Gemengde gevoelens bij jubileum van St. Bavo Modernisering haven IJmuiden is begonnen Toegankelijker voor grote vissersschepen DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1989 IJMUIDEN/KATWIJK - Met het slaan van de eerste paal voor in totaal 650 meter nieuwe kade, is gisteren in IJmuiden een grote operatie begonnen om de haven te moderniseren. In de komen de periode moeten de facili teiten voor de visserij aan merkelijk verbeteren en denkt de eigenaar van het gebied, de Zeehaven IJmui den nv, ook allerlei nieuwe activiteiten aan te trekken. Er wordt dan vooral gedacht aan de overslag van goede ren. De verbetering van de havenaccom modatie heeft voorlopig voorrang gekregen in de uitvoering van de moderniseringsplannen, in ver band met het verstrijken van de ter mijn waarbinnen subsidie voor de werkzaamheden beschikbaar wordt gesteld. Deze eerste fase be staat behalve uit het slaan van nieu we kademuren ook het uitdiepen van de haven tot tien meter en het verbeteren van de toegang vanuit zee. De havenmond wordt daarvoor verbreed van 80 tot 230 meter. Met deze werkzaamheden, die in het voorjaar van 1990 moeten zijn afgerond, is een bedrag van ruim 10,7 miljoen gulden gemoeid. Aan vankelijk zou minister Smit-Kroes het startsein voor de operatie geven, maar zij moest gisteren op het aller laatste moment om gezondheidsre denen verstek laten gaan. Zij werd vervangen door één van haar amb tenaren. Vooral de grotere schepen zullen in eerste instantie van de investerin gen in de IJmuidense haven profite ren. Woordvoerders van de rederij en Kennemerland en Vrolijk uit IJmuiden, die over vistrawlers van rond de 100 pieter lang beschikken, toonden zich dan ook ingenomen met de plannen. Directeur B. Daal der van de Katw^kse/IJmuidense rederij Kennemerland: "Als ons grootste schip, de Katwijk 20, tege lijk met de Scheveningen 171 van Vrolijk binnenkomt, moeten we als het ware lootje gooien om het enige plekje aan de kade te bemachtigen waar schepen met een dergelijke diepgang nu kunnen lossen. En die plek ligt voor ons bedrijf dan ook nog aan de andere kant van onze be drijfsgebouwen aan de Rijnlandka de, wat allerlei problemen met het vervoer en de opslag van de vis met zich meebrengt". Een ander voordeel van het uit diepen van de haven is voor deze visserijbedrijven dat nu ook de gro tere vrachtvaarders IJmuiden mak kelijker kunnen aandoen. "Voor het vervoer van vis over zee zijn we tot nog toe vaak aangewezen op de ha vens van Vlissingen of Amsterdam. In de toekomst kunnen we dat in feite bij ons voor de deur regelen", aldus directeur C. Vrolijk van de ge lijknamige visserijmaatschappij. Studie Voorzitter L. Jansen van de raad van corhmissarissen van de Zeeha ven IJmuiden nv, de onderneming die vijf maanden geleden het haven bedrijf overnam van de rijksover heid, zei gistermorgen te verwach ten dat de scheepsbewegingen de komende jaren flink zullen toene men. "Die tendens is nu al waar te nemen. Het gaat dan zowel om de overslag van vis als van andere pro- dukten zoals vlees, groenten, fruit en aardappelen", aldus Jansen. Ook de instelling van een eerste lijndienst tussen IJmuiden en Har wich, begin volgend jaar, noemde de voorzitter een goede zaak voor de haven, zowel voor de exploitatie als voor de werkgelegenheid. Een nieu we terminal voor het zogenaamde roll-on/roll-offvervoer moet in janu ari gereed zijn. De ferryschepen die dagelijks de verbinding met Enge land zullen onderhouden, hebben nogal wat ruimte nodig om vanaf het Noordzeekanaal de draai naar de Haringhaven te maken. Om die reden is de verbreding van de ha venmond noodzakelijk. Ook in de nieuwe opzet blijft de visserij voor de IJmuidense haven overigens prioriteit, nummer één. de nieuwe kademuren. Jansen kondigde in dit verband aan dat de studie naar de modernisering van de visafslag in volle gang is. "IJmuiden heeft op dit terrein een flinke achterstand opgelopen ten opzichte van andere vissersplaatsen en er zal hard moeten worden ge werkt om die achterstand in te lo pen". Hij verwacht dat aan het eind van dit jaar een definitief plan ge reed is. Aan het begin van 1990 zou dan kunnen worden begonnen met de uitvoering, waarvoor de Zeeha ven IJmuiden nv flinke EG-subsi- dies wil binnenhalen. in de haven van IJmuiden gisteren In de Zeehaven IJmuiden nv zijn behalve een groot aantal onderne mers met vestigingen in het haven gebied, ook de provincie Noord- Holland en de gemeenten Velsen en Katwijk vertegenwoordigd. Het aandeel van Katwijk is betrekkelijk klein, maar de kustplaats wil toch betrokken blijven het reilen en zei len van de thuishaven van de plaat selijke vissersvloot. De Katwijkse wethouder W. van der Plas is verte genwoordigd in de stichting die fungeert als 'klankbord' voor de raad van commissarissen van het havenbedrijf. Hij beschouwt het als met het slaan van de eerste paal voor (foto United Photos de Boer) zijn taak erop toe te zien dat de vis serij-activiteiten niet in het gedrang komen als gevolg van de vele nieu we activiteiten die het havenbedrijf wil aantrekken. Van der Plas: "Er zullen ongetwij feld strijdpunten komen, maar ik verwacht dat zowel het vrachtver voer als de visserij van de nieuwe ontwikkelingen kunnen profiteren. Door deze investering verbetert verder het imago van de IJmuiden se haven en ook die uitstraling zal van positieve invloed zijn op beide sectoren". Pleidooi Alphens bedrijf voor behoud afdeling hartbewaking ALPHEN AAN DEN RIJN - De met opheffing bedreigde hartbewa- kingsafdeling in het Alphense zie kenhuis Rijnoord heeft steun ge kregen uit onverwachte hoek. Het Alphense bedrijf Van der Neut in Alphen spreekt in een brief aan de directies van Rijnoord en het EZL in Leiderdorp zijn ongerustheid uit over het eventuele verdwijnen van de afdeling bij de fusie van beide ziekenhuizen. De brief is vandaag verstuurd naar Rijnoord en EZL. In het schrijven meldt de directie van de mastenmakerij: "Wij willen voor het voortbestaan van deze af deling een lans breken, mede omdat wij drie maanden geleden onder vonden hebben van hoe groot be lang het is, dat deze afdeling in Al phen blijft". Een medewerker van de firma werd begin juni onwel. Een collega constateerde een hartstilstand en reanimeerde de werknemer. "Aan vankelijk liet het zich zeer ernstig aanzien, maar later bleek dat door onmiddellijke opname in het zie kenhuis Rijnoord, het leven van on ze werknemer werd gered. Of dit ook zo zou zijn geweest indien een afstand naar een ziekenhuis buiten Alphen afgelegd had moeten wor den, roept grote vraagtekens op", zo staat in de brief. De cjirectie van de firma meent dan ook 'dat een plaats als Alphen met 60.000 inwoners een ziekenhuis met hartbewaking moet hebben. Zo'n afdeling mag in Alphen niet verloren gaan en voorziet in een le vensbehoefte'. Verhuizing van Noordwijkerhout naar Rotterdam komt bij sommigen hard aan NOORDWIJKERHOUT - "Er is bij ons zeker sprake van respect voor het verle den van de St. Bavo, maar we zijn nu op een belang rijk punt aangeland waar alleen maar naar de toe komst wordt gekeken. Er wordt na 75 jaar als het wa re opnieuw begonnen". Dat zegt algemeen direc teur J.L. van de Lande van het psychiatrisch zieken huis St. Bavo in Noordwij kerhout over de toekomst van de jubilerende instel ling. door Kees van Kuilenburg Dit jaar is het 75 jaar geleden dat de congregatie van de Broeders van Liefde in Noordwijkerhout begon met de hulpverlening aan katholieken die in die tijd als 'gek' te boek stonden. Een jubile um dat niet door iedereen als feest wordt ervaren, nu een deel van de instelling naar Rotterdam wordt verplaatst en de afdelingen die in de bollengemeente achter blijven grotendeels onder de pa raplu van het psychiatrisch zie kenhuis Sancta Maria komen. "Ik kan me voorstellen dat de verhuizing hard aankomt bij veel die zich het wel en wee van de Bavo aantrekken. Vooral ook omdat het in wezen het einde betekent van de huidige vorm van de psychiatrische zorg. Ter wijl in Noordwijkerhout alles was geconcentreerd tussen de dui nen, wordt de zorg voor de patiën ten in Rotterdam verdeeld over tien plaatsen aan de noord-oever van de stad. Weg uit het beschutte Noordwijkerhout naar de drukke stad". Golfbewegingen Volgens Van de Lande is een en ander voor een deel het gevolg van een andere benadering door de maatschappij van psychiatri sche patiënten. "Je kunt spreken van golfbewegingen. Vroeger stonden gekkengestichten,zoals ze werden genoemd, in de stad. Ze werden op een gegeven mo ment naar landelijke gebieden verplaatst. Nu moeten ze weer naar de stad en worden opgeno men in het geheel. Uiteindelijk is er geen verschil of je nu een been breekt of je ziel. Zo simpel ligt het tegenwoordig in het denken over psychiatrische patiënten", zegt de algemeen directeur van de Bavo. Ondanks het aanstaande vertrek van het grootste deel van de Bavo, wordt er toch volop aan dacht besteed aan het jubileum in de bollengemeente. Zo staan er volgende week tal van festivitei ten op het programma. Het vertrek van de Bavo uit Noordwijkerhout betekent het einde van een bewogen geschie denis. De Bavo is eigenlijk uit nood geboren. In het begin van deze eeuw beschikte de provincie Zuid-Holland niet over een rooms-katholieke inrichting voor de verpleging van katholieke geesteszieken. Die moesten noodgedwongen worden onder gebracht in een gelijkgestemd op vanghuis in het Limburgse Ven- ray. "Voor familie was het bijna onmogelijk om een bezoek aan de patiënten te brengen. Een on menselijke situatie", zegt Hennie van Scharenburg, die als beheer der van de archieven van de Bavo als geen ander de geschiedenis van het centrum kent. Op een ge geven moment eiste de provincie Limburg dat Zuid-Hollandse pa tiënten elders moesten worden ondergebracht. De provincie had de plaatsen in de inrichting nodig voor patiënten uit Limburg. Broeders Dat betekende dat voor de Zuid hollandse zieken naar een ander onderkomen moest worden uit gezien. Die keuze viel op een duingebied in Noordwijkerhout. De congegratie van de Broeders van Liefde uit het Belgische Gent, die ook de zorg voor de Limburgse patiënten had, werd bereid gevonden ook in Noord wijkerhout te gaan werken. "Ook toen^ was er dus sprake van een verhuizing van patiënten en ver zorgers", merkt Van Scharen burg op. De congregatie kreeg in eerste instantie de beschikking over 35 hectare duingebied. Eind 1913 Het markante pand van de Bavo in Noord wijkerhout. Het gebouw was een ontwerp van architect Bekkers. werd begonnen met het 'ontgin nen' van de grond. "Een niet ge ringe klus. Na een flinke storm moest er vaak weer opnieuw wor den begonnen met de werkzaam heden, omdat alles weer was on- dergestoven", merkt Van Scha renburg op. Een jaar later eind december was de eerste bouwfase afge rond. In de daarop volgende twee maanden vertrokken vanuit Ven- ray de patiënten. Per trein arri veerden ze bij het station Piet Gys. Daarna nog ongeveer 40 mi nuten lopen naar het nieuwe on derkomen. "Nu maakt de Bavo deel uit van de bebouwing van Noordwijkerhout, maar 75 jaar geleden was dat wel anders en la gen de gebouwen ver van de be woonde wereld", vertelt Van Scharenburg. Alle activiteiten speelden zich dan ook in een besloten gemeen schap af. Van Scharenburg: "De Noordwijkerhouters merkten er nauwelijks iets van. De Bavo had een eigen bakker, slager, een boerderij en dergelijke. Wat er zelf niet werd geproduceerd, werd door de congregatie betrok ken van rooms-katholieke leve ranciers uit Brabant. Dus was het niet noodzakelijk om contacten, te leggen met de Noord wij kerhout- se gemeenschap. Dat gebeurde pas veel later". Geld De zorg van de patiënten was de eerste jaren in handen van de broeders. "Onbeschrijflijk hoe hard er door die mensen is ge werkt. Geen baantje van 's mor gens acht tot 's middags vijf, maar ze waren altijd beschikbaar", al dus Van Scharenburg. Ook de pa tiënten hadden het moeilijk in die tijd. De leiding van de Bavo ging er vanuit dat intensieve en zware arbeid een heilzame werking had op de geestesgesteldheid van de mensen. Dus werden ze ingezet bij de afzanding van de duinen, de aanleg van plantsoenen en kre gen taken in de huishoudelijke dienst. Arbeid waarvoor zij be taald werden in speciaal voor de Bavo geslagen munten. "Het ge bruik van dat geld had in die tijd een duidelijke bedoeling. Men was namelijk bang dat verpleeg den misbruik zouden maken van normaal geld. Als zij ontvlucht ten, kwamen zij met het vreemde geld ook niet ver", merkt Van Scharenburg op. Deze gestichts penningen zyn tot aan de Tweede Wereldoorlog in de Bavo ge bruikt. Het leven op de Bavo heeft zich jarenlang afgespeeld zonder con tacten met de 'normale' Noord wijkerhouters. "Pas toen er le kenbroeders kwamen, verander de er ietsf Van Scharenburg: "Die kregen toestemming om te trou wen en mochten ook in Noordwij kerhout gaan wonen. Dat was min of meer het eerste contact met de dorpelingen. Pas veel later werd het gemeengoed dat ook de verpleegden naar het dorp kon den gaan. Maar dat was lang na de Tweede Wereldoorlog. Ik herin ner me bijvoorbeeld nog voetbal wedstrijden van de Voetbal Vere niging Sint Bavo. Als de club thuis speelde, stond het publiek gescheiden van elkaar naar de wedstrijd te kijken". Processies Ook mochten de Noordwijker houters als er een processie was naar het Bavo-terrein komen. "Op de openbare weg mocht de processie niet, vandaar dat werd uitgeweken naar het Bavo-ter rein. Massaal kwamen de Noord wijkerhouters dan naar de stich ting", weet Van Scharenburg. Pas in het begin van de zeventi ger jaren verdwenen de slagbo men voor St. Bavo. Een 'omwen teling' die niet zomaar tot stand kwam. Een zogenoemde dorps contactcommissie heeft toen on derzocht of de dorpelingen het wel leuk zouden vinden als deze integratie tot stand kwam. In deze commissie zaten bewoners en personeel van de Bavo en dorpe lingen. "Je kunt je voorstellen dat er wel problemen ontstonden, zoals bijvoorbeeld het winkelen van patiënten zonder te betalen. Al met al zeg ik dat die integratie positief is verlopen en dat men ons bij eventuele problemen weet te vinden. Dat voorkomt dat er wrijvingen tussen beide groepen ontstaan". Het 'rijke roomse leven' ver dween uiteindelijk ook uit de St. Bavo. Van Scharenburg: "Verple gers moesten bijvoorbeeld eerst hun godsdienstdiploma halen, voordat zij aan het werk mochten, weet ik uit eigen ervaring. Voor dat het werk werd begonnen bad de verpleger met de patiënten het morgengebed. En' zo zijn er nog wel meer voorbeelden te geven van die roomse invloed, zoals elke dag een eucharistieviering". Aan die roomse invloed is dui delijk een einde gekomen. Dat ge beurde in 1973 met het vertrek van de broeders. Voor de broe ders werd een pensioenregeling in het leven geroepen. Tot 1980 was er voor een afgevaardigde van de congregatie nog een be stuurszetel beschikbaar. Daarna werd het een algemeen zieken huis. "Een periode waar wij met veel dankbaarheid op terugkij ken. Tenslotte nam de congrega tie indertijd de verantwoordelijk heid voor de zieken, daar waar de overheid het liet afweten. Dat wordt wel eens vergeten, maar het is wel het geval". DONDERDAG 7 SEPTEMBER Hazerswoude/Rijndijk tent-evangelisatie, Swee- lincklaan, aanvang 20.00 uur. Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, Splinterlaan, aanvang Noordwijk vergadering commissie Wel zijn, aanvang 19.00 uur in het ge meentehuis. informatie-avond Horeca FNV, met gelegenheid tot looncontröle, aanvang 20.30 uur in café De Wels, Abraham van Royenstraat. Voorschoten openbare les cursus zelfverde diging voor vrouwen (15 jaar en ouder), aanvang 20.00 uur in het Bondsgebouw, Leidseweg 100. Warmond lezing Transcendente Medita tie, aanvang 20.00 uur in de Kaag zaal van Dekker Tennis, Veerpol- VRIJDAG 8 SEPTEMBER Alphen themadag incontinentie in de Mediatheek, Troubadourweg, vanaf 9.00 uur. symposium Veenweidegebied, aanvang 9.30 uur in Avifauna. opening seizoen Jazz Club Al phen door Vaalbeek Vokaal, aan vang 21.30 uur in het Parktheater. Hazerswoude/Rijndijk tent-evangelisatiek, Swee- lincklaan, aanvang 20.00 uur. concert Kamiel d'Hooge, op het Van den Heuvelorgel van de Nieu we Kerk, aanvang 20.15 uur. Leidato Huishoudshow in de Groenoordhallen, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 n 15.30 opening tentoonstelling 'Monu mentaal', aanvang 20.00 uur in het Ambachts- en Baljuwhuis. ZATERDAG 9 SEPTEMBER postzegeltentoonstelling in St. Jozefzaal, Paradijslaan, aanvang 10.30 uur. zomerinstuif Alphense red dingsbrigade van 15.00 tot 17.00 uur in zwembad De Dillen. orgelconcert in oe Oudshoorn- se kerk, aanvang 20.15 uur. optreden gelegenheidsforma tie 'Aus dem Mauer' in Het Kas teel, aanvang 21.00 uur. Hazerswoude/Rijndijk Katwijk laatste stoomtreinritten door de Zuidduinen, ieder heel uur van 10.00 tot 17.00 uur vanaf De Vriesche Wei. Leiden informatie en inschrijven voor van lo.OO tot 15.00 uur bijK&o! Oude Vest, ingang Haze- windsteeg. open dag met diverse aktivitei- ten in buurthuis Mirt/Honkert, Drift straat. van 13.00 tot 16.00 uur. dag met diverse aktiviteiten' i prestatieloop (11.00 uur), van 10.00 tot 14.00 uur in de brand weerkazerne. Simon Smitweg. kinderbingo de Buitengewo nen. aanvang 14.00 uur in de Mu- zenhof. opening van de Open Monu mentendag door wethouder Sal man, aanvang 10.00 uur in de Grote Kerk, Voorstraat.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16