Woningnood neemt toe in Voorschoten «groots Imïddëleeüws .ridderspel Oegstgeest: onkruid zonder chemie te lijf Na een daling in 1987 Vaste subsidie voor sportclubs Leiderdorp DOORGAANDE ROUTE ONDER HANDEN Wassenaar koopt opnieuw pand langs Rijksstraatweg 2 en 3 oktober 1989 DINSDAG 12 SEPTEMBER 1989 lHib:l=WfqH=II.WI—J PAGINA 16 VOORSCHOTEN - Na een daling in 1987 is het aantal woningzoekenden in Voor schoten vorig jaar weer ge stegen. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1988 van de plaatselijke woningadvies commissie (WAC). Per 1 ja nuari 1988 stonden in Voor schoten 1094 woningzoeken den ingeschreven, aan het eind van dat jaar waren het er 1210, een toename van 11 procent. De stijging wordt vooral veroorzaakt door het grote aantal alleenstaanden dat een woning zoekt. OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest zet dit jaar geen chemi sche middelen in bij de bestrijding van onkruid. Deze maatregel geldt ook voor 'open bestratingen'. Mo menteel onderzoekt de gemeente hoe het onkruid het best on een Zakennieuws Doorbraak KPD OEGSTGEEST - KPD-Automati- sering uit Oegstgeest heeft gisteren een overeenkomst getekend met Rijkswaterstaat voor levering en onderhoud van 160 software-paket- ten. De opdracht heeft een waarde van een miljoen gulden. De apparatuur die het Oegstgees- ter bedrijf levert, maakt het voor Rijkswaterstaat gemakkelijker de kosten van onderhoud en -aanleg van wegen en bruggen te bereke nen. Er is ook een ingebouwde 'kos tenbewaking'. De overeenkomst met de grootste wegenbouwer en -beheerder van Nederland betekent een doorbraak voor het Oegstgeester bedrijf. Tach tig procent van het Nederlandse we gen- en bruggennet wordt nu be heerd en gebouwd met KPD-soft- ware binnen handbereik. Op 1 januari 1988 stonden 399 al leenstaanden ingeschreven, een jaar later waren dat er 468. een toe name met 69. Ook het aantal wo ningzoekenden dat al een woning heeft, maar een andere huisvesting wenst, vertoont een forse stijging. Het aantal doorschuivers en door stromers ging met 32 omhoog tot 230 ingeschrevenen. Uit het verslag komt naar voren dat vooral bejaarden en alleenstaan den lang moeten wachten op een woning. Bijna de helft van de be jaarden wacht langer dan twee jaar op een woning, bij de alleenstaan den ligt dat aantal rond de 40 pro cent. Zelfs bij de urgente gevallen moet nog 20 procent langer dan twee jaar wachten op huisvesting. milieuvriendelijke manier kan wor den bestreden. De meeste chemische stoffen worden slechts langzaam afgebro ken en veroorzaken daardoor ern stige bodemverontreiniging. Mid delen die in water oplosbaar zijn hebben als nadeel dat ze in het op pervlaktewater terecht komen. De afgelopen jaren is in Oegst geest al selectief en met een 'mild' middel gespoten. Volgens de voor lichtster van de gemeente werd het onkruidprobleem daarmee "heel aardig in de hand gehouden". In na volging van veel andere gemeenten besloot Oegstgeest daarop om het een tijdje helemaal zonder chemi sche middelen te doen. Later dit jaar wordt bekeken worden of deze maatregel kan worden voortgezet. Alternatieven als de inzet van meer mankracht, kunnen namelijk grote financiële consequenties hebben. Zolang de gemeente nog geen op lossing heeft gevonden voor over dadige kruidengroei op straten en stoepen hoopt zij dat de bewoners hun steentje willen bijdragen aan het 'schoonhouden' van het milieu. Zij roept Oegstgeestenaren dan ook op om regelmatig hun stoep te ve gen en te schrobben, om de groei van ongewenste vegetatie te voor komen. Als er al plantjes zijn ge groeid tussen stoeptegels kunnen deze het beste met wortel en al uit de grond worden getrokken. De WAC schrijft in haar verslag dat er in 1988 208 woningen zijn toe gewezen. Dit is een diepterecord sinds 1983. Uit een grafiek blijkt dat het aantal beschikbare woningen met een huur tot 350 gulden voort durend daalt. Gezien de ontwikke ling van de huurprijzen verwacht de commissie dat deze tendens zich wel zal voortzetten. De WAC concludeert dat het noodzakelijk blijft om nieuwe hui zen te bouwen in de sociale sector. Dat hangt samen met het inkomen van de woningzoekenden. 'Het grootste deel van de geregistreerde woningzoekenden heeft een inko men van minder dan 2.700 gulden bruto per maand. Deze mensen zijn derhalve vrijwel aangewezen op een woningtoewijzing in de sociale sector', aldus de schrijvers van het jaarverslag. Uit de tabellen komt naar voren dat de helft van de mensen op de ur- gentielijst, een derde van de in schrijvers op de bejaardenlijst en 53 procent van de alleenstaanden een minimuminkomen heeft. Dat laatste lijkt nogal voor de hand lig gend, omdat tweederde van die groep nog geen 25 jaar oud is. Doorstroming Een gericht doorstromingsbeleid vindt de commissie zeer belangrijk. De noodzaak hiervan blijkt uit de cijfers. Veel doorstromers wensen een 4-of 5-kamerflat of een eenge zinswoning. De gevraagde huur prijs ligt veelal rond de 550 gulden. Daar staat tegenover dat vrij veel mensen die kleiner willen wonen, dergelijke woningen kunnen ach terlaten. De WAC wil verder dat de be staande voorraad woningwetwo ningen op peil wordt gehouden, te meer omdat er steeds minder moge lijkheden zijn om nieuwe huizen te bouwen. De commissie is dan ook fel gekant tegen de verkoop van met name woningwetwoningen. 'Dit zou de beschikbare en toewijsbare huurwoningvoorraad verkleinen en verschralen en staat derhalve haaks op het streven naar een zo groot mo gelijke doorstroming'. De commissie erkent dat de cij fers geen compleet beeld geven van de totale woningbehoefte in de ge meente, maar met name informeren over de behoefte aan woningen in de sociale sector. De commissie is bezorgd over het overheidsbeleid, omdat er een sterke tendens bestaat de sociale woningbouw terug te dringen ten behoeve van de bouw van duurdere koopwoningen. De commissie onderschrijft dat er ook aan dergelijke woningen een grote behoefte is, maar vindt de tijd nog niet rijp voor het terugdringen van de sociale woningbouw. Proef tot eind van het jaar LEIDERDORP - Sportclubs in Leiderdorp kunnen voortaan rekenen op een vaste subsidie. Dat is het gevolg van de invoe ring van budgetsubsidiëring, waartoe de Leiderdorpse ge meenteraad gisteravond una niem besloot. De sportverenigingen krijgen voortaan een bijdrage toegewezen voor een periode van drie jaar. Ze moeten wel jaarlijks een begroting en een rekening indienen, maar die worden slechts 'marginaal getoetst'. Tot nu toe bestond nog geen sub sidieverordening voor Leiderdorp- se sportverenigingen. Er was wel een systeem waarbij clubs op basis van een exploitatietekort financieel werden ondersteund. Na jarenlange discussies is dat systeem nu prici- pieel verlaten. De gemeenteraad bleek gister avond niet helemaal tevreden over Leiderdorp dankt bakfiets gemeentereiniging af LEIDERDORP - De bakfiets van de Leiderdorpse gemeentereiniging verdwijnt uit het straatbeeld. De ge meenteraad heeft dat gisteravond besloten, al viel het afscheid de PSP/PPR-fractie zwaar. Fractielei der H. van der Zande het weten "grote affiniteit te hebben met de bakfiets" en zijn partij heeft het milieuvriendelijke vervoermiddel bij menige campagne gebruikt. Omdat een auto met benzinemo tor het milieu veel zwaarder belast, vroeg de politicus zich af of de ge meente heeft gedacht aan een elek trische veegauto. Wethouder J. den Boeft wist dat zo net nog niet, rnaar hoge ambtenaren lieten weten dat op de gemeentewerf voorzieningen ontbreken voor het opladen van elektrische wagens. B en W willen de bakfiets omrui len voor een veegauto omdat een veegauto efficiënter werkt en bete re arbeidsomstandigheden biedt. De bakfiets zou dringend aan ver- vanging toe zijn, maar burgemees ter en wethouders hopen deson danks op "een aanvaardbare ver koopprijs". LEIDERDORP - De Leider dorpse milieuwethouder J. den Boeft heeft gistermiddag gratis afvalbakken uitgedeeld aan be woners van de wijk Voorhof. De bakken werden uitgedeeld in verband met een experiment in de wijk, waarbij wordt bekeken of het mogelijk is groenafval ge scheiden in te zamelen. Het ver zamelde afval wordt naar Drenthe gebracht. (foto Jan Holvast) Gemeenteraad niet helemaal tevreden VOORSCHOTEN - Geboorte: Joost H., zv. H.Th.A. van den Berg en H.J.Th. Hulsebos; Wouter J., zv. J. Goedkoop en A.G. Kooijman. Ondertrouwd: J. Hoogstraten en G.C.D. Ga- lesloot; F.P.J. van Rooij en I.D. van der Meer; H. Geleijnse en E.J. Wolsheimer; FM. van der Mijle en P.E. Kamerbeek. Gehuwd: J.W. Bouma en M.R. Engelen; H.L. de Vries en H.M. van der Zwan; T.J. Swart en A.H. Bodrij; R.Th. Breedeveld en A.G.J. Basti- aans; J.L. van den Berg en C.M. Boon; T.F.C. Smits en S M. Commandeur; R. Ammerlaan en Y.A. Huisman; H. Geitz en P.W.M. Voge- Bom opgeruimd ZOETERWOUDE - De bom die ver moedelijk al sinds de Tweede We reldoorlog in een weiland achter de Zoeterwoudse Ommedijkseweg ligt, wordt opgeruimd. De commis sie financiën stelde daarvoor gister avond 3600 gulden beschikbaar, zo dat de explosieven opruimings dienst (EOD) binnenkort met het karwei kan beginnen. Vorig najaar kwam de zaak aan het rollen toen een ooggetuige vertelde hoe het ex plosief meer dan 45 jaar geleden in het midden van het weiland terecht kwam. WASSENAAR - De gemeente Was senaar heeft opnieuw een pand aan gekocht langs de doorgaande Rijks straatweg. Na de panden van Suzi Wong en Ton Bakker, gaat het nu om café-restaurant Oud Deylzicht aan de westkant van de weg. Ook dit pand moet tegen de vlakte, zo bleek gisteravond tijdens een ver gadering van de raadscommissie voor financiën en economische za ken. B en W willen de parallelweg doortrekken totaan de Van Zuylen van Nijeveltweg en het uitpuilende Oud Deylzicht stond deze plannen in de weg. Samen met Rijkswater staat is de gemeente nu in onder handeling met de slager die in een ander uitstekend pand zit. Ze hoopt die onderhandelingen binnen af zienbare tijd af te ronden. Als de dienweg eenmaal is door getrokken kunnen bedrijven en be woners die aan de Rijksstraatweg zitten en zullen gaan zitten, makke lijker hun panden verlaten. De NZH wil er de bussen richting Den Haag overheen sturen en de mogelijkhe den daarvan worden onderzocht. Aan weerszijden van de dienweg kan een fietspad komen. B en W vinden de infrastructuur belangrijk omdat ze het deel van de Rijksstraatweg tussen Den Deyl en de Rozenweg een face-lift willen ge ven. Wat de gemeente bestuurders precies van plan zijn met dit stukje Wassenaar moet aan het eind van het jaar duidelijk worden. Tot die tijd zijn ze niet afkerig van strategi sche aankopen zoals Oud Deylzicht, Suzi Wong en Ton Bakker. Inbrekers slaan toe in ziekenhuis LEIDERDORP - Bij een inbraak op de afdeling poli-neurologie van het St. Elisabeth-ziekenhuis in Lei derdorp zijn een dicteer-apparaat, een printer en enkele pakken koffie ontvreemd. De inbraak werd giste ren ontdekt, maar moet in het week end zijn gepleegd. De politie tast nog in het duister over de wyze waarop de daders zijn binnengekomen. Het wordt niet uit gesloten dat ze gewoon via de hoofdingang naar binnen zijn ge wandeld. Vrouwen slaan ruit slijterij in HILLEGOM Twee 24-jarige vrouwen uit Hillegom zijn vannacht aangehouden op verdenking van het inslaan van een ruit van een slij terij aan de Hoofdstraat in hun woonplaats. Omstanders zagen te gen 02.00 uur drie vrouwen bij de slijterij met stokken op de ruiten slaan. De politie nam twee vrouwen mee. de derde bleek niets met de zaak van doen te hebben. De twee vrouwen, volgens de po litie waren zij onder invloed van al cohol, bekenden na enkele uren op het politiebureau te hebben doorge bracht. Feestdag Duinzigt voor school India OEGSTGEEST - De scholenge meenschap 'Duinzigt' in Oegstgeest houdt 30 september een feestdag die in het teken staat van een inza melingsproject voor kinderen in In dia. Op het programma staan onder meer een rommelmarkt en een ver koop van tweedehands kleding. Autobezitters kunnen hun voer tuig laten wassen door leerlingen van de school aan de Wyttenbach- weg 23 in Oegstgeest. Meerderheid raad Leiderdorp tegen psychologische test in het onderwijs LEIDERDORP - De nieuwe sollici tatieregeling voor onderwijzend personeel verdeelde de Leiderdorp se gemeenteraad gisteravond. CDA en WD voelden, anders dan B en W, wel wat voor een psychologische test en stelden voor om alle kandi daat-schooldirecteuren zo'n test te laten ondergaan. Omdat hun wethouders tegen dit voorstel stemden, werd het met acht tegen tien stemmen verwor pen. Onderwijswethouder G. Keij- zers was daar blij om. Zijn college zet vraagtekens bij de waarde van de test en zou het onjuist vinden wanneer het ene deel van het perso neel wél aan een test moet worden onderworpen en het andere deel, werkzaam op het gemeentehuis, niet. het resultaat. CDA-fractievoozitter A. Roest sprak van "een weerbarsti ge materie voor het zoeken naar een rechtvaardige verdeelsleutel". Zijn fractie steunde het voorstel toch omdat het de verenigingen zeker heid biedt en ambtenaren werk be- spaart. De politicus wees er op dat hij zich zorgen maakt over het groot onderhoud van de clubaccommo daties. Hierover moeten volgens hem financiële afspraken worden gemaakt met de verenigingen. Mevrouw M. Holierhoek (PvdA) had de invoering van het nieuwe subsidiesysteem liever gecombi neerd met een 'sprankelend sport beleid'. Zij hield het college voor dat ze geen lijn kan ontdekken in het gemeentelijke beleid ten aan zien van de sport. D'66-fractievoor- zitter R. Stam en H. van der Zande (PPR/PSP) sloten zich aan bij die kritiek. Namens de WD-fractie sprak T. Stuivenberg zijn voorkeur uit voor een beleid waarbij de subsidies af hankelijk zijn van het inhoudelijke beleid van de verenigingen. Wethouder C. Huigen (WD) kwam de raad tegemoet en beloofde met de sportverenigingen over een nieuw beleid te gaan praten. Maar volgens de wethouder is de tijd daarvoor pas rijp wanneer ervaring is opgedaan met het systeem van budgetsubsidiéring. Ze wees er op dat met het nieuwe systeem ook op nieuwe ontwikkelingen in de sport kan worden ingespeeld. "De subsi die wordt niet voor eeuwig vastge steld. De verenigingen hebben ze kerheid voor een periode van drie jaar. Daarna is er alle ruimte om het beleid bij te stellen", aldus de ge meentebestuurder. WARMOND - De asfaltering van de doorgaande route in Warmond is gisteren begonnen. De NBMhet aanne mersbedrijf dat het karwei moet klarenstartte aan de kant van het Oosteinde (zie foto). Vervolgens komen Heren weg. Sweilandstraat en Oranje-N assaulaan aan de beurt. Vorige week heeft het bedrijf alvast een aantal voorbe reidende werkzaamheden verricht en materialen opgeslagen bij de parkeerruimte naast 't Trefpunt. De aannemer denkt voor het karwei 34 werkweken nodig te hebben, maar legt zich niet vast op een datum. Wet-* houder W.A.B. de Vos hoopt dat het karwei, inclusief maatregelen als bodemverbetering en verkeersaanpa'ssin- gen, voor de zomervakantie is geklaard. In die tijd wordt het autoverkeer regelmatig over één rijstrook geleid en komen er her en der tijdelijk stoplich ten. De politie controleert wat vaker of automobilisten niet te hard rijden of rode lichten negeren. (foto Henk Bij de dicussie over de samenstel ling van sollicitatiecommissies maakten CDA en PvdA zich hard voor de vorming van één commissie met vertegenwoordigers van ge meente, onderwijsinspectie, mede zeggenschapsraden en 'het onder wijsveld'. De huidige opzet, met twee commissies, zou conflicten in de hand werken zoals bij de aanstel ling van de directeur van de Prins Willem Alexander-basisschool. De onderwijswethouder hield de boot een beetje af. Hij zal proberen afspraken te maken met de scholen, maar weigerde gisteravond harde toezeggingen te doen. Overigens is er nog steeds geen profielschets voor de nieuwe directeur van de PW A-school. Op de bovenste (archiejjfoto de nieuwste aanwinstvan de gemeente Wassenaar: café-restaurant Oud Deylzicht. Op de onderste foto, gemaakt door Wim Dijkman, de eerdere aankopen Ton Bakker en Suzi Wong. Oud Deylzicht maakt plaats voor dienweg terrein Wassenaarseweg Leiden Middeleeuwse taferelen herleven tijdens een groots spektakel ter gelegenheid van de 3-oktoberfeesten Opvoering door een Frans/Duits/Tsjechische stuntgroep van 20 personen met paarden van o a ringsteken popsteken koppen afslaan duelleren met zwaarden en lansen zwaard- en schildgevechten steekgevechten degen-, dolk- en sabelgevechten groots riddertoemooi speciale attraktie: demonstratie met vuurwapens en buskruit Aanvangstijden: maandag-avond 2 oktober 22 00 uur dinsdag-ochtend 3 oktober 10.00 uur Toegangskaarten 2,50 p p kinderen t/m 12 jaar: 1,50 Opbrengst bestemd voor een goed doel' Toegangskaarten verkrijgbaar bij: VVV Leiden, Stationsplein 210 Kantoor Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16