet worden meege- Huisfonds Die kosten en de problemen die mensen tegenkomen als ze hun aan delenpakket goed willen beheren, maken tyet voor veel kleine beleg gers aantrekkelijk om in een beleg gingsfonds te gaan. Iedere bank heeft wel een huisfonds, dat net als het bekende Robecofonds een ta melijk zekere garantie op een gesta ge groei biedt. Dat soort fondsen spreiden hun beleggingen veilig over aandelen, obligaties en onroe rend goed. Ze bieden iets meer winst dan een gewone baknreke- ning en bijna dezelfde zekerheid. Aan de andere kant leveren ze na tuurlijk niet de spectaculaire koers winsten op die het beleggen in aan delen nu juist zo populair hebben gemaakt. "Maar voor de kleine en begin nende belegger is zo'n huisfonds ideaal", aldus Wielaart. "De aan- koopkosten zijn veel lager en het bewaren is gratis. Bovendien is het vaak mogelijk giraal te handelen. Dat wil zeggen dat je als klant op dracht geeft voor duizend gulden aandelen van een huisfonds te ko pen, in plaats van zoals bij aandelen gebruikelijk is een bepaald aantal stukken. Dan weet je tenminste ze ker welk bedragje hebt uitgegeven. Voor het gevoel werkt beleggen dan meer als een spaarrekening". Naast de Robeco-achtige huis fondsen bieden banken de belegger ook spannendere fondsen aan. Ach ter namen als Asian Tiger, Goya- fund en America-fund gaan fond sen schuil die beleggen op de Aziati sche, Spaanse en Amerikaanse markt. Volgens Wielaart richten dergelijke fondsen zich meer op de ervaren belegger die bereid is risi co's te nemen. "De winsten op de beurzen in Azië zijn bijvoorbeeld veel groter. Maar aan de andere kant: als je ziet hoe de koersen na de gebeurtenissen iri China in elkaar zijn gekelderd... Dat is niks belegger die voor veilig kiest".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 6