Frankfurt Nissan 200 SX: toptechniek in een geraffineerd jasje Opel toont Calibra op autoshow Levering in Nederland pas over een jaar 'Show' van tv-dominee Bakker gaat door Botsing over weduwnaarspensioen Arts-assistent moet overuren voortaan uitbetaald krijgen BINNENLAND/BUITENLAND DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1989 ZiWkOi PAGINA 29 elektronisch geregelde platenkop- peling, die de verbinding tussen de voorin geplaatste transmissie en de achteras tot stand brengt. Dit sys teem maakt de combinatie ABS en 4x4 mogelijk. ABS is standaard. De nieuwe Opel coupé is luxe uitge rust. Elektrisch bediende zijruiten en verwarmde, eveneens elektrisch verstelbare buitenspiegels zijn bij voorbeeld standaard. Dat het hier om een snelle jongen gaat, zal duidelijk zijn. Dat is van belang voor de voor Opel belangrij ke Duitse thuismarkt, waar geen snelheidsbeperkingen heersen. De zestienklepper haalt volgens de fa briek een top van 227 kilometer per UUr' NOL VAN BENNEKOM De ramen en beide buitenspiegels laten zich elektrisch bewegen en eveneens standaard is de centrale portiervergrendeling. De stoelen missen een hoogteverstelling en dat is voor kleinere mensen best wense lijk, gezien de diepe zit in de kuip- vormig gemodelleerde zachte kus- Opbergruimte is er in de vorm van twee portiervakken, een bakje onder de armsteun tussen de voor- stoelen en een dashboardkastje. Voorin kunnen ook lange mensen prima hun benen en hoofd kwijt. De achterbank biedt voor volwassenen te Weinig plek. Voor de knieën ont breekt de ruimte en het hoofd moet voorover worden gebogen door het lage plafond. Eigenlijk is de Nissan meer een twee-zitter. Dat bankje achter hoeft niet zo nodig. Door het neer te klap pen ontstaat een flinke bagageruim te, die goed bereikbaar is door de grote derde deur. Nissan zou er goed aandoen voor Nederland een 200 SX op grijs kenteken te gaan le veren, want dan wordt het wel een heel aantrekkelijk geprijsde coupé. Vooralsnog moet voor deze Nis san 60.995 gulden worden neerge teld. Met vier-traps automaat, met een lange overbrenging in de vier, kost hij 64.335 gulden. Overigens komt er voor de zes-cylinder coupé van Nissan, de 300 ZX, begin vol gend jaar een opvolger. Als die de zelfde vormgeving meekrijgt als de 200 SX, dan kan ook die op de nodi ge belangstelling rekenen. Technische gegevens: motor vier- cylinder in lijn, inhoud 1809 cc, ver snellingen 5, vermogen 168 pk (124 kW), acceleratie 0-100 km/uur (ge meten) 6.8 sec., topsnelheid (opge geven) 215 km/uur, benzinever bruik (gemeten) 1:9.8, prijs 60.995,-, (automaat) 64.335,-. WIM OTTEN De topsnelheid van de Calibra met 16-klepper bedraagt 227 kilometer per uur. Liefde op het eerste gezicht. Zo zijn de reacties van het publiek op de nieuwe sportbolide van Nissan, de 200 SX, te omschrijven. In de week dat wij deze Japanner ter beschik king hadden, bleek de wagen een echte 'eye-catcher'ondanks het feit dat hij al een halfjaar geleden op de AutoRAI is geïntroduceerd. De vloeiende lijnen van de 200 SX slaan aan. En als de bewonderaars wordt verteld dat het een Nissan is, dan kijken ze verwonderd. Zo'n merk verwachten ze kennelijk niet bij het model. Een enkeling infor meert slechts naar de techniek en de prestaties. Die lijken veel minder te imponeren, terwijl de wagen echt rijdt als een speer. x De slechts 1809 cc metende motor in deze coupé levert een bulk aan vermogen van maar liefst 168 pk. Een turbolader, gekoppeld aan een koeler van de aangezogen lucht, zorgt voor dat surplus aan kracht. Het motorblok is oogstrelend voor mensen die van bijzondere tech niek houden. De dubbele bovenliggende nok- kenassen worden door een rode kleur opvallend geaccentueerd in het kleppendeksel. Draden en ka bels zijn keurig weggewerkt, wat onder de motorkap een volgepakt, maar monteuronvriendelijk geheel oplevert. Nu behoeft er onder normale om standigheden niet veel onderhoud te worden gepleegd aan de 200 SX. Er valt simpel weinig af te stellen. De brandstofinjectie en pntsteking worden verzorgd door een compu ter met zelfdiagnose. Grote beurten zijn nodig om de 20.000 kilometer en olieverversen om de 5000 kilo meter. En de koppeling is, als bij veel nieuwe auto's, zelfstellend. Asfaltvreter De turbolader maakt van de Nissan 200 SX een asfaltvreter. De accele ratie van nul naar honderd km uur klokten wij op 6.8 seconden. Dat lukt nog net in de tweede ver snelling. Precies bij honderd grijpt de toerenbegrenzer onverbiddelijk in. Dat is maar goed ook, want de vier-cylinder wil best boven de 7000 toeren/min. doorgaan. Even inhalen kost eveneens niet veel tijd met deze sportwagen, ten minste als de turbo na ongeveer één seconde 'aanspreektijd' druk gaat leveren. In de derde versnelling van tachtig naar 120 km/uur vergt slechts 5.1 seconden en van hon derd naar 160 km/uur lukt in 9.1 se conden. Er is kortom met de 200 SX menigeen het nakijken te geven. Op de Duitse Autobahn slaat de Nissan met de opgegeven top van 215 km/uur geen slecht figuur, maar de wagen lijkt niet gemaakt om uren achtereen op een recht stuk as falt te blazen. Juist op een flink bochtig traject valt het meeste ple zier aan deze auto te beleven. Als bestuurder heb je het gevoel boven de achterwielen te zitten met een flinke neus voor je, die nauw keurig 'luistert' naar elke beweging aan het stuur. Bochten zijn scherp aan te snijden. Vervolgens het gas op de aangedreven achterwielen en de Nissan schuift schier moeiteloos de hoek om. De wagen is over stuurd, maar dat kan met het gaspe daal prima in de hand worden ge houden. De korte vering en sterke stabili satie zorgen voor de goede weglig- ging. Toch is de schokdemping niet Spartaans te noemen. Kleine onef fenheden worden opgeslokt, grote re worden daarentegen wel duide lijk doorgegeven. Dat maakt de Nis san in vergelijking met andere sportcoupés, als bijvoorbeeld de VW Corrada, comfortabeler. Het gevolg van de soepeler dem ping is wel dat de Japanner op hoge snelheid in lange bochten wat neigt tot deinen. De vierwielophanging is volgens het MacPherson-principe en de achterwielen harigen aan vier reactie-armen. De vloeiende lijnen van de Nissan 200 SX zorgen voor veel bewonderaars. Sober interieur functioneert zoals het hoort. Met een kant van de wagen in de berm valt nog een kaarsrechte noodstop De Nissan 200 SX is standaard voor- te maken. Wel hadden de remblok- zien van stuurbekrachtiging, die he- jes op de voorwielen het zwaar bij laas nog werkt op het toerental van fiks remmen van 160 km/uur naar lotor en niet snelheidsafhanke- stilstaand. De rook sloeg eraf en het lijk is. Verder van een anti-blok- keer-inrichting (abs) op de remmen. Dat systeem, yan het merk Nippon, vermoedelijk aanwezige vet achter de blokjes vatte vlam! Het doofde gelukkig snel. Het interieur van de Nissan 200 SX is sober, maar wel fraai vormge geven. Het dashboard bevat slechts meters voor snelheid, toerental, brandstofniveau, en koelvloeistof- temperatuur. Op een dergelijke sportwagen horen toch ook meters voor oliedruk en olietemperatuur. Het stuur is in hoogte verstelbaar. Op de komende automobielten toonstelling in Frankfurt (van 16 t.e.m. 24 september) zal het nieuw ste coupémodel van Opel, de Cali bra, worden onthuld. Met deze op volger van de legendarische Manta heeft Opel het begrip „Gran Turis- mo" nieuw leven ingeblazen. De wagen (waarvan nog geen prijs be kend is) heeft een cW-waarde van 0.26, wat het laagste luchtweer- standscoëfficient ter wereld is voor in serie gebouwde vierpersoons au to's. Er is keuze uit een voorwiel- en een vierwielaangedreven versie. Bovendien is de Calibra leverbaar met een acht- of zestienkleppen mo tor. l De wagen, die pas over een jaar in (foto gpd) Nederland beschikbaar komt, biedt plaats aan vier volwassenen. Hij is voorzien van een grote achterklep en een deelbare rugleuning achter. De neus is tamelijk laag en valt op door de slanke koplampen (zeven centimeter hoog) en de luchtsleu- ven onder en boven de bumper. De koplampunits bieden plaats aan de hoofdverlichting, mistlampen, ver- stralers en richtingaanwijzers. De duidelijke wigvorm leidde tot een zeer schuin geplaatste voorruit. De zijpanelen zijn glad afgewerkt en de aansluitende zijruiten bedekken de middenstijl geheel. Een en ander moet het windgeruis vrijwel geheel onderdrukken. De beide beschikbare viercilin- der motoren zijn beide uitgerust met een driewegkatalysator en vol doen dus aan de nieuwe emissie-ei sen van de EG. De achtkleppen mo tor levert 115 pk en de zestienklep per 150 pk. Een vijfversnellingsbak is standaard en daarbuiten kan ook een viertrapsautomaat geleverd worden op de achtkleppenuitvoe- ring. Bij de vierwielaangedreven Calibra wordt gebruik gemaakt van een tus- senbak met viscokoppeling en een WASHINGTON - Een rechter in Charlotte, Noord Carolina, heeft gisteren besloten dat tv- evangelist Jim Bakker, die vori ge week ineenstortte, wel dege lijk psychisch in staat is verder te recht te staan wegens fraude. De rechter besliste dat nadat hij van een psychiater had gehoord dat Bakker weliswaar erg bang is en dat hij een week eerder in paniek was geraakt, maar dat er geen sprake is van een onderlig gende geestesziekte. door Henk Dam De advocaten van Bakker had den vorige week gezegd dat hun klant niet langer in staat was in de rechtszaal te verschijnen. Hij kon niet meer samenhangend praten, hallucineerde en was in de foetushouding onder een bank gekropen, zo meldden zij., De tv liet 's avonds beelden zien van een geboeide Bakker, die door agenten naar een psy chiatrische kliniek van een ge vangenis werd gebracht. Daar werd hij op last van de rechter onderzocht. Bakker kon alleen nog maar strompelen. Hij huil- de, zijn haar zat in de war, en toen hij in de auto was gebracht die hem naar de kliniek moest rijden, kroop hij op de achter bank weer in de foetushouding ineen. Cynici zeiden vorige week direct waarderend 'mooie show!'. Want van Bakker is be kend dat hij geweldig kan to neelspelen, en dat hij naar belie ven de tranen over zijn wangen kan laten rollen. Zover wilde de psychiater die hem de afgelopen week heeft onderzocht, niet gaan. Ze zei gisteren aan het eind van de ochtend tegen de rechter ervan overtuigd te zijn, dat Bak ker depressief en angstig is, maar niet gek. Prima, zei de rechter, dan gaan we om twee uur vanmiddag weer door. En zo werd weer een hoofd stuk afgesloten van de lange, bi zarre soap-opera die 'Jim and Tammy Bakker' heet, het ver haal over het tv-evangelisten- echtpaar dat alles bereikte, en nu bijna alles weer kwijt is ook. Geld Ooit was Jim Bakker een gewo ne tv-dominee, zoals je er wel meer hebt in de Verenigde Sta ten, waar godsdienst, geld en show nu eenmaal meer bij el kaar horen dan in welk ander land dan ook. Maar Jim was be ter dan veel van zijn collega's. Jim Bakker wordt naar het gerechtsgebouw gebracht na een korte be handeling in een psychiatrische kliniek. Hij is depressief en angstig, maar niet gek, aldus de psychiater. Het proces gaat dan ook gewoon verder, zo besliste de rechter. Hij was met name goed ii geld schooien. Lachend, bid dend, huilend, desnoods krij send zorgde bij er keer op keer voor, dat de gelovigen zielsver- heugd hun laatste dollars weg schonken. Daarbij had hij de formidabe le hulp van zijn echtgenote Tam my, zelf evangeliste, die gend, kirrend en knipperend met haar enorme (valse) pers op haar eigen manier de boodschap bracht en de centjes binnenharkte. Jim en Tammy waren zo'n doorslaand succes, dat ze met hun omroep PTT. (People That Love, ook wel: Praise The Lord) op den duur in het hele land te zien waren. Maar Jim wilde meer. Hij kreeg een paar jaar gele den het, zakelijk gezien, onge twijfeld briljante idee om een soort pretpark op evangelische grondslag op te richten. Dankzij (foto AP) Jim's charisma, grote energie, wilskracht en uiteraard de mil joenen van de door de Bakkers in tv-marathons genadeloos be werkte gelovigen, kwam dat park er ook. Het staat in Zuid- Carolina, en het heet Heritage USA. Tot enkele jaren geleden was deze combinatie van zwem baden, kerken, waterroetschba- nen en passiespelen zo'n succes, dat van alle Amerikaanse pret parken alleen Disneyland en Disneyworld meer bezoekers trokken. Maar, om het Bijbelse woord vrij te citeren: h(j die naar de show grijpt, zal door de show vergaan. Jim kon de luxe, de ca mera's, de glitter en de onverho len adoratie van zijn honderd duizenden fans niet aan. Begin 1987 kwam uit dat hij enkele ja ren eerder met een jonge secre taresse, Jessica Hahn, in een ho telkamer had gezondigd. Hij had bovendien, met donaties van PTL-leden, geprobeerd haar het zwijgen op te leggen. Dat lukte maar korte tijd. Jes sica, die zichzelf altijd als devote wedergeboren christin be schouwde, praatte en praatte, toen de affaire eenmaal bekend werd. Ze bracht het tot Playboy model, vriendin van Playboy baas Hugh Hefner, en werkt nu bij de radio. Wat u zegt: een Amerikaanse droom. Aftreden Maar met Jim (en Tammy) ging het sinds de ontdekking van de indiscretie in de hotelkamer steeds sneller bergafwaarts. Hij moest aftreden als de baas van PTL. Tijdelijk, dacht hij zelf, maar dat was niet zo. Want de bewindvoerders ontdekten, dat Jim geweldig met de boeken had geknoeid, en vooral dat hij zichzelf gaarne met het slijk der aarde mocht bestrijken. Kort en goed: alleen al in 1986, zo bleek, hadden de Bakkers 1,6 miljoen dollar aan salarissen en bonus sen ontvangen. Ze hadden overal huizen, Rol- ls-en in de garage, gouden kraantjes in de badkamers en een hondenhok met air-condi tioning. Kortom, de eenvoud van de Man waarover Bakker zo vaak preekte, waren hem en zijn vrouw geheel vreemd. En dege nen die voor al die overdaad hadden betaald, waren uiter aard de gelovigen. Vanaf 1987 is aan het melodra ma rond de Bakkers eigenlijk nooit een eind gekomen. Soms werden Jim en Tammy in of vlakbij hun oude Heritage USA gesignaleerd, en dan ging het verhaal dat ze weer zouden te rugkomen. Jim deed ook een paar keer pogingen de hele zaak te kopen. Hij probeerde bovendien keer op keer om weer met een eigen tv-show te beginnen. Vlak voor zijn proces startte hij z'n 'jim and Tammy Show' opnieuw op, ditmaal vanuit een verlaten win kelcentrum in Florida. En on dertussen draaide de gerechte lijke molen, langzaam maar al tijd maar door. Het Openbaar Ministerie denkt nu te kunnen bewijzen, dat Bakker ten minste 4 miljoen dollar uit de PTL-kassen heeft gegraaid, en daarom begon op 28 augustus het proces tegen hem. Hij kan 120 jaar cel en een boete van 5 mihoen dollar krij gen, als hij wordt veroordeeld. Bakker's kansen om onge schonden uit het proces te ko men, mogen niet al te groot wor den geacht. BEGRAFENIS CHILI DEN HAAG (ANP) Minis- De centrales willen e ter Van Dijk (binnenlandse kende kracht tot april i terugwer- duwnaars die op een wettelijke re- 6, de da- geling hebben gewacht en hooguit zakenl en de vier amhtena tum waar°P de beroepszaak is ge- een jaar terugwerkende kracht ge halten; en uc vier uniuluna- rfnl4 una. -i„ reneentrales kunnen het niet eens worden over een inte- start die uiteindelijk leidde tot de honoreerd uitspraak dat ook weduwnaars Wat de kring van rechthebben- recht op nabestaandenpensioen den betreft, willen de bonden dat rimwetje dat het weduw- hebben. Nu dreigt de situatie, dat ook partners van ambtenaren die de naorcnonoinon in hot A iweduwnaars die na die datum met actieve dienst al verlaten hebben pfnci^fn" een aa™rage vooruit liepen op wet- recht op een weduwnaarspensioen meen Burgerlijk Pensioen- geving, veel meer krijgen dan we- kunnen krijgen. fonds moet regelen. Het in- terimwetje is nodig als voor loper op een definitieve her ziening van de aww, waarop ook het ABP-weduwnaars pensioen gebaseerd moet worden. De minister beraadt zich op het probleem, liet hij gisteren na afloop van het ambtenarenoverleg in Den Haag weten. De ambtenarenbonden willen de kring van rechthebbenden (in het voorstel de partner van ambtenaren DEN HAAG (ANP) - De r het Leyenburg doen alle arts-assistenten van het Haagse kenhuizen dat z Leyenburg-ziekenhuis moeten al De arts-assistenten wezen echter hun overuren betaald krijgen. Dat op een maatregel die de gemeente heeft de vice-president van de Den Haag per 1 januari van dit jaar rechtbank in Den Haag, mr. R. Port- heeft laten ingaan. Die stelt dat alle heine, gisteren bepaald. De uit- gemeente-ambtenaren tot en met spraak kost het ziekenhuis 1 mil- loonschaal 10 al hun i actieve dienst) en de terugwer- joen gulden per jaar. kende kracht (in het voorstel een De arts-assistenten hadden een jaar) Dat gaat tesamen kort geding tegen de directiè 130 miljoen gulden kosten vindt Van Dijk te duur. Het ABP is inmiddels begonnen met de uitbe taling van weduwnaarspensioenen. Het is zeer onwaarschijnlijk dat de minister hierin zal ingrijpen, gezien de sterke druk vanuit de Kamer om met een ABP-weduwnaarspen- te komen. het Leyenburg aangespannen, dat dit de eerste tien overuren uitbetaalt. Het ziet die uren als soort verrekening: de arts-assisten ten worden tijdens het werk opge leid en moeten die uren goedmaken met tien uur overwerk. Na die tien wordt het overwerk wel SANTIAGO De begrafenis in Chili van de linkse voorman Jecar Negh- me is gisteren uitgelopen op een demonstratie tegen dictator Augusto Pino chet. Ongeveer 15.000 mensen bewezen de leider van de Beweging van Re volutionair.Links (M1R) de laatste eer. Neghme werd maandagavond door onbekenden vermoord. Het Chileens hooggerechtshof heeft gisteren aan een lagere rechtbank opdracht gegeven de moord te onderzoeken en liep daar mee vooruit op een verzoek uit een petitie die door tal van bekende persoon lijkheden is ondertekend. Neghme is sinds 1986 de eerste oppositieleider die wordt vermoord. Zijn dood heeft geleid tot onrust bij de oppositie over de voortgang van de geleidelijke democratisering en het verloop van de ver kiezingen van 14 december. (foto afp> ver goed moeten krijgen. Arts-assisten ten in gemeentelijke ziekenhuis gel den als ambtenaar en zitten in loon schaal tien. Ze werken in het Leyen- niet burg gemiddeld 62,5 uur. Op de af- een deling cardiologie zelfs 75 uur. Gewerkte uren zijn "overwerk" als ze bovenop de "normale werk week" komen. Portheine stelt in zijn vonnis dat nergens staat dat 48 uur voor de arts-assistenten in het goed. Volgens directeur E. Sloot Leyenburg een normale werkweek is. Als er geen afwijkende regelin gen zijn getroffen dan is ook voor deze groep een week van 38 uur nor maal, aldus de president. Het ziekenhuis heeft volgens Portheine ook "in geen enkel op zicht aannemelijk gemaakt dat er per dag twee uur per assistent aan overwerk zou worden besteed. Aan nemelijk is overigens dat het oplei dingsaspect, zoals te doen gebrui kelijk, tot uitdrukking komt in de lagere inschaling van de salaris groep". Ziekenhuis-directeur Sloot toon de zich gisteren verrast door de uit spraak, maar kon nog geen com mentaar geven omdat hij het vonnis niet kende. Hij gaf wel toe dat er ge woon nog geen goede regeling over een normale werkweek met de arts assistenten was getroffen. Hij zei ook dat de arts-assistenten de gemeentelijke maatregel niet hebben aangegrepen om individu eel mëer geld te krijgen. De arts-as sistenten stelden ter zitting inder daad dat ze eigenlijk willen dat er - van het miljoen dat de uitspraak het ziekenhuis kost - meer arts-assis tenten kunnen worden geplaatst, waardoor het aantal overuren naar een aanvaardbaar niveau kan wor den teruggeschroefd. Het kort geding was min of meer bedoeld om een stok achter de deur te krijgen. Sloot hoopt nog deze week met de arts-assistenten te overleggen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 29