Studie naar uitbreiden regionale kabelnetten Gemeente besluit in najaar over vast podium Hoogstraat Ruzie over bijbaantje Tesselaar duurt voort VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1989 Project mag niet te veel gaan kosten LEIDERDORP - Het bestuur van de ontvangstmast voor ka beltelevisie in Oegstgeest laat een onderzoek doen naar mo dernisering en uitbreiding van alle kabelnetten in deze regio. Het bestuur nam dit besluit tij dens een vergadering in Leider dorp. Het onderzoek moet on der meer uitwijzen op welke wijze de modernisering het best gestalte kan krijgen en hoeveel een en ander kost. Na de verbetering zullen de kabel netten mogelijk 30 zenders of meer Vrouw wordt voorzitter Leidse bond volkstuinders LEIDEN - Voor het eerst in zijn bestaan krijgt de Leidse Bond van Amateurtuinders een vrouwlijke voorzitter. Mevrouw H. Roorda-Troubetzkoy wordt op 20 september door het congres van de bond in die functie be noemd. Roorda is tevens de eer ste vroüw in Nederland op zo n post. Zij tuint zelf op het volks tuinencomplex 'Zonneveld'. In het dagelijkse leven is de van oorsprong Amerikaanse onder directeur van de Rotterdam School of Management'. Als se cretaris van de bond is voorge dragen de heer H. van de Briyik, lid van turnvereniging Ons Bui ten. (foto pr) kunnen doorgeven. Bovendien opent zich de mogelijkheid voor bij voorbeeld elektronisch winkelen. Of de uitbreiding er echter binnen afzienbare tijd komt, is nog de vraag. De meeste gemeenten die bij de ontvangstmast zijn aangesloten, lieten gisteren al doorschemeren dat ze er weinig voor voelen om al te hoge uitgaven doen. En de woord voerster van de gemeente Katwijk verklaarde zelfs dat die plaats al een modernisering achter de rug heeft en daarom niet zit te springen om weer een uitbreiding. In elk geval stelden de meeste woordvoerders gisteren duidelijk dat toestemming voor het onder zoek niet moet worden opgevat als een verkapte instemming met uit breiding. Ook al valt het onderzoek gunstig uit, dan wil elke gemeente zich het recht voorbehouden af te zien van een modernisering. Vol gens de Leidse wethouder Van der Nat, sinds gisteren voorzitter van het 'mastbestuur' houden de ge meenten die mogelijkheid. Het onderzoek, dat 25.000 gulden kost, moet voor het einde van dit jaar gereed zijn. Blijkt een uitbrei ding betaalbaar, dan verwacht wet houder Van der Nat dat er hoe dan ook niet binnen twee jaar tot een uitbreiding kan worden overge gaan. TV 10 Het mastbestuur besloot gisteren ook de commerciële stations TV 10 en Véronique door te geven wan neer die hun uitzendingen begin nen. Het programma-pakket wordt verder uitgebreid met de nieuws zender Cable News Network (CNN) Weer kritiek op gebrek aan toiletten LEIDEN - Slechts één horeca-on- dernemer-is tot nu toe bereid om tij dens de 3-oktoberfeesten extra toi letvoorzieningen aan te brengen. Volgens buurtvereniging Pancras- West is dit ovoldoende. In brieven aan de 3 October-Vereeniging, bur gemeester Goekoop en de Leidse horeca dringt het bestuur aan op alsnog meer voorzieningen. De buurtvereniging zegt dat met name bewoners rond de Hoogland se Kerk elk jaar op 2 en 3 oktober last hebben van feestgangers die door de grote drukte in de kroegen hun behoefte buiten doen. Het plaatsen van toiletwagens betekent volgens de vereniging een goede oplossing. Zij wijzen erop dat tij dens evenementen zoals Leiden Cu linair en Summer Jazz wel dergelij ke toiletten aanwezig waren. en de radiozenders Cable One en Sky Radio. Na het doorgeven van deze nieuwe zenders zijn alle be schikbare tv-kanalen gevuld. Of TV 10, Véronique en Cable One ook daadwerkelijk te zien dan wel te beluisteren zullen zijn, is nog onduidelijk. Het rijk en de betrok ken zenders zijn nog steeds in een juridische strijd verwikkeld over commerciële televisie en radio in Nederland. Het 'mastbestuur' wil de zenders echter niets in de weg leggen tot het moment dat het rijk zware boetes dreigt uit te delen aan kabelexploitanten. Dat het 'ontvangstmast' de nieu we zenders doorgeeft, wil nog niet zeggen dat deze in alle gemeenten in deze regio te zien zullen zijn. Ge meentebesturen kunnen zelf bepa len welke van de stations ze op hun kabelnetten toelaten. Het podium bij de Hoogstraat dat inzet is reeds lange discussie over overlast. Verzet tegen ambachtelijke bedrijven in Roomburg LEIDEN - Hoogwaardige bedrij ven, die belangstelling hebben voor vestiging in Roomburg, hebben ge ëist dat er geen ambachtelijke of in dustriële ondernemingen op het nieuwe industrieterrein komen. De eis brengt de gemeente in proble men omdat de bedrijven in Room burg goed moesten aansluiten op de Leidse arbeidsmarkt en dus vooral ambachtelijke banen moest opleve ren. De hoogwaardige bedrijven le veren niet alleen andere, maar waar schijnlijk ook minder banen op. PvdA-wethouder Tesselaar deel de gisteravond mee dat de hoog waardige bedrijven andere onder nemingen willen weren. "Die vraag is keihard op tafel gelegd", vertelt S. Groenewegen, hoofd van de afde ling werving en bedrijfscontacten. Volgens haar komen de bedrijven uit de hoek van de elektronica en computerindustrie. Het zijn toele veranciers van bij voorbeeld het sciencepark. Woonwagenkampj e LEIDEN - Ten onrechte is in deze krant van gisteren de indruk ge wekt dat de kritiek op de aanleg van een woonwagenkampje in de Ste venshof een individuele actie is van een wijkbewoner. Deze bewoner, de heer J. J. de Niet, heeft echter gis teren tijdens een hoorzitting van de provincie gesproken namens de sa menwerkende buurtverenigingen Rijndijkbuurt-Stevenshof. LEIDEN De gemeente Leiden beslist dit najaar of er een perma nent (vast) waterpodium komt bij de kelders aan de Hoogstraat. Het huidige podium wordt na 3 oktober weer weggesleept. Gemeente-amb tenaar J. Vellekoop zegde de omwo nenden gisteren tijdens de zaak over de hinderwetvergunning van het café Annie's Verjaardag toe dat er een officiële vergunningenproce dure wordt gevolgd voor het aanleg gen van het podium. Het drijvend terras ligt er nu nog bij wijze van proef. Vellekoop zei gisteren tijdens de rechtszaak bij de Raad van State dat de proef met het podium zo lang heeft geduurd, "omdat het terras op een van de monumentaal meest ge voelige plaatsen van Leiden ligt". De milieu-ambtenaar beloofde de voorzitter van de afdeling recht spraak, Veringa, echter dat het po dium volgend jaar pas terugkomt als er een uitbreidingsvergunning aan het bij de Hoogstraat gelegen café Annie's Verjaardag is verleend. De procedure bij de Raad van Sta te was aangespannen door omwo nenden van het café, die aan de Ou de Rijn wonen. Zij hebben er vooral bezwaar tegen dat Annie's Verjaar dag een ingang aan de Oude Rijn heeft. Daardoor ontstaat overlast van muziek, maar vooral van in- en uitgaande bezoekers. De bewoners zeggen zelfs aan de voorzijde van hun woning niet te kunnen slaDen. Een van de omwonenden maakte zich nog boos over een opmerking van Vellekoop in de krant dat men sen die enige overlast niet accepte ren, niet in de binnenstad moeten gaan wonen. Hij noemde een lijstje op van bewoners van de Oude Rijn die daar al 63, 75 en 77 jaar woon den. "Zulke opmerkingen zijn teke nend voor de sfeer waarin deze zaak verloopt". Namens de gemeente bracht Vel lekoop hier tegen in dat het lijks kers van het café gebruik maken van de ingang aan de Oude Rijn of via de steiger aan de Hoogstraat de brasserie binnen gaan. De afstand tussen de twee ingangen is maar 20 meter. De advocaat van café-eigenaar Lange, mr. W.P. Hertog, wees er nog op dat het uit het oogpunt van brandveiligheid beter is wanneer er twee ingangen bestaan. "Wanneer alleen de deur aan de steigerzijde als ingang wordt gebruikt, valt te vrezen dat in panieksituaties de be zoekers - ondanks het bordje 'nood uitgang' bij de zijdeur - zich massaal naar de voordeur begeven. Dan kunnen levensgevaarlijke situaties ontstaan". De Raad van State doet dinsdag uitspraak over het verzoek van omwonenden om de hinder wetvergunning van het café aan te passsen teneinde de overlast te be perken. verschil maakt of bezoe- LEIDEN - De discussie over het bestuurslidmaatschap van PvdA-wet- houder Tesselaar bij het organisatiebureau De Beuk heeft gisteravond tot een felle botsing tussen wethouder Bordewijk (PvdA) en het SP- raadslid Vergeer geleid. Bordewijk beschuldigde Vergeer gisteravond tijdens een commissievergadering van huichelarij. Vergeer noemde dat 'een infame belediging'. De discussie rond Tesselaars bestuursfunctie bij De Beuk, het bu reau dat door de gemeente is ingehuurd voor een cultuurveranderings project, suddert al enkele maanden. Vergeer betoogde gisteravond op nieuw dat Tesselaar het bestuurslidmaatschap tijdelijk moet neerleg gen. Hij vindt het wethouderschap en de bestuursfunctie oriverenig- baar. B en W hebben steèds gezegd dat de PvdA-wethouder geen invloed heeft op de dagelijkse gang van zaken. Besturen betekent niet meer dan twee keer per jaar een gezellig etentje, zo stelde Tesselaar zelf. Ook uit de statuten van De Beuk bleek geen directe band tussen bestuur en dagelijkse activiteiten. "U zit dus voor Jan Joker in dat bestuur. U kennende is dat nauwe lijks te geloven", aldus Vergeer. Omdat de kloof tussen de politiek en de burger toch al zo groot is, en de zuiverheid dat vereist, zou Tesselaar de bestuursfunctie moeten neerleggen zolang hij wethouder is. Geen van de partijen wilde de discussie opnieuw voeren. "Er moet een eind aan deze discussie komen", stelde Snelders (D66). PvdA-Wet- houder Bordewijk wees de kritiek van de hand. En opende de tegen aanval: "De bezorgdheid die de heer Vergeer uit over het beeld van de politiek vind ik uitermate hypocriet. Het enige waarop hij uit is met de ze discussie, is het imago van de politiek schaden". Vergeer reageerde direct met 'ik vind dit een infame belediging', maar kreeg voor zijn standpunten van geen van de andere partijen enige bijval. Leids advies Wat voor een kabinet zouden we krijgen als het Leidse CDA het voor het zeggen had? In politiek Den Haag willen CDArkopstuk- kèn nog niet kiezen tussen de PvdA of de WD'als coalitiepart ner, ook al lijkt een CDA/PvdA- kabinet na de zware klappen die de liberalen moesten incasseren het meest voorJde hand te liggen. Van de CDA-aanhang weten we wel dat een meerderheid het liefst de huidige coalitie van CDA en WD zou willen voortzetten. Maar, hoe denken de CDA-frac- tievoorzitter in de Leidse ge meenteraad, de afdelingsvoorzit ter van de christen-democraten en andere plaatselijke CDA-kop- stukken over wat de koers van hun partij moet zijn bij de kabi netsformatie: verder met de WD of met de Partij van de Arbeid? Wij consulteerden de plaatselijke CDA-voormannen over het ad vies dat zij het 'staatshoofd' Lub bers zouden geven. Fractievoorzitter, en al sinds jaar en dag oppositieleider in de Leidse raad, Joop Walenkamp vindt de nipte meerderheid waar over CDA en WD beschikken té krap om een kabinet op te stoe len. "In beginsel vind ik dat we moeten streven naar een zo breed mogelijk draagvlak. Of dat nu lan delijk is of plaatselijk", aldus Walenkamp met een knipoog naar de gemeentepolitiek. De Leidse fractievoorzitter zegt het niet juist te vinden dat een partij (de PvdA) die een derde deel van het volk vertegenwoor digd zo lang in de oppositie zit. "De PvdA is de afgelopen jaren een stuk redelijker geworden en ik zou er dus voor zijn om, met be houd van de grote lijnen op soci aal-economisch terrein, naar een kabinet CDA/PvdA te streven. D66 is daar naar mijn mening niet bij nodig". Heeft de CDA-fractievoorzitter stille hoop dat als de PvdA lande lijk weer meedoet het CD A-Lei den na de gemeenteraadsverkie zingen van volgend jaar ook weer in het stadsbestuur betrokken wordt? Walenkamp: "Als de lan delijke ontwikkeling er toe bij draagt dat dë behoefte in de Leid se PvdA afneemt om plaatselijk REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Joop Walenkamp, de fractievoorzitter van het CDA in de Leidse gemeenteraad, en premier Lubbers. De plaatselijke CDA-leider zou Lubbers adviseren een kabinet met de PvdA te vormen. (archieffoto Jan Holvast) hun gram te halen voor het feit dat ze in Den Haag langs de kant staan, dan zou dat een winstpunt zijn". De voorzitter van het Leidse CDA, en vroegere fractievoorzit ter Helmuth Driessen, is ook voorstander van een coalitie op een zo breed mogelijke basis. Hij zou Lubbers derhalve adviseren om een kabinet te vormen met de Partij van de Arbeid. Driessen vreest de fractiedicipline in de ka merfractie als CDA en WD met slechts één stem meerderheid zouden gaan regeren. Bovendien mag de val van het kabinet Lub bers in de ogen van Driessen niet zonder consequenties blijven voor de WD. De CDA-voorzitter sluit niet uit dat de geprikkelde sfeer tussen de Leidse CDA en PvdA - "in de PvdA-Leiden zitten mensen met een zeer grote aversie tegen het CDA" - zal afnemen als gevolg van de landelijke samenwerking. "Misschien dat samenwerking in Leiden daardoor ook weer moge lijk wordt". De leden van de CDA-raads- fractie lijken overigens overwe gend een voorkeur te hebben voor een coalitie met de PvdA omdat, zoals Corrie Kramp het formuleert "de afgelopen jaren dingen zijn blijven liggen op soci aal gebied die in een coalitie met de PvdA beter gestalte kunnen krijgen. Ik ben om die reden altijd voorstander geweest van samen werking met de Partij van de Ar beid. Het CDA-raadslid Paul Kluck heeft geen duidelijke voorkeur voor een coalitiepartner. "Ik zou het wel aardig vinden als na een eeuw confessioneel bewind het CDA eens in de oppositiebankjes plaats zou nemen. Maar dat is geen politieke werkelijkheid". Saaie Piet Wat een aardig idee zou het zijn om de nieuwbakken WD-wet- houder Van der Nat (economi sche zaken) in het nieuwbakken personeelsblad QQ van de ge meente voor te stellen aan het 2000-koppige Leidse ambtena renkorps. Wij hoeven de redactie van QQ helemaal niet op dat idee te brengen want zij kwamen er zelf al op. Gemeente-ambtenaar R. van Gulick (ook bekend van het gemeentelijke informatieblad Stadswerk) werd gevraagd het in terview af te nemen. Hij deed dat op een wijze zoals een goed jour nalist betaamt. Dat wil zeggen: Van der Nat werd kritisch onder vraagd, uitgedaagd zijn visie op het economisch wel en wee van «ie gemeente prijs te geven én de interviewer poogde uiteraard om de wethouder enkele nieuwe be leidsopvattingen te ontlokken. Helaas, Van Gulick slaagde niet helemaal, of helemaal niet, in zijn opzet. Van der Nat leek zich zelf opdracht te hebben gegeven ui terst voorzichtig te zijn en in elk antwoord dat hij gaf niet alleen de andere kant van de medaille maar ook de zijkant en de binnenkant te tonen. Het werd dus een zoute loos gesprek en niet het spranke lende interview dat Van Gulick in gedachten had. In het artikel dat Van Gulick voor het personeels blad schreef wordt Van der Nat dan ook afgeschilderd als een on wennig schutterend politicus die een nogal kleurloos verhaal op dist. Vrij vertaald wordt de nieu we wethouder gekenschetst als een saaie Piet; Dat ging de voorlopige voorzit ter van de eindredactie, O. Scheepbouwer, kennelijk te ver want het interview van Van Gu lick wordt niet in het eerstvolgen de nummer van QQ afgedrukt. Het artikel wordt te prikkelend gevonden en zou de nieuwe wet houder kunnen schaden. Scheep bouwer, in het dagelijks leven hoofd bestuursondersteuning van de gemeente, vindt het ver haal nogal gekleurd door de per soonlijke visie van de intervie wer. Hij zal Van Gulick één dezer dagen voorstellen doen toeko men om zijn artikel op een aantal punten te wijzigen, waarna het alsnog geplaatst zou kunnen wor den in het oktobernummer. Als Van Gulick aan zijn oor spronkelijke tekst vasthoudt weet Scheepbouwer nog niet wat er gebeurt maar het lijkt niet on waarschijnlijk dat de topambte naar uiteindelijk zijn veto over het artikel zal uitspreken. In dat geval zal het artikel ongelezen in de prullenbak verdwijnen. Van Gulick laat desgevraagd weten pas te willen reageren op de kritiek van Scheepbouwer als hij officieel op de hoogte is ge steld van de wijzigingsvoorstel len. De interviewer laat wel blij ken dat hij achter zijn verhaal staat en vooralsnog niet bereid is daarin te schrappen. Bromfietscontrole LEIDEN - De politie heeft voor deze maand weer een grootscheepse bromfietscontrole op stapel staan. Bij een controle vorig jaar is de Leidse politie nogal geschrokken van de tamelijk slechte staat waarin 'veel bromfietsen zich bevonden. Daarom wordt de controle-actie dit jaar herhaald.' Volgens een woord voerder van de politie zal een ver schil met vorig jaar zijn dat (opge voerde) bromfietsen voorzien van een 80 cc motor niet van hun cilin der worden ontdaan maar geheel in beslag worden genomen. Onderzoek naar zorg-behoefte van ouderen LEIDEN - De Basisgezondheids dienst (BaGD) start begin vol gend jaar een onderzoek naar de situatie van ouderen en hoogbe jaarden. Deze groepen maken een steeds groter deel uit van de Leid se bevolking en doen steeds va ker een beroep op hulpverle ningsinstanties. Met dit zogenaamde monitor- onderzoek dat jaarlijks wordt her haald, wil de BaGD inzicht krij gen in de behoefte aan zorg van de ouderen. Dit onderzoek wordt gehouden in de vorm van inter views, waarbij gevraagd wordt naar de wensen en wat volgens hen de gezondheidsproblemen zijn. Daarnaast wil de BaGD weten waarom relatief veel verkeers slachtoffers in de groep van oude ren vallen. Door inschakeling van medische studenten wil de ge meente meer inzicht verwerven in de lichamelijke conditie van de ouderen. Op basis hiervan kun nen voorlichtende maatregelen worden genomen. In samenwerking met de Leid se universiteit doet de BaGD ten slotte een onderzoek naar de aard en oorzaken van zelfverwaarlo- zing en vervuiling. Er komen rigens steeds vaker andere geval len bij de Werkgroep Hygiënische Probleemgevallen terecht. Voor beelden daarvan zijn demente ou deren, zwervers, extreme alcoho listen en ex-psychiatrische pa tiënten. De ervaring leert dat vooi deze mensen bijna geen instan ties zijn die hulp kunnen bieden. Programma welzijn ontmoet weinig kritiek LEIDEN - Dat hier en daar be knibbeld moet worden, is niet leuk. Toch kan het niet anders, omdat de gemeente het geld eenvoudig niet heeft. Zo reageerden de wethouders Van Dongen (onderwijs) en De la Mar (welzijn) gisteravond tijdens een hoorzitting over het ontwerp programma 1990 welzijn. Verschil lende instanties pleitten voor meer geld en voor meer beroepskrachten. Afgezien van enkele financiële pun ten, kwam er weinig inhoudelijke kritiek op het welzij nsplan. Het welzijnsplan geeft een verde ling van de gelden over verschillen de welzijnsinstellingen zoals buurt en clubhuizen, kinderopvang, speeltuinen en emancipatiegroe- pen, voor de periode 1990-1991. Vol gens Van Dongen is de herverde ling van gelden uitvloeisel van een weloverwogen besluit en dat daar weinig meer aan te veranderen is. De la Mar zei dat het misschien leek op een 'kruideniersmentali teit', maar dat de financiële situatie daartoe dwingt. Veel aanvragen om een subsidie zijn toch minder nood zakelijk om gehonoreerd te worden dan andere. "Het is natuurlijk mooi er om stukken te laten drukken en is vervelend om te moeten stencil- Ien. We hebben echter niet het geld om het anders te doen. wellicht dat het onder een ander kabinet andes -"•Ht". aldus De la Mar. Verzet tegen ambachtelijke bedrijven in Roomburg LEIDEN - Hoogwaardige bedrij ven, die belangstelling hebben voor vestiging in Roomburg, hebben ge ëist dat er geen ambachtelijke of in dustriële ondernemingen op het nieuwe industrieterrein komen. De eis brengt de gemeente in proble men omdat de bedrijven in Room burg goed moesten aansluiten op de Leidse arbeidsmarkt en dus vooral ambachtelijke banen moest opleve ren. De hoogwaardige bedrijven le veren niet alleen andere, maar waar schijnlijk ook minder banen op. PvdA-wethouder Tesselaar deel de gisteravond mee dat de hoog waardige bedrijven andere onder nemingen willen weren. "Die vraag is keihard op tafel gelegd", vertelt S. Groenewegen, hoofd van de afde ling werving en bedrijfscontacten. Volgens haar komen de bedrijven uit de hoek van de elektronica en computerindustrie. Het zijn toele veranciers van bij voorbeeld het sciencepark. Vervuiling sloot bij Herenstraat LEIDEN - De directie milieu van de gemeente stelt een onderzoek in naar de vervuiling van een sloot langs het voormalige veilingterrein aan de Herenstraat. De Leidse poli tie heeft gisteren in samenwerking met de spoorwegpolitie al een voor lopig onderzoek ingesteld. Mogelij ke oorzaak van de vervuiling is een sproei-installatie van een container- vervoerbedrijf dat op het terrein is gevestigd. Voor de sproei-installatie wordt water uit de sloot gezogen en weer geloosd. Nader onderzoek moet uitwijzen of dit de werkelijke oorzaak is van de verontreiniging. Studente (21) aangerand LEIDEN - Een 21-jarige Leidse vrouw is vanochtend vroeg, onder bedreiging, gedwongen tot het ple gen van ontucht. Zij liep omstreeks half zes over de Lange Mare toen de onbekende man haar passeerde. In de Donkersteeg merkte de vrouw dat ze door de man gevolgd werd. Even daarna pakte de man haar vast en dwong haar onder bedreiging van een mes ontuchtige handelin gen te plegen. Dat gebeurde eerst in een portiek. Later dwong de man de vrouw verder te lopen en by één van de marktkramen in de Hoogstraat de ontucht voort te zetten. Zij slaag de er op een gegeven moment in te ontkomen. De politie is er nog niet in ge slaagd de onbekende man aan te houden en vraagt mensen die hem in de omgeving hebben gezien con tact op te nemen (tel. 071-258888). Het gaat om een ongeveer 25-jarige man, gekleed in een spijkerpak en blond krullend haar tot op de schouders. Samenvoeging van afdelingen bij gemeente LEIDEN - De gemeente laat deze maand een onderzoek doen naar de samenvoeging van de directies ruimtelijke ordening, bouw- en wo ningtoezicht en stadsvernieuwing tot een nieuwe directie ruimtelijke ordening en stadsbeheer (ROS). De ze samenvoeging had al lang verwe zenlijkt moeten zijn. De afgelopen maanden is echter een aantal pro blemen opgedoken. Vooral het vin den van een gezamenlijke identiteit en het ontstaan van een te groot ver- antwoordelijkheidsgevoel voor el- kaars werk, bleek tot moeilijkheden te leiden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15