Kansen voor progressief college in Leiden groeien Uitslag Leiden actie! In vrije ll|il| Woonwagenkampje in Stevenshof bestreden bij de Raad van State DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1989 LEIDEN Bij de WD overheerste de teleur stelling. Vergeleken met de Kamer verkiezingen in '86 verloren de libe ralen ruim drie procent. WD- raadslid Driessen sprak de hoop uit dat de uitslag op plaatselijk niveau minder nadelig zou uitpakken voor de WD, omdat de partij anders twee van de acht zetels zou kwijtra ken. Zij benadrukte ook dat Leiden is gebaat bij een breed samenge steld college. Driessen herinnert bovendien aan de afgelopen acht jaar: "Het huidige college (met de WD, red.) heeft het zolang uitge houden omdat de samenwerking heel goed is en er ontzettend veel is bereikt". Gebruikelijk Opvallend in de uitslag was verder het forse verlies van de Socialistiese Partij, die op basis van diet resultaat van gisteren de enige zetel in de Leidse gemeenteraad zou kwijtra ken. Volgens SP-raadslid Vergeer is dit overigens een 'gebruikelijk ver- schijnsel'. "De SP doet het elke keer weer beter tijdens de gemeente raadsverkiezingen dan tijdens de Tweede-Kamerverkiezingen. In 1986 haalden we landelijk bijvoor beeld 0,8 procent terwijl we in Lei den 3,2 procent van de stemmen kregen". Vergeer vindt de uitslag eigenlijk niet eens zo ongunstig. "Vergeleken met 1986 is het aantal landelijk stemmen verdubbeld. Als die trend zich doorzet - en nogmaals: plaatse lijk doen we het altijd veel beter - zou er voor ons in Leiden straks misschien een tweede raadszetel in kunnen zitten". Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Sanae dv. M. Maétoug en E.K. El Aïachi, Martijn zv. C. Doomekamp en C. van Houwelingen. Marinus Jacobus Mi chael zv M.W. Lens en S.H. Smit, Leontine dv. P. van der Plas en N.A. van der Bent, Tim zv. C.P.G.M. van Veen en C.M. Beugelsdijk, Rosanne Eva dv. E.A.J.N. Blokker en B. den Braber, Esther dv. W.W.M. Borst en S.H. Lar- dé. Anne Elisabeth dv. T.A.M. van Eeden en E. Kleppe, Arendje Arenda dv. A. van Duijvenbo- de en G. Zwanenburg, Naziha dv. M. Rifi en K. El Haouari, Diederik Pieter zv. P. Bauw en P.G van Duijn, Jamila dv. HJ.J. van Leeuwen, Yvet dv. E. A. van 1 Hof en H.G.M. Molkenboer. Jane Denise Ellis dv. A.W. Schalker en E.M. Zwart, Renate Andrea dv. H.H. Emmerik en M.A. Hijlkema, Gwendolyn Judy dv. P.C. Klijsen en E. Aptroot, Himma zv. A. Pour Khalkhaü en G. Ghoreishi, Margaretha Sanne dv. P.A. van der Velden en C. Vos. Hester Lena Christina dv. G. van der Keur en G.J. Vianen, Wendy dv. D.L. Houwer en A. Versteegt, Roel Adrianus zv. A.A. van Drongelen en A.M. Krug, Mattheus Cornelis Petrus zv. P.C.M. Warmerdam en A.A.P.M. Pijpers, Gijsbertha Cornelia Gisette dv. J.C. van der Plas en A. Koning, lliass zv. K. Boutahiri en N. Othmani, Tessa Aria dv. S.S. Ortega en D.A. Zwanenburg, Charlotte Jose phine Wilhelmina dv. E.J.C. van Hartingsveldt en M.A.H. Peterse, Jacoba Rosaline Cathaline dv. B. Remmelzwaal en M.D. Barnhoorn, Wou ter Franciscus zv. A.C.J. Groenenboom en M.M. van Leeuwen, Mark zv. R.W. van den Berg en L.J. Dees, Serdal zv. S. Durmus en K. Hannaart, Kiefer Zio zv. E. Zwart en A.M. Hato, Irene dv. E.R. Houtman en N. de Koomen, Ma- riëlle dv. A.N. Remmelzwaal en M. den Hollan der, Lysanne Marlinda dv. J. van Wolde en M. Verschoor. Patricia dv. A. Koudijs en M.A.C. Aandewiel. Stefan zv. J.G. Slierings en J.M. Meertens, Michael zv. G. Wimmer, Rob zv. W. Oostveen en P.A.M. van Boxel, Kim dv. R.B.B. Zandvliet en M.J. Noort, Sven Ramon zv. G.J- .C.M. Bakker en I.M.C. van Diest, Kornelis Ja cob Arnout Jan zv. I.G.F. Cath en jonkvr. I.D. de Beaufort, Dennis zv. H. van Rooijen en M./LL. van Kleeft, P. Langenberg net niet in Tweede Kamer LEIDEN - Het Leidse D66- raadslid Pex Langenberg is net geen Tweede-Kamerlid gewor den. Zijn partij won bij de Ka merverkiezingen drie zetels, waardoor D66 nu met twaalf mensen in de Kamer is verte genwoordigd. De winst was ech ter net niet groot genoeg voor Langenberg, die dertiende op de kandidatenlijst stond. Het D66-raadslid is daarover niet al te bedroefd, zo verklaar de hij vanmorgen. "Belangrijker vind ik de winst die mijn partij heeft gehaald". Langenberg heeft bovendien nog altijd goe de hoop dat hij tussentijds in de Tweede Kamer komt. "Zeker als D66 mee zou doen aan een volgend kabinet en de fractie een minister kan leveren". Tenzij hij binnen enkele maanden een Kamerzetel kan bezetten, blijft Langenberg be schikbaar als kandidaat voor de Leidse gemeenteraad. "De pro cedure loopt en ik zie voorlopig geen reden om me hiervoor te rug te trekken". Volgens de Kieswet mag een Tweede-Ka merlid zitting nemen in de ge meenteraad. Langenberg stelt echter dat hij een keus zal ma ken tussen de raad en de Kamer. "De D66!reglementen verbie den zo'n dubbelfunctie". Nieuw systeem registratie LEIDEN - Burgemeester Goekoop neemt vrijdag 22 september het nieuwe geautomatiseerde bevol kingssysteem van de gemeente Lei den in gebruik. Dit gebeurt om 16.00 uur in de publiekshal van de directie burgerzaken in het stad huis. Het nieuwe systeem is noodza kelijk geworden omdat gemeenten in 1990 volgens de wet de oude ver trouwde persoonskaart moeten ver vangen door een persoonslijst. Rondleiding De tentoonstelling 'De automatische ver beelding, Surrealisme in Nederland' is zondag 10 september voor het laatst te zien. Een rondleiding gaat om 15.00 uur van start. Deze is gratis voor bezoekers die de normale toegangsprijs betalen. Het museum is 's zondags geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Polders De polderwerkgroep van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie orga niseert een cursus over de ontstaansge schiedenis van het polderlandschap rond Leiden. De cursus omvat drie avon den en een excursie op zaterdag. Opga ve en inlichtingen via telefoon 224405. Soundmix In Met Wachtgebouw naast de Morspoort wordt zaterdagmiddag 9 september in formatie gegeven over een soundmix- workshop. Deelnemers leren in deze 14 weken durende cursus liedjes (dun/en) zingen, er wordt aandacht besteed aan stemvorming. ademhaling, resonantie, improvisatie, zingen met begeleiding en luisteren naar anderen. Meer informatie en aanmelden via telefoon 134632 of 01718-25050. Open dag Buurthuis De Pancrat houdt zaterdag 9 september open dag van 11.00 tot 14.00 uur. Mensen kunnen zich inschrijven voor activiteiten en cursussen, er is pop penkast, muziek en schminken voor de kinderen. Ouderen De ouderen activiteitengroep Merenwijk begint dit najaar weer een aantal cursus sen voor bejaarden in het dienstencen trum in de Merenwijk aan de Rosmolen 6. Op het programma staan: wenskaar ten maken, een cursus bloemschikken en kerststukjes maken. De cursus wens kaarten begint 4 oktober en wordt telkens op woensdagmiddagen gehouden. De lessen bloemschikken worden gegeven op 18,15 en 22 november. Ouderen die een kerststukje willen fabriceren kunnen in het dienstencentrum op 13 of 20 de cember in het dienstencentrum terecht - de datum is nog niet definitief vastge steld. De verschillende curussen worden telkens gehouden van 14.00 tot 15.30 uur. Belangstellenden kunnen bellen naar tel. 213871 of 123744. Kinderkleding De jaarlijkse kinderkledingbeurs wordt op vrijdag 22 en zaterdag 23 september gehouden in buurthuis Op Eigen Wieken. Valkenpad 2. Het gaat nu om winterkle- ding in de maten tot 180. De kleren moe ten schoon, heel en niet ouderwets zijn. Per persoon kan maximaal 26 stuks wor den ingebracht. De onkosten zijn 10 pro cent van de opbrengst. De inbreng is op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. De beurs is op zaterdag en begint om 10.30 en duurt tot 12.00 uur Workshop In het wachtgebouw van de Morspoort wordt op donderdag- en zondagavonden een popzangworkshop gehouden. De eerste workshop is zondag 17 septem ber van 20.00 tot 21.30 uur en op donder dag van 20.30 tot 22.00 uur. Informatie bij de kraam van de uitmarkt van 16 sep tember in de Pieterskerk en telefonisch: 01718-25058 en 134632. stelde Walenkamp, daarmee indi rect aangevend dat een college PvdA/CDA wat hem betreft voor de hand ligt. Afspraken Of zo'n college er komt, hangt in ho ge mate af van de PvdA. Zowel Groen Links als D66 opteren voor Ruime meerderheid PvdA, D66 en Groen links Drankmisbruik I De gemeente Rotterdam loopt jaarlijks zo'n 23 miljoen gulden mis door alcoholmisbruik van haar ambténaren. Geschat wordt dat zo'n 1500 van de 28.000 Rotter- damsé ambtenaren met een drankprobleem kampen. U be grijpt wel dat dit niet een typisch Rotterdams probleem is. Als we ervan uitgaan dat zo'n. vijf pro cent van de beroepsbevolking te stevig drinkt, dan zullen onder de 2000 Leidse ambtenaren ook zo'n honderd probleemdrinkers zit ten. En een probleemdrinker zou, alweer volgens de statistieken, 25% minder presteren dan ie mand die geen probleem heeft met alcohol. Bekend is vooral het maandagochtend-verzuim omdat de kater van het weekeinde wer ken praktisch onmogelijk maakt. Wij willen weieens weten of het Leidse gemeentebestuur ook met drankmisbruik onder haar amb tenaren wordt geconfronteerd. En wat kost dit de Leidse ge meenschap? Wethouder Bordewijk (perso neel en organisatie) reageert nuchter op onze vragen. Hij noemt het onwaarschijnlijk dat, als andere gemeenten en organi saties met drankproblemen heb ben te kampen, Leiden er niet mee te maken'zou hebben. "Per soonlijk word ik er niet mee ge confronteerd", wil de wethouder doen geloven. Dat lijkt ons sterk. Honderd ambtenaren die zich re gelmatig veel te vol laten lopen en er niets van merken? Dat wil er bij ons niet in. "Nou", reageert Bordewijk", dat wil zeggen dat ik er niet vaker mee word gecon fronteerd dan buiten het gemeen tehuis". Spreekt Bbrdewijk als wethou der personeelszaken zijn afde lingshoofden nooit over het alco holprobleem? "Het is geen probleem waar over we dagelijks vergaderen. Er wordt wel over gesproken, maar niet in de zin van: die en die nota is niet af omdat ze op mijn afde ling allemaal beschonken zijn. Er bestaan we) individuele functio- neringsproblemen waarbij drank een rol speelt. Maar het is er één uit een rijtje van problemen. Een ambtenaar die in echtscheiding ligt, functioneert ook niet zoals het moet". Over de gemeenschapsgelden die mogelijk in het geding zijn, kan Bordewijk geen uitsluitsel geven. "Als het ons één procent van de loonsom kost, gaat het al om één miljoen. Maar het kunnen er net zo goed twee zijn", denkt de wethouder. Dat scheelt natuur lijk wel een slok op een borrel. Drankmisbruik (2) Hét raadslid Vergeer (Socialisti sche Partij) vindt dat de gemeen te bij recepties, ontvangsten en dergelijke voortaan geen alcohol meer moet schenken. "Als het ge meentebestuur iets wil doen aan het alcoholmisbruik moet ze het goede voorbeeld geven door zich- zelf onthouding op te leggen", al- dus Vergeer, die zegt in één jaar tenminste 25 uitnodigingen voor niet-alcoholvrije gemeentelijke recepties te hebben gehad. Het gemeentebestuur reageer de een paar maanden terug op het raadslid met een nota onder de ti tel 'Water in de wijn'. Daarin staat hoe de gemeente het alcoholmis bruik onder haar burgers wil aan pakken. Met een algemene voor lichtingscampagne en maatrege len via het onderwijs, verkeer, de gezondheidszorg en het werk wil men de strijd aanbinden met overmatig alcoholgebruik. En ook het gemeentebestuur wil een aantal maatregelen nemen om het drankmisbruik in eigen (raads- )huis tegen te gaan. Behalve aan voorlichting wordt gedacht aan afspraken over het aantal recep ties waarbij alcohol wordt ge schonken en het verbeteren van het aanbod van alcoholvrije en al coholarme dranken. Van een volledige droogleg ging is Bordewijk geen voorstan der. "We hebben daarover wel een discussie gehad in de PvdA- fractie, maar na afloop ging ieder een weer naar de fractiekamer om iets te drinken", aldus de wethou der. Begrijpen wij best. In de kroeg gaat de alcohol er altijd be ter in als je eerst de strijdkreet hebt gekocht. Maar toch... moet de gemeente niet het goede voor beeld geven, vragen wij $orde- wijk. De wethouder noemt een totale drooglegging ten stadhuize "sym- boolbeleid. Als je helemaal geen alcohol schenkt, gaan mensen meestal eerder van een receptie weg om ergens anders iets te drin ken. Het gaat erom om alcohol misbruik tegen te gaan. Ik denk dat je bij sociale gelegenheden moet accepteren dat mensen wel iets drinken. Ik ben zelf ook geen geheelonthouder", laat de socia listische wethouder ons geheel ten overvloede weten. Drankmisbruik (3) Een gemeentebestuur dat de strijd aan bindt tegen het alcohol misbruik maar ondertussen niet van de jgjem af wil blijven, is dat LEIDEN - Door de winst van Groen Links en D66 lijkt de pro gressieve meerderheid in de Leidse gemeenteraad steeds groter te worden. Vergeleken met de Tweede-Kamerverkie zingen in 1986 zijn PvdA, D66 en Groen Links procentueel ge stegen. Samen zouden ze op ba sis van de uitslag van gisteren 23 van de 39 raadszetels bezet ten. In de, gemeenteraad heb ben PvdA, D66 en Groen Links nu 21 zetels. door Henny van Egmond De uitslag leidde gisteravond in de volle Burgerzaal van het stadhuis waar de Leidse uitslagen werden bekendgemaakt, tot uitgebreide discussies over de vorming van een progressief college. Vooruitlopend op de onderhandelingen na de ge meenteraadsverkiezingen in maart volgend jaar spraken woordvoer ders van de drie partijen hun voor keur uit voor een gezamenlijke coa litie. "Bij de onderhandelingen na de vorige raadsverkiezingen was een college met D66 en Links Leiden van tevoren geen serieus alterna tief. Er was geen brede basis. Die si tuatie is nu anders. Als er een meer derheid in de raad is van tussen de 22 en 24 zetels dan is progressieve samenwerking te preferen", aldus PvdA-fractieleider De Vreeze. "Maar het gaat natuurlijk niet alleen om het zetelaantal. Het gaat ook om het collegeprogramma en de men sen. Bovendien is samenwerken met één partij gemakkelijker dan met twee partijen. Ik wil bij voor baat dan ook zeker niet de tweede partij in de raad uitsluiten". De Vreeze doelde daarmee vooral op het CDA dat, als het de - overi gens in Leiden kleine - winst vast houdt, zo'n negen zetels in de ge meenteraad krijgt en daarmee na de PvdA de grootste partij is. CDA- fractieleider Walenkamp liep gister avond dan ook tevreden door het stadhuis. "Dit geeft een plezierig ge voel. Vooral omdat het CDA in Lei den het de laatste twintig jaar vrij wel altijd beter heeft gedaan bij de raads- dan bij de Kamerverkiezin gen. Deze uitslag geeft een aardig vooruitzicht voor de verkiezingen in maart", aldus Walenkamp. Walenkamp wilde zich niet over een bepaald college uitlaten, maar benadrukte wel dat het CDA op grond van het zetelaantal niet zo maar kan worden gepasseerd. "Het programma staat voorop, maarik vind dat het CDA in een college thuishoort. We zitten in de gemeen teraad geen parlementje te spelen. Een groot deel van de raad moet zich in het dagelijks bestuur van de gemeente kunnen herkennen", zo REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Het Leidse stadhuis gisteravond. Wachtend op de Leidse verkiezings uitslag: burgemeester Goekoop, het wijnglas verborgen in de hand palm, en PvdA-wethouder Van der Molen, ook met een glaasje rood. Fo to rechts: wethouder Bordewijk hangt het goede voorbeeld uit met een alcoholarm pilsje. (foto's Jan Holvast) niet net zo iets als de brandweer die de ladderwagen laat besturen door een pyromaan? Burgemeester Goekoop meent van niet. Hij rekent het tot de taak van het gemeentebestuur om door middel van goede voorlich ting en een royaal aanbod van al coholvrije/arme dranken ten stadhuize, ambtenaren te stimu leren verstandig met alcohol om te gaan. De burgemeester is ook geert voorstander van volledige drooglegging. "Een glaasje drin ken is een sociale bezigheid", oor deelt hij. "De gemeente moet het goede voorbeeld geven door op recepties en andere bijeenkom sten te laten zien hoe je sociaal kunt drinken". Om de Leidse bevolking be wust te maken van het eigen drinkgedrag en de schadelijke ge volgen van het alcoholmisbruik, heeft de afdeling gezondheids zorg van de basisgezondheids dienst een voorlichtingsplan op gesteld. Hoogtepunt van die Leidse voorlichtingscampagne zal de alcoholmatigingsdag in ok tober zyn. Op die dag worden alle preventie-activiteiten gepresen teerd. in procenten '86 Opkomst 83,7% GPV RPF Overige een progressief college met de soci aaldemocraten. Groen-Linkswet- houder De la Mar zegt- overigens niet onvoorwaardelijk ja tegen zo'n college. "Het hangt in hoge mate af van het D66-programma", zo bena drukt hij. Ook D66-zegsman Snel- ders stelt dat zo'n college niet zo maar kan worden gevormd, maar pas 'nadat er goede programmati sche afspraken zijn gemaakt'. Snelders keerde zich overigens tegen een variant waarin de demo craten met de WD en CDA een col lege zouden vormen. Deze bunde ling zou op 20 van de 39 raadszetels kunnen bogen. "Ik ben daar geen voorstander van en zal een dergelijk college ook niet steunen", aldus Snelders. LEIDEN - Een van de bewo ners van de Stevenshof wil de aanleg van een woonwagen kamp in de wijk tot bij de Raad van State aanvechten. De bewo ner, H. de Niet, denkt goede kans te hebben door de Raad van State in het gelijk te worden gesteld. Hij weet zich in de rug gesteund door een uitspraak van de Kroon in een zaak die in Breda speelde. Toen bepaalde de Kroon dat de afstand tussen woonwagens en woningen mi nimaal 75 meter moet bedragen. In de Stevenshof is die afstand aanmerkelijk minder. Als De Niet in het gelijk wordt gesteld, betekent dat uitstel van de bouw van een woonwagen kamp in de Stevenshof. De gemeente Leiden wil in die wijk een woonwagencentrum voor 14 wagens aanleggen. De bedoeling is dat al in oktober met de inrichting van het centrum wordt begonnen. Bewoners hebben al vanaf het be kend worden van de plannen tegen de komst van de woonwagens gea geerd. Desondanks heeft het colle ge van B en W begin dit jaar een ter rein aan de Dobbedreef aangewe- Om het kamp aan te leggen moet echter het bestemmingsplan wor den gewijzigd. Gisteren konden de bewoners bij Gedeputeerde Staten hun bezwaren tegen de wijzigingen kenbaar maken. De Niet verklaarde gisteren tijdens de hoorzitting in het Provinciehuis in Den Haag dat de bewoners zich door de gemeen telijke plannen overvallen voelen. "De gemeente Leiden weet al sinds 1975 van het beleid van de overheid om grotere woonwagencentra op te heffen. Toen in 1980 het bestem mingsplan Stevenshof werd vastge steld, had de gemeente dus kunnen voorzien dat er wellicht een klein centrum in de wijk zou moeten ko men. Dat dat niet is gebeurd, kom t omdat elk beleid op woonwagenge- bied in de gemeente Leiden heeft ontbroken". Ook sprak De Niet de vrees uit dat er 'bedrijfsmatige activiteiten' zouden worden verricht. Boven dien zouden er volgens hem te wei nig parkeerplaatsen bij het centrum zijn gepland. De Leidenaar verwacht overigens niet hij door Gedeputeerde Staten in het gelijk wordt gesteld. In dat geval zal hij de voorzitter van de Raad van State vragen om de inrich ting van het kamp te schorsen. "De uitspraak van de Kroon in de zaak in Breda lijkt me duidelijk. Vanwe ge geluidsoverlast moet de afstand tussen woonwagens en woningen 75 meter bedragen". De Niet gaf toe dat het in Breda om een specifieke situatie ging. "Het ging daar om woonwagens bij een villawijk, een breed opgezette buurt. Dan moet die norm natuur lijk zeker gelden voor wijken die dichter zijn bebouwd".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15