Lubbers zet D66 voor het blok Pvc betekent eüende van de wieg tot het graf Provincie geeft voortaan altijd smogalarm de Bijenkorf 'Regeren met CDA/WD of oppositie' Gemeenten moeten overhaast extra asielzoekers opvangen Actie milieu- en consumentenorganisaties tegen pvc-verpalddng Nijpend personeelstekort bij beveiliging koningshuis WD'er Weisglas dreigt uit boot te vallen voor Kamer DINSDAG 12 SEPTEMBER 1989 BINNENLAND PAGINA 3 WD-fractievoorzitter Voorhoeve meent dat de christendemocraten bezig zijn met een 'Zwarte Pieten- spel' en onduidelijk blijven. De PvdA weigerde gisteravond te rea geren op de opstelling van het CDA. De socialisten hebben tot nu toe al tijd het standpunt ingenomen dat D66 in een centrum-links thuis hoort, al zijn de Democraten niet nodig om die coalitie aan een meer derheid in het parlement te helpen. PvdA-leider Kok staat nu voor de keus aan dat standpunt vast te hou den, of Van Mierlo te laten vallen. Kok gaf er gisteravond de voorkeur aan eerst de reactie van de D66- voorman af te wachten. Het CDA van Lubbers weigerde vorige week na de verkiezingen als enige partij een voorkeur uit te spre ken voor de partners in het nieuwe kabinet. PvdA en D66 kozen allebei voor een regering met het CDA. De WD sprak een voorkeur uit voor herstel van de oude coalitie CDA/WD. Die coalitie kan reke nen op slechts 76 zetels, en moet eventueel worden aangevuld met D66, aldus Voorhoeve gisteravond. CDA-leider Lubbers doorbrak gisteren eindelijk zijn zwijgen, maar de vraag wie met wie gaat re geren blijft voorlopig onbeant woord. Na afloop van zijn gesprek met informateur De Koning zei Lubbers 'een 'sur place' te willen voorkomen'. De fractie van het CDA heeft gisterochtend een eerste keus uitgesproken voor een kabinet van CDA, WD en D86, maar een kabinet CDA-PvdA als tweede keus op de lijst gezet. Er bestaan met de WD en D66 weliswaar 'forse verschillen van op vatting' over kwesties als de eutha nasie, maar "van deelname van D66 aan een coalitie CDA-WD-D66 kunnen belangrijke impulsen tot vernieuwing van het beleid uitgaan, vooral op sociaal-economisch ter rein", aldus Lubbers. Herstel van de CDA/WD-coalitie is volgens Lub bers 'niet voor de hand liggend' na de verkiezingsnederlaag van de li beralen. Als D66 bij haar blokkade van een coalitie met CDA en WD blijft, al- Binnenland kort Snelheid Bij een snelheidscontrole op de A2 bij Weert bleek gisteren 60 procent van de ruim 5000 gecontroleerde au tomobilisten de maximumsnelheid aan zijn laars te lappen. De politie mat de snelheid op een plaats waar wegens wegwerkzaamheden de maximumsnelheid 70 kilometer was. De snelste automobilist reed 138 kilometer. Ruim 1000 bestuur ders reden zo hard dat zij niet ter plekke mochten betalen. Het tegen hen opgemaakte proces-verbaal gaat direct naar de officier van justi tie. Klapband Een Fokker F-27 van de NLM (dochter van de KLM) is gisteren na twee klapbanden naast de landings baan terechtgekomen bij de lan ding op de luchthaven van Düs- seldorf. Het twee-motorige toestel kwam uit Amsterdam en had 25 passagiers en vier bemanningsle den aan boord, het toestel kwam op zijn buik naast de landingsbaan te recht en de inzittenden moesten het vliegtuig verlaten via glijbanen. Er vielen geen gewonden. dus Lubbers, dan moeten de moge lijkheden onderzocht worden van een CDA-PvdA kabinet. De Demo craten vallen daarbij zelf buiten de boot, als het aan Lubbers ligt. De demissionaire premier noemde vor ming van een CDA-PvdA-regering 'niet eenvoudig', gezien de verschil len op sociaal-economisch terrein. "We moeten nagaan of het mogelijk is de meningsverschillen te over bruggen met behoud van structu reel solide financiering. Het is beter die gesprekken niet te belasten met de aanwezigheid van D66". De Democraten worden welis waar niet definitief buitengesloten, maar ze bemoeilijken de toch al zware formatie van een centrum links kabinet slechts met hun standpunten over immateriële kwesties als de euthanansie. Daar naast ontstaan er, aldus Lubbers, problemen met de zetelverdeling in het kabinet. Gaan PvdA en CDA sa men regeren, dan krijgen beide par tijen zeven ministers. Maar als D66 ook mee doet, dan gaat er minstens één ministersplek voor de socialis ten verloren. Van Mierlo heeft in het verleden al twee ministerszetels op geëist, maar Lubbers maakte duide lijk dat zijn CDA geen plaats zal af staan aan D66. In zijn eerste gesprek met De Ko ning heeft Van Mierlo op de vraag of hij bereid is een kabinet te vormen met CDA en WD gezegd: "Jan, je kent mijn mening". Een definitief ja of nee liet Van Mierlo niet horen. Ook Lubbers ging gisteren op deze zaak in. "Van Mierlo heeft bij De Koning niet gezegd: wij weigeren een gesprek met CDA en WD". De Koning wil zijn werk nog steeds morgen, of zoveel eerder als moge lijk, afronden. DEN HAAG (ANP) De provincie Zuid-Holland zal voortaan altijd melding maken van de waarschu wingsfase luchtverontreiniging, zo heeft Commissaris van de koningin Patijn gisteren toegezegd in een ge sprek met de Astmapatiëntenvere niging. De vereniging had kritiek op het feit dat de provincie Zuid-Holland afgelopen donderdag en vrijdag geen melding had gemaakt van de waarschuwingsfase luchtverontrei niging die van kracht was. Ook de stichting Natuur en Milieu leverde stevige kritiek op de handelwijze van de provincie. De provincie liet vorige week weten geen ruchtbaarheid aan de waar schuwingsfase te hebben gegeven omdat die waarschijnlijk toch maar kort zou duren. Bovendien wilde de provincie geen onnodige paniek Vanaf het moment dat de waar schuwingsfase van kracht is moe ten bedrijven maatregelen nemen om de uitstoot van schadelijke stof fen zoveel mogelijk te beperken en wordt automobilisten gevraagd hun auto zo mogelijk te laten staan. Voor cara-patiënten is het van belang op de hoogte te zijn van een waarschu wingsfase. Zij kunnen op basis van zo'n melding maatregelen nemen om blootstelling aan de luchtver ontreiniging te beperken. DEN HAAG (GPD) CDA-leider Lubbers heeft een voorkeur voor een kabinet van CDA, WD en D66. Omdat de Democraten hebben laten weten slechts in het uiterste geval zo'n coalitie te overwegen, kiest Lubbers voorlopig voor onderhandelingen met de PvdA. Maar dan zonder D66 erbij, zo heeft hij gisteren aan informateur De Koning laten weten. DEN HAAG (GPD) - Zo veel mo- gelijk gemeenten in Nederland moeten versneld hun toegezegde plaatsen voor asielzoekers inrich ten. Daartoe heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) opgeroepen, nadat minister Brinkman (WVC) erop heeft gewe zen dat er een tekort dreigt van 4000 plaatsen. Over dit aantal is twijfel ontstaan na de mededeling van de directie Vreemdelingenzaken van het mi nisterie van justitie dat 12 procent van de gevallen dubbele aanvragen betreft. Zo zou het zelfs voorkomen dat één man acht verschillende aan vragen had ingediend onder ver schillende namen en op diverse plaatsen. "Dat zijn uitzonderingen, maar het komt voor", bevestigt hoofd Nawijn van de afdeling Vreemdelingenzaken. De directie kwam op het percen tage uit nadat ze een groot aantal vingerafdrukken met elkaar had vergeleken. Twaalf procent daarvan zat dubbel in het register. Toch wil het niet zeggen dat het tekort van 4000 maar afgedaan moet worden als een kwestie van dubbele aanvra gen. "Het aantal asielzoekers is hoe dan ook toegenomen. Iedere maand komen er duizend asielzoekers bij. Aan het eind van dit jaar zouden we dan op twaalfduizend zitten. Omdat we op negenduizend gerekend heb ben, is er nog altijd een tekort van drieduizend plaatsen", zo rekent Nawijn voor. De dubbelaanvragen hebben overwegend betrekking op asiel zoekers die zijn afgewezen, maar nogmaals een poging doen asiel te krijgen. In principe zijn ze uitgepro cedeerd en moeten ze ons land ver laten. De stichting Vluchtelingen werk over die dubbelaanvragen: "In elk systeem waar uitkeringen bij betrokken zijn, komt fraude voor. Dat zal hierbij ook wel het ge val zijn". Stijging Feit is dat het aantal asielzoekers de afgelopen maanden explosief is ge stegen. Dit jaar kwamen er tot nu toe al 7500 aanvragen binnen, 1500 hoger dan over dezelfde periode in 1988. Er kwamen vooral asielzoe kers uit Somalië, Irak en de Oost bloklanden naar ons land. Zoals af gesproken in de regeling opvang asielzoekers, verblijven zij maxi maal negen weken in een opvang centrum om vervolgens over het he le land verspreid woonruimte aan gewezen te krijgen. Hier kunnen ze de hele tijd van de procedure ver blijven. Die periode kan maximaal oplopen tot twee jaar. WVC zegt nog wel te kunnen vol doen aan de negen-wekentermijn. "Maar het wordt een knelpunt als de gemeenten niet snel voor meer huisvesting zorgen. De meesten hebben dat ook al toegezegd. Die toezeggingen moeten nu omgezet worden in concrete plaatsen, in sa menwerking met de woningbouw verenigingen". Voor die opvang is extra geld no dig. De gemeenten kunnen niet rondkomen met de bijdrage van 645 gulden per asielzoeker die het rijk verstrekt. Minister Brinkman heeft toegezegd dat bedrag met 75 gulden te verhogen. Daarnaast wil het kabi net volgend jaar 35,5 miljoen gulden extra uittrekken voor de totale op vang van asielzoekers. Verkeersfonds Het rijk moet het geld dat het via verschillende ministeries uitgeeft aan verkeer in één 'Infrafonds' stop pen, stellen ambtenaren van Ver keer en Waterstaat. Het voordeel van zo'n fonds is dat de overheid verbetering van de infrastructuur samenhangend kan aanpakken. CDA en PvdA hebben in hun ver kiezingsprogramma's gepleit voor zo'n fonds. Door de bezuinigingen heeft Verkeer en Waterstaat onvol doende geld voor het wegennet, spoor- en vaarwegen. Bankrovers De politiekorpsen van de Noord oostpolder, Amsterdam, Diemen en Amstelveen hebben gisteren een aantal leden van een bende bank overvallers gearresteerd, die min stens zes gewapende overvallen in de Amsterdamse regio op zijn gewe ten heeft. Bij de arrestatie van de vier mannen en een vrouw tussen de 25 en 44 jaar werden wapens, mu nitie, handgranaten en een deel van de buit van enkele tonnen terugge vonden. De politie verwacht nog meer arrestaties. Afval In Oirschot moet een grootschalig afvalverwerkingsbedrijf komen waar huishoudelijk afval kan wor den gecomposteerd, verbrand en gestort. Dat bedrijf moet uiterlijk in 1995 in bedrijf worden genomen en kost 450 miljoen gulden, zo conclu deert een stuurgroep van 33 Bra bantse gemeenten. Die stollen het huisvuil nu op een terrein op de grens van Nuenen en Mierlo, maai dat is in 1995 vol. DEN HAAG Dat het plastic pvc zowel bij de produktie als bij de af valverwerking milieuproblemen veroorzaakt, is al langer bekend. Desondanks wordt pvc op steeds grotere schaal toegepast. Niet al leen bij de fabricage van allerlei ge bruiksvoorwerpen en materialen zoals autostoelbekleding, behang, bouwprofielen, buizen, dakkleden, emmers, films, goten, grammofoon- door Runa Hellinga platen, kabelisolatie, schoenen, mattekloppers, tuinstoelen en ta pijt, maar ook als verpakkingsmate riaal van allerlei levensmiddelen. Dat laatste is volslagen onnodig vol gens een achttal milieu- en consu mentenorganisaties, die sinds giste ren actie voeren tegen pvc als ver pakkingsmateriaal. Pvc kwam onlangs weer in ops praak, omdat het vrijkomen van dioxinen bij vuilverbrandingsin stallaties voor een deel aan dit plas tic wordt geweten. Maar volgens de Consumentenbond veroorzaakt het plastic milieuproblemen van de wieg tot het graf. Tegen de produk tie van het materiaal bestaan ernsti Een medewerker van Milieudefensie ging gisteren bij V&D naar binnen en voorzag daar de pvc-verpakkingen van een oranje sticker in de hoop dat de consument het produkt zal boycotten totdat het pvc-vrij verpakt wordt. ge bezwaren, omdat daarbij een vertragers. Bovendien wordt in pvc aantal ernstige milieubelastende chloor gebruikt en het vervoer daar- stoffen worden gebruikt en uitein- van per vrachtwagen of trein is be- delijk gevaarlijk chemisch afval paald niet ongevaarlijk, overblijft. Daarbij gaat het om zwa- De actievoerende organisaties, re metalen, weekmakers en brand- waaronder Milieudefensie, Natuur en Milieu, de Consumentenbond en Konsumenten Kontakt, pleiten al langer voor een verbod van pvc als verpakkingsmateriaal. Omdat dat tot nu toe geen succes heeft gehad, hopen ze nu op een consumenten boycot van het materiaal, vergelijk baar met de boycot van cfk-houden- de spuitbussen en kwikhoudende batterijen. Test Consumenten zullen het er overi gens nog moeilijk mee krijgen, want op produkten staat niet ver meld of de verpakking uit pvc be staat. Uit een onderzoek van de Consumentenbond eerder dit jaar bleek dat pvc-verpakkingen op zeer grote schaal voorkomen. De bond kocht destijds 130 verpakte voe dingsmiddelen, variërend van koekjes en banket tot salades, mar garines, vleeswaren, aardbeien, bronwater, azijn, olie en siroop. In 114 verpakkingen bleek pvc voor te komen. Alle geteste banket verpakkingen bestonden (ten dele) uit de gewraakte kunststof, en dat gold ook voor 21 van de 26 marga rinekuipjes, de deksels van 6 van de 11 saladebakjes, alle plastic bron waterflessen, 10 van de 14 oliefles- sen en alle azijnflessen en een plas tic fles voor limonadesiroop. Als verpakkingsmateriaal voor le vensmiddelen heeft pvc een voor deel boven andere soorten plastic, en dat is dat het gegarandeerd luchtdicht afsluit. Om die reden zijn vrijwel alle koekjes in pvc verpakt. Het Zwitserse levensmiddelenbe- drijf Migros, dat een paar jaar gele den pvc uit de winkelschappen weerde, heeft het materiaal om die reden voor een deel van de produk ten weer in huis gehaald. Maar in veel gevallen is er geen aanwijsbare reden om levensmid delen in pvc te verpakken. Margari ne kan bijvoorbeeld net zo goed in een kuipje van ander materiaal wor den verpakt, terwijl dranken vol gens de consumenten- en milieuor ganisaties beter in een glazen dan in een plastic fles kunnen worden ver kocht. Met een simpele test kunnen con sumenten volgens de Consumen tenbond zelf nagaan of een verpak kingsmateriaal van pvc is gemaakt. Wie het zelf wil testen, moet met een gloeiend stukje koperdraad (bij voorbeeld een gestript stukje elek triciteitsleiding) een stuk van de verpakking afsmelten dat stukje vervolgens in een (gas)vlam hou den. Kleurt de vlam groen, dan zit er chloor in het plastic en is er vrijwel zeker sprake van pvc. Een waar schuwing: adem de vrijkomende dampen niet in. De levensmiddelenhandel zelf zit overigens ook niet stil als het gaat om pvc-verpakkingen. Eerder dit jaar liet Albert Heijn al weten dat vanaf 1 januari volgend jaar zoveel mogelijk pvc-verpakkingen uit de winkel geweerd zullen worden. De bij de Vendex-food Groep aangeslo- ten supermarkten (Edah en Torro) zijn inmiddels ook met hun leveran ciers in bespreking over het bannen van pvc-verpakkingen. De nadruk ligt daarbij in de eerste plaats op de eigen huismerken, om dat de fabrikanten daarvan het makkelijkst onder druk te zetten zijn. "Grote bedrijven als Douwe Egberts en Van den Bergh en Jur- gens (Unilever) gaan voor een win kelketen niet zo snel overstag. Maar inmiddels is het Centraal Bureau voor de Levensmiddelenhandel (CBL) ook begonnen met bespre kingen met de fabrikanten. En die gezamenlijke druk lijkt wel succes te hebben", aldus Torro-directeur Van Bokhoven. Op welke termijn supermarkten 'pvc-vrij' zullen zijn, kan hij niet zeggen. Bij een aantal produkten is de vervanging van pvc moeilijk. Van Bokhoven noemt als voorbeeld azijn: "Zure stoffen tasten andere kunststoffen aan en je moet natuur lijk wel zorgen dat levensmiddelen veilig en gezond verpakt blijven". DEN HAAG (GPD) De veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis kampt met een nijpend tekort aan personeel. Daardoor wordt het steeds moeilijker de leden van het Koninklijk Huis goed te beveiligen. Om de koninklijke lijfwacht optimaal te laten functioneren, zou de dienst met de helft van de huidige honderd man rijkspolitie moeten worden uitgebreid. Vooral het beveiligen van vijf studerende prinsen betekent een flinke taakverzwaring voor de lijfwacht. "De situatie baart mij steeds meer zorgen", zegt het hoofd van de vei ligheidsdienst van het Koninklijk Huis Spierenburg in een interview met NRC-Handelsblad. "De beveiliging van de prinsen die studeren in Leiden, Delft en Groningen, geeft ons handenvol werk. De jeugdigen storten zich begrijpelijkerwijs in het studentenleven. De meeste activi teit komt echter pas op gang in de kleine nachtelijke uren en dat is een enorme belasting voor mijn mannen, die round-the-clock bescherming bieden". De 60-jarige Spierenburg, die binnenkort met pensioen gaat, heeft er een hard hoofd in dat tot uitbreiding van de lijfwacht zal worden beslo ten. Zolang niemand hoort dat er iets fout gaat, zal alles wel bij het oude blijven, redeneert hij. Toch zijn er volgens hem regelmatig situaties ge weest waarbij de veiligheid van leden van het Koninklijk Huis in ge vaar was. Behalve de 'geestelijk gestoorden' die de alertheid van de vei ligheidsdienst op de proef stelden, heeft zich vier jaar geleden een 'ern stig incident' voorgedaan, dat uit veiligheidsoverwegingen nooit naar buiten is gebracht. Spierenburg wil daar geen verdere mededelingen over doen. Volgens het hoofd van de veiligheidsdienst zal het veel moeite kos ten nieuwe krachten aan te trekken. "De belangstelling voor dit vak is niet overweldigend, omdat veel agenten door het specialistische karak ter van ons werk er eerder nadelen dan voordelen in zien voor hun ver dere carrière. Daar komt nog de nodige psychische belasting bij omdat dag en nacht een prins moet worden gevolgd en over het werk boven dien absolute geheimhouding in acht moet worden gehouden". Terwijl Lubbers op het Binnenhof omstandig uitlegt dat hij het liefst met VVD en D66 in zee wil maar eventueel ook wel de PvdA als part ner in zijn derde kabinet wil accep teren, maken een jongen en een meisje achter hem op een wat een voudiger en duidelijker manier hun keuze duidelijk. (foto ANP) Voorkeurstemmen haalden weinig uit DEN HAAG (ANP) - Niemand van de kamerkandidaten die zelf een voor keuractie was begonnen - de PvdA'er Hummel, de WD'er Van Rey en de EVP'er Ofman (Groen Links) - heeft het uiteindelijk gered. De Limburger Hummel behaalde slechts 7347 voorkeurstemmen, zijn liberale streekge noot Van Rey 15.000 - waarvan een kleine 14.000 in Maastricht - en Ofman kwam niet verder dan 7656. Alleen de wegens de paspoortaffaire tot aftreden gedwongen voormali ge-CDA-staatssecretaris van buitenlandse zaken René van der Linden, voor wie een voorkeuractie werd gevoerd door zijn partijvrienden, had succes. Hij werd met 34.794 voorkeurstemmen direct gekozen. Volgens de tellingen hebben in totaal 8.893.302 Nederlanders afgelopen woensdag ge stemd. DEN HAAG (ANP) - Het woens dag herkozen WD-kamerlid Weis glas, vijftiende op de kandidaten lijst van zijn partij, dreigt alsnog plaats te moeten maken voor zijn partijgenoot Van Erp, nummer 23 op de liberale lijst. In de definitieve toewijzing van de kamerzetels gis teren door het Centraal Stembu reau, viel Weisglas door de gevolgde plaatsingsprocedure uit de boot. Het liberale kamerlid deed vol gens de door de WD gehanteerde verkiezingsprocedure alleen mee in de zogenoemde zuidelijke combina tie. De partijleiding had voor deze combinatie gerekend op vier zetels, maar dat werden er uiteindelijk drie, waardoor Weisglas afviel. Van Erp behoorde tot de zoge noemde ijzeren ring, de kandidaten die wel in alle kieskringen mogen meedoen. Voor deze wat ingewik kelde procedure werd door de WD in '68 gekozen om te voorkomen dat de partij slechts met het maximaal toegestane aantal van 30 kandida ten op het stembiljet zou kunnen werken. Het systeem heeft zich nu tegen Weisglas gekeerd, maar volgens een woordvoerder van de WD zal Van Erp zich aan de landelijke volgorde moeten houden en afstand moeten doen van zijn zetel ten gunste van Weisglas. Bij de WD wordt in te genstelling tot bij voorbeeld het CDA niet gewerkt met vooraf gete kende afstandsverklaringen. Dat leidde er in 1986 toe dat de op een onverkiesbare plaats staande Joe- kes door een voorkeurstemmenac- Weisglas: niet in de Kamer on danks hoge plaatsing. (foto anp> tie zijn rentree maakte ten koste van partijgenote Rempt. Van Erp zelf zei in een eerste com mentaar op zijn plaatsing in de Ka mer eerst met de WD-leiding te willen praten alvorens een beslis sing te nemen. De WD is naarstig op zoek naar een elegante oplossing voor het probleem. WD-fractie voorzitter Voorhoeve zei gister avond dat de partijsecretaris 'bezig is de zaak te regelen'. Volgens Voorhoeve is het de be doeling om Weisglas alsnog recht streeks in de Kamer te krijgen. KEUZE Shirts met lange mouw, polyes ter/katoen. Met of zonder but ton down. In 5 streep- en 3 ruitdessins en 4 uni-kleuren. 37 t/m 43. Nu twee shirts voor de verbijsterende pri|S van 2 voor

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3