Extra maatregelen bij vervoer discogangers Het is een cadeau datje in Polen iets mag TV 10 en Veronique op Alphense kabel Alphen wil opslagdepot voor oude koelkasten Personeel Rijnoord stapt naar provincie DINSDAG 12 SEPTEMBER 1989 REGIO PAGINA 16 Dit weekeinde 'winterregeling' weer van kracht in Noordwijk VALKENBURG IN WILD-WEST SFEER NOORDWIJK - Zowel de Noordwijkse politie als de vervoersmaatschappij NZH hebben maatregelen getrof fen om het vervoer van discogangers in het week einde de komende winter maanden rustig te laten ver lopen. In hoeverre ook de portiers van de Noordwijkse bars en dancings hierbij worden ingeschakeld, is nog onduidelijk. Enkele weken geleden zeiden de buschauf feurs weinig vertrouwen te hebben in de portiers, waar door volgens M. van der Jagt van de Stichting Promotie De Noordwijkse korpschef E.F. Noordwijk de animo van de Wegman. «oio Hoiv»,t> portiers aanzienlijk is ge- de afgelopen zomermaanden nog slonken. wel eens uit de hand. Morgen wordt er overleg ge pleegd tussen SPN, horeca-onder- de portiers in hoeverre irvice weer kan worden voortgezet. Directeur M. van der Jagt van de SPN is over de uitkomst van het overleg niet al te pessimis- NZH, de Noordwijkse politie en de tisch gestemd. "De horeca-onderne- Komend weekeinde gaat het v terregiem' voor de horeca in Noord- de "extra wijk weer in en moeten de bars en dancings om 01.00 uur in plaats van 02.00 uur de deuren sluiten. De Stichting Promotie Noordwijk be- portiers zullen, net als v brengt. Hij heeft hart voor zijn werk en accepteert dit zonder morren". Omdat extra uren buiten de nor male werktijden, extra geld kost, heeft Wegman zich genoodzaakt ge zien op de begroting van de politie te gaan schuiven. "We hebben dit jaar nog incidentele meevallers. Het oude bureau wordt vervangen door nieuwbouw, dus zijn vervangings investeringen niet nodig. Ook gaat de automatisering pas vanaf begin 1990 echt veel geld vragen. Dat bete kent dat we financieel gezien er dit jaar nog wel uitkomen. Hoe het de komende jaren moet, is nog niet duidelijk". De korpschef benadrukt in dit licht nog eens de noodzaak van extra agenten voor zijn korps. De overheid kijkt zijns inziens bij het vaststellen van de toegestane korpsomvang, te weinig naar de bij zondere omstandigheden die in de bloemenbadplaats gelden. Wegman heeft er alle vertrouwen in dat het de komende wintermaan den goed zal verlopen waarbij hij uitgaat van de medewerking van de portiers. De politieman wil de wat rustiger tijd aangrijpen om in sa menwerking met de NZH en de ho- reca-exploitanten te zoeken naar een structurele oplossing voor de zomermaanden. VALKENBURG - Wild-west-sfeer dezer dagen in Valkenburg. In sportzaal De Terp in het Rijndorp is ter verho ging van de feestvreugde ter gelegenheid van de paardenmarkt een saloon ingericht. Het initiatiefis afkomstig van Terp-exploitant Peter van de Laar, die een organisatiebureau uit 's-'Hertogenbosch de opdracht gaf om er iets aardigs van te maken. Overigens is Van de Laar niet geheel tevreden met de geleverde prestatie van het bureau. "In totaal was ik 4.900 gulden kwijt, maar daarvoor heeft de organisatie maar de helft geleverd dan ze hadden toegezegd", aldus een te leurgestelde exploitant. D. Tieman van het organisatiebureau ging gisteravond na veel heen en weer-getelefoneer toch nog akkoord met een regeling van de problemen. "Er was sprake van een misverstand", aldus de Brabander. "We hebben het in alle rust met Van de Laar opgelost". Een lezing die niet geheel door de Valkenburgse exploitant wordt onderschreven. "Alles bij elkaar voelen wij ons toch nog wat belocht". (foto Dick Hoogewoning) nadat gedurende de zomermaanden het busvervoer niet altijd even vlek keloos is verlopen, raden z.eh over extra maatregelen ge winter het gevai waSi een kwar. tier voor sluitingstijd alvast het MUd DUi> licht aandoen en de muziek uitzet- Ook de busmaatschappij heeft aan- ten, zodat niet iedereen precies te- vullende maatregelen getroffen om Afgelopen winter begeleidden de gelijkertijd de straat op gaat. Bo- goed de winter door te komen. Be- portiers van de Noordwijkse hore- vendien worden de bezoekers ge- langrijk punt is volgens rayonchef ca-gelegenheden de barbezoekers maand zich op straat rustig te gedra- R. van Marsbergen de inzet van een de bushalten. Dat resulteerde gen Ik verwacht dat de exploitan- extra bus van Noordwijk naar Lei- ip gg|g«i::i_ den óm 01.00 uur. Vorige winter i die tijd geen bus. Omdat de bars en dancings om 01.00 uur sluiten, moeten de jongelui 20 mi nuten op straat 'zoet brengen'. "Dat veroorzaakt natuurlijk de nodige bij de zaken. gelijking tot vorig jaar, structureel overlast. We willen het vertrek van het wegvallen mé£r mensen op straat op zaterdag- de bar- en dancingbezoekers nu ver- - Wegman: snellen en spreiden door deze extra de dienst- busdienst", zet Van Marsbergen uit- elke zater- een. Daar blijft het echter niet bij. De aanzienlijke vermindering ten hun portiers ook wel de overlast. In de zomermaan- zuiien krijgen tot de bushalte de ging den sluiten de horecazaken later en kon de begeleiding passagiers van de laatste bus niet zaak in de gaten te houden". Extra langer worden voortgezet omdat de De Noordwijk politie brengt, i deze extra begeleiding, liep het avondi Korpschef E.F. Wegman "Door verschuivingen roosters kunnen we n dagavond 13 tot 15 agenten op straat Dief gearresteerd na wilde achtervolging hebben. Vorige winter lag dat met ondersteuning van NZH-buschauf- 10 tot 12 agenten, aanzienlijk lager". de problemen rond de bussen ALPHEN AAN DEN RIJN - Een leiding 1 25jarige Alphenaar is gistermiddag "Door de bij een flat aan de Uranusstraet aan gehouden na een wilde achtervol ging. De feurs door controleurs wordt uitge- Voigëns° Wegman zijn niet afleen breid. Bij het instappen zullen altijd rond de bussen aan- controleurs aanwezig zijn. Boven- deze verschuiving, dien wordt elke bus die op zaterdag- ademanalyse-ap- nacht uit Noordwijk vertrekt, ge volgd door een NZH-controleur in een personenauto. In hoeverre de maatregelen af- Proef rouleerkanaal uitgesteld de proef in een later stadium toch voorstel en Progressief Alphen-lid doorgaat, wordt uitgezonden vanaf H. van der Zanden onthield zich van het Sky Channel-kanaal. Deze zen- stemming. PvdA'er Jvan Zoest der trekt zidh per 1 januari volgend stond ook niet echt te trappelen van jaar terug van de Europese markt. enthousiasme. "De maatschappelij- TV 10 en RTV werden niet door ke druk is nu eenmaal groot. Ik alle commissieleden van harte wel- vraag me wel af of we hiermee geen kom geheten. G. Verdoes risico nemen". Van Zoest doelde Radio Television Luxembourg. Als (RPF/SGP/GPV) stemde tegen het hiermee op het feit dat het ministe- ALPHEN AAN DEN RIJN - Dé ge meente Alphen laat de commerciële televisiezenders TV 10 en Radio-Te levision Veronique (RTV) toe op het plaatselijk kabelnet. De commissie financieel-economische zaken stemde gisteravond in met het voor stel om 80.000 gulden uit te trekken voor het openstellen van een zes tiende kanaal. Naar alle waarschijn lijkheid zendt RTV al per 2 oktober uit en is TV 10 vanaf 28 oktober te ontvangen. Met deze uitbreiding van het pro grammapakket wordt de proef met het rouleerkanaal voorlopig opge- doorgaat, wordt uitgezonden vanaf H. van der Zanden onthield zich schort. Bedoeling hiervan is, dat de Alphense kijker zelf bepaalt hoe het vijftiende kanaal wordt ingevuld. Daarbij heeft de abonnee de keuze uit de Engelse popzender MTV, het Italiaanse televisiestation RAI ALPHEN AAN DEN RIJN - De kosten voor een opslagdepot in Al phen van afgedankte koelkasten bedragen twee dubbeltjes per inwo ner. Vergeleken met de verwachte stijging van de reiningingsrechten in de nabije toekomst is dit bedrag volgens burgemeester en wethou ders van geringe betekenis. B en W zijn voorstander van het plan van de provincie Zuid-Holland om een 'inzamel- en aftapcircuit' van koelkasten tot stand te bren gen. Het doel van dit circuit is om de milieugevaarlijke cfk's en olie op een hygiënisch verantwoorde wijze uit de koelmotoren af te tappen en te verwerken. Voor een deel wordt recycling toegepast. Aangezien de inzameling en ver werking van afval in de nabije toe komst aanzienlijk meer gaan kosten dan nu het geval is, zullen in ver band daarmee de reinigingsrechten eveneens stijgen. B en W nemen deze verwachte in ogenschouw én m de extra kosten voor de inzameling, opslag en aftap van de koelkasten een 'marginaal bedrag'. rie van WVC TV 10 en RTV alleen toegang tot dé Nederlandse ether geeft, als ze kunnen aantonen een buitenlandse zender te zijn. De PvdA'er haalde hierbij ook de brief van de Vereniging van Exploi tanten en-, machtiginghouders van Centrale Antenne Inrichtingen aan (Vecai). Volgens de brief zijn com merciële zenders nog niet toege staan, maar zolang gemeenten ver der niets horen, is er niets aan de hand. "De brief riekt naar insubor dinatie", zo vond wethouder K. Mollema (CDA/financiën). Deson danks was dat voor hem geen reden de commerciële zenders te weren, omdat de liefhebbers TV 10 en RTV ook via schotelantennen kunnen ontvangen. "En ik heb er geen be hoefte aan dat de gemeente straks vol schoteltjes komt te staan", aldus Mollema! paratuur kunnen we meer werk i ken van bestrijding van het rijden betrapt tijdens onder invloed. Wil je dat serieus winkeldiefstal. Nadat hij het aanpakken, dan zul je ook daarvoor doende zijn, kan Van Marsbergen personeel had geslagen en ge- extra mankracht moeten inschake- pas over enkele weken beoordelen, schopt, gooide hij nog een straat- len". Evenals korpschef Wegman vindt steen door de winkelruit. Voor de politieman in dienst bij de rayonchef het méér dan nodig op Aan de harfd van het signalement het Noordwijkse korps betekent de korte termijn een definitieve oplos- 'Hartbewakmg moet geheel in Alphen blijven' kon de politie opmaken ging. Zeven man politie belden bij zijn flat. De man vluchtte door ayond 'de klos' langs de galerijflat van de zesde dienstregeling dat iemand sing voor de zomermaanden te de twee weken een zaterdag- den. "Wellicht moeten we overgaan andere indeling van de rit- m Korpschef Weg- stelt niet zonder tevredenheid ten op zaterdagavond. Daar zijn dieping via de vijfde naar de vierde vast dat dit niet op grote weerstand nog niet uit. Duidelijk is in elk geval verdieping te springen. "Niemand stuit. "De Noordwijkse agent weet dat de ad-hoc-ingrepen zullen moe woord- dat dienst doen in een toeristencen- ten worden omgezet i zoiets doen", aldus voerder van de politie. De uiteindelijk aangehouden. trum als dit, extra i einde avonds met zich i i het week- partijen bevredigende structürele oplossing". ALPHEN AAN DEN RIJN - De medische staf en ondernemings raad van het Alphense ziekenhuis Rijnoord hebben bij de provin cie bezwaar gemaakt tegen het medisch functieplan dat vrijdag door de ziekenhuisbesturen is ondertekend. In het plan voor de fu sie met het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp is bepaald dat de kinderafdeling en acute hartbewaking in Alphen mogen blij ven maar de specialisten en OR willen zich inzetten voor een com plete hartafdeling. Alpheuse priester Van Moorsel terug van zesdaagse reis naar Polen ALPHEN AAN DEN RIJN - De in Alphen wonende priester P. van Moorsel is terug van zijn zes daagse reis naar Polen, waar hij het geld dat door de Bonifacius- parochie was ingezameld, heeft afgegeven. Het bedrag was naar boven afgerond op 850 dollar. Bo vendien heeft hij de basis gelegd voor het uitwisselingsprogram ma tussen de Bonifaciuskerk en de Poolse parochie Maria Konin gin van de Poolse Martelaren. Een aantal broeders uit Alphen is uitgenodigd om naar Polen te ko- door Mark van der Kruyk "Het is een cadeau dat je iets mag geven", zegt Van Moorsel. "Het was een idee van pastoor Velt- huyse om een inzamelingsactie te houden. Ik heb het geld afgege ven aan de pastoor van de paro chie, Krzysztof Jackowski, die het bedrag zal besteden aan de bouw van een kerk in de buurt van Warschau. De'Polen kunnen het geld goed gebruiken, want ze zijn erg arm en de staat werkt eer der tegen dan mee. Na een mis die ik daar heb opgedragen, heb ik nog gebeden. Maar toen ik zei 'Geef ons heden ons dagelijks brood', realiseerde ik me hoe duur het brood in Polen is. En toen dacht ik even: ze hebben het wel hard". Luidsprekers "De Poolse overheid heeft de bouw van een kerk heel lang te gengehouden. Ik heb nog een foto uit 1986, waar de biecht op straat wordt afgenomen. Toen heeft de gemeenschap daar zelf een kapel gebouwd, een soort noodkerk. Maar die is veel te klein. Tijdens de diensten volgen honderden Polen de mis buiten in de kou via luidsprekers. Daarom willen ze nu een echte kerk bouwen. De mensen werken daar zelf in hun vrije tijd aan met de hulp van een klein groepje vaklui. Volgens Kr zysztof is de kerk over acht jaar af'. De contacten van Van Moorsel met Polen dateren al uit 1966. Van Moorsel, die ook hoogleraar in de kunstgeschiedenis is, reisde toen naar het rijksmuseum van War schau om de Poolse opgravingen uit Ashwan te bekijken. Sinds dien gaat hij regelmatig naar Po len. "De Polen spreken me zeer aan. Vooral hun warme gevoel, de devotie en de volledige overgave aan het katholicisme, vind ik heel bijzonder". Van Moorsel vindt dat het westen meer moet geven dan woorden. "Wij hebben des tijds de Marshallhulp gehad. Nu moeten we op onze beurt solidair zijn met de Polen". Partnerschap Naast materiële uitwisseling t moeten andere r e Bruyn) hoopt Van Moorsel ook op een geestelijk partnerschap. Hij denkt dat de mensen in beide lan den van elkaar kunnen leren dat er verschillende vormen van ka tholicisme zijn. "In Polen heeft het geloof een hele andere functie dan in Nederland. De problemen in Polen zijn groot. Het alcoholis me bij voorbeeld is daar enorm. De mensen klampen zich vast aan het geloof. Bovendien heeft de kerk in Polen de identiteit van de Polen bewaard, wat van de lands- grensen niet kan worden gezegd. Het katholicisme is in Polen ook sterk gebonden aan het karakter De Polen zijn heel veerkrachtig en gastvrij. Het zijn voortreffelijke mensen. Voor hen is het weer interessant om te zien hoe het Christendom wordt beleden in een geïndustrialiseer de samenleving". "Wat veel Nederlanders niet weten is dat er'tijdens de Slag om Arnhem een hele brigade Polen is omgekomen. In Polen kent ieder een de Slag om Arnhem. Daar leeft de Tweede Wereldoorlog nog heel sterk bij de mensen. De naam van de Poolse parochie Ma ria Koningin van de Poolse Mar telaren is ook een ode aan de ge sneuvelde soldaten uit die oor log". Contacten Toen hij zaterdag voor een week terugkwam in Nederland en de volgende dag in Alphen een mis opdroeg, viel het Van Moorsel na afloop tijdens gesprekken op, dat veel mensen in deze regio contac ten in Polen hebben. "Tijdens de mis had ik verteld hoe de mensen daar leven. Na afloop zeiden veel Alphenaren tegen me: we moeten ze echt helpen". Pastoor van Moorsel gaat nog van gedachten wisselen met zijn collega Velthuyse, die nog op va kantie is, over zijn ervaringen in Polen en de vorm van het uitwis selingsprogramma. Wanneer hij weer naar Polen gaat, weet hij nog niet. "Ik ben verspieder ge weest, nu moeten andere mensen van de Bonifacius gaan". "We gaan nu door middel van de po litiek op provinciaal niveau druk uitoefenen voor het behoud van een complete hartafdeling. Het gaat om de kwaliteit van de gezondheids zorg in Alphen. Die moet gewoon op peil blijven", aldus voorzitter van de staf, H. Hornstra-Limburg. Vorige week reageerden OR en 'Specialisten 'gematigd positief op het plan maar nu zijn toch twee be zwaarschriften verstuurd naar de provincie. In de brieven wordt gere ageerd op het Ziekenhuisplan regio Zuid-Holland Noord waarin de bed denreductie staat aangegeven. Van Kinderen helpen politie bij aanhouden dief ALPHEN AAN DEN RIJN - Kin deren hebben gistermiddag in Al pen meegeholpen aan de aanhou ding van een 22-jarige dief. De man had een autoradio gestolen en op weg naar huis werd hij achtervolgd door enige kinderen en later door verschillende volwassenen. Uit het signalement bleek dat de man een bekende was bij de politie. Hij werd aangehouden en legde gis teren tegen middernacht een ver klaring af. Leidse gewond in Rijnsburg RIJNSBURG - Een '22-jarige vrouw uit Leiden is gistermiddag gewond geraakt bij een verkeerson geval op de Rijnsburgerweg ter hoogte van de Floralaan in Rijns burg. De vrouw reed op een brom fiets en schrok volgens de politie van Rijnsburg van een plotseling naar links uitwijkende fietser. De Leidse reed tegen een paal en viel. Ze is met gekneusde ribben en enkel voor onderzoek naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. de hartbewaking zouden drie van de zes bedden moeten verdwijnen. Vandaag beraadt de medische staf zich met juridische adviseurs op 'verdere stappen'. Voorzitter Hornstra: "Wij reage ren op de medische consequenties van de plannen. We gaan er medisch kwalitatief gezien op achteruit als hartpatiënten niet voor langere tijd bij ons kunnen worden opgevan gen". Hornstra is met de OR bang voor een leegloop van het personeel. "Goed en hoog geschoold personeel voor hartbewaking is moeilijk te krijgen. Wij hébben dat personeel in huis. Maar velen hebben inmiddels te kennen gegeven te vertrekken als ze hun kennis niet op peil kunnen houden. Dat is het gevolg als een deel van de hartzofg vertrekt naar Leiderdorp". Leegloop OR-voorzitter H. Joha laat zich in dezelfde bewoordingen uit over het verdwijnen van de CCU (coronary care unit). "Ons hoog geschoolde personeel is bang en boos. Bang voor hun banen en voor het verdwij nen van de kennis die ze hebben". Hoofdverpleegkundige van de hart bewaking, R. van Roemburg, is met Joha van mening dat het personeel in de toekomst slechts beperkt zijn vak zou kunnen uitoefenen in Rijnoord. "We zijn verontrust. Van de twaalf verpleegkundigen met CCU-aantekening heeft een aantal te kennen gegeven te vertrekken. Die leegloop komt de kwaliteit van ons ziekenuis uiteraard niet ten goe de. Bovendien begrijp ik niet welke bezuiniging het plan voor Rijnoord oplevert. Met drie bedden op onze afdeling heb ik toch weer twaalf for matieplaatsen nodig voor de 24- uursdiensten. Waar moet die bezui niging dan vandaan komen?", zo vraagt hij zich af. De OR, staf en verpleegkundigen van de hartbewaking blijven bij hun standpunt dat in een groeige- meente als Alphen Rijnoord com pleet moet blijven. Zij willen daar over nu een uitspraak van de pro- Vrijdag worden de bezwaar schriften besproken in de provinci ale adviescommissie. Half oktobei kunnen OR en staf hun standpun ten toelichten tijdens een hoorzit ting. DINSOAG 12 SEPTEMBER Alkemade viering Oranjefeesten: bridge drive in 't Veen. Roelofarends- veen, aanvang 20.00 uur. Leiden wandeling door de Leidse Hout olv een gids. aanvang 19.00 uur bij het Theehuis. icumenisch avondgebed inschrijven' het LAK, van 19.00 tot 21.00 uur in het Centraal Faciliteitengebouw, Cleveringaplaats. Leidato Huishoudshow in de Groenoordhallen, van 19.00 tot 22.30 uur. lezing Leidse Weer- en Sterre- kundige Kring over 'De grote schaalstructuur van het heelal' door dr. E. van Kampen, aanvang 20.00 uur in de collegezaal van de Sterrewacht. Kaiserstraat. jubileumproductie 'Dolce di Sposa', door muziektheater LAK. aanvang 21.00 uur in de parkeer garage ringaplaats. WOENSDA' Cleve- •ENSDAG 13 SPTEMBER 19.001 inschrijven voor cursussen in het LAK. van 19.00 tot 21.00 uur in het Centraal Faciliteitengebouw, Cleveringaplaats. Leidato Huishoudshow in de bijeenkomst Leidse Werkgroep Uitkeringsgerechtigden FNV voor mensen met een uitkering, aan vang 14.00 uur in gebouw Aktief. Berlagestraat 1 tweede deel drieluik-marathon van de loopgroep NL...ML, over 14 km, start vanaf 19.30 uur bij volkstuincomplex Cronesteijn. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen. Gerestraat 20. tel: 121554. jubileumproductie 'Dolce di Sposa', door muziektheater LAK, aanvang 21.00 uur in de parkeer garage LAK-theater, Cleve ringaplaats. Leiderdorp dia-lezing Nederlandse Chris ten Vrouwenbond: 'Smit-Tak, zee sleepvaart', door1 M. de Rooy, aanvang 19.45 uur in de Schep* pingskerk, Van Poelgeestlaan. Leimuiden lezing meditatieleraar Rom de Bruijn, aanvang 20.00 uur, café De Keizer. Valkenburg paardenmarkt aanvoer om 6.00 uur, gewone markt vanaf 10.00 uur, diverse aktiviteiten van af 12.00 uur. Voorschoten rondleidingen om 14.00 en 15.30 uur, Kasteel Duivenvoorde, Veurselaan. DONDERDAG 14 SPTEMBER Alkemade feestweek met optocht, Roelo- farendsveen, aanvang 19.00 uur. Alphen winter- kinderkledingbeurs, buurtcentrum Elckerlyc, van 20.00 tot 21.30 uur. Leiden inschrijving voor uitreiking Ha ring en Wittebrood, van 16.00 tot 21.00 uur in de Stadsgehoorzaal. jubileumproductie 'Dolce do Sposa', door muziektheater LAK, aanvang 21.00 uur in de parkeer garage LAK-theater, Cleve- The Sjelter 20.00 tot 22.30 klaverjassen De Buitengewo nen. aanvang 20.00 uur, Freriks- hof. Winkelhof. klaverjas- en sjoelavond Con Bravura, aanvang 20.00 uur in clubgebouw. Beukenschans. CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18