Stappen zonder werpster PAGINA VOOR JONGEREN diiisy \fyj) tö 'Zet je verstand op scherp' WATKOSfÜN AVONDJE STAPPEN PER 1 OKTOBER? iilT Spannend b< ïgin LD-cup Scholieren en Europese politiek DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1989 PAGINA 27 Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen. Tel: 071 - 161 442. De schoolvakantie is weer voorbij, ook voor de redactie van de jongerenpagina. Vanaf vandaag zijn we er weer weke lijks, gestoken in een nieuw jasje. Dat betekent allereerst een andere naam: Kits maakt plaats voor Big Deal. Verder verdwijnt Jopie Kroot (bedankt tekenaar Ron Alma!) en maken we kennis met Wimmie (welkom Wim Stevenhagen) en de Amerikaanse strip Roos. Ook hebben we wekelijks een vaste columnist: Gilles. Voor de Hartstikke Top 10 (zie elders op de pagina) hebben we jullie medewerking nodig. Uiteraard kun je ons altijd bellen of schrijven voor vragen, opmerkingen en suggesties. Redactie Big Deal, Witte Singel 1, 2311 BG Leiden of tel. 071 - 161442. Maak d'r wat van dit jaar! Het is september 1976. De kleine Gilles gaat voor het'eerst naar de grote schooi. Vorig jaar zat hij nog op de kleuterschool; een soort veredelde creche waar je niets léérde. Er was daar een zandbak en je speelde met blokken. Dit jaar wordt het andere koek... Óp de lagere school krijg je echt les. Ze leren je lezen en schrijven en als je stout bent, moetje nablijven. Er zitten grote jongens op school, die zoenen achter het fietsenhok en je in elkaar slaan als je gluurt. Je leert over aardrijkskunde en vaderlandsche geschiedenis. In het speelkwartier knikker je en soms heb je een heus proefwerk. De kleine Gilles wil helemaal niet naar de grote school. Hij sluit zich op in het toilet en als hij uiteindelijk bij zijn moeder achterop de fiets zit, huilt hij. Het is september 1982. De kleine Gilles gaat voor het eerst naar de middelbare school. Vorig jaar zat hij nog op de lager school, een soort veredelde kleuterschool waar je lezen en schrijven leerde en zoende achter het fietsenhok. Dit jaar wordt het andere koek... Op de middelbare school leer je wiskunde en biologie. Je gaat boeken lezen in het Duits en er zijn klassefeesten. Dikwijls heb je 'tussenuren' of een 'proefwerkweek'. Je moet altijd beid en... AAAARCHÜ! 7 1) Aan de tijd die maar zo langzaam wegtikt 8 8) Aan m'n moeder, die thuiszit met thee 9 2) Aan de manier waarop ik mijn wis kundeleraar zal om brengen 10 (10) Aan de rampzalig heid van mijn be staan VOLGENDE WEEK: Wat draag jij op een spectaculair knalfeest? Laat jouw stem ook gelden in de Hartstikke Top 10. Schrijf even. Redactie Big Deal, Witte Singel 1, 2311 BG Leiden. braaf je 'huiswerk' doen. Al deze termen klinken onwerkelijk en maken de toekomstige brugklasser bang. Ook kan de kleine Gilles maar niet begrijpen cl at hij straks elk uur in een ander lokaal een andere leraar treft. En wat moet hij met die grote leren schooltas doen in het speelkwartier? En zou je daar mogen knikkeren? Het is september 1989. De kleine Gilles gaat voor het eerst naar de universiteit. De middelbare school bleek toch ook slechts een veredelde basisschool. Je zat in je klasje, maakte wat huiswerk en deed wat proefwerkjes. Dit jaar wordt het ècnt andere koek... Men veronderstelt dat de kleine Gilles nu volwassen is. Je hebt je eigen verantwoordelijkheden én mag spijbelen zoveel je wilt. Er zijn hoor- en werkcolleges en er dient een 'propedeuse' te worden gehaald. Je zoekt zelf uit welke boeken je koopt en welke tentamens je wilt maken. In de klas zitten zo nu en dan wel 300 leerlingen. Sommigen zijn de 30 al gepasseerd en hebben stropdassen en aktentassen. Je krijgt les van een heuse professor, het eerstejaarsgebouw is groot en de aankomende eerstejaars is bang om te verdwalen. Bang om te falen... De kleine Gilles wil helemaal niet naar de universiteit. Hij sluit zich op in het toilet en als hij uiteindelijk bij zijn moeder achterop de fiets zit, huilt hij... Voortaan vind je elke week een Top 10 met antwoorden op een bepaalde vraag. Deze week gaat het over de eerste schooldag na de vakantie. Waar denk Je dan 1 5) Aan m'n vakantie liefde 2 3) Dan staat m'n ver stand op 0 3 Aan de honderden dagen die ik nog in de schoolbanken moet doorbrengen 4(4) Aan m'n nieuwe cd- speler 5 Dan plan ik vast m'n volgende vakantie 6 8) Aan zon, zee, vrij- Tot 1 oktober 1989 kun je de volgende (vanaf heden ver boden) wapens inleveren bij de politie: - vlindermessen, waarvan het lemmet langer is dan 9 cm, of, voor zover het lemmet tussen de 7 en 9 cm is, waarvan het lem met minder breed is dan 14 mm, - vilmessen, - stroomstootwapens, - opvouwbare messen waarvan de totale lengte in opgevouwen toestand langer is dan 28 cm, - werpmessen - werpsterren. Wie in het bezit is van wa pens, die ook al voor 1 sep tember verboden waren, kan deze tot 1 oktober anoniem inleveren bij de politie. Hier voor krijg je uiteraard geen geld, maar ook geen straf. Het gaat om bij voorbeeld vuurwapens zonder vergun ning. munitie, gas/alarm pistolen, boksbeugels, wurgstokjes en spuitbusjes met traangas. Na 30 september riskeren dragers van verboden wa pens een boete tot maximaal 100.000 gulden of een gevan genisstraf tot maximaal 4 jaar. Sinds 1 september is de nieu we wet wapens en munitie van kracht. Dit betekent dat vele steek-, werp- en vuurwa pens, die voorheen normaal te koop waren, nu verboden zijn. Ben je in het bezit van zo'n wapen, dan kun je dat nog tot en met 30 september inleveren bij dfe politie. In ruil daarvoor krijg je een geldbe drag. Wie na die datum nog op pad gaat met verboden wa pens op zak, kan rekenen op een forse boete. 'Werp- en steekwapens tref je voornamelijk aan bij de jeugd". Dit zegt Herman Bergsma, het hoofd van de Centrale Recherche Informatiedienst in Den Haag. "Je -kent het wel, een avondje stappen, ze gaan een beetje treite ren en dat leidt tot een vechtpar tij. Vervolgens staan ze met een mes in hun vuist. Dan heb je op eens een steekpartij gevolgen meestal niet te c zijn". Bergsma onderscheidt twee groepen wapendragers. De eerste groep draagt een wapen omdat ze menen daarmee zichzelf te kun nen 'beschermen' in geval van nood. Niet om ermee aan te val len, maar om iets' te hebben 'voor het geval dat'. Als ze het wapen een keer gebruiken, schrikken ze vaak enorm van zichzelf. Maar dan is het meestal al te laat. De an dere groep bestaat uit rotzooi- trappera: "Het is een kleinere groep, maar je hebt ze helaas overal", aldus Bergsma. De nieuwe wet verbiedt ook een aantal vuurwapens. Voor de overige, toegestane vuurwapens moet de eigenaar altijd een ver gunning hebben. Het-zijn door gaans volwassenen die vuurwa pens dragen, onder jongeren komt het minder vaak voor. Als je wordt betrapt op het bezit van een verboden vuurwapen of van een wapen zonder vergunning, dan stopt de politie jouw naam in de computer naast die van andere 'pistolen Paultjes'. Volgens Herman Bergsma is de wet een grote stap vooruit. "De politie krijgt veel meer mogelijk heden en justitie zal ook niet-aar zelen om forse straffen uit te de len. Ook al draag je het vuurwa pen alleen uit zogenaamde veilig heidsoverwegingen". Een discotheekhouder uit de Randstad, die anoniem wenst te blijven, zegt dat het voor sommi ge jongeren even normaal is om een wapen bij zich te hebben, als een zak-kammetje. "Natuurlijk is het gros van de jeugd verstandig. Het merendeel draagt geen wa pens. Maar als we dankzij de me taaldetector bij de ingang iets vin den, is het meteen het gemeenste wapentuig. Je kunt het zo gek niet verzinnen: zé lopen met zelf- gevijlde werpsterren en stroom stootwapens. Ik kijk met span ning uit naar die nieuwe wet. Het zal een opluchting zijn als ik die metaaldetector op straat kan zet ten".' Het ministerie van Justitie is r JÏ' Llli. ZONDER WAPEN HO? JE GELD OVER. een campagne begonnen onder het motto Zet je verstand op scherp om iedereen attent te ma ken op de nieuwe wet. Op ver schillende plaatsen komen grote affiches te hangen, waarop het verboden wapentuig staat afge beeld. De straffen staan er ter af schrikking bij. Ook worden stic kers en folders uitgegeven. Justi tie verwacht dat de campagne er in hoge mate toe zal bijdragen dat de wapens inderdaad worden in geleverd. Al in de eerste ronde van het toer nooi om de Leidsch Dagblad-cup hebben strafschoppen de beslis sing moeten brengen. Alsof het om een finale ging, zo weinig ga ven de voetballers van Alphense Boys en Quick Boys elkaar gister avond in Alphen toe. Toen de Katwijkers laat in de tweede helft eindelijk hun achterstand had den weggewerkt (1-1), was het vrijwel meteen tijd om met trap pen van de elfmeter-stip een be slissing te forceren. En weer knokten de gasten zich uit verlo ren positie terug, zodat zij uitein delijk jubelend van het veld af konden rennen. Getalenteerde voetballers van twee grote voetbalclubs tegen el kaar, dat vraagt om een boeiende wedstrijd. Dat werd het dan ook. Onder goedkeurende en soms ook afkeurende blikken van de verzamelde ouders langs de lijn gaven de boys uit Alphen en Kat wijk elkaar geen meter ruimte. Met een snelle treffer voor de thuisclub bepaalde Jurriaan de Vries de wedstrijd voor een be langrijk deel. Immers, om de vol gende ronde te bereiken moest Quick Boys aanvallen. Dat deden de gasten braaf. Ze leken dan wel sterker, maar er was in feite geen doorkomen aan voor de blauw- witten tegen de stugge achterhoe de van Alphense Boys. Boven dien waren de uitvallen van de thuisclub af en toe levensgevaar lijk. Katwijkers geven echter niet snel op. Toen de wedstrijd al bij na was afgelopen, knalde aan voerder Ronald Pronk de bal tot verbijstering van de alles wat Al phen was onhoudbaar in de tou wen. De eindstand (1-1) zorgde voor een toegift die zo mogelijk nog boeiender was dan de wed strijd zelf. Doelman Jeroen van Alphense Boys liet zich aanvan kelijk niet verschalken door de Katwijkse strafschopnemers. "Hij stopt ze alle vijf', dachten sommigen zelfs hardop. Toen zijn teamgenoten twee van de drie strafschoppen hadden benut, leek de overwinning binnen handbereik. Maar Jeroens collega Peter stopte daarna plotseling alle Alp hense penalty's. De schutters van Quick Boys knalden de ene na de andere bal in de touwen. Eindre sultaat: 3-2 voor de gasten, die dol enthousiast hun overwinning vierden. 'Het kan verkeren', 'de bal is rond' en 'een wedstrijd is pas ge speeld als de scheidsrechter voor de laatste keer heeft gefloten'. Dat zijn waarheden als koeien. Ze gin gen allemaal op bij Alphense Boys Cl-Quick Boys Cl. Een be tere start had het toernooi om de LD-cup nauwelijks kunnen heb ben. TIM BROUWER DE KONING Wedstrijd voor uitvindingen In het kader van de komende Kinderboekenweek in oktober organiseren de Leidse bibliothe ken en drie boekhandels een nitvindingenwedstrijd voor kinderen van 6 tot en met 13 jaar. Het gaat om zelf verzon nen uitvindingen, gemaakt van (allerlei materiaal. Het mag ook een tekening van een uitvinding zijn. Hoe groot de uitvinding wordt, mag je zelf bepalen. Bij de uitvinding moet een naam worden verzonnen en een ge bruiksaanwijzing. Het hoeft na tuurlijk niet écht te werken. De uitvindingen moeten vóór 4 oktober worden ingeleverd bij de wijkbibliotheken of de cen trale bieb. Elke deelnemer krijgt een gratis toegangskaartje voor een feestmiddag in de Stadsge hoorzaal op woensdag 11 okto ber. Daar worden ook de prijzen uitgereikt. Deelnameformulie ren verkrijgbaar in alle biblio theekvestigingen. David Vogel (16) zit op het Kennemerlyceum in Over- veen. Hij is een van de 13 leerlingen die is uitgekozen om mee te doen aan het Voorbereidend Europees Jeugd Fariement. David gaat mee als journalist, hij zal geen zitting hebben in het parlement. Het is de be doeling dat hij de gebeurte nissen in Den Haag kritisch volgt, mensen interviewt en daar artikelen over schrijft. Vandaag lees je in Big Deal het eerste verhaal van zijn hand. Eenmaal in Den Haag zal hij meer van zich laten horen. Als de verkiezingsuitslagen net binnen zijn, rijden er door het he le land al bussen vol middelbare scholieren, die op weg zijn naar een politieke jongerenbijeen komst in Den Haag. In het kader van 1992 (Europe se grenzen weg) en de politieke bewustwording van jongeren in Europa komt dit jaar voor de der de maal het Europees Jeugd Par lement (EJP) bijeen. Dit keer in Griekenland. Tijdens de laatste EJP-bijeen komst, in het Franse Fontaine-, bleau, is besloten dat alle leden van het parlement in hun eigen land een soortgelijk parlement moeten organiseren. Nederland is tot nog toe het enige land dat dit idee in praktijk heeft gebracht. Uit alle Nederlandse provincies vormen 156 jongeren daarom vol gende week het Voorbereidend Europees Jeugd Parlement (VE- JP). De bijeenkomst duurt een week. Het is de bedoeling jonge ren te interesseren voor de ge beurtenissen rond het Europees Parlement. Alle scholieren die hieraan meedoen, moeten in hun eigen provincie ook weer een der gelijke evenement op poten zet ten. Door dit sneeuwbaleffect hoopt de organisatie steeds meer 1 jongeren te bereiken. Elke provincie vertegenwoor digt een lidstaat van de Europese Gemeenschap. Noord-Holland neemt de belangen van Ierland waar. Het VEJP bestaat uit twaalf commissies, met elk twaalf leden. Vooraf krijgen de leden een of twee onderwerpen. Daarover moeten ze, in de week dat ze bij el kaar zijn, een resolutie maken. Aan het eind van de week worden alle resoluties gepresenteerd aan de Algemene Vergadering, die ze al of niet aanneemt. Zo moet de commissie mensenrechten een resolutie opstellen in Europa en de c le zaken en werkgelegenheid over werkloosheid: het Zweedse voor beeld. Elke delegatie heeft een journa list. Het twaalfkoppige team van verslaggevers heeft een aantal ta ken. Zo moet de regionale en na tionale pers worden ingelicht en moet er elke dag een krant wor den gemaakt over en voor de le den van het VEJP Natuurlijk zijn er ook ontspan nende activiteiten. Een dag na aankomst in Den Haag vertrekt iedereen in bussen naar de Ar- dennen waar een kennismakings- weekeinde is georganiseerd. Ver der zullen de 'parlementariërs' muziek maken en cabaret spelen. Bovendien is er een filmavond en een grote afscheidsbarbecue. Een van de deelnemende scholieren is de 17-jarige Jitte de Vries uit Aer- denhout. Hij heeft in Alkmaar op school gezeten en deed daar mee aan de MUN (Model United Na tions). Hij heeft bewust gekozen voor de politieke commissie. "Het is interessant om te zien hoe men in de politiek de publie ke opinie verdraait en verwerkt tot ze een ondersteuning is voor de politieke standpunten van een land. Het typische is dat je dit ge sjoemel zelfs al ziet in een nage speelde situatie als de MUN". Of soortgelijk politiek gerotzooi ook in het VEJP zal plaatsvinden? Jit te denkt van wel. "Media en ambi tie zijn twee dingen die zowel in de echte als in de nagespeelde po litiek een grote rol spelen. Ook hier zal elke dag een krant ver schijnen waar iedereen zo goed mogelijk in wil komen. Alleen al omdat de besten doorgaan naar Griekenland". Doet Jitte ook mee aan het politieke spel? „Mis schien wel ja. Maar dat vind ik niet zo erg, zolang het maar fair blijft. Ik ga tenslotte voor mijn plezier". DAVID VOGEL Tijdens de spannende confrontatie tussen de uiterst gemotiveerde teams van Quick Boys en Alphense Boys wist de eerste de overwinning via strafschoppen naar zich toe te trekken. (foto Henk Bouwman) i die de politiek dichter bij de jongeren brengt.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 27