Ruud Lubbers: een alleskunner zonder idealen m m Kerkelijk bezoek aan Israël heeft Achtergrond DINSDAG 5 SEPTEMBER 1989 DEN HAAG Zijn tweede kabinet kraakte in alle voegen, en premier Lubbers deed duchtig mee aan het gekrakeel. De teloorgang van de coalitie liet zijn faam echter on aangetast: Rudolphus Franciscus Marie Lubbers (50) is nog bij zijn politieke leven tot een legende uitgegroeid. De minister-president is staatsman geworden, een imago waarmee hij het CDA voor de tweede keer aan een verkiezingsoverwinning moet hel pen. Portret van een politicus die is bewierookt als allesweter, taalvirtuoos en brug genbouwer, en verafschuwd als bemoeial, warrige prater en koopman. De Lubbers- legende: CD A-leider zonder idealen. Naast liefde, maakt ook macht de toeschouwer blind. Op een zonnige zaterdag in mei vorig jaar springt Lubbers op een partijraad Van het CDA uit zijn vel', en verwijt hij de li berale coalitiepartner 'politiek vandalisme'. De actie wordt alom uitgelegd als een brute poging het VVD-verzet tegen de hervormingen in de gezondheidszorg te breken. Eén dagblad ziet er echter 'de humorloze meesterzet' in, be doeld om met een groots gebaar alle machtsverhoudingen aan het Binnenhof naar de hand van de premier te zetten. Er wordt Lubbers, zucht iemand uit zijn directe omgeving, soms wel erg veel opzet en raffinement toegedicht. door Peter de Vries Dat hij zal uitgroeien tot de mach tigste premier in de vaderlandse ge schiedenis, durft niemand te voor spellen wanneer Ruud Lubbers in 1973 als jonge, moderne onderne mer minister van economische za ken wordt onder Den Uyl. Lubbers weet zich gesteund door zowel het KVP-establishment, als door de so cialisten en de PPR. De Radicalen herinneren zich de directiesecreta ris en latere directeur van het me taalbedrijf Hollandia als deelnemer aan de politieke debatten die zou den leiden tot hun afsplitsing van de KVP. Op het moment van de fi nale keuze blijft Lubbers overigens in de KVP. Drie jaar zit hij voor de Katholie ke Volks Partij in de Rijnmondraad. Daarnaast laat hij van zich horen als de onderhandelaar voor de metaal- werkgevers. Het vormt al zijn baga ge in een kabinet van politieke straatvechters. Binnen de minister raad onderscheidt hij zich al snel door verscheidene keren zijn biezen te pakken, om vervolgens net niet te breken en toch een compromis te sluiten. Zijn radicale sentimenten slijten snel: "Ik denk dat ik in vier jaar regeren met de socialisten in wezen rechtser ben geworden", zegt hij later. De Haagse carrière van Lubbers lijkt ten einde te lopen, wanneer Dries van Agt in 1977 weigert een fatsoenlijke plek voor hem in te rui men in de coalitie van CDA en WD. Hij komt in de Tweede Ka mer, overleeft ternauwernood een belastingschandaal, en volgt Aan- tjes op wanneer die wegens een ver zwegen oorlogsverleden als fractie voorzitter moet aftreden. Lubbers moet de tot het bot ver deelde CDA-fractie langs gevaarlij ke klippen laveren als de kruisraket en de bezuinigingen (Bestek '81). De wederzijdse vijandigheid tussen hem en Van Agt vormt daarbij een extra obstakel. Alleen door zich overal zelf diepgaand mee te be moeien, zich te ontpoppen als 'ze ventiende minister', en door alle te genstellingen met veel omhaal van woorden te camouflereren, slaagt Lubbers daarin. Het is, maar dit terzijde, opmerke lijk hoe datzelfde taalgebruik later wordt beoordeeld. Eenmaal in de machtspositie van het premier schap gaat er van Lubbers' manier van praten 'de suggestie van helder heid, van nauwkeurigheid, en van het gelijk' uit, heet het in de bundel 'het succes van Lubbers'. "Het Klinkt zo duidelijk, maar wat zou hij bedoelen?" Imago Terug naar 1982, wanneer Dries van Agt de politiek verlaat en Den Haag in verbazing achterlaat. De 'Opvol gingskwestie dient zich aan. Van Agt zelf heeft een sterke voorkeur voor Jan de Koning, de doorgewin terde AR-politicus die van alle markten thuis is, maar die bedankt voor de eer. Het wordt Ruud Lub bers, en wanneer hij op 4 november 1982 als jongste premier van Europa zijn coalitie van CDA en WD pre senteert, houdt menigeen zijn hart vast. Zijn imago is bedroevend: hij is de vage compromissenmaker ter wijl, nu het economisch slecht gaat, heldere besluiten over harde ingre pen nodig zijn. Vier jaar later, bij de verkiezingen van 1986, is die slechte naam omgeslagen in het tegendeel. Het CDA dankt de onverwachte verkiezingswinst geheel aan de enorme persoonlijke populariteit van Lubbers. Hij mag zijn 'karwei afmaken'. Het tweede kabinet is echter geen schim van het eerste. Het wordt geteisterd door affaires (huizen, vis, paspoort, studiebeur zen), ruzies (gezondheidszorg en be zuinigingen), en heeft de grootste moeite met de belangrijkste pro grammatische hervormingen (be lastingen, gezondheidszorg). Zeven keer dreigt Lubbers binnens- .en buitenskamers met crisis, voor de zaak toch nog onverwacht klapt. Waar elke bewindsman wel een knauw heeft opgelopen, lijkt alleen Ruud Lubbers niet in de misère te delen. Idealen Is hij dan echt een politicus zonder achilleshiel: is de mythe van een on feilbaar politiek instinct werkelijk heid geworden? Dat staat te bezien. Drie zwakke plekken heeft Ruud Lubbers in elk geval: zijn zaken, zijn integriteit en zijn idealen. De persoonlijke financiële belan gen bij Hollandia zijn Lubbers al die jaren in de politiek blijven achter volgen. Het liberale kamerlid en la tere vice-premier Van Aardenne eist in 1976 het aftreden van Lub bers omdat de minister van econo mische zaken lijkt mee te beslissen over financiële steun aan zijn fami liebedrijf. Er volgen affaires rond de maatschap met zijn broers, een on volledige opgave van zijn privé-ka- pitaal, zijn belastingaangifte. Van recenter datum is de Koeweit-affai- re, waarbij hij zich mengde in het di plomatiek gevecht tussen Neder land en Koeweit over de afhande ling van een order aan Hollandia. Elke keer weer ontspringt Lub bers de dans. Gewone politici wor den tot aftreden gedwongen, wan neer ze enkel de schijn van oneer lijkheid tegen hebben. Maar Ruud Lubbers is geen gewoon politicus: waar werkelijk belastend materiaal ontbreekt, slaagt hij er telkens in de schijn van belangenverstrengeling tegen te spreken. Het legt echter we) een andere zwakke plek van hem bloot: hij is uiterst gevoelig voor persoonlijke aanvallen. Bij zijn aantreden in 1982 als eer ste minister heeft Lubbers naar ei gen zeggen getwijfeld of hij er als miljonair wel goed aan zou doen de premier te worden die op de mini ma bezuinigt. Dat hij die twijfel overwint, typeert hoe strak hij de grens trekt tussen zijn persoonlijke levenssfeer en de publieke zaak. Lubbers vindt dat vraagstukken van persoonlijke integriteit, sympa thie en antipathie buiten het zake- lijk-politieke debat moeten blijven. Het grapje van de PvdA dat hij de minima 'belubbert', kan hij in 1982 absoluut niet waarderen. En Lub bers is ronduit gekwetst, wanneer in 1988 her en der gesuggereerd wordt dat hij zelf aan de wieg heeft gestaan van het uitlekken van het. Mei 1989: vermoeid feit. De teloorgang va n teleurgesteld slaat Lubbers na een lang debat over het reiskostenforfait de boeken dicht. De val i i het kabinet liet zijn faam als staatsman echter onaangetast. zijn tweede kabinet l met elkaar overweg. geheime kabinetsbesluit de investe ringspremie wir af te. schaffen. Botsingen Het is de opmaat tot de botsingen tussen de geraakte Lubbers en de koele WD-leider Voorhoeve, die meent dat de eerste minister een 'hersenschim' najaagt. Wanneer partijgenoot René van der Linden in de paspoortzaak aftreedt, verzet Lubbers zich openlijk grommend tegen de 'geur van oneerlijkheid' die rond de staatssecretaris is ko men te hangen. Lubbers' strikt zakelijke houding is in de Binnenhofse wereld be paald geen gemeengoed. Een ander element ervan is bescheidenheid, die volgens intimi voortvloeit uit verlegenheid. Lubbers is de tegen pool van zijn flamboyante voorgan ger Van Agt, die met graagte de toe juichingen in ontvangst nam. Aan de op zijn persoon gerichte verkie zingscampagnes ('Verder met Lub bers'), beleeft hij geen vreugde. Het is een vorm van ingetogenheid die rechtstreeks wortelt in het jezuï- .tisch internaat. Het beeld van de eenzame leider aan de top is echter niet af. Van zijn collega's eist hij onvoorwaardelijke loyaliteit. Onderwijsminister Deet- man legt die bij alle bezuinigingen aan de dag, en wordt in ruil daar voor door Lubbers door dik en dun beschermd. WD-minister De Kor te spreekt één keer voor zijn beurt, en wordt genadeloos afgestraft. De premier is niet te beroerd voorzich tig om een ijsberg heen te roeien. Maar wanneer een partijgenoot of minister een mijn in zijn vaarroute gooit, weigert hij te wijken. Hij schuwt de verstikkende omarming van politieke vriend schappen. In een interview (1982) keert hij zich tegen het feit dat bij veel politici 'gedragingen mede be ïnvloed worden door persoonlijke vriéndschappen'. "Dat is iets wat mij absoluut niet aanspreekt, en dat versmalt de zaak inderdaad tot een stuk functionaliteit". Dat heeft een keerzijde: hij wordt gerespecteerd en bewonderd, hij is razend popu lair, maar niet echt geliefd. Feitenkennis De koele kikker, manager van dè bv Nederland? Het zijn kwalificaties die tot op zekere hoogte van toepas sing zijn. Lubbers calculeert politie ke risico's en mogelijkheden, hij is een koopman in beslissingen. Maar wie een regeringscoalitie als groen- tenmarkt wil beschouwen, moet ook kijken naar de concurrentie. Op een aantal punten onder scheidt Ruud Lubbers zich. Zijn be langrijkste voorsprong ligt in een fenomenale feitenkennis, die hij op doet door zich in alle dossiers te ver diepen, en bij tal van ambtenaren informatie op te vragen. Bij zijn aan treden in 1982 ontvangen de depar tementen de missieve dat alle publi- katies in afschrift naar Lubbers moesten. Zo ontpopt hij zich tot een allesweter, en breidt hij de macht van het premierschap tot voor Ne derland ongekende begrippen uit. Daarnaast is Jiij, ook in de poli tiek, het knapste jongetje van de klas. De cum laude afgestudeerde econoom is niet alleen een geducht tegenstander voor de vakministers in de sociaal-economische hoek. Ook op andere tereinen, en bij voor keur op dat van de buitenlandse po litiek en de EG, steekt hij zijn be windslieden naar de kroon. En zoals meer wonderkinderen kan hij slecht tegen zijn verlies. Een derde eigenschap waarvoor hij alom lof oogst, is zijn vermogen compromissen te sluiten. Zelf zegt Lubbers daarover: "Mensen knok ken vaak primair voor hun gelijk, ik knok primair voor het vinden van oplossingen waarmee meer mensen kunnen instemmen". Vooral bij het opstellen van de begroting heeft Lubbers een aantal meesterwerkjes van compromissen op zijn naam staan. Langzaam maar zeker heeft de minister-president de centrale rol van de minister van financiën in het begrotingsproces overgenomen. Niet.alleen de compromissen, maar ook de inhoudelijke bezuinigings voorstellen komen de laatste jaren minder van Ruding, en vaker van Lubbers. Het leidde dit voorjaar tot een acute crisisdreiging, toen Ru- ding voor het oog van de camera's weigerde zich erbij neer te leggen dat Lubbers geheel eigen begro tingsvoorstellen indient. Gemeenschappelijk eleriient in al die Lubberiaanse compromissen is niet dat ze een maatschappelijk pro bleem oplossen, maar een politiek probleem. Dat gaat vaak samen, maar niet altijd. In de kruisraket tenkwestie komt hij, tot woede van Van den Broek, met de vondst dat Nederland niet plaatst als ook de Russen ontwapenen. Het is een geo politieke absurditeit, die enkel bin nen de muren van het Binnenhof blijkt te werken. Maar wanneer Lubbers ook nog persoonlijk met Gorbatsjov wil onderhandelen, is voor Van den Broek de maat vol: hij dreigt met aftreden, wanneer deze gekte doorgaat. Pragmatisme Boven alles geldt Lubbers als de kampioen van het pragmatisme. Hij wordt niet gehinderd door ideologi sche motieven, hij laat zich niet lei den door hooggestemde idealen. Het maakt hem ongrijpbaar, klagen zijn tegenstanders. Hij is, zegt ie mand uit zijn nabije omgeving, het prototype van de moderne katho liek die open wil staan voor andere meningen. "Ik ben er eerder op ge spitst het met mensen eens te wor den dan het van hen te winnen. En dat heeft regelrecht te maken met mijn godsdienstige overtuiging", verklaart hij zelf. Het ex-Kamerlid Faber toonde ooit de keerzijde van die redene ring: "Lubbers is een man die geen enkele affectie heeft met die wat fundamentalistische ethiek en met rechts in de CDA". Het verklaart waarom de premier op gebiëden als euthanasie en commerciële TV re gelmatig verder gaat dan zijn eigen CDA lief is, overigens zonder er in te slagen een doorbraak te forceren. Paradoxaal genoeg heeft het hem een enorme populariteit onder de niet-confessionële kiezers opgele verd. Aan het Binnenhof is langzaam maar zeker het vliegwiel van zijn macht op volle toeren gaan draaien. Nu Ruud Lubbers omgeven wordt door een aureool van allesweter en alleskunner, versterkt dat op zich al zijn positie. Hier is een woord van Cromwell van toepassing: "De man die niet weet waar hij gaat, komt het verst". Het bezoek van een delegatie van de Raad van Kerken aan Is raël en de bezette gebieden heeft 'een nare bijsmaak', vindt directeur drs. R. M. Naftaniël van het Centrum voor Informa tie en Documentatie Israël (CI- DI). De vijf afgevaardigden die vandaag voor een tiendaags be zoek vertrokken, kijken wel 'door een vergrootglas' naar Is raël. maar hebben geen oog voor de 'heel ernstige zaak van de Li banese christenen'. "Als ze toch in het Midden-Oos ten zijn, laten ze dan ook ruimte maken voor een verkenning in Li banon", aldus Naftaniël. Het CI- DI heeft destijds aangedrongen op een "evenwichtig program ma", maar is op het verzenden van een informatiepakket na niet betrokken bij de voorbereiding van de reis. Over het definitieve program ma van de reis kon voorzitter prof. dr. D. C. Mulder van de Raad van Kerken een dag voor zijn ver trek nog weinig zeggen. De Raad van Kerken in het Midden-Oos ten, die de delegatie heeft uitge nodigd, zal dat pas bij aankomst bekendmaken. Wel weet Mulder dat er gesprekken worden ge voerd met leiders van kerken, met Palestijnse christenen en moslims, Israëlische regeringsau toriteiten en het Opperrabbinaat, de joodse vredesbeweging en de dialooggroepen. programma", geeft Naftaniël toe. "Maar het hangt er maar vanaf hoeveel tijd je besteedt aan de di verse bezoeken". De delegatie van de Raad van Kerken bestaat uit Mulder, dr. K. Blei, secretaris-generaal van de Hervormde Kerk, de rk bisschop H. J. A. Bomers van Haarlem, ds. E. Overeem, voorzitter van de sy node van de Gereformeerde Ker ken in Nederland, en mw. ir. M. Zeelen van het hervormde We- relddiakonaat. Vijf jaar toonde de Raad van Kerken, na een bezoek aan het Is raël, Libanon, Syrië en Egypte, zich geschokt over de situatie van de mensenrechten in Israël. De Raad drong toen tevergeefs bij de Tweede Kamer aan op een hoor zitting over dit vraagstuk. Van joodse zijde werd toen zware kri tiek op de Raad van Kerken geuit omdat aan de schending van de mensenrechten in de Arabische, landen veel minder aandacht werd besteed. Ledenadministratie Nadat al eerder bekend was gé worden dat de Rooms-Katholieke Kerk niet zal deelnemen aan de gezamenlijke ledenregistratie van de interkerkelijke stichting Sila, dreigen de zeven bisdom men nu ook af te haken bij de een malige uitdraai uit de gemeente lijke bevolkingsadministratie. Aanleiding is een verschil van mening over de kosten van het eerste onderdeel van het project, maar volgens Sila-voorzitter drs. Cor Hamelink is de RK Kerk al twee jaar bezig zich "los te we ken" van het hele project. De officiële start van de Stich ting Interkerkelijke Ledenadmi nistratie, gisteren in Den Haag, had een feestelijke gebeurtenis moeten worden. Het nieuws dat de rooms-katholieken 'ernstig overwegen' om zich helemaal van de Sila af te wenden, zorgde ech ter voor een flinke domper. In de gang van zaken rond de ledenre gistratie zal er weinig door veran deren, maar het draagvlak van de Sila wordt wel erg klein, te meer daar de gereformeerden hun deel neming afhankelijk hebben ge steld van wat de registratie uitein delijk gaat kosten. Uitsluitsel daarover krijgt de Sila pas over enkele maanden. Voorlopig wordt gegokt op 55 tot 65 cent per lid per jaar. Haken zowel de rooms-katho lieken (5 miljoen leden) als de ge reformeerden (800.000 leden) af, dan houdt de Sila van de grote kerken alleen de Hervormde Kerk (2,7 miljoen leden) over, en verder de veel kleinere Evange- lisch-Lutherse Kerk, de Doopsge zinde Broederschap, de Remon strantse Broederschap, de Oud- Katholieke Kerk en de Broeder schap van pinkstergemeenten. Laatstgenoemde doet bovendien alleen mee in de opbouwfase. Aanleiding tot het conflict tus sen de bisdommen en de Sila zijn de kosten van het zogenaamde 'kerkgrenzenproject', waarbij van alle deelnemende kerken de plaatselijke grenzen in kaart wer den gebracht op basis van postco des. De RK Kerk heeft dat in ei gen beheer gedaan en bracht de Sila daarvoor een half miljoen in rekening. Het Silabestuur wil echter slechts 150.000 gulden ver goeden, omdat dat het bedrag is dat de Sila zelf nodig zou hebben gehad om de rk kerkgrenzen in kaart te brengen. Drs. Hamelink: "Wij moeten onze uitgaven tegen over de overheid verantwoorden en op basis van wat de RK Kerk ons tot nu toe voorschotelde kun nen we dat onvoldoende doen". Deze week nog wordt een bemid delingspoging ondernomen om uit de patstelling te komen. Humanistiek De Universiteit voor Humanis tiek wil in alle rede aandacht vra gen voor het morele vacuüm in een grotendeels gewetenloze sa menleving. Voor een collectieve moraal is nauwelijks ruimte meer, in de maatschappij waarin het zoeken naar de zin van het be staan een achterhaald idee lijkt is 'de mens de mens een rotzorg' ge worden. Dit zei prof. dr. D. J. van Hou ten, rector van de Universiteit voor Humanistiek (UvH) in Utrecht, tijdens de opening van het eerste academisch jaar. De UvH is de eerste op het humanis me gebaseerde universiteit in de wereld. Hoewel het humanistisch erfgoed binnen veel bestaande universiteiten is terug te vinden, is dit volgens Van Houten 'niet onbedreigd'. Volgens de rector heeft op de universiteiten de bezinning op zingevingsvragen plaatsgemaakt voor de aandacht voor het prak tisch nut en de snelle resultaten. Nu in de huidige wetenschap de waarden-vrijheid ingeruild is voor onverschilligheid, relativis me en zelfs nihilisme, is de eerste opdracht voor de UvH volgens Van Houten 'om voor rede vat baar te zijn'. De huidige morele crisis in de maatschappij is volgens hem niet in de laatste plaats te danken aan 'stuurloze groei van menselijke kennis'. De wetenschap is 'grillig' en wordt gekenmerkt door 'een blinde redeloosheid'. Van Hou tens typering: "Een oncontroleer bare wetenschap die als een soort blindganger opduikt waar we haar niet gevraagd hadden en wegblijft waar ze nodig is". De universiteit zal evenals de bestaande hoger beroepsoplei ding, die nu wordt afgebouwd, raadslieden afleveren. Maar, al dus de rector: "Het beroep van humanistisch geestelijk werken de kan nooit louter een afgeleide zijn van wetenschappelijke ken nis en kan dan ook niet be schouwd worden als toegepaste wetenschap". Schoolreglement. Het Vati- caan heeft bisschop Gijsen van Roermond gelijk gegeven inzake het recht van een bisschop in zijn bisdom een eigen schoolregle ment uit te vaardigen. Gijsen ging twee jaar geleden niet akkoord met het reglement dat de overige zes bisschoppen hadden uitge vaardigd. Volgens kerkrechtdes kundigen die deze zaak in op dracht van de NKSR hadden on derzocht, was het reglement van bisschop Gijsen in strijd met het wetboek van de RK Kerk. Beroepen Gereformeerde Kerken: beroe pen te Bruinisse en Nieuwerkerk (Zeeland)-Oosterland Drs. A. Gootjes kand. Utrecht. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Kapelle aan den IJs- sel (Wijk West) in combinatie met dovenzorg G. J. van Aalst Bent huizen, te Westkapelle M. Mon- dria Waardenburg.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2