Geen overwinning van extreem-rechts VERBIJSTEREN Vrijheid DDR-burgers begint na grens Hongarije-Oostenrijk Noorse socialisten overleven verlies zetels Mazowiecki presenteert regeringsbeleid Polen Jeltsin: revolutie als Gorbatsjovs perestrojka-beleid geen succes is Commissie eist vervolging van Papandreou Kohl krijgt de wind van voren op partijcongres de Bijenkorf DINSDAG 12 SEPTEMBER 1989 PAGINA 5 OSLO De grote zegetocht van extreem-rechts in de Noorse politiek is gisteren uitgeble ven. Ofschoon de Vooruitgangspartij van Carl Hagen 21 zetels haalde, bleef de partij ver van de voorspelde 30 zetels. Een zekere teleurstelling was gisteravond dan ook van Hagens gezicht af te lezen. Zijn droom over een premierschap kan de omstreden leider voorlopig vergeten. Wel blijft hij een onberekenbare joker in de Noorse politiek. De regerende Arbeiderspartij van premier Gro Harlem Brundtland haalde met 64 zetels het slechtste na-oorlogse resultaat. Dit diepte punt werd door de bewindsvrouw toegeschreven aan drie regerings verantwoordelijkheid. "We hebben een aantal maatregelen moeten ne men die bijzonder impopulair zijn geweest. Bovendien zijn de hoge werkloosheidscijfers desastreus voor een partij waar werkgelegen heid zoveel betekent". door John Versleijen de uiterst linkse en rechtse laatste kans om de regeringsmacht vleugel in de Noorse politiek geko- te veroveren. Een mislukking bete- rechts die tevens een verschuiving banken. gaven naar uiterst links". Voor de conservatieven, de groot ste oppositiepartij, verliepen de1 Een rechtse coalitie blijft voorlo pig afhankelijk van de omstreden Vooruitgangspartij van Carl Hagen. kiezingen zoals verwacht bijzonder De onberekenbare fractieleider slecht. De partij van Jan Syse loor 13 zetels maar mag zich toch nog tot de een na grootste partij van Noorwegen noemen. Syse noemde de nederlaag 'ongelukkig'. "We hebben de slag verloren. De laatste twee jaar hebben we het slecht ge daan. Het resultaat is echter beter heeft al eerder een rechts kabinet naar huis gestuurd. "Wat de drie rechtse partijen moeten leren is dat we meedoen of niet. Anders blijven we trouw aan onze partijprogram ma", waarschuwde Hagen gister avond. Voorlopig wil de Christelijke dan de catastrofale gemeenteraads- Volkspartij en de Centrum Demo- Toch toonde Brundtland zich gis- verkiezingen van 1987" Syse toonde zich gelijktijdig be teravond niet geheel ontevreden zorgd dat de uiterste vleugels met de uitslag. "Er is geen sprake Noorse politiek aan terrein hadden van een verrechtsing binnen de gewonnen. Een ontwikkeling die Noorse politiek", onderstreepte zij. volgens hem Gelijktijdig dat het linkse blok slechts twee tels af is van een absolute meerder heid. Een verdienste die voor reke ning komt van de socialistische Volkspartij, die haar aanhang ver rassend verdubbelde tot 10 procent. Volgens de Noorse verkiezings expert Henry Valen is er daarmee instabiliteit de premier erop het parlement, het Stortinget brengt. Ondanks zijn aanzienlijk verlies gaat Syse vandaag proberen om een rechtse coalitieregering te vormen met de Christelijke Volks partij en de Centrum Democraten. Zijn poging heeft volgens experts nauwelijks kans van slagen. Daar voor zijn de tegenstellingen op eco- WARSCHAU (AP) - De Poolse tie waarin alle politieke krachten premier Mazowiecki heeft vandaag rol moeten herzien". het par- ernstige toespraak de regering gepresenteerd lement, de Sejm. Mazowiecki, de eerste niet-< munistische premier die Polen sinds 40 jaar heeft, beloofde hervor mingen op vrijwel alle gebieden van de Poolse samenleving, en legde vooral veel nadruk op de 'chaos in de Mazowiecki, die door de leden i de Sejm met een ovatie was ont- welluidende Na 40 minuten gesproken te heb- zijn ben, waarbij hij herhaaldelijk water dronk, vroeg Mazowiecki om een pauze. Daarin werd hij volgens de Poolse televisie door een arts onder- werd uit voorzorg een hart- onderzoek gedaan. Drie kwartier la ter keerde hij echter weer terug op het spreekgestoelte, en veront schuldigde zich voor het opont houd. Hij zei dat dit het gevolg was var "verscheidene weken van te hard vangen, refereerde aan de dagen werken, en ik ben in dezelfde toe- i augustus 1980, toen tijdens de stand gekomen als de Poolse stakingsgolf het onafhankelijke vakverbond Solidariteit werd opge richt. "Tot de erfenis van augustus be hoort ook het vermogen om me ningsverschillen en verdeeldheid te craten niets te maken hebben met extreem-rechts. Zeker is dat het eindresultaat een wankel minder heidskabinet zal worden. Daarmee wordt de stabiliteit in de Noorse po litiek wederom een slechte dienst bewezen. Oud-burgemeester Medellin vermoord MEDELLIN (Rtr/UPI/AP/AFP) - Een voormalig burgemeester van de Colombiaanse stad Medellin is gisteren op straat vermoord. De 45- gels toen hij in een taxi op weg was naar zijn werk. Zijn chauffeur werd eveneens gedood, aldus de politie in Medellin. De acht daders wisten te ontko men. Niemand stelde zich verant woordelijk voor de moord. Gonza lez was jurist en lid van de regeren de Liberale partij van president Barco, die op 18 augustus de drugsmaffia in zijn land de oorlog verklaarde. Politiefunctionarissen durfden niet te zeggen of de dood van de industrieel ook verband houdt met deze drugsoorlog. Het slachtoffer was van 1983 tot 1986 burgemeester van Medellin, het bolwerk van het gelijknamige machtige drugskartel. In de stad Medellin werd gisteren de avondklok voor onbepaalde tijd verlengd. Burgemeester Juan Gomez Martinez besloot hiertoe om het geweld van de drugsmaffia in de stad tegen te gaan. Intussen maakte de Amerikaanse NEW YORK (Rtr/AFP/DPA) - Sovjet-president Gorbatsjov heeft nog maar zes maanden tot een jaar de tijd om zijn perestrojka-beleid tot een succes te maken, anders dreigt er een 'revolutie van onder op'. Dat zei gisteren de Sovjet-poli- in de Sovjetunie voordoen, een voorbode van een dergelijke revolu tie. "Er zal een omwenteling plaats vinden als deze brandhaarden zich over het hele land zullen versprei den". De Sovjet-politicus zou graag met de Amerikaanse regering willen overleggen over Gorbatsjovs voor- De hervormingsgezinde Jeltsin, uitzichten. President George Bush die sinds zijn ontslag uit het Polit- heeft echter nog niet besloten of hij buro een horzelfunctie vervult in de Jeltsin zal ontvangen. Jeltsin is een Sovjet-politiek, wijst de mogelijk- van de belangrijkste critici van Gor- heid van een staatsgreep af. batsjov, die volgens hem niet ver ge- In i vraaggesprek met ABC-te- noeg gaat met de hervormingen. levisie verklaarde hij echter dat Gorbatsjov meer dan ee maar zes maanden" de tijd heeft vooruitgang te boeken. Als resulta ten uitblijven, kunnen de moeilijk heden uitlopen op een revolutie van onderop In Washington wordt veronder zijn mening "niet steld dat Gorbatsjov, die Bush nog jaar, en waarschijnlijk niet heeft ontmoet in diens hoeda nigheid van Amerikaans president, het niet op prijs zou stellen als Jelt sin hem voor zou gaan. Intussen hebben de stakingslei ders in de Sovjet-republiek Azerba- Volgens Jeltsin zijn de stakingen jdzjan hun staking gisteren beeïn- etnische spanningen die zich nu digd omdat zij, in ieder geval a het moment, tevreden zijn met de concessies van de overheid. De leiders van het Azerbaidzjaan- se Volksfront, dat vorige week had opgeroepen tot de staking, versche nen zondagavond op de televisie en verklaarden dat de meeste van hun politieke eisen waren ingewilligd, zo werd van plaatselijke journalis ten vernomen. Het Azerbajdzjaanse Volksfront zal officieel erkend worden en zal vrijdag een speciale bijeenkomst van de Opperste Sovjet van de repu bliek mogen toespreken, verklaar de woordvoerder Mamedov. De Op perste Sovjet zal zich ook bezig hou den met de voornaamste eis van de stakers, dat de omstreden enclave Nagorno Karabach weer onder het bestuur van Azerbajdzjan wordt ge bracht. Als er echter iets onge woons gebeurt "gaat de staking ge woon door", zei Mamedov. ATHENE (AP) - Een commissie van het Griekse parlement heeft gisteren geadviseerd de socialisti sche oud-premier Andreas Papan dreou door een speciale rechtbank te laten vervolgen in verband met het omvangrijke afluisterschandaal in het land. Volgens de commissie heeft Pa pandreou via het hoofd van de na tionale inlichtingendienst Kostas Tsimas en andere leden van de in lichtingendienst "opzettelijk aange zet tot wetsovertredingen en het af luisteren van telefoongesprekken" Papandreou was niet aanwezig toen commissievooorzitter Anagno- stopoulos het onderzoeksverslag aan parlementsvoorzitter Tsaldaris overhandigde. De 70-jarige socialistenleider wordt er in het rapport van beschul digd van mei 1987 tot medio april van dit jaar de telefoons van zijn po litieke tegenstanders en van partij genoten te hebben laten afluisteren. Tot degenen wier telefoon werd afgeluisterd behoorden partijleider Mitsotakis van de toenmalige oppo sitiepartij Nea Demokratia, de kan toren van de communistische par tij, oud-president Konstantine Ka- ramanlis, verscheidene kranten-uit gevers, journalisten, drie van Pa- pandreou's ministers en leden van zijn eigen lijfwacht, aldus het rap port. Als het parlement de bevindin gen van de commissie volgende week overneemt, zal de zaak tegen de ex-premier verder worden on derzocht en eventueel vervolgd door een speciale rechtbank, be staande uit de president van het Hooggerechtshof en 12 leden van dit rechtscollege. Opmerking over Veil valt slecht BRUSSEL (GPD) Het Europarle ment heeft gisteravond zijn vroege re voorzitter Simone Veil in be scherming genomen tegen de racis tische aanval op haar door ex-Euro- parlementarier Autant-Lara. Deze 88-jarige Fransman is aanhanger van het extreem-rechtse Front Na tional van Le Pen. Hij zei onlangs dat "ze vergeten waren moeder Veil in de oorlog te vergassen". Het Eu roparlement veroordeelde de schandalige aanval op Veil en zei dat Autant-Lara niet alleen haar had beledigd, maar de hele Europese volksvertegenwoordiging. overwinnen, het vermogen om part- gedragen voor ministersposten. De Maar ik ben het te boven geko men, en ik hoop dat de economie dat ook zal doen". De Sejm moet vandaag ook haar goedkeuring geven aan de perso- president Bush bekend dat er geen die door Mazowiecki zijn te vinden, en het idee te werpen dat er wraak moet worden genomen voor het verleden, moest veel gebeuren premier van Solidariteit hier vooi deze hoge instantie kan staan," al dus Mazowiecki. afgelopen vier dagen zijn de kandi- jn de Amerikaanse pers en het Con- gres is de afgelopen dagen enige be- daten door verschillende o sies uit het parlement intensief oh- zorgdheid ontstaan oordat de dervraagd, waarbij drie kandidaten meende bereidheid van de presi- werden verworpen. De aanbevelin- dent om op verzoek van Latijn gen van de commissies zijn voor het samerikaanse landen troepen te parlement overigens niet bindend, sturen. BREMEN (GPD/DPA/Rtr/AFP) - Bondskanselier Kohl is gisteren op het partijcongres van de CDU her kozen als partijvoorzitter. Kohl kreeg slechts 77,4 procent van de stemmen en ondervond veel kritiek op zijn beleid. Het CDU moet, vol gens Kohl, na alle onrust van de af gelopen maanden de gelederen slui ten en een offensieve campagne in zetten voor het 'superverkie zingsjaar' 1990. Het CDU-congres verweet Kohl gebrek aan stijl, overleg en samen werking met de partij. Kohl had een maand geleden met een ruw gebaar dit ambt weggeduwd vangen door Rühe. Die is verant- nog i druk, dat vooral ook de jongeren weinig interesse zijn secretaris-generaal Geissler uit en christelijke geweten hebben. Zijn wij misschien niet de open en geïnteresseerd genoeg in partij. Maar Geissler geniet vertrou- discussies?" vroeg Geissler in zijn toespraak voor de partij afgevaar digden. Het zijn dit soort vragen w Geissler de op de economische Hij vertegenwoordigt het sociale de Hij riep op tot hervorming van het politie-apparaat en het rechtsstel sel, liberalisering van de wetgeving op vergadering, vereniging en cen suur, de opstelling van een nieuwe democratische grondwet, opheffing van de politieke en ideologische hindernissen voor promotie, volle dige autonomie voor de universitei ten. en bestrijding van de 'catastro fale' milieuvervuiling. Hij zei dat de nieuwe regering CDU. "Het kan ons niet onverschil- cessen van de CDU bogende bonds- lig laten, dat onze politieke veranke- kanselier Kohl terugriep. Maar Ko ring in de kerkelijke sfeer steeds hl kon deze waakhond naast zich zwakker wordt. Vaak heb ik de in- niet verdragen. Elders verklaarde Kohl, dat het er ook om ging of "een secretaris-generaal meer generaal of secretaris moest zijn". Geissler heeft zich laten kiezen als één van de zeven vice-voorzit- ters van de partij, maar niet nadat hij duidelijke concessies had afge dwongen over de herwaardering van dit tot nu toe kleurloze orgaan van de CDU. Het is zijn bedoeling, dat in het presidium van de partij de leden nu een duidelijke persoonlij ke gekleurde verantwoording voor de verschillende gebieden gaan krijgen. Het hele partijcongres wenste meer zeggenschap. En daar mee heeft Kohl in plaats van een waakhond in de vorm van de secre taris-generaal nu misschien zeven politieke waakhonden naast zich gekregen. oNICKELSDORF - Ze kunnen het heV'werk"moet"onder'de druk dat nog steeds niet goed begrijpen. Dit Oostenrijk. Hier begint het vrije Westen. De Oostduitsers die net naar de grensovergang van Honga- Hij hekelde het verle- rije met Oostenrijk uit de autobus op ieder moment de opbouw democratie, die juist is begonnen, kan instorten onder de sche den, toen de regering "niet alleen over het leven, maar ook geest" van de Polen wilde regeren, De premier riep op tot samenwer king "in een volledig nieuwe situa- Kernfusie Amerikaanse atoomfysici van een onderzoekscentrum in Brookhaven zijn erin geslaagd op nieuwe wijze een kernfusie bij hoge temperatuur tot stand te brengen. Bij het experi ment werden groepjes moleculen zwaar water, die elektrisch werden geladen en versneld, in botsing ge bracht met atomen van een vaste stof. Honecker Het Westduitse dagblad 'Bild-Zei- tung' is morgen opnieuw ingegaan op "aanhoudende geruchten" dat de Oostduitse partijleider Honecker al lang zou zijn overleden aan kan ker van de alvleesklier. Volgens de Oostduitse media ziet Bild spoken. Amnestie Het Argentijnse volk moet zich in een volksstemming uitspreken over het voornemen van de regering am nestie te verlenen aan militairen die de mensenrechten hebben ge schonden. Dit voorstel werd giste ren gelanceerd door een aantal link se organisaties en partijen. Israël Israëlische soldaten hebben 19 Pa lestijnse jongeren in een vuurge vecht verwond. Voorts hebben zich in het Israëlisch-Libanees grensge bied gisteren confrontaties voorge daan tussen het Israëlische leger en een groep guerrillastrijders. Daarbij vielen twee doden. het Rode Kruis stappen, kijken de wat verwonderd rond. door Weert Schenk Hun gezichten zijn blij, maar ze ui ten zich moeilijk. Slechts een paar mensen omhelzen elkaar. Lütz pakt zijn achtjarig zoontje Marco op, geeft hem een kus en drukt Barbel, zijn vrouw tegen zich aan. "Het ge voel om hier te zijn is onbeschrijfe lijk", glundert hij. "Het is alsof ik droom. Zo onwerkelijk is het". De blijdschap verdwijnt even als ze weer terugdenken aan vrijdag toen ze vanuit Budapest hun ouders opbelden met de mededeling dat ze niet meer naar huis zouden terugke ren. De naar schatting zevendui zend Oostduitsers die gisteren via een kier in het IJzeren Gordijn naar het Westen vluchtten, lieten hun he le hebben en houden achter in Oost- duitsland. Familie, vrienden, wo ning en andere bezittingen bleken niet zo waardevol als het idee van vrijheid in de westerse wereld. Lopend, per bus, trein, of met hun eigen Trabant-autootje en met meestal niet meer dan een reistas aan bagage, passeerden ze de grens, die zondagavond onverwacht werd opengezet. De exodus wordt ge vormd door meest jonge mensen, van wie een behoorlijk aantal al kin deren heeft. Sommigen hadden lang gewacht op het moment dat ze weg konden. De onzekerheid of het» werkelijk zou gebeuren, kwelde. Maar zondagavond kwam het ver lossende bericht. Hongarije wilde niet langer opgescheept zitten met de duizenden Oostduitse 'vakantie- de grens van het Rode Kruis 150 gulden benzinegeld gekregen om Westduitsland te halen. Ze kunnen naar Passau zijn ingericht. De vluchtelingenstroom naar het Zuidduitse Beieren is in volle gang, nadat Hongarije gisternacht de grens met Oostenrijk openstelde. (ANP Infographic) gangers', die niet meer naar huis wilden, maar bleven afwachten of het IJzeren Gordijn misschien een stukje zou worden opgerold. De weg naar het ideale Westen lag open. Al om middernacht kwam de volksverhuizing op gang. Bij de grensovergang Nickelsdorf stond een file van 250 Oostduitse auto's. Een jonge kelner uit Dresden, die anoniem wil blijven, hoorde het nieuws zondag op de televisie. Hij besloot meteen dat hij die kans niet mocht laten lopen. In de gauwig heid verkocht hij voor een prik al zijn eigendommen, haalde zijn vriendin op en reisde samen in zes tien uur per trein naar Hongarije en Oostenrijk. "Het is waanzinnig als je hier de grens passeert", zegt hij in een ter\t van het Rode Kruis, waar wat eten en drinken wordt aangeboden. "Het is verschrikkelijk in de DDR. Met geen pen te beschrijven. Niemand kan daar doen wat hij wil. De mond wordt gesnoerd. Er is geld genoeg, maar er is niets te koop". De stoet Trabantjes passeert toe kerend. Mensen hangen uit de raam pjes en zwaaien. Zij hebben net bij "Die mensen hebben een goede stap gezet", zegt Dieter goedkeu rend. Hij is al een jaar in Westduitsr land. Als vrachtwagenchauffeur heeft hij immers heel Europa door gereden. "Ik word alleen niet toege laten in Oostduitsland. Daar ben ik ongewenst". "Ze krijgen het nog heel zwaar", zegt hij, "van Oost naar West is een hele omschakeling. Je krijgt niks voorgezet. In het begin was het voor mij heel moeilijk. Ik kon meteen werk krijgen. Maar toch...Het valt niet mee". Dieter werd in Oostduitsland tot anderhalf jaar gevangenis veroor deeld nadat hij naast zijn huis een spandoek had opgehangen met de mededeling dat hij naar het Westen wilde. Na tien maanden werd hij het land uitgegooid. Dieter kon naar zijn 'beloofde land'. Hij had familie en bekenden in Westduitsland wonen, zoals veel Oostduisters die nu het land verla ten. "Vrienden zijn veel meer waard dan familie", zegt de chauffeur, „zonder de hulp van vrienden was ik nog niet zo ver op weg geweest als nu". Maar vond hij in het Westen wat hij verwachtte? "Menselijk gezien ben ik tevreden. Het is niet super, maar ik leef tevreden. Ik heb het ge daan voor mijn kinderen. Het be langrijkste is dat ik in elk geval mijn vrijheid heb". JOHANNESBURG (UPI) - De Zuidafrikaanse politie heeft giste ren het gebruik van de zweep afge schaft bij het uiteenslaan van de monstraties en rellen, teneinde bin nen- en buitenlandse protesten te gen het optreden van de politie te doen verstommen. Dit heeft politie woordvoerder Bonhuys verklaard. Bonhuys zei dat de maatregel opvangkampen slechts geldt voor de zogenoemde sjamboks (plastic karwatsen). An dere middelen om een protesteren de menigte te verspreiden, zoals traangas en de wapenstok, blijven gehandhaafd. Politie Zuidafrika schaft gebruik van zwepen af "De Zuidafrikaanse politie was tot het gebruik van zwepen overge gaan omdat die volgens haar min der zware verwondingen toebren gen dan de wapenstok", zei Bon huys. "Zij vindt dat nog steeds, maar besloot desondanks met on middellijke ingang het gebruik i van af te schaffen omdat dat zou nationaal als internationaal veel r gatieve reacties kreeg". Intussen maakten de Anglic aartsbisschop Desmond Tutu en dominee Allan Boesak bekend dat niet het parlement maar het stad huis van Kaapstad het einddoel zal zijn van een demonstratieve mars. "Wij willen geen enkele geloofwaar digheid verlenen aan een parlement dat een miniscuul percentage van de bevolking vertegenwoordigt", zei Tutu op een persconferentie. ADVERTENTIE 12 DESSINS Omslagdoek, royaal formaat, 120 120 cm. In 12 fraaie dessins en diverse modekleuren. Normaal 39.95 Nu voor de ver bijsterende prijs van EETB

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5