TAD LEIDEN WDALEN 'Elektrische bus in stad aantrekkelijk' Van Dalen kinderschoenen nu aan de Haarlemmerstraat! 'Commercie zaait twijfel onder donoren' LEIDSCH DAGBLAD Leiden mogelijk lid nieuwe Europese club Advocaat gemeente noemt protesten van bewoners Morsweg 4 'lariekoek' éLLwks renata Haarlemmerstraat 128, Leiden s DINSDAG 12 SEPTEMBER 1989 LEIDEN - De overheid moet snel maatregelen nemen te gen de commerciële handel in menselijke organen. Door het uitblijven daarvan dreigt het aantal donoren dat via de Stichting Eurotransplant or ganen beschikbaar stelt, te verminderen. Eurotransplant wijst er op dat het aantal nier transplantaties het afgelopen jaar al is gedaald. Volgens medisch-directeur G. Persijn van Eurotransplant is zijn organisatie al 20 jaar bezig om zo'n transplantatiewet waarin al les rond het donorschap wordt geregeld, van de grond te krijgen. Persijn gaat er van uit dat in deze wet de commerciële handel wordt verboden. "Het is een beetje gek dat het zo lang moet duren. Door het uitblijven van stappen van de overheid wordt de rechtsonzekerheid vergroot wat niet bevordelijk is om het be staande donortekort af te doen nemen", zegt Persijn: "Een nieu we regering moet zo snel moge lijk proberen om uit deze impasse te komen". Persijn heeft geconstateerd dat donoren en hun nabestaanden in verwarring zijn gebracht door de commerciële handel. "Er is twij fel gezaaid omdat mensen den ken dat er rond het donorschap geld in het spel is. Maar ook leeft er de gedachte dat aan het be schikbaar stellen van organen geld is te verdienen", zegt Persijn. De Stichting Euroransplant be middelt in een aantal West-Eu- Eurotransplant wil snel verbod op handel in organen ropese landen bij het uitwisselen van organen en weefsel ten be hoeve van transplantaties. Daar wordt echter geen geld voor be taald. Toestemming Onlangs kondigde een Hengelose ondernemer aan aanzienlijke ver goedingen te willen betalen (circa 60.000 gulden) aan mensen die een nier willen afstaan. De feitelij ke transplantatie zou in het bui tenland plaatsvinden. Gisteren kondigde de Geneeskundige Hoofdinspectie een onderzoek aan naar de handel in weefsel van overleden ziekenhuispatiënten waar twee Brabantse ziekenhui zen bij waren betrokken. Het weefsel werd zonder toestem ming van de overledenen aan West-Duitse ziekenhuizen ver kocht. Dergelijke zaken dienen vol- gens Persijn in de transplantatie- wet verboden te worden. Een der gelijke wet is al in de maak maar is mede door de val van het kabi net enkele maanden geleden ver traagd. Uit ambtelijk overleg weet Persijn al zo'n beetje wat er in komt te staan. "In de eerste plaats wordt er van uitgegaan dat er altijd toestemming moet zijn van de betrokkenen voor het ge bruik van organen. Ook wordt de rechtsgeldigheid van het codicil geregeld. Nabestaanden kunnen daar dan niets meer aan verande ren. Dat is nu nog wel het geval". De wet gaat volgens Persijn ook voorzien in een centraal regi stratiesysteem van donoren. Zij kunnen bijvoorbeeld via de ge meentesecretarie laten weten be schikbaar te zijn als donor. Die gegevens worden in een centrale computer opgeslagen zodat het bij zich dragen van een codicil niet nodig zal zijn. Niet het onbe langrijkste deel van de wet is ech ter dat de handel voor geld in menselijke organen wordt verbo den. Alert Of er een verband is met de com merciële handel, is niet direct dui delijk maar feit is dat het aantal niertransplantaties door een te kort aan donoren in de eerste acht maanden van dit jaar met bijna tien procent is gedaald. Er is een enorme wachtlijst voor nieren. In 1989 hadden 233 transplantaties plaats terwijl in Nederland 1351 r wach- De wachtlijsten voor organen als de lever, hoornvlies of alvlees klier zijn veel minder lang. Wel komen daar steeds meer namen op te staan. Persijn: "Het pro bleem is dat de behoefte aan nieu we organen toeneemt maar het aantal transplantaties zakt". Er zijn in Nederland ongeveer 2 mil joen codicil-dragers. Te weinig, vindt Persijn. De directeur van Eurotrans plant wijst er op dat in de zieken huizen soms te weinig alert wordt gereageerd waardoor donororga nen verloren gaan. De Stichting Eurotransplant is daarom van plan om naast de zeven regionale coördinatoren die de orgaanbe middeling begeleiden, in ieder ziekenhuis in Nederland een 'ver bindingsofficier' aan te stellen. Deze moet op lokaal niveau de uitwisseling van organen stimu leren. In het najaar gaat bovendien een grote reclame-actie van start om mensen op te roepen zich als donor beschikbaar te stellen. "Er is in Nederland voldoende poten tieel aanwezig", zegt Persijn: "Hoe triest dat op zich ook is, er overlijden genoeg verkeersongelukken donortekort te Regeling loos alarm gaat op 1 oktober in LEIDEN - De Leidse politie gaat de eigenaren van woningen, winkels en bedrijven het herhaaldelijk vals alarm geven in rekening brengen. De maatregel gaat in op 1 oktober. In Leiden zijn 712 gebruikers van een (stil)alarminstallatie. De afgelo penjaren is de politie veelvuldig ge confronteerd met vals alarm. Het in zetten van de politie bij alarmering kost dus onnodig veel tijd en geld. De politie wil het aantal nodeloze alarmeringen daarom terugdrin gen. Deze week worden de eigenaren van woningen en bedrijven waarin een alrminstallatie is aangebracht in een brief op de hoogte gebracht van het gewijzigde politiebeleid. Vanaf 1 oktober zullen de kosten van politie-inzet in rekening wor den gebracht als blijkt dat per be veiligd pand in een periode van eén jaar meer dan twee nodeloze alar meringen tot politie-assistentie hebben geleid. Bij de derde nodelo ze alrmering zal een rekening van 150 gulden worden toegestuurd. Vervolgens wordt 14 dagen de tijd gegeven om deze rekening te vol doen. Bedrijven die bij herhaling onnodige alarmeringen blijven ver oorzaken zullen op den duur van politie-inzet worden uitgesloten. Volgens de politie gaat het thans om een dertigtal bedrijven en winkels waar regelmatig het alarm afgaat zonder dat er iets aan de hand is. Raadslid Stöxen noemt opnames TV-Veronique een 'blamage' LEIDEN Leiden Weer Gezellig- raadslid Bernard Stöxen heeft Bur gemeester en Wethouders vragen gesteld over opnames die Télé-Ve- ronique onlangs in de hal van het stadhuis maakte. Volgens Stöxen liepen bezoekers van het stadhuis zich "te pletter" bij de draaideur bij de ingang, waar een doorzichte plaat was gemonteerd. Hij wil dat het College voor deze 'blamage' zijn verontschuldigen aanbiedt aan de Leidse bevolking en wel in de ge meenteadvertentie. Stöxen vraagt B en W of zij deze 'ongein' leuk vonden en of de bevol king soms bedacht moet zijn öp nog meer booby-traps in het stadhuis. Als de gemeente voor de opnames geld heeft gekregen, dan moet dat volgens Stöxen worden besteed aan de verbetering van de toegankelijk heid van het stadhuis. Het raadslid meent dat de opnames nauwelijks bijdragen aan het imago van Leiden in het land, en vraagt zich voorts af hoe "deze vorm van klant-onvrien delijkheid" zich verhoudt tot de "grote geldsommen die Stichting De Beuk heeft gekregen om de ge meentelijke cultuur in het alge meen en de klant-vriendelijkheid van de gemeente in het bijzonder te verbeteren". LEIDEN - De gemeente Lei den treedt vrijwel zeker toe tot een op te richten vereni ging van Europese steden die het gebruik van elektri sche voertuigen wil stimule ren. Onlangs is op initiatief van het Europese-Commis- sielid Van Miert en de Belgi sche staatssecretaris voor wetenschapsbeleid Cheva lier een discussiebijeen komst geweest in Brugge. De Leidse wethouder Van der Nat heeft de gemeente daar vertegenwoordigd en is enthousiast geraakt over de plannen met de elektrische Lvidato-coorzitter J B. van der Klugt feliciteerde gisteravond mevrouw M. Pikaar uit Leiden, omdat ze als voertuigen. 25.000.9fe de kassa van de Groenoordhallen passeerde. Deze mijlpaal werd overigens veel sneller bereikt dan aan- "Elektrische voertuigen zijn voor vankelijk was gedacht. Pikaar kreeg van verschillende standhouders cadeaus. Het optreden van de zanger René Leiden een hele aantrekkelijke Froger zorgde gisteravond voor een bomvol evenementenpaviljoen. (foto Jan Holvast) zaak", aldus Van der Nat. "In de Bewoners Noordeinde eisen maatregelen tegen koffieshop LEIDEN - Bewoners van het Noordeinde hebben Burgemees ter en Wethouders om maatrege- len tegen koffieshop Happy ge vraagd. "Onfatsoenlijk harde mu ziek, heftig gebeuk op het tafel voetbalspel, de grote concentra tie luidruchtig publiek en door fietsen en auto's geblokkeerde stoepen" leiden volgens hen tot een onhoudbare situatie voor de omwonenden. Telefoontjes naar de koffieshop met het verzoek het wat kalmer aan te doen, hebben vooralsnog niet meer opgeleverd dan een be lofte van beterschap, aldus de be woners in een brief aan het colle ge. "Van een van de eigenaren hebben wij inmiddels begrepen dat hij ëén en ander niet meer in de hand heeft". De bewoners houden Burge meester en Wethouders mede verantwoordelijk voor de situa tie, omdat klachten tot niets heb ben geleid en het college "zelfs niet heeft overwogen" de slui tingstijd te vervroegen. Volgens de bewoners hebben veel mensen in de straat (grote) overlast van Happy maar zijn zij bang die poli tie of de koffieshop zelf te bena deren. Bewoners van de Oude Vest hebben bij de gemeente aan de bel getrokken over de geluidover- last die zij zeggen te ondervinden van De Droomfabriek. Volgens hen is dit 'sociaal-cultureel ont moetingscentrum' een 'gewone kroeg' gebleken en ondervinden zij veel hinder van de myziek en van het terras voor het centrum. Overleg is tot nu toe vruchteloos geweest, aldus de bewoners. Zij willen van het college van B en W weten of de gemeente een terras- vergunning heeft verstrekt. Als dat zo is, dan maken zij tegen die vergunning bezwaar. DEN HAAG/LEIDEN - Lariekoek, pure stemmingmakerij, baarlijke nonsens en te belachelijk om los te lopen. De raadsman van de gemeen te Leiden had gisteren weinig goede woorden over voor de protesten van bewoners van de Morsweg, die in kort geding de sloop aanvochten van een reeks woningen in hun straat. Niet dat daar nog iets tegen te doen is, want vorige week al liet Lei den de buurt Morsweg 153 tot en met 203 met de grond gelijk maken. De laatste bewoners van het te slo pen gedeelte zijn echter niet van plan te vertrekken. Voor de Haagse rechtbank eisten ze dat de gemeen te in elk geval nog geluidwerende voorzieningen langs hun huizen plaatst. Tien keer per uur raast daar de trein tussen Amsterdam en Den Haag langs. De vorige week ge sloopte huizen fungeerden nog enigzins als geluidsremmer. Leiden komt niet aan dat verlan gen tegemoet, zo bleek gisteren ge durende het kort geding, omdat daarmee een precedent voor vele andere klager zou worden gescha pen en 'omdat het geld over de balk gooien is'. Want dat die laatste be woners ook binnen afzienbare tijd wijken, staat voor de gemeente vast, zo kon uit de woorden van de advo caat worden opgemaakt. Die maak te verder korte metten met het klaagschrift van de bewoners. In dat betoog werd Leiden ervan beschuldigd bij een wijziging van het bestemmingsplan en bij het af geven van een sloopvergunning een onjuiste procedure te hebben ge volgd. Dat leidde ertoe dat de bewo ners niet op het juiste moment be zwaar hadden aangetekend. Onder meer werd beweerd dat besluiten van de gemeente de belanghebben den nooit hebben bereikt. Een ambtenaar daarentegen stel de de brieven hoogstpersoonlijk te hebben verstuurd. Andere ver dachtmakingen aan het adres van de gemeente en verschillende door de bewoners ingebrachte argumen ten, deed de advocaat van Leiden af met 'flauwekul' en 'volstrekt irrele vant'. De gemëente zou geen proce durefouten hebben gemaakt, de be woners daarentegen hadden hun beurt voorbij laten gaan om op het goede moment met hun bezwaren naar buiten te komen. De gemeente kon volgens de raadsman niet anders dan de pan den slopen. "Zo'n reeks afbraak panden verplicht je gewoon in te grijpen. Zou er door vandalisme, brand of door de aanwezigheid van ongedierte gevaar ontstaan, dan ben je uiteindelijk ook verantwoor delijk", aldus de advocaat. Uitspraak op 19 september. binnenstad heeft een gewone bus toch vele nadelen in verband met de overlast. Een elketrische bus zou een uitermate plezierig alternatief zijn". De grote voordelen van een bus of auto met een elektrische mo tor zijn dat er geen uitstoot van schadelijke gassen meer plaatsheeft en ze vrijwel geen geluid maken. Tijdens de bijeenkomst in Brug ge werd besloten een vereniging op te richten die het gebruik van elek trische voertuigen stimuleert. Er is een clubje ingesteld dat de statuten en preciese doelstellingen moet for muleren, voordat tot de definitieve oprichting wordt besloten. Pas als de voorbereidingen zijn afgerond, beslist Leiden definitief over toetre ding. Maar volgens Van der Nat zal Leiden vrijwel zeker lid worden. "Ik zal het in ieder geval voorstel len". Het is niet de bedoeling dat de nieuwe vereniging zelf allerlei on derzoek doet. "Het is vrijwel zeker dat de Europese Gemeenschap een forse subsidie beschikbaar stelt aan de vereniging. Dat geld wordt niet gestopt in eigen laboratoria, maar gebruikt om initiatieven, bijvoor beeld bij autofabrikanten, te stimu leren". Tijdens de bijeenkomst in Brug ge werden tal van elektrische voer tuigen getoond. "Er reden perso nenauto's maar ook busjes. De auto fabrikanten zijn er ook al druk mee bezig. Peugeot had bijvoorbeeld een experimentele personenauto gestuurd. Het probleem is ook niet zozeer het voertuig, maar meer de houdbaarheid van de accu en het feit dat de accu om het uur moet worden opgeladen". In een aantal van de tientallen Eu ropese steden die in de vereniging deelnemen - waaronder Parijs, Lis sabon, Barcelona, Rome en Berlijn - zijn al op kleine schaal initiatieven genomen op het gebied van elek trisch vervoer. Doel van de vereni ging is deze initiatieven te bundelen en niet stil te blijven staan bij theo retische studies. Het is de bedoeling overal demonstraties te geven met elektrische auto's. In Brugge werd twaalf uur lang met een serie voer tuigen door de stad gereden. De gemeente Leiden heeft overi gens al eerder grote belangstelling voor een project met elektrische au to's. In 1984 lanceerde de Brabantse ondernemer M. Binder een plan voor city shoppers, driepersoons- wagens waarmee bezoekers zan de binnenstad zich zouden moeten verplaatsen. De tweehonderd karre tjes zouden op een aantal plaatsen zoals bij het station en aan de rand van de stad worden neergezet. Te gen betaling van een luttel bedrag zouden mensen van deze elektrisch aangedreven wagens gebruik moe ten kunnen maken. Dit plan is om technische rede nen uiteindelijk nooit in uitvoering genomen. Volgens Van der Nat is er ook geen sprake van dat er op korte termijn grote aantallen elektrisch aangedreven voertuigen op de weg zijn te vinden. "Je moet dan eerder denken aan een termijn van tien tot twintig jaar. Maar dan moeten we nu wel beginnen met het stimuleren van het onderzoek en het gebruik. Dat is ook het belangrijke van de Europese vereniging". Weggelopen kinderen LEIDEN - In het artikel, gisteren in deze krant, over de twee weggelo pen kinderen staat een onjuistheid. Volgens het bericht zouden de kin deren zaterdagavond door een be woonster van de Evertsenstraat in huis zijn genomen. Dit is niet juist. De betreffende bewoonster is giste ren en vandaag ten onrechte lastig gevallen met vragen als "hoe ze zo iets stoms kon doen". De juiste lezing van het verhaal is dat de kinderen zaterdagavond door een andere buurtbewoonster in huis zijn genomen en zondagmid dag weer zijn buiten gelaten. De be woonster van de Evertsenstraat trof de kinderen zondagmiddag huilend in het Katoenpark, nam ze onder haar hoede en waarschuwde vervol gens de politie. Haar treft dus geen enkele blaam voor het feit dat de kinderen lange tijd onvindbaar wa- -• elefanten BUNNIES STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15