a a a 'De onmogelijkheid om naar het verleden terug te keren' Rijke variatie aan zorgvuldig geënsceneerde clichés BIOSCOPEN TELEVISIE FILMHUIZEN FILMS OP VIDEO Robert Redford acteert niet veel meer. Hij regisseert nog minder. Maar als hij aan het werk gaat dan doet ie het goed. Hij zorgt voor een uitgekiend scenario en neemt de tijd voor zijn opnamen. Twee jaar geleden maakte hij 'The Milagro be- anfield war', een zogenaamde 'klei ne' film. 'Klein' omdat er weinig ac tiescènes zijn: er gebeurt weinig spectaculairs en de ontwikkeling voltrekt zich in een klein gebied. Maar dit soort klein^ films kan groot zijn door de regieaanpak, het camerawerk en het spel. 'The Mila gro beanfielc5 war' is van een voor treffelijke kwaliteit en het is een ge noegen om te kijken naar de mini- oorlog die ontstaat als een arme in woner van New Mejcico een riviertje aftapt dat eigendom is van een groot bedrijf. Het succes in de bioscoop was gering, maar dat was niet te recht. Esselte CIC. Nog minder succes had 'Miles from home' van Gary Sinise en ook deze film had beter verdiend. Ri chard Gere en Kevin Anderson spe len broers die het boerenbedrijf van vader voortzetten. Vader was een groot man (hij drukte zelfs de hand van Chroestjov) en de teloorgang van het bedrijf is vooral voor Gere een* zeer traumatische ervaring. De broers raken op drift nadat ze de boerderij in brand hebben gestoken en komen van kwaad tot erger. Zo wel het generatieconflict broers-va- der als de spanningen tussen beide broers zijn scherp getekend en Gere speelt zijn beste rol sinds jaren. CNR Video. Nederlandse trainers beweerden jaren dat sex de pest was voor (top sport. Regisseur Ron Shelton denkt er anders over. In 'Bull Dur ham' laat hij zien dat sex onontbeer lijk is voor een beetje sportman. Susan Sarandon zorgt ervoor dat honkballers stevig opgepept wor den voor ze aan de eerste inning be ginnen en ze krijgt zelfs Kevin Cost- ner zover dat hij topprestaties le vert. De meeste sportfilms zijn van begin tot eind voorspelbaar en over het algemeen saai. 'Bull Durham' steekt ver boven de middelmaat uit. Goed spel, gezonde sex, wat wil een mens meer. RCA. 'Iron eagle' was een film met een onwaarschijnlijk verhaal en veel vliegtuigstunts. Het jeugdige pu bliek had, na 'Top gun', vooral aan dacht voor de stunts en kwam in grote aantallen naar 'Iron eagle' kij ken. Nu is er een deel twee, gemaakt door Sydnie Furie, en weer met Louis Gossett jr als de veteraan met het gouden hart. Ditmaal werken Amerikanen en Russen samen en dat gaat niet van harte. Veel span ningen, veel pesterijen. Maar als er actie nodig is dan sluiten zich de ge lederen en wordt er in de lucht heel wat afgeknokt. Ik kan de verschil lende types vliegtuigen nooit uit el kaar houden, maar kenners hebben er vast geen moeite mee. RCA. De serie 'Friday the 13th'-films heeft een centraal thema: een groep mensen in verlaten gebied die wordt afgeslacht door een gek. In veel films zie je dit thema terug. Ook in 'Dark room' van Terence O'Hara. In het begin wordt gesugge reerd dat we naar een psychologi sche thriller gaan kijken, maar al snel schakelt O'Hara over naar het simpele slacht- en gilwerk. Warner Home Video. Een variant op het 'Friday'-genre is die van de wreker die een groep mafkezen te lijf gaat. In 'Jack Kelly, snake-eater' van George Erschbau- mer is Lorenzo Lamas een manne tjesputter die zijn gekidnapte zuster gaat bevrijden uit handen van een familie zwakbegaafden. De film biedt precies wat het genre voor schrijft: dreiging, spanningen, vechtpartijen. Maar ik vraag me wel af waarom die zuster die opgesloten zit in een schuurtje van waaibomen- hout niet gewoon even door een van de grote vensters naar buiten stapt. Dat scheelt een hoop gedoe, Warner Home. 'Longarm' van Virgil Vogel ziet eruit als een lange aflevering (een zogenaamde pilot) van een tv-serie die het niet heeft gehaald. John Ter- lesky is een dapperogende marshall die voortdurend mis moet schieten om het verhaal niet aan een vroegtij dig einde te helpen. Al in het begin wordt duidelijk wie goed is en wie slecht en het wachten is dan nog op de traditionele shoot-out die in geen enkele cowboy-film mag ontbre ken. Warner Home. 'Willow' is een sprookjesfilm vol magie, waarvan je niet precies weet of ie nu is gemaakt voor kinderen of voor volwassenen. De avonturen van Val Kilmer is een onbekend land vol kleine mensen en grote ge varen zijn door Ron Howard zo ge filmd dat ze door iedereen met ple zier bekeken zullen worden. Van RCA. PETER DE ZWAAN Alejandro Agresti: 'Het gaat helemaal niet goed in Argentinië' (OP)NIEUW 'Lock up' Lido. Leiden. Hot lips' - Rex, Leiden. 'Dead Bang' - City, katwijk. BLIJVERS 'K-9' - Lido, Leiden. 'Wilde harten' - Warrig scenario ver pest regiedebuut. Euro, Alphen. 'De Beer' - Trianon. Leiden. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Trianon, Leiden. The Accused' - Jodie Foster wil toe schouwers van verkrachting de bak in laten draaien, Greenway, Voorscho- 'Karate Kid III' - Vechtersbaas is in dit derde deel inmiddels Karate Man, Greenway. Voorschoten. 'Road house' - Patrick Swayze in dis co-western - Luxor, Leiden en Euro, Alphen 'Lethal weapon II' - Mel Gibson in ge vecht n\et blanke Zuidafrikaan - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Beaches' - Bette Midler middelpunt in tragi-komedie over vrouwenvriend schap - Lido, Leiden 'Licence to kill* - persoonlijke wraak actie van agent 007 tegen drugsbaron - Lido. Leiden en Euro, Alphen 'Rain man' -Dustin Hoffmann speelt autistische man, Greenway, Voor schoten. 'Three fugitives' - Franse komedie over drie vluchtelingen door Amerika nen overgedaan - Greenway, Voor schoten. 'Platvoet en z'n vriendjes' - Lido, Lei den en Euro, Alphen 'Taran en de toverketel' - Lido, Leiden 'Frank en Frey - Greenway, Voorscho- 'Jungleboek' - City, Katwijk DEN HAAG 'Lock up' - Asta (463500), 12 jr. 'Road house' - Asta, 16 jr. 'Licence to kill' - Asta, al. 'Jacknife' - Babylon (471656), 16 jr. The adventures of Baron Munchhau- sen Babylon, al. 'Beaches' - Babylon, al. 'The naked gun' - Cineac (630637), al. 'K-9* - Cineac, al. 'Leathal weapon 2' - Cineac. 16 jr. 'Rain man' - Metropole (456756), al. 'Wilde harten' - Metropole, al. 'Licence to kill' - Metropole. al. 'Dangerous liaisons' - Metropole. al. 'Wilde harten' - Metropole. al. "Three fugitives' - Odeon (462400), al. Lethal weapon II' - Odeon, 16 jr. 'De stam van de holebeer' - Odeon, al. 'Dirty rotte scoundrels' - Odeon. al 'Do the right thing' - Studio (656402). 16 jr. 'Scandal' - Studio. 16 jr. 'A fish called Wanda' - Studio, al. AMSTERDAM 'The lonely passion of Judith Hearne' - Alfa (278806), 16 jr. 'Dangerous liaisons' - Alfa, al. 'Bagdad café' - Alfa. 16 jr. 'A fish called Wanda' - Alfa. al. Rain man' - Alhambra (233192), al. 'Wilde harten' - Alhambra. al. 'Lethal weapon II' - Bellevue Cinera ma (234876), 16 jr. 'Beaches' Cinerama, al. 'The adventures of baron Munchhau- sen' - Calypso (234876), al. •Mississippi burning' - Calypso. 12 jr. 'The accidental tourist - Cinecenter (236615). al. 'Do the right thing' - Cinecenter, 16 jr. 'Another woman' - Cinecenter, al. 'Kleinè Vera' - Cinecenter. 'Lethal weapon II' - Cinema, 16 jr. 'Licence to kill' - Cinema, al. 'K-9' - City (234579), al. 'Cyborg' - City, al. 'Three fugitives' - City, al. 'The naked gun' - City. al. 'Lock up' - City, 12 jr. "The Karate Kid III' - City, al. 'Roadhouse- - City, al. 'Vincent' - Kriterion, 16 jr 'Apartment zero' - Kriterion, 16 jr. 'Veronico Cruz' - Kriterion, 16 jr. 'Do the right thing' - The Movies (245790). 16 jr. 'High hopes' - The Movies, 16 jr. 'La lectrice' - The Movies. 16 jr 'Dead calm' - Tuschinski (262633), 12 jr. 'Licence to kill' - Tuschinski. al 'Running on empty' - Tuschinski, al. 'Tequila sunrise' - Tuschinski. al. Twins' - Tuschinski, 16 jr. 'Running on empty' - Tuschinski, al. 'My stepmother is an alien' - Tuschins ki Cineac (243639), al. 'Mijn vader woont in Rio' - De Uitkijk, al. 'Thérèse' - De Uitkijk (237460), 16 jr. Een verhaal van Gabriel Garcia Marquez stond model voor de Spaans gesproken film Milagro en Roma. Na twaalf jaar begra ven te zijn geweest, blijkt het li chaam van een gestorven meisje geheel intact. Doprsbewoners spreken van een wonder en wil len haar heilig laten verklaren. Rome is het daar niet mee eens. (Het Kijkhuis, vrijdag tot en met donderdag, 19.30 uur). Rituelen van Herbert Curiel is gemaakt naar de roman van Cees Nooteboom. Een jonge kunsthandelaar, wars van men selijke emoties, voert al zijn han delingen uit als een ritueel. Daardoor voelt hij nog enige spanning. (Het Kijkhuis, vrijdag tot en met donderdag, 21.45 uur). Michael Douglas speelt de hoofdrol in Wall Street van Oli ver Stone. Een (beurs)makelaar maakt gebruik van zijn voor kennis en wordt schatrijk. (Het Kijkhuis, vrijdag tot en met zon dag, 20.00 en 22.15 uur). Het levensverhaal van jazz saxofonist Charlie Parker werd door Clint Eastwood onder de ti tel Bird verfilmd. (Het Kijkhuis, maandag 20.00 uur). De Chinese film Het koren veld schildert in prachtige beel den een liefdesgeschiedenis op het platteland. (Het Kijkhuis, dinsdag, 20.00 en 22.15 uur). Tijdens de Russische revolu tie moet een vrouwelijke politie ke commissaris bevallen van Michael Douglas wordt schat rijk in Walt Street. urchiefioto» een kind. Zij krijgt onderdak bij een joodse familie in De com missaris. (Het Kijkhuis, woens dag, 20.00 en 22.15 uur). Klassiek mag Les enfants du paradis van Marcel Carné wor den genoemd. De film speelt zich af in Parijs, waar een panto mimespeler verliefd wordt op een voor hem onbereikbare vrouw. (Het Kijkhuis, donder dag 20.00 uur). Een druk weekje voor de film liefhebbers, want er is op televi sie heel wat te zien. Dat begint al zaterdag met Ordinary people, het regiedebuut van Robert Redford met Timothy Hutton en Mary Tyler Moore. De film gaat over al dan niet gerechtvaardig de schuldgevoelens. (Nederland 1, 20.17 uur). Wie Jean-Paul Belmondo in het Duits nagesynchroniseerd kan horen, is diezelfde avond De man van Rio te zien. Bel mondo in Brazilië op zoek naar verdwenen verloofde, professor en kunstwerk. (Duitsland 2, 20.15 uur). Chauvinisten kunnen zondag avond de Nederlandse speelfilm Ciske de Rat op België zien. Filmdebuut van Amsterdam mertje Danny de Munk. (BRT 1, 20.15 uur). Peter Sellers speelde zijn laatste indrukwekkende rol in Being there als de tuinman Chance. Hoewel geestelijk on volwaardig maakt hij door zijn filosofische uitspraken diepe in druk in de hogere regionen, (maandag, Nederland 2, 20.29 uur). Voor de zoveelste maal Kra mer versus Kramer met Dustin Hoffman en Meryl Streep. Maar wie hem mocht hebben gemist krijgt dinsdag een herkansing. (Nederland 1, 19.52 uur). Gorky Park gaat over de vondst van drie vermiste lijken in êen Moskous park. Uit onder zoek blijkt dat de drie door ko gels van de Russische geheime dienst zijn omgebracht, (woens dag, Duitsland 3, 22.45 uur). Gene Hackman is te zien in Jean-Paul Belmondo is te zien in 'The man from Rio'. (archieffoto) Target van Arthyr Penn. Vader en zoon gaan paar dagen vissen. Vrouw reist alvast naar vakan tie-adres, maar wordt ontvoerd, (donderdag, Nederland 1, 20.20 uur). In Twee vorstinnen en een vorst wordt zoon. om aan de wurgende dominantie van zijn moeder te ontkomen, verliefd op tante (Linda van Dijk). Ook met Kitty Courbois en Jan De- cleir. (donderdag, Nederland 2, 22.03 uur). Sylvester Stallone in 'Lock up' van John Flynn. Sylvester Stallone in bajesthriller 'Lock up' Lock up: regisseur: John Flynn; hoofdrollen: Sylvester Stallone en Donald Sutherland; Lido. Leiden, 12 jr. Het gevangeniswezen is in Holly wood altijd een geliefd onderwerp geweest. Serieuze films stelden wantoestanden aan de kaak, avon turenfilms behandelden spectacu laire ontsnappingen en zelfs was het wel eens een vrolijke boel in de ba jes, denk maar aan 'Jailhouse Rock'. Het valt niet mee om aan het thema 'nor' nog iets nieuws toe te voegen. Toch is dat regisseur John Flynn met 'Lock-up' in zekere zin gelukt. En wonderlijk genoeg dank zij een onwaarschijnlijke rol van Sylvester Stallone. Die zorgt er voor, datje de film geen moment se rieus neemt, waardoor hij als regu liere thriller juist weer wel het aan zien enigszins waard wordt. Er valt zelfs af en toe om te lachen, al is dat niet de bedoeling. Stallone speelt Frank Leone, een gpd) gedetineerde die een halfjaar voor zijn vrijlating van een mild strafin- stituut wordt overgebracht naar een gevangenis, waar ene Warden Drumgoole (Donald Sutherland) een schrikbewind voert. Het blijkt een persoonlijke wraakoefening te zijn van Drumgoole, die ooit de pu blieke opinie tegen zich kreeg na een nobel gemotiveerde ontsnap ping van Leone. Drumgoole maakt het leven van Leone tot een hel, met de bedoeling hem mentaal te bre ken, dan wel hem tot een wan hoopsdaad aan te zetten die hem op levenslang komt te staan. Lachwekkend zijn de scènes die de kijker moeten verleiden zich met Leone te identificeren. De man wordt hierin niet als een crimineel, maar als een slachtoffer van om standigheden afgeschilderd. Zo was het nobele motief achter de ont snapping het feit, dat hij aan het doodsbed van zijn pleegvader wilde zitten. De reden, waarom Leone überhaupt in het gevang terecht kwam, is ronduit te aandoenlijk om te verklappen. Weet je deze smartlapcoupletten naar waarde te schatten en neem je het scheve 'Rambo'-bekkie van Stallone voor lief, dan heeft 'Lock up' gaandeweg aardig wat te bie den. Een rijke variatie aan vakkun dig geënscèneerde clichés leidt tot een onvermijdelijke confrontatie tussen Leone en Drumgoole, waar bij Sutherland weer eens volop de gladde griezel kan zijn waar hij al vaker zo goed in bleek. Het zal inmiddels duidelijk zijn, dat 'Lock up' de cinema niet op een hoger plan brengt. Maar daar heeft de doelgroep, jongelui die een ver zetje willen, lak aan. Evenals aan de ondoorgrondelijke wijsheid die Stallone ventileerde ter aanbeve ling van deze eerste produktie van zijn White Eagle Enterprises: „Mijn films gaan altijd over de eenling, die zich verheft boven zijn onderdruk kers. Het is een formule waar ik in geloof, omdat ik denk dat het leven een formule is". Opsluiten dus maar? RIJK VAN ROTTERDAM VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1989 UTRECHT (GPD) - Bij maar niet ten onrechte, veroverde een jaar geleden de in Den Haag woonachtige Argentijn Alejandro Agresti voor zijn film Love Is A Fat Woman de Speciale Jury-Prijs van de Nederlandse Filmdagen. Agresti stelt zich thans opnieuw voor een Gouden Kalf kandidaat met Secret Wedding, andermaal een in Argen tinië gedraaide film, vervaardigd voor de producenten Wigman en Kasander. Montreal zag vorige maand de wereldpremière, de Film dagen die van 21 tot 28 september worden gehouden, presenteren de eerste Nederlandse voorstelling. door Pieter van Lierop Thematisch sluit Secret Wedding nauw aan op Love Is A Fat Woman. In die film ging het om een man die na beëindiging van de 'vuile oorlog' op zoek blijft naar zijn verdwenen vriendin. Secret Wedding biedt een soortgelijke situatie, zij het dat de vroegere gelieven elkaar nu wel te rugvinden, maar ze blijken nage noeg onherkenbaar te zijn gewor den voor elkaar. De gebeurtenissen hebben een kloof geslagen die niet meer te overbruggen valt. Is dat het hoofdthema? Penelope Alejandro Agresti: „Exact. Het lot van de vrouw in Secret Wedding is gedoemd te zijn tot eeuwig wachten op de terugkeer van haar geliefde. Ze is een soort Penelope, wachtend op de terugkeer van Odysseus. En als hij eindelijk komt, herkent ze hem niet meer. Ze is gek geworden. In Secret Wedding is er minder sprake van regelrechte links met de actuele politieke situatie dan in Lo ve Is A Fat Woman het geval was ge weest. Maar de films hebben het thema gemeen van de onmogelijk heid om naar het verleden terug te keren. Dat is een thema dat al mijn films gemeen hebben en ook de films die ik nog in de toekomst zal maken." „Dat thema obsedeeert me nu eenmaal. Ik ben een cynicus. En dat heeft alles te maken met Argentinië en de dingen die ik daar op reeds heel jonge leeftijd heb meege maakt. Ik wil niet zeggen datje daar sneller volwassen van wordt, maar het stuwt je wel sneller door je jeugd héén. Love Is A Fat Woman was gedeeltelijk autobiografisch, omdat ik zelf mijn vriendin verloren heb tijdens de 'vuile oorlog'. En je verliest vrienden en andere men sen. En je probeert in een ander per soon of in een ander land terug te vinden wat je thuis verloren raak te... En dat lukt niet... Hoedanook, ik ben erg cynisch. Er is niet veel waar ik nog in geloof. Als ik nu te rugkom in Argentinië dan weet ik niet meer wie ik daar nog vertrou wen kan. Het gaat er helemaal niet goed. Ik weet wie er nu aan de macht zijn, ik ken die mensen en ik vertrouw ze niet. De militairen die al die vreselijke dingen op hun ge weten hebben, Worden beschermd. Men wil mij niet helpen uit te zoe ken wie mijn vrienden hebben ver moord. Als een land op die manier de dingen die gebeurd zijn in de doofpot probeert te stoppen, ben ik degene die al het vuilnis over het ta pijt wil uitstorten. Je kunt nooit iets opbouwen als je begint met over de lijken heen te stappen. Ze kunnen nu dus beloven wat ze willen, ik zal hen niet geloven." WOEDEND Je was kwaad over La Historia Ofi- cial, terwijl dat toch de eerste Ar gentijnse film geweest is die het on derwerp van de 'desparacidos' be handeld heeft. „Ik ben nog steeds woedend over die film. Ja, ik vind het best als jullie hem hier mooi vinden, maar voor Argentinië is het een schandalige film. Omdat in die film zorgvuldig vermeden wordt om te wijzen naar de schuldigen van de verdwijnin gen, martelingen en moorden. Die film voert alleen een schattig klein meisje op om het publiek mee aan het huilen te maken. Zelfs de man die in dat verhaal boter op zijn hoofd heeft, omdat hy als zaken man had samengewerkt met de jun ta, zelfs hem zien we in de finale jan ken van spijt. Zelfs hij mag vertede ren. Daar word ik woedend van, om dat ik weet dat in Argentinië van de mensen die gedaan hebben wat hij deed, echt niemand in huilen is uit gebarsten. Nou weet ik ook wel dat La Historia Oficial de eerste film was over het onderwerp en daarom niet geacht kon worden meteen ook de meest moedige te zijn. Maar Luis Puenzo heeft hem gemaakt met geld van de Argentijnse overheid. Vervolgens heeft niemand van die overheid geld kunnen krijgen om het onderwerp dieper uit te spitten. Het onderwerp werd als afgehan deld beschouwd." RELIGIE In Secret Wedding vormt religie een nieuw punt. We maken kennis met een dorpspastoor die niet deugt. Staat die man exemplarisch voor de rol die in Argentinië de clerus ge speeld heeft? „Hy staat voor de katholieke priesters van Argentinië en voor an dere landen in Zuid-Amerika waar ze de kant van de fascisten gekozen hebben. Maar niet voor het katholi cisme in het algemeen. Ik ben be vriend met een priester in Peru die echt behoort tot de meest integere mensen die ik ooit ontmoet heb. Ook de rol van de clerus in Nicara gua is een heel andere dan in Argen tinië. En in Polen schijnen de pries ters altijd aan de zijde van het ver drukte volk te hebben gestaan. Maar in Argentinië is de katholieke kerk door en door verrot. De enige wel deugende Argentijnse priester werd vermoord." Secret Wedding is kalmer en vloei ender van tempo en opbouw dan Lo ve Is A Fat Woman. Het is ook je eer ste film in kleur. Maar je blijft wel verrassen met nadrukkelijke, onor thodoxe camera-hoeken. „Love Is A Fat Woman speelde in de stad en voor mij is de stad grijs. Secret Wedding speelt zich af op het Alejandro Agresti: "Ik ben een cynicus. En dat heeft alles te maken met Argentinië". platteland en daar wilde ik kleur. Omdat je daar luchten ziet en omdat kleur een contrast oplevert met de naar binnen geslagen energie, de woede van mijn hoofdpersoon." „De plaats van de camera heeft bij mij altijd betekenis en is afhanke lijk van wie er verondersteld wordt de handeling gade te slaan. In het geval van Love Is A Fat Woman viel het camera-standpunt samen met Claudia, het meisje dat dood was en naar wie vergeefs gezocht werd. Voor mij werd de man voortdurend gade geslagen door de geliefde die was verdwenen: in rook opgegaan. Dat is de verklaring voor al die ca mera-hoeken van bovenaf. Dat is weliswaar een rationele overweging die als zodanig door eigenlijk nie mand begrepen kan worden, maar ik ben ervan overtuigd dat het ge voel dat bij die rationele overwe ging hoort toch op een publiek over komt. Het is coherent...Naast de plaats van de camera is ook nog de timing van belang. De lengte van shots. In Secret Wedding zitten veel lange shots zonder dat je ze onder gaat als lang. Er zit er een tussen van zeven minuten, veel van tweeën- eenhalve minuut. Niet dat ik pro beer mee te doen aan de modieuze sport van wie er de langste shots kan maken, maar omdat het paste bij dit script, bij de dialogen". De camera „Op een dergelijke manier bepaal ik ook de bewegingen van de camera. Ook daarmee probeer ik een speci fiek psychologisch effect te berei ken, dat veel verder gaat dan de klassieke Hollywood-regel die het bewegen van de camera alleen toe staat als er ook iets in de handeling bewegen gaat. Iemand staat op en gaat weg, of een trein zet zich in be weging. Dan mag de camera een stukje mee, zonder dat je je bewust wordt van een camera-beweging. Alleen dan. Dat vind ik veel te star. Hitchcock is de eerste geweest die dit soort regels aan zijn laars lapte. Beweeg je je camera zonder dat er in beeld eveneens iets verandert dan maak je je publiek bewust van de aanwezigheid van die camera. Hij wordt een daar aanwezige derde persoon, een voyeur. Dat is een spe ciaal effect dat ik soms bewust toe pas. Zo ook kies ik mijn lenzen; groothoeken, tele of wat dan ook. Mijn stijl van filmen wordt sterk medebepaald door het feit dat ik zelf cameraman geweest ben. Ik heb camera-ervaring vanaf mijn zestiende jaar. Ik kan mijn beelden bedenken in bepaalde lenssoorten. Een normale regisseur kan zijn beelden alleen bedenken in samen hang met zijn eigen, menselijke waarnemingsvermogen, wat sa menvalt met de 40 mm-lens. Dat is dus een beperking. Ik ben daardoor een heel ander type regisseur dan bij voorbeeld Erik van Zuylen voor wie ik nu Alicia In Concert ga foto graferen. Dan ben ik dus weer ca meraman. Normaal wil ik dat niet meer omdat ik zo snel mogelijk weer een eigen project ter hand wil nemen. Maar Erik is een vriend, voor hem maak ik een uitzonde ring." LUBA In december hoopt Alejandro Agres ti de opnamen te starten voor Luba, een nieuwe eigen film. „Luba handelt over een anarchis tische schrijver die wegens moord gezocht wordt door de politie en die onderduikt in een bordeel. Het ver haal bestrijkt een enkele nacht. De schrijver komt terecht bij een pros- tituée die aanvankelijk de situatie uitbuit. Maar er ontstaat een soort symbiose. De vluchteling en de hoer gaan elkaar begrijpen, appre ciëren en liefhebben. Uiteindelijk zullen ze samen proberen te vluch ten, maar ze worden opgewacht en doodgeschoten. Wat ik eigenlijk met de film wil uitdragen is het idee van machismo en feminisme die te genover elkaar wegvallen, omdat man en vrouw gezamenlijk slacht offer worden van hun omgeving. Een samenleving waar de macht hebbers er alleen maar garen bij spinnen als mannen en vrouwen uit elkaar gedreven kunnen worden. Dat is iets van alle tijden en om die reden mix ik alle mogelijke tijdska- rakteristieken door elkaar. Het ver haal lijkt zich in de jaren dertig af te spelen en er is een oorlog aan de hand. Er vinden bombardementen plaats. Dat bordeel wordt bezocht door zowel Russische soldaten, Duitse nazi's, Japanners, Amerika nen. Alles wat 'macht' symboliseert gooi ik op een hoop. Het wordt een film met veel dialoog. De lokatie is een enkel straatje, een bordeel, een kamer. Ik draai het in studio. In Ne derland."

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9