Misdrijven met geweld nemen toe Imago champagne exclusiever Breng regelmaat in uw dagmenu TBM wil ook tunnel onder Westerschelde aanleggen VS beloven in drugsoorlog gesprek over koffie-akkoord Pan met een ingebouwde sprinklerinstallatie Totaal aantal delicten stabiel Verdachte Volendamse vendetta verwijt politie laksheid WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1989 [ad=i;i=i;ii]:ii:K<=i:Hrau@ PAGINA 11 Ook magere mensen klagen over hun figuur. Voor dikke mensen is dat onbegrijpelijk. "Dan eet je toch gewoon wat meer?"zo luidt vaak de eerste reactie. Maar dat is makkelij ker gezegd dan gedaan. Een paar ki lo afvallen is makkelijker dan een paar kilo aankomen. Dikke mensen weten zich bovendien gesteund door allerlei diëten. Maar een dieet om dikker te worden bestaat niet. Door een goede voeding en iedere dag wat extra's kunnen er een paar pondjes aankomen, maar daar blijft het wel bij. Veel slagroom, een dikmaker bij uitstek, helpt niet. Vette voedings middelen zoals room leggen een filmlaagje vet in de maag. Daardoor kan het voedsel minder snel de maag verlaten. Na vet eten krijg je meestal al snel, en lang, een vol ge voel ('machtig eten'). Zo'n vette slagroomkuur bederft de eetlust. Daarnaast bevat slagroom weinig Advies aan te magere mensen: waardevolle stoffen. In brood en aardappelen zitten bijvoorbeeld veel meer van deze stoffen zoals ei witten, koolhydraten en vitamines. Bij een vette roomkuur is vaak geen plaats meer voor deze produkten. Het is zelfs mogelijk dat daardoor een tekort ontstaat aan belangrijke voedingsstoffen. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding adviseert magere mensen daarom regelmaat aan te brengen in het dagmenu. Het lichaam went daaraan en geeft dan een seintje dat het 'etenstijd' is. Sla geen maaltijd over. Ook al heb je geen trek of wei nig tijd, probeer altijd iets te eten. Eet, verspreid over de hele dag, meerdere, niet te vette maaltijden. Naast ontbijt, lunch en avondmaal tijd kunnen magere mensen rustig enkele tussendoortjes nemen. Dat door Ineke Volkers kunnen zijn: een bekertje vruchten yoghurt, een krentebol, een tosti, een kop soep of fruit. Een goede eetlust is erg belang rijk. Zorg ervoor dat de maaltijd er aantrekkelijk uitziet of eet samen met andere mensen. Ook een kop geurige bouillon, een appel of af en toe een aperitief een tijdje vóór de maaltijd kan de eetlust opwekken. Verandering van spijs doet eten. Een boterham hoeft niet altijd be legd te zijn met kaas, worst of jam. Verrassende combinaties zijn bij voorbeeld roomkaas en tomaat, pin dakaas en komkommer, ham en ananas, rookvlees en perzik, gem- beijam en kaas. Brood kan ook wor den vervangen door een bord pap, een schaaltje müsli of een rauw kostslaatje. Door je spieren te ont wikkelen kun je een dikkere indruk wekken. Door oefeningen kun je spieren van armen en benen stevi ger maken. Uiteraard zijn er ook factoren die een negatieve invloed hebben op de eetlust. Vermoeidheid en haast zijn de grootste eetlustbedervers. Naar de oorzaken van het te ma ger zijn is weinig ondezoek gedaan. In een enkel geval is een bepaalde aandoening de oorzaak, bijvoor beeld langdurige diarree of epilep sie. Maar over het algemeen zijn dunne mensen gezond te noemen. Mogelijke oorzaken kunnen zijn: roken (dit verhoogt de stofwisseling en verlaagt het hongergevoel), kof fie drinken (verhoogt de stofwisse ling en maakt de mens actiever), een hoog activiteitenpatroon (altijd druk bezig, weinig stil zitten), de verkeerde voedselkeuze of spannin gen. Ineke Volkers is diëtist bij het Voor lichtingsbureau voor de Voeding. Het wil wel eens gebeuren dat u in plaats van een sappige bout een taaie lap vlees op het bord krijgt. Nu zijn er natuurlijk wel culinaire trucs om het vlees soe pel te houden maar soms pakken die wat averechts uit. Een glaasje wijn bijvoorbeeld bij het stoof vocht. Is die wijn te koud dan is een taaie lap de straf. Het beste is het daarom de wijn druppelsge wijs toe te voegen. Bij de Saftomat-pan van Fissier (tel 01640-43050) is dit op simpele en geniale wijze geregeld. De greep van het pandeksel is name lijk een bakje van ongeglazuurd keramiek. Bij het koken vult u de greep met wijn of bouillon en ter wijl het vlees gaart verdampt de vloeistof door de poriën van de aardewerken greep in de pan. Het resultaat van deze sprinklerin stallatie, een sappig stuk vlees dat nog licht geurt naar wijn of bouil lon. De pan (doorsnede 26 cm) die, zonder deksel ook kan worden gebruikt als bakpan kost rond f 225,-. Als extra is ook een deksel leverbaar met koudgreep. Champagnehuizen in problemen door stijgende vraag en tekort aan druiven CHAMPAGNE VcOMTE DE CASTELLAN E Ondanks de stijgende vraag en groeiende omzet, maken de grote champagnehuizen in Frankrijk zich ernstig zorgen over de toekomst van hun produkt. Die zorgen worden enerzijds ver oorzaakt door de kleine wijnboeren uit de streek, die zich meer en meer zelf gaan toeleggen op het maken van champagne, waardoor de grote champagnehuizen steeds moeilij ker aan voldoende wijn kunnen ko men en anderzijds door de strikte beperking van het aantal hectare grond waar de druiven voor de champagne vandaan mogen ko- De grote champagnehuizen dreigen daardoor in de nabije toekomst niet meer aan de nog steeds stagende vraag te kunnen voldoen. Het ge volg zal zijn dat de huizen zich nog meer zullen richten op de topkwali teiten en dus de hogere prijzen. Champagne zal nooit een goedkope drank worden. De wijn waarvan de abt Dom Perignon aan de wieg stondwordt dan welin alle wijnge bieden van Frankrijk geïmmiteerd, maar voor de wijnbaronnen van Reims en Epernay vormen die 'goedkope' bubbeltjes wijnen geen bedreiging. Er is dan ook geen wijn gebied in Frankrijk waar de zorg voor de druif en de kennis van het procédé zo groot is als juist in de Champagne. Die zorg wordt ook be taald. De prijs voor een kilo druiven in de Champagne ligt gemiddeld tienmaal zo hoog als elders in Frankrijk. De Champagne telt ruim 24.000 ha wijngaard. Het merendeel daar van, naar schatting 17.000 ha, is in handen van ruim 15.000 wijnboe ren. Het aantal handelshuizen in de Champagne is 110, waarvan er een aantal onderling sterk afhankelijk is. Sommige handelshuizen hebben eigen wijngaarden, andere kopen de druiven van de wijnboeren. Van de 15.000 wijnboeren maken er 4.000 zelf of via een van de 150 klei ne coöperatiefs hun champagne. Voor de grote handelshuizen is dat een zorgwekkende ontwikke ling. Immers, bij een stijgende vraag naar champagne vooral vanuit het buitenland en een steeds beperkter aanbod van de druiven, komt niet alleen de prijs onder druk te staan, maar wordt het zelfs de vraag of er überhaupt nog wel vol doende druiven te koop zijn. De groei van de export is enorm. Het eerste halfjaar van 1989 heeft volgens het Comité Interprofes- sionriel Du Vin De Champagne een stijging laten zien van bijna 8 pro cent wereldwijd. Opvallend echter is vooral de stijging van grote afne mers als Engeland (12 Duitsland (20 en België (35%). Ook Neder- layd heeft een stijging geboekt van 27 procent. In Frankrijk zelf is de verkoop van champagne het eerste half jaar ook sterk gestegen (9 Relatief nog kleine markten als Japan, Australië en Canada boekten stij gingen met respectievelijk 80,56 en 34 procent. Bij Champagne de Castellane is Herve Augustin president directeur general. Champagne de Castelane maakt, na een diepe inzinking vijf jaar geleden, en onder invloed van de daarna gekomen nieuwe staf, een sterke groei door. Het champag nehuis probeert met een imago van traditie en cultuur een eigen plaats te verwerven tussen de grootste huizen van de champagne. Van een verlies van 7 miljoen francs in '83 keerde de bedrijfsbarometer naar een winst van 10 miljoen dit jaar. Toch zijn er ook hier de zorgen. Herve Augustin: "Allereerst moet ik stellen dat nergens een beleid zo vaak bijgesteld moet worden als juist in de Champagne. Marktont wikkelingen zijn nauwelijks te voorspellen. Wel zeg ik, als er niets verandert in het probleem van de groeiende recoltants manipulants, de zelfstandig producerende wijn boeren, dan zullen we ons met ons beleid allereerst moeten richten op alleen nog de absolute top van die champagnes. En ons nog meer rich ten dan voorheen op de export". Risico's Guillaume Heidsieck, directeur Ex port: "Een echte bedreiging qua kwaliteit zijn die champagnes na tuurlijk niet. Ook qua marketing niet. De grote handelshuizen heb ben alle kennis en de budgetten in huis om hun champagnes te profile ren op de markt. Die recoltants ma nipulants moeten zelf de boer op om hun champagnes te verkopen". In de visie van directeur Augustin zullen de grote champagnehuizen straks alleen nog de allermooiste en daarmee ook duurste champagnes kunnen maken. "Er is", zegt Guil laume Heidsieck, "een steeds grote re vraag uit het buitenland. In Euro pa valt het op dat steeds meer men sen zich het drinken van champag ne kunnen veroorloven. Die kleine re wijnboeren zullen zich met hun champagnes vooral op de eigen Franse markt richten. Zij missen voor een goede export de juiste ka nalen en kennis. Gelet op de prijs, zal een consument ook de grootste zekerheid willen hebben wat be treft de smaak en de kwaliteit. Wel nu, dat is het geheim van de grote champagnehuizen. Juist door onze grote voorraden en de kennis in huis, zijn we in staat door het blen den ieder jaar weer diezelfde smaak en kwaliteit te bereiken". Gevaar Of het gevaar niet op de loer ligt dat de misschien wel iets mindere champagnes van de wijnboeren straks gepresenteerd zullen worden als exclusief. Tenslotte proeft lang niet iedere consument als een ken ner. Directeur Augustin: "De con sument die misschien niet zo ver fijnd kan proeven, zal dan toch ten minste een imago willen presente ren. Men wil die bepaalde champag ne, waarvan men het gevoel heeft dat de champagne bij hem of haar past". Dit najaar worden honderd kun stenaars uitgenodigd om mee te dingen in een ontwerpwedstrijd voor posters. En aan de beroemde Avenue de Champagne werkt de Franse, door Mattisse geïnspireerde kunstenaar Raymond Vaurs aan een uniek beeldenpark dat bestaat uit steenmassa's afkomstig uit alle delen van Frankrijk, die door hem EPERNAY - C. i «ten» ',i De vraag naar champagne is de laatste jaren sterk toegenomen, vooral het buitenland heeft de drank nu ook 'ontdekt'. (Foto GPD) worden beschilderd. Het park biedt Gopn hprlrpininn nu al, door de elementaire kleuren Uee" bedreiging door Huub Klompenhouwer zen straks de aanduiding Methode Champenoise bij mousserende wij nen van buiten het Champagnege- bied niet meer op de fles mag ver schijnen? "Ik heb dat nooit als een bedreiging gezien. Of het er nu wel of niet opstaat, iedereen ziet aan de vorm van de fles toch wel dat het om een wijn gaat die op champagne zal lijken. Maar het prijsniveau waar die wijnen zich op presenteren is niet ons prijsniveau. Er is ook wel gezegd dat we met die maatregel de opkomst van de Italiaanse spuman- ti en de Spaanse cava's wilden te genhouden. Wel, ik moet zeggen dat ik enkele zeer mooie cava's ken en dat er ook in Italië heel mooie mous serende wijnen gemaakt worden. Maar daar blijft het bij. Een cava is geen champagne. Dus hoeven we elkaar ook niet te bestrijden". Prijsstijging die de kunstenaar gebruikt, e vallend vrolijk karakter. op- Wat verwacht hij van de maatregel dat binnen het Europa zonder gren- Jan Hein Verlinden importeur van het gerenommeerde champagne huis Bollinger bevestigt de proble men in de Champagne. Zijn ver wachting is dat de komende jaren de prijs van de champagne flink zal stijgen. "Voor een huis als dat van de Castellane is er nog de mogelijk heid om de wat traditionelere cham pagnes, in het midden van de markt, langzaaam af te stoten en zich meer te richten op de prestige- wijnen, die daar zeker ook gemaakt worden. Voor Bollinger ligt dat moeilijker. Dit huis brengt alleen maar prestige-wijnen. Het ligt dan voor de hand dat hier alleen prijs verhogingen uitkomst bieden. We zien nu al dat heel wat importeurs op grote schaal voorraad gaan aan leggen om de prijsverhogingen voor te zijn". DEN HAAG (ANP) Het aantal geweldsdelicten (seksuele misdrijven, misdrijven tegen het leven en mishandeling) blijft sterk toenemen. Bij seksuele misdrijven gaat het om een toename met 500 zaken tot 9062 en bij moord en dood slag om een stijging met 260 zaken tot 1952, zo blijkt uit het jaarverslag van het Openbaar Ministerie over 1988 dat giste ren aan minister Korthals Altes (justitie) is aangeboden. BINNENLAND/BUITENLAND /ECONOMIE Het totaal aantal geregistreerde quête gehouden v misdrijven blijft redelijk constant. Er waren er 17.481 meer dan in 1987, maar dat is een stijging van maar 1,6 procent. Dat is een voortzetting van de betrekkelijke stabilisering die al eerder aftekende. De procureur-ge neraals wijzen erop dat deze cijfers n vragen v doet r de werkelijke criminaliteit. den gesteld over hun inkomen. Vier gerechtshoven kwamen echter tot de conclusie dat de wet geen basis bood om antwoord op deze vragen te eisen. Deze zaak staat niet op zichzelf. Regelmatig wordt het Openbaar Mi nisterie geconfronteerd met wetge- aanzienlijk deel van de ving die niet of moeilijk te handha- slachtoffers geen aangifte bij de po litie. Bovendien worden niet alle aangiften of opgespoorde misdrij ven geregistreerd. De procureurs tonen grote be zorgdheid over de handhaafbaar heid van regelgeving. Als voorbeeld noemen zij de wet tarieven gezond heidszorg, die de overheid wilde ge bruiken om antwoord te krijgen op de vraag hoeveel specialisten ver dienen. Ter bepaling van de tarie ven in de gezondheidszorg was on der medisch specialisten een en- valt. Naar aanleiding van deze voorvallen is aan de betrokken mi nisteries gevraagd over nieuwe re gelgeving voortaan tevoren contact op te nemen met het openbaar mi nisterie, zodat toetsing mogelijk is op de praktische hanteerbaarheid. - Met warm water spuit een medewerker van de Amerikaanse olie maatschappij Exxon Oil de laatste resten olie van het strand Point He len op het eiland Knight in de Prins William Baai (Alaska). Exxon Oil heeft het werk er bijna op zitten. Het schoonmaakteam bestaat nu 'nog uit 7.000 DEN HAAG (ANP) - De Tolbrug Exploitatie Maatschappij (TBM) wil ook een tunnel onder de Wester schelde bouwen, nu minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) on langs heeft laten weten af te willen zien van een brugverbinding omdat dit op onoverkomelijke bezwaren van België stuit. Een kort briefje, waarin zij Zeeland hiervan op de hoogte stelde, wekte in deze provin cie veel beroering. De TBM, waarvan Hollandia Kloos (het staalbedrijf van de broer van premier Lubbers), Grootint en de Nationale Investeringsbank deel uitmaken, stelt als voorwaarde voor de aanleg het provinciebestuur laten weten. landse Betongroep en enkele Belgi- De bouw van een brug over de sche aannemers. Dit samenwer- Westerschelde wordt begroot op kingsverband heeft aangeboden circa 700 miljoen gulden. Het rijk een tunnel te bouwen, maar zegt a daaraan jaarlijks 30 miljoen bij- nog ongeveer een jaar nodig te heb- dragen gedurende een periode het vaststellen van de fi- 25 jaar. Volgens de TBM moet de nanciële risico's, rijksbijdrage met 800.000 gulden De Zeeuwse gedeputeerde Barbé omhoog voor elke 10 miljoen dat de liet weten dat de provincie het aan- tunnel duurder wordt. De provincie bod van de TBM serieus zal bestu- Zeeland berekent de extra kosten deren. Gezien de demissionaire sta- i een tunnel op 100 miljoen. Dat tus van het kabinet acht hij het ech- dus betekenen dat het rijk jaar- ter onwaarschijnlijk dat er snel dui- lijks acht miljoen meer op tafel delijkheid komt over een eventuele moet leggen. De TBM doorkruist met haar a bod de plan: extra bijdrage van het rijk. Overi gens blijft de TBM, die te kennen Exploitatie- heeft gegeven met de provincie e tunnel dat de maatschappij Westerschelde (EW), intentieverklaring te willen onder- nhoog gaat, zo een consortium van onder meer Ba- tekenen, ook bereid een brug over 3 gisteren aan last Nedam, Boskalis. Stevin, Hol- de Westerschelde aan te leggen. DGOTA (IPS) - De Verenigde tijd geklaagd dat Washing- Staten zijn bereid de onderhande- ton weliswaar tientallen miljoen lingen over een wereldwijd koffie- dollars over heeft voor steun aan de akkoord te heropenen. Dat aanbod bestrijding van de drugskartels in heeft de Amerikaanse staatssecreta- Colombia, maar tegelijkertijd het Lawrence Eagleburger gisteren land honderden miljoen dollars a gedaan aan de Colombiaanse ter Julio Londono (buitenlandse za ken), aldus het ministerie van bui tenlandse zaken inkomsten ontnam door het laten mislukken van het koffie-akkoord. In een brief heeft Eaglesburger overigens laten weten nog steeds Washingtón aan de strijd tegen de een oplossing bieden voor het te- drugsmafia in Colombia. De Colom- kort aan aanbod van de milde arabi- ap) biaanse regering heeft de afgelopen ca-soorten (die door onder andere fie-akkoord met ingang van 1 okto ber voor een jaar verlengd wordt. Doorhet inzakken van de prijs zijn in Peru inmiddels 25.000 Peru aanse koffieboeren zijn op dit mo ment bezig over te schakelen op de verbouw van coca, grondstof voor cocaine. De verbouw van coca le vert de boeren acht keer zoveel op als de verbouw van koffie, aldus de president van de Peruaanse federa tie van koffie producerende land bouwcoöperaties, Juan Iglesias. Iglesias schatte gisteren dat de 25.000 boeren beschikken AMSTERDAM (ANP) - De Volendamse poli tie heeft ondanks waarschuwingen nooit iets willen doen aan de slepende vendetta tussen r odie stad. Daardoor is beroep de zaak"vo<Trgekomei\ tegen 31168 uit de hand gelopen. Met dit verweer pro- de veroordeelde moordenaar van beerde een 20-jarige Volendammer ZAAK PALME - Voor een Zweeds Hof van Beroep is gisteren in hoger twee groepen jongeren r gisteren de wijlen premier Palme, de 42-jarige Amsterdamse rechtbank te overtuigen van de Christer Pettersson. De advocaten paniek, waarin hij op 11 maart dit jaar handelde van Pettersson voerden aan dat hun toen hij de Volendammer Ruud Kok neer- cliënt is veroordeeld zonder dat schoot en zwaar verwondde, daarvoor de nodige bewijzen zijn "Nadat zijn groep mijn beste vriend Peter geleverd en eisten alsnog vrij- Giesbergen in februari dodelijk had mishan- bangr pistool bij r alle bedreigingen dat ik droeg. Toen ik Kok te- De twee professionele rechters genkwam dacht ik dat hij een wapen wilde trek- kwamen tot vrijspraak; de zes leken in de jury achtten Pettersson wel schuldig. ken, raakte in paniek en schoot in het wilde weg", aldus de jongeman Officier van justitie Van der Plaat erkende dat de situatie in Volendam volstrekt uit de hand gelopen was. "Maar de verdachte was de eerste van de twee groepen die een vuurwapen ging dragen", aldus de officier. Zij eiste vijf jaar cel. "Hy had niet op Kok, die hij toevallig tegen kwam, hoeven schieten", oordeelde ze. Een be roep op noodweer wilde zij dan ook niet erken nen. De politie in Volenclam valt volgens Van der Plaat niets te verwijten. "Wat moet de poli tie met een situatie van bedreigingen en schiet partijen op ramen als er geen aanwijzingen zijn voor daders?". De al jaren slepende ellende tussen de groe pen jongeren in de Noordhollandse plaats kost te in februari dit jaar het leven van de Volen dammer Peter Giesbergen. Hij werd zodanig mishandeld dat hij na een paar dagen stierf. Hoe de vete indertijd ontstond weet niemand i de verkoop onder de prijs landen die geen deel uitmaken van het internationale koffie-akkoord, aldus de Amerikaanse fünctionaris. Het internationale koffie-ak- weer bedreigingen wer- ko^d dat quota vaststelde voor de produktie van koffie en daarmee de 8e" prijs stabiel hield, liep afgelopen zo- mer stuk. De prijs van koffie is daar na met ongeveer de helft gedaald. Als dat zo blijft, lijdt Colombia het komende jaar een verlies van 400 Ik kreeg via-via te horen dat ik de volgende miljoen dollar, aldus de Colom- zou zijn", aldus de verdachte. Het vuurwapen biaanse president Virgilio Barco. dat hij al een ruim jaar geleden kocht, droeg hy Colombia heeft de Verenigde Sta- daarom voortaan iedere dag bij zich. "Het valt ten als hoofschuldige aangewezen niet goed te praten dat ik ermee schoot in maart, Colombia geproduceerd worden) geveer 30.000 hectare landbouw- meer. Wel dat er over den geuit, rouwkaarten verstuurd en schietpar tijen op ramen plaatsvonden. Die sfeer weid, door een advocaat 'het wilde westen' ge noemd, escaleerde met de dood van Peter Gies bergen maar was daarmee niet afgelopen ik verschrikkelijk bang gewor- handelingen den", zo legde hij uit. De rechtbank veroordeel de begin dit jaar al drie jongeren uit Volendam, Amsterdam en Purmerend tot vijfjaar cel voor hun aandeel in de dodelijke mishandeling van Giesbergen. het mislukken van de onder- ak koord. President Virgilio Barco heeft zijn Amerikaanse collega Bush vorige week een voorstel ge stuurd om tot een nieuw akkoord te komen. Barco wil dat het oude kof- grond. Volgens internationale mingen brengt de verbouw van co ca ongeveer 100 dollar (ruim 210 gulden) per hectare op. De coca wordt overgebracht naar Colombia, waar het verwerkt wordt tot de pas ta waar de cocaine uit gemaakt wordt. Volgens Iglesias dekken de huidi ge koffieprijzen nauwelijks 60 pro cent van de produktie kosten. De boerenvoorman zei dat nog eens 7.000 boeren ervan hebben afgezien koffie in te zaaien. Zij zouden (voor-, lopig) niet van plan zijn over te schakelen op coca. Peru telt in to taal ongeveer 60.000 koffieboeren. Iglesias laakte het beleid van de Peruaanse regering dat volgens hem het enige land is dat de koffie boeren niet te hulp is geschoten. Hij haalde als voorbeeld Colombia aan dat 250 miljoen dollar uittrok voor steun aan koffieboeren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11