EIDEN Extra verhoging van woonlasten ss: Gemeente dreigt huur paar voetbalvelden op te zeggen Mogelijk reizende expositie over Pilgrims Stichting voor huisvesting jongeren mogelijk opgeheven Leiden krijgt mogelijk een vrijmarkt op Koninginnedag Begroting van Leiden voor 1990 Volgend jaar Poolse week LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1989 In sommige gevallen 10 procent LEIDEN - Eigenaren en tegen de tien procent of huurders van de meeste meer. De nieuwe tarieven woningen betalen volgend zijn hoger dan eerder dit jaar fors meer aan gemeen- jaar aan de gemeenteraad telijke lasten. De stijging, werd meegedeeld, van de onroerend-goedbe- De nieuwe belastingen staan in het voorstel dat hoort bij de be lasting, reinigingsrechten en lozingsrecht loopt in sommige gevallen op tot Taxi's in plaats van stadsbussen? LEIDEN - Er komt in Leiden mogelijk een speciaal avondnet voor openbaar vervoer. B en W willen onderzoeken of er moge lijkheden zijn voor besparingen in de avonduren op het open baar vervoer. Gedacht wordt aan kleinere busjes óf taxi's die in plaats kunnen komen van de stadsbussen. De besparing zou kunnen worden gebruikt om het voorzieningenniveau over dag te verbeteren. De verbeteringen in het lokale openbaar vervoer vormen slechts een onderdeel van de ve le plannen. In de begroting wordt gepleit voor uitbreiding van het aantal sneldiensten, waarbij vooral wordt gedacht aan diensten van en naar de Bol lenstreek, Den Haag, Alphen en Zoetermeer. Het pleidooi voor de laatste sneldienst hangt ove-„ rigens nauw samen met de Flo- riade die in 1992 in Zoetermeer wordt gehouden. Leiden hoopt een graantje mee te pikken van de vele bezoekers aan de Floria- de. Duidelijk is inmiddels ook dat de gemeente in de loop van 1990 een vrije busbaan wil realiseren langs de Europaweg. De bus baan zou stad-in moeten wor den aangelegd. De gemeente gaat volgend jaar de wegwijzers plaatsen die behoren-bij het fietsrouteplan dat voor de Leidse regio is opge steld. De regiogemeenten en de ANWB hebben dat plan samen opgesteld, maar tot nu toe is het slechts in de regiogemeenten uitgevoerd. Leiden had geen geld. Besloten is volgend jaar het geld uit het fonds boven- Wijkse voorzieningen te halen. 'Beter hang en sluitwerk tegen inbraken' LEIDEN In navolging van de gemeente Haarlem zou ook Lei den in de' bouwverordening de verplichting moeten stellen dat bij nieuwe woningen de deuren en ramen worden voorzien van' 'inbraakvrij' hang- en sluitwerk. PvdA-raadslid W.A. van der Pluijm deed dit voorstel gister avond in de raadscommissie voor volkshuisvesting en sport. "Die voorzieningen zijn nood zakelijk en kosten 100 gulden per woning meer", aldus Van der Pluim. Wethouder Tesselaar van volkshuisvesting beloofde de suggestie in het college aan de orde te stellen en de mogelij ke consequenties van zo'n bepa ling te bekijken. Volgens hem stellen onder anderen bejaarden die in een benedenhuis wonen, terecht grote prijs op dergelijke Bomen kappen vanwege gevaar LEIDEN - De afdeling groen voorzieningen gaat vaker bo men kappen. Het gaat daarbij met name om de wijk Leiden Zuid-West. Reden is dat grote bomen in Leiden steeds vaker gevaar opleveren voor de omge ving. Bovendien brengen de wortels van deze bomen grote schade toe aan straten, riolerin gen eh soms zelfs bouwwerken. te snelgroeiende bomen zijn nu zo groot geworden dat het ge vaar bestaat dat takken afbre ken. Zelfs wordt niet uitgeslo ten vooral wilgen en populieren omwaaien bij een beetje storm. De afdeling groen benadrukt dat met he.t kappen kritisch te werk zal worden gegaan. groting die vandaag werd gepre senteerd. De extra verhoging de gemeentelijke lasten komt door de verandering van de regels van het rijk. Om in aanmerking te ko men voor een aanvullende finan ciële bijdrage van het rijk moet de gemeente Leiden per woning ge middeld 255 gulden onroerend- goedbelasting heffen. Bij de eer dere bepaling van de tarieven gin gen B en W nog uit van een ge middelde van 240 per woning. De stijging levert de gemeente zo'n 700.000 gulden extra op. De stijging is niet gelijkelijk verdeeld over de categorieën wo ningen. De eigenaren/huurders van de goedkoopste woningen (met een getaxeerde waarde van 60.000 gulden) betalen volgend jaar zelfs iets minder. Maar voor huizen met een iets hogere ge taxeerde waarde stijgen de ge meentelijke lasten, in sommige gevallen aanzienlijk. Het college is unaniem akkoord met de extra verhoging. In' de aanbiedingsbrief bij de gemeentebegroting constateert het college van PvdA, WD en Links Leiden dat het programma voor een groot deel is uitgevoerd. Er wordt vergeleken met vier jaar geleden ruim 1,1 miljoen gulden meer uitgegeven aan onderwijs. Voor het milieu werd 432.000 gul den extra uitgetrokken, terwijl voor de kinderopvang (plus 324.000 gulden) en voor het schoonhouden van de stad (plus 300.000 gulden). Bovendien is" voor de uitvoering van de plan nen voor het stationsgebied al vast 400.000 gulden gereserveerd. De begroting voor 1990 heeft een 'bijzonder karakter'. Het is voor de laatste keer dat de begro ting wordt vergezeld van een aan vraag voor aanvullende rijks- steun. De komende drie jaar krijgt de gemeente nog forse steun van het rijk, maar daarna kan Leiden weer op de eigen fi nanciële benen staan. Centrum voor arbeidstraining LEIDEN - De gemeente wil een centrum voor arbeidstraining en beroepsoefening in Leiden opzetten. Een dergelijk centrum zou het voor mensen van buiten landse afkomst gemakkelijker moeten maken scholing te vol gen en daarmee hun kans op een baan te vergroten. Volgens het college blijkt voor vooral buitenlandse jonge ren de stap van het arbeidsbu reau naar bij voorbeeld het Cen trum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsoefening (CBB) toch te groot. In andere gemeenten is gebleken dat een centrum voor arbeidstraining deze stap wat gemakkelijker maakt. Het colle ge onderstreept in de informa tieve nota bij de begroting .dat de werkloosheid onder jongeren van buitenlandse afkomst nog altijd onaanvaardbaar hoog js. s voorzieningen j Volksgezondheid 3 Ruimtelijke ordening en Volkshuisvesting Openbare orde Hl Verkeer en vervoer IIAlgemene uitgaven Economische zaken BB Algemeen bestuur [f] onderwijs De uitgaven van de gemeente Leiden in 1990. LEIDEN - De Stichting Huisves ting Werkende Jongeren zal ver moedelijk binnen afzienbare tijd ophóuden te bestaan. De gemeen te overweegt de stichting te laten opgaan in de Stichting Leidse Studentenhuisvesting of een van de woningbouwverenigingen. Organisaties als Stichting Huis vesting Werkende Jongeren en Stichting Leidse Studentenhuis vesting krijgen nu van het rijk nog een speciale, betrekkelijk soepele behandeling. Het rijk heeft echter het voornemen der gelijke stichtingen op dezelfde - strengere - wijze te gaan behande len als woningbouwverenigin gen. Het lijkt de gemeente nu een goede zaak om in elk geval de Stichting Leidse Studentenhuis vesting zelfstandig te laten voort bestaan. Vooral ook omdat deze stichting zeer veel kennis en erva ring heeft over de, in de ogen van de gemeente bijzondere, proble men van studentenhuisvesting. Bij Huisvesting Werkende Jonge ren lijkt de noodzaak om de in stelling als een aparte club te la ten voortbestaan minder aanwe- LEIDEN - Eèn of twee voetbal verenigingen dreigen volgend jaar hun speelveld kwijt te raken. J. Duivesteijn, het hoofd van de afdeling sport en recreatie, ver wacht dat de gemeente rond maart 1990 de huur opzegt aan die verenigingen. Dat betekent dat die clubs op een faillissement af gaan. Duivesteijn wil niet zeggen welke verenigingen in moeilijk heden verkeren. Vorig jaar kwam de gemeente met een aantal verenigingen een betalingsregeling overeen. Eèn of twee clubs kwamen die regeling niet na of weigerden zelfs met de gemeente om tafel te gaan zitten om de sanering van de schulden te bespreken. Duivesteijn: "De maat is nu vol, begin volgend jaar moeten er knopen worden door gehakt. Als die clubs hun finan ciële verplichtingen niet kunnen nakomen, zijn ze blijkbaar niet le vensvatbaar". Hij benadrukt dat tegen de verenigingen die wel aan hun verplichtingen om de schul den weg te werken voldoen, geen maatregelen worden overwogen. In de toelichting op de gemeen tebegroting kondigt het college van B en W nauwkeurig aan wel ke procedure wordt gevolgd bij het opzeggen van de huur. De be slissing daartoe wordt medio maart - vlak voor de gemeente raadsverkiezingen - genomen. Duivesteijn: "De leden van een club moeten wel de mogelijkheid hebben om overschrijving aan te vragen. Dat moet voor 1 mei". Al eerder liet het cbllege weten voorstander te zijn van een fusie tussen bepaalde voetbalclubs. Uit de toelichting op de begroting blijkt echter ook dat het college voorstander is van een fusie tus sen korfbalclubs. Volgens Dui vesteijn komen in elk geval De Algemene en Ons Eiland daar voor in aanmerking. Het hoofd van de afdeling sport en recreatie wijst er op dat die verenigingen juist een tekort hebben aan 'oude re' jeugdleden. Door die toegeno men belangstelling hebben de is Botanicus bestaat in 1990 precies 400 jaar. De verwachting is dat die mijlpaal internationale Irekt. Vandaar dat er plannen zijn om tal van tentoonstellingen rond dat vierde eeuwfeest te orga- (archieffoto) LEIDEN Het Gemeente-ar chief bekijkt de mogelijkheden om in de Verenigde Staten een tentoonstelling over de Pilgrims te laten rondreizen. Plannen daar toe staan weliswaar op een laag pitje, maar zijn volgens R.C.J. van Maanen van het Gemeente-ar chief niet van de baan. "We heb ben goede contacten met de con servator van de Plymouth Planta tion in Plymouth, waar de ten toonstelling als eerste naar toe zou gaan. Deze conservator, Jere my Banks, heeft in het Pilgrim Documentation Centre van ons archief gewerkt". De plannen staan voorlopig in de ijskast vanwege geldgebrek. Volgens Van Maanen was het de bedoeling dat het Gemeente-ar chief een tentoonstelling zou op stellen in de dit jaar 600 jaar be staande Delfshaven, vanwaar het schip de Mayflower destijds koers zette naar Amerika. "Er werd ons met zekere zekerheid verteld dat daarvoor sponsorgeld beschikbaar was. Maar dat is uit eindelijk toch niet rond gekomen. In elk geval zou die tentoonstel ling na Delfshaven naar Amerika gaan". Kees de Gruiter van de stich ting Delfshaven 600 jaar die de ju bileumactiviteiten organiseert, erkent dat geld het struikelblok is geweest. "Een sponsor was nodig om het archief binnen een bepaal de tijd op verantwoorde wijze een tentoonstelling te laten maken. Zoals tegenwoordig voor al dit soort activiteiten sponsors nodig zijn. De zekerheid dat dat geld er zou komen, konden wij het ar chief echter niet op tijd bieden. Vandaar dat de tentoonstelling uit de jubileumviering is ge- LEIDEN - Mogelijk wordt er volgend jaar op Koningeninnedag in Lei den een vrijmarkt gehouden. De Lakenmarkt wordt dit jaar uitgebreid met het stuk op de Breestraat tussen de Koornbrugsteeg en 't Gangetje. De plannen voor een vrijmarkt bevinden zich nog in een zeer pril sta dium. Op zo'n markt kunnen burgers allerhande (tweedehands) goede ren aanbieden. In Amsterdam is deze markt op Koninginnedag al jaren lang een zeer groot succes. Door het het grote succes van de Lakenmarkt wordt het martkter- rein nu uitgebreid naar de Breestraat. Dit jaar stond de verzamelaars- markt wegens werkzaamheden op het Steenschuur al op de Breestraat. De uitbreiding van de warenmarkt wordt gebruikt om bij voorbeeld de Botermarkt en Aalmarkt enigiszins te ontlasten. Daar wordt altijd een standwerkersconcours gehouden dat veel mensen trekt en waardoor opstoppingen ontstaan. De standwerkers worden nu meer over het parcours verspreid. Verwacht wordt dat in 1991 bf 1992 bij de hoofdingang van winkel centrum De Stevensbloem een wijkmarkt komt. Het betreft een markt voor ongeveer 30 kramen met een verschillend assortiment dat vooral gericht is op de primaire levensbehoeften. schrapt. We zijn wel bezig met an dere sponsors en mogelijk dat er eind november, rond Thanksgi- ving-dag, toch een kleine ten toonstelling kan worden ge maakt". Volgens Van Maanen van het Gemeente-archief heeft het op reis sturen van materiaal uit het Pilgrim Documentation Centre, dat zeker twee jaar de deuren moet sluiten in verband met de nieuwbouw van het archief, ove rigens nog heel wat voeten in de aarde. "Niet alleen financieel zit daaraan het nodige vast, een be langrijke vraag is ook of je wel of niet origineel materiaal moet af staan". Een Pilgrim-tentoonstelling is in elk geval volgend jaar wel in Leiden te zien: een tijdelijke foto expositie aangevuld met het mo del van de Mayflower. Deze wordt ingericht in de Hooglandse Kerk en niet, zoals historisch logischer lijkt, in de Pieterskerk. Volgens Van Maanen heeft dat alles te ma ken met het feit dat in de Hoog landse Kerk geen entreegeld wordt geheven en daar meer ruimte beschikbaar is dan in de Pieterskerk. meeste verenigingen veel belang stelling van jeugd van zes, zeven jaar. Uit de toelichting op de ge meentebegroting blijkt ook dat het college vasthoudt aan het plan om de tarieven voor sportac commodaties met twee procent te verhogen. Vier jaar gelden was met de Leidse sport - verenigd in de Leidse Sport Federatie (LSF) - afgesproken dat de atletiek-, veld- psort- en binnensportvereningen gedurende een periode van vijf jaar met extra vérhogingen zou den worden geconfronteerd. Daarmee konden de tarieven voor zwemmers en tennissers, die relatief meer voor hun accommo datie betalen, omlaag worden ge bracht. Het college stelt nu dat de ande re verenigingen grote moeite heb ben om die tariefsverlaging voor tennis en zwemmen te betalen, "ook al is dit maar 2,50 gulden per lid per jaar". Volgens burgemees ter en wethouders hebben vooral kleine verenigingen het finan- Exposities in kader 400 jaar Hortus Botanicus LEIDEN - In het kader van het 400-jarig bestaan van de Hortus Botanicus zullen diverse ten toonstellingen worden georga niseerd over tuinen in Leiden, zo staat in de begrotingsstuk ken. De tentoonstellingen wor den gemaakt door het Gemeen te-archief in samenwerking met de Hortus, het Prentenkabinet van de universiteit en het stede lijk museum De Lakenhal. Behalve de exposities is de ge meente van plan een speciale 'groen-stad-wandeling' te ma ken ter gelegenheid van het ju bileum. Volgens het college is de verjaardag van de Hortus 'een nationaal en internationaal belangrijk evenement'. "We ver wachten uit alle delen van de wereld bezoekers voor deze ou de tuin", schrijft het college. De wandeling moet de vele bezoe kers door de binnenstad en langs de fraaie en historische de len van Leiden voeren. Er komt in de toekomst moge lijk ook een wandelroute langs de rand van de stad voert en in verband staat met de Nationale Natuurhistorische Presentatie die in het voormalige Pesthuis moet komen. De presentatie komt in het Pesthuis, maar nog onduidelijk is wanneer. De res tauratie van het casco van het Pesthuis is gereed, de Rijksge bouwendienst werkt op dit mo ment aan een plan voor de in richting van het museum. LEIDEN - De begrotingsbehan deling over 1990 wordt door de gemeenteraad in drie termijnen behandeld. De eerste is op dins dag 31 oktober waarbij de frac ties aan het woord komen en waarbij moties en amandemen- ten op de begroting kunnen worden ingediend. Het college van B en W antwoordt op maan dag 6 november. De gemeente raad kan in tweede termijn rea-, geren op dinsdag 7 november. Dan zijn tevens de stemmingen. De behandeling wordt in detail behandeld in verschillende raadscommissies die vergade ren gedurende de maand okto ber. Promotieblad LEIDEN - Leiden brengt moge lijk een speciaal blad uit waar mee het zijn economische mo gelijkheden onder de aandacht van een groter zakelijk publiek wil brengen. Dat voorstel doen burgemeester en wethouders in de informatieve nota bij de be groting voor volgend jaar. Het blad - een zogeheten editorial sponsored magazine - wordt ge maakt door de gemeente en ge drukt bij een regionale uitgever. De gemeente overweegt ook deel te nemen in een project van de NOS en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Beide instanties willen een reeks pro motiefilms maken over enkele gemeenten in Nederland. Lei den is gevraagd hieraan mee te doen. Het college staat positief tegenover het initiatief. Of het door kan gaan is echter nog niet zeker. Eerst zal voldoende geld moeten worden gevonden. cieel moeilijk. Tegelijk geeft het college echter toe geen volledig inzicht in de financiën van clubs te hebben. LEIDEN De stedenband Lei- den-Torun zou dit jaar ook poli tiek inhoud moeten krijgen door contacten tussen de ge meentebesturen van beide plaatsen. Die wens spreekt het college van B en W uit in de toe lichting op de begroting voor 1990. De contacten tussen de be volkingen verlopen goed, maar de burgemeesters hebben bij voorbeeld nog steeds geen offi ciële stedenband-oorkonde on dertekend. Een werkgroep, bestaande uit onder anderen raadsleden en vertegenwoordigers van het Leids Vredesplatform, is inge steld om volgend jaar oktober in Leiden een Poolse week te hou den. Dit om de belangstelling voor de stedenband (en de ach terliggende vredesgedachte) in Leiden te vergroten. Zo wordt gedacht aan optredens van Poolse groepen, het vertonen van Poolse films en aandacht voor de Poolse keuken. Leiden heeft zich samen met 80 andere Nederlandse gemeen ten aangesloten bij het Platform Gemeentelijke Vredesbeleid, dat activititeiten ontplooit om een actieve vredespolitiek te voeren. Eén onderdeel daarvan is een internationale steden bandconferentie, die in Neder land zou moeten plaats hebben. Rotterdam is inmiddels als loca tie genoemd. Leiden verstrekt het platform gedurende twee jaar een subsidie van 2800 gul den. Nieuwe plannen voor gescheiden ophalen afval LEIDEN - De gemeentereini ging wil doorgaan op het pad van het gescheiden ophalen van afval. Zo komt er een intensive ring van de inzameling van klein chemisch afval, het gescheiden ophalen van groente- fruit- en tuinafval en van glas en oud pa pier. Naast de chemokar wor den in de toekomst bij voor beeld ook scholen, openbare ge bouwen en wijkverenigingen betrokken bij het ophalen van batterijen, verfresten en andere chemische stoffen. De reiniging blijft zoeken naar mogelijkheden om groen te- fruit- en tuinafval gescheiden op te halen, dat nu nog onmoge lijk is vanwege de ingewikkeld heid en de hoge kosten. Wel streeft men naar een uitbreiding van de mogelijkheid om men sen zelf organisch afval te laten composteren. De gemeente is onlangs met een proef begon- i door in de Merenwijk uitde len van compostvaten. Ook stijgt nog nog steeds de op brengst van glas en oud papier, zodat het aantal containers vol gend jaar nog verder wordt uit gebreid. 'Artsen slordig met aangifte infectieziekte' LEIDEN - Leidse artsen nemen het niet zo nauw met de aangif teplicht van infectieziekten. Dat blijkt uit een'onderzoek dat de basisgezondheidsdienst (BaGD) heeft verricht onder huisartsen. Volgens de BaGD kunnen de nalatigheden in som mige gevallen tot gevaarlijke si tuaties leiden. Vandaar dat een voorlichtingsprogramma wordt opgezet voor artsen. Hierin wordt hen gewezen op het be lang van het op de juiste wijze aangeven van besmettelijke ziekten voor de volksgezond heid. Huisartsen zijn verplicht om infectieziekten die zij hebben behandeld, te melden bij de ba sisgezondheidsdienst. Deze dienst is onder meer belast met het opsporen van besmettelijke ziekten en het nemen van maat regelen daartegen. Volgens de BaGD wordt ten onrechte ge dacht dat gevaarlijke en besmet telijke ziekten zoals tbc en ty- phus verleden tijd zijn. Nog steeds kunnen deze ziekten de kop opsteken, zodat ook de op- j lettendheid van de huisartsen nodig is, zo stelt de BaGD. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13