Criniinaliteit man en vrouw verschilt DIA! Inspectie gaat knokken voor verpleeghuizen FOTOVAN Rommelig debat bij einde campagne m o.65 TROS pas commercieel bij wettelijke regeling O» 075 Man vaker en ernstiger over de schreef DEN HAAG (GPD) Het crimineel gedrag van mannen en vrouwen vertoont grote ver schillen. Die zijn niet alleen maatschappelijk verklaarbaar, maar vooral biologisch en psy chologisch. Vrouwen zijn aanzienlijk minder crimineel: in de laatste twintig jaar slechts tien procent van het totaal. Bovendien zijn de daden veel minder ernstig dan die van man nen. Vrouwen beperken zich vooral tot kleine vermogensdelicten zoals winkeldiefstal. Daarnaast is de recidive (herhaling) bij vrouwen veel lager dan bij mannen. Dat stelt de Nijmeegse criminoloog Rutenfrans in zijn proefschrift Cri minaliteit en Sekse, waarop hij vol gende week dinsdag promoveert. Volgens de onderzoeker zijn er twee fundamentele verschillen in het cri mineel gedrag van mannen en vrou wen: "Vrouwen vertonen een zeke re stabiliteit en mannen zijn meer geneigd tot variabiliteit. Daaronder versta ik de neiging van vrouwen om het gemeenschappelijke, de eenheid en verbondenheid te bena drukken. De variabiliteit van man nen komt tot uiting in afwijking van het gemeenschappelijke en het leg gen van nadruk op onderscheid". Verder zijn mannen veel meer ge richt op dominantie en status, vrou wen zijn meer gericht op gelijk waardige relaties met anderen. "Die verschillen komen univer seel voor: ze zijn zichtbaar in het ge drag van heel jonge kinderen en in het gedrag van apen en mensapen", aldus de onderzoeker. De Nijmeeg se criminoloog vermoedt dat de ver schillen worden veroorzaakt door het verschil in ontwikkelingstempo van jongens en meisjes en de bloot stelling aan hormonen die aanwezig waren in de prenatale fase (voor de geboorte). "Bij mannen is sprake van een trager ontwikkelingstempo dan bij vrouwen. Hierdoor zijn jon getjes aanvankelijk kwetsbaarder en prikkelbaarder dan meisjes, en later actiever en meer naar buiten gericht". De tweede factor die bij het crimi neel gedrag een rol speelt, is van psychologische aard. "Vrouwen en mannen maken een verschillende psychische ontwikkeling door als gevolg van het feit dat de moederfi guur altijd een vrouw is. Op grond van haar geslacht is de moeder ge neigd haar kinderen verschillend te behandelen, waarbij de psychische eenheid met haar zoon eerder wordt beëindigd dan die met haar doch ter". Relatieprobleem De derde factor die het crimineel gedrag beïnvloedt, is van sociaal- culturele aard en bestaat uit het aan leren van gedrag dat hoort bij de sekse. Daarnaast spelen uiteraard maatschappelijke omstandigheden een rol bij het begaan van criminele activiteiten. De verschillen in crimineel ge drag bij vrouwen en mannen ko men volgens Rutenfrans in alle cul turen voor. "Ook de twee eerder ge noemde fundamentele verschillen vindt men in alle culturen, maar de grootte ervan varieert. In de West- europese cultuur bijvoorbeeld zijn mannen aanmerkelijk minder agressief dan in de Amerikaanse". Dat vrouwen, hoewel minder ern stig, toch crimineel gedrag verto nen, is volgens de onderzoeker op twee manieren te verklaren. Soms zijn er omstandigheden die zo sterk aanzetten tot criminele activiteiten (armoede bijvoorbeeld) dat de bij vrouwen relatief sterk aanwezige factoren om dat te belemmeren niet voldoende zijn om de druk te weer staan. Ten tweede kunnen die facto ren, die bij vrouwen als groep sterk aanwezig zijn, bij individuele vrou wen relatief afwezig zijn. Zo is ge bleken dat meer meisjes dan jon gens die delinquent gedrag verto nen, ernstige relatieproblemen heb ben. AMSTERDAM Op de drukste markt van Amsterdam, de Albert Cuijp, speelden zich gisteren chaotische tafe relen af toen PvdA-lijsttrekker Kok samen met de Britse Labourleider Neil Kinnock rozen uitdeelde. Kinnock werd door een verrasend groot aantal marktgangers herkend en aangesproken. Omstuwd door de media knoopte hij hier en daar een gesprek aan. Over de volgende verkiezingen in Engeland zei Kinnock te hopen dat Kok als Nederlandse premier de Labour- campagne zal steunen. Het zou ons meer geloofwaardigheid geven, aldus Kinnock, die in zijn eentje de show op de Albert Cuijp stal. Naast de vele opbeurende woorden die Kok van de Amsterdammers ontving werden er ook kriti sche noten gekraakt. Een marktvrouw aan wie Kok een roos overhandigde, nam hem met een sceptische blik op en liet zich ontvallen: "Jij kan ook niets garanderen""Nee, maar ik beloof wel wat", repliceerde Kok. "Daar hebben wij in Amsterdam een mooi spreekwoord voor", aldus de marktverkoopster. "Veel beloven en weinig geven doet alle gekken in vreugde leven". Even na het vertrek van de Kok-karavaan passeerde de blauwe tram van Groen Links de inmiddels weer riLStig geworden Albert Cuijp. (foto ANP) HILVERSUM (ANP) - De TROS gaat alleen op de commerciële toer als dat wettelijk mogelijk is, zo heeft voorzitter Minderop gisteren ge zegd bij de presentatie van het ko mende winterseizoen. Algemeen di recteur Wolzak zei tijdens de pre- CLAUS JARIG sentatie 'op termijn een fusie met een commerciële partner toe te jui chen'. Wie dat zou moeten worden, zei hij niet. De TROS heeft momenteel een samenwerkingsovereenkomst met de commerciële zender TV10. "De TROS heeft daarmee een uitgangs positie gekozen die moet leiden tot de realisatie van ons hoofddoel: een commerciële omroep", aldus Wol zak. TROS en TV 10 krijgen door het gezamenlijk produceren progam ma's als bijvoorbeeld de Honey moon Quiz aanzienlijk goedkoper. De twee hebben verder afgespro ken dat zij niet gelijktijdig of over lappend topamusement zullen uit zenden. De twee hebben hun uit zendschema's op elkaar afgestemd. Minderop viel tijdens de presen tatie uit naar de KRO, NCRV en de VARA, die hij beschuldigde van van twee walletjes te willen eten. "De drie zijn volledig vertroste om roepen. Zij schreeuwen enerzijds van de daken dat zij ideeël geïnspi reerd zijn, terwijl zij in de praktijk hun televisiepakket vrijwel alleen voor het grote publiek programme ren. Als je het huidige omroepbestel wil handhaven moeten de omroe pen kiezen voor geprofileerde pro gramma's of gewoon commercieel worden". DEN HAAG (GPD/ANP) - De ver kiezingscampagne is geëindigd met het tv-debat dat zij verdiende: rom melig en zonder enige verrassing. De discussie tussen de lijsttrekkers van de vijf grote partijen verliep vol gens alle vertrouwde patronen. Het meest opmerkelijk was de verdeling van de spreektijd: Ria Beckers (Groen Links), Hans van Mierlo (D66) en Ruud Lubbers. (CDA) waren het meest aan het woord, Joris Voorhoeve (WD) mengde zich nauwelijks in de dis cussie. Mede dank zij de slechte ge spreksleiding (Lubbers, stekelig: 'U gaat over de orde') spraken de vijf lijsttrekkers al snel door elkaar, in plaats van met elkaar. PvdA-leider Kok en de CDA'er Lubbers kwamen tijdens het debat wederom zeer hard met elkaar in botsing over de belastingverlaging voor de hoogste inkomens, die vol gend jaar zal plaatsvinden. Lubbers verweet de socialistische voorman demagogie, maar Kok herhaalde dat de hoogste inkomens onnodig veel profiteren van de belastingver laging. Volgens D66-leider Van Mierlo, de laatste tijd in Den Haag veel genoemd als degene die een be langrijke rol moet spelen als brug genbouwer in een centrum-links kabinet, zijn de meningsverschillen op dit punt overbrugbaar. Aan het eind van het debat pro beerde Lubbers zijn beproefde me thode nog eens uit om zich te profi leren als de staatsman boven de par tijen. Het scheelde weinig, maar bij na pleitte hij voor een nationaal ka- r de laatste maal in actie. Vanavond weten ze wat hun inspanningen i binet van alle partijen. In een inter view in deze krant zei de premier enige maanden geleden, dat wan neer hij de keuze heeft, het voor het CDA het aantrekkelijkst is om met een kleine coalitiepartner te rege ren: de WD dus. In het tv-debat zei de premier: "De taken van een nieuw kabinet zijn zo nationaal en zo breed dat ik weiger te zeggen: hoe kan ik zoveel mogelijk macht uitoefenen. Ik sluit geen partijen uit. Het gaat niet om de macht van één politieke partij, maar om een krachtige regering". De kiezers wezen Lubbers als winnaar van het debat aan. zo bleek uit een bliksemonderzoek van het NIPO. Van de 400 ondervraagden vond 36 procent hem de beste, ter wijl Kok met 19 procent ver achter bleef. Ria Beckers van Groen Links werd slechts door 3 procent de bes te gevonden en door 51 procent de slechtste. Vooral op de aanhang voor Groen Links lijkt het debat slecht uitge werkt te hebben. Slechts 78 procent van de ondervraagden die zeiden op Groen Links te zullen stemmen, bleef ook na het debat nog bij die keuze. Zestien procent zei op een andere partij te zullen gaan stem men. Bovendien zei 3 procent aan het twijfelen te zijn geraakt. Daar stond overigens tegenover dat ook 3 procent die nog twijfelde over een stem op Groen Links nu besloten heeft wel op die partij te stemmen. Bij de andere partijen zijn de ver schuivingen als gevolg van het de bat geringer. Van de aanhang van D66 houdt 88 procent vast aan de keuze, tegen 92 procent voor de WD. De aanhang van CDA (95 pro cent) en PvdA (96 procent) was het meest standvastig. in koffieshops AMSTERDAM (ANP) De handel in softdrugs in het centrum van Am sterdam vindt voor 95 procent plaats in ongeveer honderd koffie shops in de binnenstad, waar geen harddrugs worden verhandeld. Dat betekent dat de overheid er bijna volledig in is.geslaagd de circuits te scheiden en softdrugs uit het crimi nele circuit te krijgen. De totale omzet in marihuana en hasj in het centrum bedraagt rond de 42 miljoen. Daarmee is het in meer dan een opzicht een gevestig de handel geworden, concludeert economisch geograaf Jansen na een onderzoek van driejaar. De resulta ten zijn gebundeld in het boekje 'Cannabis in Amsterdam'. Slechts bij 5 procent van de kof fieshops in de stad (in totaal 300) worden tevens illegaal harddrugs verkocht, ontdekte hij, 'hetgeen be tekent dat de beleidsdoelstelling voor het grootste deel is gehaald. In minder dan tien jaar is er een be trekkelijk absolute scheiding ont staan'. Het succes van de liberalisering is tevens te danken, aldus Jansen, aan de combinatie met harde sancties tegen handelaars in harddrugs. De vrees van het buitenland dat er in Nederland een explosie in het soft- drugsgebruik zou ontstaan is niet uitgekomen, vindt Jansen. Uit an dere onderzoeken, waaronder die van de sociaal geograaf Korf, is zelfs gebleken dat er sprake is van een af name. Het succes van het toestaan van softdrugsgebruik is voor Jan sen geen aanleiding om dezelfde be leidslijn te propageren met betrek king tot harddrugs. "Beslist niet. Dat is vragen om problemen". Jansen vreest hoe dan ook dat Ne derland na het wegvallen van de grenzen met het Europees drugs probleem opgezadeld dreigt te ra ken. "Tenzij de partnerlanden op tijd hun verstand gebruiken en eveneens tot een scheiding van de circuits overgaan. Anders zullen de gevolgen rampzalig zijn". Van uw mooiste dia maken wij een prach tige foto 10x15 cm. Standaard formaa 9x13 cm. Prins Claus is vandaag jarig en wordt 63. De echtgenoot van konin gin Beatrix viert zijn verjaardag in huiselijke kring. (foto anpi Binnenland kort Buitenlanders De Vrije Universiteit in Amsterdam kan de stroom studenten uit ont wikkelingslanden nauwelijks, ver werken en heeft zelfs gedurende en kele maanden het spreekuur voor buitenlandse belangstellenden stopgezet. Dit jaar meldden zich 1700 liefhebbers tegen 1000 driejaar geleden. De oorzaak is vermoede lijk het wegvallen van de Europese binnengrenzen in 1992, die kunnen resulteren in een moeilijker toela ting van studenten uit niet EG-lan- den. Spoorlijn De NS schenken het Nederlandse gedeelte van de voormalige goede renspoorlijn tussen Winterswijk en het Westduitse Borken aan Natuur monumenten en de Stichting Het Geldersch Landschap ter gelegen heid van het 150-jarig bestaan. NS komen daarmee tegemoet aan het verzoek de lijn niet af te breken om dat zich sinds de sluiting van de lijn eind jaren zeventig de zes kilometer lange dijk zich spontaan heeft ont wikkeld tot een natuurgebied met een zeldzame flora en fauna. Vechtplassen De toestand van de Utrechtse en Noord-Hollandse Vechtplassen is volgens het Zuiveringschap Am- stel- en Gooiland rampzalig. Er is te weinig water in de plassen aanwe zig en de kwaliteit ervan is de laatste jaren sterk achteruitgegaan. Er zijn minstens tien jaar en enige honderden miljoenen guldens no dig om de plassen te herstellen. RIJSWIJK - Het is nu we tenschappelijk bewezen: de situatie van de ongeveer 50.000 patiënten in verpleeghuizen is zeer zorgelijk. Voor ingewijden was het al jaren duidelijk dat de verpleeghuizen kampen met een groot gebrek aan verzorgend personeel, waardoor de patiënten te kort gedaan wordt. Die klachten zijn eindelijk officieel be vestigd door de geneeskundige in spectie voor de volksgezondheid. door Weert Schenk Inspecteur in algemene dienst Bie- senbeek ontkent dat de inspectie doof is geweest voor de problemen van de verpleeghuizen. Hij wijst er op dat in de jaarverslagen regelma tig is gewezen op de knelpunten, hoewel gedacht werd dat die moge lijk mede te maken hadden met ver keerd management. Door reorgani saties op het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc) was de inspectie niet eerder toege komen aan een degelijk onderzoek. "Dit is het eerste objectieve rap port". Ook in dit rapport staan weer de schrijnende verhalen over patiën ten die geheel afhankelijk zijn van het verzorgend personeel. Door het gebrek aan mankracht kunnen de zieke of demente ouderen vaak niet meer dan een keer in de week ge heel worden gewassen, kunnen ze niet op elk gewenst moment .naar het toilet en worden ze soms, zij het vaak voor hun eigen veiligheid, in de stoel vastgebonden. Voor indivi duele begeleiding of activiteiten met patiënt en familie is vrijwel he lemaal geen tijd. Werkdruk Voor het personeel is het werk de afgelopen jaren steeds moeilijker geworden. De chronische onderbe zetting is niet het enige dat de zware werklast veroorzaakt. Ook de om gang met de patiënt drukt zwaar op de vaak jonge schouders. In de loop der tijd is de lichamelijke en geeste lijke conditie van de patiënten hard achteruit gehold. Er worden alleen nog patiënten opgenomen die er slecht aan toe zijn, omdat er lange wachtlijsten zijn en het beleid erop gericht is de mensen zo lang moge lijk thuis of in de dagopvang te be handelen. Als gevolg van deze werkomstandigheden verlaten veel verpleegsters al na enkele jaren uit geblust het vak. Het rapport, waaraan de regiona le inspectie in Utrecht anderhalf jaar heeft gewerkt, is gebaseerd op gesprekken met verzorgend en ver plegend personeel van 34 verpleeg- afdelingen voor lichamelijk zieken of psycho-geriatrische patiënten. Het is inmiddels naar de Tweede Kamer gestuurd. Inspecteur Biesenbeek vindt het Utrechtse rapport representatief ge noeg voor de situatie in het hele land. "We zijn van plan dit onder zoek landelijk te herhalen. Dan zal het ook zwaarder worden aangezet. Dat betekent niet dat dit rapport niets betekent. Het ligt er en er zal rekening mee moeten worden ge- houden". Hij ontkent dat het rapport be wust net voor de verkiezingen is ge publiceerd: "Zo geslepen zijn we niet". Maar het tijdstip komt hem evenwel niet slecht uit: "Ik hoop dat het een rol zal spelen bij de formatie van het nieuwe kabinet. Dan kun nen we meteen zien of de partijen hun verkiezingsbeloften nako-. Gisteren besprak Biesenbeek de resultaten van het rapport met de directie ouderenbeleid van het mi nisterie van wvc. "Bij die directie zitten de beleidsmakers. Zij moeten er voor zorgen dat de minister het beleid bijstelt. Wij kunnen niet meer doen dan daar op aan te drin gen". Volgens hem moet het werk in de verpleeghuizen aantrekkelijker worden gemaakt. "Die verpleeghui zen hebben nu een slecht imago. Schoolverlaters voelen er niet veel voor om daar aan de slag te gaan. Er zal iets aan de salariëring moeten worden gedaan. Dus meer geld en Biesenbeek onderstreept dat al wel eerder op de 'ongestructureer de signalen' uit de verpleeghuizen is gereageerd. "Bij de bezuinigin gen zijn de verpleeghuizen wel de gelijk ontzien. Dat blijkt nu niet af doende. Maar dat is nog maar sinds kort. Het is plotseling erger gewor den. Eerst zie je het geleidelijk berg afwaarts gaan, maar ineens is dat over de hele linie in een stroomver snelling gekomen. Ik heb geen idee waar dat omslagpunt ligt". De inspecteur kan niet precies zeggen tot welk niveau de kwaliteit van de zorg minstens moet worden opgetrokken. "Dat ligt voor elk huis verschillend. Je kan er geen meetlat naast leggen. Watje wel kan zeggen is dat de huidige situatie niet deugt. Als inspecteur zal ik knokken voor dit onderdeel van de gezondheids zorg. Maar de macht ligt bij de volksvertegenwoordiging. Die zal de prioriteiten moeten bepalen". Stichting luidt noodklok over gokverslaafden ALMELO (ANP) - Om aan de snel groeiende vraag naar hulp te kun nen voldoen heeft de landelijke groep van anonieme gokkers de stichting Gamblers Anonymous (GA) opgericht. De organisatie komt op voor de belangen van circa tienduizend gokkers in Nederland. De nieuwe stichting in Almelo gaat zich toeleggen op de organisa tie van de hulp aan gokverslaafden. Hieraan komen de zelfhulpgroepen van de gokkers als gevolg van de grote werkdruk nauwelijks nog toe. De stichting GA rekent het zich on der andere tot haar taak 20 nieuwe zelfhulpgroepen te vormen. De stichting stelt vast dat de pro blemen rond de gokverslaving dra matisch toenemen terwijl de over heid de hulpverlening aan de gok kers in de steek dreigt te laten. In dit verband wijst de organisatie op het verbod van staatssecretaris Dees (volksgezondheid) aan de Consulta tiebureaus voor Drugs en Alcohol gokverslaafden te helpen, tenzij ze verslaafd zijn aan drugs of alcohol. GEDISTINGEERD GEDESSINEERD. PERFEKTE SHIRTS MET LANGE MOUW. IN DIVERSE MODIEUZE DESSINS EN KLEUREN. KUNNEN ZOWEL BIJ SPORTIEF ALS GEKLEED. 3M3 Handel softdrugs Amsterdam vooral KINNOCK STEELT DE SHOW

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3