'Een verkeerde beweging en je hebt een bloedbad' Steeds meer mensen al met schrammetje naar de ehbo Poolse bisschoppen willen over klooster praten Kolonel Stokreef leidde anti-terreur eenheden PAGINA 2 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1989 DEN HAAG - Steeds meer men sen melden zich voor behande ling van huis-tuin-en-keuken-on- gelukjes bij een eerste-hulppost van een ziekenhuis in plaats van bij hun huisarts. De ziekenhuis- posten in de grote steden slibben hierdoor dicht, ernstiger gevallen moeten wachten, terwijl de be handeling van verstuikte enkels vaak veel adequater en goedko per kan door een huisarts. Toch lijkt het bijna ondoenlijk dit 'muggebult-effect' uit te bannen. door Anje Romein Exacte cijfers zijn er niet, maar duidelijk is dat zelfs bij de klein ste snijwond veel mensen het adres van de huisarts overslaan. Toch behoort het verlenen van eerste hulp officieel tot het basis takenpakket van de huisarts. Hij is de aangewezen persoon voor behandelingen als het verbinden van enkels en het hechten van wonden. Alleen in geval van ern stige ongelukken moet een pa tiënt rechtstreeks naar het zie kenhuis gebracht. Ook de Geneeskundige Inspec tie is ervan op de hoogte dat steeds meer mensen voor eerste hulp naar het ziekenhuis gaan. Onlangs werden nog schriftelijke kamervragen gesteld aan staats secretaris Dees over de situatie van deze eerste-hulpposten. Wa ren deze wel berekend op zoveel mensen en vooral: werkten hier wel de juiste artsen? Zowel ziekenhuizen als huis artsen vinden nadrukkelijk dat de scheef gegroeide situatie moet veranderen. "Het is niet de bedoe ling dat mensen en masse naar de polikliniek van het ziekenhuis marcheren. We hebben in Neder land niet voor niets een eerste- lijnsysteem", zegt woordvoerder Bruintjes van de Nationale Zie kenhuisraad. Gips De trend is ook bekend bij het mi nisterie van wvc. Volgens M. van Campen, arts en werkzaam op de afdeling eerste-lijnszorg van de geneeskundige inspectie is het in principe mogelijk dat mensen sneller in het gips terecht komen, wanneer ze zonder verwijzing bij het ziekenhuis aankloppen. "In het ziekenhuis werken specialis ten. Een chirurg kijkt door het oog van een chirurg naar een pa tiënt en zal daarom al gauw opere ren. Een huisarts kan als genera list veel beter selecteren en zeg gen: die patient heeft specialisti sche hulp nodig en die kan ik zelf wel behandelen". De ziekenhuizen hebben een afspraak met de huisartsen dat de laatsten er voor de eerste hulp zijn. In het meest extreme geval worden patiënten bij aankomst dan ook terugverwezen naar de huisarts. Ziekenhuis 't Lange Land in Zoetermeer heeft een jaar lang getracht die regel conse quent uit te voeren. Dit vanuit de filosofie dat er in Nederland niet voor niets een eerste lijn bestaat. Maar de directie kwam er al snel achter dat het terugsturen van pa tiënten de naam van het zieken huis niet bepaald ten goede kwam. De inwoners van Zoeter meer spraken schande van hun nieuwe ziekenhuis. Directeur E. van Beek: "Het eerste jaar van ons bestaan heb ben we geprobeerd het 'mugge bult-effect uit te bannen. Dus als er mensen kwamen met schram metjes, wonden die gehecht moesten worden of verstuikte en kels, dan belden we eerst de huis arts. Alleen als die niet aanwezig was hielpen we de patiënt. An ders stuurden we hem terug". Huisarts Uit het Zoetermeerse experiment kwam in ieder geval naar voren dat 65 procent van de eersteJiulp gevallen die bij het ziekenhuis te recht kwamen beter door de huis arts behandeld kon worden. Van wege de protesten van de bevol king ('Wat is dat voor een zieken huis') besloot de directie haar be leid te veranderen, en iedereen die om hulp vroeg te helpen. De eerste-hulppost verricht nu veel huisartsenwerk. "Mensen nemen niet de moeite in de krant te kij ken welke arts er dienst heeft, maar rijden direct met de auto naar de ehbo-post van het zieken huis. De geest van de patiënt is misschien wel gewillig, maar het vlees hè", zegt Van Campen van de geneeskundige inspectie hier- Dat Nederlanders zelfs voor het kleinste'schrammetje bij een zie kenhuis aankloppen is voor een deel te wijten aan de soms slechte bereikbaarheid van artsen. Dat is vooral in de grote steden het ge val, waar patiënten niet zelden een antwoordapparaat treffen in geval van nood. Van Campen: "Op het platte land weet men de arts wel te vin den, maar in een stad liggen prak tijk en woning vaak ver van el kaar af. Artsen zijn vaak op pad en dus krijgt de patiënt een ant woordapparaat te horen. Artsen moeten in de steden veel herken baarder worden. Dat kan bijvoor beeld door als groep artsen bij el kaar te gaan zitten en 24 uur per dag voor patiënten bereikbaar te zijn". Dienst Ook de Landelijke Huisartsen- verening erkent dat de bereik baarheid van artsen wel wat beter kan. Dat bleek ook uit een on langs gepresenteerde, uitgebrei de nota over het onderwerp. "Het is vaak niet duidelijk welke arts er dienst heeft. Bovendien gaan veel mensen naar het ziekenhuis onder het motto 'je kunt nooit we ten hoe erg het is'. Dat moet ver anderen". Volgens de Nationale Zieken huisraad is de drempel om naar een ziekenhuis te stappen de laatste jaren sterk verlaagd. Bijna ieder ziekenhuis heeft vlak bij de ingang wel een ehbo-post, be doeld voor ernstige gevallen. De aanwezige artsen zijn meestal wel bereid ook naar een verstuikte en kel te kijken. Dat was ook het ge val in ziekenhuizen in Nieuwe- gein en Woerden, waar mensen wel geholpen werden, maar bij te rugkeer een brochure kregen met daarop het dringende verzoek in het vervolg bij kleine ongelukken naar de huisarts te gaan. "Dat bleek zeer succesvol. Nieuwegein «reeg duidelijk minder mensen met verstuikte enkels en dergelij ke dan voorheen", meent de LHV. De LHV wil er nog maar eens met nadruk op wijzen dat de keu ze voor het ziekenhuis vaak onte recht is. "Iemand met een ver stuikte enkel denkt er verstandig aan te doen naar een ziekenhuis te gaan omdat hij dan meteen dichtbij de röntgenapparatuur zit. Maar in de meeste van deze gevallen kan volstaan worden met een stevig verband en zijn fo to's absoluut niet nodig". De ehbo-post van een ziekenhuis waar zich steeds vaker het 'muggebult-effect' voordoet. <roto gpd) Stokreef: "Als je met een hele boel vuurwerk en herrie ie mand in zijn slaap overvalt, is het mogelijk in een aantal se conden de macht over te nemen". Inzet: Stokreef bij de treinkaping. Kolonel J.A.H. Stokreef (57) was niet alleen jarenlang commandant van de rijkspoli tie in het district Alkmaar; hij speelde ook een sleutelrol als coördinator bij de grote gijze lingsaffaires die zich in Ne derland hebben afgespeeld. Aan het eind van zijn 33-jari- ge politieloopbaan gaat hij nader in op zijn rol in de rede lijk succesvolle Nederlandse aanpak van terrorisme, die el ders in de wereld navolging kreeg. door Wim Kaag ALKMAAR - De dramatisch ver lopen gijzeling van de Israëlische ploeg in München tijdens de Olym pische Spelen van 1972 gaf eigenlijk de aanzet tot een gerichte aanpak. Stokreef: "Een afschuwelijke zaak met veel slachtoffers. Daar liep alles verkeerd wat verkeerd kon gaan". Het stemde de regering-Den Uyl tot nadenken: er moest een beleid ko- Stokreef werd om advies ge vraagd, omdat hij ervaring had met het organiseren van grootscheepse acties. Vooral in 1966, in de provo- tïjd. had hij in Amsterdam met veel rellen te maken gehad. Een ervaring die, zo redeneerde de regering, van nut zou kunnen zijn bij het tot stand brengen van bijzondere bijstands eenheden voor de aanpak van terro risten. Bovendien was Stokreef als in specteur bij de Amsterdamse poli tie ooit zelf gegijzeld geweest. De dader, een dronken en volkomen gedesoriënteerde man, was het bu reau binnen gestapt en had een dienstpistool te pakken gekregen, waarmee Stokreef en een collega onder schot werden gehouden. Na dat er lang op hem was ingepraat, gaf de man zich over. Voordat Stokreef bij gijzelingsac ties werd ingezet, moest hij de zwaarste medische en psychologi sche keuringen ondergaan. "Je werd getest op het niveau van jacht- vliegers, duikbootcommandanten. Zeg maar voor mensen die onder de gevaarlijkste omstandigheden stress-bestendig blijven". Schutters Zo kwam de bijzondere bijstands eenheid (BBE) tot stand, met zo'n vijftig lange-afstandschutters en Stokreef als commandant. "Stuk voor stuk waren we in staat om op een afstand tot 600 meter een pakje sigaretten uit iemands handen schieten". Daarnaast kwam er een tweede eenheid, samengesteld uit het korps mariniers, opgeleid om doelen tot 100 meter tot op de milli meter nauwkeurig te raken. En dan werd er nog een derde eenheid ge formeerd uit militairen, bedoeld om in geval van nood de twee andere ondersteuning te geven. Stokreef: "Dat oprichten van drie eenheden is achteraf gezien een uit stekend idee geweest. Want toen er twee acties tegelijkertijd speelden - de treinkaping bij Wijster en de gij zeling in het Indonesisch consulaat in Amsterdam - kon alles worden bemand. Ook bij de treinkaping bij de Punt later en de gijzeling van de school in Bovensmilde kwamen al le drie eenheden goed van pas". De eerste grote gijzeling, waar mee Stokreef te maken kreeg, was die van de Franse ambassadeur en anderen door Japanse terroristen op de ambassade in Den Haag. Stokreef was daarbij de schakel tus sen de politie-eenheden en het be voegd gezag. "Alles wat de gewa pende aanpak aanging, liep via mij. Want door een onduidelijk bevel en een halve centimeter verder aan de trekker, kan de boel volledige esca leren. Eén verkeerde beweging en je hebt een bloedbad". Gedragskundigen Training en trefzekerheid zijn nood zakelijk zijn als het eenmaal op in grijpen aankomt, de psychologie speelt bij de aanpak van terroristen een niet minder belangrijke rol. Bij de gijzeling van een heel kerkkoor in de Scheveningse gevangenis maakte Stokreef voor het eerst ken nis met het gebruik van gedrags kundigen bij het bepalen van de tac tiek. "Het is heel belangrijk aan de weet te komen hoe de tegenpartij kan reageren. Die kennis is nodig om overwicht op je tegenstander te krijgen". In de beginfase, wanneer 'terro risten' met wapens slachtoffers ma ken en het heft in handen hebben, valt er nauwelijks te onderhande len. Er moet eerst een relatie ont staan tussen terroristen en gijze laars, aldus Stokreef. Hij laat een term vallen: het Stockholm-syn- droom. "In die stad hebben ze ooit te maken gehad met een bankrover die in de kluis een vrouw gijzelde. Ze kon worden bevrijd, omdat er tussen haar en de bankrover een liefdesrelatie was ontstaan. Als zo'n relatie opbloeit, wordt het voor een terrorist steeds moeilijker iemand te doden. Dan komt er rust in de tent". Dat laatste is volgens Stokreef een eerste doel. "Eerst heerst er cha os, met allerlei emotionele kanten. Daaruit moet je zo snel mogelijk zien weg te komen. Daarom ga je al tijd akkoord met onmiddellijke ei sen om voedsel, drinken, sigaretten of heroïne. Je zegt oké, ik ga het zoe ken en probeer het over een uur te bezorgen. Psychologisch probeer je daarmee het initiatief over te ne- Het inwilligen van eisen kan hel pen een vast patroon in de contac ten aan te brengen. En dat biedt weer mogelijkheden om de 'vijand' te verrassen. Stokreef: "Via dat rit me en afluisterinformatie kun je op een gegeven ogenblik bepalen op welk tijdstip iedereen ligt te snur ken. Als je dan met een heleboel vuurwerk en herrie iemand in zijn slaap overvalt, is het mogelijk in een aantal seconden de macht over te Straaljagers Deze tactiek werd onder andere toe gepast in de Scheveningse gevange nis. "In één klap zijn we daar onder geloei van een batterij sirenes naar binnen gegaan. Op hetzelfde mo ment zijn we met de mariniers door gedonderd naar de ruimte waar die criminelen sliepen. In enkele tellen waren ze overmeesterd." Diezelfde overrompelingstactiek is Ook, ge lijktijdig, toegepast bij de gijzelin gen in de trein bij De Punt en de school in Bovensmilde. De straalja gers, die vlak over de trein scheer den, maakten zo'n lawaai, dat bui tenstaanders dachten dat de oorlog was uitgebroken. "We hadden in Brabant geoefend en ik wist wat het effect van dat straaljagergeluid was. Echt, je weet niet waar je het zoeken moet als je zoiets hoort", aldus Stokreef, die destijds het bevel gaf om zowel bij de trein als bij de school tot de aanval over te gaan. "Gelijktijdig, want we waren bang dat de ene groep kapers via de me dia zou horen wat er bij de andere aan de hand was". Toen hij in Wijster met de mari niers de trein inging om te kijken of er nog springladingen in zaten, be leefde Stokreef een van de wonder lijkste ervaringen in zijn leven. "Ik zei tegen die mensen dat ze nog even moesten blijven, omdat er eerst medisch hulp zou komen. Prompt ging iedereen zitten. Ze wa ren door die kapers zó geprogram meerd, dat er niemand meer durfde op te staan. Pas toen ik paar keer had gezegd dat ze vrij waren, ston den ze schoorvoetend op om hun benen te strekken". De Poolse bisschoppen willen nieuwe onderhandelingen over verplaatsing van het omstreden klooster in Auschwitz. Dit heeft de bisschoppelijke commissie voor de betrekkingen met het jodendom gisteren in Warschau bekend gemaakt. Deze onder handelingen moeten worden gevoerd 'in de geest van Genè- ve'. waar in februari 1987 de RK Kerk en het Joods Wereldcon gres overeenkwamen dat het klooster binnen twee jaar zou worden verplaatst. "Ook moeten er vantevoren geen onoverkomelijke voorwaar den worden gesteld", zo werd gis teren naar voren gebracht. Hoewel deze verklaring nog niet door de volledige Poolse bis schoppenconferentie is overge nomen, is het duidelijk dat de Poolse bisschoppen onder de veel besproken overeenkomst uit willen. De verklaring ademt de geest van opmerkingen van kar dinaal Macharski, die de joodse demonstraties aangrijpt om zijn medewerking aan de overeen komst van Genève op te schorten, en van kardinaal Glemp, die de joden in z jn fel aangevochten preek voorhield 'geen eisen te stellen waaraan wij niet kunnen voldoen'. De demonstrerende jo den vroegen overigens alleen maar dat de RK Kerk de afspra ken nakomt. De commissie van de Poolse bisschoppen constateert dat als gevolg van de klooster-affaire we reldwijd de dialoog tussen rooms- katholieken en joden tot stilstand is gekomen. Dat wijst op de nood zaak dat op korte termijn het joods-christelijk bezinningscen trum, waar het karmelietessen klooster in opgenomen zal wor den, moet worden gebouwd, al dus de rk commissie. Deze zegt te betreuren dat van joodse zijde hiervoor zou weinig belangstel ling bestaat. Het zwijgen van het Vaticaan is begrijpelijk als we bedenken dat deze paus uit Polen komt, aldus bisschop Lehmann van Mainz, die het afgelopen weekeinde met de paus sprak. "Paus Johannes Paulus II kan het zich niet veroor loven dat hij verwikkeld raakt in een strijd tussen Polen en joden", aldus mgr. Lehmann, voorzitter van de Westduitse bisschoppen conferentie, gisteren in-Bonn. De Westduitse coördinatiecom missie voor joods-christelijke ge spreksgroepen heeft 'onthutst" gereageerd op de preek van kardi naal Glemp, waarin deze de jood se demonstranten impliciet ervan beschuldigde de Karmelietessen te hebben willen doden en waarin hij sprak over de joodse invloed in de media. Glemp heeft daarbij teruggegrepen naar "oeroude an tisemitische vooroordelen waar van we dachten dat ze overwon nen waren', aldus het Westduitse Overleg tussen Joden en Christe nen (OJEC). 'Speeltuin' Het Nieuw Israëlitische Week blad vindt dat ieder contact met de 'op het hart trappende en toe ziende gesprekspartners' moet worden opgeschort tot het kloos ter in Auschwitz is verplaatst. Het NIW reageert hiermee op de uit spraken van kardinaal Simonis over 'zeer fanatieke joden'. Het blad laakt het dat het zwij gen van de andere kerken over het klooster. "Sinds de holocaust in Israël worden bij sommige christenen geluiden gehoord over de gemeenschappelijke basis met en beter begrip voor de joodse ge- dachtenwereld". Het OJEC, het Overlegorgaan van joden en christenen in Nederland, is vol gens het NIW "voor de kerken kennelijk een speeltuin voor hun idealisten die de werkelijkheid niet zien", schrijft het NIW. Verder noemt het NIW het 'stuitend' hoeveel joden hun op wachting bij rooms-katholieke functionarissen maken om de verontwaardiging van de joodse gemeenschap over te brengen. Ook meent het blad dat de Neder landse Zionistenbond en het CI- DI, die tegen het klooster hebben geprotesteerd, hun doelstellingen uit het oog verliezen. De Zionistenbond heeft giste ren bekend gemaakt zondag op nieuw een demonstratieve ge bedsdienst voor het huis van de nuntius (pauselijke ambassa deur) in Den Haag te houden. Reorganisatie Bij de ingrijpende reorganisatie van de theologische faculteit van Amsterdam verliest de faculteit de bestudering van het verschijn sel godsdienst, waaronder de niet-westerse godsdiensten. Deze vakgroep wordt elders binnen de universiteit ondergebracht. Het wetenschappelijk niveau ervan moet zich internationaal kunnen meten. Dit heeft het college van be stuur van de universiteit van Am sterdam gisteren besloten. Aan leiding tot het reorganisatievoor nemen zijn de rapporten van de ministeriële verkenningscom missie Oberman, die overigens opheffing van de faculteit voor stelde, en van de universitaire commissie Harteveld. die een re organisatie voorstelde om het peil van onderwijs en onderzoek weer op niveau te brengen. Op basis van dit voornemen moet de theoloog dr. S. J. Noorda, wetenschappelijk medewerker aan de VU en oud-lid van het col lege van bestuur van de VU, bin nen twee maanden een reorgani satieplan opstellen. De faculteit en de vakgroep godsdienstwetenschappen krij gen samen hetzelfde bedrag dat aan de huidige faculteit is toege zegd, in de verhouding van twee derde om een-derde. Aalmoezeniers De intrede van de rooms-katho lieke pastorale werker in de krijgsmacht is volgens legerbis schop R. Ph. Bar een 'uitstekend geslaagd experiment'. "Ik wil er dan ook zeker mee verder gaan", aldus Bar gisteren op een studie dag van de aalmoezeniers te Amersfoort. 'Probeer 't maar', had men in het Vaticaan gezegd toen de bis schop in 1983 de eerste pastorale werkers in het leger aanstelde. "Toestemming heb ik niet gekre gen. Daar is de Heilige Stoel nooit zo scheutig mee", aldus Bar, die aan het hoofd staat van het mili tair ordinariaat. Het aantal pastorale werkers is sindsdien 'stormachtig' gegroeid. Ongeveer de helft van de negen tig rk geestelijke verzorgers in de krijgsmacht heeft geen wijding ontvangen. Het duurt nog maar even en de pastorale werkers zijn veruit in de meerderheid, aldus hoofdlegeraalmoezenier J. J. van den Ti Haard, duidend op het nij pend tekort aan priesters. Bar was het met de andere spre kers eens dat aan 'de onduidelijke positie' van de niet-gewijde aal moezenier snel een einde moet komen. Zo vraagt de verhouding met de gewijde collega om ophel dering. Ook moet er een beroeps code komen voor de pastorale werkers in het leger. Bevestiging. In de gerefor meerde kerk van Bodegraven vindt zondagmiddag de bevesti ging en intrede van ds. T. Zout man plaats. Als bevestiger treedt ds. D. H. Elderman op. Aanvang van de dienst is drie uur. Drs. Zoutman werkte voordien in Dordrecht. In 'Het Kruispunt', de gereformeerde kerk van Voor schoten, begint zondag om drie uur een dienst waarin ds. B. Lede gang bevestigd zal worden door collega J. D. de Zwart, terwijl hij dan ook intrede zal doen. Ds. Le degang was hiervoor werkzaam in Renkum. Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Overschie W. Wagter Rijnsburg. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Rotterdam-Alexander- polder P. van Ruitenburg Me- liskerke, te Scherpenzeel G. Mouw Genemuiden, te Woerden G. J. Van Aalst Benthuizen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2