'Dakpannen vliegen je hier om de oren' Flora wil snel rijksweg 11 west 'Horeca houdt zich slecht aan cao' Voor hulp bij overval acht jaar celstraf geëist PAGINA 16 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1989 Overscherend vliegtuig brengt schade toe aan woonhuis VALKENBURG - Voor de tweede keer dit jaar zijn van de woning van de Valkenburgse familie Varkevisser de dakpan nen losgeslagen als gevolg van een overscherend vliegtuig. Me vrouw J. Varkevisser zat giste ren toevallig in de tuin toen de dakpannen na het passeren van het toestel haar letterlijk om de oren vlogen. Een van de pannen verwondde haar been. De Valkenburgse familie verlangt nu van het ministerie van defensie dat maatregelen worden genomen om herhaling te voorkomen. "Ik heb niets tegen die vliegtuigen, maar ik wil wel rustig naar buiten kunnen lopen, want dit is levensge vaarlijk. Hier in de buurt spelen vaak kleine kinderen. Stel je voor dat een van die pannen een kind raakt. Daar moet je toch niet aan denken", zegt G. Varkevisser. De familie Varkevisser woont aan de Hoofdstraat, aan de noordkant van het marinevliegkamp Valken burg dat onder het ministerie van defensie ressorteert. "Er wordt ge zegd dat het hooguit eens in de vijf jaar voorkomt dat de dakpannen lostrillen. Bij mij is het nu de twee de keer in korte tijd. Ook de buren hebben er in het verleden last van gehad. Bij de vorige bewoonster van ons huis is het al eens acht keer in één jaar tijd voorgekomen dat de pannen losraakten", weet Varkevis- Het dak van de woning werd gis termiddag direct gerepareerd, na dat officieren van de marinebasis zich op de hoogte hadden gesteld. Varkevisser: "Ook de vorige keer werd het dak direct hersteld. Daar over zul je mij ook niet horen kla gen. Maar ik voel er niets voor dit nog eens mee te maken. Die pannen moeten nu eens echt goed worden vastgezet, met speciaal daarvoor be stemde schroeven. Ik heb daar de vorige keer ook al om gevraagd, maar je krijgt niets anders te horen dan dat dit in Den Haag wordt gere geld. Vervolgens gebeurt er niets". Mevrouw Varkevisser heeft giste ren na het voorval onmiddellijk de gemeente, politie en de Koninklijke Marechaussee ingeschakeld. "Want hier moet echt eens een eind aan ko men. Zo kan het niet langer", klaagt de Valkenburgse haar nood. Turbulentie Burgemeester C. Sinke van Valken burg kan de ergernis van Varkevis ser Volledig begrijpen'. Volgens Sinke moeten de dakpannen van de woning zijn losgetrild door turbu lentie. "Een enkele keer per jaar wil dat wel eens voorkomen", aldus de eerste burger van Valkenburg. Sin ke meent dat na het jongste incident de tijd is aangebroken "om eens rustig met vertegenwoordigers van de vliegbasis te gaan praten over de problemen. Want zoiets mag na tuurlijk eigenlijk niet voorkomen". Overigens staan in Valkenburg wel nieuwe maatregelen op stapel om de geluidsoverlast van stijgende een dalende vliegtuigen verder te rug te dringen. Volgens aange scherpte richtlijnen van de rijks overheid moeten in bepaalde geval len extra isolerende maatregelen worden genomen bij woonhuizen in de nabije omgeving van vliegvel den. Voor Valkenburg betekent dit de verdere aanpassing van een tien tal woningen in de jaren negentig. "Maar die maatregelen staan geheel los van het probleem van dakpan nen die losschieten", benadrukt Sinke. De commandant vari het vlieg kamp, kapitein ter zee J. Voren kamp, betreurt het voorval. Hij wijt het aan luchtwerveling achter de vleugels van de Orion die onder be paalde weersomstandigheden kan ontstaan. "Omdat de woning aan de Hoofdstraat een nogal steil dak heeft, net als het huis ernaast, heeft de zuigkracht vat gekregen op de dakpannen", zegt hij. Mevrouw Var- Een dergelijke luchtwerveling kevisser tussen komt volgens de commandant al- de dakpannen 'leen voor bij Orions vanwege hun die gisteren aërodynamische vorm. Het Spaan- door een over- se vliegtuig was van hetzefde type scherend vlieg- als de Orions die in Valkenburg zijn tuig van haar gestationeerd. "Maar er is beslist woning sloegen. niet te laag gevlogen", aldus Voren- (foto Ellen kamp. Martens) RIJNSBURG - Directeur J.H.J. Carlier van de veiling Flora heeft gisteren aangedrongen op een spoe dige aanleg van de Rijksweg 11 west de verbinding tussen de rijkswe gen Amsterdam-Rotterdam en Den Haag-Amsterdam. Het tracee van de weg loopt vanaf de Rijksstraat weg in Wassenaar via Voorschoten en langs de Leidse Stevenshof naar Zoeterwoude. Het is overigens nog niet duidelijk wanneer de weg wordt aangelegd. De Flora-directeur deed deze op roep tijdens een bezoek dat een de legatie van het provinciaal bestuur aan de Rijnsburgse veiling bracht. Volgens de veilingdirecteur vindt 70 procent van de produkten zijn weg naar het buitenland. "De top- bestemmingen via de weg 'zijn Duitsland, Groot Britannië en De statenleden tijdens hun bezoek aan veiling Flora in Rijnsburg. In het midden commissaris van de ko ningin in Zuid-Hilland, mr. S. Pa- tijn. (foto pr) Frankrijk. Ook is onze verbinding met de luchthaven Schiphol van grpot belang in verband met de ver der weg gelegen markten". "Er bestaat daarnaast ook veel verkeer tussen de drie Nederlandse grootste veilingen. Gezien de ver wachtingen die wij hebben over on ze verdere groei moet deze rijksweg 11 west snel worden aangelegd", hield Carlier het gezelschap voor. Belang Daarnaast wees Carlier de provinci ale delegatie op tal van andere knel punten in het wegen net in de regio.- Hij vroeg de statenleden er zorg voor te dragen dat er oplossingen worden gevonden. "Voor het inter? nationaal handelscentrum Flora, waar elke dag vele kwekers aanle veren en waar gedurende 24 uur per dag gemiddeld elke vijf minuten een vrachtwagen vol bloemen onze veilingpoort passeert, is een goed wegennet van belang", betoogde Carlier. Ook pleitte hij voor meer ruimte om het gebouwencomplex van de veiling te kunnen uitbrei den. Hij wees de provinciebèstuurder.; op de bezwaarschriften die de vei ling heeft ingediend tegen het uit blijven van beslissingen over de uit breiding van het tuinbouwgèbied. "Wanneer er geen ruimte beschik baar komt in dp bollenstreek, zal de centrumfunctie van de bloemen teelt nu, maar ook op lange termijn, worden aangetast". De directeur van de Rijnsburgse veiling toonde zich ernstig teleurge steld over de houding van de ge meente Noordwijk. "Ook wij zijn voorstander van een gezond leef- mileu, maar een besluitvorming ge baseerd op een argumentatie die onvoldoende onderbouwd is, ach ten wij volstrekt onjuist. De werke lijke natuurwaarde van met name het gebied Hogewegpolder onder scheidt zich ons inziens niet van de andere weilanden in ons land. Dat het gebied uniek zou zijn is nooit door deskundige derden gegeven", hield de Flora-directeur het gezel schap voor. Verkeer mag stilstaan op Alphense bruggen ALPHEN AAN DEN RIJN - Het college van Alphen is niet van plan het stilstaan van verkeer op be weegbare delen van een brug straf baar te stellen. De Koninklijke Schippersvereniging Schuttevaer had de gemeente verzocht een be paling op te nemen in de gemeente lijke strafwetgeving. Volgens Schuttevaer komt het geregeld voor dat een brugwachter door het stil staande verkeer de brug niet snel genoeg kan opendraaien voor sche pen. Burgemeester en wethouders zijn echter van mening dat brugwach ters de mogelijkheid hebben om tij dig de verkeerslichten in te schake len. Bovendien heeft het opnemen van een dergelijke bepaling prakti sche problemen tot gevolg voor wat betreft de invoering en handhaving van het verbod. SPEEDBOOT - Bij het Tuincen trum aan de Hoorn in Alphen is gis ternacht een trailer gestolen met daarop een speedboot. Om de trai ler te vervoeren namen de dieven te gelijkertijd een bestelbus weg, waar ze de trailer aan vastkoppelden. De politie vond de volgende morgen de bestelbus terug in Hazerswoude, maar de trailer en de speedboot zijn nog spoorloos. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg. Meyer, Van Leeu wen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter. Jans sen, Maris en Van Schie: za-8 uur tot zo 8'uur: J.A. Verhage/C.M. Maris, tel: 218661. Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groeneveld, tel: 218661 Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent. Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: R.G.M., Taytelbaum, tel: 120266, Utrechtse Veer 17. zo 8 uur tot 24 uur: A. van Luyk. tel: 122522, Wasstraat 2a. Groep 3 - Pleiter. Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J.W. Lely. tel: 416555, Lekstraat 91a. zo 8 uur tot 24 uur: M.E. van den Muysen- bergh, tel: 132877, De Sitterlaan 18. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn. Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: E.H. Nieuwenhuis. tel: 768918. Meloenstraat 39. zo 8 uur tot 24 uur: J.S. de Kanter, tel: Ina Bou- dier Bakkerplein 3. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammersteih en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Reinders. tel: 760947, G. Brandtstraat 29. zo 8 uur tot 24 uur: H. Wiersma. tel: 310420. Haagweg 60. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: NOORDWIJK Werkgevers in de horeca houden zich vrijwel nooit aan de bepalingen van de collec tieve arbeidsovereenkomsten van de horeca. Er wordt te weinig be taald, te lang gewerkt en gesjoe meld met vakantiedagen. Dat is de mening van de Voedingsbond en de Horecabond van de FNV. Om misstanden aan de kaak te stellen en de werknemers in de ho reca directe hulp te bieden, organi seerden de afdeling Leiden van de Horecabond FNV in samenwerking met de afdeling Noordwijk van de Voedingsbond FNV gisteravond een bijeenkomst voor werknemers in de horeca in Noordwijk. Doordat de actie pas gistermid dag bekend werd gemaakt, in de verschillende horecabedrijven wer den folders uitgedeeld, bleef het aantal werknemers dat gisteravond in café De Wels in Noordwijk bijeen kwam, beperkt tot 25. Omdat gister avond volgens FNV-man C.P. Box- ce heel duidelijk werd dat er ook in Noordwijk problemen zijn, wordt in het voorjaar een nieuwe grote ac tie gehouden. Uit de klachten van de gister avond aanwezige werkers in de ho reca, concludeert Boxce dat ook in de bloemenbadplaats de mensen veelal worden onderbetaald. Box ce: "Er wordt voor 38 uur uitbe taald, terwijl werkweken van 50 uur eerder regel dan uitzondering zijn. Ook worden de functies te laag ge waardeerd, wat opnieuw onderbe taling met zich meebrengt". De mensen die op parttime-basis in de horeca werken hadden recht op een verhoging van het uurloon met 5 procent per 1 april. De meeste werkgevers hebben zich hieraan niet gehouden, zo bleek gister avond volgens Boxce. Ook de va kantiedagen en vakantieuren waar werknemers recht op hebben, wor den lang niet altijd gegeven. "Het is een lange reeks van klach ten. Zo staat in de cao dat de werk nemers recht hebben op een kle- dingtoeslag van ruim acht gulden in de week. Zij moeten immers be drijfskleding aanschaffen. Veel werknemers wachten hier ndg steeds op", brengt Boxce naar vo ren. Hij merkt daarbij nadrukkelijk op dat de situatie in Noord wik niet verschilt van die in de rest van het land. "Het is hier niet erger of min der erg dan elders. In heel Neder land houden horeca-werkgevers zich niet aan de bepalingen". Welkom Hoewel de werkgevers de Zwarte Piet krijgen toegespeeld, ondervon den de leden van de FNV gistermid dag bij het uitdelen van pamfletten in de verschillende horeca-zaken, geen al te grote tegenstand van die zelfde werkgevers. "Een werkgever pakte mij het pamflet af en ver scheurde het voor mijn ogen. Ik heb hem verteld dat hij naar mijn idee vast niet zo'n beste werkgever is. Dit was echter het enige incident- Bij de meeste bedrijven werden we gewoon binnengelaten en rondge leid tot in de keuken". Ondanks de geringe opkomst, heeft de actie naar de mening van Boxce toch resultaat gehad. Alle 25 aanwezigen hebben gegevens inge leverd zodat de juridische en loon- technische dienst van de FNV kan doorrekenen in hoeverre er sprake is van onderbetaling. Mocht dit worden geconstateerd, dan worden de werkgevers individueel bena derd met het vriendelijke doch dringende verzoek de cao-bepalin gen na te leven. "De actie gaat echter ook verder. Wij krijgen door dergelijke bijeen komsten een goed inzicht in de ma nier waarop de werkgevers in de ho reca met hun mensen omgaan. In het geregeld overleg tussen werkge vers en werknemers kunnen we de resultaten hiervan gebruiken", zet Boxce uiteen. In hoger beroep za en zo: J. van der Leden/J. van der Beek. tel: 894539, spreekuur (uitsluitend voor spoedge vallen) van 12.30 tot 13.00 uur opHoofdstraat Leden van de Voedingsbond en Horecabond van de FNV deelden gister middag pam fletten uit aan werknemers van horeca-be- drijven in Noordwijk. Henk DEN HAAG/LEIMUIDEN - De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft gisteren - in hoger beroep - tegen een 32-jarige oud profvoetballer en sportschoolhou der uit Haarlem een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van acht jaar geëist. De rechtbank veroordeelde hem eerder tot een celstraf van zes jaar voor het plegen van twee bank overvallen in Leimuiden en Delft. Maar met die straf had de officier van justitie, die de maximale straf van tien jaar eiste, geen vrede en ging in hoger beroep. Die strafmaat vond de procureur-generaal, wat aan de hoge kant, maar hij vroeg wel twee jaar meer dan waartoe de rechtbank de Haarlemmer had ver oordeeld. De oud-profvoetballer zat in Am sterdam een straf van drie jaar uit toen hij toestemming kreeg om een poging te doen zijn sportschool, die op punt stond failliet te gaan, te red den. Maar de Haarlemmer kwam daarna niet meer opdagen. Onder dak vond de man, naar hij later ont dekte, bij een Zware crimineel die Konijnen afgeschoten SASSENHEIM - Omwonenden van de voormalige vuilnisbelt aan de Menneweg nabij Sassenheim zijn voorlopig weer verlost van schade aan hun weilanden en terrei nen, die de talrijke aanwezige konij nen veroorzaakten. Het terrein werd bewoond door ongeveer 200 van deze knaagdieren. Kooiker A.J.M. Reuser heeft on langs de dieren afgeschoten. hij in de gevangenis had leren ken nen. Een maarid lang hoéfde de ver dachte niets te betalen. Zijn kennis verlangde na die periode dat hij 'iéts' terug deed. En dat 'iets' be stond uit het plegen van de bank overval in Leimuiden. De Haarlem mer fungeerde als chauffeur. Bij de tweede bankoverval in Delft, waar aan hij actief deelnam, werd hij ge arresteerd. De advocaat van de oud-profvoet baller schilderde de situatie van de man toen die niet in de gevangenis terugkeerde als volgt: "Als voort vluchtige was hij net een opgejaagd dier. En dan bestaat het gevaar dat je in verkeerde handen terecht komt. Dat zie je nu aan mijn cliënt". De raadsman noemde het deelne men aan de bankovervallen 'een zeer zwak moment in het leven van zijn cliënt'. Indien het hof tegemoet zou komen aan de eis van de procu reur-generaal zou dat betekenen dat de sportschoolhouder eenzesde van zijn leven nog in de gevangenis moet doorbrengen. "Nu is hij nog in de kracht van zijn leven. Met zo'n lange gevangenisstraf maak je dat kapot". De advocaat, die, zo vertelde hij, diepgaand overleg had gevoerd met de rechtbank over de op te leggen straf, vroeg het hof om het vonnis van zes jaar te bekrachtigen. In de praktijk betekent dit dat de man vier jaar moet zitten. En dat was precies de strafmaat waar de advo caat bij de rechtbank om had ge vraagd. Hetzelfde deed hij ook nu. Niet meer dan vier jaar 'schone' straf. Uitspraak 21 september. -na 7.30 uur: E.J. Roelants. Frans Halslaan 10. tel: 153747. Voorschoten za: E. Schotanus, Leidseweg 305, tel: 2356; zo: W.^van Dam, Palestinalaan 29, tel: 3960. Huisartsenpraktijk Oosthout. Rietpad 9, Voor hout. tel: 02522-.30697. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- terwoudse huisarten, tel. 01715-1219 ot 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. .8/9 tot vr. 15/9 docr: Apotheek Zuidér, Lammenschansweg 7, Lei den, tel: 071-123553; Apotheek Boehmer, Florijn 21, Leiderdorp, tel: 071-890000; Apotheek Meidoorn, Voorstraat 59, Voorscho ten. tel: 01717-3350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest (Leiden en omstreken): A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leiden, tel: 071-220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 36, Lei den. 071-125057. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn. Pres. Kennedylaan 260, Oegst- geest, tel. 156161; ot D.J. Brandt, Homans- traat 1. Rijnsburg, tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: H.J. van Iterson, Rhijngeesterstraat- weg 56, Oegstgeest, tel: 071-170729; spreek uur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59, tel: 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land'. werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. VRIJDAG 8 SEPTEMBER Alphen opening seizoen Jazz Club Al phen door Vaalbeek Vokaal, aan vang 21.30 uur in het Parktheater. Hazerswoude/",Rijndijk tent-evangolisatiek, Swee- lincklaan, aanvang .20.00 uur. optreden Travestieshow Mada me Gisela, Blues Brothers, Henri Dunantplein, zaal open om 21.00 Katwijk optreden band *Whroumm' in De Donk. Suurmondstraat, aan vang 20.00 uur. vrij dansen bij Noord/Noord- Oost, aanvang 20.30 uur. concert Kamiel d'Hooge, op het Van den Heuvelorgel van de Nieu we Kerk, aanvang 20.15 uur. Leidato Huishoudshow in de Groenoordhallen, van 19.00 tot 22.30 uur. Valkenburg receptie Vrijwillige Brandweer, van 17.30 tot 20.00 uur in 't Tref punt. Voorschoten opening tentoonstelling 'Monu mentaal', aanvang 20.00 uur in het Ambachts- en Baljuwhuis. ZATERDAG 9 SEPTEMBER Alphen bijeenkomst psychosynthese in zaal Nabij, Lauraplein, aanvang 9.30 uur. 10.30 u zomerinstuif Alphense red dingsbrigade. van 15.00 tot 17.00 Hazerswoude/Rijndijk regionale postzegelbeurs, van 10.00 tot 17.00 uur in De Hoek steen, Karei Doormariplein. Najaarsfeesten: kleutervijf- kamp speelweide zwembad De Vosse, vanaf 10.30 uur; kreatief bij de Oude Pomp, vanaf 13.30 disco mmv Disco Action, club gebouw Concordia, sportpark Zanderij, aanvang 19.00 uur. Zuidduinen, ieder heel uur van 10.00 tot 17.00 uur vanaf De Vriesche Wei. actiedag t.b.v. rolstoelbus Zee hospitium, vanaf 11.00 uur rond sociëteit De Schuit. Lelden wafeltocht over afstanden van 5 tot 30 km, start tussen 9.00 en 14.30 uur bij 't Parlement, Nieuw- straat. informatie en inschrijven voor ten in buurthuis Mirt/Honken, Drift straat, van 13.00 tot 16.00 uur. in kader van 'Kerkepad': Pieter skerk, manifestatie (10-17 uur), concert (20.15 uur); Waalse Kerk, orgelmarathon (10 uur); Hoog landse Kerk, rondleiding en orgel concert (10 uur); Marekerk, rond leiding en orgelconcert (10-16 uur). Leiderdorp Nationale Brandweerdag: open dag met diverse aktiviteiten en prestatieloop (11.00 uur), van 10.00 tot 14.00 uur in de brand weerkazerne, Simon Smitweg. kinderbingo de Buitengewo nen, aanvang 14.00 uur in de Mu- zenhof. Noordwijk opening van de Open Monu mentendag door wethouder Sal man, aanvang 10.00 uur in de Grote Kerk, Voorstraat. Oegstgeest viering 10-jarig jubileum Post-, zegelvereniging Oegstgeest met o.a. een tentoonstelling, van 10.00 tot 16.00 uur in T Groot Pro- nit.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16