Weduwnaars vragen massaal pensioen aan Exotische groente en fruit in Haags Congresgebouw VASTEN Amsterdam sluit contract met TV10 Grote meren in Sovjetunie zeer ernstig vervuild Natuur en Milieu wil bouwstop Schiphol voor milieurapport Rotterdam: toch eigen woonlastenfonds Pastrami rage uit New York Brouwers gokken op witbier WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1989 Het meest uitgebreide eettaboe is vasten: een bepaalde periode niets of alleen het allernoodzakelijkste eten. Vele godsdiensten kennen een vastenplicht. het christendom, de islam en ook sommige oosterse religies. De diepste psychologische oorsprong van het vasten zou kunnen zijn een bewuste zelfkwelling om daarmee af te komen van schuldgevoelens. door Wina Born De Franse gastronomische schrijver en filosoof Brillat-Savarin (1755-1826) zoekt het in een rouwproces: al wenend en weeklagend bij het lijk van een overledene dacht men niet aan eten, zodat men onbewust vastte, en hieruit zou het bewuste vasten bij ziekte en dood of natuurrampen waarin men een straf zag van goden of demonen, zijn voortgekomen. Een verzoening met hogere machten door vrijwillig te lijden. Ook een vorm van schuldgevoelens. Zelfkastijding om een godheid gunstig te stemmen of onheil af te weren zoals boetprocessies, en het zichzelf pijnigen behoren daar ook toe. Bij dit primitieve zichzelf kwellen door pijn en honger om een godheid te vermurwen is nog iets gekomen op een hoger geestelijk plan: het tot inkeer komen door afstand te doen van aardse genoegens, het richten van de geest op een hoger doel, zonder door materieel genot te worden afgeleid. Dit spreekt sterk mee in het vasten bij oosterse godsdiensten, maar ook in het christendom. Immers Christus gaf het voorbeeld door in de woestijn veertig dagen en nachten te vasten om te leren weerstand te bieden aan aardse verleidingen. Veertig dagen en nachten echt vasten duren lang, en er zijn maar weinigen die dit op kunnen brengen. Hoogstens hongerstakers die vasten gebruiken als een chantagemiddel om bepaalde, meestal politieke, eisen af te dwingen, een soort hongerterreur. De twee grote godsdiensten die een vastenperiode voorschrijven, christendom en islam, hebben die eis dan ook wel wat verzacht. Mohammed heeft in de Koran (Soera II) de maand waarin de koran werd geopenbaard. Ramadan, als vastenmaand ingesteld - maar het verbod tot eten en drinken (en seks) geldt alleen zolang de zon boven de horizon staat. Zodra 's avonds de eerste ster gezien kan worden mag er gegeten worden, zoals tot men bij het eerste licht van de dageraad een witte van een zwarte draad kan onderscheiden. Dan is het feest afgelopen. Letterlijk. Want Ramadan is de maand van nachtelijke schranspartijen. Sjieke restaurants in grote islamitische steden serveren luxueuze Ramadan-menu's, waarschijnlijk niet de bedoeling van de Profeet, 's Avonds zitten dan gezelschappen naast rijk gedekte tafels te wachten tot de iman van de minaret aankondigt dat de dag ten einde is. De katholieke kerk heeft het in een andere richting gezocht: men mag wel eten, maar sober, geen vlees of lekkernijen. Het is dan wel de vraag of een mooie moot tarbot of zalm in botersaus nu wel zo'n versterving is, maar vis heeft nu eenmaal altijd gegolden als 'mager' en minder lekker dan vlees. Strenge kloosteroorden, zoals de Trappisten, leven nog altijd in uiterste soberheid en vasten. In Frankrijk zegt men echter, dat alle lekkere kloosterkazen te danken zijn aan kloosterordes die bijna nooit vlees mochten eten en zich dus met kaas tevreden stelden. Er waren ook kloosters die het met het vasten op een aangenaam akkoordje gooiden. Men at wel taling (een klein soort eend) omdat die zich voedde met vis, en men dus eigenlijk vis at. En het beroemde gerecht chartreuse, patrijs in een kool verstopt, zou ook een compromis van de vastentijd zijn. De patrijs bleef verborgen en men at hem 'per ongeluk'. Soms werd er echter, vooral door nonnen, zo streng gevast, dat de dood erop volgde. Zij lieten zich in een cel of kerkmuur inmetselen, aten slechts kleine stukjes brood met water, en baden dag en nacht tot men hun ontzielde lichaam moest begraven. Waarschijnlijk leden deze vrouwen aan wat wij anorexia nervosa noemen, een ziekelijke neiging om zich te laten doodhongeren, tegenwoordig vaak onder het mom van een slankheidskuur. In de middeleeuwen zag men dit echter als bijzonder heilig. Het katholieke vasten, de 40 dagen van de Grote Vasten voor Pasen, en de wekelijkse vrijdag, de dag van Jezus' kruisdood, is echter vrijwel geheel verwaterd. Misschien ook omdat er, bij de altijd praktische Kerk een praktische reden aan vast zat: in het vroege voorjaar raakten voedselvoorraden op en was het goed, door te vasten, er zuinig mee te zijn. En die reden bestaat niet BUITENLAND BINNENLAND ECONOMIE ROTTERDAM (GPD) In enkele maanden tijds hebben ruim 23.000 mannen het weduw naarspensioen aangevraagd, waarop zij sinds vorig jaar recht hebben. Op grond van de al gemene weduwen- en wezenwet (aww) kunnen zij een uitkering claimen die varieert van 1100 tot 1500 gulden per maand. NIEUW SCHOOLJAAR AMSTERDAM Hoewel de scholen weer zijn begonnen, moeten velen nog de laatste boeken aanschaffen. Het was gisteren bij deze boekhandel aan de Amsterdamse Overtoom dan ook wachten in een lange rij voordat de ge wensteboeken konden worden aangeschaft. (foto anpi De Sociale Verzekeringsbank die de pensioenen uitkeert schat het aantal weduwnaars dat voor de uit kering in aanmerking zou kunnen komen, op 37.000. Nu hebben al van de ruim 23.000 aanvragers meer dan 18.000 mannen de uitkering gekre gen. De run op de aww-uitkering voor mannen is het gevolg van een uit spraak van de Centrale Raad van Beroep de hoogste rechter in uit keringszaken in december 1988, die oordeelde dat weduwnaars even veel recht op een uitkering hebben als weduwen. De uitkeringen wor den verstrekt met een terugwerken de kracht van ten hoogste een jaar. UTRECHT (ANP) - De stichting Natuur en Milieu (SNM) heeft mi nister Nijpels (milieu) gevraagd de uitbreiding van Schiphol stil te leg gen. Eerst moet een milieu-effec tenrapport voor de nieuwbouw- plannen van de luchthaven worden opgesteld. De SNM beticht de luchthaven van het toepassen van een salami tactiek. Terwijl het zogeheten mas- terplan voor de grote uitbreiding van Schiphol nog niét is uitge bracht, is de luchthaven al bezig met de bouw van een nieuwe ver keerstoren en van een tweede aan komst- en vertrekhal. Op deze ma nier is ingrijpen omwille van het milieu moeilijk, zo niet onmogelijk. Daarom bepleit de SNNM een milieu-effectrapport waarin alle nieuwbouw en uitbreiding aan de orde komt. Natuur en Milieu is bezorgd over de groei van het luchtverkeer. De geluidshinder neemt sterk toe. "De invloed van de zogenaamde stille vliegtuigen wordt teniet gedaan door de enorme groei van het Euro pees luchtverkeer. Bovendien wordt steeds duidelijker dat de techniek geen uitkomst meer biedt bij het terugdringen van luchtver ontreiniging enn geluidshinder", al- Het ambtenarenpensioenfonds ABP heeft gisteren bekendgemaakt met ingang van deze maand (sep tember) wed .wnaars pensioen te zullen toekennen. Ook dit besluit is een gevolg van de genoemde uit spraken van de Centrale Raad van Beroep. De toekenning is een voor lopige, omdat voor een definitieve regeling moet worden gewacht op een algemene wijziging van de aww, die thans in voorbereiding is. De ambtenarencentrales zijn boos dat het ABP al is begonnen met de toekenning op basis van een voorstel waarover het overleg tus sen minister en centrales nog moet worden afgerond. In dat overleg, dus woordvoerder Van den Wall Ba ke. Voor passagiersvervoer tussen de werelddelen is geen alternatief aan wezig. Binnen Europa kan de trein echter een veel belangrijker rol gaan spelen en voor het vrachtver voer trein en schip. Schiphol zou zich moeten ontwikkelen tot een rail-luchthaven, aldus Natuur en Milieu. De luchthaven liet gisteren weten in een verklaring dat de huidige bouwactiviteiten zijn goedgekeurd. Over het zogeheten masterplan zegt de luchthaven dat dat nog niet is ge publiceerd, omdat gewacht wordt op gegevens over de milieuconse quenties van het plan. Schiphol zegt het belang van milieueffectrap portage in te zien. Dergelijke rap porten zullen dan ook gevraagd worden voor plannen die daarvoor in aanmerking komen, 'zoals een uitbreiding van het banenstelsel, de eventueel aan te leggen vijfde baan, of een gewijzigd gebruik van de start- en landingsbanen'. De luchthaven onderschrijft ver der de visie van Natuur en Milieu om de trein een belangrijker rol te laten spelen. Zij wijst daarbij op de aanleg van de tweede spoortunnel waardoor het railvervoer van en naar Schiphol worden verdubbeld. dat vandaag wordt gevoerd met Van Dijk, willen de centrales probe ren de doelgroep en de terugwer kende kracht te verruimen. Het voorstel van Van Dijk voor ziet weliswaar in een weduwnaars pensioen op voet van het huidige weduwenpensioen, maar de groep van belanghebbenden is aanmerke lijk beperkter. Het regelt slechts een recht op pensioen voor die we duwnaars van wie de overleden echtgenote op of na 6 april 1986 ac- tief-dienend ambtenaar was. Overigens bestond tot nu toe bij het ABP al een beperkte mogelijk heid van een weduwnaarspensioen. Als een man voor de helft of meer invalide was en zijn echtgenote ten minste de helft van het gezinsinko men verdiende, kon hij na haar overlijden in aanmerking komen voor een pensioen. De nieuwe rege ling is dus in feite een verruiming van deze voorwaarde. Als belangrijkste eis geldt nu dat de (ex-)echtgenote na 5 april 1986 een betrekking had als ambtenaar. Indien ook aan verdere wettelijke voorwaarden is voldaan, ontstaat recht op een weduwnaarspensioen gelijk aan 5/7-de deel van het ABP- ouderdomspensioen (dat afhangt van salaris en dienstjaren). Er geldt een terugwerkende kracht van maximaal een jaar voor indiening van de aanvraag. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse wethouder Vermeulen wil het Rotterdamse woonlastenfonds, dat onlangs door een besluit van de Kroon werd geschorst, zo aanpas sen dat het acceptabel is voor de staatssecretarissen Heerma (volks huisvesting), De Graaf (sociale za ken) en De Graaff-Nauta (binnen landse zaken). Dat heeft hij gisteren' gezegd na een gesprek met Heerma. Volgens Vermeulen had het ge sprek vooral een informatief karak ter. Maar uit het gesprek viel vol gens Vermeulen wel op te maken waar voor de staatssecretaris de problemen met de Rotterdamse re geling liggen. Het raadsbesluit voor het instellen van het woonlasten fonds werd geschorst, omdat het in AMSTERDAM (ANP) - De ge meente Amsterdam geeft de com merciële zender TV10 toegang tot het hoofdstedelijke kabelnet voor een eenmalig bedrag van een gul den per abonnee en een maandelijk se bijdrage van een dubbeltje per abonnee. Die bedragen zijn geba seerd op het modelcontract dat TV10 heeft afgesloten met de Vecai, de vereniging van kabelexploitan ten. De overeenkomst met Amster- strijd zou zijn met het volkshuisves- tings- en inkomensbeleid van het kabinet. Het woonlastenfonds, waarvoor door Rotterdam tot 1 juni 1994 een bedrag van 14,3 miljoen gulden is uitgetrokken, dient er toe huishou dens met een inkomen op mini mum-niveau steun te verlenen bij de hoge woonlasten waarmee zij in stadsvernieuwingsgebieden gecon fronteerd worden. De drie staatsse cretarissen vinden echter dat de in dividuele huursubsidie in dat geval het geëigende middel is. Rotterdam vindt die steun echter onvoldoende voor degenen die een op hoog ni veau gerenoveerde woning in een van de stadsvernieuwingsgebieden gaan bewonen. dam heeft een looptijd van vijfjaar. De hoofdstad is daarmee de eer ste van de vier grote gemeenten die het contract met TV10 voor doorgif te op de kabel definitief heeft gere geld. De overige grote gemeenten hebben tot nu toe het onderhande lingsresultaat van Amsterdam afge wacht. Wethouder Etty zei gisteren te hopen op een spoedig contract met Veronique, maar dat deze twee de commerciële zender dan wel Vermeulen heeft uit het gesprek met Heerma opgemaakt dat deze vindt dat de betalingscapaciteit van de aanvragers preciezer in kaart moet worden gebracht. De Rotter damse wethouder denkt dat aan de ze wens van de staatssecretaris ge makkelijk tegemoet kan worden ge komen door het aanvraagformulier aan te passen. In de loop van okto ber zal er opnieuw overleg zijn tus sen Rotterdam en het ministerie. In de tussentijd heeft het gemeen tebestuur de mogelijkheid om met de betrokken ministeries tot over eenstemming over aanpassing van de regeling te komen. Mocht dat niet lukken dan zal het rijk een pro cedure in werking moeten zetten om het raadsbesluit te vernietigen. meer moet bieden dan tot nu toe. Veronique heeft Amsterdam twee contracten aangeboden. Een ervan komt neer op een abonnee vergoeding van 6 cent per abonnee, de andere op 8 cent per abonnee. Daarnaast wil Veronique slechts een twee-jarig contract afsluiten en daarna niet meer betalen. Overigens is Etty niet te spreken over de opstelling van de Vecai. Die is een slecht belangenbehartiger van de grote steden gebleken, aldus Etty gisteren. De Vecai stelde zich jaren geleden nog op het standpunt dat de kabelnetten aan de commer ciële zenders zouden moeten beta len om hun programma's te mogen uitzenden. Dat is omgedraaid, maar Etty is niet tevreden over wat de Ve cai heeft bereikt. "De modeleen komst is voor kleinere kabelnetten misschien een geschenk uit de he mel, zij kregen geld waar zy nooit op gerekend hadden. Maar verder heeft de Vecai helemaal niet onder handeld met TV10 en Veronique. Als TV10 de helft van het huidige bedrag had aangeboden, was de Ve cai daar ook mee akkoord gegaan." Vecai-voorzitter Eenhoorn wijst de kritiek af. TV10 en Veronique kwamen volgens hem met een rede lijk voorstel. "En dan kun je later wel zeggen dat er meer uit te slepen valt, maar dat is maar helemaal de vraag". Ultimatum voor Philips Groningen, boosheid bij HSA GRONINGEN (ANP) - Philips Groningen krijgt tot maandag de tijd om te komen met cijfers die dui delijk moeten maken waarom de produktie van koffiezetapparaten moet worden verplaatst van Gro ningen naar Hoogeveen. Wanneer Philips die cijfers niet levert zullen er harde acties volgen in Gronin gen. Dat hebben de vakbonden gis teren in Zwolle laten weten aan de directie van Philips Groningen. Bij Philips in Groningen zijn 460 mensen betrokken bij de productie van koffiezetapparaten. Philips wil de productie concentreren in Hoog eveen om aldus te komen tot een kostprijsverlaging. De Industriebond FNV heeft Phi lips gisteren verweten onvoldoende op te komen voor de belangen van het personeel in de onderhandelin gen over de verkoop van Hollandse Signaalapparaten (HSA) aan het Franse Thomson CSF. De leden van de Industriebond FNV eisen van Philips en Signaal een garantie voor het behoud van de werkgelegen heid. Ook willen ze dat het pakket arbeidsvoorwaarden een volwaar dige plaats krijgt in de verdere on derhandelingen. Tevens moet worden gegaran deerd dat Signaal als zelfstandig be drijf blijft bestaan, met een eigen identiteit. Is de reactie van de direc ties in de ogen van bondsleden be neden de maat, dan zullen zij acties overwegen. STOCKHOLM (AP) - Een voor aanstaand bioloog uit de Sovjetunie heeft gisteren op een symposium in Zweden gewaarschuwd dat door de milieuvervuiling onherstelbare schade is aangericht in de Kaspi sche Zee en andere grote meren van de Sovjetunie. Jakovlev, lid van de academie van wetenschappen, verklaarde dat sinds 1960 het volume van het Aral- meer in Oezbekistan met de helft is afgenomen, en dat het zoutgehalte zo is toegenomen dat bepaalde dier soorten zijn uitgestorven. Het waterpeil in de Kaspische Zee en in het Balchasjmeer in Ka- zachstan is met meer dan twee me ter gedaald, zei hij op het Oost-West symposium dat door de koninklijke academie van wetenschappen van Zweden en het museum voor na tuurlijk historie was georganiseerd. Verse gember van de Fiji- eilanden, durian en Jackfruit uit Thailand, carambolas uit Maleisië, mangistan uit Indonesië, peultjes uit Zambia, maar natuurlijk ook cherry-tomaatjes uit het Westland. In het Haagse Congresgebouw wordt van 11 tot en met 14 september de vijfde internationale groente en fruittentoonseling AGF- Totaal gehouden. Alle denkbare exotische en Nederlandse produkten die de komende jaren op de markt komen, zijn te zien op deze manifestatie. Het is de grootste show ter wereld qua verscheidenheid aan groente en vruchten. door Pieter Harcksen Voor het eerst doen 34 tropische landen mee aan deze beurs en dat is volgens initiatiefnemer Jan Bunnik een unicum. Bunnik, hoofdredac teur van het Vakblad voor de han del in aardappelen, groenten en fruit, is tevens reizend consulent van het Centrum tot bevordering Pastrami is een gepekelde rol rundvlees, vaak borstvlees, die warm en gesneden wordt opge diend of op een broodje wordt ge legd. In New York belegt men in de 'deli' een bagel met pastrami, een broodje dat er als een dough nut uitziet, maar dat compacter is en niet zoet. Pastrami is in New York ge bracht door immigranten van de Balkan. Het woord stamt af van het Roemeense 'pastra', dat ver duurzamen betekent. Het vlees wordt met grof zout ingewreven en een week gepekeld. Vaak voegt men er nog knoflook, koriander en jeneverbes aan toe. Na het zouten wordt het vlees gedroogd en daar na enkele uren gerookt. Vervol gens kookt of stoomt men de past- van de Import uit ontwikkelings landen CBI. "We willen de ontwik kelingslanden op deze wijze een kans geven al hun exoten aan de Nederlandse handel en horeca te to nen. Nederland is immers in Euro pa het belangrijkste produktie- en distributiepunt voor groente en fruit", aldus Bunnik. Secretaris Jens van der Vorm van het Bedrijfschap Groothandel Groenten en Fruit: "Ons land heeft een centrumfunctie. We zijn heel grote producenten, maar de import en re-export is minstens zo belang rijk. Nederland heeft de beste geo grafische positiek, de kennis, de lo gistiek en de marketingkwaliteit. Vandaar dat AGF-Totaal in ons land wordt georganiseerd. Nederlandse handelaren hebben nu eenmaal de mentaliteit om te zeggen: kom maar hier met alle denkbare soorten groente en fruit, dan regelen wij de distributie wel voor je". In de Statenhal van het Congres gebouw wordt een groot Afrikapa- viljoen gebouwd, een Aziëpaviljoen en een gecombineerd Carabisch- Middellandse Zee paviljoen. Ook Nederland heeft meer dan honderd verschillende soorten groente en fruit. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen laat het hele Nederlandse assortiment zien met alle nieuw groentesoorten en fruit- rassen. Het CBT organiseert pro- duktdemonstraties, gepresenteerd door tv-kokkin Ria van Eijndhoven. Ook de groothandelsmarkten van Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en het internationaal georiënteerd Jongeren die van hun pilsdrinken- de leeftijdgenoten willen onder scheiden drinken in België een 'wit'-tarwebiertje. Witbier is een ty pisch Belgisch produkt. Het is een tarwebier dat is gebrouwen met toe voeging van kruiden en specerijen als bijvoorbeeld koriander. Ook si naasappelschil bepaalt de typisch fruitige smaak. Het is heel anders dan de tarwebieren van Duitse oor sprong die helder zijn en niet ge kruid. Witbier heeft betrekkelijk weinig alcohol, zo'n vijf procent, is blond en spreekt de geheide pils drinker meer aan dan een zwaar bier. De brouwers hebben die trend ge signaleerd en er op ingespeeld. Er is op het ogenblik een aarzeling tus sen de keus voor een alcoholarm, een light- of een tarwebier. De alco holarme bieren doen het fantas tisch, wat light betreft is er twijfel (waarom zou je light drinken als er zulke goede alcoholarme bieren zijn?), en de response op witbieren is enorm. Op het ogenblik wordt op jaarba sis 320.000 hl witbier gebrouwen in België. Ben Gevaert, commercieel directeur van brouwerij Moortgat, schat echter dat de markt wel 800.000 hl tarwebier kan absorbe ren. Moortgat, de brouwers van de wereldberoemde Duvel, hebben af gelopen maand in samenwerking met brouwerij Palm een eigen wit bier, de Steendonk, op de markt ge bracht. De naam Steendonk is afge leid van de vestigingsplaats van bei de brouwerijen. Moortgat is geves tigd in Breendonk en Palm in Steenhuffel. Steendonk wordt ge brouwen bij Palm dat een grotere brouwcapaciteit heeft dan Moort gat. Deze laatste brouwerij ontleent haar bekendheid aan de Duvel waarmee zij een enorm gat in de biermarkt heeft weten te vullen. Moortgat brouwt verder pils, een abdijbier als Maredsous maar 80 procent is bier van hoge gisting en 90 procent daarvan is Duvel. Er zijn twee soorten Duvel, die met een groen en die met een rood etiket. De groene Duvel wordt op dezelfde wijze gebrouwen als de rode, maar na de hoofdgisting wordt een deel gefilteerd en op fles gebracht. Deze Duvel van 7 procent verandert niet meer op fles.fEen ander deel, het grootste, krijgt een toegift van de hoofdgist, wordt gebotteld en gaat dan nog een week in een warme op slagplaats waar de nagisting op gang komt. De nagisting op fles voert het alcoholgehalte op tot 8,5 procent. Deze (rode) Duvel wordt dan nog eens twee maanden lang bij 3 graden Celsius gelagerd en die la- gering voegt iets unieks toe aan de smaak van een echte Duvel. Weet u overigens hoe u een Duvel volgens de regels van de kunst moet serveren? Brouwmeester Alfons Swartelee vertelde het volgende: bewaar uw Duvel 48 uur bij een temperatuur van 3 graden Celsius, zet de fles dan 24 uur weg op kamer temperatuur en bewaar hem vervol gens een halve dag in de koelkast. Het schenken van een Duvel kost dus wel wat organisatie vooraf maar het resultaat is dan ook optimaal. In het weekeinde van 9 en 10 sep tember is het nieuwe bier uitge breid te proeven tijdens 'De 24 Uur van het Belgisch Speciaal Bier' in de Feestzaal aan de Meir in Antwer pen. Aanvang zaterdag om 12.00 uur (tot 02.00 uur' s nachts) en zondag van 10.00 tot 20.00 uur. RIEN VAN REEMS handelscentrum van veiling Zuid- Holland-Zuid in Barendrecht ko men met grote inzendingen. 'In beweging' De tweejaarlijkse vakbeurs heeft dit jaar het thema „AGF in bewe ging". Bunnik: "De zaak is ook sterk in beweging. Exoten zijn hier enorm snel ingeburgerd geraakt en de komende jaren valt vanuit eigen land en het buitenland nog een gro te uitbreiding in variëteiten te ver wachten. Je hoort niemand meer roepen dat de markt is verzadigd. De markt is niet verzadigd, want er komen steeds weer nieuwe en bete re groente- en fruitsoorten bij, die ook aanslaan. De Nederlandse han del ziet kans een ongeëvenaard groot pakket aan bijzondere pro dukten aan te bieden. Hebben we het niet in eigen land, dan zorgen ze er wel voor dat het hier komt". Twee jaar geleden kreeg AGF-To taal een vermelding in het Guiness Book of Records wegens de groot ste uitstalling van verschillende groente- en fruitsoorten. De organi satoren verwachten ook dit jaar weer meer dan vijftienduizend be zoekers uit handelskringen en uit de horeca. "In Den Haag is te zien wat we straks in de winkel kunnen tegen komen of op ons bord in het restau rant", voorspelt Jan Bunnik. Hoe wel AGF-Totaal een echte vakbeurs is, zullen echt gemotiveerde buiten staanders aan de kassa ook een kaartje (f 10,-) kunnen bemachtigen. Een exotisch hoekje op de laatst gehouden AGF-totaal.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11