'Dansen is een soort verliefdheid' DE POPULAIRSTE KLASSIEKEN EMMY VERHEY ELENA VINKI rj r%Ti li Rabobank Q Nils Christe wil choreografisch talent in Scapino ruimte geven Verkoop kinderboek stijgt Veendamse theatervandalen Prom Concert Nederlandse Filmdagen naderen LMNüDAÜ 11! ÜKPTEMBKK lööy PAGINA 25 16 september Stadsgehoorzaal Leiden Aanvang 20.15 uur Zaal open 19.30 uur Kaartverkoop bij de Rabobank en K O Uitburo Toegangsprijs f 12,50 per persoon waarvan f 2,50 bestemd is voor het Rode Kruis Promconcerten, mogelijk gemaakt door Meer bank voor je geld v,0°l coloratuur-sopraan I M i L J I I Zilveren Harp voor Ruth Jacott, Lois Laneen Tambourine HILVERSUM (ANP) - De Stich ting Conamus heeft de Zilveren Harpen 1989 toegekend aan Ruth Jacott, Lois Lane en Tambourine. De jury bestond uit Margriet Es- huys, Hans van Hemert, Hans Vermeulen, Dick van der Zeeuw en Ad Visser. De Zilveren Harp is een aanmoedigingsprijs voor jongere scheppende en/of uitvoerende kun stenaars die „op bijzondere wijze" hebben bijgedragen aan de promo tie van muziek en teksten van Ne derlandse componisten en tekst dichters. De exportprijs 1988 van Conamus is toegekend aan-het duo Bolland en Bolland. De prijsuitreiking is op 25 september in Theater Gooiland in Hilversum. Filmer Louis van Gasteren maakte documentaire over de Nederlandse waterhuishouding. "Het resultaat was verbijsterend. Ik raad de Nederlan ders aan te emigreren". (loto anp> dat vereist. Het moet mogelijk blij ven om te klooien. Zo ontstaan ook de mooiste werken. Zijn in het ver leden ook de mooiste werken ont staan". Geld Terwijl het Scapino Ballet, een ge zelschap met veel jonge, ambitieuze dansers, steeds heftiger verlangde naar 'volwassenheid', naar een ei gen 'volwassen' publiek, behandel de Amsterdam de groep volgens Christe steeds meer als een "onder geschoven kindje, omdat al het geld naar Het Nationale Ballet gaat". Scapina was toe aan een eigen stad. Nils Christe is in Rotterdam geboren. Ed Wubbe woont er. WVC stelde voor: Rotterdam? Rotter dam, gepolst, was meteen enthou siast, wilde wel een eigen, nationaal meetellend dansgezelschap. Christe: "Het is natuurlijk heer lijk te weten dat een stad je wil, maar het is schrijnend dat er zo wei nig subsidie^s. We hebben het aan tal dansers al teruggebracht van 40 naar 32. We zouden, als het geld er was, véél meer produkties kunnen maken, want Wubbe en Christe zijn héél ambitieuze jongens! Maar je moet ons natuurlijk niet vergelijken met Het Nationale Ballet of het Ne derlands Dans Theater. Scapino krijgt jaarlijks 484.000 gulden voor het uitbrengen van produkties en Het Nationale Ballet kan alleen al voor de publiciteit over 1,5 miljoen kan beschikken". "Waar nog bij komt, dat wij door WVC zijn aangewezen als touring company, omdat Het Nationale Bal let en het Danstheater, nu ze in zul ke prachtige paleizen zitten, minder de provincie in gaan. Dat betekent wel dat je problemen krijgt met het formaat. Als je een première brengt op het grote toneel van de Stads schouwburg in Rotterdam, kom je onherroepelijk voor problemen te staan in de kleine theaters in de pro vincie. Je moet dus op groot en op klein formaat kunnen spelen. Dat betekent bij voorbeeld grote en kleine decors. Maar daar is geen geld voor". Cinderella "Nog een voorbeeld. In Cinderella dragen de danseressen zwarte spit zen. Een paar zwarte spitzen kost 250 gulden. Dus zijn wij gewone spitzen zwart gaan verfen. Een heel gedoe en bovendien blijkt de verf door gebruik te gaan bladderen. Ik heb Het Nationale Ballet gebeld om te vragen hoe zij dat oplossen. Ant woord: "Wij bestellen gewoon zwar te spitzen!" Dat is heel frustrerend. En zo ploeteren we voort". Nils Christe danste al voor hij ge boren was. "Mijn ouders waren en thousiaste volksdansers. Op zesjari ge leeftijd stuurden ze me naar de Rotterdamse Dansschool, de latere Dansacademie. En sindsdien weet ik niet beter. Ik denk dat dansen e^n soort verliefdheid is". Cinderella (Assepoester), het eer ste avondvullende ballet van Nils Christe, is zijn 37ste ballet. Eerst wilde hij een Alice in Wonderland maken. Maar daar heeft hij meer tijd voor nodig. Toen viel zijn oog op de Cinderella in de choreografie van Maguy Marin. Christe: "Maar die bleek technisch onhaalbaar om mee te reizen. Bovendien 'danst' het niet genoeg. En ik wil geen gefrustreerd gezelschap. Marin heeft een prach tige choreografie gemaakt, een cho reografie die ik nooit had kunnen bedenken, maar ik heb nu eenmaal, een dansgezelschap". Dus maakte hij zijn eigen Cinde rella. Volgens zijn zeggen geken merkt door muzikaliteit, humor, drie stiefzusters in plaats van twee, een stiefmoeder gedanst door een man en een Cinderella die danst op klompen. "Het is een zeer dansante produktie. Alle bewegingen die ik in de vorige 37 balletten heb be dacht zitten er zo'n beetje in". Voor de rol van Cinderella koos hij Mariëtte Redel, een van de jong ste danseressen van de groep. Christe: "Omdat Cinderella heel puur is, heel lief, maagdelijk, vol verwachting r.aar de toekomst. De meeste gezelschappen kiezen voor de hoofdrol hun prima ballerina. Ik heb véél respect voor Alexandra Radius, maar ik zie haar niet als een Cinderella van 17 jaar". Paul Biegel presenteerde het kinderboekenweekgeschenk 'Het eiland daarginds'. (foto anpi Gouden Griffel voor Hofman VEENDAM (GPD) - Veendamse scholieren die speciale voorstellin gen in het plaatselijke theater Veen- lust bezoeken, gaan daar de laatste jaren zo te keer dat zij net als voet balsupporters in vakken moeten worden geplaatst om de allerbalda- digsten in de gaten te kunnen hou den. De schoolhoofden hebben ge zamenlijk een aantal strenge regels opgesteld. Die moeten voorkomen dat er tijdens de voorstellingen met deuren wordt gesmeten, ge schreeuwd, gesnoept, gefloten en met eieren en tomaten naar de ac teurs wordt gegooid. "Dat gedrag is gênant voor de groepen die optreden en voor de kinderen die wel hun best doen", zei een schoolhoofd dat de gemeen telijke culturele commissie kwam uitleggen waarom de maat vol was. "Je ziet vaak aan de instelling.van de jongeren dat ze niet voor het the ater komen, maar voor iets anders. En ze kunnen zich in het theater nu eenmaal niet zo gedragen als in het speelkwartier", aldus Kammenga. De gemeente Veendam, die 12.000 gulden per jaar uittrekt voor de schoolvoorstellingen, plaatst vraagtekens bij het nut van deze vorm van cultuur indien het gedrag van de schooljeugd niet verandert. "Dit schooljaar zullen we er nog mee doorgaan. Maar als het op deze manier moet, vraag ik me af of het nog zin heeft", zei PvdA-wethouder F. Molema. Om te voorkomen dat de jeugd zich tijdens de voorstellingen ver veelt en daardoor baldadig wordt, heeft de directie van Veenlust be sloten theaterstukken met meer spektakel te brengen. AMSTERDAM (GPD) - Na de dra- matische terugval in het begin van de jaren tachtig lijkt het weer de goede kant op te gaan met het Ne derlandse kinderboek. In het laatste halfjaar van 1988 zijn meer kinderboeken verkocht dan in 1987 en de gemiddelde prijs voor een aangeschaft boek steeg van twaalf naar vijftien gulden. Volgens directeur Henk Kraima van de stichting Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek (CPNB) is er geen andere conclusie mogelijk dan dat 'ouders en kinde ren het bezit van een boek zijn gaan waarderen. Het kinderboek is niet langer een meeneemartikel, maar een heus cadeau'. Kraima zei dit op een persconferentie in Amsterdam ter gelegenheid van de Kinderboe kenweek, die dit jaar van 4 tot 14 ok tober wordt gehouden. Onder het motto 'Kijk verder dan je neus lang is' wordt dit jaar aan dacht besteed aan uitvindingen en ontdekkingen. Voor het eerst sinds vijftien jaar verschijnt er weer een echt Kinderboekenweekgeschenk: 'Het eiland daarginds', geschreven door Paul Biegel. Het boek - ge drukt in een oplage van 158.000 exemplaren - is tijdens de Kinder boekenweek gratis verkrijgbaar bij aanschaf van tenminste f 19,50 aan kinderboeken. Voor de jongsten maakten Ingrid en Dieter Schubert het boekje 'De uitvinder'. Deze uit gave kost f 3,95. Op dinsdagavond 3 oktober wor den in het Academiegebouw van de Rijksuniversiteit Utrecht de Gou den en ZilvererUGriffels en Pense len uitgereikt. Wim Hofman krijgt de Gouden Griffel voor 'Het vlot', Alphons van Heusden het Gouden Penseel voor het boek 'Dat rijmt', dat hij samen met Ivo de Wijs maak te. De officiële opening van de Kin derboekenweek vindt plaats op woensdagmiddag 4 oktober in de Janskerk in Utrecht. Daar is voor kinderen een uitvindersmarkt inge richt. De VARA verzorgt een tv-re- gistratie. PTT Post, sponsor van de Kinderboekenweek, heeft net als vorig jaar rond het thema een wed strijd georganiseerd. Bedoeling is dat kinderen in een brief aan Paul Biegel een originele uitvinding be schrijven. Elke inzender krijgt een antwoord, waarbij hij tevens drie adressen van andere inzenders krijgt zodat tussen de deelnemers onderling een correspondentie kan ontstaan. Coloratuur sopraan Elena Vink. LEIDEN - Leiden krijgt een Prom Concert. Samen met het Noordhol lands Philharmonisch Orkest geven violiste Emmy Verhey en de colora tuur sopraan Elena Vink op zater dag 16 september een concert in de Stadsgehoorzaal. Op het program ma staat populaire klassieke mu ziek. Gespeeld worden werken van Aubert, Massenet, Winiawsky, Lis zt, De Sarasate en Gounod. Voor de Weense sfeer zorgen de composities van de koning van de wals, Johan Strauss. Dirigent is Heinz Friesen. Van de opbrengst uit de kaartver koop van dit populaire concert zal twintig procent ten goede komen aan de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis. Het concert is geor ganiseerd door de Rabobank. door Joost van den Hooff Van Gasteren maakt schokkende documentaire over ons land Nils Christe streeft naar een veelzij dig repertoire, waarbij de accenten zullen liggen op nieuw werk van vooral Nederlandse makelij. Er zal weinig werk van buitenlanders worden aangekocht. "We zullen veel met Nederlandse ontwerpers gaan werken en misschien ook met Nederlandse componisten, hoewel dat wat stroef lijkt te gaan". Christe vergelijkt het Scapino Ballet van vandaag het liefst met het Nederlands Dans Theater van twintig jaar geleden, waarbij hij toen danste. Christe: "Toen hadden we zes huischoreografen. Fascinerend, al die verschillende stijlen. Ik ben ook bij het Danstheater weggegaan, toen we alleen nog maar Kylian dansten. Niets ten nadele van de kwaliteiten van Kylian, maar het was te eenzijdig". De kracht van Scapino ligt vol gens hem in "de flexibiliteit waar binnen produkties kunnen ont staan. Zo van: we komen er wel uit. En dat lukt ook. We nemen ruim de tijd om tot mooie stukken te komen. Waarom is Hans van Manen on der meer bij Het Nationale Ballet weggegaan? Ik moet zes maanden kunnen klooien aan een avondvul lend ballet als Cinderella. En liever nóg langer. Ik zou niet kunnen cho reograferen met het oog op de klok, omdat de Mastodont aan de Amstel AMSTERDAM (ANP) - Tijdens de negende editie van de Nederlandse Filmdagen in Utrecht zal de "laatste documentaire" van Louis van Gas teren in première gaan. "Ik heb daarmee de rekening willen opma ken van het landje waar ik woon", zo vertelde de 66-jarige filmer giste ren tijdens een bijeenkomst in het Amsterdamse Filmmuseum. "Het resultaat was verbijsterend. Ik raad de inwoners aan te emigreren". De documentaire die hem tot de ze "therapie" inspireerde gaat "Een zaak van niveau" heten en behan delt de Nederlandse waterhuishou ding. Aan de rpaker (sinds 1952) van films als 'Het huis', 'Begrijp je nu waarom ik huil?' en 'Hans, het leven voor de dood' wordt tijdens de Ne derlandse Filmdagen een retrospec tief gewijd. Het festival wordt 20 tot en met 27 september op diverse lo- katies in Utrecht gehouden. Het hoofdprogramma van de Filmdagen bestaat uit ongeveer 125 speelfilms, korte films en documen taires van Nederlandse makelij die in de afgelopen twaalf maanden ge reed zijn gekomên. Een onafhankelijke jury onder voorzitterschap van J.F. Glastra van Loon zal op 27 september negen 'Grote Prijzen van de Nederlandse Film 1989' toekennen. Verder zitten in de jury voor deze zogenoemde Gouden Kalveren H. Stapel, M. Saks, G. Sluizer, H. Vrienten, R. Bloem en M. Wolff. Er wordt ook een prijs toegekend aan de beste Vlaamse speelfilm. Volgens W. Verstappen, voorzit ter van de Stichting Nederlandse Filmdagen, zijn de filmdagen een "uiting van de eigenaardigheden van de Nederlandse filmwereld". De produktie is ruwweg in te delen in twee catgorieën: de school-Rade- makers volgt nauwgezet het scena rio, de school-De la Parra gaat "los ser" te werk. "In beide categorieën zijn prachtige films gemaakt", al dus Verstappen. De Grote Prijs voor de Neder landse Film in het onderdeel vak prijs wordt dit jaar uitgereikt aan de beste Nederlandse scenarioschrij ver van de afgelopen vijf jaar. Als belangrijk onderdeel van de Film dagen is daarom een scenario-vier daagse opgenomen op 21, 22, 25 en 26 september. Per dag wordt aan de hand van één specifieke film de totstandko ming van het scenario geanaly seerd. Uitgenodigd zijn Gerard Soe- teman ('Flesh and Blood'), Ger Thijs en Frans Weisz ('Havinck'), Jean van Velde en Pieter Verhoeff ('Van Geluk Gesproken') en Chiem van Houweninge (een nog niet uitge zonden aflevering van 'Tatort' en een episode uit 'Zwaarmoedige ver halen voor bij de centrale verwar ming'). De zogenoemde Cinema Militans Lezing wordt dit jaar uitgesproken door' de Joegoslavische cineast Dusan Makavejev. Zijn onderwerp is 'De levensvatbaarheid van de ci nema in het huidige tijdsgewricht'. Makavejev maakte in de jaren ze ventig anarchistische en controver siële films waarin hij zijn opvattin gen over het verband tussen poli tiek en seksualiteit gestalte gaf. De (nieuwe) algemeen directeur Johan Schulmaijer deelde gisteren mee dat de begroting van het film festival rond is met subsidies van onder meer het ministerie van WVC, de provincie en gemeente Utrecht, sponsors en donaties. W. Verstappen wilde niet bevesti gen dat drie stafleden van de stich ting per 1 oktober opstappen omdat zij het niet eens zouden zijn met het beleid van Schulmaijer. "Wij wer ken altijd met tijdelijke krachten en hun contract loopt gewoon af per 1 oktober. Ik ben er overigens hele maal niet van overtuigd dat zij in derdaad weggaan. Het maken van een festival is nu eenmaal zenuwen- werk en dan gebeuren er wel eens ongelukjes", was het enige dat de bestuursvoorzitter kwijt wilde. De Filmdagen openen op 20 sep tember met de Vlaamse film 'Blueberry Hill* van Robbe de Herts. ROTTERDAM - Over de Scapino-filosofie, de artistie ke ambities van het Scapino Ballet, zegt Nils Christe, ar tistiek leider en choreograaf: "We zitten in een overgangs fase. De verandering van oud naar nieuw is pas volle dig als we in Rotterdam kun nen beginnen. We zullen dan bijna geen kindervoorstel lingen meer geven, maar zo goed als alleen avondvoor stellingen. Ik neem de artis tieke leiding over. De rugge- graat van Scapino Nieuwe Stijl zal dan worden ge vormd door het werk van Ed Wubbe en mij. Daarnaast zal ruime kans worden gegeven aan het choreografische ta lent in de groep. En dat is er!

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25