PTT investeert komende tijd 3,5 miljard per jaar Arron wil dialoog met indianen DINSDAG 5 SEPTEMBER 1989 BUITENLAND/ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - De raad van bestuur van de PTT is tevreden over de winst in de eerste helft van dit jaar en gaat binnen enkele weken één tot anderhalf miljard gulden le nen op de kapitaalmarkt om een aantal forse investeringen te bekos tigen. De PTT denkt de komende ja ren ongeveer 3,5 miljard gulden per jaar te investeren. PTT Nederland behaalde in het eerste halfjaar een omzet van 6475 miljoen gulden. Daaraan droeg PTT Telecom 67 procent bij en PTT Post 31 procent. Vergeleken met de om zet over 1988 (12,3 miljard gulden) wordt over heel 1989 een groei ver wacht met 5,7 procent. Voorzitter van de raad van bestuur, ir. W. Dik, verwacht daarnaast een stijging van de winst met 16 procent. "Dat noem ik alleszins bevredigend. Financieel hebben we aan de verwachtingen Britse voetbalfan nog steeds zoek HARWICH (AP) De Britse politie zoekt nog steeds naar een 24-jarige Brit voetbalfan, die in verband met de WK-kwalificatiewedstrijd Enge- land-Zweden tijdens een opstootje overboord zou zijn gesprongen. Het passagiersschip, de Tor Britannia, eigendom van Scandinavian Sea ways, is naar Harwich teruggekeerd en 20 fans zijn van boord gehaald om door de politie aan de tand te worden gevoeld. Een politiewoord voerder zei dat de resterende 795 passagiers, voor het merendeel Zweden, hangende het onderzoek op de boot moesten blijven. voldaan, soms beter dan we hoop ten". Als belangrijke zorg voor PTT Post noemde Dik bij de presentatie van het jaarverslag de ontwikkeling bij postkantoren en postagent schappen. Door de versnelde invoe ring van geldautomaten door de Postbank, zal het aantal handelin gen aan de loketten afnemen. Ze ventig procent van de handelingen op de postinstellingen zijn ten be hoeve van de Postbank en een der de daarvan zijn geldhandelingen. "Het is een bijna rage-achtige ont wikkeling", aldus Dik. "Soms ben je aan het loket meteen aan de beurt en staat er een lange rij buiten bij de automaat". Overigens is PTT Post voor geld zaken alleen gastvrouw voor de Postbank, maar de snelle ontwikke ling heeft volgens Dik iedere be trokkene toch nog verrast. Op de ge volgen hiervan voor de medewer kers, wanneer niet tijdig nieuwe mogelijkheden van postkantoren worden ontwikkeld, is de PTT aan het studeren. Op het gebied van het openbare telefoonnet evenals gewone post tot 500 gram een concessie van de overheid -r zijn volgens Dik de grootste knelpunten, zoals Amster dam Zuidoost, opgelost. Het knel punt Utrecht overigens "nog niet helemaal naar tevredenheid". Over de verkoop van telefoon-appara- tuur, waar de geprivatiseerde PTT moet concurreren met andere aan bieders, wilde Dik geen cijfers over marktaandelen geven. "Een hogere prijs compenseerde het mindere aantal verkochte toe stellen". Bovendien is er volgens Dik een grotere vraag, naar meer complexe installaties. Hoeveel de PTT aan de andere particuliere be drijven is kwijt geraakt blijft echter onduidelijk, "minder dan we had den gevreesd", aldus Dik. Voor de hoge investeringen van 3,5 miljard gulden die de PTT de ko mende jaren wil plegen, zal binnen enkele weken een beroep op de ka pitaalmarkt worden gedaan. In het eerste halfjaar werden de investe ringen uit eigen middelen gehaald en dat zou volgens Dik in het twee de halfjaar ook wel kunnen. Toch zijn er voor de PTT overwegende ar gumenten 1 tot 1,5 miljard particu lier te gaan lenen, voor een deel als obligatielening. Ook hierover wilde het PTT-bestuur nog geen duide lijkheid geven. Over enkele weken worden de bijzonderheden bekendgemaakt over één tot anderhalf miljard gul den aan financieringen. Volgens de voorzitter van de raad van bestuur, W. Dik, zal ongeveer een derde aan getrokken worden in de vorm van commercial paper, of wel verhan delbare korte termijn deposito's. Een derde wordt aangetrokken in de van medium term notes of wel le ningen met een looptijd van door gaans twee tot drie jaar. Het reste rende bedrag moet komen uit obli gaties, langlopende leningen die via de beurs verhandeld zullen worden. Wat Dik betreft zullen de aande len van de PTT 'niet binnen een jaar of vijf worden verhandeld via de beurs. Het rendement op geïnves teerd vermogen zal eerst omhoog moeten en de PTT zal moeten be wijzen dat niveau vast te kunnen houden over enkele jaren. Het zal echter vooral van de staat als enige aandeelhouder afhangen hoeveel aandelen worden afgestoten en wanneer dat zal gebeuren. SYDNEY (GPD) De federale po litie in Australië onderzoekt of een functionaris van de deelstaatrege ring van Victoria zich schuldig heeft gemaakt aan corruptie bij de keuze van nieuwe fregatten voor de Australische marine. Premier Bob Hawke heeft dit vanmorgen voor het parlement in Canberra ver klaard. De miljardenorder ging medio vorige maand naar het Westduitse ontwerp van Blöhm und Voss. De Vlissingse werf de Schelde viste met haar M-2000 achter het net. Maar nu zijn uit de deelstaat New South Wales beschuldigingen geko men tegen de secretaris van de Han- delsraad van de staat Victoria, John Onderzoek naar corruptie in fregatten-project Hassidy. Hawke trad in het parle ment niet in bijzonderheden. Het ging om een order van 5 mil jard Australische dollar (ruim 8 mil jard gulden) en zou de bouw van twaalf fregatten omvatten, waarvan acht bestemd zijn voor de Australi sche marine en vier voor Nieuwzee- land. De jarenlange strijd werd uitein delijk gewonnen door de Australian Marine Engineering Consolidated (Amec). Die zal de Meko 200 fregat ten van Blöhm und Voss bouwen op de werven in Williamstown, Victo- Australian Warship System, die de slag verloor, had de door de Ko ninklijke Maatschappij de Schelde ontworpen fregatten op de werven in Newcastle in New South Wales willen laten bouwen. Zowel Victoria als New South Wales hebben zwaar gelobbyd om de order in de wacht te slepen. De defensiecommissie van de regering koos uiteindelijk voor het Westduit se ontwerp. De regering volgde dit advies. de indianenacties. Hij noemde de kapingen 'terrorisme' en wees erop dat de indianen 'strategisch het land aan de keel hebben'. Met nau welijks verholen bewondering con stateerde hij dat de actie militair ge zien goed is uitgevoerd. "De tacti sche opstellingen getuigen van ken nis. Hoe kan het ook anders. De in dianen worden geleid door enige ex-militairen, deserteurs en leden van de volksmilitie". Volgens Bouterse beschikken de opstandelingen over voldoende wa pens, transportmiddelen en voedsel om hun posities nog maanden te kunnen behouden. "En natuurlijk krijgt het leger weer de schuld. Als de zon schijnt, is het Bouterse. Als het regent, is het Bouters. Bij schaarste is het Bouterse. Ik heb Brunswijk zeker ook van wapens voorzien en ook alle anderen die in het verleden hebben geprobeerd een coup te plegen. Laat het duide lijk zijn: wie iets wil doen, komt aan wapens". Bouters haalde fel uit naar het be leid van de regering-Shankar-Ar- ron. "Laten we eerlijk zijn tegen el kaar. Laat de regering na twee jaar zeggen: we kunnen het niet, we heb ben het onderschat. Deze regering is gewogen en te licht bevonden". Stakende piloten medeschuldig aan crisis Australië SINGAPORE (GPD) - De piloten- crisis in Australië, die de derde week ingaat, kost het land miljoe nen dollars aan inkomsten uit toe risme. Sinds de 1600 piloten op de binnenlandse lijnen vorige maand massaal hun ontslag hebben geno men, is er een terugval geconsta teerd van 33 procent van het aantal buitenlandse toeristen, zei gisteren de Australische minister Holding van toerisme in het parlement. Alleen al in de maand augustus, betekent dit een verlies van ruim 109 miljoen Australische dollar (185 miljoen gulden) Toerisme is Austra- lië's belangrijkste bron van devie- zeninkomsten, 6,5 miljard Australi sche dollar in 1988. De piloten eisen een salarisverho ging van ruim dertig procent, het geen door de drie binnenlandse maatschappijen en door premier Hawke is geweigerd. Als de vliegers hun zin krijgen, betekent het vol gens Hawke dat de met moeite be reikte akkoord met de vakbonden over toegestane loonplafond van zes procent wordt vernietigd. De regering heeft buitenlandse maatschappijen en charterbedrij- ven ingezet op de binnenlandse lij nen en is ook bezig met een massale wervingscampagne van piloten in het buitenland. De betrokken pilo ten hebben intussen gewaarschuwd voor de gevaren van chartervluch ten, omdat deze het niet zo nauw zouden nemen met de veiligheids- Maar premier Hawke, die de vlie gers eerder heeft vergeleken met 'veredelde buschauffeurs', noemt hen nu 'hypocrieten'. Hij zei, dat hij zich niet kan voorstellen, dat deze piloten die met hun actie het land economisch op de afgrond hebben gebracht, zich nu zorgen maken over de veiligheid. Hij verklaarde, dat de regering instaat voor de vei ligheid van de passagiers. PARAMARIBO (GPD) - De Suri- begonnen aan een reeks aftastende naamse regering wil een dialoog besprekingen ter voorbereiding van met de opstandige indianen in het de dialoog met de indiaanse ge westen van het land. "Pijn uit het meenschappen". verleden en de huidige ontevreden- De Surinaamse regering wil de heid zullen gekanaliseerd worden actievoerders ervan overtuigen dat naar het niveau van behoorlijk over- het vredesakkoord met Brunswijk leg", zei vice-president Arron giste- niet zal leiden tot bevoorrechting ren in het Surinaamse parlement, van de bosnegers. Ook wil men dui- "Wij geloven niet in de kracht van delijk maken, dat bij de ontwikke- het wapen", aldus Arron. Hij ver- ling van het binnenland de india- ontschuldigde zich voor de afwezig- nengemeenschappen niet zullen heid van president Shankar tijdens worden vergeten, de vergadering. "De president is al Vice-president Arron nam na- mens de regering afstand van de As- Ywrr 1*11 semblée-leden die het leger ervan Westduitsland groeit hebben beschuldigd de indianen te hebben opgestookt en bewapend. WIESBADEN (DPA) In de eerste De opstandige indianen zelf, die helft van dit jaar is het bruto natio- zich 'Toekajana-indianen van het naai produkt van de Bondsrepu- Amazonegebied' noemen, verklaar- bliek Duitsland reëel 4,6 procent den in een gesprek voor de Suri- groter geweest dan in de eerste helft naamse televisie dat de wapens in van dit jaar. Het is de sterkste toene- het geheim zijn opgespaard vanaf ming van de laatste dertien jaar, zo het moment dat de indianen betrok- heeft het Westduitse bureau voor de ken zijn geraakt bij de strijd tegen statistiek vandaag bekendgemaakt, het jungle-commando. Oorzaken zijn onder meer de aan- Enige uren voor de Assemblée- houdende vraag uit het buitenland vergadering sprak legerleider Bou- en de voortdurend hoge investerin- terse de manschappen toe in de gen. Het zachte weer aan het begin Memre Boekoekazerne. "Een wal- van dit jaar zorgde voor een onge- gelijke vertoning", noemde hij de wone activiteit in de bouw, die in vergadering waarin het leger was het tweede kwartaal aanhield. beschuldigd van betrokkenheid bij Leiden; Elam BY, Haarlemmerweg 2-4, Tel. 071-224131/213341. Katwijk; Auto Bierman, Valkenburgseweg 2, Tel. 01718 - 71704. Noordwijk; Roskam, Quarles van Uffordstraat 33 - 37, Tel. 01719 -12472. 5-LD DE NIE UWE RENA ULT 21. GROTE KLASSE. RENAULT het snelle lage front tot de trotse hoge achterkant. Ook niet zomaar vanwege de zo fraaie vormgeving van het nieuwe dashboard en de ongekende instelmogelijkheden van de stoelen. Wat 't belangrijkste is: de nieuwe Renault 21 Hatchback biedt u de ruimte om aan boord te léven. Werkelijk alles is ingesteld op zeer lang, zeer ontspannen rijgenot. En dat betekent natuurlijk ook: heel veel ruimte. Zóveel dat 'n enkele koffer misschien weieens met enige moeite teruggevonden kan worden. Maar ach, dan neemt u toch wat extra koffers mee?

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9