Prijs en cheque voor actrice Audrey Hepburn Walt Disney zoekt talent in Europa 'Wij zijn maar Ideintjes uit een ldein land' VARA komt met 'Kronkels' Carré Trofee voor olifantentrainer 'Coulissen' mag toch blijven van de TROS Bart (B.O.O.S.) de Graaff straks ook bij Super Channel VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1989 WINTERSWIJK (GPD) - Walt Disney - groot ge worden door Donald Duck en Mickey Mouse is gisteren en vandaag voor audities neergestreken in Winterswijk en Lievelde. Mister Sonny Anderson, dè grote talentenjager van het Amerikaanse miljoe nenconcern, aanschouwde gisteren en vandaag in hoogsteigen persoon de Verborgen Talenten van het oosten. En dat allemaal omdat Walt Disney 'bewo ners' voor haar Europese dorpen moet hebben. De genen die er tijdens de audities worden uitgepikt, krijgen de kans voor het Disney-bedrijf, met 10.000 Kerk urinoir De monumentale Jacobskerk in het centrum van Winterswijk wordt aangetast door urine. Elke hoek van de steunberen wordt re gelmatig als Urinoir gebruikt. Het monument verspreidt hierdoor niet alleen een penetrante stank, het metselwerk en met name de voegen hebben extra onderhoud nodig. De kerkvoogdij is het nu spuugzat dat zij voor de gevolgen moet opdraaien. Het wil de over last niet langer tolereren. Met na me marktkooplui en bezoekers van de markt worden gezien als oorzaak van de overlast. De koop lui klagen overigens zelf al lange tijd dat zij hun behoefte niet kwijt kunnen. In een brief aan de gemeente Winterswijk vraagt de kerkvoog dij dringend dat op of bij de Markt weer openbare toiletten worden geplaatst. Rol voor adel De Europese adel ziet een promi nente rol voor zichzelf weggelegd in het Europa van na 1992. Zoals prins Johannes zu Loewenstein Wertheim Rosenberg het zei: „De aristocratie heeft zeker iets bij te dragen aan de eenwording van Europa. Wij zijn altijd al meer Eu ropeaan geweest dan van een be paalde nationaliteit." De prins was een van de 200 deelnemers aan een congres, dat verenigingen van Europese aris tocraten hielden. De adellijke op dracht in de moderne samenle ving, daarover spraken de prin sen, graven en andere adellijken uit elf landen in een hotel in Opor to, Portugal. De Belgische baron Bernard Snoy, die het congres voorzat, zei dat de ouder adel zich moet voor bereiden op een leidende rol op sociaal, moreel en cultureel ge bied in het Eurbpa van de toe komst. Die rol vloeit voort uit de adellijke traditie, die er een is van cosmopolitisch denken, moed, eau en onbaatzuchtigheid, be toogde Snoy. Buikdanseres Volgens de Israëlische minister van emigratie Yitzhak Peretz vormt het optreden van een buik danseres op een legerbasis „een aantasting van het morele gehalte van de troepen". Minister Peretz, lid van de rechts-orthodoxe Torah Wachter Partij, schreef onmiddelijk een brief aan minister van defensie Yitzhak Rabin, nadat hij in een krant een foto van het optreden had gezien. Volgens Itim was Peretz ver- In Hongkong wordt op het ogenblik het grootste Buddha- beeld ter wereld gebouwd. Het bronzen beeld is*33 meter hoog en komt waarschijnlijk volgen de maand klaar. Het beeld weegt meer dan 200.000 kilo en kostte ruim 16 miljoen gulden. (foto AP) baasd en geschokt dat het Israëli sche leger de soldaten zulke „af schuwelijke voorstellingen biedt, die het morele gehalte van de sol daten aantasten en de nederig heid ondermijnen". Popgroep 'What-a-Gig!' wint 's werelds grootste talentenjacht GRONINGEN Eind volgende maand neemt de Groninger popgroep What-a-Gig! het vliegtuig naar Japan. In Tokio wacht de tienmans-formatie een optreden in de be roemde Budokanhal, de zaal waar onder an deren Madonna, Michael Jackson, Bob Dy lan en Cheap Trick voor hysterische tafere len zorgden en 'Budokan' in muziekkringen een legendarische klank bezorgden. Hoe dat bij What-a-Gig! uitpakt is na tuurlijk nog even afwachten. Het is al heel mooi, zegt het tiental, dat de band de Bene lux-finale van 's werelds grootste talenten jacht, het door de Japanse electronica-gi- gant Yamaha gesponsorde 'Band Explo sion', heeft gewonnen. Voor een stampvolle Jaarbeurs kwamen de Groningers afgelo pen zaterdag als beste uit de bus en kregen ze naast een waardebon van 6500 gulden en een week studioruimte, tien retourtickets Tokio. Op 29 oktober treden ze daar aan in de wereldfinale van 'Band Explosion', dat in Japan een evenement van de eerste orde De Groningers zijn de eersten om hun reis te relativeren, hoe blij ze er ook mee zijn. Drummer/oprichter Peter Deiman: „Budo kan heeft een ambiance die je hier in Euro pa niet tegenkomt. Fantastisch natuurlijk, maar we beschouwen het toch vooral als een heel leerzame ervaring." Zangeres Mie- ke Bom: „We verwachten er niets van. Nee, echt waar: er komen nog elf popgroepen, ook uit Amerika, van een heel hoog niveau. Wij zijn maar kleintjes. Uit een heel klein land." op de loonlijst, te werken. De Amerikaanse pretfabriek Walt Disney runt na melijk vijf parken met als speciale attractie een na gebouwd Europees dorp. Op drie plekken in Ameri ka, in het Canadese Montreal, het Japanse Nagasaki en binnenkort bij Parijs, kunnen bezoekers in the Showroom of the World een kijkje nemen in De Ou de Wereld. In de Italiaanse afdeling zingen gonde liers, in het Duitse dorp zijn Bier und Bratwurst zu haben, bolhoeden en bobby's kleuren de Britse sec tor. HILVERSUM (GPD) - VARA gaat vanaf 14 september wekelijks een aflevering Kron kels uitzenden, gemaakt naar aanleiding van de gelijknamige verhalen van Simon Carmig- gelt. Deze Kronkels werden kort voor het overlijden van Carmiggelt opgenomen, maar niet eerder uitgezonden. Het gaat om korte, gedramatiseer de verhalen, gespeeld door be kende Nederlandse acteurs. De eerste twaalf Kronkels zijn afkomstig uit de Haanstra- film 'Vroeger kon je lachen'. Daarna zijn vier afleveringen te zien, waarin Carmiggelt voorleest uit eigen werk. Ook nieuw in de winterpro- grammering van de VARA is 'Sponsorloterij' met Peter Jan Rens. Dit anderhalf uur duren de fondswervend programma is in de stijl van 'Doet ie 't of doet ie 't niet'. Het is de bedoeling dat kijkers zelf hun goede doel kiezen. Uiteraard heeft de VARA ook plaats ingeruimd voor 'Zeg 'ns AAA', dat al weer het tiende seizoen ingaat. Er zijn opnieuw twintig afleveringen te ver wachten. Geprolongeerd wor den ook de comedy 'Laat maar zitten', 'Doet ie 't of doet ie 't niet', 'Sonja op zondag' en 'Per seconde wijzer'. De actualiteitenrubriek 'Achter het Nieuws' is vanaf half september twee maal per week te zien met volwaardige afleveringen. Op donderdag om 21.45 uur en op zondag rond de klok van 22.00 uur. 'De Kloof' is een nieuw programma van Paul Wittemari, dat gaat over de af stand tussen politiek Den Haag en de rest van Nederland. Jan Douwe Kroeske presen teert 'Linker dan Rechter', een nieuw programma rond gedra matiseerde verkeersongeluk ken. Het programma, dat ge maakt wordt in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland en het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, Iaat mensen zien op weg naar een ongeluk. Vlak voor het fatale moment stopt de camera en begint een discussie in de studio. Het pro gramma wordt vanaf december uitgezonden. HILLEGOM De Stichting Lions Helpen Kinderen hebben ambassadrice Audrey Hepburn van het kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef, onderscheiden met de Prix d'Humanité. De prijs bestaat een beeldje, gemaakt door Bep Sturm-Van den Bergh. Audrey Hepburn krijgt het op 16 september in het Hillegomse Treslong. Daar krijgt ze tegelijkertijd vo het fonds van de Nederlandse Zwembond ook een cheque krijgt van de opbrengst, geraamd op ten mins 700.000 gulden, van de jaarlijkse nationale zwemvierdaagse voor Unicef. Eerder ging de onderscheiding naar onder andere De Wilde Ganzen, S.O.S. Kinderdorpen, Herman vai Veen voor Unicef, Greenpeace en Stichting Oogkampen Himalaya. Audrey Hepburn werd nu zestig jaar geleden in Brussel geboren. Ze woonde in ons land - haar moeder i Nederlandse -, leerde dansen en maakte in Amerika een internationale filmcarrière. Ze is al jaren ambassadrice van Unicef. AMSTERDAM (ANP) - De Oscar Carré Trofee, de enige onder scheiding in de internationale circuswereld, is voor dit jaar toe gekend aan de olifantentrainer Banda Vidane uit Ceylon. Hij werkt bij het Duitse circus Kro^ ne, dat een tournee door ons land maakt en nu in Emmen staat. De onderscheiding wordt op 8 okto ber uitgereikt in Burgers Dieren park in Arnhem waar de Club Dit heeft de club gisteren be kend gemaakt. Met de trofee on derscheidt zij jaarlijks een pres tatie die bijzonder bijdraagt aan de circuskunst als cultuuruiting. De prijs is Vidane toegekend voor de manier waarop hij in zijn werk aangeeft dat alleen liefde voor en kennis van het dier de basis vormen voor een verant woorde dressuur. De trofee is een bronzen beeld dat Bep Sturm - Van den Bergh heeft ontworpen. Het stelt een acrobaat voor die op één hand staat op een klein vierkantje. Het is genoemd naar de circusdirec teur die in Amsterdam ruim een eeuw geleden een stenen circus gebouw liet bouwen en exploi teerde. Na smeekbeden luisteraars HILVERSUM (GPD) - De Tros zal het programma 'Coulissen', te beluisteren op zaterdag op Radio 1, niet uit het zendschema schrap pen. Aanvankelijk zou het programma worden opgeof ferd aan de zenderkleuring, maar tal van theaterliefheb bers bleken bij voorbaat overtuigd van het gemis. Dat schreven ze directeur Cees den Daas in soms uitvoerige brieven. Ook directies van toneel- en balletgezelschappen, tekstschrijvers, cabaretiers, producenten en schouwbur gen protesteerden tegen de aangekondigde verdwijning van het programma dat met interviews, informatie, be schouwingen, theatertips, optredens, columns en kri tieken over voorstellingen ongeveer 150.000 luisteraars trok. 'Coulissen* bestaat veer tien jaar en heeft in de loop van de tijd diverse verhui zingen overleefd. De laatste tijd stond het op de zater dagavonden tussen zes en zeven uur. Het programma blijft op die avond, maar wordt gehalveerd. Het loopt straks van ruim zeven uur tot half acht bij de TROS op Radio 2. Jan Kok. met (oud-thea terdirecteur) Wim Bary de vaste presentator en rege laar, is blij met de redding, maar niet gelukkig met de korting op de tijdsduur. Hij probeert creatief te zoeken naar een nieuwe formule waarin alle elementen van 'Coulissen' gestalte kunnen krijgen. Live uitzendingen uit theaters zitten er echter niet meer in. Kok: „Dat laat het budget niet toe. Ik vrees dat de optredens van het combo Cor Bakker ook zul len sneuvelen." Bart de Graaff: ook op Super Channel HILVERSUM Presentator Bart de Graaff, bekend van Veronica-tv, zal voor Super Channel ook een serie B.O.O.S. (Bart Omroep Organisatie Stichting)-afleveringen maken. Super B.O.O.S. zal in drie talen worden uitgezonden, en wel in hét Nederlands, Duits en Engels. Dit nieuwe Europese jeugdmagazine zal iedere zaterdag- en zondagochtend van zeven tot elf uur op Super Channel te zien zijn. Afgewisseld met cartoons, videoclips, tekenfilms, prijsvragen en jeugdfilms, zal Super B.O.O.S. gericht zijn op de jeugd die Nederlands, Duits of Engels spreekt. Bart de Graaff zal 'dubbel' in beeld zijn. Er is een Nederlands/Engelssprekende en een Duitssprekende Bart, bijgestaan door zijn muis. Het programma is er ook op gericht de kinderen spelenderwijs een andere taal te leren. tv-gala, nog niet zo lang gelèden. Audrey Hepburn tijdens de presentatie //C SA ZOVEEL MOEELUK SLC//KRECLAME MAKEN VOOR MIJN N/EUWE &OEK wat berevent hêt vooj? oe pageujkse piping van ow BeptfiJF...

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 22