Amerikanen maken truffels in reageerbuis 'Oude tantetjes' letten op de Chinese zeden Kerkendag moet gesprek met politiek inluiden PAGINA 2 DINSDAG 12 SEPTEMBER 1989 WOODLAND (GPD) - Zwarte truf fels zijn de droom van elke gastro noom. Ze zijn zeldzaam, ze zijn peper duur, ze hebben een intense, aardse geur en je gebruikt ze in luxe gerech ten met mooie Franse namen als Truf- fes au Champagne, of Sauté de Truffes Brillat-Savarin. Truffels - wetenschappelijke naam: tuber melanosporum - komen uit de donkere aarde van de eikenwouden van de Perigord, in Frankrijk. Ze doen er zeven jaar over om groot te worden. Dan is het hun beurt om op kille win terdagen geoogst te worden. Dat is een heel ritueel. Er komen varkens aan te pas, die kunnen ruiken waar de truffels zich verscholen hou den. Langdurig getrainde honden worden ook wel ingezet. Eenmaal ont dekt, wordt de o zo kwetsbare zwarte diamant door de verheugde landman in een speciaal ontworpen mandje ge vlijd... In Californië woont een professor die om dit verhaal hartelijk moet la chen. Hij heet Moshe Shiffine, hij is 60. jaar oud, en hij heeft een manier ont dekt waarop je truffels in elk laborato rium kunt maken. Heel veel truffels. Duizenden kilo's truffels desnoods. Hoe dan? Dat gaat Moshe je niet aan de neus hangen. Want hij heeft zelf een bedrijf opgericht, de California Truffle Company, dat zijn high tech maar authentieke truffels exclusief op de markt brengt. Californië vandaag, Amerika morgen, de wereld overmor gen, geringer zijn de ambities niet. Prof. Shifrine en zijn acht medewer kers maken nu, vanuit een loods buiten het Califomische stadje Woodland, al 1500 kilo truffels per jaar. Binnen twee jaar wil hij 10.000 kilo 's jaars produceren. Dat is even veel als de totale oogst aan 'echte' zwarte truffels uit Frankrijk vorig jaar was. door Henk Dam Shifrine's interesse in truffels da teert niet van vandaag of gisteren. Hij is microbioloog van beroep, en zijn werkterrein is de laatste 30 jaar dat van truffels, schimmels en pad destoelen geweest. Hij werkte als professor immunologie aan de Uni versiteit van Californië toen hij en kele jaren geleden op een manier stuitte om uit de sporen van gewone Franse truffels zelf truffels in voe dingsglaasjes te laten groeien. Dat was een kennis waarmee hij niet zo veel deed, tot hij dr. Randy Dorian, specialist op het gebied van de biotechnologie ontmoette. Do rian had veel verstand van de ma nier waarop je cellen door celdeling snel kan vermenigvuldigen. Dat was een gouden combinatie, en Shifrine en Dorian begrepen spoe dig, dat ze hun gemeenschappelijke kennis te gelde moesten kunnen maken. Shifrine: "We hebben toen dan bij de grote broers uit Frank- 1925 ging het om 450 ton, en vorig bij kennissen in totaal 150.000 dollar rijk". Waarvan acte, want wie het jaar dus om slechts 10 ton. Verlies geleend, en zijn gewoon maar be- stukje loods waarin de California van eikenbossen schijnt i Truffle Company zit binnenstapt, redenen In 1986 ging Shifrine met ver- krijgt zo ongeveer een frontale z i de teruggang te zijn; pogingen door jonge eikaanplant vroegd pensioen, zodat hij zich he- val op zijn neus te verduren, zo truffels te "verbouwen" zijn tot r lemaal aan zijn bedrijfje kon wij den, Dorian en hij huurden sterk is de truffelgeur die er hangt. Elke week wordt geoogst, i loods, en zetten met tweede broedruimte e dus duur. In die si- het geleende geld daar hun labora- klaar zodat de produktie binnen- vermogen bijna tuatie wil Shifrine, ondanks zijn principe zoveel torium op. Speciale aandacht werd kort verdubbeld kan worden. Die truffels te maken dat heel Californië besteed i de truffels gaan niet als i truffels groeien. Niemand, behalve de werknemers van California Truf- ontworpen fie Company, mag die door eer soort zeildoek overdekte broed plaats - Shifrine spreekt van: het Frankrijk rotten binnen truffelhuis - binnenkomen. Shifri- dagen weg, zelfs als je gaat ruiken, geen verande- de markt, laat staan in speciaal ring brengen. "De mijne kosten iets mijn vinding aangevraagd, wil niet dat iemand ook maar een idee heeft hoe we het precies doen, Ik ben niet gek. Daarvoor zijn ei veel te vèel kapers op de kust". ndjes. Shifrine: "Het probleem bij truffels is, dat ze gauw goedkoper maken? Je moet de prijs beschimmelen. De grote truffels uit vragen die je kunt krijgen", zegt de x-prof die zich de mores van het za- ^nle^en dus snel ejgen heeft ge- Gestaag stijgende verkopen ge- "Ik heb weliswaar patent op kast bewaart. Wij leveren ze daarom i geconserveerde conserveerd, dat wil zeggen: ge- bruikt Shifrine als argument naar droogd, als poeder, pasta, in bouil lon of in olie, de zeer welriekende truffelolie. Zo blijven de truffels investeerders. Want hij wil opnieuw geld lenen, deze keer iljoen dollar, zodat hij verder Hoe dan ook een klein jaar nadat goed, en behouden ze jarenlang hun kan uitbreiden. Shifrine's pla Shifrine en Dorian met hun bedrijf smaak. -" waren begonnen, werden de eerste DllUT truffels geoogst. Daarbij moet je zijn allerminst bescheiden. Hij zegt: "Wij verkopen nu aan par ticulieren en aan winkels, maar daar af. Ik wil aan grootver- truffels praat? De Franse bruikers verkopen, de makers truffels kosten in Amerika gauw soepen, sausen, patés. Die kunnen dan niet aan de éigrote, zwarte kar- T'1 !k bonkels denken zoals die in de Peri- 1 njf Q jjm gord uit de aarde worden gewoeld. Shifrine's truffels zijn naar verluidt 100,0 gulden per pond hij wil er zelf niets over zeggen - „eieer\s twee r ZCA - ongeveer zo groot als een erwt. Reden daarvoor zijn de alsmaar da- Shifrine: "Maar hoe ze eruit zien, lende oogsten. Een eeuw geleden doet er niet toe. Het gaat om de geur werd in Frankrijk, en streken in Ita- waardig gemakseten willen, liü en Snanip 7p1tpf 9.AHA tnn aan annrmo markt ,,nAI' ook met onze truffels nieuwe, luxe pro twee keer zoveel geweest, dukten gaan maken, en ik denk dat daar, gezien de toenemende mate de mensen kwalitatief hoog- „i de smaak, en die is als ze zo klein en Spanje, zeker 2000 ton aan zijn zelfs nog wat geconcentreerder truffels op de markt gebracht. In Hij heeft daarbij hooguit beetje concurrentie. De Franse chemicus Thierry Thalou slaagde er onlangs in, de geur van truffels in componenten op te delen (voor wie geinteresseerd is: dimethyl sulfide schijnt een nogal belangrijk be standdeel te zijn), en die geur na te maken. Aldus chemisch bereide truffelolie bestaat. Maar daarover maken Shifrine en Dorian zich geen zorgen, want zij maken, zoals dat in Amerika heet: ",the real thing", echte truffels dus, ook al zijn ze aan de kleine kant. Daar kan geen chemie tegenop. In afwachting van de grote kontrakten experimenteren Shifrine en zijn medewerkers er voorlopig nog lus tig op los. Ze proberen hun truffels op alles uit, en dat gaat bijna altijd goed want, aldus Shifrine: "Truffels versterken de natuurlijke smaak van alle etenswaren". Shifrine's favoriet is gebakken banaan met truffels. Huh? Banaan met truffel? "Jazeker, dat is fantas tisch", aldus Shifrine, „de boter smaakt boterachtiger, de suiker sui- Jcerachtiger en de banaan, no banaanachtiger". Elke dag, zo rond het middaguur, worden op het kan toor van California Truffle Compa ny de bureaus opzij geschoven, dat er serieus kan worden geluncht Bij die lunch worden de nieuwe dingen uitgeprobeerd. Bezoekers wordt speciaal gevraagd aan het eind van de ochtend te komen, zo dat ze kunnen mee-eten. Toen ik er was, bestond het menu uit: brood met truffelboter, kip met pasta in truffelsaus, tomaten met een dressing waaraan truffelolie te pas was gekomen, en truffelijs. Die middag is er van werken niet veel meer gekomen. BEIJING Spijbelt er iemand? Maakt een vrouw ruzie met haar schoondochter? Heeft iemand zijn wintervoorraad kolen bij zijn buren voor de deur gezet? Gaat iemand trouwen of juist scheiden, is er een zwanger? Gao Yugui en haar zeven 'oude tantetjes' weten het niet al leen als eerste, ze bemoeien zich er ook mee. Ze geven leiding aan de buurt als stonden ze aan het hoofd van een kostschool en ze doen dat in opdracht van de regering. door Kathy Wilhetm/AP Mevrouw Gao (72) staat aan het hoofd van het buurtcomite van de Donkere Wilgenstraat. Het is een comité zoals elke wijk in elke stad van China er een heeft. Ze vormen de ruggegraat van het Chinese sys teem van sociale controle. De vrij- willigerscomites bestaan uit gepen sioneerde vrouwen, die worden be noemd door de gemeentebesturen. In de wijk van mevrouw Gao, die bestaat uit een hoofdstraat en zeven kleinere straten, wonen 1.085 gezin nen. "Iedereen kent me", zegt ze, "en ik ben altijd overal welkom." In werkelijkheid worden de 'oude tantetjes' van de buurtcomites vaak helemaal niet zo gunstig beoor deeld. Door velen worden ze be schouwd als vervelende bemoeials. Anderen ervaren de aanwezigheid van de comités als een regelrechte bedreiging. Afgelopen voorjaar gingen in veel wijken de tantetjes de huizen langs om de bewoners op het hart te druk ken niet deel te nemen aan acties werkt. Degenen die onverhoopt niet gek zijn op mevrouw Gao en de andere tantetjes, hebben reden om bang voor ze te zijn. Elke dag, nadat ze samen de krant hebben gelezen en de nieuwste bevelen van de rege ring hebben bestudeerd, gaan de tantetjes op bezoek bij buurtbewo ners, om zich op de hoogte te stellen van wat er zoal gaande is. voor democratische hervormingen. En na de bloedige onderdrukking van de democratiseringsbeweging doorzochten ze huizen op van het le ger gestolen wapens en gaven ze buurtbewoners aan, die ze verdach ten van 'contra-revolutionaire' acti viteiten. Mevrouw Gao heeft de wind er zo goed onder dat de Donkere Wilgen straat de titel "straat van de voor beeldig e samenwerking met het Volksleger" heeft gekregen. De pro- paganda-afdeling van de nistische partij gaf zelfs ee laire uit, waarin de buurt "e beeld van innerlijke beschaving" werd genoemd. Het comité van me vrouw Gao werd geprezen om zijn "vastberaden politieke stellingna- me, hoge graad van socialistisch be wustzijn en grote liefde voor het va derland". Mevrouw Gao zegt dat ze geen be wondering had voor de hongersta kende studenten, die een miljoen inwoners van Beijing de straat op wisten te krijgen om te demonstre ren voor hervormingen. Geen van de 3.750 buurtbewoners, zelfs niet een van de 34 studenten onder hen, nam volgens mevrouw Gao deel aan de protesten. Twee studenten zijn een keer een kijkje gaan nemen, vertelt ze, maar alleen om de opwin ding even te proeven. Daarna doken ze weer in hun studieboeken en meldden zich braaf elke dag bij de tantetjes. Mevrouw Gao zegt dat ook sommige oudere buurtbewo ners even gingen kijken, "maar het waren er echt maar heel weinig." "Mevrouw Gao woont hier al ja ren. Alle studenten kennen haar en zijn gek op haar en luisteren daarom naar wat ze zegt", zegt Fan Shuyun, die bij de hulpsecretarie in de buurt Volgens mevrouw Gao kunnen voortvluchtige studentenleiders zich in haar wijk onmogelijk schuil houden. "Als er een vreemdeling in de buurt is, dan weten wij dat meteen." De tantetjes zoeken van elke bezoeker uit wie hij is, waar hij vandaan komt en of hij door de poli tie wordt gezocht. De huizen in Donkere Wilgen straat zijn oud. Ze zijn gebouwd rondom kleine binnenplaatsjes en in een blok wonen ongeveer twaalf families. Elk plaatsje heeft een op zichter, die er precies van op de hoogte is wat iedereen doet en wie hun vrienden zijn. Tijdens de lente opstand hielden de opzichters pre cies bij wie er wegging, waar hij heen ging en wanneer hij terug kwam, vertelt mevrouw Gao. "Als iemand aan de protesten zou heb ben deelgenomen, dan had de op zichter dat onmiddellijk geweten", zegt ze. Feng Xiamoin, die ook op de hulpsecretarie werkt, spreekt haar voorzichtig tegen. "We kunnen nooit zeker weten of iedereen alles vertelt. Iemand kan best op stap zijn geweest zonder het te zeggen." Me vrouw Gao wijst hem op besliste toon terecht: "Maar als er iets ge beurd zou zijn dan was hij heus wel gearresteerd." Hi-Fever sweatshirt Katoen/acryl. In- gebreide jacquard Kraag, manchet ten en boord. In o.a. off white/ zwart en lila/ zwart. S/M/L jgfC "De situatie in de wereld vraagt om ingrijpende verande ringen in de politiek. De vraag is of het conciliair proces voldoen de draagvlak in de samenleving kan krijgen om die verandering te bewerkstelligen. Vroeger of later moet het proces uitlopen op een dialoog met de politiek". Met die woorden onderstreept ds. Willem van der Zee het be lang van de Nationale Kerken dag, die zaterdag vertegen woordigers van vele honderden kerkelijke gemeenten en paro chies naar Utrecht brengt om zich te bezinnen op de vragen van gerechtigheid, vrede en heelheid van de schepping. De Kerkendag is een unieke ge beurtenis voor Nederland, maar eigenlijk ook voor Europa. Nooit eerder vond een zo breed gedra gen kerkelijke manifestatie plaats die bovendien voor hon derd procent oecumenisch van opzet is. Dit laatste in tegenstel ling tot de Duitse 'Kirchentag' die nog altijd een puur protestantse aangelegenheid is. Van der Zee, voorzitter van de stuurgroep conciliair proces van de Raad van Kerken en ook secre taris van die Raad, zei gisteren in Amersfoort dat de politieke con sequenties van de kerkelijke be zinning ook zaterdag al onder ogen moeten worden gezien. Hij wees op de twee grootste en be langrijkste onderdelen van de Kerkendag, een podiumdiscussie met politici over de weg naar een leefbare wereld, en een forum van vooraanstaande kerkleiders over de agenda van de kerken in het komende decennium. Dat forum moet in negentig minuten tijd ze ven konkrete voorstellen opleve ren waarmee de kerken aan de gang kunnen. Dat de Kerkendag geen vrijblij vende zaak mag worden, blijkt volgens Jan Gruiters, de voorzit ter van het organisatiecomité, uit de slotviering. Dan zullen zes 'verbondsteksten' worden voor gelezen over de thema's waarmee het conciliair proces zich heeft toegespitst: de machtsongelijk heid tussen man en vrouw, de verarming in Nederland, de .schuldenlast van de Derde We reld, het armoedevraagstuk, de nucleaire wapenwedloop, Oost- Westvragen, de aantasting van het milieu en racisme. Bovendien wordt de aanwezige voorzitters van de lidkerken van de Raad ge vraagd het samen eens te worden over een zevende tekst waarmee ze zich verplichten tot veitlere in zet op deze punten. Ds. Van der Zee zei dat het en thousiasme voor het conciliair proces niet is te danken aan de sti mulans 'van bovenaf, maar aan het brede onthaal aan het grond vlak van de kerken. Daar zullen dan ook de verder stappen moe ten worden gezet naar een poli tiek van versobering en verande ring, aldus Van der Zee. Hij wees erop dat de polarisatie destijds rond het kernwapenvraagstuk dit keer is uitgebleven. Het aantal bezoekers in Utrecht zal zeker het maximum van 16.000 halen. Nu al zijn er 14.000 aanmeldingen binnen en de ver wachting is dat het resterende deel zich zaterdag in Utrecht zal melden. Door problemen met een computer bleken er enkele we ken geleden meer kaarten be schikbaar dan was gedacht. Vol gens Jan Gruiters zijn de kerken allemaal naar rato vertegenwoor digd, terwijl zich ook mensen hebben gemeld van kerken die of ficieel niet eens meedoen aan het conciliair proces. 'Startbijbel' Na vele kinderbijbels, waarin de bekende verhalen zijn naver teld, is nu voor het eerst een bijbel voor kinderen verschenen, die di rect uit de grondtekst is vertaald. Het eerste exemplaar van deze unieke 'startbijbel' werd door het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG) gisteren in Amsterdam aan het gezin van Evert van Ben- them, gereformeerd, aangebo den. De startbijbel vormt een ant woord van het NBG uit Haarlem op de veelvuldige vraag vanuit het onderwijs naar een voor kin deren te begrijpen bijbelverta ling. Het gaat om een bloemlezing van bijbelgedeelten, waarbij de vertalers woordkeus en zinsbouw op kinderen vanaf negen jaar heb ben afgestemd. Het boekwerk is verluchtigd met 250 nieuwe kleu* ren-illustraties. Dr. Harm Hollander van het bij belgenootschap noemde de start bijbel bij de presentatie 'hèt alter natief voor de vele gebruikelijke kinderbijbels. Nadeel van deze 'bijbels' is, aldus Hollander, dat bij deze navertellingen en de se lectie ervan de ideeën van de au teur sterk bepalend zijn. De keuze van de verhalen van de startbijbel is ontstaan uit een overleg van een team vertalers, theologen en onderwijsdeskundi gen. De eerste aanzet voor de startbijbel werd al in 1977 gege ven, toen bij wijze van experi ment één bijbelboek werd ver taald. In de loop der jaren ver schenen er verschillende deeltjes, die allen volgens het NBG goed werden ontvangen. Volgens mevrouw drs. J. Broeijer-Bogers, die van meet af aan als vertaalster bij het project betrokken was, is het vertaalprin cipe van 'functionele gelijkwaar digheid' gevolgd. Evenals bij de populaire Groot Nieuws-bijbel is de tekst niet woord-voor-woord vertaald, maar is geprobeerd de bedoeling van de schrijvers zo goed mogelijk weer te geven. "Er is dus sprake van interpretatie", aldus de vertaalster. De illustraties zijn verzorgd door Anjo Mutsaars, die naar ei gen zeggen in een 'zeer katholiek gezin' is opgegroeid. Het protes tants NBG heeft haar een grote mate van vrijheid gegeven. Zo valt er ergens een duiveltje te be speuren Hollander: "Die is er door geglipt!" evenals een en kele aureool. Daarnaast heeft zij bijvoorbeeld ook de toren van Ba- bel enigszins transparant ge maakt, omdat "die volgens mij symbolisch is bedoeld". Evert van Benthem, die zeer ve le verzoeken om bij goede doelen als trekker te fungeren afwippelt, had voor de startbijbel een van de weinige uitzonderingen gemaakt. "De bijbelverhalen zoals je die als kind hoort, zijn belangrijk voor je hele leven", zo verklaarde de ge reformeerde Van Benthem des gevraagd. Bij de aanbieding werd de startbijbel door mevrouw Broeijer vergeleken met 'Friese doorlopers' waarop je het schaat sen het beste onder de knie kunt krijgen. Volgens Hollander is de start bijbel duidelijk niet bedoeld als 'zomaar een gezellig leesboek', maar om gebruikt te .worden bin nen het gezin of de school, Bege leiding blijft volgens hem altijd wel nodig, want "de taal is wel eenvoudig, maar de inhoud van de bijbel niet altijd". Tijdens de presentatie werd als demonstratie van de eenvoud van de tekst, een gedeelte uit het ver haal van de ark van Noach voor gelezen door Miranda van Eenen- naam van de christelijke Rehobo- thschool uit Nieuw-Vennep, die samen met haar hele groep de plechtigheid luister bijzette. Van middag zouden alle kinderen van de school meedoen aan een bal lonnenwedstrijd die het NBG als tegenprestatie had georgani seerd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2