Kwaliteit garnalen blijft bedroevend Grasshoppers na rust ten onder Videorecorders Afwasmiddel niet 'zacht voor handen' super-vhs vaak niet bruikbaar 'Verbeterde' levenhypotheek kan nog beter Acht DIOK-spelers in Oranje-selectie "DU I VE NTI L DINSDAG 12 SEPTEMgER 1 •HM iJi HH Strengere controle overheid gewenst Hulpstoffen vermelden Aan kreten als 'zacht voor han den' en 'spaart de beschermende proteïnlaag' moet de consument geen waarde hechten. Afwasmid- delen zijn geen handcrèmes en ook niet zo te gebruiken. Alle af- wasmiddelen zijn immers ge maakt om vet op te lossen. Dit heeft tot gevolg dat alle middelen in het gebruik niet al leen de vette bestanddelen op het vaatwerk aantasten maar in meer of mindere mate ook het be- schermdende huidvet van de handen. 'Zacht voor handen' is dan ook zeer betrekkelijk en heeft meer commerciële dan voorlich tende waarde. Mensen met een gevoelige huid kunnen so wie so het beste handschoenen dragen tijdens de afwas. De informatie over afwasmid- delen is veelal niet compleet, overbodig en misleidend. Fabri kanten van de middelen voor de handafwas gaan vaak erg onzorg vuldig om met de informatie op de verpakking van hun produk- ten. Uit een toetsing van de pro- duktinformatie op onder meer zin en nut voor de consument blijkt dat deze maar zelden de klant de mogelijkheid biedt de afwasmid- delen vóór de aankoop met te ver gelijken Volgens het keurmerkinstituut IVHA (van de Nederlandse Vere niging van Huisvrouwen) is het heel lastig dat op een aantal af- wasmiddelen de doseeraanbeve- ling, die de consument in staat stelt het produkt naar behoren te gebruiken, ontbreekt. Zonder een advies hoeveel afwasmiddel men het best kan gebruiken zijn de middelen met verschillende concentraties werkzame stoffen niet met elkaar te vergelijken. Daardoor is ook nauwelijks te achterhalen hoeveel afwasmiddel nodig is om het beste sop te ma ken. Het IVHA hekelt de fabrikan ten die reclame maken met het feit dat hun handafwasmiddel geen fosfaten bevat. "Een vol strekt overbodige opmerkingdie de suggestie moet wekken dat een afwasmiddel milieuvriende lijk is. In afwasmiddelen hebben echter, in tegenstelling tot was middelen, nooit fosfaten geze ten", aldus het keurmerkinsti tuut. Afwasmiddelen met zinnige produktinformatie die het keur merk van het IVHA hebben ge kregen zijn Albi Super Afwas (Al- bert Heijn), Lodaline (Grada Pro- dukten). Ons Eigen Winkelmerk (Trade Service), lOOx Super Af was (Hema), Una (Aldi) en VDB (eigen .merk van VDB). op voorverpakt voedsel Op voorverpakte levensmiddelen moet met ingang van volgend jaar staan welke stoffen precies zijn ge bruikt bij de verwerking. Het kabi net heeft besloten tot aanpassing van de Warenwet op dit punt. Tot dusver moet de producent op de verpakking aangeven aangege ven welke categorie hulpstoffen in het produkt zit, zoals verdikkings middelen, natuurlijke kleurstoffen, geurstoffen enzovoorts. De fabri kant is tot dusver niet in alle geval len verplicht de exacte naam van de stof vermelden. Dat wordt met in gang van 1 januari 1990 dus anders door de wijzing van de wet. Be staande voorraden levensmiddelen en verpakkingsmateriaal die nog niet aan de nieuwe voorschriften voldoen mogen tot eind volgend jaar worden verkocht. Tussen de vangst van garnalen en de verkoop kan de bacteriegroei aanzienlijk zijn. In bijna de helft van de on derzochte porties vond Konsumenten Kontakt ontoelaatbaar veel bacteriën. (archieffoto) Super-vhs-videorecorders komen pas tot hun recht als ze zijn aange sloten op een bijpassende super vhs-televisie. Aangesloten op een gewone tv geven deze recorders een beeldkwaliteit die niet veel beter is dan van de gewone video. Daar komt bij dat de super-recorder drie keer zo duur is als een gewone vi deorecorder. Dit blijkt uit een onderzoek van de stichting Vergelijkend Warenon derzoek (VWO) naar de kwaliteit van 18 monorecorders, 5 hifi stereo- recorders en 3 super-vhs-recorders (die zowel hifi als stereo zijn). De super-vhs is ontwikkeld om het kwaliteitsverschil met het VCC (video 2000), dat uit de gratie is ge raakt, in te lopen. Dit is weliswaar gelukt, maar alleen als de klant be schikt over een tv met een super- vhs-plug, die pas sinds kort lever baar is. Een scart of A/V-ingang op de tv levert een nauwelijks merk baar beter beeld op. Volgens VWO is het eigenlijk alleen voor de hob byist met een super-vhs-camcorder die zelfbeelden wil monteren zinvol een super-recorder aan te schaffen. Van de gewone recorders valt op dat de verschillen in kwaliteit nogal wat uiteenlopen. Verder wordt het aantal meer en minder nuttige foef jes op de recorders steeds groter. De hifi-stereo-recorders worden alle maal als redelijk of goed beoor deeld. Van de mono-recorders zijn de Akai VS26EO en de ITT VR3719 mede gezien de prijs (1000 gulden) aan te raden. De super-vhs zijn alle drie 'goed of zeer goed', maar daar voor moet diep in de buidel worden getast. De gewone vhs-videorecorder is voor de gewone consument het best bruik baar. Super-vhs biedt slechts voor een beperkt aantal De kwaliteit van Nederlandse gar nalen is nog steeds bedroevend. On derzoek door Konsumenten Kon- takt leert dat 20 van de 48 onder zochte porties te veel bacteriën be vatten. De consumentenorganisatie wijst al jaren op de slechte kwaliteit van de garnalen en hekelt nu het trage beleid van de overheid. Al in 1981 bleek dat een groot aantal por ties garnalen te veel bacteriën be vatte. KK toont zich uiterst verbaasd over de grote hoeveelheden bacte riën. Sinds 1 maart van dit jaar moe ten thuis gepeld garnalen namelijk een behandeling krijgen waardoor de hoeveelheid bacteriën fors zou Ondanks de voordelen die de verbe terde hypotheek de gemiddelde be zitter van een eigen huis biedt zitten er toch wat haken en ogen aan. De banken en andere financiële instel len proberen er namelijk enigszins een slaatje uit te slaan. Zonder aan wijsbare reden ligt vaak het rente percentage op de verbeterde leven hypotheek hoger dan bij de verge lijkbare annuiteitenhypotheek. Voorts worden de klant die zijn 'an nuïteit' wil vervangen door 'verbe terd leven' oversluitkosten in reke ning gebracht, dit zonder enig aan wijsbare noodzaak. De Vereniging Eigen Huis con cludeert dit in haar maandblad De Woonconsumewnt van september. De grote voordelen van de verbeter de levenhypotheek hebben te ge volg gehad dat het aanbod storm achtig is gegroeid: van enkele aan bieders anderhalf jaar geleden tot meer dan dertig nu. Er valt op het aanbod echter het nodige af te dingen, zo vindt Eigen Huis. De geldverstrekkers blijven hardnekkig vasthouden aan een renteverschil van 0,2 of 0,3 met een annuïteitenhypotheek op eenzelfde basis. Geheel ten onrechte, want er is geen wezenlijk verschil tussen beide vormen dat die hogere rente rechtvaardigt. De meeste geldverstrekkers bren gen bij het oversluiten vaak over sluitkosten in rekening: tot 600 gul den of tussen 0,5 en 1,25 procent van het te financieren bedrag. Deze kos ten staan in geen verhouding tot de werkelijke kosten van het overslui ten. Het gaat immers om een simpe le administratieve handeling. Een probleem met verbeterde le venhypotheken is het feit dat eige naren die voor de financiering van een nieuwbouwwoning ahfankelijk zijn van de voorfinanciering van de overheidssubsidie kunnen bij veel geldverstrekkers niet terecht. Over sluiten naar een andere financier is wel mogelijk, maar dat kost weer het nodig extra. Een aantal geldverstrekkers biedt uitsluitend verbeterde levenhypo theken met een beperkte looptijd van 5, 7 of 10 jaar. Een langere loop tijd zou niet nodig zijn omdat bij een rentestijging de verzekerings premie daalt. Dit kan echter nadelig uitpakken als het inkomen daalt: dan wordt een rentestijging name lijk niet opgevangen door een grote re belastingteruggave. moeten dalen. Na afloop van de be handeling mogen de garnalen nog 'slechts' 200.000 bacteriën per gram bevatten en geen ziekteverwekken de microben. Een speurtocht naar de ziekteverwekkende bacterie staphylococcus aureus (in zieken huizen gevreesd vanwege het infec tiegevaar) resulteerde bij drie por ties in een voltreffer. samenstelling Raymond Peil Over een richtlijn voor het aantal 'gewone' bacteriën per gram zijn de overheid en de consumentorganisa ties het nooit eens geworden. Vijf jaar geleden werd gesproken over een norm van een miljoen bacteriën per gram, vijf keer zo veel dus als Konsumenten Kontakt voorstaat. KK vindt het hoogste tijd voor de invoering van zo'n richtlijn, zeker nu uit haar onderzoek blijkt dat de kwaliteit van de garnalen niet ver betert. "De overheid is de laatste ja ren wel druk in de weer geweest met de garnalen, maar tot dusver le verde dat niet veel op". Eind 1987 verklaarde minister Braks (landbouw en visserij) dat het thuispellen van garnalen moest worden verboden per 21 juli 1988. Nog steeds wordt er echter volop thuis gepeld. Staatsecretaris Dees (volksgezondheid) heeft nadien be kendgemaakt dat thuis pellen per 1 juli 1990 definitief is verboden. Dees baseert dit op een onder zoek van de Rijkskeuringsdienst van Waren naar de omstandigheden van het thuis pellen bij particulie ren. Uit de resultaten werd gecon cludeerd dat deze pelmethode on toelaatbaar en onverantwoord zou zijn. De garnalenbranche mocht daarop in een overgangsperiode tot halverwege 1990 andere oplossin gen (machinaal of in de fabriek pel len) vinden. Daarna zou thuispellen worden verboden. Om de kosten van het pellen zo laag mogelijk te houden is de garna lenbranche voor een deel al uitge weken naar Polen, waar de lonen een stuk lager liggen. Dat voorbeeld zal, zo verwacht KK, worden ge volgd door andere bedrijven in de branche. De scherpere controle van de overheid wordt daardoor een stuk moeilijker, dat mag duidelijk zijn. KK adviseert de consument om garnalen direct vóór de maaltijd klaar te maken. Is dat niet mogelijk dan moet men het gerecht met de garnalen absoluut in de koelkast be waren. Garnalen moeten immers al tijd gekoeld worden bewaard, want anders nemen de hoeveelheden bacteriën in hoog tempo toe. Onvoldoende koeling is ook de reden dat KK in zoveel porties gar nalen te veel bacteriën vond. Tij dens het vervoer van visser naar de verkoper gaat het nogal eens fout en als op de markt zoals KK in een aantal gevallen ervoer de garna len ongekoeld op de plank liggen is het geen wonder dat er te veel microben in zitten. Overigens ble ken de garnalen in winkels ook nogal eens te veel bacteriën te be vatten. Ook wat kleur, geur, smaak en stevigheid betreft kwamen veel porties matig tot slecht uit het on derzoek. Vijf porties waren zelfs on geschikt voor consumptie. KK be taalde gemiddeld 5,74 gulden voor een ons garnalen. De duurste por ties kostten 8 gulden per 100 gram. Luba-toernooi van start RIJNSBURG Voor de basketballers van Luba Zoeterwoude is het gis teravond van start gegane Luba-toernooi een goede voorbereiding op het nieuwe seizoen. De nog coachloze formatie heeft niet de pretentie de vol gende ronde te halen, maar een 'stunt' zou wel leuk zijn. Tegen Hoofddorp lukte dat vooralsnog niet. De Zoetërwoudenaren gingen met 56-82 het schip in. Luba Leiden heeft wel de intentie om de eindronde van het eigen toernooi te bereiken en rekende in een scorerijke wedstrijd alvast af met Grasshoppers: 107-127. Het toernooi gaat vanavond verder krijgt. De Alphenaren verloren za- in Lisse, waar de thuisploeg een ge- terdag de finale van het eigen toer- motiveerd BVO Alphen op bezoek nooi met grote cijfers (101-73) van BV Lisse en zijn uit op revanche. Luba Uitzend Buro PSV wil Romario niet meer afstaan EINDHOVEN (GPD) - PSV is niet van plan tegemoet te komen aan de eis van Brazilië om Romario de Sou- za Far ia af te staan voor een langdu rige voorbereiding voor hët wereld kampioenschap voetbal. De specu laties over de voorbereidingster- mijn van de Braziliaanse selectie lo pen nogal sterk uiteen, maar vijfen veertig dagen lijkt de minimum periode. „Ik heb zelfs al de datum half fe bruari horen vallen", zegt PSV- manager Ploegsma in dat verband. „We staan momenteel in verbinding met Benfica dat met dezelfde pro blematiek worstelt. Ik verwacht dat zich binnenkort ook Italiaanse clubs zullen melden. Het kan na tuurlijk nooit zo zijn dat wij een spe ler 12 maanden lang een hoog sala ris betalen om hem vervolgens een halfjaar af te staan. Als we er niet uit komen en Romario dus half april af reist naar Zuid-Amerika zal er in elk geval een schadeclaim bij de Brazi liaanse voetbalbond gedeponeerd worden". Luba Zoeterwoude - Hoofddorp 56-82 „We hebben dit seizoen een uitge balanceerd team, maar we missen een trairer-coach. Dat kan een pro bleem worden. Als het draait dan gaat het goed, maar op dit moment komen we spirit en conditie te kort." Aldus verwoordde Luba's kleine (185 cm) forward Luuk Wij nen de positie van de Zoeterwoudse rayon tweedeklasser. Nieuwe spe lers als Henk Jan Piket, Erwin Snel- ting en Robert Jan Drijver geven het team duidelijk meer inhoud, maar de lijnen ontbreken nog. Bo vendien was de ploeg gisteren in de Rijnsburgse sportzaal Waterbos niet compleet, hetgeen gezien het conditiegebrek funest was. Hoofddorp kon snel afstand ne men (2-11), al bleven de geelhemden fel verzet bieden. Bij rust wisten de Noordhollanders zich reeds veilig (25-41) en ook daarna konden de Zoeterwoudenaren niet dichter bij komen: 56-82. Snelting (16) en Drij ver (15) waren de topscorers bij Luba, Bootsman (23) bezorgde Hoofddorp de meeste punten. Grasshoppers - Luba Leiden 107-127 Het duurde precies tien minuten voor dat Leiden de op basis van het niveau-verschil met rayon tweede klasser Grasshoppers verkregen 20- 0 achterstand had weggewerkt: 39- Dat kwam er uiteindelijk ook. Rudy op dat moment Eijck bleef zijn na het eenzijdige wedstrijd had verwacht Wyba-toernooi van het afgelopen kreeg het«mis. Onder de bezielende weekeinde vermoeide spelers door leiding trainer-coach Lace wisselen en Leiden liet Grasshop pers in de slotfase nog terugkomen - Wee_ (31) voor Leiden en de van MSV overgekomen schutter William de Haas voor Grasshoppers waren de Strong, die zichzelf als speler buiten de wedstijd hield, hielden de Kat- (97-123,107-127). Erik Paul wijkers gelijke tred met het condi- tioneel sterkere Leiden. Bij rust was er nog nauwelijks verschil: 62-64. Halverwege de tweede helft brak topscorers, echter de weerstand van de kustbe woners, die tegen het pressende, maar vaak knoeiende Leiden steeds meer terrein moesten prijs geven. Bij 79-83 was er nog zicht op een verrassing, bij 83-106 vijf minuten later mocht Grasshoppers slechts hdpen op een acceptabel verschil. Programma vanavond: sporthal Meer zicht, Lisse: 19 uur Rijnvalken - Jum pers, 20.30 uur Lisse - BVO Alphen. Woensdag: Vijf Meihal, Leiden: 19.15 uur Guards - Festo BW 2, 21 uur Oegst- geest - Lokomotief. Vliethorst, Voor schoten: 19.30 uur Waddinxveen - LUSV, 21 uur Blitz - Leiderdorp. LEIDEN - Bondscoach Theo Snijders heeft acht spelers van DIOK geselecteerd voor de rugbyinterland die Nederland zondag in en tegen Westduitsland speelt. Het is een wedstrijd in het kader van de competitie in de FIRA B-poule. Voor die B-poule speelt Oranje tevens nog tegen Bulgarije, Tsjechoslowakye en Spanje. De competitie is verdeeld over twee seizoenen. In de confrontatie met de Bondsrepubliek, die tevens geldt voor de World Cup, maken vier nieuwelingen hun opwachting: Dinkela (Dwingeloo), Essenveld (Eemland), Van der Klei en Nolten (beiden Den Haag). Op vallend is de terugkeer van de Hilversummer Visser, die na afloop van zijn schorsing door bondscoach Snij ders weer is geselecteerd. Het is het 32ste duel tussen beide landen: Nederland zegevierde negen keer, de Bondsrepubliek 21 maal. De laatste ontmoeting, in Hilversum, eindigde in een triomf voor Nederland met 21- 13. De Nederlandse ploeg ziet er als volgt uit: Eman, Van der Klei, Nolten (Den Haag), Van der Laan, Mats Mar ker, Heinen (Castricum), Enkela (Dwingeloo), Paul Hengeveld (ARC), Essenveld (Eemland), Visser (Hilver sum), Wisse, Berendsen, Van Loon, Kummer en Broers (allen DIOK). Reserves zijn Wierenga (Castricum), Van Altena (Hilversum), Seijbel (Oemoemenoe) en Kamp, Michelsen en Bos (allen DIOK). fUQ-faafkgiffiU Het Leidsch/Alphens Dagblad stelt prijzen (ƒ150,- aan waardebonnen) ter beschikking voor de topscorers van de zaterdag en zondagcompeti tie van de KNVB. Alleen competi tie-duels tellen mee voor het klasse ment. Na twee volledige speelweekein- den gaat Rob Bink, spits van de v.v Leiden, fier aan kop bij de zaterdag teams. Hij scoorde in twee duels vijf goals. Wel kreeg hij directe concur rentie in de persoon van Remco Vis ser van RCL, die afgelopen zaterdag liefst vier treffers liet aantekenen. De hattrick die Leon Laros scoorde bracht de speler van Hazerswoudse Boys meteen op de derde plaats. Bij de zondagclubs moest Marcel Valk van UVS de leiding afstaan aan SVLV-spits John van Veen. Die draait momenteel op een gemiddel de van twee goals per wedstrijd en kwam dus op vier. Valk werd tevens ingehaald door Peter Gerse (Alp- hense Boys) en Wim de Roo (LDWS). Zaterdag Rob Bink (Leiden) 5 Remco Visser (RCL) 4 Leon Laros (Haz.Boys) 3 Leon Pluimgraaf (Quick.B) 2 Ruud van Es (ARC) 2 Sjaak Keij (ARC) 2 Arjan Wilting (Leiden) 2 Zondag J ohn van V een (S VLV) 4 Marcel Valk (UVS) 3 Wim de Roo (LDWS) 3 Peter Gerse (Alp.Boys) 3 10 spelers met 2 doelpunten SPORTAGENDA HOOFDKLASSE B: Dalto - DVO EERSTE KLASSE E: Kwiek - Fides Pacta EERSTE KLASSE F: De Bermen - De Danaïden DERDE KLASSE J: Haarlem - KNS. K: Phoenix - Zuiderkwartier, N: Fluks - Velocitas. WERELDRANGLIJST TENNIS Vrouwen: 1 Graf (BRD), 2 Navratilova (Vst). 3. Sabatmi (Arg). 4. Sanchez (Spa). 5. Evert (Vst). 6. Garrison (Vst), 7. Manuela Maleeva (Bul). 8. Suko- va (Tsj), 9. Shriver (Vst). 10 Seles (Joe), 11 No- votna (Tsj), 12. Martinez (Spa), 13 Mary Joe Fer nandez (Vst). 14. Zvereva (Sov), 15. Mandlikova (Aus). Mannen: 1 lendl (Tsj), 2 Becker (BRD). 3. Ed- berg (Zwe), 4. McEnroe (Vst), 5 Agassi (Vst), 6. Chang (Vst), 7. Gilbert (Vst). 8. Mayotte (Vst), 9 Hlasek (Zwi), 10. Muster (Oos), 11Mancini (Arg), 12. Wilander (Zwe), 13. 8erger (Vst), 14. Noah (Fra), 15. Krickstein (Vst), 16. Connors (Vst). 80. Haarhuis (Ned), 81. Schapers (Ned), 86. Koever mans (Ned), 114. Nijssen (Ned). Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 20.30 en 21.30 uur Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. De zaalvoetbalcompetitie in de hoofdklasse van de Afdeling Leiden is begonnen. Landwer Jo- han liet in de eerste wedstrijd al verstek gaan. Tegenstander RGC keerde teleurgesteld naar War mond terug. De uitslagen van de wedstrijden die wel gespeeld werden waren: Eigeman-FC Lis se 2-0, Cleijn Duin-Medo 6-2, Mar tin Centrum-Sloos Sport 2-2 en Lugdunum-Jan de Kuyper 2-4 Interregionaal werden City- Rovedo (0-5) en FC Dynamite- HMSH 4-6 gespeeld Voor het eerst in haar dertienjarige ge schiedenis gaat de Leidse bad mintonclub Merenwiek met drie teams aan de competitie deelne men. Er zijn nog enkele plaatsen vrij bij het recreatiebadminton. Inlichtingen via telefoonnummer 071-215942 Bij het Nederlands kampioenschap wielrennen voor gesponsorde clubs kwam Swift- /Casba op een goede vijfde plaats. Zondag werd de Leidse club weer vijfde in het Zilveren Molentoer- nooi. Het unieke hierbij was dat Swift buiten de amateurs Hans van Egmond en Tom de Jong met nog vier liefhebbers aan de start verscheen. Richard van Kempen, Cees van Haastregt en Stan en Frans Paardekooper deden niet voor hun grote broers onder Het reserveteam van BV Leiderdorp (rolstoelbasketbal) heeft het Hur- ricanstoernooi in Spijkenisse ge wonnen De voetbalvereniging De Sleutels houdt op vrijdag 6 ok tober haar algemene ledenverga dering. Op deze avond wordt af scheid genomen van Jan Veef- kind (21 jaar bestuurslid). Hans Scheeren zal Johan van Oosten waarschijnlijk als vrouwen voor zitter opvolgen De 18e Oranje- loop in Noordwijkerhout werd dit jaar gewonnen door Katwjjker Peter Velthuijzen Joop Zoete melk en Jan Raas gaan van 27 ok tober tot 9 november met groot aantal toerrijders een trip maken door Israël De secretaresse van korfbalclub Fides Pacta is zondag gehuldigd met haar 50-jarig lid maatschap. Frans, Piet en Jan de Haas, Dick Onderwater, Leny Niesing, Ruud Niesing en Frits Vink kregen een speldje voor het 25-jarig lidmaatschap Het Leidse bedrijf Elfa is de nieuwe shirtsponsor bij zaterdag- tweedeklasser Leiden De ook in Leiden bekende wielrenner Bert Bakker (Zaandam) is met ernstig hoofletsel in het Rode Kruis-zie- kenhuis in Beverwijk opgeno men. Tijdens de Ronde van Heemskerk brak zijn stuur Bas ketbalvereniging Luba gaat in de Stevenshof van start met de jeugd van 8 tot en met 12 jaar. Voor in lichtingen bel Rob van Hooven (071-315430) Leidenaar Tjeerd Scheffer is de nieuwe hoofdre- dakteur van het Sportmagazine Bowling De gymnastiekvere- ning Excelsior uit Leiden begint het nieuwe turnseizoen met een ludieke openingsdag in de zaal van de Oppenheimstraat. Aan vang 14.00 uur Duindigt (Wasse naar) begint woensdag om 14.30 uur met een totaal ren en drafpro gramma De loting van de derde ronde van het toernooi om de dis trictsbeker West II, die in het weekeinde van 7 en 8 oktober wordt afgewerkt leverde de vol gende regio-wedstrijden op: Scheveningen-Noordwijk, Tone- gido-LDWS, Rijswijk-FC Lisse (za). Blauw Zwart-Feyenoord 2, Leiden-FC Den Haag 2, Quick Steps-Rijnsburgse Boys, Lugdunum-RKAW, Hazers woudse Boys-UVS, DEVJO-Alp- hense Boys, WSB-DONK, Quick Boys-Gouda en ARC- Woerden Bowlingclub Oost- dam (Noordwijkerhout) is in Haarlem tweede'geworden in de handicapleague De Leidse voet balvereniging VTL zoekt aanvul ling voor de vrouwenafdeling Opvallend bij de derby SJZ- Meerburg. In 17 wedstrijden ging de bal 12 maal op de stip Jeffrey Talen tegenwoordig bij de jeugd van FC Den Haag, speelt zaalvoet bal bij hoofdklasser Martin Cen trum. In die ploeg spelen ook be kende zaalvoetballers als Marcel van der Burg, John Erades, Jan van der Reijden, Rob Lamboo, Piet Sloos en Kees van Tongeren SVLV heeft in Voorschoten een prachtig aankondigingsbord om te melden wie er op zondag de te genstander van het eerste elftal is. Het is wel te hopen dat dit bord beter gebruikt wordt dan bij de meeste Leidse clubs In Goes won de Warmondse Maija Schip per een skeelerwedstrijd. Bij de mannen kwam Hans Schipper op de zesde plaats Biljartvereni ging Rijnegom (Zoeterwoude- Rijdijk) is de competitie in ge gaan in een nieuwe outfit De NKS organiseert ook dit jaar weer een competitie om de "Ad Dusée Penalty Bokaal" voor clubs die aangesloten zijn bij de afdelingen Leiden en Gouda. De voorronden worden gehouden op vrijdag 15 september bij FC Lisse (19.00 uur), maandag 18 september bij Bernardus en woensdag 20 sep tember bij SJZ. De finale is op vrijdag 22 september bij Bernard us (Hazerswoude-Rijndijk), ook aanvang 19.00 uur In de natio nale bowlingcompetitie komt Leiden Zuid West in de eerste klasse uit onder de naam Schil- dersmarkt. Holland Traveller uit Sassenheim acteert in de tweede klasse. Bij de mannen-trio komt Tenn Bowl (Leiderdorp) in de eer ste klasse uit»

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23