OE1CEN Koninklijk werk tussen Haagse schuifdeuren Niets en niemand deugt in de samenleving volgens Gijsen De Zin en onzin van de filosofie Rushdie's Duivelsverzen duizelingwekkend mooi WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1989 NFORMATIEF Het zal een hele verrassing zijn voor hebben ze niet gehad. Gijsen ziet de leraar van de katholieke basis- zichzelf als een van die voorvech- school, die maar net terug is van zijn ters, waar hij in de derde persoon vloeden van niet-christelijke zijde', schoppen. "Ook de bisschoppen totale binding van heel de persoon kampeervakantiein de Dordogne sprekend van zichzelf zegt dat hij tegen te houden, en tot aan de herfstvakantie uitzicht degene is geweest die van leraren ^n heeft op vele uren vergaderen, le- besturen heeft geëist te laten zien zen, schrijven, rekenen, wereld- waar zij staan tegenover geloof en oriëntatie en gymnastiek: hij moet kerk. martelaar worden voor het geloof. Alom ziet hij figu: Althans, als hij.het oor wil lenen tere machinaties trachten hem aan wat bisschop Gijsen van Roer- deruit te halen, zoals de katholieke mond voor hem of haar in petto schoolraad Limburg. Triomfante- heeft aan het eind van zijn boek 'Ka- lijk meldt hij dat hij alles in de hand tholiek onderwijs, illusie of toe- heeft, want uiteindelijk heeft ener- komstperspectief. De leraren en le- zijds de wet en anderzijds een groep ken van de jeugd raressen 'mogen zich hiervoor in- kerkelijke rechtsgeleerden die ken- schappij. Bij de zetten', met een grote dosis civil nelijk ex cathedra onfeilbare uit- courage (Gijsen bedoelt vermoede- spraken kunnen doen, de pogingen lijk 'Zivilcourage') en met offerzin voor het ware katholieke onderwijs. Zij hoeven de kracht weliswaar niet in zichzelf te zoeken, noch in colle ga's, noch in structuren. "Het is Christus zelf die hen begeleiden en sturen wil". En die hulp zullen ze nodig heb ben, want de tegenstander is formi dabel, in de ogen van de Roermond- se bisschop: het onderwijs i de Raad om onder het regle ment uit te komen verijdeld. Mandement Maar het heeft de 'wereldgerichte constateerden dat het mis ging met 'ernieuwingsdrang^ niet vermogen het eens zo geroemde katholiek on- kwamen er derwijs in Nederland (dat overi- twassen als de 'volkstaal in de li- gens, zo blijkt uit eerdere passages. turgie toenadering tot de pro- op zich dus al nauwelijks had ge- vaarden' testanten, actief meewerken van ka- deugd, red). Vooralsnog durfden zij tholieken aan de sociale en politie- dit nog niet glashard te zeggen diemetduis- ke ontwikkelingen zonder altijd weer de eigenheid te moeten sauve ren', aldus de bisschop. wens ook niet, want zij hadden Gevolg van dat alles was dat ook de katholieke school zich bijna uitslui- en katechese-onderricht) groten- tend ging richten op het klaarma- deels r de maat- ken i tijd zijn, bij Die bisschoppen zagen, de wereld horen: het zijn dingen van 1977, als voornaamste doel waar Gijsen het niet op begrepen het katholiek onderwijs het heeft. Net zo min als op het pasto- dragen van 'waarden en wel vooral: raai concilie van de Nederlandse rechtvaardigheid, kerkprovincie, waarbij trouwens ke verhoudingen Jezus Christus". Het gaat daar bij altijd om 'mysteries, die nooit te doorgronden zijn en alleen maar vanuit een geloofshouding te aan- het subtiel gebruik van aanhalings- wat bestaat'. "Maar Docenten waagden zij het roer om te Het komt allemaal neer op de Dit laatste konden zij trou- schouders van de docenten: "Even- )k niet, want zij hadden im- min als zij op wens van ouders zou- zelf beide terreinen (onderwijs den kunnen tornen aan de eisen die lese-onderricht) groten- van staatswege gesteld worden aan andere verantwoordelij- hun onderwijs, mogen zij de katho- deskundigen overgelaten, lieke identiteit en de weerspiege- hun brief ling hiervan in het schoolgebeuren geweld aandoen of laten verwate ren, omdat ouders deze niet rele vant vinden voor hun kinderen, menselij- Sluiten de typisch-katholieke in- eerbied voor al zichten en praktijken van hun Gijsen geeft in zijn. boek blijk de tekens door de bisschop van Roer- algemeen humanitaire waarden? i dit niet school niet helemaal aan bij die stukken te kennen, zij het dan dat hij vrij eenzijdig te rade gaat bij con servatieve theologen, met een zeke re voorkeur voor het Duitse taalge bied en reeds overledenen. Qpmer- mond opvalt. Het verwerpen van de vraagt Gijsen zich bekommerd af. katechismus, het aanstellen van ka- Dan volgt een lange omschrijving techeten die 'zelf zoeken naar the- van het katholiek geloof en van de mata in het kader van levensnabije kerk, zoals Gijsen die ziet. "Deze katechese', katecheten nota bene Kerk is uniek. Zij is niet te vergelij- het christelijk- schop nog e lijk 'ten kerkelijk geloven een schier on- met het beruchte bisschoppelijk neembaar bastion, afgeschermd als mandement uit 1954, dat later voor- het wordt door de meest doorge- namelijk is geduid als een,poging fourneerde aanhangers van het het stemmen- c.q. ledenverlies van nieuwe pseudo-christendom dat vë- de KVP tot stéan te brengen. Gijsen len zich heden ten dage aanmeten of prijst het nu aan als een dringende laten aanreiken'. oproep tot het sluiten van de gelede- Gijsen tilt niet licht aan de taak ren en het'zich verre houden van in- van degenen die het onderwijs weer waarlijk katholiek willen maken. "Het zal offers kosten, vaak bitters- makende offers van het verdragen van beschimping, smaad en laster, van verlies van vrienden en zelfs van familieleden van afzien van promoties, eerbetoon en dankbaar heid", schrijft hij. Het zal ook lang duren voor het zover is en hij voor spelt dat er zoiets als hagepreken aan te pas zullen komen. Zwartgallig Het boek bevat vooral een zeer pes simistische, zwartgallige beschrij ving van de huidige Nederlandse samenleving. Heel realistisch beseft Gijsen dat in die samenleving nog maar zeer weinig mensen voorhan den zijn die bereid en van plan zijn om zijn ideeën gestalte te geven. Maar scholen die zich katholiek wil len blijven noemen zonder dat ze het reglement onderschrijven voor het katholiek onderwijs dat Gijsen enige tijd geleden het licht deed zien, mogen wat hem betreft hun gang gaan. Ze zullen het Rijk der Hemelen weliswaar niet deelachtig worden, maar ontslag zit er ook niet Vrijwel niemand in de wereld wil deugen, aldus de teneur van Gij sens boek. En dat is feitelijk al sinds de late middeleeuwen het geval. Welis waar zijn geregeld heldhaftige voor vechters opgetreden die zagen hoe het wel moest, kelijk is dat de Roermondse bis- die niet zelden 'ook persoonlijk in ken met welke organisatie op de proppen komt conflict leefden met wat de kerk reldlijke aard ook. Haar leden wor- verwachtte'. Zelfs katecheten die den ook opgeroepen tot een uniek nog de goedkeuring van de bis- leven, een leven van heiligheid. Dit schop konden wegdragen 'deins- staat heel wat mensen, ook christe- den terug voor conflicten'. nen, niet zo aan. Zij worden een Aorvtral beetje bang als Je hun zegt dat ze ■rxcUlvcU. heiligen moeten worden", schrijft Gijsen doet ook een onverbloemde hij. aanval op zijn huidige collega-bis- Minuscuul i de ouders, dan zullen dezen of hun kinderen naar een andere school moeten sturen of het katho lieke karakter van de school toch voor hun zoon of dochter moeten aanvaarden. Nooit mogen de docen ten van een katholieke school om de ouders terwille te zijn en geen con flict te riskeren of om geen leerlin gen te verliezen hun principes opge- Dat alles ontberen de huidige ka tholieke scholen inmiddels. Grote schuldigen zijn met name de bon den van schoolbesturen en vakbon den van onderwijzend personeel die het katholiek onderwijs om vangrijk en machtig willen doen blijven en daarom om de haverklap water bij de wijn doen. Gijsen zegt het niet met zoveel woorden, maar hij kiest dan maar voor een klein groepje, als het maar principieel is. Gijsen heeft zich er 'min of meer bij neergelegd dat de kerk volgens zijn normen een minuscuul groepje zal zijn, dat echter een geweldige taak heeft, namelijk het brengen van het christelijk geloof aan de 'humane' mens. Daarin past niet het bewan delen van doodlopende wegen als 'aanpassing van de geloofsinhoud', of 'uitgaan van het eigen denken en streven van de mens'. Het gaat om regelrechte missionering, voor alle leeftijdsgroepen, 'want vrijwel nie mand is ontkomen aan de seculari satie'. En met name in het katholiek onderwijs kan men deze afwijzende gevoelens aantreffen. Inspraak, democratie, deskun- Is filosofie zinloos? Ja digheid, 'interessegemeenschap pen' (bedoeld worden SANTÉ BRUN (J. Gijsen. Katholiek onderwijs, il lusie of perspectief. Uitgeverij Van Spijk, 24,50). "Sluiten de typisch-katholieke inzichten niet aan bij die van de ouders, dan moeten ze hun kinderen naar een andere school sturen of het katholieke karakter van de school toch voor hun zoon of dochter aanvaarden zegt hebben afgelegd, slaat af de filosoof Leszek Kolakowski in zijpad ;rmoedelijk zijn nieuwste boek 'Horror Metap- 'belangengroepen' of 'pressiegroe- hysicus'. Ja, want de filosofie kan pen') massabeinvloeding, allemaal de kernproblemen van het mense lijk bestaan (hoe de werkelijkheid - uit ziet, het bestaan van God toe een uitzicht, omzeilt vakkundig de valkuil van het voor leken onbegrijpelijke filosofische jargon. De vraag naar het bestaan en de aard van God is als geen andere moet allemaal verdwijnen, vindt het vraagstuk van goed en kwaad) bonden met de vraag de De Roermond- se bisschop Gij sen: het zal of fers kosten, vaak bittersma- kende offers, om het onderwijs weer waarlijk katholiek te ma ken. niet oplossen. Nee, want de zoek tocht naar het antwoord op die gen raakt de essentie van het n Gijsen. En dan kan de verkondiging weer beginnen: in parochie, gezin, en op school. Dan schetst de bisschop de ideale selijk bestaan. katholieke school, waar absolute waarheden en waarden gebracht gaan worden, ook de jongeren hun persoonlijk le- het 'hogere' teweeg brengt) heet Ko- leren delen met God. "De leer- lakowski ling zal zich de levensovertuiging dend werk geschri het menselijk bestaan. Niet niets hebben theologie en filo sofie hand in hand gelopen, en Ko lakowski ruimt daarom een flink deel van zijn boek voor deze vraag in. Hij komt, net als de Duitse filo soof Immanuel Kant aan het begin Drige eeuw, al snel tot de dan onderhou- conclusie dat alle in de loop der e dachtzaam alle wegen die filosofen bestaan ooit op weg naar de werkelijkheid Geloven het aangevoerde bewijzen God niet houdbaar zijn, God is en blijft een kwestie van geloven, niet van lo gisch redeneren. Logica Maar al staat de log: hetzelfde waarnemen en we nemen daarom maar aan dat die dingen in werkelijkheid ook zo in elkaar zit ten. Maar dat wil niet zeggen dat dat ook zo is. De Griekse wijsgeer Plato stelde al duizenden jaar geleden vast dat er een verschil is tussen wat er is en wat we zien, en sindsdien heeft niemand ooit zijn ongelijk kunnen bewijzen. Als we leven een werkelijkheid die we niet wezenlijk kennen, en we kunnen er al evenmin zeker van zijn dat er een hogere macht is' wat blijft er dan nog over van de zin van ons bestaan? Is dat ook maar een fictie, een illusie? Kolakowski haalt daar voor de Duitse filosoof Karl Jaspers aan, die stelt dat het Alomvattende onloochenbaar aanwezig is, ook al kunnen we het niet precies definië ren. Het is, zö draait hij de hele be wering om, juist de onkenbaarheid van God die zin aan ons bestaan geeft. Zonder onze nooit eindigen- Het is bijna onmogelijk een recen sie over 'De duivelsverzen' van Sal man Rushdie te beginnen zonder te verwijzen naar alle commotie die er rond het boek is ontstaan. Maar met evenveel recht zou je je kunnen be perken tot het boek zelf, de tekst di< ongetwijfeld talloze lezers nu in het gereduceerd tot een belediging die het mogelijk maakt om van Alleen al door met de titel van zijn hoogtepunt naar hoogtepunt te flit- roman te verwijzen naar de teksten sen op de video, die onze cultuur die Mohammed kreeg ingefluisterd evenzeer bedreigt als alle vormqn van de duivel en die hij aanvanke- van gewetenloos dogmatisme. lijk niet van de echte wist te onder- De Duivelsverzen wordt ernstig scheiden, stelt hij de onfeilbaarheid tekort gedaan als de roman, wordt van de gewettigde teksten ter dis- Nederlands onder ogen zullen krij gen en waarover in alle polemiek met zijn beide ïnd: die over het boek is gevoerd eigen lijk nog zo weinig is gezegd. Eerst .de commotie. 'Het interna tionale Rushdie-dossier' is een ver zameling reacties op het verschij nen van het boek, dat een goed 'overzicht geeft van de herrie. Aan de oorspronkelijk Britse uitgave is in de Nederlandse editie een extra hoofdstuk toegevoegd, waarin en kele reacties uit de Nederlandse pers bijeengebracht zijn. Voor ie dereen die belangstelt in de ver schillende achtergronden die uit- ïindelijk hebben geleid tot de of de Dit i i de ogen i de islam en zijn profeet. Het boek schriftgeleerden onvergeeflijk. hoofdfiguren Djibriel Farisjta en Saladin Cham- cha is evenzeer een fabel, satire als een tragi-komedie over de haat-lief de relatie tussen migranten en de westerse samenleving. Bovendien heeft de roman talrijke perspectie ven, die elk een andere lezing moge lijk maken. Aanstootgevend Natuurlijk kan elke kwaadwillende lezer, die het islamitisch geloof aan hangt in Rushdies boek passages vinden die aanstootgevend zijn, die lezer vindt dat daar: l de Rushdies roman nu in het Neder lands te kunnen lezen betekent toe gang hebben tot een onvoorstelbaar rijke 'ervaringswereld. Marijke Emeis heeft in het Nederlands een schitterende vertaling afgeleverd. Door haar werk is de Duivelsverzen ook deel geworden van de Neder landse literatuur, en eerlijk gezegd: die kon heel goed een hoogtepunt gebruiken. RIEKS HOLTKAMP gelvrijverklaring van Rushdie door zijn geloof onderuitgehaald wordt. Daar staat echter tegenover dat een islamitische groepering maar liefst zesenzestig schrijvers uit de islami- de vragen die onlosma- tische wereld wegens aanstootge vende geschriften op de dodenlijst heeft gezet. Een daad van .barbarij, wel die veel vraagtekens zet bij de 'heili- slecht ge' verontwaardiging over liet boèk van Rushdie. Een feit is dat elk dogma, of dat politieke of religieuze Een kelijk zijn verbonden met troverse van deze omvang roman het sop van de kool waard is. Heeft Rushdie eei en onleesbaar boek geschreven, zoals de Britse schrijver Roald Dahl beweerde, en hebben islamieten schromelijk overdreven met hun sprong is, met alle middelen zal v (Salman Rushdie, De duivelsverzen. Uit het Engels vertaald door Marijke Emeis. Uitgeverij Veen, 39,90. Lisa Appignanesi/Sara Maitland, Het internationale Rushdie-dossier. (Met een speciaal hoofdstuk over Ne derland en het Rushdie-interview van Adriaan van Dis.) Vertalers: Tinke Da vids, Irene Eichholtz en Wim van Kla veren. Uitgeverij Van Gennep, 29,50). hogere macht niet in de weg de poging om dat Alomvattende te (het valt ook niet logisch te bewij- kennen, zouden we nooit het gevoel zen dat God niet bestaat), het klas- te boven kunnen komen dat ons be- is God almachtig/al- Jaspers. Daarin ligt ook de recht- wetend? Om een hele oude van stal vaardiging van de filosofie. (Terzij- te halen: als God almachtig is, kan de: haaks daarop staat de mening hij dan een steen maken die Hij zelf vil i i de als de de beroemde pedagoog Jean vragen als kinderlijk gedrag be- vrije wil heeft, kan God nooit alm- stempelt. Volwassenen stellen zich iGod achtig zijn. Hij heeft dan niet in de hand wat wij doen. Een bijkomend probleem verband tussen de almacht ve en zijn goedheid. Als God achtig én goed is, het kwaad vandaan Hij dat kwaad toe? Is God niet goed of is wat wij als kwaad bestem pelen, helemaal Werkelijkheid Een tweede hoofdpunt i lakowski's boek is de vraag werkelijkheid. Het enige dat zekerheid kunnen stellen, tevreden mee dat je op sommige vragen nu eenmaal geen antwoord het krijgt en blijven niet zeuren. Filoso fen zijn dus eigenlijk gewoon nooit alm- volwassen geworden), komt dan Kolakowski zelf beantwoordt de laat vraag naar de zin van het bestaan met een vraag. Is het niet aanneme lijk, zo beëindigt hij zijn boek, dat kwaad nog niet? als het bestaan zinloos is en als het heelal zonder betekenis is, dat wij dan nooit het vermogen zouden Ko- hebben gekregen om te veronder- ir de stellen dat het bestaan wél een zin met heeft, en zeker niet het vermogen zegt zouden hebben gekregen c Kolakowski het beroemde 'Ik denk onderstellen dat het bestaan zinloos met zijn Duivelsver dus ik besta' van Descartes i dat we waarnemen. Maar wat we nu precies waarnemen (het 'Ding Ein sich') kunnen we nooit met zeker heid zeggen. Nauurlijk zijn er veel het heelal zonder betekenis SJAAK SMAKMAN (Leszek Kolakowski. Horror Metap- dingen die we allemaal zo ongeveer hysicus. Uitgeverij Kok, 24,50) overal uitgedragen afkeer 1 boek en de schrijver? Om te beginnen met wat meestal aan het eind van een recensie wordt opgemerkt: De Duivelsverzen is een duizelingwekkend mooi boek, dat in belang niet onderdoet voor de belangrijkste romans uit de ge schiedenis van de literatuur. Niet al leen is het een voortzetting van een humanistische traditie, die met Francois Rabelais' 'Gargantua et Pantagruel' en de 'Don Quichotte' van Miguel de Cervanteg al vroege hoogtepunten kende, maar ook is het een roman die op wezenlijke manier (door gebruik te maken van een veelvoud aan literaire technie ken) een beeld geeft van de com plexiteit van de moderne westerse samenleving en haar toenemende vergroeiing met de diverse culturen uit andere delen van de wereld. De Duivelsverzen is juist daarom een complexe roman, waarvan ze ker niet gezegd kan worden dat hij lekker weg leest, maar dat'is in een tijd waarin alles wordt geprodu ceerd voor de snelle en makkelijke consumptie eerder een verdienste dan een belediging. De gemiddelde tv-cultuur, die Rushdie iij dit boek terloops maar daarqm niet minder indringend aan de kaak stelt, ver draagt nauwelijks een werk waar voor aandacht en concentratie ver eist is. Het is de 'fast-forward' men taliteit van de afstandsbediening hinderen dat bij zijn kanonieke tekst(en) vraagtekens worden gezet. De Koran is onaantastbaar en te vens de vervolmaking van de ge schiedenis, zoals die door de dog matici wordt gezien. Na De Tekst hoeft niets meer. In de passages over 'de imaam', een mensenverslindend monster, en ongetwijfeld tot diens grote woe de een veel op Khomeiny lijkend personage, wordt dat als volgt ge formuleerd: "Geschiedenis, de be- dwelmer, schepping én eigendom van de duivel, van de machtige sjai- taan, de grootste van alle leugens - vooruitgang, wetenschap, rechten (is) waartegen de imaam zich keert. Geschiedenis is afdwalen van het rechtgebaande pad, kennis is een waanidee want op de dag dat Allah zijn openbaring aan Mahoen voltooide, was de som van alle ken nis bereikt". Tijd (en geschiedenis) is inherent aan ervaring. De imaam wil alle klokken vernietigen, want nu Zijn Rijk is gevestigd, de voltooi ing is bereikt, is alle ervaring over bodig. Onvergeeflijk Het is het ter discussie stellen van de Voltooiing, wat dogmatici ver ontrust. Rushdie verwijst in zijn boek onder meer naar de vroegste geschiedenis van de islam en laat zien dat de geschiedenis ook een an dere wending had kunnen nemen. Heeft de kiezer in Nederland eigen lijk wel iets te zeggen over de rege ring en de koers - een beetje links of juist rechts - die zij kiest? Het lijkt er niet op. De stembusuitslag laat per traditie drie grote stromingen zien: de verschuivingen zijn relatief klein en kunnen zelden verhinderen dat Informateur Jan de koning. de partij in het centrum het voor het zeggen heeft. Het CDA regeert altijd en hoeft daarom pas achteraf een keuze te maken voor WD of PdvA, al dan niet aangevuld met D66. Dat moge dezer dagen haarscherp blijken uit de opstelling van premier Lubbers, die brutaalweg alle potentiële rege ringspartners om hun voorkeur durft te vragen zonder zelfs ook maar een greintje helderheid te ver schaffen over die van zijn eigen par- Zaken worden er pas, na de ver kiezingen, gedaan tijdens de kabi netsformatie, een informeel gebeu ren met veel etentjes en stratego tussen de schuifdeuren, dat zich goeddeels aan het zicht van de bui tenwereld onttrekt. In die politiek schimmige situatie is veel afhanke lijk van de figuur die in naam van Oranje de regie voert. Vertaald naar de actualiteit: ko ningin Beatrix, informateur Jan de Koning en beoogd formateur Ruud Lubbers hebben meer invloed op de signatuur van de komende rege ring dan alle kiezers bij elkaar. Zij bepalen tenslotte of het CDA eerst gaat praten met Kok (PvdA), Voor hoeve (WD) of Van Mierlo (D66). Alleen de volgorde kan al doorslag gevend zijn. Zo bezien is er weinig veranderd sinds koning Willem I anderhalve eeuw het voor gezien hield omdat de Tweede Kamer twee van zijn mi nisters naar huis stuurde. Vanaf dat moment verschoof de macht naar, het parlémeht, maar bij de kabinets formatie is Oranje een belangrijke rol blijven spelen. Beatrix formu leert nog altijd de (informatie-op dracht. 'De kabinetsformatie', een door de Stichting Burgerschapskunde uitgegeven werkje van de Leidse politicologen Ruud Hessing en Ron Hillebrand, geeft een helder inzicht in de ontwikkelingen sinds Wille- m I en vooral sinds 1849, het jaar waarin met een nieuwe grondwet de basis werd gelegd voor het huidi ge parlementaire stelsel. Wat opvalt is dat erop het gebied van de formatie vrijwel geen staat kundige vernieuwingen zijn ge weest. Terwijl de democratie in an dere opzichten voortschreed, bleef de formatie steken in de sfeer van de Haagse beslotenheid. Zo deed het vrouwenkiesrecht zeventig jaar geleden zijn intrede, maar is er nog nimmer een vrouwelijke (informa teur geweest. Vaste regels voor de formatie ont breken nog altijd. Pogingen daarin verandering te brengen en de kiezer meer inspraak te gever} in het vor men van een regering, bijvoorbeeld door rechtstreekse verkiezing van de minister-president, zijn tot nu toe altijd gestrand. Schipbreuk leed ook het meest recente voorstel, van de commissie-Biesheuvel, o'm de Tweede Kamer een formateur te la ten aanwijzen. Er is natuurlijk wel iets veran derd, al is het maar door de veel gro tere druk van de media op alles wat er in Den Haag gebeurt. Zo is het nog maar sinds kort dat de forma teur wordt voorafgegaan door een informateur of zelfs - nieuwigheidje van Lubbers - een pre-informateur. Ook is het de laatste jaren gebruik dat de coalitiepartners soms verre gaande afspraken neerleggen in een regeerakkoord. Daarvan was in 1849 nog geen sprake, toen het kabi- net-Thorbecke aantrad onder het motto: 'Wacht op onze daden'. De vraag blijft natuurlijk of de kiezer niet meer invloed moet krij gen op de samenstelling van de re gering. Sommigen geven de voor keur aan een districtenstelsel naar Brits of Amerikaans voorbeeld, dat dwingt tot brede samenwerking en uiteindelijk tot de vorming van twee grote politieke blokken. Daar aan kleven echter bezwaren: minie me meerderheden in de districten kunnen leiden tot grote overmacht in parlement en regering. Dat verte kent de verhoudingen en werkt ver stikkend voor politieke minderhe den. Ed van Thijn, die het 'Dagboek van een onderhandelaar' schreef over de voor de PvdA traumatisch verlopen kabinetsformatie van 1977, zocht ooit de oplossing in het vormen van coalities vóór de ver kiezingen, de zogenaamde stem busakkoorden. De schaduw kabinetten van PvdA, PPR en D66 zijn echter nimmer in het licht ge treden. Na de verkiezingen in 1972 was er geen progressieve meerder heid en moest de PvdA toch weer, achteraf, met de confessionele par tijen gaan onderhandelen. Nederland moet zich er maar bij neerleggen: een regering zonder CDA, altijd schipperend tussen zui nig koopmanschap en moralisti sche preekzucht, is hier nauwelijks denkbaar. De kiezer wil kennelijk niet anders. WIM FORTUYN (De kabinetsformatie, Ruud Hessing en Ron Hillebrand. Uitgave van de Stichting Burgerschapskunde, £8,25)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21