Zandgronden misbruikt Historische Vereniging praat mee over centrum Unieke constructie koopvaardijschip Tien maanden cel geëist tegen gymleraar voor ontucht Ballonnen voor startbijbel Hevige regenval kwelling voor Valkenburg.se paardenmarkt Chili-comité Alphen stopt PAGINA 16 REGIO WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1989 DEN HAAG/KATWIJK - Tegen een 30-jarige Kat- wijkse gymnastieleraar die met 15 tot 20 minderjarige jongetjes zeker 50 keer on tucht heeft gepleegd, is gis teren voor de Haagse recht bank vijftien maanden cel straf geëist waarvan vijf voorwaardelijk. Daarnaast hoorde de sterk geëmotio neerde Katwijker drie jaar proeftijd eisen en moet hij de aanwijzingen van de re classering opvolgen. Vier jaar lang zou de man zich in Katwijk en Zoeter- meer schuldig hebben ge maakt aan ontuchtige han delingen met de jongetjes. Hij ontkende dat niet, maar wel de tijdsduur waarin het had plaatsgehad. Volgens herr\ was het geen vier jaar, maar ruim twee jaar. Een verklaring van één van de jongens sprak hij met klem tegen. Want die zou hij nooit hebben aangeraakt. De Katwijker verklaarde gisteren opgelucht te zijn dat alles was uitgekomen en schoon schip te wilen maken. Op een vraag van de rechter of er tijdens elke gymnastiekles wat voor viel, ontkende de man. "Maar", voegde hij eraan, "bij sommige oefeningen ontkom je er niet aan dat.er lichamelijk contact met de kinderen is. Alleen al om te voorkomen dat ze zich be- De rechter maakte hem duidelijk dat hij daarop niet doelde, maar wel op het beetpakken van de jon gens en het knijpen in de buurt van de geslachtsde len. Hij deed dat met de kinderen op de school waaraan hij als gymleraar verbonden was en met de kinderen van de voetbal club die hij begeleidde. Tij dens een reisje was hij bij één van de jongens in bed gekropen. Niet, zoals hij be weerde, om aan hem te zit ten, maar om toezicht op de groep te houden die nog te jong zou zijn geweest om al leen te slapen. Over het waarom van de vergrijpen zei hij dat het hem gewoon overkwam. Hij sprak van slechts korte moment want 'als de linker hand ontdekte wat de rech ter deed, was het al weer af gelopen'. In al die jaren, be kende de gymleraar, met 15 tot 20 jongens 'contact' te hebben gehad. Eén tot twee keer per kind. Waarop de rechter tot het rekensom metje kwam dat de Katwij ker in totaal 50 keer ontuch tige handelingen moet heb ben verricht. Twee keer werd hij daarop aangespro ken door schoolhoofden, maar de man zelf onder nam niets om er wat aan te doen. Een rapport van het Le ger des Heils maakte mel ding van het feit dat de gymleraar geen homo seksuele of pedofiele ge voelens heeft, maar dat hij nooit was toegekomen aan het zoeken van een vrouw. De man is zijn baan bij de school en de voetbalclub als gevolg van de zaak in middels kwijtgeraakt en werkt nu als chauffeur. Demissionair minister Braks op Dag van de Bloembol zorgelijk DEN HAAG Er moet een drastische wijziging komen in het gebruik van de Nederlandse zandgronden. Door er ja ren achtereen bollen op te telen, zijn de gronden uiterst kwestbaar geworden. Dat kan zo niet langer. Niet alleen zul len de hoeveelheden onkruidbestrijdings- en gewasbe schermingsmiddelen sterk moeten worden teruggebracht, ook zal het land veel minder intensief moeten worden be- teeld. het nodige heeft gedaan om de milieuproblematiek het hoofd te termiddag tijdens een bijeenkomst bieden. Mede om het uitgebreidere in de Koninklijke Schouwburg in onderzoek naar meer milieuvrien- Den Haag ter gelegenheid van de delijke teeltmethoden te bekosti- viering van de Dag van de Bloem- gen, is de vakheffing voor de bollen- bol. De Dag van de Bloembol is in telers verhoogd, de plaats gekomen van Wereldbloe- hebben zogeheten menbollendag en wordt georgani- opgericht waari seerd door het Internationaal Bloe- wordt gezocht menbollen Centrum (IBC) uit Hille- gom bollentelers ilieuplatforms gezamenlijk een oplossing de problemen. Hoewel Braks de inzet van de bol- Minster Braks stelde in zijn toe- lentelers op dit gebied toejuicht, spraak vast dat de bollensector al waarschuwde hij ervoor nu niet achterover te gaan leunen. "We heb ben nog een hele lange weg te gaan. De milieuproblemen zijn groot en talrijk. Her en der kleine verbeterin gen aanbrengen is bij lange na niet voldoende", aldus de minister. Hij pleitte ervoor het onderzoek naar nieuwe teeltmethoden ook op inter nationaal niveau te coördineren. Het initiatief van het Laboratorium voor Bloembollen Onderzoek in Lisse om een internationale data bank voor onderzoeksgegevens op te zetten, wordt door hem dan ook van harte ondersteund. Markt Ook op het gebied van de afzet moet de bollensector naar de mening van Braks de vinger aan de pols hou den: "Er moet marktgericht worden geproduceerd en doorlopend ge zocht worden naar nieuwe afzetka nalen. Rusland was in het verre ver- NIEUW-VENNEP - De leerlingen van de christelijke Rehobothschool uit Nieuw-Vennep lieten gistermid-' dag na toestemming te hebben ge kregen van Schiphol massaal bal lonnen los voor een wedstrijd die door het Nederlands Bijbelgenoot schap (NBG) uit Haarlem was geor ganiseerd. Het NBG had de kinderen de wed strijd aangeboden als bedankje voor het feit dat groep acht van de school maandag assisteerde bij de presentatie van de nieuwe startbij belin Amsterdam. Deze bijbel voor kinderen, die direct uit de grondtek sten is vertaald, werd aangeboden Eenennaam bij die gelegenheid een aan het gezin van Evert van Ben- stukje uit de 'startbijbel' voordroeg, them, terwijl leerlinge Miranda van (Foto Holvast) Na lui riek op sloop oude panden Alphen Het kostte handelaar Vos vanmorgen de nodige moeite om zijn dieren 'aan de draad' te krijgen. (foto piek Hogewoning) ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen wil de 'Historische Vereniging voor Al phen en omstreken betrekken bij de plannen voor de ontwik keling van het stadscentrum. Dat schrijft het college van B en W in een brief aan de vereniging als reactie op een eerder schrij ven van de historici. De Historische Vereniging had en kele maanden geleden ernstige kri tiek geleverd op het beleid van de gemeente ten aanzien van oude, beeldbepalende panden. Deze his torische gebouwen zouden vaak worden gesloopt om plaats te ma ken voor nieuwbouw. Hierdoor zou het centrum van Alphen zijn karak ter verliezen. In een brief verwoord de de vereniging haar ongenoegen over 'het gebrek aan stedekundige visie bij de gemeente'. Het college van B en W schrijft nu dat de gemeente bereid is de vereni ging actief te betrekken bij de plan nen voor de ontwikkeling van het centrum en neemt de 'forse toonzet ting' van de brief voor lief. "We be schouwen dat als een uiting van uw zorg over het aanzien en de bebou wing van onze gemeente. In die zin waarderen wij uw inbreng positief', aldus het college. De voorzitter van de vereniging, A. de Kok, had zelf al aangegeven een inbreng te willen leveren bij de plannen voor het cen trum. Burgemeester en wethouders gaan wel uitgebreid in op de kritiek van de vereniging. Voor de door de vereniging aan de kaak gestelde 'omvangrijke sloopactiviteiten' wordt als oplossing aangedragen te komen tot een 'specifieker gemeen telijk monumentenbeleid'. "Pan den van plaatselijk belang kunnen in aanvulling op de rijksmonumen tenlijst bescherming krijgen". Dit beleid moet de gemeente nog nader uitwerken in de cultuurnota die binnenkort moet verschijnen. Op de kritiek van de vereniging op 'eenieder die naar eigen inzicht mocht bouwen of verbouwen' oor deelt de gemeente dat het wellicht een goed idee is de welstandszorg te verbeteren. De welstandszorg komt neer op een verplicht toezicht op de esthetische vormgeving van gebou wen. De gemeente denkt erover te experimenteren met een ander wel- standsbeleid voor het centrum. "Dat kan dan ook worden geba seerd op de nog in het gebied voor komende karakteristieke, architec tonische kenmerken", aldus B en W. leden de belangrijkste afnemer van de Nederlandse bloembol en het wordt tijd dat we opnieuw kleur aan die samenleving gaan geven". Braks benadrukte het belang van een goede kwaliteit op alle fronten. "De bollen moeten niet alleen vrij zijn van ziekten en beschadigingen, de consument moet er bovendien van op aan kunnen dat de bol in bloei komt en dit geruime tijd blijft". De noodzaak tot voortdurende kwaliteitsbewaking op alle fronten werd gistermiddag erkend door de voorzitter van het IBC, S. Bonken- burg. De voorzitter kwam nog even terug op de commotie die enige tijd geleden speelde in verband met het gebruik van wilde bolgewassen door handelaren. "Wij vinden dat het onmogelijk moet worden ge maakt bolgewassen in het wild te verzamelen als deze daardoor met uitroeiing worden bedreigd", bracht Bonkenburg naar voren. De import van wilde bollen en de overige milieuproblematiek zijn voor de bollensector aanleiding om eind september overleg te voeren met de belangrijkste Nederlandse en buitenlandse milieuorganisaties over de te treffen maatregelen. Eén directie voor EZL en Rijnoord ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor de fusie van het Alphense zieken huis Rijnoord met het Sint Elisa beth Ziekenhuis in Leiderdorp (EZL) wordt vrijdag een centrale di rectie ingesteld. Die directie moet de fusie begeleiden die 1 januari een feit moet zijn. In de praktijk komt dat erop neer dat de directie van het EZL de scep ter gaat zwaaien over Rijnoord. W. Rombout, algmeen directeur van het EZL, wordt tevens algemeen di recteur van de centrale directie. Me disch directeur van het EZL, A. Boesten, krijgt dezelfde taak in de centrale directie voor Rijnoord. Het dienstverband van de waar nemend directeur van Rijnoord, J. Gruijters is met ingang van 1 sep tember beëindigd. Volgens Boesten om praktische redenen: "Gruijters had een contract voor een half jaar en hij heeft te kennen gegeven dat niet te willen verlengen. De twee ad junct-directeuren van Rijnoord, K. Polderman en P. van Kleij, blijven wel gewoon in functie. Het is dus niet zo dat Rijnoord een heel andere leiding krijgt. De centrale directie wordt ingesteld vanwege dè fusie werkzaamheden". ALPHEN AAN DEN RIJN - Het zestiende eeuwse koopvaardijschip dat eind vorige maand ter hoogte van Texel uit de Waddenzee is ge licht en waarvan het voorstuk in een werkplaats aan de Alphense Eiken laan wordt geconserveerd, blijkt een 'dubbele huid', te hebben. Deze dubbele beplating met een dikte van veertien centimeter, wordt uniek genoemd. De dubbele huid is de meest re cente ontdekking die de velddienst 'Archeologie onder water' heeft ge daan. De velddienst ressorteert on der het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur en wordt bijgestaan door een interna tionaal team van duikende archeo logen. De constructie van het schip, waarvan de naafn niet bekend is, is tot nog toe één keer eerder aange troffen. Het koopvaardijschip is omstreeks 1580 gezonken op de re de van Texel. Eind 1987 is de achter steven al naar boven gehaald en VALKENBURG - Sombere ge zichten vanmorgen bij de leden van het Valkenburgse paarden marktcomité. Rond half negen stonden er in het centrum van het Rijndorp nog maar een stuk of zes paarden 'aan de lijn' bij de her vormde kerk. Niet verwonderlijk, want de regen viel op dat moment met bakken uit de hemel. "Ik heb het er vanmorgen vroeg maar op gewaagd", aldus één van de op dat moment schaars aanwezige handelaren. "Maar als ik had ge weten dat het zo slecht bleef, had ik er van afgezien. Zoals het er nu naar uitziet, verdien ik geen gul den". Ook marktmeester Arie Ooster- lee bezig aan zijn eerste markt - keek wat ongelukkig. "Zat ik maar in een huisje op de Veluwe", merkte hij doornat van de regen op. Oosterlee was al vanaf zes uur in touw om de jaarmarkt in goede banen te leiden. Rond kwart over negen verdween de marktmees ter even van zijn post om droge kleren aan te trekken. Een schrale troost voor de co mitéleden was dat het weer zo rond half tien wat opklaarde. De regen werd wat minder en hande laar Bart Vos uit het Gelderse Ederveen meldde zich op de markt met maar liefst 41 paarden en pony's. "Zo oogt het tenminste nog wat", aldus comité-voorzitter Gerrit van Tilburg. "Zo druk als het vorig jaar was, zal het echter zeker niet worden". Rond tien uur nadat burge meester C. Sinke van het Rijn dorp de markt officieel had ge opend meldde Van Tilburg dat er 86 paarden waren ingeschre ven. Veel minder dan in 1988, toen er 114 viervoeters bij het co mité werden aangemeld. Ook voor handelaar Vos met zijn ruim 40 paarden verliep de markt in de loop van de ochtend nog redelijk voorspoedig. Kort na aankomst had hij al een stuk of drie dieren verkocht. "Alles bij el kaar is dat meer dan ik had dur ven hopen", vertelt hij. "Als ik de aanvoerpremie van ruim 800 gul den optel bij de winst, heb ik toch nog een aardige dag". Voor elk paard dat bij het comité wordt aangemeld, kreeg de handelaar 20 gulden. Burgemeester Sinke roemde in zijn toespraak de gemeenschaps zin en de werklust van de Valken burger. "Ook bij de paarden- eind vorige maand het voorstuk» dat nu in Alphen ligt. Het onderzoek is van grote bete kenis omdat tussen 1400 en 1600 veel is geëxperimenteerd en ont wikkeld in de scheepsbouw en daarover maar heel weinig bekend Met een lengte van meer dan der tig meter was het voor zijn tijd een fors schip. Het'had twee dekken. Op het eerste dek lagen vaten en balen met levensmiddelen. Sommige zijn geyuld met runderbotten. Dat duidt op gezouten vlees. Andere vaten waren gevuld met visresten. Op het een verdieping hoger gele gen tweede dek stond de scheeps- oven. Deze kookplaats is opge bouwd uit baksteentjes in een hou ten bekisting. Daar omheen lagen talloze gebruiksvoorwerpen zoals tinnen lepels, aardewerken, en giet ijzeren kookpotten. Er is nog geen logboek gevonden. Het onderzoek zal in totaal nog zeker twee jaar du- markt is het motto weer 'Geen woorden maar daden'. Zelfs de Koninklijke Marine blaast hierbij een partijtje mee. En wel zodanig dat de pannen van de daken vlie gen", zo herinnerde hij aan een voorval met een laag overvliegen de Orion. Het toestel zorgde er eind vorige week voor dat een deel van de dakbedekking van een huis aan de Hoofdstraat naar beneden kwam. Ondanks het wat druilerige- weer was het rond tien uur toch al gezellig druk op de markt. Onder de aanwezigen waren veel oudere Valkenburgers, die herinnerin gen aan betere tijden ophaalden. "Ik herinner me nog dat er vroe ger op de markt honderden paar den werden aangevoerd. Maar dat was logisch. Op de boerderijen werden bijvoorbeeld nog volop paarden gebruikt en die dieren zijn nu vervangen door de tractor. Momenteel is de markt niet meer dan een traditie", aldus Valken burger Ceés Ouwersloot. Maar dan wel een traditie die in ere moet worden gehouden, meent hij. "De markt is toch jaarlijks een evenement dat veel mensen naar het dorp trekt. Onder hen bevin den zich veel voormalige dorps genoten, die hiervoor speciaal naar hun geboorteplaats terugko- ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Chili-comité Alphen zet een punt achter zijn activiteiten. Twee jaar lang heeft de groepering zich ingezet om de Chi leense bevolking te steunen in haar strijd tegen het dictatoriale regime van Pinochet. Nu het referendum heeft uitgewezen dat de dictator in maart 1989 moet aftreden, hoopt het Chili-comité dat de democratie zich zal her stellen. "Het is een goed moment om te stoppen", vindt P. Heering. Zij is met twee Chilenen die in Alphen wonen de drijvende kracht geweest achter het Chili-comité. "In de eerste plaats omdat we er nu toch wel op rekenen dat de democratie terugkeert in Chili. Onze acties hebben toch altijd het karakter gedragen van steun aan bannelingen en ter dood veroordeelden. Dat was ook de aanleiding tot onze oprichting". "Wanneer we nu opnieuw acties gaan voeren, dan is de aard daarvan an ders, omdat we een betere politieke situatie verwachten", aldus Heering. Een andere reden voor het opheffen van het Chili-comité Alphen is het ver trek van Heering zelf naar Chili. Ze gaat daar werken als creatief therapeu te. "Maar dat is niet het enige wat ik daar ga doen. Ik ga ook foto's maken van de presidentsverkiezingen. Deze moeten de oude foto's van het refe rendum gaan vervangen". Het voorstuk van het zestiende eeuwse koopvaardijschip dat in een werk plaats aan de Alphense Eikenlaan wordt bestudeerd blijkt 'een dubbele huid' te hebben. (foto Ben de Bruyn) tafeltennistoernooi, SDO-ge- bouw, aanvang 19.30 uur. klaverjastoernooi. Hotel Flora, Hoofdstraat, aanvang 20.00 uur. Leiden inschrijven voor cursussen in het LAK, van 19.00 tot 21.00 uur in het Centraal Faciliteitengebouw, Cleveringaplaats. Leidato Huishoudshow in de Groenoordhallen. van 19.00 tot 22.30 uur. tweede deel drieluik-marathon van de loopgroep NL...ML, over 14 km, start vanaf 19.30 uur bij volkstuincomplex Cronesteijn. jubileumproductie 'Dolce di Sposa', door muziektheater LAK, aanvang 21.00 uur in de parkeer garage LAK-theater, Cleve ringaplaats. Leiderdorp dia-lezing Nederlandse Chris ten Vrouwenbond: 'Smit-Tak, zee sleepvaart", door M. de Rooy, aanvang 19.45 uur in de Schep- pingskerk. Van Poelgeestlaan. Noordwijk vergadering commissie financi ën, economische- en grondzaken, aanvang 20.00 uur in het gemeen- DONDERDAG 14 SPTEMBER Hillegom finale zaalvoetbaltoernooi, sporthal Treslong, aanvang 21.15 Katwijk vergadering ZVEZ, aanvang 19.00 uur in het raadhuis. bingo voor de jeugd bij Cleijn Duin/Witte Hek. aanvang 19.00 Leiden Leidato Huishoudshow in de Groenoordhallen, van 13.00 tot 17 uur en van 19.00 tot 22.30 uur. inschrijving voor Haring e bing-avond in buurthuis oord. Pasteurstraat, zaal o n buurthuis Groen- al open om 19.30 uur. jubileumproductie 'Dolce di Sposa', door muziektheater LAK. aanvang 21.00 uur in de parkeer garage LAK-theater, Cleve ringaplaats. Leiderdorp bewegingsgym voor dames, van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter. Heemraadlaan. open huis Squaredanceclub The Sjelter Squeezers', van 20.00 tot 22.30 uur in Sjelter, Heemraadlaan. klaverjassen De Buitengewo nen, aanvang 20.00 uur in Freriks- hof, Winkelhof. klaverjas- en sjoelavond Con Bravura, aanvang 20.00 uur in clubgebouw Beukeqschans. Noordwijk vergadering commissie ABZ, aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. terug naar de jaren '50-'60, mmv De Gigantjes, soundmix El- vis, Peter Koelewijn en Mike Edwards, aanvang 20.00 uur in CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14 15 tot 15.00 uur. Valkenburg Oranjefeesten met o.a. kinder optocht. touwtrekken, kussen slaan en stoelendans, vanaf 9.30 Strijkkwartet, aanvang 20.30 uur in Kasteel Duivenvoorde. Veurse- laan. VRIJDAG 15 SEPTEMBER Hillegom optreden zanger Eddy Taylor in Blues Brothers. Henri Dunant- plein. aanvang 21.00 uur. Leiden ruil- en verzamelbeurs Ruilver- eniging Koningskerk, van 20.00 ot 22.00 uur in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade. klaverjasavind in De Linde, He renstraat 64, aanvang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16