'We kijken of er fut in zit' Dooi blijft uit in bitterkoude gletsjeroorlog Verhouding oud-katholieken en Rome verkild Reportage WVC selecteert bootvluchtelingen voor komst naar Nederland PAGINA 2 WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1989 ste kansen en mogelijkheden in de kampen achter blijven. "Het is de bedoeling dat alle 50.000 vluchtelin gen door diverse landen worden op genomen. De VS heeft toegezegd 40 procent van het aantal te accepteren en Nederland neemt er 1000 op ver spreid over drie jaar. Daarbij zorgt ons land er ook voor dat er gehandi capten, alleenstaande moeders en misbruikte meisjes meekomen". In de groep gehandicapten gaat de voorkeur van WVC uit naar men sen met oogafwijkingen en in aan merking komen voor revalidatie, omdat 'we daar nog wat aan kunnen doen'. In 1988 luidde Hongkong de noodklok over de Vietnamese boot vluchtelingen, die in een nimmer af latende stroom het land overspoel den. Sinds de Vietnamese commu nistische machtsovername in 1975 ontvluchtten zeker anderhalf mil joen Vietnamezen op gammele bootjes hun land en kwamen in aan grenzende landen terecht of werden opgepikt door schepen. Zeker één miljoen heeft inmid dels politiek asiel gekregen in diver se landen. Een ander deel is vrijwil lig teruggekeerd. Maar zo'n hon derdduizend Vietnamezen wachten nog steeds in de kampen in Zuid- oostazië onder erbarmelijke om standigheden op vertrek. Uitverkoren Zij zijn de zogenaamde 'lang-blij- vers', degenen die niet zijn uitver koren door de westerse landen en soms al vijfjaar in de kampen leven. In sommige kampen is geen elektri citeit, geen stromend water en zijn geen toiletten. De vluchtelingen le ven er in vervallen hutjes of zelfge- fabriekte tentjes temidden van hun eigen vuil. Deze week brak er in een kamp in Hongkong een cholera-epidemie uit. In het Sek Kong-kamp werd eerder gevochten tussen honderden vluchtelingen, die elkaar met tent- stokken, flessen en stenen te lijf gin gen. Uitzichtsloosheid kenmerkt de situatie in deze kampen die nog het meeste weghebben van gevangenis sen. Hongkong heeft verreweg de grootste vluchtelingenlast te dra gen op haar kleine grondgebied: 50.000 mensen wachten daar op een oplossing en nog eens ongeveer 50.000 in kampen in Tailand, Indo nesië, Malaysia en de Filipijnen. Vo DEN HAAG Een delegatie van de ministeries van WVC en justitie gaat vanaf 18 september precies duizend Vietna mese bootvluchtelingen in kampen in Hongkong selecte ren voor verblijf in Nederland. Dat is een moeilijke keuze, omdat er inmiddels zo'n 50.000 Vietnamezen in Hongkong zijn. "Je kijkt of ze de mogelijkheid hebben zich aan onze samenleving aan te passen", zegt Trienke Kok. door Tineke Bennema Aan de vooravond van haar vertrek vertelt ze hoe de selectie tot stand komt. "We bekijken of er fut in die mensen zit, of ze initiatief tonen. En of ze het vermogen hebben om zich aan te passen. Hoe jonger hoe beter, is onze ervaring". Per geval wordt gekeken of de vluchteling in aanmerking komt om naar Nederland te gaan. In een gesprek probeert de delegatie er achter te komen of de vluchteling analfabeet is, wat voor opleiding hij heeft gehad en of hij enige werker varing heeft. "In zo'n anderhalf uur durend gesprek met de vluchteling probeer je er achter te komen hoe hij zich heeft gedragen in het op vangkamp, of hij er misschien een baantje heeft gehad. Je kijkt of moe ders met kinderen 's avonds mis schien ook naar de Engelse lessen zijn geweest inplaats van alleen maar voor de kinderen te hebben gezorgd. We peilen of zij er met hun beperkte mogelijkheden wat van hebben gemaakt". Kok ontkent dat door een dergelij ke selectie de mensen met de min rig jaar zwelde de stroom weer aan. Tailand begon toen de vluchtelin gen zonder pardon weer de zee op te sturen. Indonesië zou zelfs hebben geschoten. De autoriteiten in Hongkong be sloten een andere uitweg te kiezen. Al degenen die na 15 juni 1988 bin nenkwamen, konden niet meer au tomatisch als politieke vluchteling worden erkend. Om te onderzoeken of de Vietnamezen geen economi sche motieven hadden om hun land te verlaten, zouden zij stuk voor stuk moeten worden doorgelicht. Als uit deze persoonlijke gesprek ken zou blijken dat de vluchtelin gen niet om politieke redenen ver volgd zijn, dan dienen zij terug te keren of zouden zij permanent in detentiekampen in Hongkong wor den ondergebracht. Analfabeet Achterliggende gedachte hierbij was dat de Vietnamezen die in de tweede helft van de zeventigerjaren hun land ontvluchtten en afkomstig waren uit het communistiche Zuid- vietnam, vervolgd waren of in her opvoedingskampen hadden geze ten. De laatste jaren bestaat de vluchtelingenstroom echter voor namelijk uit Noordvietnamezen en zij zouden als motief hebben de ar moede achter zich te laten. In juni dit jaar gaf VN-secretaris Perez de Cuellar gehoor aan de noodkreten uit de Zuidoostaziati- sche landen en kwamen onder zijn leiding 50 landen in Genève bijeen om een oplossing te vinden voor het nijpende probleem. Besloten werd tot een actieplan, waarin het onderscheid tussen eco nomische en politieke vluchtelin gen duidelijk naar voren komt. De economische vluchtelingen zullen 'vrijwillig' moeten terugkeren, maar over de uitvoering hiervan werd men het niet eens. Vietnam weigerde om mensen op te nemen die tegen hun wil worden terugge stuurd. Op de conferentie zegden ver scheidene westerse landen wel toe vluchtelingen op te nemen. Frank rijk beloofde 4400 van de boot vluchtelingen te accepteren, Groot- briitanië 2000, en België waar schijnlijk 600. De duizend die in Nederland zul len worden uitgenodigd passen in het quotum van vluchtelingen, dat ons land per jaar vaststelt. Volgens Vluchtelingen in een kampwachtend op een land dat hen wil opnemen. Sinds de communistische machtsover name in 1975 ontvluchtten zeker anderhalf miljoen Vietnamezen hun land en kwamen in aangrenzende landen terecht". (archieffoto) Kok is het niet zo dat er nu dus min der plaats zal zijn voor andere vluchtelingen, zoals bijvoorbeeld Iraniërs en Tamils, omdat Vietna mese bootvluchtelingen de laatste jaren al prioriteit hadden. Kok geeft toe dat WVC bij de se lectie de voorkeur geeft aan gezin nen met kinderen, en het liever geen individuen heeft, zeker als ze analfabeet zijn, omdat dezen moei lijker integreren in de samenleving. Daarom streeft het ministerie er naar de vluchtelingen groepsgewijs te selecteren en op te vangen. Humanitair Er wordt daarbij rekening gehou den met overeenkomsten in af komst. Volgens Kok is het ook goed als er ouderen en een aantal perso nen met een redelijke opleiding in zitten 'die het niveau van de groep wat opvijzelen'. Toch willen de humanitaire doel stellingen van WVC nog wel eens botsen met die van Justitiq^die vooral oog heeft voor de juridische mogelijkheden om snel de vluchte lingen-status te verlenen. Kok: "Het komt voor dat een Vietnamees met een goed vlucht verhaal op het lijstje van justitie wordt gezet, maar dat wij niets met zo iemand kunnen, omdat hij anal fabeet is. Wij hebben dan bijvoor beeld iemand anders op het oog die wel wat kan". De kwestie wordt dan volgens Kok opgelost na enig on derhandelen en het kan dan voorko men dat Justitie zwicht voor de ar gumenten van WVC. In Nederland krijgen de boot vluchtelingen de status van 'uitge nodigde' vluchtelingen, die meer voorzieningen biedt dat de gewone vluchtelingen status. Zij worden in Apeldoorn opgevangen in een spe ciaal centrum die een spoed cursus Nederlands geeft en de Vietname zen in drie maanden klaarstoomt voor de Nederlandse maatschappij. Daarna wordt woonruimte ge zocht, met behulp van de rijksrege ling die 5 procent van de nieuw- bouw-woningen toewijst aan vluch telingen. De 'uitgenodigde' vluchte lingen volgen nog een programma van een jaar, waarna ze op het wer kelijke leven worden losgelaten. Uit cijfers blijkt dat zo'n 80 pro cent van de ex-bootvluchtelingen werkloos wordt. Kok: "Het duurt een tijd voor ze zich hebben aange past. En veel Vietnamezen zijn jong en moeten nog een lange opleiding volgen, ze gaan bijvoorbeeld naar de universiteit. Maar ze moeten wel de kans krijgen". SIACHEN GLETSJER - Op een van de hoogste bergen van de we reld woedt een grotendeels onbe- kende en onverklaarde oorlog tus sen strijdkrachten van India en Pakistan. De soldaten van beide landen bevechten elkaar, maar hun grootste vijand is gemeenschappe lijk: het klimaat. door Sharon Herbaugh/AP De inzet van de strijd is het natio nale prestige en de controle over de Siachen, een uithoek tussen het door Pakistan bezette deel van Kashmir en het meest westelijke deel van China, die ogenschijnlijk alleen voor de Himalaya-goden, de incidentele kluizenaar en de bergsport van belang lijkt. Als gevolg van de betrekkelijke dooi in de betrekkingen tussen In dia en Pakistan na de installatie van de Pakistaanse premier Benazir Bhutto en haar ontmoetingen met de Indiase premier Rajiv Gandhi lij ken beide landen ook ten aanzien van de oorlogvoering in de Siachen nader tot elkaar te komen. Maar ter wijl op hoog niveau wordt gespro ken over het begraven van de strijd bijl, gaat het ai tilleriegeschut on verminderd door de stilte van het berglandschap te verstoren. Vijftien jaar geleden hielden wei nig mensen het voor mogelijk dat in de hoger gelegen delen van het Ka- rakoram-gebergte een oorlog kon worden uitgevochten. Nooit eerder was dit gebied, waar ruim de helft van 's werelds hoogste bergen is ge legen, het schouwtoneel van mili taire manoeuvres. De toppen reiken tot 7.000 meter en op die hoogte be vat de lucht minder dan de helft van de hoeveelheid zuurstof op zeeni veau; de temperatuur komt zelden boven de 10 graden Celsius en gere geld tot 45 graden onder nul. Tijdens een recent bezoek van buitenlandse journalisten aan de 75 kilometer lange en 10 kilometer bre de gletsjer merkte de Indiase bevel hebber, brigade-generaal V.R. Rag- havan, dan ook met nauwelijks "Beklim waar dan ;n 7.000 meter hoge en onderscheiding. 7.000 meter hoge zier maanden". De de periode die In- het gebied moeten ook ter wereld top en je krijgt i Beklim hier ee top en je krijgt vier maanden diase soldaten i opknappen. Geen van beide landen wil cijfers vrijgeven over het aantal slachtof fers van de oorlogvoering, hoewel Raghavan schat dat slechts eender de van de slachtoffers valt in de strijd. "De natuur stelt haar beper kingen aan dit conflict", aldus Rag havan. "Hier moet je voortdurend en zelfs harder vechten om te over leven. Er hangt zoveel af van zo wei- De Pakistaanse presidente Benazir Bhutto na onlangs poolshoogte op de Siachen gletsjer, al jaren lang het toneel van grensschermutselingen tussen Pakistan en India. (foto epa> Bestandslijn De wortels van het conflict gaan te rug tot de geboorte van de Pakis taanse islamitische natie in 1947. Beide landen eisten indertijd Jam- mu-Kashmir op, een gebied van 220.000 vierkante kilometer, maar de overwegend door islamieten be woonde staat viel toe aan het door hindoes bewoonde India. Het ge schil bracht Pakistan ertoe om on geveer eenderde deel van de staat te bezetten. In 1949 sloten beide landen een overeenkomst waarbij een be standslijn werd getrokken tot een punt op de zuidelijke helling van de Saltoro-keten die langs de westelij ke rand van de gletsjer in de rich ting van de Chinese grens loopt. De onderhandelaars vonden het niet nodig de lijn verder door te trekken, aangezien in het gebied toch niet werd gevochten en het moeilijk is gletsjers in kaart te brengen. Hoewel er na de oorlogen van 1965 en 1971 kleine wijzigingen wer den aangebracht, bleef het Siachen- vraagstuk onopgelost. India stelde zich van het begin af aan op het standpunt dat het aanspraak kan maken op het gehele gebied Kashmir. Pakistan voerde evenwel aan dat het de Siachen altijd in han den heeft gehad. Islamabad wees erop dat bergbeklimmers zich bij de Pakistaanse autoriteiten vervoeg den om toestemming te krijgen voor het betreden van het gebied. Ook wordt gerefereerd aan atlassen die nog in de jaren tachtig in de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië zijn gepubliceerd. India zond voor de eerste maal troepen naar de Siachen in april 1984, een maatregel die volgens de Indiase regering werd genomen met het oog op een ophanden zijnde aanval van Pakistan. Islamabad heeft die beschuldiging altijd tegen gesproken. Het conflict escaleerde geleidelijk en er verschenen militai re buitenposten op de meest onmo gelijke pieken en hellingen. Beide legers houden elkaar voort durend in de gaten, teneinde op de hoogte te blijven van eikaars troe penbewegingen en bevoorrading. De verkenningsactiviteiten vergen speciale kwaliteiten van de man schappen. Vanuit het basiskamp in India klimmen soldaten uitgerust met pikhouwelen, ski's, scheppen, touwen en 30 kilogram zware be pakking door het gletsjerpuin, door knie-hoge sneeuw en over 65 meter diepe ravijnen, naar hun post. De tocht duurt zes tot acht dagen. In de kleine buitenposten, bunkers diep uitgegraven in het ijs en de sneeuw, zijn de soldaten veroordeeld tot een maandenlang verblijf in bijna volle dig isolement. In april dit jaar kwam het tot een treffen van een maand toen Pakis tan binnen bereik van de Indiase ar tillerie poogde een nieuwe post te vestigen. Beide landen zonden sol daten naar een 7.100 meter hoge top. De lezingen varieren, maar India verzocht kennelijk uiteindelijk om een ontmoeting "van beide bevel hebbers. Na drie zittingen kwamen beide partijen overeen hun man schappen terug te trekken en accep teerde India de aanwezigheid van de post, die er volgens de Pakista- nen altijd al was geweest. Sinds januari 1986 zijn beide rege ringen vijf maal bijeen geweest om te spreken over de terugtrekking van hun troepen van de gletsjer en de uitroeping van het gebied tot een gedemilitariseerde zone. Van beide zijden wordt er evenwel op gewezen dat de oplossing van het conflict een gecompliceerde aangelegen heid is. In India worden over enkele maanden verkiezingen gehouden; Bhutto heeft te maken met opposi tieleiders die geneigd zijn haar aan te wrijven dat zij zich te gemakke lijk onderwerpt aan India. Generaal Raghavan kan niet meer doen dan afwachten. "Of er een regeling komt, is een kwestie tussen beide staten. Zolang hebben wij ons werk te doen". Terwijl de Oud-Katholieke Kerken zich inspannen voor de oecumene, is de verhouding met de Rooms-Katholieke Kerk niet zo best. Onder de huidige paus is de relatie verkild, zo meent mgr. Marinus Kok. emeritus aartsbisschop van Utrecht van de oud-katholieken, die op 22 en 23 september herdenken dat honderd jaar geleden de inter nationale Unie van Utrecht plaatsvond. Dc Oud-Katholieke Kerk in ons land ontstond in het begin van de achttiende eeuw door een breuk met het Vaticaan. Veel Neder landse katholieken, die in navol ging van de opvattingen van de oude bisschop Jansenius een aparte positie in de kerk inna men, liepen vast op het centralis me van Rome. De bom barstte toen in 1703 Petrus Codde, aartbisschop van Utrecht, door Rome werd geschorst. In het 1723 werd de scheuring definitief, toen door het kapittel van Utrecht een nieuwe bisschop werd gekozen, Cornelis Steen oven. De oud-katholieken menen dat hij. evenels de huidige aarts bisschop mgr. Antonius Jan Gla- zerhaker, de rechtstreekse opvol ger is van Willibrord, de eerste aartsbisschop van Utrecht. -Een wezenlijk verschil met de RK Kerk is, dat de oud-katholie ken van opvatting zijn dat bis schop van Rome (de paus) niet meer is dan de 'meeste onder zijn gelijken'. In navolging van de apostelen vormen de bisschop pen samen het bestuur van de kerk. De Oud-Katholieke Kerk, zo benadrukte Glazemaker giste ren. is daarmee trouw aan de tra ditie. In 1889 sloten de eerste, zich oud-katholiek noemende, kerken in de wereld zich aaneen tijdens de Unie van Utrecht. In totaal telt het oud-katholicisme waarin de eucharistieviering het hoogte punt is van het kerkelijk leven nu ruim een half miljoen gelovi gen, waarvan het grootste deel in Amerika leeft, terwijl de Neder landse kerk ongeveer achtdui zend zielen telt. Volgens Glazemaker vormt 'zijn' kerk een levende kerkge meenschap, hoewel hij moet toe geven dat er sprake is van een ze kere afkalving. Aan jonge pries ters is volgens prof. dr. Jan Visser van de Rijksuniversiteit Utrecht, waar de priesteropleiding plaats vindt, geen gebrek: één op de drie van de ruim dertig priesters is jonger dan 35 jaar. De oud-katho lieken hebben al jaren geleden het verplichte celibaat opgehe- De oud-katholieken, die van meet af aan lid zijn van de Wereld raad van Kerken en nauwe con tacten onderhouden met onder meer de anglicanen en oosters-or- thodoxen, geven aan dat sinds de komst van paus Jonannes Paulus II de relatie met Rome verslech terd is. Visser sprak zelfs van een 'concurrentieslag'. Kok maakte hier met een zekere spijt melding van, daar hij daardoor ondanks de gunstige ontwikkeling na het Tweede Vaticaanse Concilie op het laatste moment een pastorale overeenkomst tussen beide ker ken niet door zag gaan. Kok gaf aan dat in de praktijk de kerken weinig scheidt. Ter il lustratie vertelde hij dat hij regel matig in de rooms-katholieke pa rochie van Oosterwolde in Fries land kerkt. "Ik merk dan prak tisch geen verschil. Ik voel me er volkomen thuis". Volgens zijn opvolger zullen de oud-katholie ken hun uiterste best blijven doen om aan de 'katholiciteit' (ou- cumenp) hun bijdrage te leveren. "Wij kunnen alleen maar functio neren als we geïntegreerd onze plaats weten". Klacht Unesco Het Joods Wereldcongres heeft een klacht ingediend bij de Unes co omdat de vestiging van het klooster in het voormalig concen tratiekamp Auschwitz in strijd zou zijn met een verdrag van de Verenigde Naties uit 1972. Dit heeft vicevoorzitter Kalman Sul- tanik te New York bekend ge maakt. "Op grond van het verdrag is Polen verplicht te garanderen dat het karakter van Auschwitz niet wordt aangetast. Daarom is de vestiging van het klooster, vijf jaar nadat Auschwitz als monu ment werd aangewezen, een ern stige schending van het Unesco- verdrag". Het is overigens onduidelijk wat de Unesco kan doen als wordt vastgesteld dat de aanwe zigheid van het klooster in strijd met het verdrag is. Het verdrag voor het behoud van het culturele en nationale erfgoed is bedoeld om plaatsen die van uitzonderlijk belang zijn, te conserveren. Op voorstel van de Poolse regering werd het voormalig concentratie kamp in 1979 aan de internationa le lijst toegevoegd. Het voorstel omvatte ook het gebouw waarin het klooster is gevestigd. Anti-zionisme Het anti-zionistisch comité in de Sovjetunie heeft een felle aanval gedaan op de activiteiten van de kortgeleden opgerichte zionis tische unie. Volgens een verkla ring van het comité in het dag blad 'Sovjetskaja Rossija' zal de zionistische unie "het antisemi tisme in het land alleen maar aan wakkeren". De unie heeft volgens het comi té ten doel de Sovjet-joden te 'zio- niseren en te israëliseren'. Daar mee zijn de belangen van de jo den niet gediend. Sterker nog, al dus het comité, de nieuwe organi satie staat in de lijn van de 'Zwar te Honderd', een antisemitische groep van voor de Russische re volutie. Verder belemmert de zio nistische unie de perestrojka om dat er een zoveelste bron voor spanningen tussen de bevol kingsgroepen wordt gecreerd. Het anti-zionistisch comité werd in 1983 opgericht om te age ren tegen het zionisme dat "een mengsel van extreem nationalis- me, chauvinisme en raciale on verdraagzaamheid" werd ge noemd. Het comité werd door de Sovjet-regering vooral gebruikt om tegenwicht te bieden tegen berichten over Sovjet-joden die wilden emigreren, en om Israël in diskrediet te brengen. Lege kas. De Youth for Christ in Driebergen zit met een lege kas. Dit meldt directeur ds. Niek van Exel in een brief .die aan alle donateurs is verstuurd. Na een opsomming van diverse activitei ten van de organisatie in deze zo mer met als hoogtepunt het Flevo Totaal Festival dat zo'n ne genduizend jongeren trok roept Van Exel de 'vrienden' van de YfC een extra financiële on dersteuning te geven. Hij spreekt van 'een heel zorgelijke start voor het nieuwe seizoen'. Schoolreglement. Het schoolreglement van bisschop Gijsen van Roermond en het ge zamenlijk reglement van de ande re Nederlandse bisschoppen zijn beide niet in strijd met het kerke lijk recht. Tot deze conclusie komt de bisschoppenconferentie na lezing van brieven van de pau selijke raad voor de interpretatie van de wetten van de Kerk. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Goedereede C. van Duijn Hei- en Boeicop, te Haamstede J. van Popering Windesheim, te Hattem A. N. Rietveld Amerongen, te Hengelo P. F. de Vries Oostburg c.a., te streekgem. De Gouwe me vr. H.J. Buijs kand. Leiden, Ter Aar J. L. Ravesloot Westerhaar; aangenomen naar Baarn W. Schaap Nieuwleusen, naar Hau- lerwijk A. Elverdink kand. Opein- de. Geref. Kerken vrijgemaakt: be roepbaarstelling drs. C.J. Harry- van Groningen. Nederlands Geref. Kerken: be roepen te 's-Gravenhage H. Schuurman Dronten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2