san opnieuw fors omlaag Onduidelijkheid over tarieven Leiderdorp Wassenaar telt over 25 jaar nog maar 21.000 inwoners TROUWPLANNEN? VUL IN! Begroting '90 Wassenaar Wassenaar vecht tegen alcohol binnen en buiten het apparaat DREIGEND EINDE VOOR BAKFIETS Begroting nog niet helemaal sluitend Begroting '90 Leiderdorp VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1989 B en W Wassenaar: burgers laten meeprofiteren WASSENAAR - De Wasse- naarse reinigingsrechten kunnen volgend jaar met tien procent omlaag. De ope ratie kost de gemeente 200.000 gulden, maar dat is volgens B en W geen pro bleem in 1990. Bij de presen tatie van de begroting, gis termiddag, lieten de be stuurders weten dat de bud gettaire positie gezond is en dat alle burgers daarvan moeten profiteren. Dit jaar daalden de reinigingsrech ten met twintig procent, maar nog altijd ligt het Wassenaarse tarief 45 procent boven het landelijk gemid delde. Omdat de gemeente uitge strekt is en ver van verbrandings ovens afligt, zijn de kosten nu een maal hoog. De gemeente hoopt het extra verlaagde tarief van 13 gulden per maand minstens vijfjaar vast te kunnen houden. In de jaren daarna kunnen nieuwe milieuwetten de ge meente geld kosten en de bestuur ders zoeken de dekking dan vooral bij de reinigingsheffing. Andere heffingen en belastingen willen B en W in 1990 op het oude peil laten, met uitzondering van de hondenbelasting. Om de honde- poep uit het Wassenaarse straat beeld te kunnen bannen, spraken de partijen eerder dit jaar al af dat hondenbezitters dieper in de buidel moeten tasten. Als de gemeenteraad akkoord gaat met het verlagen van de reini gingsrechten, houdt de gemeente 300.000 gulden over voor onvoorzie ne uitgaven en 660.000 gulden voor nieuw beleid. Van die 660.000 gul den is 320.000 gulden nodig om ver schillende wensen van partijen te verwezenlijken, de rest kan "nader worden ingevuld". Bezuinigingsbeleid In de jaren '90 tot en met '93 ver wacht het college geen problemen. Er is geld voor de verschillende in- vesterings- en beleidsplannen en de overschotten variëren van 50.000 tot Burgemeester Schoute (l) en wethouder Baming bij het presenteren de gemeentebegroting: ..'Goede vooruitzichten'. 250.000 gulden. Voor 1994 wordt een tekort van 185.720 gulden voor zien. maar wethouder Baming (fi nanciën) zit daar niet zo mee. "De ervaring in Wassenaar leert dat we steeds meer ruimte hebben bij het naderen van een jaar", zei hij gister middag. B en W danken de plezierige re sultaten aan het bezuinigingsbeleid dat begin jaren '80 is ingezet. Het moest ervoor zorgen dat de begro ting in 1995 met vijf miljoen gulden minder toe kan en al die tijd de doorgaande bezuinigingen kan op vangen. Bij de start van de bezuinigings ronde werd afgesproken dat de ge meente kritisch naar haar uitgaven kijkt en de ambtelijke organisatie doelmatiger moet gaan werken. Wanneer wethouders een plan heb ben, moeten ze zelf aangeven wat daarvoor kan wijken. Het ambtelijk apparaat werd doorgelicht en een toetsingscommissie bekeek bij ie dere vacature of die wel opgevuld moet worden. Telde Wassenaar in 1980 500 amb tenaren, nu zijn dat er 350. Van de 150 vertrokken ambtenaren werk ten er zo'n 55 bij het losgekoppelde Gemeentelijk Energie Waterbedrijf, zodat de daling in werkelijkheid 15 procent bedraagt. Eerder dit jaar werd de commissie onnodig geacht en opgeheven. Toch blijven B en W kijken of de organisatie "doelmatig genoeg, is", zo laten ze in hun nota van aanbieding weten. Dienstverlening De dienstverlening moet intact blij ven of zelfs worden uitgebreid, mel den ze verder. Vier jaar geleden vroegen de partijen zich al af of de openingstijden van het gemeente- kantoor verruimd kunnen worden. Na enige vertraging zijn de ope ningstijden van de zogeheten pu- blieksafdelingen verruimd tot twee uur en is de afdeling burgerzaken op woensdag tot zes uur open. Deze maand wordt de proef binnenska mers geëvalueerd en later dit jaar spreken de raadscommissies zich uit over voortzetting, uitbreiding of inkrimping. Ook op andere terreinen is de dienstverlening verbeterd, zo stelde burgemeester Schoute gisteren te vreden vast. Voorlichting en in spraak zijn van de grond gekomen, waterleiding, riool en kabel zijn de witte gebieden ingetrokken, Wasse naar heeft er drie wijkcentra en een cultureel centrum bijgekregen, jon gerencentrum Time Out kreeg een nieuwe accommodatie en het zwembad werd vernieuwd en uitge breid. Aldus de burgemeester. Als de gemeente haar beleid niet wijzigt WASSENAAR - Als Wassenaar zijn beleid niet wijzigt, telt de gemeente in hét jaar 2015 nog maar 21.000 in woners. Dit verwacht het onder- zoeks- en adviesbureau Stogo dat op verzoek van de gemeente de wo ningbehoefte heeft gepeild. Het rapport is nog geheim, maar bij de presentatie van de begroting gaf burgemeester Schoute gistermid dag aan dat de voorspellingen dra matisch zijn. Op dit moment heeft Wassenaar 26.000 inwoners, de 2 tot 3.000 di- pomaten niet meegeteld. In het ver leden is dat wel eens meer geweest, maar het aantal mensen per woning daalt zó sterk dat de nieuwbouw dat tempo niet kan bijhouden. Op dit moment heeft Wassenaar een ge middelde woningbezetting van 2,07. B en W verwachten een verder gaande ontgroening en vergrijzing, de burgemeester kan zich nog niet voorstellen dat zijn gemeente inderdaad naar 21.000 inwoners zal zakken. Over concrete maatregelen wil dit college van burgemeester en wethouder zich niet meer uitspre ken, ze geeft wel aan dat de bouw mogelijkheden beperkt zijn en Was senaar consequenties moet trekken uit regionale ontwikkelingen zoals de structuurschets voor de Haagse agglomeratie, de ontwikkelingen rond Zoetermèer en de Vierde nota mtelijke ordening. WASSENAAR - De gemeente Wassenaar gaat het drankmis bruik binnen en buiten het amb telijk apparaat aanpakken. Voor burgers komt er later dit jaar een alcoholmatingsbeleid, voor ambtenaren is een alcohol beleidsplan in de maak. Dat al coholbeleidsplan moet ambte naren en hulpverleners duide lijkheid geven. Ter voorberei ding heeft de aandachtsfunctio naris alcohol van de afdeling personeelszaken een speciale cursus gevolgd. Dit bleek gistermiddag bij de presentatie van de begroting. De stukken melden dat Wasse- iken heeft (gehad) met mensen met een problema tisch drinkgedrag". Volgens de burgemeester wordt het drin ken bij recepties en in werktijd niet gestimuleerd en wordt nog bekeken wat de gemeente moet doen wanneer ambtenaren tóch te veel drinken. Industrieterrein Maaldrift aan de Rijksstraatweg moet groter worden en de gemeente heeft daartoe al wat grond aan gekocht. Maaldrift ligt schuin tegenover de Leidse Stevenshof en er kunnen bedrijven komen die elders in de gemeente over last veroorzaken. Om goed personeel te be houden en te krijgen, willen B en W volgend jaar een flexibele beloningsregeling instellen. De regeling moet de knelpunten op de arbeidsmarkt wegwerken en goede prestaties belonen. Het onderhoud van wegen zal steeds meer geld en aan dacht vragen. Om welke bedra gen het gaat, wordt in 1990 dui delijk. Feit is wel dat er door de bezuinigingen in het midden van de jaren '80 een achterstand is ontstaan die moeilijk is in te halen. Aldus de begrotingsstuk ken. Als je van plan bent om te gaan trou- presenteerd door een hostess van de wen, ol je kent iemand die binnenkort Felicitatiedienst. ook de grote stap waagt, dan moet je Je ontvangt niet alleen cadeau's, maar beslist de bon hiernaast invullen, uit- ook een Hink aantal waarde- en reduc- knippen en opsturen. Want daarmee tiebonnen, die je veel, heel veel voor- bezorg je jezelt of degene die je opgeeft deel opleveren. En dat is nooit weg met een gratis Fehcitatiepakket namens het een dure trouwerij voor de deur. Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook namens een groot aantal andere, voor- Vul daarom snel de bon in en stuur hem aanstaande nationale bedrijven. Ge- in een open enveloppe naar het Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek van de hostess van de Felicitatiediens!. De bon moet tijdig, vóór de huwelijksdatum in ons bezit zijn. Hoe eerder, hoe beter! Postc/Plaats: Telefoon: Naam bruidegom: Adres: FELICITAS B.V. Antwoordnummer 10812V 2350 VB LEIDERDORP cA) Naambruid: Pos,code Adres: Woonplaat Plaats van ondertrouw: Datum wettig huwelijk: LEIDERDORP - De bakfiets die de gemeentereiniging van Leiderdorp al vijftien jaar gebruikt om zwerfvuil in te zamelen, verdwijnt waarschijnlijk uit het straatbeeld. Het college van burgemeester en wethouders vindt dat een veegauto betere arbeidsomstandigheden en meer effi ciency met zich meebrengt. De huidige bakfiets is volgens BenW van Leiderdorp dringend aan vervanging toe. Voor de aanschaf van een nieuwe fiets is 4.500 gulden opgenomen in het gemeentebudget, een veegauto kost 25.000 gulden. De gemeenteraad neemt maandag een besluit over de toekomst van de bakfiets. (foto Casper Pootjes» LEIDERDORP - De onroe- rend-goedbelastingen en rioolrechten gaan volgend jaar niet omhoog in Leider dorp. Bij de reinigingsrech ten houden B en W rekening met een tussentijdse stij ging, de hondenbelasting wordt wellicht verhoogd om het tekort op de post onvoor zien weg te werken en de op brengsten van de leges moe ten de kosten gaan dekken. Dat blijkt uit de vandaag verschenen begroting, die zeer krap in haar jasje zit. Somber geven B en W aan dat de post onvoorzien minder geld bevat dan "noodzakelijk wordt geacht". Om dit 'tekort' van 73.000 gulden weg te werken, presenteren burge meester en wethouders bij de be grotingsbehandeling een dekkings plan. Hoe dat dekkingsplan eruit zal zien is nog onduidelijk, wel zinspe len de gemeente-bestuurders op een verhoging van de hondenbelas ting. Dat de gemeente het moeilijk krijgt in 1990, bleek al uit de Voor jaarsnota. B en W hielden in dat stuk rekening met een tekort van 190.000 gulden. Nu schrijven ze dat het uiteindelijke resultaat "corres pondeert met die tendens". Raads leden moeten bedenken dat het pot je onvoorzien niet alleen voor on voorziene uitgaven bedoeld is, maar dat bovendien 30.000 gulden nodig is om nieuw beleid mogelijk te ma ken. Zwarte honden Het magere resultaat wordt veroor zaakt door een reeks mee- en tegen vallers die elkaar in grootte niet veel ontlopen. Aan de ene kant is de ge meente minder geld kwijt aan per soneelskosten, openbare verlich ting en algemene bijstand en ver diende ze meer aan de hondenbelas ting, onroerend-goedbelasting, af valstoffenheffing en rente. Aan de andere kant was ze meer kwijt aan het bestuursapparaat, kinderop vang, rationeel groenbeheer, activi teiten in de Muzenhof, basiseduca tie en openluchtrecreatie. Ze kreeg minder geld uit het Gemeente fonds, gemeentewerken moest meer uitgeven aan onderhoud en ook de Voorjaarsnota eiste haar tol. In 1990 zullen de verschillende le ges, heffingen en belastingen 260.000 gulden meer in het laatje brengen. De helft van dit bedrag wordt binnengebracht door de rei nigingsheffing en onroerend-goed belasting neemt een kwart voor haar rekening. Er kunnen meer een heden en objecten worden aange slagen en bij de hondenbelasting zal huis-aan-huis-controle de nodige 'zwarte' honden aan het licht brengen. Voor 1991 verwachten B en W een tekort van 9.000 gulden en in 1992 zou de gemeente voor het eerst uit de rode cijfers komen (96.000 gul den). Voor 1993 wordt een over schot voorzien van 389.000 gulden. Welke uitwerkingen het begro tingsbeeld voor het beleid heeft, moet de komende Weken duidelijk worden. Leiderdorp heeft, anders dan anders, het bijgestelde beleids plan niet bij de begroting gevoegd. Zoeterwoudse partijen: verbod op gebruik van tropisch hout ZOETERWOUDE - B en W van Zoe- terwoude moeten nog maar eens studeren op de mogelijkheden om het gebruik van tropisch hardhout terug te dringen. Het voorstel om de subsidieverordening stads- en dorpsvernieuwing te wijzigen is daarvoor niet de juiste weg. Daar over waren alle fracties het gister avond eens tijdens de vergadering de commissie openbare werken en volkshuisvesting. Progressief Zoeterwoude (PZ) deed de suggestie om bij de uitgifte van bouwkavels voorwaarden te stellen aan het gebruik van materia len. Daarnaast wees PZ op de moge lijkheid een bepaling in de model bouwverordening op te nemen. Volgens B en W is dat niet mogelijk, omdat deze verordening niet zon der toestemming van het provincie bestuur kan worden gewijzigd. PZ wierp tegen dat deze constructie zonder problemen in andere ge meenten wordt toegepast. WD-raadslid Van der Kooij zag geen goede alternatieven voor het gebruik van hardhout, omdat ver vangende stoffen als PVC en alumi nium zowel bij produktie als ge bruik schadelijk zijn. Volgens CDA- er Hogenelst was "de intentie van het college duidelijk" en kan zijn fractie instemmen met een verbod op het gebruik van hardhout. Verschillende partijen wilden de constructie laten onderzoeken die in Dordrecht wordt toegepast. In deze gemeente is het gebruik van hardhout verboden op grond van een verordening die is gebaseerd op de gemeentewet. De provincie heeft zich wel over de verordening gebo gen, maar kon niets anders doen dan deze in stand laten omdat haar goedkeuring niet nodig was. Aantal panden op monumentenlij st LEIDEN - De monumentencom missie wil dat het jugendstilpand aan de Steenstraat 9 samen met de belendende panden Steenstraat 7 en 11 op de monumentenlijst ko men. Hetzelfde geldt voor een oud pakhuis aan de 1ste Binnenvest gracht 2. Voor deze panden ont werpt de commissie adviezen die naar B en W worden gestuurd. Het college besluit of de gebouwen op de monumentenlijst terecht komt. Plaatsing op dëze lijst betekent dat de panden worden beschermd. Verbreding Nieuweweg verdeelt raadscommissie ZOETERWOUDE - De Zoeter woudse raadscommissie voor openbare werken en volkshuis vesting werd het gisteravond niet eens over de omstreden verbreding van de Nieuweweg. Volgens CDA-er Van der Salm kan de gemeente de meer dan 20 jaar ou de iepen langs de weg onmogelijk verplaatsen zonder die bomen ern stig te beschadigen. Hij maakte dan ook een voorbehoud bij de plannen van de gemeente omdat volgens hem alleen nieuwe aanplant wortel zal schieten aan de noordzijde van de weg. Zijn fractiegenoot Hoge nelst was het wèl eens met de plan nen van B en W om de wegas naar het noorden te verschuiven. Volgens raadslid Ringersma van Progressief Zoeterwoude (PZ) wordt de weg door de voorgestelde plannen "visueel breder". Het zou sluipverkeer aantrekken dat de rou te als racebaan zal gebruiken. WD- er Van der Kooij stelde daarop voor. om snelheidsbelemmerende maat regelen te treffen, maar dat vond Ringersma niet logisch: "Het sluip verkeer krijgt een mooie rechte weg en daarna ga je nog wat obstakels neerleggen". Namens PZ stelde hij dan ook voor om de Nieuweweg te laten zoals hij is. Reparaties Dat voorstel ging CDA en WD veel te ver, omdat dan over een paar jaar Actievoerder mevrouw De Blok bij de 'be dreigde' bomen langs de Nieu weweg in Zoe terwoude. (archieffoto) alsnog reparaties moet worden uit gevoerd. Daarvoor is daïi geen sub sidie meer beschikbaar van de pro vinciale overheid. Burgemeester Houdijk sloot zich bij dat betoog aan. De gemeente zou de plicht heb ben haar wegen goed te onderhou den en het voorstel van B en W zou rekening houden met de belangen van alle partijen. Volgens de burge meester hebben 'deskundigen' vastgesteld dat 95 procent van de bomen de verplaatsing zal overle- Inspreker mevrouw De Blok be streed dat.' 'Haar' deskundigen meldden dat verplaatsing van de bomen een moeilijke en kostbare operatie zou worden. De iepen zul len hoe dan ook verzwakken en daardoor extra vatbaar worden voor de gevreesde iepziekte. "Ver plaatsing komt dan ook neer op ver kapt rooien", stelde zij bitter vast. Boswandeling De gemeentelijke boswachter van Was senaar zal zaterdag 9 september een boswandeling verzorgen. De tocht voert langs de Wiltzanck, de Hartenkamp en Backershagen. De wandeling start om 11.00 uur vanaf parkeerterrein Menken en zal ongeveer twee uur duren. Zwemvierdaagse De Eerste Voorschotense Zwem Vereni ging (EVZV) organiseert volgende week een zwemvierdaagse in het zwembad Het Wedde aan de Richard Wagnerlaan in Voorschoten. Deelnemers kunnen Tarotavond De Emin Foundation Leiden organiseert dinsdag 12 september een avond over de aura en elektrische werelden in res taurant La France aan de Rijngeester- straatweg in Oegstgeest. De avond be gint om 20.00 uur. Er wordt Engels ge sproken. Brandweer De vrijwillige brandweer in Leiderdorp houdt zaterdag 9 september open huis in de brandweergarage aan de Simon Smitweg 9 in Leiderdorp. Van 10.00 tot 14.00 uur kan iedereen terecht voor in formatie, demonstraties en videopro gramma's. Kinderen kunnen oefenen met een brandweerspuit. Volwassenen kunnen brandblussers laten controleren. De brandweerlieden zullen onder meer demonstreren hoe ze een auto open knippen en hoe ze een voertuig met hef- kussens optillen. Om 11.00 uur begint een prestatieloop over 3,5,10 of 21 kilo meter.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14