TAD LEIDEN Ook spoedverkeer via de nieuwe Stevensbrug Belgisch bedrijf koopt al aantal jaren placenta's op van Leidse ziekenhuizen Leidenaar wil graf moeder van Van Gogh adopteren 'De Randstad in de wereld, Leiden in de Randstad' Man beschiet voorbijganger s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1989 'Stukje Leidse historie is nu een puinhoop' LEIDEN Leidenaar Jan la Grand heeft het plan opgevat om het graf te adopteren van de moe der van Vincent van Gogh op be graafplaats Groenesteeg. Het min of meer herontdekte graf van An na Cornelia Van Gogh-Carbentus verkeert, evenals de rest van de begraafplaats, in deplorabele staat. Met het Van Gogh-jubile- umjaar 1990 in zicht lijkt het La Grand een goede zaak dit "stukje Leidse historie", dat volgens hem nu een puinhoop is maar voor de ware Van Gogh-fanaten wellicht een trekpleister kan worden, zo snel mogelijk in ere te herstellen. La Grand doet nering in, zoals hij pas sinds kort weet, het pand aan de Herengracht waar Van Gogh's moeder heeft gewoond. Toen hem dit feit en de aanwezig heid van het graf in Leiden ter ore kwamen, bracht hij een bezoek aan de nabijgelegen begraaf plaats en concludeerde "dat het zonde zou zijn als hiermee niets gebeurt". Hij zegt te kunnen reke nen op in elk geval de hulp vah een aantal zeeverkenners, maar zoekt nog meer vrijwilligers. "Met een man of vijftien zouden we het kunnen opknappen. En de directie groen van de gemeente zou haar kennis beschikbaar kun nen stellen". La Grand overweegt voorts een stichting in het leven te roepen om het graf in stand te houden. Contact met de gemeente heeft hij over zijn plan nog niet gehad. "Maar ik denk niet dat iemand hier tegen kan zijn". Plaatsver vangend hoofd J.T. Siebenga van de gemeentelijke directie groen ziet echter nog wel wat haken en ogen. "Ik ken de plannen van La Grand nog niet en kan ook niet voor het college van B en W spre ken, maar met deze toch bijzon dere begraafplaats moetje vrij se cuur omgaan. Wat moet weg, wat moet blijven? Daar denken we op dit moment over na. Persoonlijk vind ik het daar nu een hele mooie chaos. Om daar vanwege één persoon - er liggen wel meer bekendheden begraven - een soort bedevaartsoord van te ma ken, ik weet 't niet'-. Mensen die het idee van La Grand ondersteunen, kunnen contact met hem opnemen via te lefoonnummer 140876. - Jan le Grand heeft z ners ingeroepen. r instandhouding van het graf van de moeder van Van Gogh de hulp z Studium Generale bij Leidse universiteit LEIDEN - 'De Randstad in de we reld, Leiden in de Randstad' is het motto van een Studium Generale dat de Leidse universiteit dit najaar organiseert. Vier lezingen en een fo rumdiscussie moeten inzicht ver schaffen in de economisch-geogra- fische positie van de stad Leiden. De serie lezingen wordt geopend op 6 oktober met een algemene in leiding door de voormalige D66- voorman Jan Terlouw, de huidige secretaris-generaal van de confe rentie van Europese transportmi nisters. Terlouw spreekt over de vooraanstaande positie van Neder land op transportgebied. Hij gaat vooral in op de vraag of deze positie wordt aangetast door de verande ringen als gevolg van de eenwor ding van Europa en bespreekt de verandering op het gebied van ver keer en vervoer. Prof. dr. J.G. Lambooy, hoogle raar economische geografie en re gionale economie van de Universi teit van Amsterdam, spreekt op 10 oktober over een andere kant van Nederland: de dienstverlening. Vooral in de noordelijke Randstad zijn de economische activiteiten vooral dienstverlenend van aard. Onderzoek van de gemeente Leiden LEIDEN - De gemeente on derzoekt of de in aanbouw zijnde Stevensbrug straks ook gebruikt kan worden door 'spoedverkeer'. Op die manier kan Leiden tegemoet komen aan een van de be zwaren van een aantal bewo ners van de Stevenshof en de Rijndijk tegen de afslui ting van de spoorwegover gang bij de Vink. Veel bewo ners van met name de Rijn dijk zijn aangewezen op huisartsen in Voorschoten. Na de afsluiting van de spoorwegovergang kunnen is de Rijndijk vanuit Voor schoten slechts via een forse omweg te bereiken. De be woners zijn bang dat dit in spoedgevallen tot proble men kan leiden. Mevrouw Y. Ulrich van de directie verkeer en vervoer van de gemeente erkent het probleem. "Vandaar dat we nu aan het bekijken zijn of dit spoedverkeer over de Stevensbrug kan worden geleid". Een eenvoudi ge zaak is dit niet, zo blijkt uit de woorden van de gemeente-ambte- "Deze brug is slechts bestemd voor het openbaar vervoer, fietsers en voetgangers. Als we de brug nu openstellen voor spoedverkeer, zul len we voorzieningen moeten tref fen om het normale autoverkeer te weren. De brug mag niet gaan die nen als sluiproute voor automobi listen die van en naar de Stevenshof rijden. Daar is de Stevensbrug abso luut niet op berekend", aldus me vrouw Ulrich. De gemeente heeft inmiddels met de Nederlandse Spoorwegen afge sproken dat de spoorovergang bij de Vink niet wordt afgesloten voor dat de Stevensbrug klaar is. Het is de bedoeling dat deze brug eind no vember in gebruik wordt genomen. De overgang gaat dicht vanwege de nieuwbouw voor station de Vink en de verdubbeling van het spoor Lei den/Den Haag. De werkzaamheden zullen naar alle waarschijnlijkheid vier jaar duren. Omweg Op het plan voor de afsluiting zijn in totaal acht bezwaarschriften bin nengekomen-van bewoners van de Stévenshof en de Rijndijk. De slechte bereikbaarheid voor het spoedverkeer uit Voorschoten is niet het enige bezwaar dat ze heb ben. De bewoners hebben ook grote moeite met de omweg die ze zelf el ke dag zullen moeten maken. Na de afsluiting bij de Vink zijn Stevens hof en de Rijndijk nog slechts via het Haagse Schouw bereikbaar. Be woners van de Rijndijk wijzen er daarbij op dat ze van oudsher voor een groot aantal voorzieningen zijn aangewezen op Voorschoten. De bezwaarmakers dringen er nu bij de gemeente op aan de overgang op de een of andere wijze open te houden voor het verkeer. Bijvoor- beeld door de aanleg van een tun nel. Mevrouw Ulrich stelt echter dat dergelijke voorzieningen alleen voor het gemotoriseerd verkeer zou moeten worden aangelegd. "Fiet sers en voetgangers kunnen van de overgang gebruik blijven maken. Voor het autoverkeer zal het straks wat lastiger worden, mensen moe ten inderdaad een stuk omrijden. Overigens heeft de gemeente onder meer hiervoor het kruispunt bij het Haagse Schouw gereconstrueerd. Het verkeer kan daardoor soepeler de wijk in en uit rijden". "Natuurlijk blijven de mensen dan nog met vertragingen kampen. Om hiervoor echter een speciale tunnel aan te leggen, vonden we niet verantwoord. Zo'n voorziening is gigantisch duur. Noch de ge meente noch de NS kunnen dat be talen". LEIDEN - Een Japanse delegatie heeft gistermiddag honderd kilo mandarijnen overhandigd aan de Leidse burgemeester Goekoop. De helft van de mandarijnen is gistermiddag op verzoek van de Japanners bij konin gin Beatrix bezorgd. - De Japanners, leden van de Kumamoto Prefectural Agricultural Association, komen uit Misumi en zijn op promotietoer omdat de plantage in 1990 honderd jaar bestaan. Leiden wordt aangedaan omdat de mandarijnen worden verscheept via een zeehaven die door ir. A. Rouwenhorst Mulder is aangelegd. Rouwenhorst Mul der werd in 1848 in Leiden geboren. De zeehaven be stond in 1987 al een eeuw. Goekoop was bij de viering van het eeuwfeest als eregast aanwezig. Het is niet de bedoeling, dat Goekoop alle mandarij nen zelf opeet. Ze worden vandaag bezorgd bij een aantal Leidse scholen. (foto Jan Holvast) De spoorwegovergang bij De Vink wordt eind van dit jaar drie jaar afgesloten, (archieffoto) braken Vooral de vele informatica-activitei- ten in het noordelijk deel van de Randstad en Schiphol vormen daarin de sterke punten. Het zuidelijk deel van de Rand stad is het onderwerp waarover prof. dr. G.G.J.M. Poeth, hoogleraar bedrijfseconomie aan de Rotter damse Erasmus Universiteit, een le zing houdt. De goederenstromen in de zuidelijke Randstad staan cen traal. De positie van de Rotterdam se haven wordt bedreigd en een ver dere aantasting is slechts te voorko men door een gezamenlijk optreden van de gehele Randstad, De lezingencyclus wordt besloten op 24 oktober door drs. J.P. Laurier, raadslid in Leiden voor Groen Links en medewerker van de Leid se universiteit. Laurier spreekt over he thema 'Leiden, stad met twee ge zichten'. Het raadslid, dat onlangs afstudeerde op een onderzoek naar de economische situatie in Leiden, zal aan de hand van een analyse van het economische verleden 'enige mogelijke lijnen naar de toekomst trekken'. Een week later is het afsluitende forumdebat. Behalve Terlouw de batteren de sprekers over het on derwerp 'Leiden in de Randstad'. Het forum wordt aangevuld met de Leidse burgemeester C. Goekoop. Alle lezingen worden gehouden in het Centraal Faciliteitengebouw aan de Cleveringaplaats. Alle lezin gen, behalve die van Terlouw, en het forum beginnen om 20.00 uur. Terlouw spreekt overdag om 12.00 LEIDEN - De politie heeft gister avond een 24-jarige Leidenaar aan gehouden in zijn woning aan de Klikspaanweg nadat deze eerder op de avond op een voorbijganger had geschoten. De politie moest de toe gangsdeur forceren omdat de man niet open wilde doen. Hij is ingeslo ten wegens poging tot zware mis handeling en overtreding van de wet op wapens en munitie. Een bewoner van de Morsweg liet rond 23.00 uur zijn hond uit op de Brandts Buyskade en werd bescho ten vanuit, zoals hij zag, een kamer aan de Klikspaanweg. De man waarschuwde de politie. De 24-jari- ge Leidenaar wilde de deur niet opendoen voor de agenten, waarna deze een last tot binnentreding re gelden en de deur vervolgens open- 'Ik heb nog nooit meegemaakt dat patiënt toestemming werd gevraagd' LEIDEN - Het Academisch Zie kenhuis koopt van de op brengst tv-toestellen voor pa tiënten. Het Diaconessenhuis hield er ooit een vrieskist aan over en het Elisabeth betaalt er het abbonnement van de tele foon bij de verloskamers van. De opbrengst van de verkoop van placenta's van pas bevallen moeders aan de industrie wordt zonder twijfel goed besteed maar weten de pas bevallen moeders die de placenta afston den dat ook? In veel gevallen, zo blijkt uit de reacties van be trokkenen, verzwijgen zieken huizen al dan niet opzettelijk dat de placenta's in een bedrijf in België worden verwerkt tot grondstoffen voor de medische en cosmetische industrie. Sinds jaar en dag staan de Leidse ziekenhuizen de placenta's af aan het Belgische bedrijf Institituut Me- rieux. Het bedrijf heeft vrieskisten bij de ziekenhuizen geplaatst die een maal per maand worden opge haald. Een placenta levert een gul den op zodat de opbrengst per zie kenhuis niet meer dan enkele hon derden guldens per jaar is. Overi gens verhuizen niet alle placenta's naar België. In sommige gevallen nemen de ouders de placenta mee terwijl een deel wordt vernietigd omdat ze onbruikbaar zijn. Door het uitblijven van de trans- plantatiewet ontbreekt het aan wet telijke regels waarin de medezeg genschap van de patiënt, in dit ge val de pas bevallen moeder, is gere geld. De geneeskundige inspectie vindt dat gebruik van de placenta pas is toegestaan nadat daarvoor toestemming is verleend. Sommige ziekenhuizen zeggen zich aan deze regel te houden maar verloskundi gen en artsen hebben nog nooit meegemaakt dat een pas bevallen moeder om toestemming werd ge vraagd. Garantie Over het standpunt van de regiona le inspectie voor de volksgezond heid kan geen misverstand bestaan. Inspecteur F. Schicht: "Wij redene ren vanuit de toekomstige trans- plantatiewet. Menselijke weefsels die weggenomen of uitgestoten zijn, blijven eigendom van de pa tiënt. Wanneer daar iets anders mee gebeurt dan de gebruikelijke ver nietiging is er toestemming van de patiënt nodig. Dat geldt ook voor placenta's. Wij gaan er vanuit dat deze regel wordt nageleefd en heb ben ook nooit signalen ontvangen die er op wijzen dat het niet ge beurt". De dagelijkse praktijk in de zie kenhuizen blijkt anders te zijn dan wat de inspectie zich daarvan voor stelt. In het AZL, zegt woordvoer der P. van Dam, zijn duidelijke af spraken gemaakt. "Als het goed is, krijgt de patiënt te horen wat er met de placenta gebeurt. Maar ik durf er geen garantie voor te geven dat dat ook werkelijk gebeurt", aldus Van Dam. De praktijk in het Diacones senhuis lijkt ongeveer hetzelfde. "Het wordt veelal met de moeder besproken", verklaart directeur pa tiëntenzorg M. Hennink. Algemeen directeur W. Rombout van het Elisabeth-ziekenhuis toont zich zeer openhartig. "Er wordt niet afzonderlijk toestemming gevraagd aan de moeders voor het gebruik van de placenta's. Hoewel ik eigen lijk vindt dat dat wel zou moeten ge beuren. Ik ben van plan dat nog eens aan de orde te stellen", aldus Rombout die overigens zegt te we ten dat de placenta's door de Belgi sche firma alleen ten behoeve van de geneesmiddelenindustrie wordt gebruikt. Ethisch Artsen en verloskundigen weten bij uitstek wat er met de patiënt wordt besproken in de verloskamers van de ziekenhuizen. Hun ervaringen wijken nogal af van de verklaringen van de Leidse ziekenhuizen. "Bij mijn weten wordt hier nooit over gesproken", zegt een Leids verlos kundige: "De placenta wordt opge haald, gaat in de vriezer en verder hoor je er niets meer van. Ik heb nog nooit meegemaakt dat er toestem ming voor gebruik werd gevraagd. Soms begin ik er zelf wel eens over. Het komt maar zelden voor dat de moeder er naar vraagt". De ervaring van een huisarts die poliklinische bevallingen doet, is niet veel anders. "Die placenta's verdwijnen gewoon. Zonder dat er aan de moeder wat wordt gevraagd. Ik ben het daar niet mee eens. Altijd zou aan de moeder toestemming moeten worden gevraagd als ze die placenta's naar de industrie stu- "Wettelijk kunnen we niets af dwingen", zegt inspecteur Schicht tenslotte: "Ik vind het ethisch ge zien een vereiste dat er toestem tekenen maar dat in het dossier wordt vastgelegd dat er toestem ming gevraagd is en is verkregen. De controle daarop is ontzettend moeilijk ook al omdat het om pa- tiëntvertrouwelijke gegevens gaat". "Gezien het doel waarvoor de pla centa's gebruikt worden, vind ik dat je de patiënt mag vragen om de pla centa aan de industrie af te staan. Mochten we echter de indruk krij gen dat de afspraken niet worden nagekomen, zullen we zeker actie ondernemen", aldus Schicht. Inbraak aan Westlanderwerf LEIDEN Uit een woning aan de Westlanderwerf in de Merenwijk zijn in de nacht van maandag of dinsdag een portemonnee met 150 gulden, enkele sieraden en horloges en een paar sportschoenen gesto len. Deze bevonden zich met een groot aantal andere zaken in een koffer. De koffer werd door de da dels) aanvankelijk meegenomen maar uiteindelijk achtergelaten in de tuin. De achterdeur werd gefor ceerd. Uit een woning aan de Damloper- werf verdwenen dezelfde nacht vijf foto-camera's van onbekende waaarde, een paar schoenen, een re kenmachine, twee betaalpassen en een portemonnee met 400 gulden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LE I DE STAD LEIDEN STAD LE I DE STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13