spooRrrv 'Hoge bomen vangen veel wind' weet niks' 'Van Leiden ik echt bijna Van der Plas start voortvarend in zaal Belgische wielerploeg dreigt Lemond voor rechter te dagen Publiek laat Pieter Huistra massaal vallen Paul Haarhuis stijgt snel op wereldranglijst DINSDAG 12 SEPTEMBER 1989 SPORT PAGINA 21 Oegstgeesttrainer Visser over LD-Cup-duel: OEGSTGEEST - Een aantal leden van de selectie noemt hem gekscherend Hans Wiegel. Niet eens zo vreemd, want het uiterlijk van Oegstgeesttrainer Wim Visser vertoont een sterke gelijkenis met dat van de illustere VVD'er. Maar dat blijkt niet de enige over eenkomst: de veertigjarige Leidenaar is aan de vooravond van het duel om de LD-cup tegen Leiden niet gemakkelijk te verleiden tot een boude uitspraak, zoals zo veel van zijn collega's. Sterk relative rend daarbij veelvuldig gebruik makend van de stijlfiguur aan de andere kant', blikt hij vooruit. "Een maand geleden had ik ons nog een goede kans toegedicht tegen Leiden. Zij hadden een mati ge oefenperiode, wij een sterke. Nu geef ik ons veel minder kans: zij zijn de competitie goed gestart, wij zeer matig. Maar aan de an dere kant: als wij de mouwen opstropen weet ik het nog niet". Veel anders valt In de eerste rond van de LD-Cup voor senioren worden vanavond de volgende wedstrijden ge speeld: Warmunda - Koudekerk, MVKV - DOSR, SVOW - Kagia, Hazerswoudse Boys - Lisse (zo), VNA - Docos, Voorschoten - Noordwijk, HVZ - ASC, ZLC (za) - UDO, Sleutels - Alkmania, VNL (zo) - Rijnsburgse Boys, Woubrugge - Kickers (zo), Lugdunum (zo) - Roodenburg, LSW'70 - ARC, Unitas Leiden - Ter Leede, Valken'68 - Katwijk, Randstad Sport - SJC, SVLV (za) - VTL, VNL - Lisse (za), Ab- benes - LDWS, Alphen - Alphen- se Boys, Alphia - WSB, Lugdunum(za) - Altior, Oegste- geest - Leiden, GWS - RCL, ZLC (zo) - Foreholte, MMO - SVLV, Leidse Boys - Meerburg, TAW - Teylingen. r Visser ook deklasser, hij had de afgelopen twee seizoenen het twee afdelingen ho ger spelende Monster onder zijn hoede, is pas een week of vijf met zijn selectie bezig en heeft daarom nog niet volledig inzicht in eenie ders capaciteiten. Bovendien heeft hij Leiden de afgelopen jaren niet zien voetballen en kan dus slechts afgaan op de gemaakte uitslagen. "Van Leiden weet ik echt bijna niks. Ja, de naam Rob Bink ken ik. Daar zullen we in elk geval op moe ten letten. Het maakt me niet uit hoe het allemaal is gebeurd, maar wie in twee wedstrijden vijf keer scoort moet toch wel kunnen voet ballen. De rest van het team ook, mag ik aannemen". De onbeschreven bladzij die de tegenstander van vanavond voor hem vormt biedt in elk geval ook voordelen, redeneert hij. "We moe ten gewoon ons eigen spel spelen. De ploeg is nogal offensief inge steld, speelt technisch heel ver zorgd. Dat spel ligt ons het best". Om vervolgens onmiddellijk weer Katwijkers overklassen Rovedo LEIDEN - De zaalvoetballers van Van der Plas kunnen terugzien op een geslaagde seizoensouverture. De Katwijkers, uitkomend in de landelijke competitie versloegen gisteravond in Maasdam De Maas met duidelijk cijfers: 1-3. 'Klasgenoot' THB Boys ging on deruit tegen SC Hogenboom in Spijkenisse: 4-2. In de interregio nale competitie behaalde van Egmond een 1-1-gelijkspel bij Rove- Wim Visser: "Het is zaak tegen Leiden het aanvallende spel te doseren een kanttekening te plaatsen. "Voorschoten, dat vorig jaar kam pioen werd, speelde op dezelfde manier, alleen had die ploeg meer geduld. Wij konden dat niet. Het elf tal wilde het liefst al in het eerste kwartier zijn slag slaan en dat gaat natuurlijk niet altijd. Ze moeten be seffen dat een wedstrijd toch echt wat langer duurt. Het is zaak het aanvallen tegen Leiden te doseren, niet als gekken te gaan aanvallen, want dan heb je zo een paar coun ters om je oren". Geblesseerd Daartoe bestaat bovendien extra noodzaak omdat hij het moet stel- natuurlijk len zonder drie spitsen. Ed Strijk rijkst'' raakte het afgelopen weekeinde ge blesseerd en moet aan de kant toe kijken. Verder ontbreken de aan vallers Rein Grooters en Wout van Vessem op het appèl. "Dat maakt het allemaal wat moeilijker. Zeker omdat Leiden na die voortvarende start natuurlijk blaakt van het zelf vertrouwen. Aan de andere kant: we mogen dan het seizoen matig zijn begonnen, de jongens denken wel bij zichzelf: het komt wel goed. Die gedachte schijnt hier altijd al te hebben geheerst. Wat dat betreft is het duel eeen goede gelegenheid het zaakje weer op scherp te krijgen de competitie. Want die blijft >ns het belang- HERMAN JOUSTRA Brokking maakt volleybalselectie bekend voor EK PARIJS (AP) - Greg Lemond, dit jaar winnaar van de Tour de Fran ce en het wereldkampioenschap, heeft een contract gesloten met het Franse Z-team. Volgens Pa trick Chene, sportverslaggever van het tv-station Antenne 2, is Lemond maandagmorgen een driejarige verbintenis met Z aan gegaan voor de lieve som van 55 miljoen francs (ongeveer 18 mil joen gulden). Voor Z zou Roger Legeay, directeur sport, de over eenkomst hebben getekend. Volgens l'Equipe, een Franse sportkrant, zal Lemond woens dagmorgen op een persconferen tie in Parijs het nieuws van zijn contract met Z. officieel bekend maken. Het bericht is bij de leiding van de Belgische formatie ADR in slecht aarde gevallen. Francois Lambert, eigenaar van de wieler ploeg, maakte gisteren duidelijk dat zijn advocaten opdracht heb ben gekregen de Amerikaan, dit jaar winnaar van de Ronde van Frankrijk en van de strijd om de wereldtitel, voor de rechter te da gen wegens contractbreuk. LeMond tekende vorig jaar een verbintenis van drie jaar bij de formatie van Lambert. Volgens de Belg is dat altijd heel duidelijk zo gesteld. Lambert wil voor de rechtbank compensatie van de Amerikaan. De Belg eist van Le Mond een jaar van het salaris dat DEN HAAG (ANP) - Bondscoach Harry Brokking heeft maandag de selectie bekend gemaakt die van 23 september tot en met 1 oktober in Zweden deelneemt aan de strijd om de Europese volleybaltitel. Van de groep van veertien waarmee Brok king de voorbereidingen is inge gaan, zijn de twee 'nieuwelingen' Paul Hamelink en Henj-Jan Held afgevallen. Er mogen slechts twaalf spelers officieel worden aangemeld. Even is nog overwogen Marco Brouwers als assistent-coach aan te melden. Maar na de duels tegen Ita lië, waarvan er twee werden verlo ren, is Brokking van mening dat de routinier in het veld harder nodig kan zijn dan op de bank. De taak van assistent zal voor een deel worden waargenomen door Joop Albeda. De trainer/coach van Animo Sneek zal in eerste instantie in Zweden de wedstrijden in de an dere poule gaan bekijken en de mo gelijke tegenstanders van Oranje analyseren. Met de Friese vereni ging en Albeda zijn maandag de laatste obstakels uit de weg ge ruimd. Het Nederlandse team speelt als laatste voorbereiding nog drie duels ENSCHEDE (GPD) - Het hatelijke applaus moet hem door merg u.. /"v-1 en been zijn gegaan. Gedesillusioneerd, en zonder het duo Vonk- Spelbos ook maar een blik waardig te keuren, verdween Pieter zaterdag^tegen gaslland Huistra afgelopen zaterdagavond halverwege de tweede helft te- Frankrijk^ gen Sparta in de catacomben van het Diekman-stadion. Boos en De selectie voor de Europese ti- teleurgesteld. "Ik was boos op mezelf en teleurgesteld dat ik ge- telstrijd is Zweden is: Teffer, Boud- wisseld werd", maakt Pieter Huistra een dag later later van z'n e, Posthuma, Zoodsma, Zwerver, hart geen moordkuil. de Amerikaan bij zijn ploeg gaat verdienen: zo'n twee miljoen dollar. "Als hij zegt dat hij dat gaat ver dienen, dan stellen wij van onze kant dat als hij vindt dat hij dat waard, hij dat ook voor ons is". Lambert is nog steeds genegen een oplossing buiten de rechter om te zoeken. "De advocaten van LeMond hoeven alleen maar te bellen. Dan kunnen wij om de ta fel gaan zitten voor een 'prettige' regeling. Maar aangezien morgen de persconferentie als is, ver wacht ik niet dat ze voor die tijd bellen". Lambert is niet helemaal onte vreden over het feit dat LeMond vertrekt. De kritiek die de Ameri kaan het afgelopen jaar herhaal delijk heeft geuit op de leiding van ADR, heeft de Belg gekwetst. "Hij heeft niet alleen leugens ver teld over de financiële situatie van het team, maar ook nog ge weigerd steeds in het juiste tenue te verschijnen en op de fietsen van een van de sponsors te rij den". De Belg maakte gisteren ook openbaar wat LeMond dit jaar verdiende. "Twaalf miljoen Bel gische franken, zo'n 700.000 gul den. Voor het komend seizoen wilden wij hem een verdubbeling bieden, maar we hebben er nooit de kans toe gekregen". Rovedo - Van Egmond 1-1 (0-1) Ondanks een groot veldover- wicht slaagde de ploeg van Van Eg mond er tijdens hun duel in de in terregionale zaalvoetbalcompetitie niet in de zege binnen te halen tegen Rovedo in Dordrecht. Weliswaar kwamen de Leidenaars op voor sprong via een goal van Gé Tege laar, maar hierna bleef de teller staan. In de tweede helft scoorde Jan Gerritsen voor Rovedo de on verdiende gelijkmaker. De bezoe kers wisten hierna geen gebruik te maken van enkele man-meersitua- ties. Die waren ontstaan omdat Ro vedo af en toe te hard voetbalde en tegen tijdstraffen opliep. Fred Ou- werkerk, Theo van de Nieuwendijk en Gé Tegelaar wisten echter geen raad met de kansen. De Maas - Van der Plas BMW 1-3 (0-2) Een uitstekend begin voor Van der Plas in de landelijke zaalvoet balcompetitie. De Katwijkers speel den gisteravond in Maasdam hun tegenstander bij vlagen compleet weg. Al na een paar minuten kwam de ploeg op voorsprong door een goal van Cees Varkevisser. Dezelf de speler was voor rust ook verant woordelijk voor de tweede treffer. Na de thee zorgde Marco van der Plas voor 0-3, voordat de thuisclub via Frans Bouwman de eer kon red den. Dat de score niet hoger opliep dankte De Maas aan het houtwerk. Liefst vijf keer troffen de Katwij kers paal of lat. SC Hogenboom - THB Boys 4-2 (1-0) Geen succes was er gisteravond in dezelfde afdeling weggelegd THB Boys. Na ven. Aad Braber had de thuisploeg uit Spijkenisse met een afstands schot aan de leiding geholpen. Na de rust deed Ricardo de Winter daar nog een tweede doelpunt bij. Wim Bouckaert bracht de Boys nog even terug in de race (2-1), maar hierna was het afgelopen. Cyril Berkhout en Michel de Vos schoten de thuis club naar een 4-1-stand. Paul Strep- pel deed nog iets terug voor de Lis- De voor gisteravond geplande wedstrijd tussen Lisse en Landwer Johan ging niet door. De Lissena- ren wachtten tevergeefs op hun te genstander, die zonder opgaaf van redenen wegbleef. Ook vorige week was Landwer onaangekondigd niet in de zaal verschenen. Sex mag voor 'n topprestatie NICE (Reuter) - Bij de voorberei ding op een wedstrijd behoeven at leten zich niet te onthouden van sex uit angst dat hun prestatie daardoor wordt geschaad. Dat blijkt uit we tenschappelijk onderzoek. „Tien uur (van onthouding) is genoeg atle ten geen problemen te geven", al dus Jukn Sztajzel, medicus aan de universiteit-kliniek van Geneve. Volgens de cardioloog is ook vast komen te staan dat afwezigheid van sex op de duur leidt tot psycholo gisch afwijkend gedrag. Sztajzel en vier collegas baseerden hun rapport op prestatie-proeven bij zestien at- gelijkopgaande leten. Het zou het eerste samenhan- eerste helft moest de Lisser ploeg in gend wetenschappelijk onderzoek de tweede helft het onderspit del- op dit gebied zijn. Trainers adviseren hun atleten maar al te gemakkelijk zich vóór een wedstrijd van sex te onthou den; soms wekenlang, omdat dit energie- en concentratie bevorde rend zou werken. Voetbalsupporter neergestoken SOFIA (AFP) - Bij een voetbalwed strijd in de Bulgaarse tweede divi sie tussen Rila Stanke Dimitrov en Spartak Pleven, is een jonge voet balsupporter om het leven geko men. De man, die het duel met vrouw en kind bezocht, werd neer gestoken door zijn buurman toen hij de man vroeg wat minder hard te schreeuwen. bij een toernooi in Orleans. Donder dag treedt de ploeg andermaal i tegen Italië, vrijdag tegen Argenti- Tottenham aast op Brian Roy AMSTERDAM (GPD) - Totten- Twee jaar lang was er in Enschede geen betere en stond het publiek voor hem op de banken. Na z'n schitterende debuut vorig najaar ter e als een baksteen laten vallen. Pieter worstelt enorm met zijn weet Vonk. "Ik vind het ech- zaak als het publiek met Oranje tegen Italië kon Huistra zich tegen hem gaat keren. Hij heeft in het Twentse land helemaal geen twee jaar gespeeld, èn goed. Als je kwaad meer doen. In het vervolg op die interland in Rome haalde de ge boren Fries weliswaar regelmatig onvoldoende, geen supporter Geveinsd ham Hotspur aast op Bryan Roy. De die hem daarop aansprak. Dat beeld De verbazing van Vonk is geveinsd. Engelse club, afgelopen zomer rijk geworden door de verkoop van Chris Waddie aan Olympique Mar seille voor bijna 16 miljoen gulden, heeft de linkerspits van Ajax twee keer bekeken. Manager Terry Vena- bles reisde vorige week en zondag persoonlijk naar Twente en Eindho ven om Roy aan het werk te veranderde echter drastisch sinds Want: "Als je bij het Nederlands elf zijn mislukte vrijage met PSV. tal komt, sta je meer in de picture en "PSV heeft er natuurlijk niets word je een soort gemeengoed. Ver- mee te maken", weerlegt Huistra. "Toen die transfer niet doorging 22 heb ik alleen naar de voordelen ge- Maar misschien keken, en heb ik mij vervolgens zig geet echter niet, dat Pieter nog r Hij zal hier doorheen moeten. hij wel te hard be- vorm te komen, volledig geconcentreerd op Voorin is veel concurrentie, ik kan Twente. Iedereen valt daar nu op te- De Engelse belangstelling wordt rug. en dat vind ik knap irritant" mede gewekt doordat neo-interna- De fluitconcerten en cynische grenzen. Toch zeg ik tional Roy nog steeds niet met Ajax spreekkoren ('Huistra d'r uit') waar- gen Club Brugge zaterdagavond werd gevraagd Pieter beginnen" niet niet te lang accepteren dat niet goed speelt. Alles heeft z'n i al dat we te- gewoon met tot overeenstemming is gekomen over een langlopende verbintenis. Afgelopen vrijdag hadden Ajax en ___rr zaakwaarnemer Rob Jansen van de putatie te herstellen, wordt met de home wat sip achterom, "Maar het WCS daarover opnieuw een ge- week groter, sprek. Ajax wil Roy voor vijf of Pieter Huistra nog een typisch Nederlandse mentali- pa Cup-duel met Club Brugge, het teit. Je hoort het van alle spelers die debuut van Huistra in een Europese de top hebben gespeeld. Je hebt bekerwedstrijd. "Een doelpunt, of Bij het onderzoek van Sztajzel, dat werd aangeboden tijdens het jaarlijkse congres van de Europese Vereniging van Cardiologen in Ni ce, werden twee groepen atleten vergeleken. Beide groepen moesten een uur fietsen. De ene groep had twee uur eerder geslachtsgemeen schap gehad, de andere tien uur of meer van tevoren. Degenen die twee uur voor de op de fiets te leveren krachtsinspan ning de liefde bedreven, hadden een hartslag die per minuut zes tot tien slagen hoger was dan die van de tweede groep. Vijf minuten en tien minuten na het fietsen werd be keken in hoeverre de atleten zich hadden hersteld. Een verhoogde hartslag bleek de duurprestatie aan te tasten. „Als je een wedstrijd moet spelen, of als je een langeafstandlo- per bent, blijft je hartslag hoog (twee uur na de geslachtsgemeen schap)," aldus Sztajzel. Maar uit het onderzoek kwam nergens naar voren dat een langere periode van onthouding, zoals die door veel trainers wordt voorge schreven, enig effect zou hebben. Het wekenlang opsluiten in een Olympisch dorp, of het langdurig verblijf in een trainingskamp zon der fysieke afleiding, heeft geen en kele zin aldus de medicus. Sztajzel zei dat hij het idee voor het onderzoek had gekregen naar aanleiding van het wereldkam pioenschap voetbal van 1986 in Mexico. „De Westduitsers mochten hun vrouwen niet zien; de Fransen wel...", aldus de Zwitserse cardio loog. „De Westduitsers vroegen waarom zij dat privilege niet had den. Niemand kon (toen) het ant woord geven." De hooggeleerde onderzoeker had er de resultaten bij kunnen ne men: in de halve finales van het ge noemde wereldkampioenschap won de Bondsrepubliek met 2-0 van Frankrijk. ergste heb ik wat dat betreft wel fout maakt, wordt daar niet zo snel op mijn geval wel. Dat is CURSUS CAFÉBEDRIJF f295.- Zijn toch al broze zelfvertrouwen had. Bij Groningen heb ik dit ook al jaar inlijven. Volgens Jansen zit kreeg helemaal een knauw, toen eens meegemaakt; ik ben er dus al Roy (19) niet te wachten op een ver- Theo Vonk ten einde raad besloot een beetje aan gewend geraakt. Ja, huizing naar Londen: „Dan kan je hem naar de kant te halen. De sup- voetbalpubliek is hard, maar dat immers net zo goed, of eigenlijk be- porters kregen daarmee alsnog hun wist ik al. Hoge bomen vangen veel ter, bij Ajax blijven". zin en vierden Marcel Peeper als wind. Als iemand anders Dat beide partijen, al maanden in hun nieuwe idool. De vorig seizoen onderhandeling, elkaar nog steeds nog bejubelde international hadden niet hebben gevonden, moet vol gens Jansen niet als een teken aan t de wand worden beschouwd: „De ADVERTENTIE intentie om bij Ajax te blijven is er. Er zullen echter nog wel wat onder handelingen plaats gaan vinden. Het gaat namelijk niet om een door snee contract. De duur van de ver bintenis is maar een onderdeel, dat hoeft geen belemmering te zijn". Van interesse van Tottenham is de WCS'er niets bekend.'„Maar het zegt me verder niks. Zeker als het loopt hebben jonge, talentvolle spelers als Roy de. aanbiedingen voor het opscheppen. Ook in het buitenland weten ze wat er hier in Nederland op de velden rondloopt. En als dan ook nog het nieuws doorsijpelt dat zo'n speler nog in on derhandeling is, stapelen de clubs zich helemaal op". het ook gezien aan Gullit bij PSV" De renovatie van de ploeg en de aanpassing van de speelstijl.die de goede voorzet waaruit gescoord wordt, en je bent misschien ineens weer de man. Het zijn van die kleine s Cafébedrijf. Deze opleiding Binnenkort start in Alphen a/d Rijn en Leiden d( bestaat uit 10 wekelijkse avond of middaglessen De cursus kost totaal ƒ295,- en men kan zich nog aanmelden. Een vooropleiding is niet nodig en het Examen voor het Rijkserkende Diploma is op 4 januari. De zeer afwisse lende en beslist niet saaie cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommigen hebben jn hun achterhoofd om ooit nog eens een eigen Horecabedrijf(je) te beginnen. Ook is er een groot tekort aan gediplomeerd horeca- personeel! De lessen worden zeer levendig gebracht met o a. dia's, vrijblijvend wijn proeven etc. Ook bezoekt men gezamenlijk een Brouwerij Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco. Kantine, Bar, etc. beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. Voor een gratis Brochure of aanmelden, bel Stichting Horeca Onderwijs, postbus 1161 te Breda, telefoon 076-710078. mutaties tot gevolgd hadden, weegt dingen die je volgens Huistra zwaar in zijn na- nen helpen. Zo'n selectie 1 deel. "Balm speelde mij de bal in de voeten, daar schort het nu aan. Dat is ook het verschil met vorig sei zoen. Balm speelde controlerend, vulde de gaten en liet zich vaak ver terugzakken. Per Steffensen was het niet gewend om met buitenspe lers te spelen en heeft daardoor de neiging om de oplossing via het midden te zoeken. Dat is logisch als je altijd zo hebt gespeeld. Ik hoop echter wel dat het in mijn voordeel wordt bijgesteld. Want daar ben ik MIAMI (ANP) - De zegereeks i Nederlands elftal, daar was ik vori ge week ontzettend blij mee. Daar om had ik er zaterdag tegen Sparta ook extra zin in om iets te laten zien. Ik voelde me zelfs sterker dan tegen Ajax". Een snerpend fluitconcert was echter z'n deel. ALBERT GEESING wel afhankelijk Paul Haarhuis bij de open Ameri- Voorlopig heeft Huistra echter kaanse tennisstrijd in New York, genoeg aan zichzelf. "Als ik zie hoe die pas eindigde bij de nederlaag te- het op de training gaat", praat hij gen de Amerikaan Aron Krickstein, 1 zichzelf moed in, "komt het heus heeft de 23-jarige Eindhovenaar wel les a; verwijten. Natuurlijk, het kan stuk beter, maar zo ontzettend slecht gaat het nou ook weer niet". Europa-Cup sr goed. Ik weet dat ik er al- doen opstomen naar de 80e plaats doe, ik hoef me dus niets te op de maandag bekend geworden wereldranglijst. Haarhuis kreeg in New York niet alleen punten voor het bereiken van de vierde ronde (120), maar tevens bonus door de overwinningen Zijn hoop is gevestigd op het Euro- op de Nieuwzeelander Evernden e natuurlijk vooral op John McEnroe. De Eindhovenaar gaat op de we reldranglijst nu de rest van het Ne derlandse Davisbeker-team vooraf. Michiel Schapers staat een plaats la ger genoteerd. Mark Koevermans, die enige weken geleden Schapers afloste als beste Nederlander op de wereldranglijst, is teruggevallen naar de 86e plaats. Slechts één lid van de Davisbeker-formatie staat niet genoteerd bij de beste honderd. Tom Nijssen is gezakt naar de 114e plaats. DINSDAG 17.00-18.00 BBC 2: Bowls vanuit Water loo Crown Green. 18.00-19.00 SKY: What a Week, 19.00-20.00 SKY: Atletiek: Worldcup fina le vanuit Barcelona. 20.00-21.00 SKY: Paardesport: EK Mili tary te Burghley. 20.00-21.50 Super: Sport: European Snooker. 21.00-22.00 SKY: Golf samenvatting Open EK. 21.55-22.00 TV 5: Sport. 22.00-23.00 Super- Sport NBA-basket ball (Chicago-Detroit Eastern). 22.00-23.00 SKY: Autosport: GP van Italiö voor formule l-wagens. 23.00-00.00 SKY: Voetbal: Europacup. 00.00-01.00 SKY: WK Vijfkamp te Boeda- WOENSDAG 11.00-13.45 BBC 2: Bowls: vanuit Water loo Crown Green. 14.35-16.50 BBC 2: Bowls: vanuit Water loo Crown Green.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21