Absolute meerderheid CDA in Zoeterwoude slotconcert Fietsen en lopen langs monumenten in de Leidse regio Vrachtwagens in woonwijk opnieuw steen des aanstoots WD Wassenaar niet langer de grootste Een stemmachine die niet print en enkele oude oproepkaarten Vrouw gewond kerkepad - orgelpad - monuipentendag BON lezersservice korting 2,50 DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1989 REGIO; LEIDEN t?' REGIO LEIDEN - Een ab solute meerderheid voor het Zoeterwoudse CDA en een wisseling van de macht in Leiderdorp en Wassenaar, waar het CDA voor het eerst sinds lange tijd de WD in haalt. Dat kan, met de nodi ge slagen om de arm, wor den afgeleid uit de verkie zingsuitslagen van gisteren. Onbetwist is het grote ver lies van de WD in Warmond en Voorschoten: 3,8 en In Wassenaar heeft het CDA de WD voor het eerst sinds vele jaren verdreven als grootste party. Bij de verkiezingen voor het Europese Parlement kwamen de christen-de mocraten daarvoor nog 60 stemmen te kort. maar nu hebben ze er 140 méér dan de liberalen. En dat levert negen van de 21 zetels op, twee meer dan nu. De WD zou terugval len van tien naar acht, maar fractie voorzitter Aptroot plaatst de nodige kanttekeningen bij de uitslag en is niet aangeslagen. In 1986 deed zijn partij het lande lijk slecht bij de Kamerverkiezin gen, maar haalde ze plaatselijk 16 procent meer stemmen dan het CDA en boekte ze bij de gemeente raadsverkiezingen een record door tien zetels te veroveren. "Ook nu zullen we alles op alles zetten om te gen de landelijke stroom in te roei en". aldus Aptroot. "Onze trouwe aanhang zei het gisteravond tijdens de verkiezingsbijeenkomst ook al: de beuk moet erin. De WD heeft bestuurlijk veel gepresteerd in Was- i zullen dat belo- Ook het winnende CDA zal alles op alles zetten om bij de gemeente raadsverkiezingen de grootste te worden. Volgens wethouder Wens- veen gaat zijn partij al jaren vooruit in Wassenaar en zou ze wel eens kunnen terugkomen op het niveau van de Combinatie Christelijke Par tijen. Die combinatie was begin ja ren '70 met negen zetels de grootste Wassenaarse partij. PvdA en D66 Wassenaar groeien bij deze Kamer verkiezingen een klein beetje maar blijven toch steken op respectieve lijk drie en een zetel. Leiderdorp Ook in Leiderdorp is de WD niet langer de grootste partij en is ze door het CDA op een achterstand van twee zetels gezet (7 tegen 5). Toch is WD-wethouder mevrouw Huigen niet aangeslagen: "Bij de Europese verkiezingen deden we het nog slechter en moesten we nog een zetel verder terug". Bij de plaat selijke verkiezingen verwacht ze dat zowel de WD als het CDA op zes zetels zullen uitkomen. De PvdA zou op de vijf zetels van de ge- meenteraads- en Kamerverkiezin gen blijven steken, D66 blijft op twee zetels staan en de PSP/PPR- combinatie "wordt weggevaagd". Aldus Huigen. Ze komt tot deze laatste voorspel ling omdat de partijen die Groen Links vormen minder stemmen ha len dan bij de Kamerverkiezingen van 1986. En dat is opvallend. Dat de Centrumdemocraten van 0,1 naar 0,7 procent zijn gegroeid, noemt Huigen "zorgelijk": "Als de ze tendens zich doorzet, moeten de gezamenlijke partijen daar opnieuw tegen ten strijde trekken". Zoeterwoude Ook in Zoeterwoude is het CDA de grote winnaar. In de gemeenteraad zou de partij op basis van deze uit slag één zetel winnen en daarmee zeven van de 13 raadszetels gaan be zetten. Een absolute meerderheid. Deze zetel gaat ten koste van de WD, die van drie naar twee zetels zakt. Progressief Zoeterwoude, een combinatie van PvdA, PPR en D66, handhaaft zich op vier zetels. Volgens een woordvoerder van de gemeente is de opkomst van ruim 83 procent ongeveer gelijk aan de opkomst bij verkiezingen in de afgelopen jaren. Problemen bij het tellen van de stemmen hebben zich niet voorgedaan. Reeds om half tien 's avonds werd de handmatig getel de uitslag op het gemeentehuis be kendgemaakt. Wethouder Van der Heijden (CDA) toont zich tevreden over de winst die zijn partij heeft geboekt, maar ziet daarin geen reden om bij de volgende gemeenteraadsverkie zingen te streven naar een college van burgemeester en wethouders dat alléén door CDA-ers wordt be zet. "Het CDA schommelt hier de laatste jaren steeds zo rond de 50 procent van de stemmen. In het ver leden hebben we zelfs een keer 12 van de 13 zetels bezet en ook toen was die dertiende persoon in het college vertegenwoordigd". De splinterpartijen kwamen er gisteren in Zoeterwoude niet aan te pas. Groeperingen als de Centrum- Democraten, de Anti Werkloos heidspartij en Bejaarden Centraal haalden samen nog geen 50 stem men op een totaal van ruim 5000. Di verse lijsten bleven helemaal blan- Oegstgeest CD A-Wethouder Van der Heijden: 'Geen alleenheerschappij CDA...'. (foto Wim Dijkman) VVD-fractieleider Aptroot: 'Niet aangeslagen...(foto Wim Dijkman) In het stembureau aan de Wassenaarse Bloemcamplaan kon de uitslag niet worden uitgeprint en moest een stemmachine uit een ander bu reau overkomen. Tegen acht uur rolde ook deze uitslag uit de drukge- bruikte machine: de opkomst in het bureau aan de Bloemcamplaan was met 92,7 procent het hoogst van Wassenaar. Het was niet het enige probleempje in Wassenaar. In een ander bu reau deed de herstelknop het niet goed en konden mensen die het ver keerde knopje hadden ingedrukt, hun vergissing moeizaam rechtzet- In Oegstgeest waren er de nodige problemen met het invullen van de formuleren. Een aantal kiezers had een rode streep gezet door alle kan didaten van één partij. "Daarmee wordt het biljet ongeldig", doceert een ambtenaar. "Want de intentie van de kiezer moet duidelijk zijn. Een pijltje naar één naam mag dus nog wel, maar met een streep houdt alles op". Sommigen kwamen zelfs niet eens zover. Verschillende kiezers toonden oproepkaarten waarvan de nummers niet bleken te corresp onderen met de lijsten in het stembureau. Na druk overleg met het hoofdstembureau in Leiden bleken de ongelukkige stemmers hun op roepkaart voor de Europese verkiezingen meegebracht te hebben. En die verkiezingen waren dus drie maanden geleden. In uitslag in Oegstgeest wijkt welijks af van het landelijke beeld. Als aan de hand van de resultaten van de Kamerverkiezingen een nieuwe gemeenteraad zou worden samengesteld, verliest de WD één zetel aan het CDA. De overige par tijen blijven gelijk. Opvallend is dat Groen Links in Oegstgeest mager uit de bus komt. De partij haalt met moeite één van de 17 zetels in de Oegstgeester raad. Bij het tellen van de stemmen hebben zich geen problemen voor gedaan, al is een van de betrokken ambtenaren niet te spreken over "al die flauwekul met die splinterpar tijen. Wij leggen alle biljetten in sta pels op de grond, eerst per partij en daarna per kandidaat. Met 22 partij en heb je dus een flink oppervlak nodig". Alleen de Socialistische Minderheden Partij en de Verenig de Migranten Partij behaalden geen enkele stem. Om ongeveer elf uur werd de uit slag bekendgemaakt op het ge meentehuis. Hoewel geen echte verkiezingsavond was georgani seerd, waren er toch veel belang stellenden. De winst- en verliesre kening viel velen kennelijk mee want volgens een van de aanwezige ambtenaren was het "een onver wacht gezellige boel". Warmond De kiezers in Warmond hebben de landelijke ontwikkelingen aardig gevolgd. Als de uitslag van deze ver kiezingen wordt vertaald naar de gemeentepolitiek zou het CDA uit komen op vijf zetels. De partij heeft er op dit moment vier en zou er dus een zetel bij krijgen. De uitslag ver baast CDA-wethouder Van Scha- gen niet. "Daarvoor hoefde je alleen maar naar de uitslag van de Europe se Verkiezingen te kijken". Van Schagen ziet de gemeente raadsverkiezingen met vertrouwen tegemoet. De Warmondse WD ver liest iets meer dan de landelijke broeders en zou een van de drie Warmondse zetels moeten inleve ren. Progressief Warmond, een sa menwerkingsverband van de PvdA, D66 en de PPR, zou de vier zetels behouden. Ook in Warmond hebben de Cen trumdemocraten het tijdens de Ka merverkiezingen opvallend beter gedaan dan de vorige keer. De partij behaalde 25 stemmen, acht maal meer dan drie jaar geleden. Een gemeentewoordvoerder ver telt dat bijna iedere kiesgerechtigde Warmonder op de lijstttrekker heeft gestemd. Alleen bij de WD zijn op vallend veel mensen die niét voor Joris Voorhoeve kozen. Vooral de vroegere minister van milieu, Winsemius, had opvallend veel voorkeurstemmen. Maar liefst 52 Warmonders maakten het hokje voor zijn naam rood. Dat betreft on geveer 12 procent van de Warmond se WD-stemmers. Voorschoten In Voorschoten is het verlies van de WD zeer groot. De WD verloor in deze gmeeente 4,7 procent van haar aanhang, twee procent meer dan landelijk. De gemeenteraadsfractie zou met deze uitslag een zetel moe ten inleveren. Fractievoorzitter Van de Poel wijt het relatief grote verlies van de VVD in Voorschoten niet aan het functioneren van de fractie in de gemeenteraad. Hij zoekt een verklaring in de ruzies die zich voor de zomervakantie in zijn partij af speelden. "Veel kiezers hebben een hekel aan interne onenigheid". Toch denkt de fractievoorzitter dat de WD in Voorschoten een stevige basis heeft. De fractie zal proberen tijdens de gemeenteraadsverkiezin gen het huidige zeteltal te behou den. De PvdA/PPR-combinatie ver loor in Voorschoten amper stem men en zou bij een herhaling van de uitslag haar vier zetels behouden. Open monumentendag REGIO LEIDEN - Ter gele genheid van de landelijke Open Monumentendag zijn zaterdag 9 september ook in de omge ving van Leiden verschillende monumenten geopend. Een goede manier om veel monu menten te bezichtigen, is deel te nemen aan een fietstocht van ongeveer 35 kilometer. De tocht is beschreven vanaf de Rijnsburgerweg in Leiden en voert langs Voorschoten waar Ter Wad ding (Leidseweg-noord), de Lauren- tiuskerk (Leidseweg), het woonhuis Voorstraat 11 en het Ambachts- en Baljuwhuis (Voorstraat 12-14) wor den aangedaan. Via de pont gaat de route verder naaf Zoeterwoude. Hier zijn te be zichtigen: de Nederlands Hervorm de Kerk, een demonstratie kaasbe reiding aan de Weipoortseweg 72, de Hoge Rijndijk 169 en de Katho lieke Kerk aan de Hoge Rijndijk. Vervolgens zijn in Leiderdorp het oude raadhuis (Hoge Rijndijk), de Dorpskerk (Hoofdstraat 19) en De Hollandsche Tuyn (Hoofdstraat 24), waarin de oudheidkamer gevestigd is, te bezichtigen. Ten slotte kunnen in Oegstgeest Kasteel Oud Poel geest, de Oudenhofmolen (Lange Voort), het Groene Kerkje (Haar lemmerweg 6) en Kasteel Ende geest (Endegeesterstraatweg) wor den aangedaan. Wandeltocht Verder staat in Voorschoten een wandeling door de Voorstraat en di recte omgeving op het programma. Aan de wandeltocht, die een uur duurt, kan om 13.00 en 14.00 uur bij het Ambachtshuis worden begon nen. Op de zolder van het Am bachtshuis is een tentoonstelling ingericht onder het motto 'Monu mentaal'. De expositie is geopend van 10.00 tot 17.00 uur en blijft tot 1 oktober te bezichtigen. De toegang is gratis. De Open Monumentendag gaat ook niet ongemerkt aan Wassenaar voorbij. Van 10.00 tot 17.00 uur zijn de Dorpskerk (Plein 3), de tuin van het Baljuwhuis (Plein 1), de koren molen Windlust (Molenplein 10), de Paauw (Raadhuislaan 22) en de Ker- kewoning (Kerkehout 103) gratis te bezichtigen. De Wassenaarse monu mentendag wordt officieel door wethouder J. Greep geopend. WASSENAAR - Speciaal voor het pas getrouwde stel Marie Jo sé Schellekens (28) en Ton Bouw meester (30) haalde de gemeente Wassenaar gisteren een oude stembus uit de kelder van raad huis De Paauw. En terwijl Ne derlanders voor hun favoriete partij kozen, kozen de twee voor elkaar - boven een stembus. Aanvankelijk wilden de twee samen stemmen, maar de kies wet staat dat niet toe. Vandaar de oplossing met de stembus die bij de verkiezingen van 1982 het veld moest ruimen voor elektro nische stemmachines. Na de plechtigheid gingen de veertig aanwezigen massaal stemmen met hun omgezette stemkaarten. Volgens een woordvoerder van de gemeente wordt er nor maliter niet getrouwd op verkie zingsdagen. De datum was ech ter al geprikt voordat het kabi net viel en nieuwe verkiezingen werden uitgeschreven, (foto anp) Ben W Leiderdorp: Psychologische test onwenselijk in het onderwijs LEIDERDORP - Het college van burgemeester en wethouders van Leiderdorp gaat in grote lijnen ak koord met de ontwerp-sollicitatie- regeling voor onderwijzend perso neel, die is opgesteld door de Vere niging van Nederlandse Gemeen ten (VNG). Het college voelt alleen niets voor een psychologisch onder zoek van sollicitanten. De plannen zijn opgesteld om sol licitanten meer duidelijkheid te ver schaffen over hun rechten, maar reppen niet over de inspraakproce dure bij een benoeming. En dat is opvallend. De raadsfracties van CDA, PvdA. D'66 en PPR/PSP in de Leiderdorpse raad pleitten in mei dit jaar namelijk voor één sollicita tiecommissie in plaats van twee, na mens school en gemeente. Op die manier willen ze voorkomen dat er opieuw problemen ontstaan zoals bij de benoeming van de directeur van de plaatselijke Prins Willem Alexander-basisschool, begin dit jaar. B en W van Leiderdorp zijn tevre den over de conceptregeling van de VNG. Alleen de passage waarin een psychologische test wordt aangera den, stuit op de nodige bezwaren. B en W achten het niet wenselijk dat een dergelijke test in de procedure wordt opgenomen omdat het in het onderwijs niet gebruikelijk is. VOORSCHOTEN - Een 39-jarige inwoonster van Den Haag is gister middag op de Voorschotense Pape laan aangereden door een auto. Vol gens de politie stak de vrouw plot seling de straat over en zag daarbij een wagen over het hoofd die werd bestuurd door een 31-jarige man uit ^-Zevenhoven. De vrouw is met zwa re inwendige kneuzingen afgevoerd naar het Haagse Bronovo-zieken- huis. Bewoners van de Baron Schimmelpenninck van der Oyelaan en omgeving in Voorschoten uiten opnieuw klach ten over parkerende vrachtwagens in de wijk Boschgeest. (foto j. Holvast) Voorschoten werkt al jaren aan oplossing Paard op hol in Nieuw-Vennep NIEUW-VENNEP - Een op hol ge slagen paard is gisteravond met be rijdster en al in een sloot bij het buurtschap 't Kabel in Nieuw-Ven nep terechtgekomen. Waardoor het beest het op een rennen zette, is nog onduidelijk. De 27-jarige Vennepse die op het paard zat, is met rugletsel opgenomen in een Haarlems zie kenhuis. Het paard werd door de brandweer uit de sloot getakeld. Tas tussen spaken VOORSCHOTEN - Een 10-jarige Voorschotenaar heeft vanmorgen een hersenschudding opgelopen. De jongen fietste over het Burge meester v.d. Haarplein toen zijn sporttas tussen de spaken van de fiets kwam. De jongen sloeg over de kop. De onfortuinlijke jongeman is per ambulance naar huis gebracht. VOORSCHOTEN - Nog steeds is er geen oplossing gevonden voor het probleem van de ge parkeerde vrachtwagens in de Voorschotense wijk Bosch geest. A. van der Heijden, bewo ner van de Douw van der Kraplaan, uit in een brief aan het gemeentebestuur zijn erger nis over de vrachtwagens die re gelmatig in de Douw van der Kraplaan, Hamellaan en Baron Schimmelpenninck van der Oyelaan worden geparkeerd. Bewoners hebben last van de wa gens, omdat die het uitzicht belem meren en geluidsoverlast veroorza ken. Het starten van de motoren 's ochtends vroeg maakt omwonen den voortijdig wakker. Ook vinden bewoners het gevaarlijk dat de vrachtwagens in de wijk parkeren: het wegennet zou ongeschikt zijn en de lading van sommige vracht wagens kan branden en lekken. Van der Heijden schrijft ook dat buurtbewoners de vrachtwagens ontsierend vinden. 'Het is niet lo gisch om enerzijds geld uit te geven aan het verfraaien van woonbuur ten en anderzijds voertuigen die thuishoren op een industrieterrein toe te laten', meldt hij in zijn brief. Hoorzitting De bewoners hebben vorig jaar tij dens een hoorzitting over de bouw van het buurthuis in Boschgeest ge klaagd over de geparkeerde vracht wagens. Volgens bewoners van de Douw van der Kraplaan is de situa tie sindsdien 'verergerd'. "Onze straat is nu voor een gedeelte afge sloten. Veel vrachtwagenchauf feurs zetten hier hun auto neer. Blijkbaar denken ze het verkeer hiermee niet te hinderen", aldus mevrouw H. van der Heijden, die aangeeft dat veel buurtbewoners ontevreden zijn. Ook andere wijken hebben een 'vrachtwagenprobleem', vaak al ja ren. Het is namelijk niet mogelijk om via de politieverordening chauf feurs te dwingen hun auto ergens anders neer te zetten en alternatie ven ontbreken vaak. B en W hebben jarenlang gepleit voor een centrale parkeerplaats voor de vrachtwa gens, maar een concreet voorstel kwam nooit op tafel. Vorig jaar werd al gemeld dat gemeente-amb tenaren zouden zoeken naar wijk plaatsen. Dat zijn brede parkeers- troken die niet vlak voor woningen liggen. Sindsdien is er niets veran derd. Een gemeentewoordvoerder zegt dat het college van B en W op dit moment werkt aan een voorstel om het aantal vrachtwagens te concen treren op die plekken waar de min ste overlast wordt veroorzaakt. "Het parkeren in de rest van de ge meente zou dan worden verboden". Het voorstel lijkt weinig af te wijken van de plannen die vorig jaar mei al bekend werden. Maar de woord voerder zegt dat het college nu 'slag vaardig' wil optreden en snel een oplossing zoekt voor het probleem. Bepaalde straten of plaatsen kan hij nog niet noemen. Ambtenaren kij ken nog naar de benodigde aanpas singen en kosten. Onze afdeling lezersservice selecteerde voor u het door: C.O.V. "Con Amore' m.m.v.: Ellen Buyser, sopraan Ton v.d. Meer, orgel Ad Murck, trompet. Het concert vindt plaats op zaterdag 9 september a.s. om 20.00 uur in de Leidse Pieterskerk. Lezers van het Leidsch Dagblad, die hun kaarten ko pen bij het kantoor van deze krant, Witte singel 1 Lei den, krijgen tegen inlevering van de bon hiernaast 2,50 korting op maximaal 4 plaatsbewijzen. Zij beta len geen 10,- maar slechts 7,50 per kaart. kerkepad - orgelpad - SLOTCONCERT zaterdag 9 september Pieterskerk Leiden voor max. 4 entreebewijzen

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14