Meer acties in tehuizen bejaarden I DE STERKE LICHTGEWICHT Vrolijke arbeider produceert meer DE NIEUWSTE RETOURFLES VAN COCA-COLA 200 banen weg bij Philips buizenfabiiek Ghana houdt 'radio-actief vlees tegen Schepen Nedlloyd gebouwd in Japan DINSDAG 12 SEPTEMBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Abvakabo steunt harde aanpak ZOETERMEER (GPD/ANP) De protestacties van het verzorgend personeel in de bejaardentehuizen voor een be tere cao worden de komende weken verder uitgebreid. Tij dens een bijeenkomst van ruim 200 actievoerders in Utrecht is gisteren besloten dat meer tehuizen met de werk onderbrekingen en zondagdiensten geconfronteerd zullen worden dan de afgelopen twee maanden het geval was. Har dere acties, zoals stakingen van ondersteunende diensten, hebben de steun van de grootste bond in de sector, de Abva Kabo, maar zullen aan de individuele personen en instellin gen in de bejaardenzorg worden overgelaten. Volgens de woordvoerder van de AbvaKabo neemt de actiebereid heid onder de bejaardenverzorgers toe. Bovendien loopt van de kleine re christelijke bond CFO aanstaan de donderdag een ultimatum aan de werkgevers - Vereniging van Ne derlandse Bejaardenoorden (VNB) - af, waarna de acties mogelijk op nieuw verder kunnen worden uitge breid. Morgen beraadt het VNB-be- stuur zich opnieuw over het gerezen cao-conflict. Vandaag en morgen zullen in een tiental bejaardentehuizen werkon derbrekingen plaatsvinden. Voor het draaien van zondagsdiensten op doordeweekse dagen worden de ko mende dagen draaiboeken opge steld. In het conflict om de cao in de gezondheidszorg bepaalde de rech ter enkele maanden geleden dat maximaal eens in de vier weken een dergelijke actie toelaatbaar is. Ne derland telt echter ruim 1500 bejaar denoorden, waarbij tussen de 70.000 en 80.000 mensen werken. De bonden eisen in de bejaarden zorg een loonsverbetering van 5 procent, waarvan 4 procent structu reel en 1 procent als eenmalige uit kering. Evenals in de verpleging is er onder meer door het bezuini gingsbeleid van de overheid een achterstand ontstaan ten opzichte van werknemers in de marktsector. In de tweede plaats moet er geld ko men voor het financieren van een nieuw systeem van functiewaarde ring. De werkgevers hebben hier voor toezeggingen van het ministe rie van sociale zaken op zak, maar hoeveel geld beschikbaar is blijft vooralsnog onduidelijk. Geen fusie van Limburgse bladen MAASTRICHT (ANP) - De voor genomen fusie tussen De Limbur ger en het Dagblad voor Noord- Limburg is van de baan. De uitge versmaatschappij De Limburger te Maastricht en uitgeversmaatschap pij Dagblad voor Noord-Limburg te Venlo, die beiden behoren tot het VNU uitgeversconcern hebben be sloten af te zien van de samenvoe ging, omdat er met name bij het Dagblad voor Noord-Limburg op dit moment, onvoldoende steun is om de beoogde samenwerking met succes te realiseren. Dat hebben de directies gisteren meegedeeld. De redactieraad van het Dagblad voor Noord-Limburg in Venlo heeft met grote instemming kennis geno men van het besluit. Deze redactie raad heeft zich van meet af aan sterk gemaakt voor het zelfstandig voort bestaan van het Dagblad voor Noord-Limburg. De redactieraad van de Limbur ger liet weten geen standpunt over het niet doorgaan van de fusie te hebben bepaald. De ondernemings raad van De Limburger toonde zich verrast. De or vond het fusieplan Peru Het leger van Peru is sinds zaterdag in staking. Dat hebben Twee Peru aanse weekbladen die gisteren zijn verschenen, gemeld. De stakers protesteren tegen de lage lonen in het leger en tegen het gebrek aan materieel. De staking wordt geleid door de opperbevelhebbers van dé landmacht, marine en luchtmacht. De omvang van de staking, of moge lijk langzaam-aan-actie, is moeilijk te bepalen omdat de meeste solda ten in afgelegen gebieden strijd le veren met guerrillagroepen en drugsbaronnen. Balten De Baltische republieken willen hun economisch beleid nauwert gaan coördineren en in 1993 een' Baltische economische gemeen schap vormen. Dit hebben woord voerders van de nationalistische Volksfronten uit de Baltische repu blieken gisteren verklaard. Het be sluit om naar een Baltische econo mische gemeenschap te streven werd vrijdag genomen op een bij eenkomst van hoge regeringsfunc tionarissen en leiders van de Volks fronten uit Estland, Letland en Li touwen. MANILA (IPS) - Als zoete brood jes gaan ze over de toonbank in de Filipijnen. 'Wrangier' spijkerbroe ken, 'Nike' sportschoenen. 'Lacos- te' t-shirts, 'WordPerfect' software- paketten, videobanden van be roemde films. Ze zijn nauwelijks van het origineel te onderscheiden. Maar de meeste van deze artikelen zijn illegale namaak. Filipijnse zakenlieden en buiten landse bedrijven oefenen druk uit op de regering om een eind te ma ken aan deze piraterij. De namaak- artikelen kosten de overheid vol gens hen handenvol belastinggeld. Erger nog, buitenlandse investeer ders mijden de Filipijnen, omdat de piraten hun afzetmarkt ondergra- "We zijn de afgelopen drie jaar minstens 60.000 nieuwe banen mis gelopen door de piraterij,", aldus Christopher Lim van de Raad tegen Smokkel en Piraterij van Patenten (Compact). Levi-Strauss, Adidas en Nike wagen zich volgens Lim niet in de Filipijnen. Ze zijn bang dat de slechte kwaliteit van de namaak- produkten hun reputatie zal scha den en dat er door de goedkope con currentie toch geen droog brood te verdienen valt. Vorige week overlegde Compact Piraten houden investeerders uit ijnen weg rij moet nu echt paal en perk wor den gesteld, concludeerden ze. Uit de cijfers blijkt dat de regering jaar lijks 25 miljoen dollar aan belasting inkomsten derft door de illegale praktijken. Met dit argument pro beren de ondernemers de overheid tot actie te prikkelen. Ook de internationale druk groeit. De Internationale Vereni ging voor Intellectueel Eigendom (IIPA), waarbij 1.600 bedrijven zijn aangesloten, rekent de Filipijnen tot een van de ernstigste probleem gevallen. Alleen al in 1988 zou het verlies door de piraterij er honderd miljoen dollar bedragen. De zwaarste klappen krijgt vol gens de IIPA de Amerikaanse film industrie: twintig miljoen dollar aan gedorven inkomsten. Maar ook software-fabrikanten hebben reden tot klagen. Een origineel data-base programma bijvoorbeeld moet 500 dollar opbrengen. In de winkels met een afvaardiging van het Fili- Manila zijn illegale copieen te koop pijnse bedrijfsleven. Aan de pirate- r twee dollar. Ook boeken en geneesmiddelen zijn gewild onder piraten. Er staat naar schatting voor tachtig miljoen dollar aan boeken in de Filipijnse winkels, waarover geen auteurs rechten zijn betaald, aldus Lorenzo Tan, voorzitter van de Vereniging van Filipijnse Boekhandelaren. Vo rige week deed de politie in Manila een inval in vijftig drogisten en slin gerde hen op de bon voor de ver koop van valse antibiotica en anti- diarree pillen. De advocaat Rico Domingo meent dat de slappe wetgeving en de trage afhandeling van strafklach ten de strijd tegen de piraten geen goed doet. Van de 248 processen- verbaal wegens illegale namaak van textiel tussen 1981 en 1989 hebben er slechts vijf tot een veroordeling geleid. Veel zaken, sommige inmid dels zes jaar oud, zijn nog steeds niet afgehandeld. Met harde aanpak van de piraten in de Filipijnen zelf komt de rege ring er niet, meent de organisatie Compact. Veel van de produkten worden het land binnengesmok keld uit landen als Taiwan, Thai land en Hongkong. Van de illegale software in de Filipijnen is maar vier procent van eigen makelij, denkt Orlando Morabe, directeur van een software-huis. Ook de gezinsverzorging staat te trappelen om in actie te komen voor meer loon. Zij eisen voor de cao in 1990 een loonsverhoging van 5 pro cent en een inhaling van een achter stand bij de pensioenen van 1,7 pro cent. Dit heeft E. Augusteyn van het rerTeezeed1"5 ^mers^oort S'ste" +LONDEN Begin jaren tachtig verwierf de Britse premier Margareth Volgens Augusteyn betekent de tin*™ Dame' eis van 6,7 procent een eerste stap in ",rtnr7T"""'p1" p ,1 e mar het wegwerken van een achterstand EINDHOVEN - Philips is van plan in Eindhoven twee afdelingen te sluiten. Het gaat om de produktie van camerabuizen en helderheids- versterkerbuizen. Philips wil de fa bricage van die buizen overbrengen naar het buitenland. Dat betekent dat binnen nu en twee jaar 200 ar beidsplaatsen in Eindhoven verval len. Philips heeft dit gisteren mee gedeeld. Philips wil voor de betrokken werknemers bemiddelen bij het vinden van ander werk elders in de onderneming of bij een ander be drijf. Ook wil Philips gebruik ma ken van vertrekregelingen voor ou dere werknemers. Volgens Philips kan echter niet worden gegaran- komen. Het overbrengen uiteindelijk de macht van de vakhonden wist te breken. Nu, geslaagde stakingen afgelopen zomer in het openbaar vervoer zoals de {ofo laatt «en, maten de b ouden zich echter op voor een nieuwe krachtme- verzorging heeft in vergelijking met Un° met hernieuwd zelfvertrouwen. <i.t. ap, werknemers in soortgelijke om- standigheden. In de cao voor 1989 is 9 1 voor de gezinsverzorging een ïoons- Kevolutionaire containerschepen varen koers van jaren negentig verhoging van 0,75 procent en een verlaging van de pensioenpremie van 1,3 procent opgenomen. Volgens de Vereniging van On dernemingen in de Gepremieerde en Gesubsidieerde sector (VOG), waaronder de gezinsverzorging ROTTERDAM (ANP) Het Rotter- de Noord liet drie weken geleden valt, is er in de afgelopen drie jaar damse concern Nedlloyd heeft deerd dat er geen gedwongen ont slagen zullen vallen. Bestuurder J. Cuperus van de In dustriebond FNV wijst gedwongen ontslagen van dat hand. "Dat is voor ons volstrekt onaanvaardbaar. Naar onze mening is Philips het aan zijn werknemers verplicht om vervan gend werk te vinden. Het is tenslot te al jaren bekend dat de produktie van de betreffende buizen niet ein deloos in Eindhoven kan worden voortgezet". Ook bestuurder A. Verhoeven van de Unie BLHP noemt het zorge lijk dat Philips kennelijk niet in staat is voor vervangende werkgele genheid te zorgen. "Ik vraag me af welke positie Nederland nog de resterende produktie naar bestaan de vestigingen in Brive (Frankrijk) en Mitcham (Verenigd Koninkrijk) is vanwege de gewenste industriële schaalgrootte noodzakelijk, aldus de zegsman van Philips. weten dat de besprekingen tussen dit consortium en Nedlloyd in een vroegtijdig stadium waren afgebro- gingsbeleid van Philips. Ik ben evenmin gerust op dat deze reorganisatie bij Philips zal uitmon den in een afloop die sociaal aan vaardbaar is", aldus Verhoeven. Volgens Philips lukt het binnen- uitgezet. Hierin staat onder andere kort niet meer om de buizen ir ACCRA/VLISSINGEN (GPD) - Het ministerie van handel en de na tionale milieuraad van het Westafri- kaanse land Ghana hebben maatre gelen genomen tegen de invoer van honderden tonnen bevroren vlees dat augustus vorig jaar met veel hun overheden. aantal loonsverhogingen ge- order voor de bouw van vijf contai- weest, waardoor de achterstand al nerschepen gegund aan de Japanse iets is ingelopen. Volgens een on- werven Mitsubishi Heavy Indus- ken toen bleek dat de werven niet derzoek bestaat die achterstand bij tries (MHI) en Ishikawajima Heavy konden rekenen op financiële steun vergelijkbare beroepen nu nog uit 7 Industries (IHI). Zij vormen het tot 10 procent. grootste scheepbouwconsortium De ambtenarenbonden AbvaKa- ter wereld. Nedlloyd heeft dit giste- bo en CFO willen pas met de gezins- ren bekendgemaakt, verzorging over de eis gaan praten Naar deze order, waarmee een be- werp van Nedlloyd. De toepaste na prinsjesdag. Zij vinden dat de ge- drag van naar schatting 500 miljoen technieken maakt het mogelijk dat zins verzorging eerst moet wachten gulden is gemoeid, hebben tien wat voor haar in het vat zit. Volgens werven in Europa en het Verre Oos- Augusteyn heeft de gezinsverzor- ten meegedingd. Onder de tien zat ging zich destijds gesteld achter de de Nederlandse werf Van der Gies- eis van verpleegkundigen voor een sen-de Noord, die hiervoor een con- loonsverhoging van 5 procent. De sortium was aangegaan met twee bonden hebben toegezegd zich ook Westduitse werven en een Franse te zullen inspannen voor de gezins- werf. verzorging. De directie van Van der Giessen- verdere uitbreiding van de activitei ten in de containerlogistiek op reldschaal, gebaseerd op eigen nig gemaakt Sinds 1985 doet zich de'cVanese Vütöritötén"niêt commotie in Vlissingen is gelost door het schip Reefer Rio. Het vlees is naar de mening van scheepvaartverbindingen, centraal De Nedlloyd-vloot bestaat uit 28 containerschepen, zestien in eigendom. De overige zijn komst ingehuurd. Het concern opereert op soren. dit moment op 34 afzonderlijke lijn- soort buizen diensten, deels zelfstandig en deels via samenwerkingsverbanden, waarmee 198 havens worden aange lopen in 123 landen. volgens Philips wereldwijd nog sterke daling voor van de vraag r camerabuizen als gevolg van de op. ^"'ontozoërdóor'de^Nedériandse veiliger en efficiënter kan den gewerkt, aldus het concern. De schepen hebben elk een capaciteit van 3.000 containers. De oplevering Nedlloyd een periode is voorzien in de periode vanaf 1991 üjke groei door, met ee tot het begin van 1992. jaarlijks groeipercentage De nieuwbouwplannen van Ned- procent. Volgen eigen opgave is nel lloyd passen in de koers die het con- aantal door Nedlloyd vervoerde be- cern voor de jaren negentig heeft laden containers in de laatste vier halfgeleiderbeeldsen Om ook in de toekomst dit instgevend te kun- blijven produceren is het nodig om de fabricage te concentreren in Slatersville in de Verenigde Staten. Daar worden nu ook al dergelijke In de containerlijnvaart maakt buizen gemaakt. Philips heeft voor m aanzien- Slatersville gekozen omdat de Ame- gemiddeld rikaanse markt voor camerabuizen 20 veel groter is dan die in Europa. Helderheidsversterkerbuizen worden vooral gebruikt in militaire nachtzichtkijkers. Ook daarvoor STUTTGART (AP) De fusie tus sen de bedrijven Daimler-Benz en Messerschmitt-Boelkow-Blohm (MBB) na een maandenlang touw trekken nu dan toch door. Zoals verwacht werd accepteerde Daim ler-Benz gisteren het pakket eisen, dat minister van economische za ken Helmut Haussmann gesteld had voordat de deelname in het lucht- en ruimtevaartconcern MBB toegestaan kon worden. MBB verzorgt zeer veel defensie orders en om die reden is de hele fu sie een zeer omstreden aangelegen heid in de Bondsrepubliek. De ge hele politiek heeft zich ermee be moeid, onder wie oud-premier Hel mut Schmidt, die de fusie echter po sitief beoordeelde. De voorzitter van de raad van be stuur van Daimler-Benz, Edzard Reuter, verklaarde dat de voorwaar den, waaronder de gedwongen ver koop van de afdeling marinetech nologie, "nog net geaccepteerd kunnen worden zonder het hele be- drijfsconcept in gevaar te brengen". Reuter verklaarde dat Daimler- Daimler-Benz en MBB gaan dit jaar samen Benz de beslissing in de Deutsche Aerospace (DASA), en zal samen met Telefunken- Systemtechnik (vroeger AEG), Dor- nier en MTU de lucht- en ruimte vaartafdeling van Daimler worden. Volgens Reuter wil Daimler-Benz al in de komende dagen met Bremen en Hamburg spreken over een serie openstaande vragen. Één van de voorwaarden is het binnen twee jaar verkopen van de afdeling de minister marinetechniek van MBB, met jaar verdubbeld, tot 470.000 contai- daalt de markt sterk. Bovendien i een van de twee typen buizen die i Eindhoven worden vervaardigd aa het einde van zijn levenscyclus ge veterinaire hoofdinspectie 1 volksgezondheid en de keurings dienst van waren in Goes heeft vo rig jaar augustus echter uitgewezen dat de besmetting de normen van de Europese Gemeenschap niet overschrijdt. Een gedeelte van de zes miljoen kilo grote partij vlees uit Ierland, Denemarken en Groot-Britannie is vernietigd. De rest is in afwachting van doorvoer naar een land buiten de Europese Gemeenschap opge slagen in koelhuizen in Vlissingen. Het vlees mag niet binnen de EG worden verkocht, omdat Brussel een bijdrage voor de export heeft verleend. ADVERTENTIE begroette "en de genomen politeke tigingèn in Bremen en Hamburg, beslissingen zal respecteren". De Juergen Schrempp, de directeur fusie kan alleen doorgaan als ook de aandeelhouders van MBB, waaron der de drie deelstaten Beieren, Hamburg met de ei: DASA, verklaarde dat gezocht zal worden naar een "regionaal en sociaal-politiek goede oplossing". Bremen, akkoord gaan Volgens hem gaat het 1.500 arbeids- de minister. "Zo- plaatsen en een omzet van 900 mil- dra zij akoord gaan, zullen alle joen mark. noodzakelijke stappen voor de fusie begonnen worden", verklaarde Reuter. Hij twijfelde er niet aan dat "de fusie voor het eind van jaar for meel geregeld kan zijn". De deelname van 50,1 procent in MBB kost Daimler-Benz 1,7 miljard D-mark. Het Daimler-Benz-aandeel te groot monopolie zou krijgen in de Volgens Reuter heerste er bij Daimler-Benz geen triomfgevoel. De fusie kon pas na ministeriele goedkeuring plaatsvinden, nadat het Westduitse kartelbureau de fu sie had afgewezen. Het bureau was bang dat het te v het MBB-. zullen opgaan Westduitse defensie-industrie. NIJMEGEN - Een vrolijk fluitende arbeider doet meer dan zijn sjagrijnige collega. Werkne mers die trots zijn op hun bedrijf, zetten samen meer om dan mensen die na vijf uur 's middags niet meer t hun werk herinnerd willen wor den. Het is daarom de taak van de moderne manager om door goed be leid die arbeidsvreugde te stimule- Want een goede concurrentiepo sitie is meer afhankelijk van een goed sociaal beleid in een bedrijf dan van lage lonen en kosten. Wil West-Europa zijn produktiepositie ten opzichte van landen uit het Ver re Oosten terugwinnen, dan zal op dat vlak veel werk verzet moeten worden. De Katholieke Universiteit Nijmegen houdt dit najaar een le zingencyclus over het sociaal beleid in de jaren negentig. door Arnoud Cornelissen Als de tijdens deze bijeenkomst geventileerde ideeën niet in prak tijk worden gebracht, bestaat de kans dat het Nederlandse bedrijfs leven zijn internationale positie mettertijd zal moeten opgeven. En niet alleen Nederland. Heel West- Europa zal zich moeten bezinnen op een nieuwe manier van produceren, wil de boot niet gemist worden. "Het gaat natuurlijk om de vraag hoe het Westen zijn eigen sterke kanten kan ontdekken en hoe wij daarop kunnen kapitaliseren. Wij Lage lonen In de afgelopen decennia hebben zich op de wereldmarkt nogal wat verschuivingen voorgedaan. Com plete industrietakken verdwenen wordt gemaakt, leidde tot een gun- Nederland stiger concurrentiepositie. Japanse werknemers bij voorbeeld, zijn zeer langdu- w spannen zich in om een hoog waardig produkt te kunnen maken, waardoor het marktaandeel kan stijgen", aldus De Wolff. Het kopiëren van de Oosterse wij ze van werken is natuurlijk een te eenvoudige oplossing. Daarvoor verschillen de culturen teveel. Geen enkele werknemer van een Wester se industrie zal bij voorbeeld bereid zijn bij werkaanvang uit volle borst het ondernemingslied te galmen om daardoor gesterkt zijn dagpro- duktie te gaan vergroten. willen met onze lezingen de gevers van het beleid opinies en stof tot overweging leggen. Er is over dit onderwerp gemotiveerd, werken veel wetenschappelijke kennis. We willen nu samen met het bedrijfsle ven en de overheid de discussie daarover op gang brengen", zegt de Nijmeegse hoogleraar arbeidspsy chologie prof. dr. Ch. J. de Wolff "Want er is nog tijd genoeg om de bakens te verzetten. Dat kan zelfs in een betrekkelijk snel tempo, zo is in de Verenigde Staten bewezen". "Ook Nederlandse werknemers vanuit West-Europa naar landen zijn bereid heel hard voor hun be waar arbeiders als kostenpost nog drijf te werken", zo meent De Wolff, niet echt gewicht in de schaal leg- „Het is beslist niet zo dat er in het den. Andere industrieën slankten af Westen een mindere arbeidsethos is tot soms meer dan de helft van hun dan in het Verre Oosten. Het is ver- oorspronkelijke omvang. In plaats bluffend te zien tot welke prestaties van de landen rond het Atlantische westerse werknemers in staat zijn bekken, tekenden nu Japan, Tai- en met welke arbeidslust zij aan de n, Korea of Hong Kong voor de slag gaan. Het gaat produktie van electronische appa ratuur, olietankers, staal, camera's en motorfietsen. "De vraag was", zegt De Wolff, "wat de oorzaak was van die ver schuiving. Het meest voor de hand liggende antwoord, de lage lonen, bleek echter van ondergeschikte in vloed bij de totale kostprijsbereke ning. De uiteindelijke conclusie was dat de manier waarop bedrij ven in die landen worden geleid en de wijze waarop daar van de moge lijkheden van mensen gebruik de condi ties binnen een bedrijf te verande ren, waardoor werknemers bereid zijn te investeren in hun eigen on- dernefning". "Maar niet alleen omdat er van al les in het vooruitzicht wordt gesteld als de produktie stijgt. In de jaren zeventig zijn talloze arbeidsplaat sen verloren gegaan. Veel werkne mers zijn zich heel bewust van het risico dat ook zij lopen indien de concurrentiepositie van hun onder neming niet verbetert. Ze weten dat ze iets moeten doen".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7