'Zakenleven is als een huwelijk, er zijn goeie en slechte dingen' Sloop in Morsweg 4 gaat door ondanks dreiging kort geding Tal van activiteiten op monumentendag actief in vrije tijd WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1989 LEIDEN LEIDEN - De firma De Nie (centrale verwarming) is na bij na 100 jaar verhuisd uit de Leid- se binnenstad naar een nieuw onderkomen aan de Flevoweg (Merenwijk). Het Leidse be drijf, dat al 95 jaar van vader op zoon gaat, is in die tijd "uitge groeid van een slotenmakerij tot een gerenommeerde centra le verwarmingsspecialist', al dus een trotse 89-jarige Johan de Nie. In 1894 begon Jan de Nie sr. een smidszaak in klein pakhuisje aan de Dwarsbolwerkstraat, vlak bij de voormalige Van Wijkfabriek aan het Levendaal. "Ondernemen was toen een centenkwestie", herinnert de oudste zoon, Johan De Nie zich. "Voor één dubbeltje werd een heel karwei gedaan. Voorrijkosten", lacht de hoog bejaarde De Nie, "daar hadden ze toentertijd nog nooit van gehoord". Het nieuwbakken bedrijf deed meteen al goede zaken. "Mijn vader was een uitstekende slotenmaker", weet De Nie. "Dat leverde hem een paar dagen in de week werk op. Ver der deed hij alle mogelijke karwei tjes. Voor koekbakkerij Ceres bij voorbeeld, die zat toen op de hoek van de Hogewoerd, maakte hij bak platen. Dat was een héle bestelling waarmee hij wel 30 gulden verdien de. Nou dan had-ie een goeie week hoor". Winkel In 1916 begon De Nie met de ver koop van haarden en kachels. Daar toe werd de voorkamer van de ou derlijke woning aan de Herengracht ontruimd. "Dat werd de toonzaal van de nieuwe onderneming. Aan de Vestestraat kwam de nieuwe werkplaats. Van Jan Jaarsma kocht mijn vader toen zes haarden om in de zaak aan de Herengracht ten toon te stellen. Zo werd de voorka mer van mijn moeder de eerste win kel". "Aan het Kort Rapenburg had je al een eerste klas haardenzaak van Straatsburg. Daar had mijn vader ook werk van. Toen Straatsburg er uit ging zei hij tegen mijn vader: Jan, dat is nou een mooie zaak voor jou. Maar dat dorst mijn vader niet aan. Die zaak is toen een lunchroom geworden. Ik heb er nog met mijn meisje op het terras gezeten", herin nert Johan de Nie zich. Een paar jaar later waagde Jan de Nie de stap naar het Kort Rapen burg wel. "Mijn moeder hief toen waarschuwend de vinger: Dit is te hoog gegrepen. Nu gaan jullie fail liet", voorspelde ze. Vader De Nie sprak met zijn vrouw af om niet meer dan 5000 gulden in de nieuwe zaak te steken. "Loopt het niet... dan houden we er mee op", zei hij. "Dan zijn we die 5000 gulden kwijt en gaan we weer op de oude voet verder". De voorspelling van moeder De Nie werd niet bewaarheid. Ook de onderneming aan het Kort Rapen burg ging het voor de wind. In 1927 kwamen Johan de Nie en zijn broer Jan bij vader in de zaak. "We heb ben 40 jaar samen zaken gedaan en nooit ruzie gehad", verklaart Johan de Nie met de hand op zijn hart. Succes In 1937 ging vader Jan uit de zaak en zetten Johan en Jan jr. het be drijf voort. Het ging de broers goed. "We verkochten meer dan duizend haarden per jaar", illustreert Johan de Nie de gang van zaken. In die tijd begon ook een nieuwe tak aan het bedrijf te groeien. Johan ontwikkel de de Johan de Nie-Moederhaard, een open haard die tevens verwar mingsketel is en het hele huis ver warmd. "Ik begon met een keteltje in te bouwen in een haardkachel om zo één of twee kamers meer te kunnen verwarmen. Later werd dat eerste model aanzienlijk verbeterd". In 1938 maakte Johan de Nie de eerste cv-installaties met de Johan de Nie- moederhaard als warmtebron. De oorlogsjaren legde het bedrijf plat, maar daarna brak een nieuwe periode van bloei aan. De Johan de Nie-moederhaard werd een enorm succes. De Nie laat ons de reclame folders zien waarin zijn vinding wordt aangeprezen: het hele huis behaaglijk warm door radiatoren en toch een gezellig open vuur op een centraal punt. "De meeste reclame folders heb ik zelf ontworpen", wil De Nie wel kwijt. In de loop der jaren begon de cen trale verwarming een steeds be langrijker plaats in te nemen. De fir ma De Nie maakten duizenden in stallaties. In de jaren zestig kwamen de zoons van Johan en Jan in de zaak en werd het bedrijf opgesplitst in een winkelbedrijf met loodgiete rij (aan het Kort Rapenburg en de Morsweg), een haardenfabriekje en een centrale verwarmingbedrijf (aan de Herengracht). De sloop in het wijkje Mors 4 is begonnen, hoewel bewoners een kort geding hebben aangespannen. (foto wim Johan de Nie met een model van de door hem ontwikkelde JN-moederhaard: "lk ben begonnen met een keteltje i te bouwen om-één of twee kamers meer te kunnen verwarmen". (foto Jan Hoivas Trots Door de jaren heen is er veel veran derd. "We zijn overgeschakeld van kolen op olie en van olie op gas", schets Johan de Nie de ontwikke lingen in een notedop. De fabricage van de Johan de Nie-moederhaard is niet meer. De oude De Nie is daar over teleurgesteld maar stelt vast dat het voornamelijk om handwerk huizen tot grote geluidsoverlast zal ging dat in deze tijd niet meer lo- leiden. Als de woningen toch wor- nend bleek. Over zijn teleurstelling: den gesloopt, moeten er geluidwe- "Och, in het zakenleven gaat het net rende voorzieningen worden aange- als in een huwelijk, er zijn goeie en bracht aan de woning, zo wil de fa- slechte dingen". milie. Met de andere bedrijfstakken gaat het uitstekend. De zoons van Wethouder Van der Molen be- broer Jan drijven nog steeds een sloot maandag niet in te gaan op een goedlopende zaak aan het Kort Ra- compromis: wel slopen maar tege- penburg en de Morsweg. De cv-tak lijkertijd geluidwerende voorzie- is vorige maand verhuisd van de ou- ningen aan de woning aanbrengen, de stek aan de Herengracht naar een "Dat is goed geld naar kwaad geld nieuw pand aan de Flevoweg. En brengen", aldus Van der Molen, weer staat een jongere generatie "We hebben besloten de woningen klaar om de fakkel over te nemen, aan de oneven zijde te slopen omdat Kleinzoon Willem werd onlangs er te veel geluidsoverlast was. Door mededirecteur. de sloop krijgen de woningen aan De 89-jarige Johan de Nie volgt de even zijde ook te maken met die het huidige bedrijf nog nauwlet- geluidsoverlast. Dus hebben we be tend. Hij kijkt uit naar de open dag sloien die ook te slopen", in het nieuwe pand aan de Flevo- Er zijn nog twee woningen aan de weg (15 september a.s.). Of hij trots even zijde bewoond. De familie is? "Het is een prachtzaak met goed Zaalberg huurt een van de huizen, personeel", reageert de oud-direc- Zij heeft nog geen andere huisves- teur glunderend. "Ik ben geweldig ting aangeboden gekregen omdat er trots". met de eigenaar van het pand geen LEIDEN - Hoewel bewoners van de overeenstemming is bereikt over de In dit geval hebben we besloten de Morsweg een kort geding hebben verkoop. "Het beleid was dat we familie nu al een andere woning aan de eerst met de eigenaar tot overeen- te bieden. Al geloof ik niet dat ze de stemming moeten komen, voordat daarvoor veel interesse heeft", al- ;is- we met de huurders gingen praten, dus Van der Molen. aangespannen, gaat de sloop woningen aan de oneven zijde Mors 4 gewoon door. De sloop is gis teren begonnen. Het kort geding dient maandag voor de president van de Haagse rechtbank. De bewoners, de familie Zaal berg, eist op de eerste plaats dat de sloop wordt stopgezet. Gevreesd wordt dat het verwijderen LEIDEN - Zaterdag 9 septem- met het Nederlandse monumenten ber is het weer zover: tientallen monumenten in Leiden en om geving zullen gratis voor bezoe kers worden opengesteld. Het is dan Open Monumentendag. Kerken, molens, woonhuismo numenten en zelfs kastelen zul len te bezichtigen zijn. De Open Monumentendag wordt dit jaar voor de derde keer gehou den. Het is een landelijk evene ment. Dit betekent dat in 400 deel nemende gemeenten duizenden monumenten voor het publiek wor den opengesteld zijn. De belang rijkste doelstelling achter het eve nement is om alle lagen van de be volking in aanraking te brengen Vier gewonden bij ongeval op Oude Vest LEIDEN Bij een ongeval op de kruising Oude Vest/Volmolen gracht zijn vanochtend rond half elf een vrouw van 80 jaar en drie schoolkinderen gewond geraakt. De vrouw werd bij het oversteken aangereden door een bromfietser, de brommer gleed door naar het trottoir, waar drie schoolkinderen van 12 jaar werden geraakt. De schoolkinderen zijn met onbekend letsel overgebracht naar het Diaco- nessenhuis, de 80-jarige is met ver brijzeld been opgenomen in het AZL. Volgens de politie reed de brom fietser met te hoge snelheid. De 18- jarige bestuurder uit Leiden heeft toegegeven met een vaart van 50 a 60 kilometer te hebben gereden. De schoolkinderen maakte deel uit van een groep van 39 leerlingen van het Stedelijk Gymnasium, die volgens de politie allen op het trottoir lie pen. De bestuurder van de bromfiets is aangehouden, omdat zijn voertuig afkomstig bleek te zijn van diefstal. Cursussen Het LAK houdt op dinsdag 12 en woens dag 13 september bijeenkomsten waar op belangstellenden zich kunnen in schrijven voor de curussen die de organi satie dit jaar houdt. Gratis curusboekjes zijn verkrijgbaar bij het LAK. De bijeen komsten worden gehouden in het Cen traal Faciliteitengebouw aan de Cleve- ringaplaats en duren telkens van 19.00 tot 21.00 uur. Volksdansen Volksdansvereniging Oud Poelgeest zoekt beginnende en gevorderde volks dansers. De vereniging is gehuisvest in de gymzaal van de Prinses* Ireneschool aan de Herenstraat, ingang naast num mer 83. Wie interesse heeft, kan bellen met 124667 of 893604. Zuidamericaans Bij het INTI aan de Hoge Woerd 75 wordt vanaf 19 september van 19.45 tot 21.00 uur een wekelijkse cursus conjunto (Zuidamericaans ensemble) gegeven. Elk instrument is hierbij bruikbaar. Infor matie hierover is verkrijgbaar op de stand op de uitmarkt van 16 september in de Pieterskerk en telefonisch: 122297. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 bedrog Vandaag, het zal u niet zijn ont gaan, wordt het grootste opinie onderzoek gehouden naar de po litieke voorkeur van de Neder landse kiezer (ook wel Tweede Kamer-verkiezingen geheten). Daar komt geen bureau Interview of Intoman aan te pas. De enige peiling die echt telt is 'gewoon' georganiseerd door de afdeling burgerzaken van de gemeente. Die organisatie begint uiter aard al weken voor de verkiezin gen met het verzenden van de op roepkaarten en de zorg voor de bemensing van 63 Leidse stem bureaus. Maar vooral de dagen voorafgaande aan deze 6de sep tember heeft gemeente-ambte naar G.J.M. Wolvers zijn handen vol aan talloze Leidenaars die zijn bureau bestormen. U kunt zich de verhalen die worden opgehangen wel voorstellen: ze hebben geen oproepkaart ontvangen (dat bete kent meestal dat ze de kaart zijn kwijtgeraakt); staan bij het ver keerde stembureau ingeschreven (bij voorbeeld omdat ze hun ver huizing niet tijdig hebben door gegeven) of er staat een verkeerde naam op de oproepkaart (van de echtgenoot). Razend druk heeft Wolvers het in de weken voorafgaande aan de verkiezingen ook met het afgeven van volmachten. Geen wonder dat in de gemeente-ambtenaar toch een klein beetje een opinie peiler schuilt. Van zetelaantallen of wie de verkiezingen wint heeft hij geen weet. Maar gezien het aantal afgegeven volmachten ver wacht Wolvers wel een hoge op komst in Leiden. Hij zal als eerste weten of zijn prognose klopt want Wolvers houdt zich vanavond ook bezig met het tellen van de stem- De gemeente heeft uiteraard ook een taak als het gaat om par tijen (Centrumdemocraten) of kiezers die via list en bedrog aan de bak proberen te komen. Zo heeft de afdeling burgerzaken na de laatste gemeenteraadsverkie zingen in '86 aangifte gedaan van kiezersbedrog. Wat was het ge val? Een inwoner van Leiden, die vlak voor de verkiezingen was verhuisd, had op zijn nieuwe adres geen oproepkaart ontvan gen. Nadat hij ten stadhuize daar over had gereclameerd ontving hij een duplicaat waarmee hij op de bewuste dag naar het stembu- In het stembureau aan de Kaarsenmakerstraat ('t Huis op de Waard) was het vanochtend al belang. Stembureaulid mevrouw Portheine (achter de tafel in het midden): Je hebt altijd laatste moment nog binnen komen hollen". reau toog. Daar kreeg hij echter te horen dat zijn stem al bij volm acht was uitgebracht door ie mand anders. Hij mocht dus niet stemmen. Onderzoek wees uit dat een voormalig huisgenoot op zijn ou de adres de oproepkaart had ge bruikt en een valse volmacht had gemaakt. De man een 25-jarige Leidse student, is daags na de verkiezingen aangehouden door de politie. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens vijf strafbare feiten: overtreding van de kieswet, diefstal, valsheid in geschrifte, het zich uitgeven voor een ander en bedrog. Bij el kaar opgeteld zou de maximale straf hiervoor vijftien jaar opslui ting in de gevangenis kunnen be tekenen. Van de afloop hebben we nim mer meer vernomen. Uiteraard wilden wij weieens weten hoe veel jaar de Leidenaar uiteinde lijk heeft moeten brommen. Dat is reuze meegevallen. De student blijkt veroordeeld tot 250 gulden boete of 5 dagen hechtenis. Voor zover wij weten is dit het enige ge val van kiezersbedrog dat in de Leidse registers is bijgeschreven. Koeien met gouden horens, die de politieke partijen u beloven, daargelaten. De stembureaus zijn nog tot vanavond zeven uur geopend. Dan gaat het stemlokaal op slot. "Je hebt altijd mensen die op het laatste moment nog binnen ko men hollen", vertelt mevrouw M.J.A. Portheine-ter Kuile die al meer dan 20 jaar achter de tafel in één van de stembureaus zit. "Om .zeven uur worden eerst de deuren van het stemlokaal gesloten. We kijken dan altijd nog even buiten de deur of er iemand komt aan hollen. Is de deur eenmaal geslo ten dan zijn we onverbiddelijk. Alleen de mensen die op dat mo ment binnen zijn mogen hun stem nog uitbrengen. Daarna gaat i ook de stembus op slot". De laatste klant kwam vorige keer om kwart over zeven, weet \r Portheine nog. "We wa ren de stemmen al aan het tellen. Ja, dan leggen we uit dat zeven uur écht zeven uur is en kwart over zeven niet meer kan". Enfin, het is nu bijna... Houdt u de tijd in de gaten? Victoria Regia U bent ook vast benieuwd naar hoe het staat met de bloei van de Victoria Regia in de Leidse Hor tus Botanicus. Immers, een maand geleden maakte deze krant er al melding van dat de reuzenwaterlelie voor het eerst sinds vijf jaar weer zou bloeien. De bloem zou dit jaar zelfs de om vang van een bloemkool krijgen, zo voorspelde een medewerker van de Hortus ons. Reden te over dus voor de Hortus Botanicus der Rijksuniversiteit om het publiek een tweetal avonden in de gele genheid te stellen de 'Koningin der Waterlelies' te aanschouwen. De lelie heeft intussen al een aantal keren in bloei gestaan. Om de vier, vijf dagen vormt zich een nieuw blad, waarna er ook een nieuwe bloem verschijnt. Waar om nog geen sterveling daarvan iets heeft gezien? Wel: de Victoria Regia bloeide steeds in het week einde. De Hortus Botanicus der Rijksuniversiteit wil de bloem ui teraard graag showen maar kan op zaterdag- of zondagavond geen personeel organiseren. Zegt u nu zelf: de grootste werkgever van Leiden, zo'n bol werk van geleerdheid dat niet in staat is om voor een paar uurtjes een stuk of wat mannetjes en vrouwtjes te regelen. Het kan er bij ons niet in. We weten inmid dels wel waar de schoen wringt. Wetenschappelijk directeur dr. G.C.J.M. van Vliet van de Hortus legt uit dat hij geen cent krijgt om die paar uurtjes overwerk uit te betalen. Volgens Van Vliet zal de Victoria Regia in elk geval vol gend jaar te zien zijn omdat de Hortus dan 400 jaar bestaat en hij dan een paar centen extra hoopt te krijgen. Wij zouden hem graag geloven, maar als dat zo doorgaat met die bezuinigingen bij de uni versiteit dan mag hij het ander jaar de plantjes niet eens meer water geven. Wat Van Vliet er eigenlijk zelf van vindt dat de Leidenaars tot dusver niet in de gelegenheid zijn gesteld de Victoria Regia te zien? God hoort hem brommen maar de wetenschappelijk directeur zegt er geen uitspraak over te wil len doen. Dan doen wij het maar. Want wij vinden het te gek om los te lopen dat de plant voor het eerst sinds vijfjaar bloeit, dat dui zenden mensen graag naar de Hortus komen om de reuzenlelie te zien en dat de universiteit het dan kennelijk niet de moeite waard vindt een paar stuivers neer te leggen om het personeel een paar uurtjes te laten overwer ken. Er is nog een laatste kans. Van Vliet denkt dat de Victoria Regia nog één keer zal bloeien. Hij hoopt dat dat uiterlijk vrijdag avond zal gebeuren omdat er dan personeel aanwezig kan zijn. Bloeit de 'Koningin der Waterle lies' deze week weer in het week einde dan kunnen we het weer vergeten. Als wij het college van bestuur van de universiteit waren zouden we desnoods zelf de tuin broek aantrekken en in de por tiersloge gaan zitten. bezit. Uiteraard hopen de organisa toren dat de belangstelling verder zal strekken dan die ene dag en uit eindelijk de monumentenzorg ten goede zal komen. De Open Monumentendag in Lei den wordt door een plaatselijk co mité op touw gezet. Clara Dubber, één van de organisatoren, denkt dat de belangstelling voor het Leidse erfgoed wéér heel groot zal zijn. Vo rig jaar bezochten ruim duizend mensen de monumentendag in Lei den. Omdat het dit haar samenvalt met het Kerkepad van de NCRV en de Orgeldag zullen dit jaar waar schijnlijk veel meer mensen op de been zijn. De start voor de Open Monumen tendag 1989 in Leiden zal gegeven worden door wethouder Van der Molen. De wethouder, met de toe passelijke naam, zal als eerste een vaartocht tussen Molen De Put en Molen De Heesterboom inluiden met het hijsen van de Open Monu- mentendagvlag. Tussen de molens zal een veerpont varen van twee his torische boten. De veren gaan om het half uur. De officiële handeling van de wethouder vindt om 10.00 uur plaats bij Molen De Put. Tentoonstelling De Leidse monumenten die dit jaar zijn te bezichtigen (van 10.00 tot 17.00 uur) zijn: het Harteveltcom- plex aan de Langegracht, Oude Sin gel 68, het Coninckshofje, Noord einde 37, de Witte Poortkazerne, het Wagemakersmuseum aan de Oude Varkenmarkt, het Academiege bouw aan het Rapenburg en de Openbare Bibliotheek en het Hee renlogement aan de Nieuwsteeg. In aansluiting op de openstelling van 5 kerken in het kader van het Kerkepad van de NCRV heeft he,t comité Open Monumentendag Lei den de overige monumentale ker ken in de Leidse binnenstad ge vraagd op 9 september ook hun deuren te openen. Aan dit verzoek hebben 11 kerken gehoor gegeven. Op zondag 10 september zal boven dien de Joodse Synagoge aan het Levendaal van 13.00 tot 17.00 uur geopend zijn. Alle opengestelde monumenten zijn te herkennen aan de Open Mo- numentendagvlag. In sommige ge bouwen is een tentoonstelling te be zichtigen, bij voorbeeld in het Har- teveltcomplex van de Stichting In dustrieel Erfgoed Leiden. In andere monumenten zijn rondleidingen of toelichtingen, bij voorbeeld in de Vrijmetselaarsloge aan het Steen- schuur. Burgerlijke Stand Verwarmingsbedrijf De Nie verlaat binnenstad na bijna 100 jaar

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15