Groene golf Willem de succesvol 'Te hard rijden heeft nu geen zin meer" 'Tijdgebrek raadsleden leidt tot een passieve en volgzame houding' Fietser gewond Korfbal Dagopvang voor ouderen staat op losse schroeven 'U denkt in de eerste plaats aan gas, ik aan de verkeersveiligheid' DINSDAG 12 SEPTEMBER 1989 LEIOEN LEIDEN De poging om een 'groene golf in te stellen op de Willem de Zwijgerlaan is volgens verkeersambte- naar Kwestro van de ge meente Leiden geslaagd. Wie nu het kruispunt Willem de Zwijgerlaan/Sumatra- straat met een vaartje van 50 kilometer passeert, kan, zon der voor rode lichten te hoe ven wachten, twee minuten later de Schipholweg op draaien. Ook in de andere richting zijn de verkeerslich ten op de Willem de Zwijger laan op elkaar afgesteld. Het instellen van de lichten le verde in april de nodige pro blemen op. Op de zijwegen van de Willem de Zwijger laan ontstonden lange files. door Willem Spierdijk De Leidse politie heeft volgens Kwestro aangedrongen op het in stellen van een groene golf. Regel matig werd op de Willem de Zwij gerlaan veel te hard gereden. Het was zelfs zo dat automobilisten die bij de Sumatrastraat de Willem de Zwijgerlaan opdraaiden alleen als ze een vaartje van zo'n 80 a 90 kilo meter per uur hanteerden bij de Marnixstraat op groen licht kon re kenen. Door de groene golf heeft het te snel rijden op de doorgaande route nu geen zin meer. "Ik heb ook het idee dat het merendeel van de automobilisten langzamer rijdt", al dus Kwestro. De verkeersambtenaar zegt dat de gewijzigde afstelling van de ver keerslicht-installaties ook andere redenen heeft. "De grote stroom au to's over de Willem de Zwijgerlaan Laurens Beijen bij afscheid LEIDEN - Raadsleden in Leiden kunnen naast hun politieke werk geen volledige baan meer heb ben. Tijdsgebrek is het excuus dat het meest door raadsleden wordt aangevoerd ter verdedi ging van een passieve en volgza me houding. Laurens Beijen (PvdA) zei gis teren bij zijn afscheid van de Leidse politiek 'het gevoel te heb ben dat we als raadsleden teveel achter de ontwikkelingen aanlo pen'. Volgens Beijen geldt dat niet alleen voor de oppositie maar r evenzeer voor de partijen die deel uitmaken van het Leidse college van B en W. "Wanneer wordt er sies nu eens echt grondig over de belangrijke ontwikkelingen op allerlei terreinen doorgepraat? Wordt er niet veel te braaf ge wacht totdat het college eens met een stuk over een bepaald onder werp komt? Het antwoord is na tuurlijk tijdgebrek. Voorzover dat tijdgebrek bij ambtenaren be treft, denk ik dat we af moeten van de gedachte dat het raads werk in deze stad iets is datje zou moeten kunnen combineren met een volledige dagtaak", aldus Beijen. Beijen, die in de raad wordt op gevolgd door Tjeerd van Rij, ging in zijn afscheidsrede nog uitge breid in op zijn politieke verle den. In de jaren '70 was hij lid van de PPR en ook voor die partij raadslid. In 1980 beëindigde hij zijn lidmaatschap van de raad om twee jaar later als lid van PvdA te rug te keren. Volgens Beijen vertrok hij by de PPR toen bleek dat van de be reidheid om bestuurlijke verant woordelijkheid te dragen steeds meer afnam. In de jaren '70 wilde de PPR zowel landelijk als plaat selijk deelnemen aan het bestuur. "Dat heeft tot resultaten geleid waar ik als oud-PPR-lid nog steeds trots op ben". De laatste tien jaar heeft de PPR ervoor gekozen niet mee te besturen en de handen schoon te houden. En dat is nooit de bedoe ling geweest, meende Beyen. "Ik ben sinds de oprichting in 1968 lid geweest van de PPR, en ik kan u verzekeren dat de oprichters niet beoogd hebben een margi naal partytje te creeëren aan de zylijn van het politieke bedrijf', aldus Beijen, die wees op de situ atie in Leiden waar de PPR door mee te besturen de meeste resul taten heeft geboekt. Laurens Beijen wordt het snelst afgevoerd met be hulp van een groene golf. Boven dien kost het veel energie als het au toverkeer steeds moet stoppen en leveren de auto's ook nog eens extra luchtvervuiling op wanneer ze steeds voor een verkeerslicht moe ten stoppen". Mag de groene golf dan gunstig zijn voor het verkeer op de Willem de Zwijgerlaan, voor de automobi listen die vanuit.de Merenwijk ko men, is de regeling minder prettig. "Een groene golf is een starre rege ling. De installatie reageert niet meer op het verkeer. Iedere rijrich ting krijgt een vaste tijd met groen licht toegemeten", zegt Kwestro. Dwarsroutes Toch gaat de gemeente proberen de regeling zo te verbeteren, dat er met het aanbod van verkeer afkomstig van de 'dwarsroutes' rekening wordt gehouden. Ook wordt ge poogd een oplossing te vinden voor het busverkeer. Omdat de bussen moeten stoppen by haltes, missen zij eigenlijk altijd groen licht by de verkeerslichten. NZH-chef Leeu- wenburgh heet al aangekondigd te onderzoeken of de rijtyden op de Willem de Zwijgerlaan langer zyn geworden. Behalve de Willem de Zwijger laan krijgt ook een andere belangrij ke route binnen afzienbare termijn een groene golf. Na de reconstructie van de kruising Churchilllaan/Vijf Meilaan worden ook daar de ver keerslichten dusdanig afgesteld, dat de automobilisten op de Chur- chilllaan bij een snelheid van 50 ki lometer groen licht hebben. Dat geldt overigens alleen voor de krui singen met de Telderskade en de Vyf Meilaan. Bij de Kennedylaan kunnen de auto's weer voor rood komen te staan. Kwestro: "De af stand tussen Vijf Meilaan en Kenne dylaan is te groot om nog een groe ne golf in te stellen. De auto's gaan te ver uit elkaar rijden, zodat goede afstelling van de verkeerslichten niet mogelyk is". Programmeren Het programmeren van de ver keerslichten geschiedt vanuit het Stadsbouwhuis. Alle installaties zijn met de computer aan de Lange- gracht verbonden. Kwestro noemt het afstellen van de verkeerslichten een flink gepuzzel. "Voordat ik met het programmeren begin, ry ik de- routes eerst zelf. Voor het instellen van de groene golf op de Willem de Zwijgerlaan, heb ik die route eerst wel tien keer gereden. Toen bleek het uiteindelyk toch niet goed te werken". Het vinden van storingen bij de verkeerslicht-installaties vergt soms uren tyd. "Als een verkeers licht dagelyks uitvalt, is het vinden van de programmeerfout meestal niet moeilijk. Het kan echter zijn dat er zo'n kleine fout is gemaakt, dat een installatie eens in de zes maanden kuren vertoont. Het is dan echt niet gemakkelyk om die fout te vinden". De apparatuur wordt volgens Kwestro wel steeds minder sto- ringsgevoelig. "De oude automaten waren dat wel. Het duurde soms drie, vier dagen voordat een stro- ring was verholpen. By de nieuwe apparaten komt het vaak aan op het Ook LVI voor bedrijventerrein in Oostvlietpolder LEIDEN - Ook de Leidse Vereni ging voor Industrie (LVI) op het in richten van een bedrijventerrein in de Oostvlietpolder. Op die manier kunnen in Leiden meer mogelijkhe den worden geschapen voor indus triële bedryven, groothandel, distri butie en opslag. Zo kan volgens de LVI worden voorkomen dat de Leidse economie zich onevenwich tig ontwikkelt, aldus de organisatie in een brief aan de politieke partyen in Leiden. De LVI dringt er bij de partyen ook op aan in hun verkiezingspro gramma's aan te dringen op een ver betering van de bereikbaarheid van de stad. Voorts pleit de vereniging voor de aanleg van rijksweg 11- west, protesteert ze tegen vertra ging van de aanleg van de rijksweg 11-oost en meent ze dat bedrijven de mogelijkheid moeten krijgen om grond in Leiden te kopen. LEIDEN - Een fietser is gistermid dag gewond geraakt na een ongeval op de Ommedijkseweg. De 55-jarige man uit Leiden wilde rechtdoor rij- den toen naast hem een vrachtauto rechtsaf sloeg. De bestuurder van de vrachtauto, een 44-jarige man uit Katwyk, zag de fietser over het hoofd. De Leidenaar is tegen de vracht auto aangekomen en moest met een hersenschudding naar het Acade misch Ziekenhuis worden overge bracht. Lezers Schrijven Verkeersambtenaar Kwestro: "Afstellen van verkeerslichten is een flink gepuzzel" vervnagen van één vitaal onderdeel. Dat is in korte tijd gebeurd". By de verkeerslicht-automaten van het eerste uur komt echter weer een probleem kyken. "Er zijn in Ne derland nog maar drie of vier mon teurs, die die dingen kunnen repa reren. Het kan soms wel eens even duren, voordat een reparatie is ver richt". Daarnaast zijn verkeerslichten ook nog wel eens het doelwit van vandalen. Kwestro: "De lampen worden uit de lichten gestolen, of ze worden met stenen bekogeld. We hebben dat bijvoorbeeld veel gehad op de hoek Hoge Rijndyk/Meerbur- gerkade. Maar dat is na een tydje weer een stuk minder geworden". Ouders Op Herhaling Vanaf deze maand geeft Ouders Op Her haling weer cursussen Nederlands, En gels, Frans, Spaans, Duits, rekenen, al gemene ontwikkeling en studiebegelei ding. Ook zijn er speciale cursussen voor mensen die verder willen leren, een be roepsontwikkeling willen gaan volgen, die willen leren typen en brieven schrij ven. Voor buitenlanders heeft Ouders Op Herhaling cursussen Nederlands. Voor meer informatie tel. (071) 123069, Oude Rijn 44-b. Bingo-avond Buurthuis Groenoord (Pasteurstraat 23) organiseert op donderdag 14 september een bingo-avond. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Eettafel Met ingang van 14 september is de Open Eettafel van Dienstencentrum Mor- schwijck (Topaaslaan 19) drie keer per week geopend (maandag, dinsdag en donderdag) van 12.00 tot 13.30 uur. Wijkbewoners van 55 jaar en ouder kun nen op die dagen samen met anderen de middagmaaltijd gebruiken.. De laatste donderdag van de maand is er een pan- nekoekenmaaltijd. Wie mee wil eten moet dat dezelfde dag doorgeven voor 10.30 uur. tel. f071) 766436. Zeeheldenfeest Het tijdelijk buurthuis aan de Ooster straat 5-a wordt op 16 september ge opend. Er is een feestelijk programma met voor elk wat wils: een optocht en mu ziek door de buurt, rad van avontuur, grabbelton en schminken voor de klein tjes, een vrije markt voor de jeugd tot 12 jaar, een fototentoonstelling en demon straties van cursussen. De officiële ope ning vindt plaats om 10.30 uur. Homeopatie Op woensdag 20 september start een cursus klassieke homeopatie voor vrou wen in het vrouwencentrum aan de Dou- zastraat 43. De cursus omvat 7 woens dagavonden en kost 100 gulden. Voor meer informatie: tel. (071) 131529 (me vrouw A. Ouborg). Open dag Buurthuis Morschwijck (Topaaslaan 19) houdt op woensdag 13 september een open dag met kindertheater, demonstra ties en informatie over cursussen. Van 15.00 tot 16.30 uur verzorgt kinderthea ter Splinter een voorstelling. Van 17.00 tot 19.00 uur kunnen volwassenen zich inschrijven voor de verschillende groe pen en cursussen (o.a. Frans. Spaans, Engels, yoga, naailes, discogym, de vrouwengroep, schaakclub, klaverjas- club en tafeltennis). 55-plussers Buurthuis Vogelvlucht (Boshuizerlaan 5) begint op de dinsdagmorgen met specia le bijeenkomsten voor 55-plussers. Op 19 en 26 september spreekt de Leidse bioloog G.J. de Bruyn over het ontstaan en de natuur van Leiden. Afsluitend wordt een wandel- en fietstocht georga niseerd. Aanvang: 10.00 uur (zaal open vanaf 9.30 uur). Toegang f 1,00. Lakenhal De Lakenhal geeft zondag 17 september een gratis rondleiding langs de vaste col lectie van het museum. Aanvang 15.00 uur. Het museum is 's zondags geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Burgerlijke Stand LEIDEN - Gehuwd: A.E.D. El-Ghazali en F. Bijkerk, H.J.F. de Jong en C.M. Klinkhamer. A. Blok en A. Rodrigues Evora, R.J. Franken en C.M.A. Heemskerk, F.A.M. Schermer Voest en P.A.M. van Elburg, M.J. Karlas en G.M. Mole naar, R. van der Linden en M. Willemsen, H.J. Noordervliet en A. Oudshoom, H. Mast en J. de Water, C.J. Vrolijk en D.V.J.M. van der Linden. A. Boumlal en I.H.J, van Dam, G. van Driel en D.E. van der Veere, K.S. Kwestroo en C. Boer, J.A. Boon en A. de Graaf, N.L.M. Gootjes en I.M.C. de Jong, H.J. van Putten en S. Mole naar, J.M. Oudshoorn en S.C. van de Luitga- ren. J.W. Gossink en C M. Vaessen, M.H. Muntinga en J.A. van der Slik, J.C.J.H. Sjardijn en J.M. Knol. L.H.W.H. Aelvoet en A.J. Rotte veel, J.H. Pen en A.P. Delfos. W. de Clercq en J.A. Agelink van Rentergem, E.H. van der Poest Clement en A.H.H.F. van de Langkruis, M.J.L. Rommelswaard en H.M. van der Laan, J. Torruella Vila en I. Mazurel. P. te Lintei Hek- kert en C.R. Santos Ferreira de Castro, W.F. van den Berg en A. van Roon. M.J.C. Heems kerk en Y.A.M. Albers, H. Versluis en C.E.N. van den Berg. LEIDEN - Overleden: M. van der Kaay (1917) man, M. de Wolf (1923) man, P.J.Q. Marbes (1964) man, A.M. van der Wal (1912) vrl. geh. gew. met J. Nijssen, F.R.J. Knetsch (1911) man, D. Hassefras (1912) man, E. Haagsman (1980) man, J. Slegtenhorst (1927) vrl. geh. gew. met P.L. Kerkvliet, C. Mostert (1944) man, G.C. Romijn (1911) man, W.A. van Zeideren (1916) man, J.J. van der Sluis (1911) man, M. Labordus (1901) vrl. geh. gew. met W.D.A. Truijers, K. Tolsma(1917)vrl. echtg. geh. gew. met J.H. de Vos, M. Chaudron (1913) vrl. geh. gew. met K. van Weeren, I. Janssen (1927) vrl. echtg. van J. Bekooij, I. Lardee (1925) man, A. Heemskerk (1902) man, A.C. van der Veer (1921) vrl. geh. gew. LEIDEN - De dagopvang voor ou deren staat op losse schroeven. De gemeente wil geen geld meer be schikbaar stellen voor begeleiding van het project door een professio nele kracht. Volgens het Diensten centrum voor Gecoördineerd Be- jaardenwerk (DGB) is het project zonder steun van een beroeps kracht niet uitvoerbaar. Volgens het DGB kunnen de vry- willigers alleen, de organisatie van het project niet aan. "Gebleken is dat vrijwilligers zonder steun en be geleiding van een beroepskracht niet in staat zelfstandig de dagop vang te organiseren en uit te voe ren", aldus het DGB. De dagopvang voor ouderen ging in 1987 van start. In drie diensten centra in Leiden-Zuidoost, de Kooi en Leiden-Zuidwest worden door vrijwilligers allerlei activiteiten ver richt. De bedoeling is om sociaal isolement van de deelnemers te voorkomen. "Er worden activiteiten gedaan, maar ouderen krijgen vooral de ge legenheid om te met elkaar praten. Het blijkt dat ze daar juist grote be hoefte aan hebben", zegt A.C. Ver laan, directeur van het Diensten centrum voor Gecoördineerd Be- jaardenwerk. Hy vertelt dat het pro ject vooral bedoeld is voor oudere mensen die thuis dreigen te 'verpie teren'. "Daarom is het voor de mees te deelnemers goed als ze twee keer in de week terecht kunnen. Het be tekent ook een verlichting voor de familie thuis, die de verzorging op zich hebben genomen". Momenteel kunnen de ouderen alleen in Zuid oost twee keer in de week terecht. Verlaan hoopt dat de gemeente alsnog besluit om geld beschikbaar te stellen voor het project. "Vanuit de verpleegtehuizen wordt er juist voor gepleit om dit soort opvang mogelijkheden te scheppen. Nu is dat natuurlijk gemakkelijk gezegd, want het moet natuurlyk uit de ge meentelijke portemonnee komen en die is niet zo dik". Schorsingsverzoek omwonenden Annie's Verjaardag afgewezen LEIDEN - Het verzoek van enige omwonenden om de hinderwetver gunning voor het café Annie's Ver jaardag direct aan te passen, is door de Raad van State vanochtend afge wezen. De bewoners wensten voor al dat de tweede ingang van het café aan de Oude Rijn buiten gebruik zou worden gesteld. Ze ondervin den grote overlast van de bezoekers die daar in en uit lopen. De Raad van State heeft hun wensen echter niet gehonoreerd. Duivesteyn kletst. Een vreemde ge waarwording als je als voorzitter van de Leidse Korfbaclub 'De Alge mene' via het Leidsch Dagblad moet vernemen dat onze vereniging in elk geval voor een fusie in aan merking komt, als zouden wy een tekort hebben aan 'oudere' jeugdle den. Als ik de krant goed lees, zouden Ons Eiland en de Algemene ieder met een andere club dienen samen te gaan. Ik vraag mij af of de korf balsport hiermee is gediend. Im mers, het aantal clubs in Leiden wordt kleiner, dus voor competitie wedstrijden zouden de overige ver enigingen steeds verder moeten gaan reizen, hetgeen kostenverho gend werkt. Verder wil ik opmerken dat by de korfbalclubs hele gezinnen betrok ken zijn die de sport bedryven en/of het kader van de club vormen. Deze mensen zyn zo nauw by de eigen club betrokken dat zij zich niet met een samengaan kunnen verenigen en dus de korfbalsport verlaten. Is het de bedoeling dat het plezier in de sport wordt uigebannen? En waarop praat de heer Duivesteyn voor zyn beurt via de krant? Ook is het zeer jammer dat onze clubnaam onder de kop 'gemeente dreigt huur paar voetbalvelden op te zeggen' is komen te staan omdat dit indruk zou kunnen wekken dat wij onze financiële verplichtingen niet zouden nakomen. R.J.S van Weesel voorzitter De Algemene Herinrichting Leliestraat LEIDEN - De gemeente is van daag begonnen met de herinrich ting van de Leliestraat tussen de Lammenschansweg en de Linde straat. Het werk wordt uitgevoerd door de firma Bolster en duurt on geveer zes weken. Vragen kunnen bewoners kwyt by gemeentelijk op zichter J. Van der Meer, dagelijks in het Stadsbouwhuis bereikbaar tus sen 9.00 en 10.00 (254602). Auto uitgebrand LEIDEN - Op de Oude Ryn is gis termiddag een personenauto, eigen dom van een 46-jarige man uit Delft, geheel uitgebrand. De oorzaak van de brand is onduidelijk. De brandweer heeft het vuur ge blust maar kon niet voorkomen dat de auto helemaal uitbrandde. LEIDEN - "Ik woon in Amster dam, wat zou ik in Leiden moeten komen doen?". Hoofdstedelijke arrogantie wierp de vrouw in de strijd tegen de beschuldiging dat ze in die duffe sleutelstad by een spoorwegovergang door rood licht was gereden. De rechter ver dedigde Leidens eer met: "Nou, dit is een interessante stad hoor". "En ik was in verwachting". De net niet met stomheid gesla gen rechter: "Dat is toch geen be letsel om in Leiden te komen?" door Simone van Driel Hoe dan ook, de vrouw ontken de in alle toonaarden degene te zijn geweest die in Leiden boven genoemde overtreding had be gaan. Al klopten merk en kente kennummer: het was inderdaad haar auto. "Maar ik heb daar niet gereden en de auto ook niet uitge leend". De officier hield haar er evenwel voor verantwoordelijk en vroeg een boete van 155 gul den. v "Ik ben niet van plan dat te be talen", was de reactie van de vrouw. "Als ik echt iets heb ge daan, zeg ik het heus wel. Maar ik ben hier niet geweest". Ze wist dat zo stellig omdat ze in de perio de waarin de overtreding was ge pleegd, full-time op de markt stond met een eetkraampje. De rechter vond dat geen argument: "Ik kan niet nagaan of u die dag misschien vry had". De vrouw overlegde hem ver volgens een contract waarin stond dat ze in die periode zes we ken had achtereen gewerkt. De rechter gaf haar daarom maar het voordeel van de twyfel: vrij spraak. Zon Op deze manier ging zy hier Sint Juttemis beleven, voorzag de vrouw en had de gok genomen. Misgegokt: het verkeerslicht op de Voorschotense Beeklaan had mooi op rood gestaan toen ze was doorgereden. De agenten in de politiewagen achter haar hadden het zelf gezien. De laagstaande zon had haar die streek geleverd, zo bleek gis teren tijdens de zitting van de kantonrechter. De vrouw had ge wacht en gewacht, zonder dat ze kon zien of het verkeerslicht ja of nee op groen sprong. "Ik ken dat verkeerslicht en ik weet zeker dat het een paar keer groen moet zijn geweest. Maar ik kon het door de zon echt niet zien. Ik stond daar voor Jan Doedel". Na een minuut of vyf was ze, met niet meer dan hoop dat het licht groen was, op getrokken. Hartstikke rood, dat licht. "Ik doe dat nooit hoor", hield ze de rechter voor. "En de politie zei ook dat ik beter had kunnen wachten tot iemand ach ter me was gaan toeteren. Iemand aan wie ik dit vertelde zei: je had moeten uitstappen en gaan kij ken". Maar zagen de heren rech ter en officier die slapstick al voor zich? Voor zy zich weer in de rie men zou hebben gehesen was het licht natuurlyk alweer van kleur veranderd. Zowel de officier als de rechter vonden dat de vrouw een 'gewel dig' risico had genomen. Blind ganger, was de term die de offi cier bezigde en eiste 80 gulden boete. Wat niet in overeenstem ming was met het rechtvaardig heidsgevoel van de vrouw, "Ik vind het niet eerlyk, je kan toch niet eeuwig gaan staan wachten". De rechter had er geen oren naar en veroordeelde haar tot het ge ëiste geldbedrag. Gaslucht "Ik heb te hard gereden", meldde de Katwyker de kantonrechter onmiddellyk nadat hij bij het hekje was gearriveerd. Niet dat deze vlotte erkenning van de overtreding tot een snelle afhan deling van de zaak leidde. De man was naar eigen zeggen namelijk niet zo maar over de limiet van 50 kilometer per uur gegaan. Het was gebeurd, maar niet voor niets. Hy bleek werkzaam by het gas bedrijf. Is er een lek, of denken mensen dat dat het geval is, dan rukt hy uit. "En als er echt iets aan de hand lijkt te zyn, ry je on gemerkt te hard", zei de verdach te. "Nou, in deze kwestie was dat ook het geval. En ik maak daar van echt geen misbruik hoor". De rechter vond dat de man de zaak gewoon moest accepteren zoals hy was, gaslucht of niet. "Nou ja, je doet het uiteindelijk niet met opzet", betoogde de ver dachte. En verhaalde andermaal van al dan niet schijnbare nood gevallen die ervoor zorgen dat de snelheidsmeter niet altijd even goed in de gaten wordt gehouden. De rechter: "Als alle mensen met belangryke bezigheden zouden redeneren als u, konden we de 50 kilometer-limiet wel afschaffen. U denkt in de eerste plaats aan gas, ik aan verkeersveiligheid". En legde de Katwijker de 140 gul den boete op die de officier had geëist.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17