'Een bestuurder ziet niet graag dat zijn plan aan flarden wordt geschoten' 'De Uitdag is een niet meer weg te denken evenement in Leiden' actief in vrije tijd WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1989 Leiden REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 LEIDEN De Leidse verenigingen en instellingen op het gebied van amateuristische kunstbeoefening presenteren zich zaterdag 16 sep tember in de Pieterskerk tijdens een al zes jaar bestaand evenement dat echter op last van de rechter vanaf dit jaar een nieuwe naam heeft: Leidse Uitdag. De term Uitmarkt mag niet meer worden gevoerd, aangezien in ho ger beroep de Amsterdamse Uit markt het alleenrecht op de naam verwierf. De werkgroep Leidse Uit markt heeft er vanwege de hoge kosten maar vanaf gezien dit woor denspel nog verder juridisch uit te vechten en ging op zoek naar een andere term. Leidse Uitdag, werd het dus. Na vier jaar door Amev te zijn ge sponsord, moet de Leidse Uitdag nu ook nog op zoek naar een nieuwe geldschieter. Dit jaar is de laatste keer dat deze hoofdsponsor, die weer eens wat anders financieel wil de ondersteunen, zorg droeg voor onder meer folders, programma boekjes en affiches. De werkgroep heeft goede hoop dat die speur tocht, die binnen een half jaar vruchten moet afwerpen, vrucht baar zal blijken. 'De Uitdag is een niet meer weg te denken evenement in Leiden", aldus leden van de werkgroep tij dens de presentatie van het pro gramma. "We hebben het liefst voor een aantal jaren een grote sponsor. Maar een mogelijkheid is ook nog om, zoals bij de eerste Uitmarkt, al lerlei kleine sponsors te zoeken. Dat kost alleen veel tijd. En in dat geval zullen de voorzieningen ook mini maal zijn". Aan het heffen van toe gangsprijzen zal pas in allerlaatste instantie worden gedacht. "Al vraag je maar een gulden, met entreegeld jaag je alleen maar mensen weg. Zo iets past ook helemaal niet in het ka rakter van dit evenement en met de opbrengst ervan zouden we het ook niet redden". De zesde (of eerste) Uitdag heet, na een grootscheepse viering van het eerste lustrum vorig jaar, er één als vanouds te worden. Tussen half tien 's morgens tot middernacht verzorgen koren, orkesten, ballet- en volksdansgroepen, majoretten, theater- en cabaretgezelschappen zo'n 40 optredens. Twee podia wor den in de kerk zelf opgesteld, één in een tent buiten en één in de open lucht. Een greep uit het aanbod: De Giftige Appel, de Leidse Ballet school. Het LAK-theater (Bram Vermeulen), De Droomfabriek, The Mix, kindertheater Ploef, Özlem (Turkse muziek) en het Oerkest. De Antilliaanse muziek ten gehore brengende formatie Ritmico Espe cial is om 23.15 uur de uitsmijter. Tussen de vele stands in de kerk waar verenigingen en instellingen hun culturele waar aanprijzen, staan dit jaar meer buitenlandse or ganisaties. Ook zijn er meer optre dens van buitenlandse groepen. Als de Uitdag pretendeert een totaal beeld van de mogelijkheden voor amateuristische kunstbeoefening in Leiden te geven, dan dient 'het Leidse buitenland' ook te zijn verte genwoordigd, zo vindt de werk groep, die dit jaar daarom intensie ver heeft geworven onder organisa ties voor buitenlanders. Onder meer een breed aanbod aan exoti sche hapjes en drankjes is daarvan het resultaat. LEIDEN - Omdat de gemeente Leiden nog geen overeenstemming heeft be reikt met de aannemer over nieuwbouw aan de Roodenburgerstraat, wordt de tbc-bestrijding ondergebracht in een tijdelijke huisvesting in de tuin van de Basisgezondheidsdienst. Het consultatiebureau heeft het ge bouw in Oegstgeest verkocht, waardoor de tijdelijke huisvesting noodzake lijk werd. Het is de bedoeling dat de tbc-bestrijding uiteindelijk komt in nieuw bouw dat wordt gerealiseerd tussen het gebouw van de gezondheidsdienst en de voormalige EHD-garage. Maar voorlopig is de aanvang van de bouw uitgesteld, omdat er geen overeenstemming is met de aannemer. Omdat de tbc-bestrijding toch ergens moest worden ondergebracht, zijn drie keten neergezet in de tuin van de gezondheidsdienst. De tbc-bestrijding blijft ge woon bereikbaar via de hoofdingang aan de Roodenburgerstraat. Gistermorgen werd een van de keten voor de tbc-bestrijding in de tuin n Holvast) i de gezondheidsdienst getakeld. Onderzoek naar effect van maatregelen bij smogvorming LEIDEN - Een Leidse werkgroep gaat onderzoeken wat de gevolgen zijn van allerlei maatregelen die kunnen worden genomen bij smog vorming. De werkgroep is ingesteld omdat het stilleggen van het ver keer en vervuilende industrie een van de mogelijkheden is die de commissaris van de koningin in Zuid-Holland heeft om de smog te bestrijden. B en W willen weten wat voor gevolgen dat soort maatrege len voor Leiden heeft. Belangrijke taak van de werk groep is een advies te geven over de consequenties van de maatregelen die de commissaris der koningin kan nemen. Bovendien moet de werkgroep, die is samengesteld uit vele ambtelijke directies en de Leidse politie, inventariseren welke zaken in Leiden moeten worden stopgezet als de smog te erg wordt. Ook de vraag hoe de maatregelen moeten worden gehandhaafd, moet worden beantwoord. Behalve de werkgroep is ook het hoofd van de directie milieu ge vraagd een notitie te maken over 'mogelijke scenario's' voor het ver minderen of zelfs stilleggen van luchtverontrei nigende activiteiten Leidenaar mishandelt Leimuidenaar LEIDEN - Een 24-jarige Leidenaar is gisteravond rond 23.00 uur aange houden wegens mishandeling van een 16-jarige Leimuidenaar bij kof fieshop Sahara aan de Jan Vossen- De twee bevonden zich in de kof fieshop en kregen om nog onbeken de redenen ruzie. De Leidenaar sleepte de jongen aan zijn haren naar buiten en gaf hem schoppen en klappen. Opvoeden De Stichting Ouderkursussen start vrij dag 22 september in de bibliotheek in de Stevenshof een kursus voor ouders van kinderen in het basisonderwijs, opvoe ding en ontwikkeling staan centraal op 10 bijeenkomsten. Inlichtingen via tel. 141613 of 140425 of op donderdag 14 september vanaf 20.00 uur in de biblio theek. 'Trouwstraatje' bij stadhuis moet schoon van foutparkeerders LEIDEN - De gemeente gaat maat regelen nemen om het 'trouwstraat je', de plek aan de Koornbrugsteeg waar het bruidspaar en zijn gevolg kunnen parkeren, vrij te houden van foutparkeerders. Vier verwij derbare paaltjes moeten het fout- parkeren tegengaan. "Het komt regelmatig voor dat trouwstoeten, ondanks de afgege ven parkeerontheffingskaarten, niet op de het trouwstraatje kunnen parkeren zo staat in het B en W- voorstel. De foutparkeerders zor gen voor veel ergenis: "Dat dit tot hele nare situaties kan leiden, zal ie dereen duidelijk zijn. De bruids stoet kan niet worden geformeerd omdat ouders, getuigen, familie en vrienden, in tegenstelling tot wat was toegezegd, de auto nergens kwijt kunnen. Boosheid, teleurstel ling en bij confrqntatie met de fout parkeerders ook agressie, zijn dan ook het gevolg". Om een eind te maken aan 'deze onverkwikkelijke taferelen' is door B en W besloten vier paaltjes te plaatsen en iemand speciaal te be lasten met de verwijdering ervan bij aankomst van een huwelijksstoet. De kosten van het geheel worden begroot op zo'n 6000 gulden. Voor lopig betaalt de gemeente dit uit het potje voor onvoorziene uitgaven, maar als na een halfjaar blijkt dat het nieuwe systeem goed functio neert, worden de kosten verhaald op de bruidsparen. De leges voor een huwelijk zal dan worden ver hoogd met tien of vijftien gulden. Verborgen camera (I) Vorige week liepen wij in de wan delgangen van het stadhuis het Leiden Weer Gezellig-raadslid Bernard Stöxen tegen het lijf. Bo ven zijn rechterwenkbrauw meenden wij een enorme buil te zien. Zeker ruzie met de linker vleugel van zijn partij, dachten we nog. "En Bernard", informeerden we belangstellend, "nog een beetje leven in de brouwerij"? Het vermaledijde raadslid schud de zijn hoofd. "Hoe hij dan aan die heuvel boven zijn wenkbrauw kwam, wilde wij vervolgens we ten. "Geen commentaar", mom pelde de politicus alsof hij zojuist voor hét oog van de camera hard handig met een plaat voor zijn hoofd was geconfronteerd. Wij lieten het er maar bij. Gisteren konden we lezen dat het onvolprezen raadslid van Lei den Weer Gezellig weer eens vra gen had gesteld aan het college van burgemeester en wethou ders. Onlangs werden namelijk in de hal van het stadhuis opnamen gemaakt met de verborgen came ra voor de nieuwe commerciële televisiezender Télé-Véronique. Hiervoor was achter de draaideur bij de ingang van het stadhuis een doorzichtige plaat gemonteerd. Bezoekers van het stadhuis lie pen zich tegen die plaat te pletter, vooral als ze met de snelheid van een routinier de stadhuishal wil den binnenstuiven. Ook wij mochten ervaren dat ter vermaak van televisiekijkend Nederland soms harde confronta ties noodzakelijk zijn. Of het hier een goeie grap betreft, laten we even in het midden. Wie schetst echter onze verbazing dat juist het Leiden Weer Gezellig-raads lid Stöxen zich druk maakt om de als leuk bedoelde televisieopna men. "Ongein, klant-onvriende lijk en een blsjnage", zegt Stöxen Waarom het raadslid ineens Leiden Weer Gezellig-raadslid Bemhard Stöxen: kan niet hebben dat er iemand leuker is dan hij. (archieffoto Jan Holvast) Onder het motto: 'Bestorm de gemeenteraad met uw vragen en opmerkingen' houdt de Stichting Burgerschapskunde dinsdag 19 september in de Stadsgehoorzaal een avond over democratie en gemeentebeleid in Leiden. Burgers kunnen zich dan in rondes van tien minuten rechtstreeks wenden tot raadsleden en wethouders. Leidenaars krijgen dè gelegenheid hun mening te geven over bijvoorbeeld de verkeerssituatie in hun buurt, de bouw van woningen of de subsidiëring van sport en spel. LEIDEN - 'Waarom zou je be zwaar maken? Dat heeft geen nut. De gemeente drijft haar zin toch wel door'. Wie geregeld inspraakavon den of hoorzittingen van raadscommissies bezoekt, hoort vaak deze verzuchting. De gemeente doet waar ze zin in heeft, houdt slechts een 'rondje inspraak' omdat dit verplicht is en veegt bezwaar schriften vrolijk van tafel, is de klacht. Die veronderstel ling lijkt te worden gesteund door het laatste jaarverslag van de - overigens onafhanke lijke - commissie voor beroep en bezwaarschriften. Uit dat verslag büjkt dat van alle 262 bezwaarschriften die in 1988 waren ingediend, er slechts 33 gegrond werden verklaard. weet wjvoorbeeld dat ambtena- ren op het ministerie van onder wijs, als ze een voorlopig voorstel onder ogen krijgen, altijd een vra genlijstje moeten invullen. Eén van de vragen is: kunnen er op dit voorstel bezwaren worden inge diend? Is het antwoord 'ja', dan wordt het voorstel nog eens zeer zorgvuldig bekeken. In Leiden werkt het ook - ongeveer - op die manier. Een bestuurder ziet niet graag dat zijn plan tijdens een be zwaarprocedure aan flarden wordt geschoten". Doodnerveus "Er is echter nog een tweede fac tor in het spel, die net als de vori ge niet in de cijfers van het jaar verslag tot uiting komt. Een be zwaarschrift kan een ambtenaar of bestuurder aan het denken zet ten. In een bezwaarschrift kun nen nieuwe dingen naar voren ko men en soms worden standpun ten daarin wat duidelijker uitge- door Wim Wegman Bezwaarmaken heeft dus nauwe lijks zin in Leiden? Voorzitter B.K. Olivier van de :ommissie beroep- en bezwaar schriften zou deze stelling niet ag voor zijn rekening willen nen. "Als je de cijfers zo ziet, kan ik me voorstellen dat bij men- ;n de indruk ontstaat dat be- vaarmaken in Leiden inderdaad geen zin heeft. Er is echter wat er aan de hand. En je zou je zelfs kunnen afvragen of het echt wel zo negatief is dat het meren deel van de bezwaarschriften on gegrond wordt verklaard". "Een belangrijk aspect van be zwaarschriften is namelijk dat het de bestuurders wakker houdt. Ik Kortom, een in Leiden nog niet gekende vorm van inspraak. Voorafgaand aan de 'Dag der democratie' besteedt deze krant in een serie van vier artikelen aandacht aan de inspraak in Leiden. Heeft de burger werkelijk de mogelijkheid invloed uit te oefenen op het beleid van het gemeentebestuur, maken bezwaren tegen besluiten van de gemeente een kans? Neemt de gemeente de burger serieus, of is inspraak slechts een wassen neus? Vandaag een gesprek met mr. B.K.Olivier, de voorzitter van de commissie voor beroep en bezwaarschriften. de commissie gekomen en dus zie je er niets van terug in het jaarver- Voorts blijkt de politiek te leren van haar gemaakte fouten. "Dat was bijvoorbeeld duidelijk het geval bij de eenmalige uitkerin gen voor minima. Nu was het ook niet verwonderlijk dat er af en toe iets mis ging, want de wet waarin die uitkeringen waren geregeld, was zeer rommelig en onduide lijk. Maar na verloop van tijd zie je dat de raad er steeds beter op in speelde". "Een ander voorbeeld is de ge meentelijke woonruimte-veror dening. Wij vinden dat die veror dening niet deugt omdat mensen die vergeten hun inschrijving te verlengen, meteen al hun 'woor ruimte-punten'-kwijt zyn. Dat i oneerlijk, want het maakte n£ tuurlijk nogal wat uit of je vijfjaar voor een huis staat ingeschreve of slechts drie maanden. Je hebt dezelfde fout gemaakt, maar in het ene geval krijg je een straf v Vijf jaar' en in het andere geval slechts drie maanden. Wjj vinden dat de verordening moet worden aangepast en hebben zo'n 40 men sen een 'strafkorting' van een paar punten gegeven. Om die re den hebben we hun bezwaar schriften gedeeltelijk gegrond verklaard". "Stel nu dat de gemeente ons standpunt overneemt en de ver ordening verandert. Dan zullen we alle volgende, vergelijkbare bezwaarschriften volledig onge grond moeten verklaren. De bur ger kan vervolgens roepen: zi< wel, het heeft geen zin om zwaar te maken. Alles wordt toch afgewezen. Terwijl de bezwaar schriften echter wel degelijk ef fect hebben gehad. Dat bedoel ik ook met: het hoeft niet eens zo gunstig te zijn dat veel bezwaren worden afgewezen". legd. Het komt voor dat een be sluit vervolgens wordt bijgesteld en de bezwaarmaker alsnog zijn zin krijgt, voordat de kwestie in de commissie aan de orde komt". "Kijk", licht Olivier toe, "ik wil geen zaken behandelen waarbij een wethouder al meteen na een eerste toelichting moet zeggen: deze man heeft volkomen gelijk. En dat weten ze op het stadhuis ook. Ik bedoel, de mensen die hier komen, hebben vaak spe ciaal een dag vrij moeten nemen, ze zijn soms doodnerveus... dan moet het wel een échte zaak zijn, anders is het zonde van de moeite en de tijd". Volgens Olivier gebeurt het in elk geval geregeld dat de gemeen te, als er een 'fout' besluit is geno men, de betrokken burger uitno digt langs te komen en de kwestie snel rechtzet. *'Het zou een ge wonnen bezwaarschrift zijn ge weest. Maar ja, het is nooit voor zo'n gebrek aan humor tentoon spreidt, vragen wij ons af. Wat zou Stöxen dwars zitten? Kan hij soms niet hebben dat er iemand leuker is dan hij? Of zou hij mis schien zelf met zijn hoofd tegen die.... We moeten er niet aan den ken. Nou ja, effe dan. Verborgen camera (2) Een paar maanden geleden was de trouwzaal in het stadhuis ook al het decor voor opnamen met de verborgen camera. Dat ging zo: een jonge, vriendelijk uitziende vrouw met een bruidsboeket in de hand wendde zich tot voorbij gangers in de Breestraat met het verzoek haar en haar metgezel een dienst te bewijzen door even als getuige bij hun huwelijk te fungeren. Natuurlijk was een aan tal vriendelijke Leidenaren daar toe graag bereid. Wie laat zo'n mooi bruidje nu in de kou staan? Na de gebruikelijke formalitei ten en het ondertekenen van de huwelijksakten kreeg de bereic - willige voorbijganger van de ambtenaar van de burgelijke stand echter te horen dat hij nu met de naast hem staande vrouw was gehuwd. Eenmaal van de schrik of verbazing bekomen, werd het bereidwillige slachtof fer de vraag voorgelegd of hij wei eens van een verborgen camera had gehoord. Waarna de camera man als een duveltje uit een doos je ten tonele verscheen. De bejaarde Leidenaar Tj.D. Schaper was één van degenen die het slachtoffer werd van de ver borgen camera. Hij schreef het college van B en W een brief waar in hij de medewerking van de ge meente aan "dit soort schandelij ke vertoningen" hekelt. Ook dreigde de verbouwereerde Lei denaar de programmamakers met een kort geding als de kome die waaraan hij ongewild mee werkte, op tv zou worden ver toond. Met zijn brief wil de bejaarde Leidenaar ook de gemeenteraad op de hoogte stellen van de "schandelijke gedragingen" waaraan het gemeentebestuur zich volgens hem schuldig maakt door de trouwzaal voor dit soort flauwekul beschikbaar te stellen. De gemeenteraad heeft deze brief tijdens de raadsvergadering van afgelopen maandag voor kennis geving aangenomen. Verborgen camera (3) Het gebruikmaken van de trouw zaal voor een verborgen camera- programma is een uitvloeisel van een B&W-besluit van vorig jaar om een aantal ruimtes in het stad huis, indien mogelijk, enkele uren te verhuren voor film- of fo to-opnamen. Het gemeentebe stuur dacht in al haar onnozelheid natuurlijk aan speelfilms of mo dereportages. Wij waarschuwden toen al dat er binnen de korste ke ren één van Hollands gerijpte ac trices achter een beslagen foto lens in de zetel van de burgemees ter zou liggen om te worden ver eeuwigd voor Playboy. De prak tijk heeft nu uitgewezen dat het nog erger kan: bejaarde Leidena ren die de stuipen op het Ujf wordt gejaagd omdat ze door een pin-up-girl van Véronique het hu welijksbootje worden ingeluisd. Wethouder Tesselaar, verant woordelijk voor het beheer van gemeentelijke gebouwen, ziet in de verhoogde activiteit van ver borgen camera's nog geen reden om het gemeentelijk beleid bij te stellen. Hij denkt niet, zoals het raadslid Stöxen, dat deze vorm van landelijke publiciteit schade lijk is voor het imago van de ge meente Leiden. Tesselaar wil evenwel niet vooruitlopen op de beantwoor ding van de vragen van Stoxen door het college van B en W. Afge sproken is dat wethouder Borde- wijk (financiën) dit voor zijn reke ning zal nemen. "Die is daar ge weldig geschikt voor. Bordewijk is de wethouder met het meeste gevoel voor humor", meent Tes selaar. U mag gerust van ons aan nemen dat dat een grapje is. Een verhoogde activiteit van verborgen camera's in de sleutelstad: pin-up-girls jagen bejaarde Leidena ren de Stuipen Op het lijf. (verborgen camera Loek ZuLjderduin) Wethouder Bordewijk van financiën: de humorist in het COllege Van BenW. (archieffoto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15