TAD LEIDEN Buurt wil via rechter 200 studenten weren Ontslagen in Academisch Ziekenhuis niet uitgesloten Overval postagentschap Cobetstraat voorkomen Ruim 1250 mensen bezoeken de bloeiende Victoria Regia NIEUWBOUW ONDERWIJSBUREAU s LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1989 Raad van bestuur geeft geen garantie LEIDEN - In het AZL wordt er rekening mee gehouden dat als gevolg van de bezuinigingsope ratie 30 tot 40 gedwongen ont slagen zullen vallen. De raad van bestuur wil in tegenstelling tot eerdere bezuinigingen geen garantie geven dat er geen ge dwongen ontslagen vallen. "De operatie strekt zich uit over vier jaar dus via natuurlijk verloop is een hoop mogelijk. Misschien blijkt het achteraf toch mee te vallen", aldus AZL-woordvoer- der P. van Dam. De raad van bestuur maakte giste ren bekend het advies van de com missie Herprofilering vrijwel in zijn geheel op te volgen. Dat betekent onder meer dat er de komende vier jaar 210 banen zullen verdwijnen. Verrassend was het standpunt van de raad van bestuur niet daar het advies van de speciale commissie onder verantwoordelijk van de raad tot stand was gekomen. De ver wachting is dan ook dat de volgen de inspraakronde weinig meer zal veranderen aan het plan. Op enkele onderdelen heeft de raad van bestuur besloten af te wij ken van het advies. Zo is het aantal te schrappen arbeidsplaatsen terug gebracht van 230 naar 210. De aan vankelijk aangekondigde opheffing van de afdelingen psychiatrie en re validatie is geschrapt, de capaciteit van deze afdelingen worden wel te ruggebracht. Bij enkele poliklinie ken zijn de bezuinigingen licht bij gesteld maar de omstreden ophef fing van de Pijnpoli gaat wel door. Brandje in keuken LEIDEN De brandweer heeft vanmorgen rond half acht een brandje geblust in de keuken van een woning aan de Weegbreetuin. De schade bedraagt ongeveer 2500 gulden. Het brandje ontstond door dat een kookplaat was blijven aan staan. Boottocht voor promotie van historische haven LEIDEN - De stichting Historisch Haven houdt vrijdag 15 september een boottocht door de wateren in de omgeving van Leiden. Hiervoor zijn uitgenodigd vertegenwoordigers van verschillende instanties zoals politieke partijen, Leidse VW en ambtenaren. Doel van de boottocht is promotie van de Historische Ha ven bij het Kort Galgenwater en het aanhalen van de contacten. De His torische Haven is al enige jaren in het nieuws. Buurtbewoners protes teren tegen de boten, omdat die per manent bewoond worden en over last in de wijk zouden geven. Het vertrek is om 9.45 uur vanaf de tjalk De Morgenstond. Fors De reorganisatie moet in 1993 circa 60 miljoen gulden opleveren waar van bijna 20 miljoen is bedoeld om tekorten weg te werken en 25 mil joen (in plaats van de eerder aange kondigde 30 miljoen) opzij wordt gezet voor inrichting van de nieuw bouw. Het restant is bedoeld voor nieuw beleid, het opbouwen van re serves en een sociaal plan voor het personeel. De eerste reacties in het AZL wa ren vandaag terughoudend. Getrof fen afdelingen moesten zich nog be raden of kondigden opnieuw pogin gen aan de Raad van Bestuur tot in keer te brengen. Voorzitter van de medezeggenschapsraad R. Thieme Groen zegt inmiddels met de raad van bestuur overeenstemming te hebben bereikt over het aantrekken van een deskundige die de mede zeggenschapsraad moet adviseren. "Wij zijn er nog steeds niet van over tuigd dat de bezuinigingen zo fors moeten zijn", aldus Thieme Groen: "Nergens wordt duidelijk gemaakt waarom bepaalde keuzes zijn ge maakt". De medezeggenschapsraad wil het aantal arbeidsplaatsen dat moet verdwijnen zo laag mogelijk hou den en vindt dat gedwongen ontsla gen moeten worden uitgesloten. Eind oktober neemt de raad een de finitief standpunt in. D. Pronk, na mens de Abvakabo lid van de mede zeggenschapsraad: "Zoals het voor stel nu op tafel ligt, kunnen wij niet akkoord gaan". Fiat 500 De operatie wordt binnen het AZL niet alleen gezien als een bezuini gingsplan maar als een middel om de kwaliteit van het AZL op peil te houden. Met 'meer academisch pro fiel en minder routinetaken' wil het AZL zich onderscheiden van 'gewo ne' ziekenhuizen. Voor routineza ken worden patiënten voortaan te rugverwezen naar de huisarts of an dere ziekenhuizen. "Een Fiat 500 laat je uiteindelijk ook niet in een Rolls-Roycegarage repareren", al dus Van Dam. Hij ontkent dat pa tiënten de dupe kunnen worden van een dergelijk beleid omdat in andere ziekenhuizen genoeg op vang mogelijk is. Van Dam: "Na tuurlijk moeten daar met de andere ziekenhuizen wel afspraken over worden gemaakt. Er wordt over ge sproken". Van Dam erkent dat het AZL de laatste jaren veel te veel geld heeft uitgegeven. Waar andere academi sche ziekenhuizen in Nederland re serves hebben opgebouwd, heeft het AZL geen cent apart kunnen leggen. "Het AZL heeft op te grote voet geleefd. Er was te weinig con trole op de uitgaven en afspraken werden te weinig bewaakt", zegt Van Dam. Om de uitgaven onder controle te houden zijn vorig jaar re gels opgesteld waar de afdelingen zich aan te houden hebben. In haar definitieve voorstel is de raad van bestuur niet ingegaan op argumenten die tegen de bezuini gingen zyn ingebracht. "Het was ondoenlijk om op alle reacties te re ageren", zegt Van Dam: "De goeie argumenten zijn pieegewogen". Zo is in het voorstel niets terug te vinden van een voorstel van de me dezeggenschapsraad om de 25 mil joen gulden voor de nieuwbouw op de geldmarkt te lenen. De raad van bestuur heeft er geen gehoor aan willen geven omdat deze al voor 500 miljoen gulden in het krijt staat bij de bank, zegt Van Dam. De lening wordt gebruikt voor realisatie van de nieuwbouw. LEIDEN Na een korte achtervolging zijn gisterochtend op de Lam- menschansweg drie Haarlemmers aangehouden. De mannen van 19,21 en 21 jaar oud waren van plan om het postagentschap aan de Cobet straat te overvallen. De drie mannen konden pas worden gearresteerd nadat de politie ter hoogte van de De Sitterlaan een wegversperring had opgeworpen. Bewoners van de Burgemeesterswijk meldden reeds dinsdagoch tend bij de politie dat een rode auto zich verdacht ophield. Na natrek king van het kenteken bleek dat de auto in Amsterdam was gestolen. Om die reden wilde de politie de inzittenden aanhouden. Op het mo ment dat de politie in de Burgemeesterswijk arriveerde was de rode wagen echter spoorloos verdwenen. Dezelfde auto verscheen gisteren echter rond 11.00 uur wederom in de buurt van de Cobetstraat. Dit keer werd de wijk onmiddellijk afge grendeld. Nadat de bestuurder van de auto de politie in de gaten kreeg, gaf hij vol gas en scheurde de Franchimontlaan in. Daarna ging de auto rechtsaf de Kanaalweg op en bij het Lammenschansplein rechtsaf de Lammenschansweg op, in de richting van de binnenstad. Ter hoogte van de De Sitterlaan was een politie-auto dwars op de weg gezet. Daarachter stonden rechercheurs met getrokken pistool. De drie mannen zagen dat ze geen kant meer uit konden en gaven zich over. Ze bleken in bezit van drie vuurwapens te zijn. In de auto lagen ook drie bivakmutsen. De drie hebben toegegeven dat ze het post agentschap in de Cobetstraat wilden overvallen. dit te veel overlast geeft én dat de wijk zal verloederen. Omwonenden vrezen dat de stu denten onder andere geluidsover last zullen veroorzaken. Daarnaast zijn ze bang dat in de straten vuil wordt achtergelaten. De studenten wonen slechts tijdelijk in het ge bouw en zullen weinig verantwoor delijkheid ten aanzien van de buurt aan de dag leggen, zo redeneren de buurtbewoners. Woordvoerster Gravemeijer van de buurtvereniging gelooft niet dat de studenten maar een jaar in het gebouw zullen blijven, zoals nu het plan is. Zij denkt dat dit voor meer dere jaren zal zijn. De buurtvereni ging heeft liever dat het gebouw ge deeltelijk wordt afgebroken waar door een groenparkje ontstaat en dat de rest wordt verbouwd tot koopappartementen. Gravemeijer zegt dat er naast het eventueel aanspannen van een arob-procedure, weinig tegen de komst van de studenten is te doen. "Wij zijn overigens niet tegen stu denten. Het is alleen zo dat wij de komst van maar liefst 200 mensen in een buurt die toch al zo dicht be volkt is, van de gekke vinden", al dus Gravemeijer. Directeur Hübben van de SLSH gelooft niet dat de overlast zo erg zal zijn. Er worden volgens hem stren ge huisregels opgesteld die feesten en zelfs het vieren van verjaardagen verbiedt. Bovendien wordt een huismeester aangesteld en komen er in het gebouw fietsenstallingen, zodat de fietsen niet in de buurt te recht komen. Alleen voor de par keeroverlast heeft Hübben geen op lossing. Hij denkt dat dat zichzelf oplost doordat de studenten de au to's wel wegdoen als blijkt dat ze die niet kunnen parkeren. Aanvankelijk wilde de SLSH het pand kopen, dat vorig jaar nog in gebruik was van de faculteit psy chologie. De vraagprijs van 6 mil joen gulden vormde echter een on overkomelijk probleem. Met de op lossing van studenten als bewakers van het gebouw is de SLSH overi gens erg blij. De stichting heeft een wachtlijst van 2400 studenten die nog een kamer zoeken. Bovendien moeten voortdurend bewoners ge herhuisvest worden in verband met de renovaties. Verzet tegen plan oud Elisabetli-ziekenlmis LEIDEN - Buurtvereni ging Pancras Oost over weegt gerechtelijke stappen tegen de bewoning van het voormalige Elisabeth-zie- kenhuis aan de Hooigracht door 200 studenten. Een ad vocaat moet gaan bekijken of dergelijke stappen zinvol zijn. Het pand is eigendom van de universiteit en staat nu te koop. Het heeft echter op dit moment alleen een 'universitaire' bestemming. Het pand wordt nu bewoond door een groot aantal studenten. Die zijn daar geplaatst om het gebouw tegen krakers te beveiligen. Het is de be doeling dat de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting (SLSH) op ter mijn daar 200 studenten tijdelijk plaatst. De buurt maakt hiertegen bezwaar, omdat ze verwachten dat Nieuw plan voor centraal instituut buurthuizen LEIDEN - In Leiden komt mogelijk een centraal instituut waarin aÜe personeel en activiteiten van de club- en buurthuizen worden on dergebracht. De stichtingen die de buurthuizen nu beheren, blijven daarnaast voorlopig bestaan. Op de ze manier kan de gemeente het soci aal-cultureel werk in Leiden op kor te termijn bundelen, zonder direct met al te grote juridische proble men te worden geconfronteerd. Dit is althans het voorstel van het organisatiebureau Visser. Dit heeft in opdracht van de gemeente onder zoek gedaan naar de beste manier om het club- en buurthuiswerk in Leiden samen te voegen. De ver schillende instellingen krijgen de komende weken de tijd om op het plan te reageren. In oktober neemt de gemeenteraad een besluit, waar na de bundeling begin volgend jaar - zo is de hoop - kan worden doorge voerd. Het samenvoegen van personeel en activiteiten is een grote wens van de gemeente. Zij hoopt medewer kers op die manier soepeler te kun nen inzetten en bovendien meer so ciale zekerheid te bieden. Daar naast kunnen de verschillende acti viteiten beter op elkaar worden af gestemd. Ook de stichtingen die de verschillende club- en buurthuizen beheren - en elk afzonderlijk perso neel in dienst hebben - voelen wel voor een bundeling. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat er een werkgeversinstituut zou worden opgericht, dat mede werkers inzette bij de club- en buurthuizen. Probleem van die op lossing was echter dat de instellin gen dan over elke 'dienst' van het personeel btw zou moeten betalen. En dat werd te kostbaar. Als de gemeente het plan van Vis ser volgt, is er geen sprake van een btw-plicht. Volgens R. Roos, plaats vervangend hoofd van de directie welzijn van de gemeente, zullen de beheersstichtingen van de club- en buurthuizen na de bundeling 'lege' organisaties worden. "Toch zullen ze moeten even moeten blijven voortbestaan omdat we anders meteen worden geconfronteerd met allerlei ingewikkelde juridische en financiële regeleingen. Sommige van die clubs hebben namelijk nog wat eigendommen en eigen finan ciële middelen. Ga je die allemaal tegelijkterijd samenvoegen, dan kan de zaak zeer gecompliceerd worden", aldus Roos. Expositie in Inloophuis LEIDEN Bij het Inloophuis Psy chiatrie aan het Rapenburg is van 20 tot en met 24 september de exposi tie 'Emoties in Beeld' te zien. Deze rondreizende tentoonstelling, geor ganiseerd door de landelijke Stich ting Kunst en Psychiatrie, omvat 35 schilderijen die zijn gemaakt door bewoners van verschillende psychi atrische ziekenhuizen in Neder land. Directeur Patiëntenzorg La- meijn van psychiatrisch ziekenhuis Endegeest opent de expositie op 20 september om 16.30 uur. Winkelcursus met garantie op een baan LEIDEN - Het Centrum voor Be roepsoriëntatie en Beroepsoefening (CBB) begint in oktober met een cursus winkeltraining nieuwe stijl. Met deze cursus kunnen mensen - en vooral herintredende vrouwen - meer vaardigheden opdoen voor werk in winkelbedrijven. Het bij zondere aan de opleiding is dat de mensen die worden toegelaten ver zekerd zijn van een baan bij de He- ma in Noordwijk en alle filialen van Digros en Hoogvliet in de regio's Leiden en Alphen en de duin- en bollenstreek. Tijdens de cursus krijgen de deel nemers vijf weken scholing, waarna ze drie weken stage lopen bij een van de winkelbedrijven. Vervol gens krijgen ze daar een contract aangeboden. De opleiding is tot stand gekomen door samenwerking van CBB, het gewestelijk arbeids bureau en de drie winkelbedrijven. LEIDEN - Het nieuwe gebouw van het Onderwijs bureau Holland-Midden, onderdeel van de Stichting Katholiek Onderwijs, wordt vrijdag 8 september offi cieel geopend. De ongeveer 30 personeelsleden verruil den in juni het te krappe gebouw aan de Herengracht voor het ongeveer twee miljoen gulden kostende nieu we onderkomen aan het Kanaalpark. De drie verdiepingen omvatten een oppervlakte van 1000 vierkante meter. Tussen het slaan van de eerste paal en de openingsdag ligt precies een jaar tijd. Ar chitect van het gebouw is bureau Van Reijzen, Verbeek en Roozendaal uit Leiden. De openingshandeling ver richt mevrouw Sanders, de vrouw van de directeur van de Stichting Katholiek Onderwijs. Het Onderwijs bureau verzorgt onder meer de administratie en on derwijskundige ondersteuning voor veertig tot vijftig besturen in Leiden, Alphen aan den Rijn en omgeving. (foto Wim Dijkman) Brand in vuilbunker LEIDEN - In een vuilbunker van de vuilverbrandingsinstallatie aan de Gabriël Metzustraat is gister avond rond tien uur door onbeken de oorzaak brand ontstaan. De brandweer is tot twaalf uur bezig geweest het vuur te doven in de bunker, waarin een berg vuil van 17 meter lag die op verschillende plaatsen vlam had gevat. De bunker is vervolgens de hele nacht natge- houden. LEIDEN - Welgeteld 1253 mensen togen gisteravond naar de Hortus Botanicus om een blik te werpen op de Victoria Regia, die voor het eerst sinds vijfjaar weer goed bloeit. De laatste keer dat de Hortus de deuren vanwe ge de reuzenwaterlelie opengooi de, kwamen daar zo'n 2000 men sen op af. Het aantal van giste ren stemt de botanische tuin ech ter tevreden, stelt educatief me dewerkster Stans van der Veen. "Het was een groot succes". Volgens haar stonden rond half negen, een half uur voordat de hekken zouden opengaan, al mensen te wachten. "Zoveel, dat we ze maar vast hebben binnen gelaten. We wilden hen geen half uur laten wachten". In de rij staan moest voor veel belangstel lenden echter toch nog. Om nie mand onverrichterzake huis waarts te laten keren, liep de of ficieel om 23.00 uur aflopende kijkavond uit tot half één. De 's nachts bloeiende Victo ria, die gisteren haar witte bloe men liet zien, toont vanavond rose exemplaren. De hekken van de Hortus blijven vanavond ech ter gesloten. Volgens Van der Veen kunnen op zo'n korte ter mijn niet twee avonden achter elkaar worden georganiseerd. "Wie de Regia rose wil zien bloei en, kan het best vrijdagmorgen rond negen uur naar de Hortus komen. Dan liggen de bloemen nog op het water". De Hortus hoopt de Regia- show volgend jaar beter aan tè pakken. Vooropgesteld dat zij wederom bloemen afgeeft die de moeite van het tonen waard zijn, zullen meerdere keren kijk- avonden worden gehouden, al dus Van der Veen. "De tuin viert volgend jaar het 400-jarig be staan en is er meer ruimte voor dit soort en andere activiteiten". (foto's Ellen Martens en Dick Ho gewoning) STAD LEIDEN STAD I F I DE N STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13