Massaal verzet tegen nieuw rockcentrum Alkemade tegen slibstort Vertrouwen in behoud functies Rijnoord Anderhalf miljoen aan fraude ontdekt 'Geen geld besteden aan ruiterroutep Stichting Duinbehoud: zand storten tegen afkalven van de kust Veilig verkeer actie voor schooljeugd Jeugdbende aangehouden PAGINA 16 REGIO WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1989 Sociale recherche Alphen lost vier grote zaken op ALPHEN AAN DEN RIJN - De sociale recherche heeft het afgelopen jaar in Alphen vier grote oplich tingszaken aan het licht ge bracht waarbij de gemeen telijke sociale dienst in to taal voor ruim anderhalf miljoen gulden is bena deeld. Dit blijkt uit het jaar verslag over 1988. Omdat de sociale recher che zich vooral met die vier zaken heeft beziggehouden is het aantal onderzoeken bijna gehalveerd. Werden in 1987 nog 52 onderzoeken naar fraude door uitke ringsgerechtigden gedaan. vorig jaar waren dat er 33 De gemeentelijke sociale dienst is in 1988 in totaal voor 1.620.000 gulden opge licht. "Een fors bedrag", al dus de coördinator van de sociaal rechercheurs, W. de Heij. Omdat de sociale recher che zich op die vier grote zaken heeft geconcen treerd, is de achterstand in nog af te handelen onder zoeken opgelopen van 129 tot 139. Deze achterstand geeft volgens het jaarver slag aan dat de werkdruk van de sociaal recher cheurs nog steeds toe neemt. De overige 29 bij zondere onderzoeken be troffen kleine fraudezaken. De Heij hierover: "De grote vier onderzoeken hebben veel tijd opgeslokt en vormden een forse aan slag op de capaciteit van ons bureau. Maar de resul taten waren er dan ook naar. Verder denk ik dat de afname van het aantal on derzoeken ook te danken is aan de preventieve wer king van de sociale recher che. Als mensen weten dat ze kunnen worden gecon troleerd, zijn ze vaak voor zichtiger in het verstrekken van verkeerde gegevens". De prioriteit in de werk zaamheden van de sociale recherche ligt bij het bij zondere onderzoek. Een opdracht tot een dergelijk onderzoek is afkomstig van' de bijstandmaatschappe lijk medewerkers, die de aanvragen voor een uitke ring behandelen. "Zij staan in contact met de cliënt en kunnen op een gegeven moment vermoe den dat de gegevens die de aanvrager van een uitke ring verstrekt, niet juist of onvolledig zijn. Wanneer een bijstandmaatschappe lijk medewerker de verden king ernstig acht, schuift hij de zaak in handen van de sociale recherche. En wij starten dan een bijzon der onderzoek", aldus De Heij. De arbeidsdruk voor het bureau resulteerde er in dat in 1988 een beroep gedaan moest worden op de plaat selijke politie. Deze stelde gedurende zes maanden één man beschikbaar. Maar van hem kan in de toe komst geen gebruik meer worden gemaakt omdat het Alphense korps moet in krimpen en eveneens kampt met een toenemen de werkdruk. ALPHEN AAN DEN RIJN Alphense raadsleden hebben geen geld over voor ruiterroutes door hun gemeente. Dat werd gis teravond duidelijk in de raads commissie ruimtelijke ordening waar werd gesproken over een ruiterrouteplan dat de VW door twee Alphenaren heeft laten ma ken. Volgens dat plan moeten men sen te paard zoveel mogelijk ge bruik maken van bestaande we gen en straten in het dorp. Een ruiter is, aldus WD-wethouder G. van As, dan ook 'een gewone weggebruiker', die van de open bare weg gebruik mag maken, trottoirs en fietspaden uitgezon derd. Toch moeten er voor ruiterrou tes kosten worden gemaakt. Ber men moeten verstevigd, bomen opgesnoeid en hier en daar is het wenselijk dat er klaphekjes ko men en in een enkel geval zelfs een brug. D66-raadslid A. van Geest moet er echter niet aan denken dat de infra-structuur van Alphen zoda nig wordt aangepast dat ruiters 'door de stad kunnen'. "Paarden door de stad? Ik vind dat net z iets als een Deense dog op de der de verdieping van een flat". De D66'er werd bijgevallen door J. Bosman van Progressief Alphen, B. Kortmann van het CDA er van Arkel RPF/SGP/GPV. Bezwaarschrift ingediend bij provincie ALKEMADE - De ge meente Alkemade gaat een bezwaarschrift in dienen tegen de plannen van de provincie Zuid- Holland om op haar grondgebied een stort plaats voor zuiverings slib in te richten. De le den van de commissie milieuzaken zijn daar mee gisteravond ak koord gegaan. Al eerder liet de volks tuinvereniging Alkema de weten niets te voelen voor een slibstortplaats naast haar complex op het land van Bontje. Voor de gemeente is de locatie een belangrij ke schakel in de planolo gische plannen. Alkema de wil de grond gebrui ken voor de ontwikke ling van een bedrijfster rein waar onder meer een milieuhinderlijk be drijf in de bebouwde kom van Roelofarends- veen een plaats moet krijgen. Ook vindt Alke made dat slibstort niet past in de onmiddellijke omgeving van omvang rijke tuinbouwgebieden. Zelfs de geringste kans op verontreiniging van het oppervlaktewater moet worden voorko men, omdat schoon wa ter voor beregening on ontbeerlijk is. Alkemade meent bo vendien dat de ontslui- tingskosten van de slib stort aanzienlijk hoger zullen zijn dan de pro vincie denkt. De ge meente adviseert de pro vincie af te zien van klei nere slibstortlocaties. Als de provincie kiest voor een centraal gele gen plaats, kan interpro vinciaal worden gewerkt in geval van calamitei ten. Ook over de hoogte van de slibstortplaats verschilt Alkemade van mening met de provin cie. Aan de westkant krijgt de locatie een hoogte van negen meter en aan de oostkant zes meter. Volgens de ge meente betekent dat een niet geringe visuele hin der waardoor het land schap wordt beïnvloed. Voorts wijst Alkemade op de aanwezigheid van twee transportleidingen in de onmiddellijke na bijheid van de locatie. Ook vreest de gemeente stankoverlast voor de woningen aan de Fran- sche Brug. De bewoners van dit 'gebied hebben een bezwaarschrift inge diend. Hoewel Alkemade af wijzend staat tegenover de slibstort in haar ge meente, is het college van burgemeester en wethouders wel bereid de mogelijkheid van een alternatieve locatie te be spreken met de buurge meenten Woubrugge en Leiderdorp. Gedacht wordt daarbij aan een plaats in de Rode Polder. Invaliden 'bezetten' dienstencentrum KATWIJK - Zo'n twintig leden van de Katwijkse Invaliden Ont- spannings Vereniging heeft van morgen demonstratief gebruik ge nomen van de grote zaal van dien stencentrum Op den Brink aan de Kerkstraat. Daarmee protesteerden zij tegen de Stichting Bejaarden- werk Katwijk, die het gratis gebruik van de zaal op de woensdagochtend door de vereniging per 1 september heeft opgezegd. Coördinator F. Mulder van de stichting liet van morgen in een uiterst gespannen si tuatie de politie opdraven, toen bleek dat de vereniging zich na her haald aandringen niet liet wegstu- Na een felle woordenwisseling tussen politie, bestuursleden van de invalidenclub en Mulder mochten de invaliden uiteindelijk hun weke lijkse knutsel- en ontmoetingsoch tend voortzetten. De leden van de ouderenbond Katrijn, waarvoor de invaliden moesten plaatsmaken, bleven eveens zitten in een eigen hoek in de grote zaal. De vereniging neemt zich voor om de komende woensdagochtenden te blijven ko men, zolang de zaak niet naar beho ren is opgelost. Voorzitster E. de Milliano van IOV toonde zich vanmorgen laai end over het te hulp roepen van de politie. "Het is te gek voor woorden dat wij hier zomaar worden uitge stuurd, maar dat ze er dan nog de politie moeten bijhalen, is ronduit schandalig. We zijn geen kinderen die je zomaar wegstuurt". Coördinator Mulder vindt dat de vereniging de invaliden heeft mis bruikt om demonstratief actie te voeren. "Gewoonlijk komen er maar zes invaliden op de ochtenden in het gebouw. Nu zijn er een hele Politiekorpschef H. Roelevink en zijn college P. Tak in gesprek met bestuursleden van de invalidenclub en het bejaardenwerk. Geheel rechts Mulder in een felle woordenwisse ling met mevrouw De Milliano. (foto Dick Hogewoning) hoop komen opdraven. Wij hebben dat bewust niet gedaan. Voor zoiets spannen wij de bejaarden niet voor ons karretje. Mensen moet je niet gebruiken om een zakelijk conflict op te lossen". Het conflict spitst zich toe op een juridisch probleem. Volgens de IOV wordt het gebouw krachtens een mondelinge huurovereenkomst gehuurd, en mag de vereniging niet zonder tussenkomst van de kanton rechter op straat worden gezet. Mul der bestrijdt fel dat er sprake is van een of andere overeenkomst. ALPHEN AAN DEN RIJN - De onderne mingsraad (OR) en de medische staf van het Alphense ziekenhuis Rijnoord hebben ver trouwen in het behoud van de hartbewaking en de kinderafdeling voor het ziekenhuis. De vertegenwoordigers van de medische staf en OR hebben gistermiddag de verwachting uitgesproken dat het bestuur een goede on derhandelingspositie heeft in de gezamenlij ke vergadering vrijdag met het bestuur van het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp (EZL). Met dat ziekenhuis moet Rijnoord op 1 januari fuseren. Volgens de medische staf zijn de beide ad viezen van externe deskundigen over het be houd van de functies 'over het algemeen po sitief voor Rijnoord'. Deze adviezen zijn het afgelopen weekeinde op verzoek van de di rectie van Rijnoord uitgebracht. Internist M. Allerman van de hartbewaking: "Wel is door een van de adviseurs gesproken over een concept-rapport van de nationale Raad voor de Volksgezondheid, waarin staat dat Rijnoord niet aan de normaantallen zou vol doen voor het behoud van de hartbewaking. Maar dat rapport is nog lang niet definitief. We kunnen dan ook constateren dat beide adviezen positief zijn". Volgens Allerman is door de adviseur, een emeritus-hoogleraar van de Nijmeegse uni versiteit, prof. H. Prenen, een 'genuanceerd beeld gegeven van het belang van de hartbe waking voor Rijnoord'. "Verschillende as pecten zijn belicht, ook de negatieve kanten. We kunnen ons bijvoorbeeld afvragen of twee internisten fysiek in staat zijn de hart bewaking te bemannen. Maar voor deze eventuele problemen zijn volgens ons in elk geval op termijn oplossingen aan te dragen". Volgens oogarts H. Hornstra is het ver trouwen van de medische staf in het zieken huisbestuur nu groot. "We denken dat ons bestuur zich zal inzetten voor het behoud van de afdelingen, zoals wordt omschreven in het definitieve medisch functieplan. Dat plan moet vrijdag worden ondertekend. De positieve adviezen voor Rijnoord zijn dan wel niet bindend maar ze zijn een extra argu ment om onze eisen kracht bij te zetten in het moeizame fusieproces". De voorzitter van de ondernemingsraad, H. Joha, wijst er op dat de ondertekening van de sociale paragraaf vrijdag is gekop peld aan de ondertekening van het medisch functieplan. "In de sociale paragraaf waarin de conseqenties van de fusie staan omschre ven voor het personeel van het ziekenhuis, staan nog tal van onduidelijkheden. Alle vraagtekens moeten er nog uit. Uiteraard hangt dat ook nauw samen met het behoud van de hartbewaking en kinderafdeling". De medische staf en OR beraden zich vrij dagmiddag na afloop van de bestuursverga dering over het dan definitief vastgestelde functieplan. Dan wordt ook duidelijk of nog actie wordt ondernomen als een beslissing negatief voor Rijnoord mocht uitvallen. UTRECHT (GPD) - Het afkalven van de kust als gevolg van de stij gende zeespiegel en de sterke stro mingen moet worden tegengegaan door geregeld zand op de stranden en vlak voor de kust op de zeebo dem te storten. Op plaatsen waar dat mogelijk is moet de natuurlijke" ontwikkeling van het kustgebied weer een kans krijgen. Dit schrijft de Stichting Duinbe houd mede namens zestien andere landelijke en provinciale milieuor ganisaties aan de Raad van de Wa terstaat. De stichting maakt zich zorgen over de plannen van Rijks waterstaat voor de verdediging van de kust. Albert Salman van de stichting verklaarde dinsdag tijdens een persconferentie in Utrecht dat het beleid van Rijkswaterstaat er op neerkomt dat op plekken waar geen steden, natuurgebieden of econo misch belangrijke gebieden moeten worden beschermd, niets aan de af kalving van de kust wordt gedaan. Jaarlijks verdwijnt zo vijf tot tien meter. Wanneer wel maatregelen wor den getroffen, zijn die volgens Duinbehoud vaak schadelijk voor de natuur en het landschap. Duin behoud doelt hiermee op de aanleg van strekdammen, het ophogen van duinen en de aanleg van dijken. De natuurlijke ontwikkeling van de kust krijgt nauwelijks een kans. Gedeputeerde T. Jansen en burgemeester F. Winkel van Noordwijkerhout hielpen vanmorgen scholieren met oversteken in het kader van een actie van Veilig Verkeer Nederland. (foto Dtck Hogewoning) NOORDWIJKERHOUT - Nu de vakanties weer voorbij zijn, is de provincie Zuid-Holland begonnen met een campagne om de jeugd te wijzen op de geva ren waarmee zij op weg naar school in aanraking komt. De actie wordt gevoerd in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland (WN) en richt zich behalve op de leerlingen ook op de automobilisten. Zij worden gemaand om vooral in de ochtend- en avondspits hun rijgedrag aan te passen en extra opmerkzaam te zijn op overstekende scholieren. Vanmorgen waren vertegen woordigers van de provincie, onder wie gedeputeerde T. Jansen, en WN aanwezig op de hoek Maandagse Wetering/'s Gravendamseweg in Noordwijkerhout. De actie duurde van 7.30 tot 9.30 uur. Aan de fietsende scholieren werd informatie-mate riaal uitgereikt en werden soms geholpen met overste ken. "De hoek Maandagse Wetering/'s-Gravendamse- weg geldt als een druk verkeerspunt, waar de automo bilisten behoorlijk hard rijden. De jeugd, die meestal gehaast n^ar school fietst, moet zich bewust worden van de gevaren. Daarom staan we hier", aldus gedepu teerde Jansen. Op het mogelijke effect van de actie wilde hij niet vooruitlopen. "We staan hier natuurlijk maar één keer, maar ik hoop dat de boodschap over komt". Voorzitter D. Everwijn van de afdeling Noordwijk en omstreken van Veilig Verkeer Nederland toonde zich tevreden over het verloop van de actie. Wel geeft hij toe dat op deze manier geen structurele oplossing van het probleem wordt bewerkstelligt. NIEUW-VENNEP - De politie van de Haarlemmermeer heeft met de aanhouding van 10 jongeren in to taal 25 inbraken en diefstallen in Nieuw-Vennep en omgeving opge lost. Het onderzoek naar de misdrij ven begon eind juni. De jongeren, in leeftijd variërend van 15 tot 20 jaar en afkomstig uit Nieuw-Vennep, Hillegom en Lisser- broek, braken in kleine groepjes in woningen en bedrijven. Er werd in totaal 35.000 tot 40.000 gulden aan contant geld ontvreemd alsmede computers en geluidsapparatuur. Volgens de Haarlemmermeerse po litie is het geld inmiddels door de jongeren opgemaakt. De goederen konden wel aan de eigenaars wor den teruggegeven. Kampeerders vrezen ernstige overlast in Katwijkse duinen KATWIJK - Een groep van 208 seizoengasten van de Katwijkse camping De Noorddui nen heeft bij de gemeente geprotesteerd tegen de voorgenomen nieuwbouw van hard- rockcentrum Scum in het duingebied, vlakbij de camping. De kampeerders hebben col lectief een bezwaarschrift ingediend tegen het bouwplan uit vrees voor geluidhinder, overlast rond sluitingsuren en vandalisme. Het bezwaarschrift van de cam- pinggasten is het enige dat bij de ge meente is binnengekomen tegen het in juli ter inzage gelegde bouw plan. Vorig jaar keerde dezelfde groep zich tegen het voorberei- dingsbesluit dat de gemeenteraad toen nam om de bouw van het cen trum mogelijk te maken. De com missie ruimtelijke ordening be spreekt het nieuwe bezwaarschrift volgende week woensdag. De Stichting Duinbehoud heeft volgens woordvoerder B.J.M. ter Haar ook een bezwaarschrift willen indienen tegen het bouwplan, maar is er te laat achter gekomen dat het ter inzage lag. "Het is erg jammer, maar we hebben het dit keer ge woon over het hoofd gezien", aldus Ter Haar. "Vorig jaar hebben we door gebrek aan tijd bewust deze zaak laten liggen, maar we namen ons voor om ons wel tegen het bouwplan te verzetten. De adver tentie waarin de terinzagelegging van het bouwplan is aangekondigd, stond echter op een afwijkende plaats in de krant. Er valt niks meer aan te doen". Om toch nog enige invloed te kunnen uitoefenen, heeft de Stich ting Duinbehoud de campingbewo ners aangeboden behulpzaam te zijn bij de voortgang van de proce dure. "Onze argumenten zijn welis waar voor een deel anders dan die van de bewoners, maar wie weet kan het toch nog helpen", aldus Ter Haar. De bezwaren van de campingbewo ners staan volgens de woordvoer ders G. Geerlings en A.J. Ossége nog steeds recht overeind. "In het verleden hebben bewoners slechte ervaringen gehad met dronken jon gelui die vernielingen aanrichtten, diefstallen pleegden en na sluitings tijd lawaai maakten", aldus Geer lings. "De vrees bestaat dat dit weer terugkeert. We verdenken heus niet alle jongeren, zeker niet de Katwijk se. Maar wie weet wat er van buiten allemaal naar het hardrockcentrum komt. De gemeente verwacht van ons dat wij ons in de duinen rustig houden. Het is maar de vraag of het met een hardrockcentrum ook rus tig blijft". Ter Haar heeft begrip voor de be denkingen van de bewoners. "Er zijn legio voorbeelden te noemen van dergelijke gelegenheden vlak bij de duinen elders langs de kust. Lang niet alle jongelui zorgen voor overlast, maar er blijft altijd een groep die voor overlast zorgt en bij voorbeeld met brommers en moto ren de duinen in trekt. Bovendien vrezen wij voor precedentwerking. zelfs een hardrockcentrum kan ko- Aantasting Belangrijker voor de Stichting Duinbehoud is echter de gevreesde aantasting van het duingebied, om dat het nieuwe hardrockcentrum tegen de duinrand aan de zijde van het grote parkeerterrein in de Noordduinen wordt"gebouwd. Ter Haar wijst er op dat er jaren geleden veel geld is gestoken in het behoud van dat duingebied tijdens de werk zaamheden aan de Buitensluis. "Het is een karakteristiek oud duin landschap. Als daar straks dit ge bouw staat, steekt het er bovenuit. Het aanzicht verdwijnt. In de twee de plaats is dit deel van de duinen zeer rijk aan flora". Het vorig jaar ingediende be zwaarschrift van de bewoners tegen het voorbefeidingsbesluit is door de gemeente ongegrond verklaard. De seizoengasten hebben toen vol gens Geerlings beroep ingesteld bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State en tevens een schor- singsverzoek ingediend om te voor komen dat met werkzaamheden zou worden begonnen. De Raad van State heeft nog steeds geen uit spraak gedaan. WOENSDAG 6 SEPTEMBER Hazerswoude/Rijndijk (ent-evangelisatie, Swee- lincklaan. aanvang 20.00 uur. schrijfavond Amnesty Interna tional. van 19.00 tot 20.30 uur in de bibliotheek, Sportlaan. folkloristische danscursus voor kinderen bij de stichting FETA, van 18.00 tot 19.00 uur in het Ste delijk Gymnasium, Fruinlaan, inl. tel; 215650/123377. erste deel 'drieluik-marathon', r 14 km, van de loopgroep NL...ML, inschrijven en start vanaf 19.30 uur bij volkstuincomplex Cronesteijn. Leimuiden braderie en rommelmarkt, cra zy cars en piwi-baan, tot 21.00 Noordwijk repetities Buurlkoor, voor be langstellenden: meezingen of - luisteren, aanvang 19.30 uur in de Gereformeerde Kerk, Hoofd straat. Valkenburg volleybal-toernooi in De Terp, aanvang 19.00 uur. DONDERDAG 7 SEPTEMBER Hazerswoude/Rijndijk tent-evangelisatie, Swee- lincklaan, aanvang 20.00 uur. Katwijk vergadering commissie Beel dende Kunsten, aanvang 19.30 uur in het raadhuis. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv Mensendiecktherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter, Heemraadlaan, klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, Splinterlaan, aanvang vergadering zijn, aanvang 19.00 uur in het ge meentehuis. informatie-avond Horeca FNV, met gelegenheid tot looncontróle. aanvang 20.30 uur in café De Wels, Abraham van Royenstraat. CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. openbare les cursus zelfverde diging voor vrouwen (15 jaar en ouder), aanvang 20.00 uur in het Bondsgebouw, Leidseweg 100. VRIJDAG 8 SEPTEMBER opening seizoen Jazz Club Al phen door Vaalbeek Vokaal. aan vang 21.30 uur in het Parktheater. Hazerswoude/Rijndijk tent-evangelisatiek, Swee- lincklaan, aanvang 20.00 uur. concert Kamiel d'Hooge, op het Van den Heuvelorgel van de Nieu we Kerk. aanvang 20.15 uur. Leidato Huishoudshow in de Groenoordhallen, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. ZATERDAG 9 SEPTEMBER Alphen bijeenkomst psychosynthese in zaal Nabij, Lauraplein, aanvang 9.30 uur. postzegeltentoonstelling in St. Jozefzaal. Paradijslaan, aanvang 10.30 uur. zomerinstuif Alphense red dingsbrigade. van 15.00 tot 17.00 uur in zwembad De Dillen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16