W (DALE? 1 ALLEEN SLECHT NIEUWS? Stakingen bij radio en tv van de baan Van Dalen kinderschoenen nu aan de Haarlemmerstraat! Bejaardenverzorgers wijzen nieuw cao-bod werkgevers af PROTEST VAN BOER EN KOEIEN £loxk$ renata Haarlemm erstraat 128,1 ridenelefanten BUNNIES Afschaffing voorgesteld minimumprijs vliegreizen DINSDAG 5 SEPTEMBER 1989 PAGINA 7 Akkoord over cao bereikt DEN HAAG (ANP) - Ruim hon derd actievoerders, verenigd in 'het netwerk van uitkeringsgerechtig den'. hebben gistermiddag een deel van het kantoor van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen aan de Prinses Beatrixlaan in Den Haag een tijdje bezet gehouden. Na een uur en een gesprek met met al gemeen directeur J. Jacobs en di recteur sociale zaken J. Dortland HILVERSUM (GPD) De dreiging van acties op radio en televisie is van de baan. Gister middag bereikten de omroepen en de vakbonden na vier uur onderhandelen een akkoord over een collectieve arbeidsovereenkomst. Nadat al eerder het Nederlandse Omroeppro- duktiebedrijf (NOB) te kennen had gegeven zich te zullen aansluiten bij deze cao is er voor de bonden geen enkele reden meer hun leden op te roepen om tot acties over te gaan. De Dienstenbonden FNV en CNV en de omroepen, die het akkoord gistermiddag gezamenlijk bekend maakten, toonden zich tevreden met het bereikte resultaat. De werk gevers zijn de bonden tegemoet ge komen in hun eisen voor een nieuw in te voeren salarissysteem, dat een einde moet maken aan de in de laatste tien jaar scheef gegroeide loonverhoudingen. In dat nieuwe salarissysteem zou aanvankelijk zestig procent van de omroepmedewerkers op termijn in inkomen worden beperkt. Dit per centage is nu beduidend kleiner ge worden. Medewerkers van 55 jaar Respijt voor Volt; actie bij Philips in Groningen TILBURG (ANP) - Bij Philips Volt in Tilburg vallen voorlopig geen ontslagen. De Volt-directie heeft van de Philips-top de ruimte gekre gen de komende maanden een be drijfsplan op te stellen 'met als doel versterking van de positie van het bedrijf met een daarmee samenhan gende gezonde werkgelegenheid'. Aangekondigde acties tegen het bedrijf zijn volgens de vakbonden met deze nieuwe opstelling van Phi lips van de baan. Het akkoord tus sen Philips en de bonden werd het afgelopen weekeinde bereikt, na in tensieve besprekingen. Enkele honderden medewerkers van Philips in Groningen hebben gisteren tussen de middag het werk korte tijd onderbroken. Zij zijn het niet eens met de plannen van Phi lips om de produktie van koffiezet apparaten in Groningen te beëindi gen en te verplaatsen naar Hoog- eveen. Ook wil Philips een deel van de produktie van kunststof-onder delen verkopen aan Schuttersveld. Graan De graanprijzen liggen momenteel lager dan die van vorig jaar en zijn bijna gelijk aan de kostprijs. Er wordt gesproken van een 'histo risch dieptepunt' en veel hoop dat de sector spoedig opbloeit is er niet. De landbouworganisaties zullen zo snel mogelijk bij minister Braks aandringen op steunmaatregelen voor de akkerbouw. Dump De Europese Gemeenschap onder zoekt of Turkije en Venezuela zich schuldig hebben gemaakt aan het dumpen van ijzer en staal op de Eu ropese markt. Het onderzoek moet uitwijzen of beide landen hun staal in Europa goedkoper verkopen dan op de eigen, binnenlandse markt. Als dat zo is zal worden gevraagd de prijs te verhogen. Anders worden extra invoerheffingen op Venezo- laans en Turks staal gelegd. FNV-programma De Federatieraad van de FNV (be stuur van de vakcentrale en bonds voorzitters) heeft gisteren het FNV- program voor de jaren 1990-1994 vastgesteld. De AbvaKabo en de Bouw- en houtbond handhaven hun bezwaren tegen de doelstelling om de arbeidstijd ook na het berei ken van de 35-urige werkweek te verkorten. Het program is verder unaniem aanvaard. De FNV wil de komende vier jaar verder bijna 9 miljard gulden geïnvesteerd zien in milieu en infrastructuur (riolering, spoorlijnen, bruggen, wegen, tun nels). Voor onderwijs, bejaarden voorzieningen en kinderopvang heeft de FNV een bedrag van 5 mil jard gulden in gedachten. Langzaam aan Hét cabinepersoneel van de Belgi sche luchtvaartmaatschappij Sabe na is begonnen aan zijn derde week van langzaam-aan-acties op alle vluchten terwijl piloten van een dochteronderneming van Sabena gisteren met soortgelijke acties zijn begonnen om hogere lonen af te dwingen. Alle Sabena-vluchten tot vrijdag zullen twee uur vertraging oplopen. en ouder, en medewerkers die al eerder door reorganisaties zijn ge troffen, zullen in ieder geval blijven ingeschaald in hun huidige salaris klasse. Bovendien wordt het maxi mumsalaris van elke inkomens groep verhoogd met drie extra func tiejaren. Tenslotte wordt de herzie ning van de salarisstructuur niet in twee, maar in driejaar doorgevoerd. Voor het personeel van het NOB wordt momenteel gewerkt aan een aparte salarisschaal. De vakbonden zijn nog met de directie van het NOB in onderhandeling over zaken als onregelmatigheidstoeslag en compensatie voor overwerk. De omroepwerkgevers zijn niet tegemoet gekomen aan de vak- bondseis voor een incidentele uit betaling van twee procent over het jaarsalaris. De omroepen betalen 1,32 procent. Vakbondsbestuurder Klaas Koornstra van de Diensten bond FNV daarover: "Onze eis stuitte op onoverkomenlijke bezwa ren van de werkgevers, omdat de minister zeer waarschijnlijk geen goedkeuring zou geven aan de uit betaling van twee procent. We heb ben ons dan ook morrend neerge legd bij de 1,32 procent, die de mi nister biedt". Bonden en werkge vers hebben wel met elkaar afge sproken dat de uitkering minimaal 500 gulden per 1 procent bedraagt. Met deze afspraak zijn vooral de me dewerkers met een laag inkomen gebaat. Klaas Koornstra en Jaap Kos van de Dienstenbond CNV zullen bin nenkort hun achterban informeren over het bereikte resultaat. Zij ver wachten veel begrip. Koornstra: "Met die drie extra functiejaren en de 'vloer' van vijfhonderd gulden per procent praat je toch over een DEN HAAG (GPD) - De Rijks luchtvaartdienst (RLD) overweegt de minimumprijs voor vliegreizen af te schaffen. Dat betekent niet dat vliegvakanties nu meteen een stuk goedkoper worden. Touroperators krijgen door afschaffing van de bo demprijs wel meer gelegenheid stuntaanbiedingen te doen. De minimumprijs voor vliegrei zen is indertijd ingevoerd om lijn dienstmaatschappijen te bescher men tegen al te scherpe prijscon currentie van de chartermaatschap pijen. Per bestemming werd een minimumprijs ingevoerd waar tour operators niet onder mochten gaan zitten. Dat beperkte de mogelijk heid om te stunten met de prijzen. De RLD wil nu deze bodemprijs afschaffen. Daardoor ontstaat meer ruimte voor prijsconcurrentie tus sen de touroperators. De RLD houdt op 26 september een hoorzit ting over dit voornemen. De Alge hele verbetering. Bij een herstruc turering van een salarissysteem wordt er altijd een emotionele pijn geleden van mensen die in een sala risgroep lager worden ingeschaald, maar ik geloof dat het bereikte re sultaat de pijn wel verzacht". Bedrijf mag SP betichten van verkiezingsstunt AMSTERDAM (ANP) - De So- cialistiese Partij (SP) heeft giste ren in Amsterdam een kort ge ding verloren dat zij had aange spannen tegen het asbestver- werkende bedrijf Eternit BV. De SP eiste rectificaties van Eternit, die in verscheidene me dia de SP had beschuldigd van een 'infame verkiezingsstunt' met de presentatie van haar rap port 'asbest doodt'. De SP acht te zich juist nu. vlak voor de ver kiezingen, in haar goede naam aangetast door de uitspraken van Eternit. De partij had eind augustus haar rapport uitgebracht om aan te tonen dat Eternit niet zorgvul dig omging met asbest en dat sommige medewerkers aan as best zouden zijn overleden. Ge zien de korte tijd waarbinnen de SP een uitspraak wenste vóór morgen kon Asscher geen ge tuigen meer horen waardoor on duidelijk blijft of Van der Poel wel of niet juist is geciteerd door de diverse media. Asscher wees daarop de eis van de SP af. mene Nederlandse Vereniging voor Reisorganisaties is op de hoogte van de plannen van de RLD en staat er overwegend positief tegenover. Tijdens de hoorzitting krijgen de reisorganisaties echter de mogelijk heid hun eigen afwijkende standpunt kenbaar te maken. Afschaffing van de bodemprijs biedt touroperators vooral in het slappere voor- en naseizoen de mo gelijkheid de aandacht op zich te vestigen met stuntaanbiedingen. Bovendien kunnen zij in minder goede zomers hun teveel aan inge kochte vliegtuigstoelen makkelij ker aan de markt slijten door prijs verlagingen. Algemeen wordt verwacht dat de consument baat van de maatregel kan hebben. Vooral op de populaire vakantiebestemmingen kan de prijs in het voor- en naseizoen soms fors omlaag. hielden de bezetters het voor gezien en verlieten zij vrij rustig het pand. In een pamflet zeiden de actie voerders dat zij zich niet laten af- DEN HAAG (GPD) - De bonden in de bejaardenzorg zijn niet tevreden over het nieuwe bod dat de werkge vers gisteren hebben gedaan in de onderhandelingen voor de van 70.000 werknemers. "De werkge vers bieden nu een loonsverhoging van 2 in plaats van 0,7 procent. Dat lijkt een verbetering, dat is het ook wel. Maar het is onvoldoende basis om te komen tot een nieuwe cao". Dit zei AbvaKabo-onderhande- laar P. van Loon gisteren op de lan delijke actiedag in het Congresge bouw in Den Haag tegen 7000 de monstrerende bejaarden verzor gers. De werkgevers (Vereniging van Nederlandse Bejaardenoorden, VNB) dreigen echter naar de rech ter te stappen, wanneer op basis van dit laatste bod geen cao kan worden afgesloten. Ook een akkoord zonder de grootste bond AbvaKabo wordt niet uitgesloten. Volgende week maandag verga deren de bonden (AbvaKabo, CFO en NCHP) met de achterban over het bod en over het al dan niet voortzetten van de acties. De bejaar denverzorgers, die zich verenigd hebben in de actiegroep ABIO, ei sen een algemene loonsverhoging van 5 procent, het opzetten van een functiewaarderingssysteem (wat een loonsverhoging van 8 tot 10 pro cent moet opleveren) en verminde ring van de werkdruk. Terwijl gisteren in tientallen be jaardentehuizen in het land zondag diensten werden gedraaid of het werk tijdelijk werd onderbroken. Uitkeringstrekkers bezetten korte tijd VNO-kantoor schepen met verkiezingen. Zij eisen afschaffing van de armoede. Vol gens een woordvoerder van het VNO is het begin van de bezetting rustig verlopen. De actievoerders bezetten vorig jaar het gebouw van het ministerie van sociale zaken. Zij kozen nu in het VNO-kantoor, om- Nominaal verminderde de schul denlast met 36 miljard dollar tot 1,24 biljoen dollar, maar door een stij ging van de rente en schommelin gen van de wisselkoersen stegen de bedragen die zijn gemoeid met ren te en aflossing. dat dit volgens hen de plekken zijn waar het beleid wordt gemaakt. Zij verwijten de politici de mooiste din gen te beloven om stemmen te trek ken. "Er wordt consequent een beleid gevoerd dat gunstig is voor het be- drijfsleveri en de hoge inkomens, dat ten koste gaat van uitkeringsge rechtigden en de laagst betaalden", aldus de actievoerders. De actie voerders zeiden over hun eisen een openbaar gesprek met de directies van Shell, Philips, Unilever en Akzo te willen. Handelsoverleg tussen VS en Japan van start TOKYO (Rtr) De Verenigde Sta ten en Japan zijn gisteren in Tokyo begonnen aan besprekingen op hoog niveau. In negen maanden tijd willen ze proberen wat in jaren van onderling overleg niet is gelukt. De twee willen een einde maken aan de grote kloof in de onderlinge handel door de problemen bij de wortels aan te pakken. De besprekingen vinden plaats op initiatief van de VS. Washington heeft in mei aan Japan voorgesteld rond de tafel te gaan zitten nadat was gebleken dat de VS het grote te kort in hun handel met Japan niet konden verkleinen, hoewel Japan al vele handelsbelemmeringen heeft weggewerkt. Tijdens het overleg in Tokyo zal een groot deel van de Amerikaanse kritiek zijn gericht op de in de ogen van Washington te grote spaarzin in Japan, waardoor het verbruik en dus de import wordt beperkt. Ook het systeem waarbij de prijzen van Japanse produkten in het buiten land goedkoper zijn dan in het bin nenland is punt van kritiek. Verder wensen de VS dat Japan zijn grondprijzen verlaagt. Was hington verwacht daarvan een sti mulans voor de Japanse binnen landse economie met als gevolg een groei \*an de vraag naar buitenland se produkten. Ook zien de VS graag dat Japan iets doet aan zijn gecom pliceerde distributiestelsel en dat het een einde maakt aan de domine rende positie van grote onderne mingen. Japan zal zich de komende negen maanden richten op wat het be schouwt als de oorzaken van het ge brek aan concurrentievermogen van het Amerikaanse bedrijfsleven. De Japanse delegatie zal daarbij de onvoldoende benutting van de pro- duktiecapaciteit ter sprake brengen en aandringen op bevordering van de Amerikaanse export. In de ogen van Japan zijn vele be drijfsdirecties te kortzichtig. Ze richten zich te veel op fusies en overnemingen en hebben te weinig aandacht voor lange-termijninves- teringen. Ook zouden de Ameri kaanse ondernemingen te veel voorrang geven aan onderzoek en ontwikkeling en zijn de werkne mers in veel gevallen onvoldoende geschoold. Shell-dochter Billiton breidt uit in metaal LEIDSCHENDAM (ANP) - Billi ton, de metalendivisie van Konink lijke/Shell Groep, neemt een belang van 35 procent in het grote mijn- bouwproject Les Mines Selbaie in de Canadese provincie Quebec. De deelneming wordt overgenomen van een Canadees dochterbedrijf van het Amerikaanse Exxon-con- cern. Over de waarde van de trans actie zijn geen mededelingen ge daan. In de mijn wordt koper, zink, zilver en goud gewonnen. De grootste partner in Les Mines Selbaie is BP Resources Canada, onderdeel van het Britse oliecon cern BP. Dit bedrijf heeft een be lang van 55 procent en is tevens werkmaatschappij. BP verkocht eerder dit jaar het leeuwedeel van zijn mijnbouwdivisie voor 2,4 mil jard pond sterling (8,3 miljard gul den). maar behield de belangen in Canada. De de meeste internationa le olieconcerns, zoals BP en Exxon, stoten hun belangen in de mijn bouw voor relatief lage prijzen af. Shell koopt ze juist. Deze tegendraadse strategie le vert tot nu toe goede resultaten op. De omzet van de metalendivisie van Shell groeide vorig jaar van 1,42 mil jard dollar tot 2,11 miljard dollar, de winst van 27 tot 193 miljoen dollar. DEN HAAG Veehouder Aalt van der Horst uit Enumatil (Groningen) protesteert al bijna zes weken voor het ministerie van binnenlandse zaken tegen het lage melkquotum dat hem in 1984 werd toegewezen. De koeien Betsie (hen Mietje lijken het niet zo erg te vinden: zij worden tijdig van hooi voorzien. Van der Horst isnog lang niet van plan zijn actie af te blazen. ,loto ani»> ADVERTENTIE Werknemers uit de bejaardenzorg en bejaarden namen gisteren deel aan een manifestatie in de Haags Congres gebouw voor vijf procent loonsverhoging voor de bejaardenverzorgers. (folo GPD) trokken de werknemers die bij de AbvaKabo zijn aangesloten, mas saal naar Den Haag om te proteste ren tegen de grote loonachterstand die hun beroepsgroep heeft opgelo pen. De VNB wjlde niet verder gaan dan een algemene loonsverhoging van 2 procent per 1 april van dit jaar en een eenmalige uitkering van 1 procent in december om de opgelo pen loonsachterstand enigzins in te halen. Daarnaast wordt er voor het opzetten van een functiewaarde ringssysteem per april 1990 structu reel 2 procent uitgetrokken. Hier van moet 30 miljoen gulden (1,24 procent) van de ministers van wel zijn, volksgezondheid en cultuur (wvc) en sociale zaken komen en 0,76 procent van verlaging van de pensioenpremie door het pensioen fonds PGGM. De christelijke bond CFO staat Schuldencrisis Derde Wereld in nieuwe fase' PARIJS (DPA) De schuldencri sis in de landen van de Derde We reld is in een nieuwe fase gekomen. De sterke vermindering van de fi nanciële steun voor die landen is in 1987-1988 tot staan gekomen, het tempo van de groei van de schulden is vertraagd en de crediteuren zijn zich gaan richten op de financiële mogelijkheden van de schuldenlan den. Dit staat in een rapport van de OESO (Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikke ling), dat vandaag openbaar is ge maakt. Volgens de OESO is er vorig jaar een beslissende stap gezet doordat de Verenigde Staten erken den dat de schuld van de ontwikke lingslanden te groot is. Daardoor werd het de Wereldbank en het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) mogelijk gemaakt te helpen bij het verminderen van de bankschulden van de Derde Wereld. Vanaf het begin van de schulden crisis in 1982 tot en met 1985 stond voorop dat de banken moesten wor den gevrijwaard van de gevolgen van de schuldproblemen. Daarna, tot 1988, ging het er om de economi sche groei van landen met grote schulden te stimuleren met nieuwe leningen. Sindsdien staat de finan ciële opbouw van de schuldenlan den in het middelpunt, aldus de OE SO. Vorig jaar vloeide er netto 103 miljard dollar naar de ontwikke lingslanden, 6 miljard dollar meer dan in 1987, zo staat verder in het OESO-rapport. met te juichen over het bod van de werkgevers, omdat niet alle werk nemers er 5 procent op vooruit gaan, maar stelt anderzijds vast dat er niet onaanzienlijke vooruitgang is geboekt. Volgens P. van Loon van de AbvaKabo is er hooguit sprake van 'schuiven met geld' en hebben de acties van de afgelopen zeven weken er niet toe geleid dat de werkgevers meer geld bij het rijk hebben kunnen lospeuteren voor dit jaar. Volgens werkgeversonderhancjp- laar G. Werdmuller von Elgg heb ben de bonden het bod tijdens het overleg niet als onaanvaardbaar van de hand gewezen. "Een beter bod is niet haalbaar. Als de bonden dit niet accepteren, dan moeten ze donders goed weten dat ze met vuur spelen", aldus Werdmuller. De VNB zal vol gens hem niet schromen om naar de rechter te stappen als de bonden meer acties ontketenen die 'alleen maar zijn gericht op een hogere loonruimte'. Om de werkdruk in de bejaarden zorg te verminderen, willen de werkgevers snel 1500 tot 2500 werk ervaringsplaatsen scheppen. Het ministerie van sociale zaken bereik te in februari van dit jaar al overeen stemming met de werkgevers over het volledig betalen van deze plaat- Het Centraal Orgaan Samenwer kende Bonden van Ouderen staan achter de acties van de verzorgers en verzorgsters. Woordvoerder A. Sturkenboom "Er is geen menselij ke zorg meer mogeiijk in de tehui zen en dat komt het herstel van veel bejaarden niet ten goede. Wij zijn al le politieke leiders afgegaan om aandacht te vragen voor onze pro blemen en allemaal hebben ze toe zeggingen gedaan. Zij moeten zich daaraan houden". ADVERTENTIE Koop dan snel een Staatslot en wie weet hoort u binnenkort het leukste nieuws ter wereld U heeft nog 5 dagen voordat de verkoop van deze maand sluit U vindt de verkoopadressen in de Gouden Gids Wacht met, er is immers geen mooier lot dan een Staatslot GELUK IS NOG 5 DAGEN TE KOOP.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7