'Ik hoop dat de slaap van Toto geen coma is' Kammen laten hun tanden zien Gitarist Steve Lukather (31) begint aan een tweede carrière KAMERADEN Opmerkelijke expositie in museum Boymans-Van Beuningen Stnpschappnjs Overheid geeft kunst weg WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1989 PAGINA 25 AMSTERDAM - Toto-gitarist Steve Lukather staat be kend als één van de meest begaafde studio-muzikanten van de Amerikaanse popindustrie. Lukather werd een aantal ja ren achter elkaar in verkiezingen onder lezers van muziek bladen uitgeroepen tot 's werelds beste gitarist. Hij was ter gelegenheid van zijn solo-debuutalbum eventjes in Neder land en keert in november terug met een van Jeff Beck ge leende begeleidingsband om de promotie van zijn elpee 'Lukather' metterdaad ter hand te nemen. 'Lukather' is de afgezwakte versie van de naam die de gitarist aanvankelijk voor zijn eersteling in gedachten had. Die luidde 'I hate every bone in your body except mine', maar op aandrang van zijn platenmaatschappij heeft Lukather zijn agressie uitsluitend in zijn muziek afgereageerd. Voor de goede verstaander was het geen verrassing, maar de opper vlakkige Toto-fan werd toch even opgeschrikt door het lekker stevige geluid van Steve Lukathers solo-de buut. Wie de hemel en aarde-bewe- gende gitaarpartij op 'Hold the line' op waarde had weten te schatten, wist dat er een dierentuin vol wilde beesten moest schuilgaan achter die voorgevel van gepolijste pop songs. Met het solo-album 'Luka ther' is de kooi geopend van de dam. Het enige wat liefheb bers van studio-pop nu nog kunnen doen hun ziel in lijdzaamheid bezitten afwachten of hun eigen Toto nu n als eerste zal worden verslonden, Genoemde voorgevel door Dirk Willem Rosie vooralsnog uit springerig peenhaar en een reflecterende zonnebril. Uit een mouwloos t-shirt puilen pasver- worven spierpartijen. Niet alleen zijn solo-album maar zijn hele ver schijning is een niet mis te verstaan het hek statement over 'the new Luke'. "Klopt", grinnikt Steve Luka- de betere Amerikaanse ther. "Het zal duidelijk zijn dat ik mijn wilde jaren met drugs en der gelijke achter me heb. Ik heb jaren- niet lang echt als een idioot geleefd. Als je gefrustreerd bent, heb je geen bestaat idee wat je jezelf allemaal aandoet. Charlie Watts (links) en leadzanger Mick 'buddy' Elton John (midden) achter de met hun concert in het Alpine Valley Mu- Maar nu ben ik getrouwd, ik ben va der van twee kleine kinderen, ik moet zien dat ik aan de kost kom en in mijn vrije tijd werk ik aan mijn li chaam en mijn conditie. Ik ben nu 31, maar ik ben sterker, beter en jon ger dan toen ik 25 was". Coma Lukather komt nu 'aan de kost' als kleine zelfstandige, maar dat wil niet zeggen dat hij zijn le vensverzekering genaamd Toto aan de kant heeft gezet. "Absoluut niet. Ik heb net nog een uur met de jon gens aan de telefoon gehangen. Al leen vind ik wel, dat we na het uit brengen van de 'Greatest hits'-plaat met iets nieuws moeten komen. An ders heeft het voor mij helemaal geen zin meer. Ook als groep kun je niet blijven staan bij het copiëren van je eigen geluid. Je moet je be staansrecht verdienen met muzika le ontwikkeling. En welke kant het dan uit moet met Toto... Mischien wat steviger, in elk geval iets min der in het keurslijf van de typische popmuziek. Misschien een wat Eu- ropeser geluid. Dan denk ik bijvoor beeld aan Genesis. Niet om dat dan weer te copiëren; ik bedoel het om de diepte van hun muziek aan te ge ven. In Toto zit nog een complete goudader aan talent die nooit is ge ëxploiteerd. Naar dat nieuwe ge bied zullen we op zoek moeten. Maar het komende jaar wordt er in elk geval geen plaat gemaakt. Je zou kunnen zeggen dat Toto slaapt. N014 maar hopen dat het geen coma blijkt te zijn". Naar eigen zeggen huist er een beest in Steve Lukather. "En nog een heel gemeen beest ook", voegt hij eraan toe ter omschrijving van zijn voorkeur voor de stevige adult orientated rock, zeg maar rock- voor-volwassenen. Hoe komt het dat hij het ruim elf Toto-jaren zon der de uitlaatklep van een solo-al bum heeft kunnen stellen? "Na af loop van de laatste Toto-toernee be sloten we om het er een paar jaar van te nemen. Ik wilde nu eindelijk wel eens rock and roll maken, 'cau se that's what I'm all about. En die afgelopen elf jaar had ik gewoon de tijd en de energie niet. Ik deed Toto en een heleboel sessies. Vooral dat werken voor andere mensen zuigt je helemaal leeg. Met mijn solo-album zijn de rollen omgedraaid en ben ik nu eens degene die zuigt. Nice for a change. Het waren allemaal vrien den van me met wie ik deze plaat heb opgenomen en dat was een heel bijzondere ervaring. Zelfs mensen die ik heel goed ken heb ik dingen horen doen die ik niet van hun ken de, die ze misschien voor het eerst Gitarist Steve Lukather:"! ha- te every bone in your body ex cept mine', (foto deden. Dat was echt fantastisch. Vooral 'Fall into velvet' (een bijna experimenteel te noemen composi tie die zich via meesterlijk improvi serende solo's van Jan Hammer, Steve Stevens en Lukather zelf ont- volgende te maken en loop al met een hele rij ideeën daarvoor in mijn hoofd rond". "Als het aan mij had gelegen had ik allemaal Fall into velvets opgeno men. Maar je hebt natuurlijk met een platenbaas te maken die eisen stelt aan commerciële kwaliteiten. Die man is geen weldoener die zegt: 'Hier heb je wat geld, maak maar een hoop lol'. Ik heb rekening ge houden met de hitlijsten, omdat je dat in het begin nu eenmaal moet doen. Ik denk wel dat je je publiek (en dus je platéhbaas) kunt opvoe den, maar die verandering moet je geleidelijk tot stand brengen door ze zo af en toe naar iets merkwaar digs te laten luisteren, iets wat bij nader inzien eigenlijk verschrikke lijk mooi blijkt te zijn. Op mijn vol gende album zal waarschijnlijk iets meer van dat maffe spul staan. Je moet niet denken dat ik het leuk vind om mijn plaat direct na Rick Astley op de radio te horen". Tijdens de toernee van november staat niet alleen de nieuwe elpee op het programma. "De jongens van de band moeten ook tot hun recht ko men", vindt Lukather. "Dus als zij zin hebben in een stukje blues, of in een oud Jimi Hendrix-nummer, dan moeten ze hun gang kunnen gaan. Ik wil in kleinere zalen een in timiteit bereiken waar we met Toto nooit aan toe zijn gekomen. Toto was van begin af aan een soort su per-act. Dat was soms beangstigend en ik heb wel eens gedacht dat het beter voor ons was geweest als we het iets meer hadden kunnen op bouwen. Niet dat ik klaag hoor- ...Voor mij is dit een soort tweede carrière. Alleen wil ik mezelf dit keer niet voorbij hollen en uit een enorme hoeveelheid mogelijkhe den de juiste keuze dóen". Eén van de mensen die Lukather daarbij terzijde staan is Eddie Van Halen, met wie Steve 'Twist the kni fe' samen schreef en opnam. Luka ther heeft een aan verafgoding gren zende bewondering voor de hard- rock-gigant van Hollandse komaf en het grappige is dat de omschrij ving die hij van Van Halen geeft heel goed op hemzelf van toepas sing zou kunnen zijn: "Eddie is de meest invloedrijke gitarist van de afgelopen 12 jaar. Hij is briljant en ik houd van hem als een broer. Bij al zijn talent en al zijn succes is hij toch heel nederig en reëel gebleven, wikkelt tot een soort rock-symfo- men. Daar zaten vijf jongens in de Als je hem tegenkomt zou je niet nie, red.) was een ongelooflijke er- studio and they were jamming their zeggen dat dat nou de jongen is die varing. De vocals aan het begin en head off. Aan het maken van deze het aanzien van rock and roll veran- aan het eind stonden al op de band, plaat heb ik meer plezier beleefd derde. Vind jij dat dat ook voor mij maar het totale middendeel met alle dan aan alle voorafgaande platen bij opgaat? Well I don't know, I do my solo's is in één keer live opgeno- elkaar. Ik kan niet wachten om de thing". dergelijke opdracht hebben/Zij zijn nu eenmaal meer vertrouwd, en gaan dus anders om met begrippen als functionaliteit en handzaamheid dan een schilder of beeldhouwer. Ofschoon dat niet altijd opgaat. Zo hebben sommige van de ontwer pers objecten vervaardigd die als unica of autonoom werk zijn te be schouwen. Van vermenigvuldiging is in die gevallen al helemaal geen sprake. Hoe oogstrelend ook, dat zijn meestal niet de beste ontwer pen die in Rotterdam worden ge; toond. De kam als object gaat bij voorbeeld op voor het gouden exemplaar van Annelies Planteydt, het uit goud en hout opgebouwde object van Johannes Oppermann of het uit diverse materialen vervaar digde werkstuk van Bruce Metcalf. Ook het zeer fraaie exemplaar dat een van Nederlands bekendste ont werpers Gijs Bakker heeft ingezon den, heeft weinig meer met het be grip kam van doen. De in plastic ge goten foto van bloemen, in combi natie met verguld metaal doet het prima als haar-sieraad, maar kan ab soluut geen orde scheppen in een warrige haardos. Komisch Heel anders,hebben onder anderen Jan Matthesius en Wilhelm Mattar de opdracht geïnterpreteerd. Zij hebben een duidelijk komische kijk op 'de kam' willen geven en zijn daarin uistekend geslaagd. Het uit plastic opgebouwde exemplaar van Mattar heeft, mede dankzij de vro lijke kleuren, iets van een spoor boom. En Matthesius moet bij het ontwerpen van zijn uit aluminium geconstrueerde object een plant in een bloempot in zijn hoofd hebben gehad. Overigens kunnen beide exemplaren, met een beetje goede wil, zeker wel als kam dienst doen. Eenvoud was klaarblijkelijk een sleutelbergip bij ontwerpers als Susanne Kolb en Katharina Issler. Laatstgenoemde nam eenvoudig weg een stukje rondhout en stak daar vervolgens een twintigtal spel den in. Kolb heeft een kleine kam gemaakt, waarbij de kap bestaat uit een gouden rechthoek met gebogen vorm en daarin negen zilveren tan den geplaatst. Het geheel is iets meer dan vijf centimeter lang. Nog kleiner is de ring-kam of kam-ring van Okinari Kurokawa. Het gouden kleinood is inderdaad als ring te dragen en kan waar schijnlijk het beste dienst doen voor het bijwerken van de snor of de wenkbrauw (een kam hoeft ten slotte niet alleen voor het hoofdhaar te worden gebruikt). Wat orginali- teit en functionaliteit betreft vallen onder meer de kammen op van Nel Linssen en Andreas Wachter. Lins- sen ontwierp een houten, opvouw bare kam en Wachters exemplaar kun je oprollen en opbergen in een bijpassend kokertje. De kam die de Japanner Tatsuo Kawaguchi heeft ingezonden ziet er ogenschijnlijk simpel en wat traditioneel uit. De houten tanden zijn gevat in een lo den kap. Het bijzondere aan zijn kam is dat in de loden kap zaadjes van planten zijn gestopt. Wat dat voor uitwerking heeft op het haar, laat zich slechts raden. Het is verleidelijk om de verschil lende ontwerpen naar nationaliteit te rangschikken. De manier van aanpak en verwerking bij zoiets simpels als een kam (de vorm van de kam zoals wij die kennen bestaat immers al eeuwen en is vrijwel niets veranderd) geeft ruimte om verge lijkingen te maken. Maar, net als bij meubel-ontwerpen of anderssoorti- ge design, is er ook in dit geval niet of nauwelijks aan te geven of een ontwerp iets land-eigens heeft. Na tuurlijk vallen de Japanners op door een zeer evenwichtig gebruik van beeldelementen. Maar even goed gaat dat op voor de ontwerpen van sommige Nederlanders en Duitsers. En zo zijn er meer ver meende kenmerken te noemen die zonder probleem ook op anderen kunnen worden toegepast. En strikt genomen is dat ook logisch: zoiets universeels als een kam kan haast niet anders dan op een universele wijze worden verbeeld. Dat univer seel niet betekent: eenduidig, geeft de expositie in Boymans- van Beu ningen heel duidelijk aan. Tentoonstelling: 'Kammen'; honderd haarkammen ontworpen door binnen- en buitelandse kun stenaars. Museum Boymans- van Beuningen. Matherncsscrlaan 18/20, Rotterdam. Open: di. t/m za van 10-17 uur, zo. van 11-17 uur. Tot en met 15 oktober. Een kam van Johanna Dahm. ROTTERDAM (GPD) - Vraag aan iemand om een persoon te beschrijven en tien tegen een wordt na het aangeven van de sekse en de lengte iets gezegd over het haar. De kleur, de lengte en/of het model: het zijn in derdaad zeer typerende ken merken van een persoon. Niet voor niets besteden we per dag behoorlijk wat aan dacht aan onze haardos of wat door (nog) voor door gaat. Zoiets als een kam is daarbij een enigszins onder schat, essentiëel hulpmid del. Museum Boymans-Van Beuningen in Rotterdam wijdt een tentoonstelling aan 'this thing of beauty'. Kam, gemaakt door Barbara Huck. AMSTERDAM fANP1 Dp Strin. AMSTERDAM (ANP) - De Strip- schapprijs 1989 is toegekend aan Theo van den Boogaard voor zijn gehele oeuvre. Dit is bekendge maakt door het bestuur van het Stripschap, het Nederlands Cen trum voor Belangstellenden in Strips. De prijs bestaat uit een bronzen plastiek en een oorkonde en wordt sinds 1974 jaarlijks toegekend aan een stripmaker "wiens werk van groot belang moet worden geacht voor het Nederlandse taalgebied". De prijs wordt op 28 oktober uit gereikt tijdens Het Stripgala in het Congresgebouw in Den Haag. Het gala vormt een onderdeel van de Strip3daagse, die van 27 tot en met 29 oktober wordt gehouden. Dan wordt ook de Publieksprijs 1989 uit gereikt voor twee nog te selecteren 'Albums van het Jaar 1989' en één 'Jeugd-Stripalbum van het Jaar'. DEN HAAG (ANP) - De Rijksdienst Beeldende Kunst geeft 30.000 a 40.000 kunstwerken weg. De schenkingsoperatië betreft de voorwerpen, vooral schilderijen, waarmee overheidsinstellingen en andere publieke niet-rijksinstanties al jarenlang hun gebouwen verfraaien. De RBK heeft alle relaties deze week over de vrijwel geheel papieren operatie ingelicht. De dienst beheert de rijkscollectie beeldende kunst, die verdeeld is in ongeveer 120.000 voorwerpen van bijzondere culturele waar de en circa 180.000 van culturele waarde. Gezocht is naar mogelijkheden om de overige kunstwerken recht te doen. In het kader hiervan is besloten tot de schenkingsoperatie. De geluk kigen zijn overheden en rechtspersonen die eerder leenden. Ze moeten wel verklaren de voorwerpen niet te zullen verkopen en ze te beheren zoals het een goed huisvader betaamt. De nieuwe eigenaren dienen hun kunst ook uit te lenen voor tijdelijke tentoonstelling als de kunstenaar hier om verzoekt. Verder moet de kun stenaar er in toestemmen dat derden de werken willen huren of lenen. Zo zijn de belangen van de kunstenaar, met wie het allemaal begonnen is, ge waarborgd, aldus de RBK. Om het tienjarig bestaan van haar Nijmeegse galerie Marzee te vieren vroeg Marijke Hilhorst twee jaar ge leden verschillende sieraad-kunste naars uit binnen- en buitenland een kam te ontwerpen. Dat bleek een in teressante opdracht, want Hilhorst - en later de inderhaast opgerichte Stichting Kammen- ontving ruim vierhonderd kammen van ruim driehonderd kunstenaars. Grappi ge kammen, oogstrelende kammen, simpele kammen of ingewikkelde kammen, die meer zijn dan een hulpmiddel om de haren in orde te brengen. Die uitgebreide collectie, waar van een selectie nu voor het eerst is geëxposeerd in museum Boymans- van Beuningen in Rotterdam, mag dan opvallen door de variatie in ziens-, werkwijze en materiaalkeu ze; vrijwel allemaal voldoen ze aan de drie, door Hilhorst opgestelde, criteria. De te ontwerpen kam moest functioneel en handzaam zijn en moest vermenigvuldigd kunnen worden. Afgezien van enkele exem plaren -meer halssieraad dan kam of te breekbaar om (lang) te functio neren- zijn de getoonde objecten daadwerkelijk te gebruiken als kam. Het pleit voor Hilhorst dat ze de opdracht met nadruk heeft gege ven aan sieraad-ontwerpers en niet aan autonoom werkende kunste naars. Dat had mogelijk ook boeien de ontwerpen opgeleverd, maar de presentatie geeft aan dat ontwer pers toch een bijzondere kijk op een door Rob Schoonen

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25