071-161488 071-143480 01720-73933 Faxnummers Leidsch Dagblad Kombinatie Appartementencomplex verdeelt gemeenteraad AD VERTENTIE-AFD ALPHENS DAGBLAD Ballonnen bij gemeentehuis Nog 22 woningen en de Voorschotense wijk Bijdorp is helemaal volgebouwd 'Snel reorganiseren op secretarie Leiderdorp' Lagere schadevergoeding geëist voor verkopen vervuilde grond OPNIEUW SLOOP AAN HET TUINPAD WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1989 DAKTII 'Te massaal voor Oegstgeester Geversstraat' OEGSTGEEST - Vóór (WD), tégen (D66), een 'ge matigd positieve grondhou ding met een voorbehoud' (PvdA en PPR) en één 'opge schort oordeel' (CDA). Zo re ageerde de raadscommissie voor openbare werken gis teravond op het plan om een appartementencomplex in drie lagen en een dakverdie ping te bouwen op het oude terrein van Kamsteeg aan de 'dorpskant' van de Gevers straat. B en W hadden van de commissie graag een duidelijk 'ja' gehoord op het voorstel een voorbereidingsbe- sluit te nemen om het al jaren ga pende gat in de gevelwand vol te bouwen. Volgens raadslid Poel- De Leiderdorpse wethouder G Keijzers (met vlagtemidden van ballon nen-oplatende leerlingen bij het gemeentehuis. (foto Eiien Martens) LEIDERDORP - Leerlingen van openbare basisschool De Vogelweid in Leiderdorp lieten gisteravond op het plein voor het plaatselijke gemeente huis 150 ballonnen op. Wethouder G. Keijzers (PvdA) van onderwijs ont hulde gelijktijdig de vlag van de school. Met deze officiële handelingen is de feestweek geopend die de school houdt ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan. Het tweede evenement van het uitgebreide feestprogramma kon van daag niet doorgaan. Het spelen van een 'levend ganzenbord' werd afgelast vanwege het slechte weer. Vrijdagavond (vanaf 20.30 uur) is er een reünie voor oud-leerlingen in het schoolgebouw aan het Heelblaadjespad. Het team van leerkrachten geeft die avond een speciale cabaretvoorstelling. mans (D66) past het plan echter to taal niet in de omgeving omdat het gebouw veel te hoog wordt en er te weinig geleding zit in de de gevel- wand. Volgens het bestemmings plan mag maar tot een hoogte van 7.50 meter worden gebouwd, terwijl het hoogste punt van het ontwerp op 11.80 meter ligt. Wethouder Kohlbeck was het niet eens met de kritiek. Volgens hem is de bouwer tegemoetgeko men aan eerdere bezwaren tegen "de massaliteit van het gebouw" en heeft de welstandscommissie een positief advies uitgebracht. Omdat een meerderheid van de commissie openbare werken in een eerdere vergadering in hoofdlijnen akkoord was gegaan met het plan moest nu een voorbereidingsbesluit worden genomen. Aldus de wethouder. Aanpassing van het bestemmings plan kan dan later volgen, zonder dat realisering van het bouwplan vertraging oploopt. Massaliteit Dat laatste schoot raadslid van Ei sen (PPR) in het verkeerde keelgat. "De randvoorwaarden voor een be stemmingsplan horen vastgesteld te worden door de gemeenteraad en niet door architecten en ambtena ren", merkte hij op. Ook de andere commissieleden waren het er over eens dat de gevolgde procedure niet de schoonheidsprijs verdiende, maar op D66-raadslid Poelmans na wilde niemand er verder een punt van maken. Verder uitstel zou kun nen betekenen dat de bouwplannen helemaal van tafel verdwijnen. Dat was bij eerdere voorstellen diverse malen gebleken. Ook voor de omwonenden in de Geversstraat bleek de gevolgde pro cedure een steen des aanstoots. Er was wellicht overleg geweest met de buurt, maar daarmee was zeker niet iedereen bereikt. Veel omwo nenden waren geschrokken van de hoogte en de massaliteit van het te bouwen complex. "Hét lijkt er op dat de omgeving zich moet aanpas sen aan het nieuwe pand in plaats van andersom", zo verwoordde een bewoner zijn ongenoegen over de te bouwen "bunker". Voorzitter Ber- ting van de Vereniging Oud Oegst- geest sloot zich bij deze bezwaren aan: "Waarom moet de Geversstraat door zo'n enorm gebouw gaan 'ver stedelijken', terwijl de gemeente in haar structuurschets juist het be houd van het dorpskarakter cen traal stelt?", zo vroeg hij zich af. Wethouder Kohlbeck veegde alle bezwaren routineus van tafel. De discussie had lang genoeg geduurd en iedereen had zijn zegje kunnen doen. "Het ontwikkelen van steeds weer nieuwe randvoorwaarden is mooi, maar dat gat moet nu einde lijk eens volgebouwd worden". Hoewel niemand echt enthousiast was over het gepresenteerde plan leek een kleine meerderheid van de commissie het - aarzelend - met hem eens te zijn. De gemeenteraad be slist uiteindelijk over het verlenen van een bouwvergunning. VOORSCHOTEN - De Voorscho tense wethouder J. Visser van wo ningbouw heeft gistermiddag de laatste sleutel overhandigd van een complex van 34 premie A-koopwo ningen in de wijk Bijdorp. De fami lie Abbink, die gaat wonen aan het Arendserf 14, nam de sleutel in ont vangst. Na dit complex worden nog 22 appartementen neergezet aan het Buizerderf. In oktober 1990 is de wijk vol. Er staan dan ongeveer 600 woningen. De Voorschotense wijk ligt inge klemd tussen het centrum en de Vliet en is in de jaren tachtig tot stand gekomen. Typerend voor de wijk is het grote aantal1 een populaire bouwwijze in de jaren zeventig toen de plannen voor de wijk werden bedacht. Nieuw was indertijd ook de bouw van 23 zoge naamde Van Dam-eenheden. Dit zijn een- tot tweekamerapparte menten, met name bedoeld voor jongeren die voor het eerst op zich zelf gingen wonen. Het was het eer ste project dat in samenwerking met de toentertijd opgerichte Stich ting Jongerenhuis vesting werd ge realiseerd. Hoewel Bijdorp wat minder ruim van opzet is dan de wijken Bosch geest en Adegeest, is de wijk erg po pulair bij de Voorschotense bevol king. De ligging op loopafstand van het centrum en de Vliet hebben daaraan bijgedragen. Ook is de wijk veel speelser van opzet dan de tegen Leiden aangebouwde wyk Noord- Hofland. De woonerven dragen bij tot een prettig leefklimaat, aldus een gemeentewoordvoerder. Nu Bijdorp bijna gereed is heeft Voorschoten nog één grote locatie voor woningbouw. In de wijk Star- renburg, die grenst aan Bijdorp, zul len in het midden van volgend jaar de eerste woningen verrijzen. Tij dens de .eerste fase zullen volgend jaar 180 woningen worden neerge zet, waaronder 60 houtskeletwonin- gen. Gemeenteraad eensgezind Wassenaar wil wasserij nog steeds niet tegemoetkomen HAAG/WASSENAAR - Hadden ambtenaren van de gemeente Was senaar moeten weten dat de grond die in 1987 werd verkocht aan de di recteur van wasserij Heidinga, ern stig was vervuild? De directeur vindt van wel. Hij verwijt de ge meente onrechtmatig handelen en presenteert een rekening annex schadeclaim van ruim 272.000 gul den. Dat bleek gisteren tijdens de behandeling van een kort geding voor de Haagse rechtbank. Als gevolg van de bodemvervui ling moest begin dit jaar al in vroeg stadium de bouw worden gestaakt voor een uitbreiding van het bedrijf. Gevolg is dat een machine, die 55 ar beidsuren per week bespaart, nog steeds niet in gebruik kan worden genomen. Van dat moment af ont spon zich een gevecht over de vraag wie de kosten voor bodemonder zoek en sanering moet betalen. In april kwam de zaak al voor de rech ter, maar tot een uitspraak kwam het niet omdat niet duidelijk kon worden gemaakt hoe ernstig de ver ontreiniging was. De rechtbankpre sident verzon wel een compromis, maar tot nu toe hebben Wassenaar en de wasserij geen overeenstem ming bereikt. Vandaar dat het verhaal gisteren andermaal uit de doeken werd ge daan. Inmiddels is de ernst van de vervuiling nader onderzocht. Die blijkt mee te vallen, maar niettemin is sanering noodzakelijk - aldus een rapport. De kosten van het rapport bedragen 22.000 gulden, sanering vergt 48.000 gulden. Omdat de hoogte van de kosten meevalt, is de claim van het bedrijf met twee ton verminderd. Verhalen De vervuiling van de grond met cre- osoteerolie is in het verleden aange richt door een op die plaats geves tigd houtveredelingsbedrijf. Het zou vrijwel onhaalbaar zijn om de kosten daar nog op te verhalen. De grond is destij d gekocht door de ge meente, die beweert nooit te heb ben geweten dat de grond was ver ontreinigd. Omdat het terrein door een hinderwetplichtig bedrijf werd gebruikt, had volgens de directeur van de wasserij een lichtje moeten gaan branden bij de ambtenaren. De gemeente vindt dat te ver ge zocht. Ten tijde van de grondver- koop was het nog geen gebruik dat garanties werden verstrekt over de kwaliteit van de grond, waar heden ten dage wél sprake van is. Aan de andere kant had de direc teur van het bedrijf moeten weten dat de grond vervuild was, stelt de gemeente. Bij de bouw van het nu bestaande gebouw, is grond afge graven en destijds moet ook de geur van de aangetroffen oliën te ruiken zijn geweest, aldus deskundigen. Derhalve is volgens de gemeente geen sprake van een verborgen ge brek. Wassenaar stelt dan ook dat de ge meente niets is te verwijten en niet voor de gevolg-schade aansprake lijk kan worden gesteld. De partijen hebben inmiddels afgesproken dat de kosten van het bodemonderzoek door beide partijen worden gedra gen. Wie voor de overige kosten op draait, spreekt de president uit op 21 september. LEIDERDORP - Het ambtelijk apparaat in Leiderdorp moet zo snel mogelijk doelmatiger en klantvriendelijker gaan wer ken. De raadscommissie finan ciën, personeel en economische zaken was gisteravond eensge zind over de noodzaak van een reorganisatie in het gemeente huis. De commissie schaarde zich hiermee geheel achter de nota die management en staf van de gemeente Leiderdorp onlangs hebben uitgebracht. Alle fracties drongen er bij wethou der G. Keijzers (PvdA) op aan op korte termijn met voorstellen te ko men. Een samenvoeging van de dienst gemeentebedrijven met de gemeentelijke secretarie zou een belangrijke verbetering betekenen, opperden de fracties. De commissieleden hadden ove rigens weinig goede woorden over voor de negatieve zelfanalyse in het ambtelijk rapport. Positieve aspec ten ontbreken in het verhaal. De fracties waren het niet eens met de ze eenzijdige, té kritische benade- INBRAKEN - Een videorecorder, 75 gulden en een onbekende hoe veelheid cheques zijn vannacht ge stolen uit een woning aan het Frede- rik van Eedenpad in Oegstgeest. De achterdeur werd opengebroken om het huis binen te komen. In twee an dere eengezinswoningen in de om geving, aan de Kleyn Proffijtlaan en de Kerckwervelaan, werden de ach terdeuren eveneens geforceerd. Uit deze huizen is echter niks ont vreemd. ring. A. Roest (CDA) vond dat men op op dit punt "te ver was doorge slagen". C. Jacobi (PPR/PSP) sprak over "zelfkastijding" en B. Kerner (WD) meende dat de ambtenaren "de hand aan zichzelf hadden gesla gen". Een stuurgroep van eigen ambte naren gaat onder begeleiding van een organisatiedeskundige de werkwijze van het ambtelijk appa raat verbeteren. Keijzers beloofde de commissie snel te beginnen met het reorganisatieproces. Volgens de wethouder kunnen de plannen bin nen twee jaar zijn uitgevoerd. Nieuwe geluidswal langs Oegstgeester rijksweg moet snel zijn dichtgegroeid OEGSTGEEST - Om de bewoners van het nieuwe villawijkje bij het Oegstgeester Endegeest tegen ver keerslawaai van de rijksweg te be schermen, wordt een betonnen wal gebouwd die in hoogte gaat vari ëren van twee tot vier meter. Klim planten en andere groenvoorzienin gen moeten de bekisting binnen drie jaar aan het zicht onttrekken. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor openbare werken. Bij het bui ten gebruik zijnde tunneltje, tussen Curium en de studentenbarakken, komt een transparant scherm om dat daar geen begroeiing mogelijk is. Bij de afrit-Oegstgeest van de rijksweg buigt de geluidswal een weiland in. Dit deel wordt met bak steen bekleed en afgesloten met een torentje "omdat dat vanaf de zuid kant van de weg zo leuk aansluit bij de bebouwing van Oegstgeest". WD-raadslid Kamphuisen noemde het torentje "een gedrocht je" en ook vanaf de publieke tribu ne klonk enig gemompel over "edelkitsch". Wethouder Kohlbeck trachtte iedereen gerust te stellen met de mededeling dat het hier slechts een plaisanteriebetrof, die zonder veel problemen uit de plannen geschrapt kan worden. Meer fundamentele kritiek kwam van D66-raadlid Poelmans, die zich afvroeg waarom niet is gekozen voor een volledig groene geluids wal. Volgens geluidsdeskundige Is- raëls bleek dat onmogelijk. Voor een groen scherm is een breed talud nodig en daarvoor is langs de rijks weg onvoldoende ruimte. Daar naast vraagt beton weinig onder houd. Een garantie dat de muur vol ledig zal begroeien kon hij niet ge ven. De meerderheid van de com missie bleek dat voorlopig voor lief te willen nemen. Pas later volgen bindende besluiten. Knipoog Architect van Egmond toonde een plattegrond met de locatie van de in totaal 37 te bouwen woningen. Van af de Endegeesterstraatweg loopt door het gebied een weg die - met een knipoog naar de gelijknamige actiegroep - de Boschgeesterlaan moet gaan heten. Aan de westkant van deze doodlopende weg komen zes woningen van hetzelfde type die de ligging van de weg duidelijk moeten markeren. Vier van deze woningen staan haaks op het einde van de laan om het wijkje duidelijk te begrenzen. Langs de Endegeesterstraatweg ko men vier woningen die met hun for se voorgevel "de entree moeten pro nonceren". De rest van het wijkje zal in een wat bontere variatie wor den bebouwd met in totaal vier soorten huizen. Om de overgang naar het bos soepel te laten verlo pen krijgen de villa's aan de rand van het groen een brede kap. De gepresenteerde plannen ver- kerën nog in een pril stadium. Zo kon de architect nog geen antwoord geven op de vraag in welke steen soort de woningen worden uitge voerd. In een volgende vergadering moet daarover meer duidelijkheid komen. Vijftien maanden celstraf voor pedofiele contacten in Warmond WARMOND/AMSTERDAM - Het gerechtshof in Amsterdam heeft de 54- jarige man die in een Warmondse caravan ontucht pleegde met jongens van acht tot vijftien jaar, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twintig maanden. Een kwart van de straf is voorwaardelijk. De twee andere mannen die meededen aan de Warmondse 'sex-ring' wa ren al eerder door het hof veroordeeld. Ze kregen respectievelijk 12 maan den waarvan drie voorwaardelijk en zes maanden waarvan vier voorwaar delijk. Tegen de veroordeelde man uit Huizen was een gevangenisstraf ge ëist van twee jaar, het hof volgde echter de rechtbank in diens mildere strafoplegging. Justitie kwam de 'sex-ring' op het spoor toen in Engeland een koffer met naakfoto's opdook. Of de man nog apart wordt vervolgd wegens het produ ceren van kinderpornografisch materiaal is nog niet bekend. WASSENAAR - De gemeente Wassenaar is gisteren begonnen met de sloop van twee kleine, leegstaande panden aan het Tuinpad. Volgens de lokale overheid verkeren de panden in slechte staat en moet worden voorkomen dat jongeren ze vernielen en bewoners van het Tuinpad overlast bezorgen. Het is nog onbekend wat de gemeente gaat doen met de vrijkomende 131 vierkante meter grond. Er kan bebou wing komen, mogelijk in de vorm van een uitbreidingsplannetje. Toen voor de bouwvak andere panden aan het Tuinpad werden gesloopt om plaats te maken voor een tijdelijke parkeerplaats, had de gemeente omwonenden niet gewaarschuwd. Ditmaal is dat beter geregeld, maar werd een raadscommissie enigzins overrompeld. De commissie voor finan ciën en economische zaken kreeg maandagavond te horen dat de gemeente, voordat er een voorstel ligt, alvast wil gaan slopen. (foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14