Si iiir>Ki ilii ii j m\ Afscheid van Evert vervroegd s™;tv Record van Johnson uit de boeken vr- - - - v Oranje Groen gewipt voor LD-Cup LeMond niet in Eindhoven Garrison te sterk op Flushing Meadow Krüzen maakt rentree in Oranje Rooks levert leiderstrui in WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1989 SPORT PAGINA 17 BARCELONA (SID) - Carl Lewis is met 9,92 seconden wereldrecord houder op de 100 meter. Tevens zal hij de boeken in gaan als de wereld kampioen op de sprint van 1987, toen de eerste titelstrijd in Rome werd gehouden. De wijzigingen in de analen zijn het directe gevolg van het besluit van het congres van de Internatio nale Amateur Atletiek Federatie at leten die betrapt zijn op het gebruik van verboden stimulerenden of spierversterkende middelen heb ben gebruikt, en dat toegeven, met terugwerkende kracht (drie jaar) hun titels en records te ontnemen. Bij het congres van de IAAF in de Spaanse stad Barcelona werd een desbetreffend voorstel van het be stuur gesteund door 137 van de in totaal 189 leden van de federatie. Het besluit treft vooral, en was ook daarop eigenlijk ook gericht, de Candees Ben Johnson. Hij werd bij de strijd in Rome met 9,83 seconden de snelste man ter aarde. Bij de Olympische Spelen won hij weer goud. Bij de doping-controle wer den echter sporen van het verboden stimulerende middel Stanozolol in de urine-staal van de Noordameri kaan gevonden. Johnson werd zijn medaille ontnomen en hij werd voor twee jaar geschorst. Tijdens een hoorzitting in Toronto gaf de at leet toe niet alleen voor Seoul maar ook in de aanloop naar de wereldti telstrijd in Rome dope te hebben ge bruikt. De maatregel heeft ook betrek king op zijn wereldrecord en -kam pioenschap indoor van 7 maart 1987 in Indianapolis (6,41 seconden) en het wereldrecord 50 meter in 5,55 seconden van 31 januari 1987. Van Canadese kant werd terug houdend gereageerd op de maatre gel van de IAAF. „Het is beter dat we naar de toekomst kijken en niet naar het verleden", verklaarde de Canadese official Duellette. „Waar om moet zo nodig een besluit met terugwerkende kracht worden ge nomen?" De Amerikaan Cassell was het met hem oneens. „We zijn juist wel met de toekomst bezig. We zeggen hiermee tegen de jeugd van de hele wereld dat we onze sport netjes willen houden en dat we daar bezig zijn." Dubbel vier ook in halve finale van WK roeien BLED (ANP) - Twee Nederlandse boten hebben zich gisteren gevoegd bij de drie die op de openingsdag al de halve finales van de strijd om de wereldkampioenschappen roeien hadden bereikt. Skiffeuze Harriét van Ettekoven deed dat door derde te worden. De combinatie mannen dubbel vier door een knappe over winning. De mannen lichte acht en de vier zonder stuurman lukte dat niet. De ze boten komen met de vier die er maandag niet in slaagden een ronde verder te komen vandaag uit in de herkansingen. NOC breekt ook met Sportsupport DEN HAAG (GPD) - Een krachti ge olympische beweging die een grote aantrekkingskracht uitoefent op het Nederlandse bedrijfsleven. Anton Geesink ziet een veel belang rijker rol weggelegd voor het Ne derlands Olympisch Comité dan tot nu toe het geval is geweest. Een fusie met de Nederlandse Sport Federatie (NSF), de afgelo pen maanden een heet hangijzer, past niet in dat beeld. Aan de sa menwerking met de NSF in het Co mité Topsport en Sportsupport (dat de fondsenwerving voor zijn reke ning neemt) maakt het bestuur eveneens een einde. Geesink wil dat het NOC zich opwerpt als de enige belangenbehartiger van de topsport in ons land. Dit tot teleurstelling van Jan Ber- teling, vicé-voorzitter van de NSF. „Op deze manier groeien we geheel uit elkaar. Het is tegen de afspraken in dat het NOC nu al een standpunt heeft ingenomen. We waren juist in onderhandeling over de positie van Sportsupport i. Arie van Duyn (rechts) heeft zojuist 1-0 gescoord voor Quick Boys in de LD-Cupwedstrijd tegen Oranje Groen, (foto Loek Zuvdei LEIDEN - Quick Boys heeft gister avond met betrekkelijk weinig moeite afdelingsclub Oranje Groen uitgeschakeld voorde Leidsch Dag blad Gup. De Katwijkers versche nen met de reserves aan de Boshui- zerkade maar waren niettemin te sterk: 0-2. Voor de pauze ging de strijd gelijk op. De Katwijkers speelden onder andere met Theo van Rijn (libero!), Arie van Duyn, Jaap van Duyn, Kees Varkevisser en Marcel Har- teveld. Spelers die vorig nog regelmatig in aanmerking kwa men voor een basisplaats. De blauwwitten acteerden echter in een tempo dat meer paste in een zo meravondduel dan in een be kerstrijd. Na rust werd het tempo opge schroefd. Eerst was het Arie van Duyn die doelpuntte (57ste mi nuut). Ongeveer een kwartier voor het einde bracht Kees Varkevisser de marge op twee. Martin Rog had EINDHOVEN (ANP) - Het om bouwen van een onbeduidend criterium tot de belangrijkste ploegentijdrit ter wereld is in Eindhoven niet zonder proble men verlopen. De Brabantse or ganisatoren van de Grote Bevrij- dingsprijs op 17 september meen den 'binnen' te zijn toen de wed strijd werd opgenomen in het se lecte rijtje eendaagse wedstrijden voor de eerste officiële wereldbe ker. Renners, sponsors en media zouden gretig hun opwachting maken. Dat bleek een grote vergissing. Tourwinnaar en wereldkampioen Greg LeMond heeft bedankt, we reldranglijstaanvoerder Laurent Fignon pleegde contractbreuk, Acacio da Silva, Claude Criquie- lion, Gianni Bugno, Rolf Sören- sen, Alvaro Pino en Pedro Del- gado schreven niet in. Bij de presentatie van het ren- nersveld werd geschermd metde naam van de Fransman Charly Mottet en de cracks uit de vier Ne derlandse ploegen. de score kunnen opvoeren, maar zijn kopballen misten het doel op een haar. Oranje Groen had problemen met de datum waarop de eerste ronde wordt gespeeld, (12 september) en vond Quick Boys bereid om een week eerder te komen. De conse quentie was wel dat niet het vaan delteam van de eersteklasser kwam opdagen. Het team van Melbi Ra- boen was namelijk te gast bij Be Fair waar een nieuw clubhuis werd geopend. Het feestelijke potje werd overigens door Quick Boys met 4-3 gewonnen. Ontwaakt vroeg Maarten van Kooperen zichzelf af bij de eerste training van ZLC-zaterdag. Vanwege de late bouwvak-vakantie vond de nieuwe trainer van de afdelings club het een goed idee later dan gebruikelijk de draad op te pak ken. Van Kooperen verwachtte half augustus derhalve een om vangrijke groep bruingebrande voetballers, die trappelend van ongeduld aan het seizoen wilde beginnen. Enthousiast begon Van Kooperen met het tellen van de koppen. Hij was snel klaar, want: "Er kwamen er drie opdagen. Mannen van midden veertig. Ik wist niet wat me overkwam verhaalt Van Kooperen, door ZLC aangetrokken als opvolger van Piet Gubler. "Kijk, ik wist dat ik geen jonge spelersgroep tot mijn beschikking zou krijgen. Veel gasten zijn de veertig gepasseerd. Maar dat kon me niet schelen. Ik had de indruk dat ze allemaal van goeie wil wa ren, dat ze in elk geval wilden trainen. Toen ik zelf nog bij ZLC speelde, werden de trainingen al tijd goed bezocht De teleurstelling maakte zich meester van Van Kooperen, maar de voormalig eerste-elftalspeler van Roodenburg - de club waar voor hij overigens nog steeds speelt - legde zich niet bij de situa tie neer. "Ik heb de telefoon gepakt en heb een zooitje jongens gebeld. Als je niks doet, gebeurt er ook niks. En ik had weinig trek om op de training met een paar gasten te rommelen. Ik ben van plan om mijn trainersdiploma te halen. Dit seizoen wilde ik gebruiken om te leren en ook omdat de KNVB voorschrijft dat je een club moet trainen als je op de cursus wil. Op deze manier was er natuurlijk weinig van terecht gekomen Vandaar de telefonische smee kbedes van de 37-jarige timmer man. De aanvankelijk ingeslapen ZLC'ers werden wakker geschud door Van Kooperen en spoedden zich naar de training. Niet in gro ten getale weliswaar, maar toch. Eenmaal in het veld verkeerden de meeste Leidenaars nog in va kantiesferen. De oefencampagne verliep nu niet bepaald vlekke loos. Het niveau viel Van Koope ren dermate tegen, dat hij over woog om zijn ploeg uit de eerste klasse terug te trekken. "Even hebben we overwogen een klasse lager te gaan voetbal len. Maar de club is daar inmid dels van terug gekomen. De pro blemen zijn uitgepraat. De mees ten zijn van goede wil en ik be schik nu over een groep van 15, 16 man. En het zijn niet allemaal mannen op leeftijd. In het eerste lopen nu vier gasten van rond de twintig. Een goede zaak. Dat ZLC geen kampioen wordt, is natuur lijk duidelijk. Dat hoeft ook niet, want we doen het voornamelijk voor de lol. Wat niet wil zeggen dat we ons zomaar laten afslach ten. KRV was zaterdag te sterk (0- 5, red). Dat is ook niet verwonder lijk, want die Katwijkers blijven gaan. Daar konden we niet tegen op. Maar let op: er komen straks tegenstanders die tik van ons krij gen. Want het kan raar lopen in die afdeling. Vraag maar aan Sleutels. Die roepen om het hardst dat ze kampioen worden en in de eerste wedstrijd tegen TAW la ten ze al een punt liggen. Joh, ik weet toch wat het is. Bij KRV en TAW worden vuurpijlen afge schoten. Probeer daar maar eens te "Maar deze waarschuwing vond ik wel heel erg lullig. Als je daarvoor al wordt opgeschre- De prent kwam Valk rauw op zijn dak vallen. Hij had zich voor genomen om dit seizoen niet te praten binnen de lijnen. En hij hield woord. Tot zondag. "In de voorbereiding ging het uitstekend. Niet alleen wat het voetballen betreft, ynaar ook het praten. Ik baal als een stier dat ik in de eerste de beste competitie wedstrijd weer een boeking heb gekregen. Terwijl ik mezelf plech tig had beloofd om niets te zeggen. Maar ik heb mezelf niet in de hand. Ik reageer nu eenmaal op bepaalde situaties. Wat ik alle maal zeg tegen een scheidsrech ter? In elk geval scheld ik niet. Ik vraag 'm bijvoorbeeld of-ie meer op schoppen dan op praten wil letten. En tegen dat soort opmer kingen kunnen die scheidsrech ters niet. Je kunt beter je mond houden, ik weet het. Ik heb er nu alweer één te pakken. Dat houdt dus in dat ik de rest van het sei zoen niks meer mag zeggen". Dé oplossing van dit probleem: een gemuilkorfde Valk in de spits van UVS. Mondig Marcel Valk roert zijn mondje. Vooral tegen scheidsrechters gaat de UVS'er volgaarne tekeer. Het kwam de begenadigde tech nicus, hij scoorde zondag drie maal, vorig seizoen op elf uitslui tingen te staan. Elf wedstrijden aan de kant wegens praten. Je zou zeggen: bij een volgende keer houdt die Valk z'n kaken stijf op elkaar. Maar wat geschiedt tij dens de ouverture van het seizoen 89-90?: Valk krijgt in de wedstrijd tegen Nieuwenhoorn een boe king wegens praten. De Hazers- woudenaar wierp zich op als as sistent van arbiter Den Hartog. Scheidshands", wees Valk de leidsman op ver meend handspel van een tegen stander. Als beloning voor die op merking verdween Valk in het boekje. Voor de zoveelste keer. NEW YORK (GPD) Het onvermijdelijke einde van de .sentimental journey' kwam toch nog onverwacht. Niet Martina Navratilova, maar Zina Garrison ging gisteren de tennishis- torie in als de vrouw die een punt zette achter de unieke (Grand-Slam)carrière van Chris Evert. Uitgerekend op Flushing Meadow, waar de 34-jarige vedette voor het laatst haar ge zicht liet zien, deed de donkere Amerikaanse datgene waarin ze negen van de voorgaande tien keer niet was geslaagd. Garrison maakte een verrassend abrupt einde (7-6, 6-2) aan een me morabel tijdperk door Evert in de kwartfinales van de US Open met pensioen te sturen. Het was pas de tweede keer in negentien jaar dat de zesvoudig kampioene in New York de laatste vier niet haalde. Eerder gebeurde dat in 1987, toen Lori McNeil te sterk bleek. Nu verslikte de veterane zich in de 25-jarige nummer vijf van de wereld na een uiterst nerveuze partij met niet min der dan tien service-doorbraken, waarin Evert haar afscheid aanvan kelijk nog even simpel leek uit te stellen. Ze kwam in de eerste set liefst met 5-2 voor, maar liet het toch nog op een tie-break aankomen die kansloos (1-7) verloren ging. Gar rison, vorig jaar in de kwartfinales stuntend tegen Martina Navratilo va, maakte de wedstrijd na één uur en 33 minuten vervolgens gerouti neerd uit. Onder ovationeel applaus in het bomvolle Louis Armstrong- stadion stapte 'Chrissie' daarna, schijnbaar onbewogen, voor de laatste keer van het centre-court. Teleurgesteld Ever} stond nogal ambivalent te genover die ervaring. „Ik dacht dat ik opgelucht zou zijn als het over was, maar zo voel ik me nu niet. Ik ben teleurgesteld over de wijze waarop ik de partij uit handen heb gegeven. Aan de andere kant, dat is juist één van de redenen waarom ik stop. Twee dagen eerder prima spe len (tegen Monica Seles, red), van daag weer falen, zp gaat het al het hele seizoen". Haar vader Jimmy leerde haar tennissen, maar „winnen leerde ik mezelf', heeft de uit een streng ka tholiek gezin in Fort Lauderdale (Florida) afkomstige Evert ooit ge zegd. De enorme toewijding en wilskracht werd mede veroorzaakt door Martina Navratilova, aartsriva le, inspirator en vriendin tegelijk. Evert vocht vele klassiekers uit met de voormalig Tsjechische, die sinds 1973 43 van hun tachtig onderlinge ontmoetingen wist te AMSTERDAM (ANP) - Hendrie Krüzen is, hoewel niet nieuw, een opvallende verschijning in het Nederlands elftal, zoals dat'van avond in het Olympisch stadion tegen Denemarken speelt. De oud Almeloër, vorig seizoen van PSV via Den Bosch naar KV Kortrijk vertrokken, werd pas maandagmiddag aan de selectie toegevoegd. Bovendien speelde hij niet meer in de nationale ploeg sinds het kwalificatie-duel met Wales, op 14 september 1988 in Amster dam. Bij het vriendschappelijke duel met Italië, op 16 november van hetzelfde jaar in Rome. zat hij voor het laatst op de bank. John van 't Schip was langer af wezig. Hij droeg in de openings wedstrijd van Nederland bij het toernooi om het Europees kam pioenschap in de Bondsrepu bliek, op 12 juni van het vorige jaar, voor het laatst het shirt van Oranje. Later in het jaar tegen Wales (14 september) maakte hij voor het laatst deel uit van de se lectie. Van 't Schip begint aan zijn achttiende interland. Het debuut van Roy (19) en Fra- ser (23) lag voor de hand. Op links is, door het ontbreken van vorm van Huistra, nauwelijks een alter natief. Fraser krijgt een kans als mandekker wegens de schorsing van vaste kracht Van Tiggelen. Bondscoach Libregts zei met Va nenburg geen enkel risico te wil len nemen. „Het risico was te groot. Zou hij een schop krijgen, dan was hij misschien weken uit de roulatie geweest." Vanenburg heeft last van zijn kuitbeen. Denemarken kan, in tegenstel ling tot Nederland, vrijwel het sterkst mogelijke elftal binnen de lijnen brengen. Slechts John Jen sen (HSV) ontbreekt. Hij is in de Bundesliga zes wedstrijden ge schorst, wegens het spuwen van een tegenstander. Zijn Hamburg- se werkgever vond het niet pas sen de speler wel toe te staan een interland te spelen. De Deense bondscoach Sepp Piontek houdt vertrouwen in ver dediger Ivan Nielsen, bij PSV tot nader orde op de tribune gezet. De Westduitser, die vanavond voor de 102e keer op de bank plaatsneemt, vindt de voorstop per vooralsnog de aangewezen man zijn defensie te reorganise- De opstellingen: Nederland: Hiele (Feyenoord); Fraser (Roda JC), Ronald Koem an (Barcelona) en Rutjes (KV Mechelen); Winter (Ajax), Wou ters (Ajax) en Krüzen (KV Kort rijk); Van 't Schip (Ajax), Kieft (PSV), Bosman (KV Mechelen) en Roy (Ajax). Denemarken: Schmeichel (Brondby); Sivebaek (St. Etien- ne), Olsen (Bröndby), Kent Niel sen (Aston Villa). Ivan Nielsen (PSV) en Heintze (PSV); Helt (Lyngby), Michael Laudrup (Bar celona) en Batram ((Uerdingen); Povlsen (PSV) en Brian Laudrup (Uerdingen). Veteranen De kans is groot dat beide vetera nen elkaar op de tennisbaan zullen blijven treffen, maar dan in demon stratie-partijen. Evert speelt offi cieel alleen nog in de Federation- cup, daarna gaat ze zich onder de naam Mill (naar Andy, haar man, een voormalig olympisch ski-kam pioen) overwegend aan het gezins leven wijden. Hoewel, de 'queen of the court' mag ex-topspeelster Mary Carillo dan als haar 'grote voorbeeld' noemen („die geeft tv- commentaar, is huisvrouw en heeft een kind; dat wil ik ook") ze bena- Evert blijft nauw betrokken bij het tenniswereldje, al was het alleen maar omdat ze de pr blijft doen voor zo'n twaalf (sport)firma's en voor de achtste achtereenvolgende keer is gekozen tot voorzitster van de WI- TA, de vrouwenvakbond. Maar de ommekeer zal er niet minder om zijn, beseft ze. „Tennis was mijn le ven. Alles, ook mijn emoties, hin- Honkbal winst op Spanjaarden PARIJS (ANP) - Terwijl de meeste bezoekers van het Bois de Vincen- nes er geen weet van hadden won het Nederlands honkbalteam gis teravond er zijn vierde wedstrijd voor het toernoooi om het Europees kampioenschap Het in het uitge breide stadspark aangelegde honk- balstadionnetje Pershing" is dan ook vrij moeilijk te vinden. Zo was slechts een sporadische Franse honkballiefhebber getuige van de 14-1 tegen Spanje. Het zou een vernedering voor het Nederlandse honkbalniveau zijn geweest met minder genoegen te nemen. Startend werper Erik Lom- merde maakte geheel ten onrechte een onzekere indruk, waardoor de Spanjaarden zelfs een voorsprong namen. Geholpen door redelijk slagwerk kreeg Lommerde meer zelfvertrouwen, zonder evenwel te excelleren. Vijf runs in de derde slagbeurt brachten een vlot einde van het ongeïnspireerde duel in zicht. Na de homerun van Wiesmar Ansjeliena (met Peter van Dalen op de kussens) behoefde de ploeg zich zeker niet tot het uiterste in te span gen ermee samen. Daarom heb ik deze stap lange tijd niet aangedurfd. Juist de US Open gooide mijn be staan overhoop, daarna was niets meer heilig of privé. Dat dat nu ver andert is een erg aantrekkelijk idee". MANRESA (ANP) - De eerste ferme bergrit in de Ronde van Catalonië heeft Steven Rooks gisteren de lei derstrui gekost. Onbewust, want de Noordhollander dacht dat hij het tricot nog in zijn bezit had nadat hij als vierde over de streep was geko men. Na 150 kilometer klimmen en dalen was het de nummer één van het klassement echter ontgaan, dat de Spanjaard Marino Alonso al eer der de finish had bereikt. De Spanjaard bezorgde zijn land genoten het eerste succes en hield aan zijn ontsnapping net voldoende speelruimte over om Rooks te ont tronen. De Nederlander zat niet in over het verlies. Hij was al lang blij, dat in Manresa de martelgang over de bergen erop zat. Op papier leek de vierde etappe slechts in de slotfase, met de steile Montserrat, interessant. De cou reurs begonnen echter in praktijk in Tarrega met een klim, om daarna nooit meer rustig te kunnen uitbla zen. Fabio Parra was als eerste uit de wedstrijd verdwenen. De Colom biaan in Spaanse dienst, eerder in de Tour afgestapt, kreeg opnieuw last van zijn geblesseerde knie en hield het voor gezien. vroegtijdig afscheid van Evert op Flus- (foto AFP) De hete adem van beloftevolle teen agers in de nek doet ook de Iverlo- ren' Amerikaanse tennisgeneratie weer floreren op Flushing Meadow. Met de vreemd genoeg al bijna afge schreven Jay Berger. Aaron Krick- stein (beiden 22), Tim Mayotte (29) en zelfs Jimmy Connors (37) bij de laatste acht in de US Open, spreekt het thuisland, dat ook André Agassi nog achter de hand heeft als belang rijkste troef, eindelijk weer een woordje mee. Tim Mayotte herhaalde gisteren wat hij ook in de vierde ronde op Wimbledon deed: winnen van Mi chael Chang (7-5,6-1,1-6, 6-3). Het is voor het eerst in tien jaar dat de als negende geplaatste Mayotte de kwartfinales haalt van de US Open, maar gevreesd moet worden dat het daarbij zal blijven. De man uit Springfield treft nu Ivan Lendl, die met de grootst mogelijke moeite Andrej Tsjesnokov wist te verslaan in de 26e vijfsetter op Flushing Mea dow (6-3, 4-6, 1-6, 6-4, 6-3). JEROEN TE NUIJL 10.25-20.15 Did 2: Die Sport-Reportage: live-verslag van de vriendschappelijke in terland lerland-Westduitsland. 18.45-20.30 BBC 2 WK voetbal: Zweden- Engeland, rechtstreeks vanuit Stockholm. 19.00-20.00 SKY Trans World Sport. 20.00-21.00 SKY Watersport: WK water polo in Berlijn. 20 00-22.00 BRT 2 Sportavond 21 00-21.30 SKY Golf hoogtepunten uit 22.00-23.00 SKY Hurling: All Ireland Hur ling Finals 22.20-22.40 Ned 2 Veronica Spori. 23.00-01 00 SKY Voetbal WK-kwalifica- tiewedstri|den. 23.20-01 10 BBC 1 Sportsnight: Europe se atletiekwedstrijden, samenvattingen kwalificatiewedstrijd voor het WK voetbal tussen Zweden en Engeland en een sa menvatting van de gespeelde cricketpar tijen. 23.25-00.45 Did 2 Die Sport-Reportage met volleybal (Ek vrouwen. Westduits- land-Roemenie). voetbal (nabeschouwing van de wedstrijd lerland-Westduitsland) en een overzicht van de kwalificatiewed strijden om de WK. 01 00-01 30 SKY Wielrennen: European Community Cycling Tour. DONDERDAG 10.50-12.10 Did 1 Sport EK volleybal vrouwen (Westduitsland-Roememë), voetbal (lerland-Westduitsland) en een voetbal-WK overzicht 14.35-16.50 BBC 2 Open Europese Golf- kampioenschappen. 15 30-17 00 Did 3: Sport im Westen extra hockey (Champions Trophy voor dames in Frankfurt).

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17