Blikjes zoeken in vuilnisbakken La Lambada: tropisch, heet en sensueel 'Ik tennis alleen als ik zin heb' JJurNfliilia CKi» PAGINA VOOR JONGEREN MA& 0ITÖ£V££5 en V£RKöpeK5 m 5CU00L- BOÊKÊM PAU kómen Stripboek voor een goed doel Alex van Duuren heeft een Coca Cola-kamer WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1989 PAGINA 23 Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen. Tel: 071 -161 442. \MC AAtC(sUiCk\ nrw Heb je het al zien liggen in de winkel, dat prachtige dikke 'strip'-boek Cartoon Aid? Hierin vind je een groot aantal strips van bekende en minder bekende Nederlandse tekenaars, zoals Marten Toonder, Peter de Smet, Peter van den Hoogen, Jan Kruis en de Haarlemmer Joost Swarte. De opbrengst van het ruim 500 pagina's tellende boek is be stemd voor het vluchtelingenkamp Wad Sherifay in het oosten van Sudan. Het idee voor Cartoon Aid ontstond in Londen. De gelijknamige or ganisatie heeft inmiddels een Engelse, een Duitse en een Nederlandse versie van het boek uitgebracht. Aan een Italiaanse versie wordt ge werkt. De uitgaven zijn tot stand gekomen in samenwerking met het Rode Kruis. Deze organisatie zet zich al tien jaar in voor de vluchtelin gen in Sudan. Cartoon Aid geeft een goed overzicht van wat Nederland op stripge- bied heeft te bieden. Veel materiaal is nieuw, of nooit eerder in boek vorm verschenen. De tekenaars deden hun werk geheel gratis. De meeste strips zijn in kleur afgedrukt, het boek is een lust voor het oog. Achterin staan korte beschrijvingen van de makers van de strips en een informatief verhaal over Sudan en Wad Sherifay. Het boek kost 35 gul den. ""J?'? LEIDEN Wanneer Alex van Duuren (16) op vakantie gaat, is hij geregeld met zijn hoofd in vuilnisbakken te vinden. De Leidse scholier is dan op zoek naar gebruikte Coca Cola-blikjes waarmee hij de inmiddels al zeer rui me verzameling op zijn ka mer kan uitbreiden. Alex is een Coca Cola-'freak'. Overal op zijn kamer zijn sporen te vinden van de uit de hand gelo pen hobby. Op diverse schappen staan 139 blikjes uit verschillende landen uitgestald, verder zijn er flessen, bekers en glazen in alle soorten en maten. In de een of an dere taal staat overal wel het vig net van de grote frisdrank-produ cent op. Pronkstukken uit de ver zameling van de vwo-scholier zijn blikjes uit Japan en Indonesië. Verder heeft hij exemplaren uit bijna alle Westeuropese landen, Turkije en de Verenigde staten. Sponsor Alex profiteert dankbaar van het feit dat Coca Cola zich regelmatig opwerpt als sponsor van grote sportevenementen als de Olympi sche Spelen en de wereldkam pioenschappen voetbal. Ter gele genheid van die sportontmoetin- gen worden speciale blikjes uit gegeven, die door hem meteen uit de rekken van de supermarkt worden gevist. Maar dat is niet de enige plaats waaruit Alex zijn verzameling put. Zo klimt hij geregeld op het dak van melkwagens om te kij ken of daar nog speciale flessen cola staan. "Het gebeurt wel eens dat per ongeluk een buitenlandse fles tussen de Nederlandse fles sen verzeild raakt", legt hij uit. Wanneer Alex hoort dat ie mand uit zijn kennissenkring naar een ver land op vakantie gaat, moet die er automatisch aan geloven. Tevoren wordt de reizi ger uitgebreid op het hart gedrukt uit te zien naar plaatselijke uit voeringen van de Coca Cola-blik jes en -flesjes. "Dat heeft al heel wat opgeleverd. Zo komt dat Ja panse blikje van een vriendin van mijn oma die op vakantie ging in het verre oosten", herinnert Alex zich. Ten slotte zijn er nog ruilbeur zen waarop Coca Cola-materiaal wordt aangeboden. De spullen kunnen daar worden geruild of gekocht. Alex is niet zo enthou siast over die laatste mogelijk heid. "Het leukste blijft toch om er op de een of andere manier zelf aan te komen, zonder dat het een cent kost". Namaak Over 'dat andere merk cola', Pep- si, is Alex kort. "Er kan nog zo veel geld in reclamecampagnes worden gestoken, Pepsi blijft na maak van Coca', meent hij. Alex neemt dan ook alleen genoegen met 'zijn' merk. "Wanneer ik op een terras zit, vraag ik duidelijk om Coca Cola. Wanneer ze alleen een ander merk hebben, neem ik chocomel". MjWBiW Mt Alex van Duuren: "Je moet wat voor je hobby over hebben". Maar ook zijn favoriete drank vindt hij niet zonder meer perfect. Zo stelt hij nogal wat eisen aan de manier waarop de drank wordt 'opgediend'. "Het behoort in een dun glas te zitten, en tegen de zij kant van het glas te worden inge schonken. Op die manier vormt zich zo veel mogelijk koolzuur". Het gebruik van ijsklontjes is voor Alex taboe. "Dat geeft een veel te waterige smaak". De ver zamelaar drinkt zelf zo'n zes liter van de frisdank per week. "Som mige mensen denken dat het slecht is. Maar of je nou koffie of cola drinkt, de caffeine krijg je toch binnen". Alex heeft zijn kamer volge stouwd met allerhande verzamel- materiaal. Zelfs de dekbedhoes is getooid met het beroemde em bleem. Zijn hobby heeft één ver velend neveneffect: Alex moet zijn kamer zelf schoonhouden. Zijn moeder weigert al die flesjes, blikjes en bekers stuk voor stuk met de stofdoek na te lopen. Alex kan daar wel inkomen. "Je moet wat voor je hobby redeneert hij. Overigens is Alex nog lang niet tevreden over zijn verzameling. Wie nog Coca Cola-spullen over heeft, mag hem altijd bellen: 071- 211612. B-speelster Mirjam Siemerink (15): Bepaalde delen van Neder land hebben het misschien nog niet door, maar beneden rivieren is het disco-pu bliek volledig in de ban van La Lambada. Deze uit La tijns-Amerika overgewaaide dansrage schijnt nog dirtier te zijn dan Dirty Dancing en staat gelijk aan Body Contact: de dansers en danseressen wrijven hun lichamen tegen elkaar alsof hun leven ervan afhangt. Borst tegen borst, onderbuik tegen onderbuik, heupwiegend op de aansteke lijke tonen van de accordeon. Van de gelijknamige single van Kaoma zijn alleen al in Frankrijk binnen enkele weken meer dan miljoen exemplaren ver kocht. België, Zwitserland en Ita lië zijn ook al in de ban van de dans en binnenkort zal de Lam- bada-koorts ook in Nederland, Westduitsland, Spanje en Por tugal toeslaan. Weten de Nederlandse disco theekhouders wat hen te wachten staat? "Hoe zegt u? Lambada? - - r- Nee hoor, ze wapperen hier nog steeds met hun armpjes in de lucht. Acid, misschien kent u dat wel"/ vertelt een medewerkster van een discotheek. "Ik begrijp niet hoe ze het de hele nacht vol houden," omzeilt de bedrijfslei der van een andere zaak de vraag, "maar Hip hop, Acid en New House zijn nog steeds het meest populair". Een medewerker van een derde disco meldt: "Acid House met die snerpende hoge to nen die door de hersens werden gepompt, heeft plaatsgemaakt voor House. Anderen doen aan Deep House dat wat meer soul-in- vloeden in zich heeft en een klei ne subcultuur doet aan Vogue, ritmisch poseren met als voor beeld het gelijknamige mode blad. Maar die nieuwe dans die u noemt, die ken ik niet". Begrip Toch verwachten Olivier Lorsac en Jean Karakos dat La Lambada binnenkort een begrip zal zijn op het vasteland van Europa. Deze twee Franse vrije jongens lieten de tropische dans vanuit het noordoosten van Brazilië los op de stranden en de discotheken van Zuid-Frankrijk. De menge- Deze week vroegen we de Big DealMezers: Wat draag jij op een spectaculair knalfeest? 1 (2) - Een smoking met zwarte glimmende schoe nen 2 - Een Indiaanse blouse en rok met veel rin kelende sieraden 3 (5) - Ik volg het kleding advies van Jeroen van Inkel 4 (1) - Ik zweer de 'shab- by'-look nooit af, ook niet voor een feest 5 (10) - Nette spijker broek, opvallende riem en witte blouse met borduursel 6 (6) - M'n zwarte badpak, een wijd jasje en een mini rok 7 (8) - Een knalrose outfit 8 (4) - Wat mijn broer ook zou dragen 9 (9) - Een strapless geval letje en m'n moeders parel-- ketting 10 (3) - Zo weinig mogelijk VOLGENDE WEEK: Hoe was jouw allereerste kus? Laat jouw stem ook gelden in de Hartstikke Top 10. Bel of schrijf even. Big Deal! Witte Singel 1,2311 BG Lei den. Tel 071-161442. ling van salsa, rumba, merengue, samba en andere Latynsameri- kaanse genres, overgoten met een sausje Braziliaanse sensualiteit, werd overigens pas een commer cieel succes toen de promotiema chine eenmaal op gang kwam. Nadat het plaatje was grijsge- draaid door radiostations en in discotheken, werd in samenwer king met de commerciële tv-zen- der TF1 en sponsor Orangina - het zomerse drankje in het wulp se flesje - een grootscheeps 'Lambada-promotieplan gestart. Voorafgaand aan het uitbrengen van de single, werd de begelei dende videoclip maar liefst 250 keer uitgezonden. Het gevolg van dit mediabombardement laat zich raden: op één dag werden van de Lambada 35.000 exempla ren verkocht. En daar blijft het niet bij. Pro fessionele dansers en danseres sen reizen nu stad en land af om de jeugd vertrouwd te maken met de grondbeginselen van de wulp se verleidingsdans waarbij het ac cent op de knieën ligt. In de disco theken werd weliswaar onwennig gereageerd, maar het is ook niet niets om alle remmingen zo maar overboord te gooien. Zomerdans „Lambada is een vervanging voor seks, een terugkeer naar de zonde in het tijdperk van de nieuwe kuisheid", schrijft Yves Desmet van het Vlaamse dagblad De Mor gen naar aanleiding van de wilde taferelen die zich afspelen in Do Brazil, een Braziliaanse club in Brussel. "Daarom alleen al is het een verfrissend fenomeen". Desmet heeft geen moeite met het feit dat de Lambada op een behoorlijk commerciële manier wordt gelanceerd. Immers: met de verloedering van het milieu, de grijsheid van het bestaan, de moeite om de eindjes aan elkaar te knopen, heeft iedereen recht op plezier. Of het Nederlandse publiek er net zo over zal denken, hangt on der meer af van de snelheid waar mee de single de hitparade zal be stormen. Volgens de Franse im porteurs is de Lambada namelijk een typische zomerdans met "he te, exotische, stranden, ijskoude drankjes en minirokjes" als be langrijkste kenmerken. Platenmaatschappij CBS bracht de single, die het jonge volk op moet warmen voor de tro pische tango, een paar weken ge leden uit. Heeft La Lambada wel een kans van slagen nu de lange, hete zomer op z'n eind loopt en de mini-rokjes worden verruild voor warme lange broeken? Een woordvoerder van CBS houdt een slag om de arm: "De plaat staat nu nog in de tipparade, dus we kunnen er nog niet zoveel over zeggen. Tot dusverre is de belang stelling nog niet zo hevig als in de ons omringende landen. Maar dat kan natuurlijk nog komen, inclu sief de bijverschijnselen". Rom m-Jl mnt UR? Mirjam Siemerink: "Zo'n leventje als mijn broer Jan lijkt mij ook wel wat: rackets r LEIDEN - Tennis neemt een grote plaats in het leven van Mir jam Siemerink in. Nogal logisch, want de 15-jarige Rijnsburgse komt uit een echt 'tennisnest'. Haar moeder doet het, haar vader doet het en haar grote broer Jan is er zelfs een beetje beroemd door geworden. Mirjam Siemerink is, bij wijze van spreken natuurlijk, met een tennisracket in haar hand geboren. De jongste Siemerink vindt het spelletje, dat zij vanaf haar acht stejaar beoefent, nog steeds leuk. Dat is wel eens anders geweest, want een paar jaar geleden kreeg zy ruzie met haar beste vriendin, die het niet leuk vond dat Miijam na schooltijd zo vaak naar de ten nisbaan ging. "Dat meisje deed zelf niet aan sport", verklaart de tennisster de moeilijkheden. "Ik vond het zo vervelend dat ik er 's nachts zelfs niet van kon slapen. Mijn moeder wilde my zelfs met tennis laten stoppen. Maar mijn vriendin is door haar zus op ande re gedachten gebracht. Toen vond zij het niet erg meer dat ik ging tennissen". Sinds die tijd, een jaar of vier geleden, maakte de Rijnsburgse snel vorderingen als tennisster. In de categorie van B-speelsters wordt nu met ontzag over haar ge sproken. Samen met haar vrien din Natalie van der Voort, met wie zij ook buiten de tennisbaan veelvuldig optrekt, behoort zy tot de toppers van de districtsselec tie van John Noakes. "Toen ik nog maar net by die groep zat, vond ik dat anderen werden voor getrokken", herinnert Mirjam Siemerink zich. "Dat heb ik ze ook gezegd. Daarna heb ik daar van niets meer gemerkt". Zo werd het ene na het andere probleem opgelost. Ook op school gaat het Siemerink voor de wind. Met een talenpakket, aan gevuld met wiskunde en handels kennis, denkt de havo-scholiere in de toekomst in het toerisme een kans van slagen te hebben. Want het buitenland trekt haar. "Ik ga graag naar een land als Ita lië. Gewoon met een stel vrien dinnen vakantie vieren. Nee, bui- tenlahdse tennistoernooien heb ik nog niet gespeeld". Dat is trouwens wel een wens van Mirjam Siemerink. Als zij ooit in de A-categorie belandt, komt zij daarvoor wellicht in aan merking. "Dat lijkt me wel wat, A-speelster worden. Mijn broer heeft het al zo ver geschopt, maar je moet mij niet met Jan vergelij ken. Hij is heel fanatiek. Van mij mag het ook rustig aan, ik tennis alleen als ik er zin in heb. Maar zo'n leventje als Jan leidt lijkt mij ook wel wat: rackets mee en overal naar toe". Of zy nu op A- of op B-niveau speelt, tennis moet voor de Rijns burgse gezellig blijven. De over stap van tennisvereniging De Rijnkanters naar de grote Leidse club Unicum die zij vorig jaar maakte, veranderde daar niets aan. Siemerink: "Dat vind ik het leukste aan al die toernooien, dat ik er zo veel mensen ken". Één van haar kennissen uit het tenniscicuit is Bionda Zonderop, samen met John McEnroe een idool van de jonge Siemerink. Af gelopen zondag verloor Mirjam in de halve finale van het toernooi om de Masters-titel kansloos van haar grote voorbeeld. "In mijn achterhoofd denk ik dat ik nog niet van haar kan winnen", kykt zij een beetje tegen Zonderop op. Merkwaardig genoeg doet zij dat, in tegenstelling tot vele anderen, niet tegen haar broer. "Anderen zeggen wel eens: 'Dat is nou Jan Siemerink'. Zelf zie ik dat niet zo. Voor mij is het gewoon myn broer". TIM BROUWER DE KONING

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23