LEIDSCH DAGBLAD 'Langere files jagen autogebruiker weg' Dreigbrief zaak-Rushdie lijkt actie van scholieren Walesa negatief over aanbod zes zetels aan communisten Wij willen eruit' Straatverbod voor honden CDA en PvdA scherpen verschil op einde campagne verder aan Notitie ministerie van verkeer en waterstaat LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 5 SEPTEMBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39029 Prijs fl. 1.25 WARSCHAU (Rtr/AP) - Solidari- teitsleider Lech Walesa heeft nega tief gereageerd op berichten dat de Poolse communisten zes zetels in de regering zijn aangeboden. Bo vendien is hij bang dat juist com munisten uit de conservatieve hoek zitting nemen in het nieuwe kabi net. "Polen is van iedereen. Als Polen hervormd moet worden, dan moe ten partijleden als hervormers in de regering komen en niet als partijle den. Ze moeten zich druk maken om Polen en om de hervormingen en niet om het aantal zetels dat ze krijgen", aldus Walesa. De Poolse communistische partij wil in het kabinet van premier Ma- zówiecki zes ministersposten. Wiatr, secretaris van het Centraal Comité op het gebied van de ideolo gie, zei tegenover journalisten dat de communisten aanspraak maken op zes ministersposten. Ook Solida riteit zou naar zijn mening zes mi nisteries moeten hebben, terwijl de CURSUSSEN op 11 sep. Bel NU 071-318222 Duizenden zwarten Zuidafrika staken JOHANNESBURG (AP) - Duizen- den zwarten zijn vandaag in Zuid afrika voor twee dagen in staking gegaan uit protest tegen de parle mentsverkiezingen morgen waar van ze zijn uitgesloten. Vooraan staande anti-apartheidsgroeperin gen en twee van de grootste zwarte vakbonden hebben de actie goedge keurd als onderdeel van de nationa le campagne van burgerlijke onge hoorzaamheid. De Nationale Mijnwerkersvak bond, de op een na grootste vak bond van het land, meldde dat 78.000 mijnwerkers verdeeld over 16 mijnen vanmorgen geweigerd hebben om in de mijnen af te dalen. Pagina 5: Naudée, Boesak en Tutu gearresteerd) twee kleinere partijen de overige zes kunnen verdelen. Wiatr, die op bezoek is in West- duitsland, liet weten dat de commu nisten de ministeries van buiten landse zaken, defensie, binnenland se zaken, cultuur en communicatie willen bezetten. Verder eisen zij het vice-premierschap op. Volgens se cretaris Wiatr wilde Solidariteit de ministeries van financiën en econo mie aan de communisten geven, maar de partij was hierin niet geïn teresseerd. Partijleider Rakowski dreigde dat de communisten in de oppositie zullen gaan als zij niet genoeg mi nistersposten krijgen. Zaterdag uit te hij zijn voldoening over het be sluit van premier Mazowiecki om meer dan twee kabinetsposten voor de communisten te i De voldoening van Rakowski is Walesa in het verkeerde keelgat ge schoten. "Niemand zal een post krijgen op grond van de partij waar toe hij behoort. Ik zal hiertegen pro testeren", aldus Walesa tegenover journalisten in Gdansk. ''Als er her vormers worden gevonden dan zul len zij niet als partijleden maar als hervormers tot de regering toetre den". Walesa leek de communisten er aan te willen herinneren dat het bij het samenstellen van een coalitiere gering erom gaat zoveel mogelijk politieke steun te verwerven om de noodzakelijke economische hervor mingen te kunnen uitvoeren. "Het gaat niet om het verdelen van de re- geringskoek onder rivaliserende partijen", aldus een ontstemde Walesa. AZL ontwikkelt middel tegen longemfyseem (uit het Leidsch Dagblad van gisteren) JE HAD HET KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND n AKI JA, IK WIL EEN ABONNEMENT OP OE KRANT VOOR M N EIGEN STUK DUIl VAN NEDERLAND Ik neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proef voor maar 26,50 Noteer mij voor een kwartaalabonnement 72,40 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Opsturen in envelop (zonder postzegel) naar: Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden Als de automobilisten een kopje koffie krijgen aangeboden, zoals vanmorgen van WD-kamerlid Terpstra bij de Coentunnel, dan komt ons land nooit van defiles af. Terpstra was er overigens maar één ochtendje om stemmen te winnen voor haar partij. <foto anefo) AMSTERDAM (ANP) - De politie in Amsterdam vermoedt dat de dreig brief van de Volgelingen van de Re volutionaire Gerechtigheids Orga nisatie in verband met de verkoop van het boek van Rushdie 'De Dui velsverzen' waarschijnlijk is ge schreven door scholieren. De politie komt tot die voorlopige conclusie nadat het ANP vandaag opnieuw een brief kreeg waarin wordt meegedeeld dat "besloten is onze organisatie wegens schoolver- plichtingen op te heffen". De brieven en enveloppen van vo rige en deze week zijn opgesteld met hetzelfde lettertype en zijn bei de in Den Haag op de post gedaan. Bij de brief die vandaag binnen kwam is het origineel gevoegd van Nazomers weer In de nacht en vroege ochtend enke'le mistbanken. Overdag zonnige perio den en droog. Minimumtemperatuur rond 8 graden. Middagtcmpcratuur on geveer 20 graden. Zwakke tot matige wind uit veranderlijke richtingen. De vooruitzichten voor -donderdag tot en met zondag: Droog. De eerste da gen vrij zonnig nazomerweer. In het weekend koeler. Woensdag 6 september Zon op: 07.00 jur. zon onder: 20.16 uur; maan op: 13.09 uur, maan onder: 21.45 de brief van vorige week, ten bewij ze dat de schrijvers beide brieven hebben opgesteld. De Amsterdamse' politie gaat er inmiddels van uit dat het waar schijnlijk gaat om een 'grap' van scholieren of studenten. "Het be dreigen van personen of instellin gen is een van de ernstigste misdrij ven die we kennen. De problemen rondom het boek maakt het dreigen nog ernstiger. Hier mag dan ook niet van een grap worden gespro ken. Het is afkeurenswaardig en vermoedelijk gedaan door onver antwoordelijke lieden die de draag wijdte van hun actie niet kunnen of konden overzien", aldus een politie woordvoerder. Het warenhuisconcern V D die in de brief die. het ANP vorige week ontving, genoemd werd als doelwit voor aanslagen indien het boek ver kocht zou worden, besloot meteen de verkoop van de boeken te sta ken. De leiding van het warenhuiscon cern Vroom en Dreesmann is niet van plan om De Duivelsverzen van de auteur Salman Rushdie alsnog te gaan verkopen, aldus een woord voerder van het bedrijf. "Vooralsnog beschouwen wij de tweede brief als een misplaatste grap en blijven we de eerste serieus nemen. Gezien de tekst van de eer ste brief ligt het niet voor de hand dat die organisatie een dergelijke salto mortale zou maken". Volgens de woordvoerder zijn in houd en uiterlijk van de brief door de vertoning via het NOS-journaal en het afdrukken van de tekst in di verse kranten zó bekend geworden bij een groot publiek, "dat iedereen wel kan zeggen dat hij de afzender was. Een computerprintje is zo ge maakt". Vroom en Dreesmann neemt, al dus de woordvoerder, geen risico's en houdt de Rushdie-boeken uit de schappen. Plan Noordwijk: NOORDWIJK - Een aantal belangrijke straten en pleinen in Noordwijk wordt wellicht gedurende de zomermaanden tot verboden gebied verklaard voor honden. De Koningin Wil- helmina Boulevard, het Pala- ceplein, De Grent en het Vuur torenplein moeten volgens een werkgroep die een wijziging van de APV voorbereidt, in de zomer 'hondvrij' worden ge maakt. Ook op het gedeelte van het strand, waar strand tenthouders hun nering heb ben, moet in die maanden een absoluut verbod voor honden gaan gelden. De twee belangrijkste win kelstraten van het dorp, de Hoofdstraat en de Kerkstraat, zouden gedurende het hele jaar voor honden moeten wor den verboden. Het verbod voor honden geldt niet voor bewo ners die in genoemde straten een hond bezitten. Dit is de teneur van een interne no titie van ambtenaren van het minis terie van verkeer en waterstaat. Zij menen dat het laten voortbestaan van files een beter drukmiddel voor de automobilist is om gebruik te gaan maken van het openbaar ver voer. Berekend is, dat een behoorlij ke file driemaal zoveel automobilis ten doet besluiten het openbaar ver voer te nemen dan een hoge nota aan het eind van de maand voor re keningrijden (elektronische tolhef fing). De ambtenaren van Verkeer en Waterstaat geven geen oplossingen, maar denken wel dat als de werkge legenheid meer rond de stations wordt geschapen, werknemers eer der de auto thuis laten en de trein pakken. Voorwaarde is dat in de ste den een strikt parkeerbeleid wordt gevoerd. De ambtenaren van Ver keer en Waterstaat denken dat de binnensteden sneller dan gedacht dichtslibben met auto's. Zij hebben uitgerekend dat het woon-werkver- keer 35 tot 300 procent zal toene- Om de steden te ontlasten, is het volgens de ambtenaren noodzake lijk, dat het openbaar vervoer in de regio wordt verbeterd. In hun noti tie maken ze er geen geheim van ddt de openbaar-vervoer bedrijven nog lang niet op een goede manier met elkaar samenwerken. Uitbreiding van het openbaar vervoer moet sa mengaan met een drastisch terug dringen van de auto. Anders heeft het geen effect, zo menen zij. De plannen van premier Lubbers om met ingang van 1990 de uitstoot van kooldioxide met 2 procent per .jaar terug te dringen, vergen vol gens Verkeer en Waterstaat zeer in grijpende maatregelen. De capaci teit van het openbaar vervoer moet verdrie- of viervoudigd worden, het rekeningrijden moet veel eerder worden ingevoerd dan 1996, de ben zineaccijns moet fors omhoog, de snelheid moet verder worden be perkt en de binnensteden moeten autovrij worden gemaakt. Thatcher naar Moskou LONDEN (Rtr/AFP) - De Britse premier Thatcher zal op 23 septem ber in Moskou een gesprek hebben met Sovjet-leider Gorbatsjov. Op de terugreis van Tokyo naar Londen zal Thatcher een tussenlan ding maken voor een 'werkontmoe- ting' met Gorbatsjov, aldus de Sov jet-radio. Gorbatsjov en Thatcher hebben elkaar de afgelopen vier jaar al vier keer ontmoet. De laatste keer was in april 1989 in Londen. i* Honderden jonge demonstran ten in Leipzig tarten de autori teiten door massaal het V-téken -temaken. Onder: Oostduitse vluchtelingen lopen door een mistig Budapest, op weg naar een opvangkamp. LEIDEN Bij het einde van de ver kiezingscampagnes van de grote partijen zijn de tegenstellingen tus sen met name CDA en PvdA flink aangescherpt. CDA-lijsttrekker Lubbers liet gisteren voor de twee de maal weten dat hij niet als minis ter in een eventueel kabinet-Kok wil zitten, omdat zo'n kabinet de re sultaten van zijn beleid zal 'weg spoelen'. "Dan kan ik beter in de Kamer gaan zitten", aldus Lubbers. Hij zei bij de afsluitende manifesta tie in Hillegom verder dat er wat hem betreft geen sprake zal zijn van een gedeeltelijk terugdraaien van de voorgenomen belastingverla ging in het kader van het plan-Oort. Zijn belangrijkste rivaal, PvdA- leider Kok, opende bij de afsluiting van de campagne van zijn partij in Rotterdam het vuur op Lubbers door hem een 'windvaan' te noe men. Daarmee doelde de sociaal-de mocratische voorman op de ver schillende uitlatingen die de CDA- leider over de belastingverlaging heeft gedaan. Aanvankelijk was te rugdraaien onbespreekbaar, maar in het 'grote debat' tussen Kok en Lubbers afgelopen zaterdagavond verklaarde de laatste dat "alles op basis van argumenten bespreek baar is". Na felle kritiek van WD- leider Voorhoeve verklaarde Lub bers het gedeeltelijk terugdraaien van de belastingverlaging gisteren weer onbespreekbaar. "De WD kan wat dat betreft op ons reke nen", aldus Lubbers gisteren in Hil legom. De WD sloot de teleurstellend verlopen campagne af met het lang verbeide optreden van Hans Wie gel. In Bleiswijk sprak de voormali ge WD-leider maar liefst 6000 do lenthousiaste aanhangers moed in voor morgen. Hij maakte duidelijk dat de liberalen ook na de kamer verkiezingen Voorhoeve niet als fractieleider zullen laten vallen. De Friese commissaris der koningin liet zich echter tot teleurstelling van de aanwezigen met geen woord uit over een mogelijke terugkeer in de landelijke politiek als minister in een CDA-WD-kabinèt. De specula ties daarover zijn vooral in de laatste week van de campagne toe genomen door uitlatingen van pro- Greenpeace moet Bayer betalen AMSTERDAM (ANP) - Green peace moet het chemisch con cern Bayer in de Bondsrepu bliek een schadevergoeding van 120.000 mark (ongeveer 135.000 gulden) betalen wegens het be schadigen van een afvoerbuis Tan een fabriek in Brunsbüttel. Greenpeace moet het geld overmaken naar de kerkelijke instelling 'Brot für die Welt'. Bayer ging akkoord met deze re geling omdat ze naast kritiek op de methoden waardering heeft ir het doel van Greenpeace. BUDAPEST (AP) - In de Oost- dudtse stad Leipzig is gisteren door ongeveer 1000 mensen ge demonstreerd voor meer vrij heid. Bij de St. Nicolaaskerk, waar activisten voor de men senrechten doorgaans op maan dag bijeen komen, verzamelde zieh een groep mensen die op Milde trekken naar het cen trum. De massaal aanwezige politie hield hen echter tegen. Er braken schermutselingen uit en een aantal betogers werd gearresteerd. Agenten van de geheime dienst Stasi rukten be togers spandoeken uit de hand, waarop als tekst stond 'Vrijheid om te reizen in plaats van mas savlucht'. De demonstranten riepen leuzen als 'Wij willen er uit' en 'Weg met de muur'. Oostduitsland heeft gisteren een beroep gedaan op de vluch telingen in Hongarije om naar hun land terug te keren. De Oostduitsers die vanuit Honga rije naar Westduitsland willen, werd opnieuw beloofd dat ze geen straf te duchten hebben als ze terugkeren naar de DDR. In een verklaring van het Oost duitse consulaat in Budapest werd verder voor het eerst toe gezegd dat de vluchtelingen hun oude baan terug kunnen krij gen. Pagina 5: Hongarije vertraagt exo dus vluchtelingen Oostduitsland minente WD'ers, onder wie Voor hoeve zelf. Wel riep Wiegel D66 op om deel te nemen aan een eventuele voortzetting van de coalitie tussen WD en CDA. Wiegels toespraak, die recht streeks werd uitgezonden door Brandpunt Politiek Café, werd her haaldelijk onderbroken door een zenderstoring. Volgens een woord voerder van de PIT is van sabotage van de zender bij Lopik echter geen sprake. "Ook 's middags hadden we al te kampen met storingen, maar daar heeft niemand iets van ge merkt omdat de reservezender het werk feilloos overnam". De reserve zender weigerde 's avonds echter dienst, waarna hij met de hand moest worden ingesteld. Voor meer verkiezingsnieuws zie DEN HAAG (GPD) - Hoe langer de files worden, des te eerder laat de automobilist zijn auto staan en kiest hij voor het openbaar vervoer. Lange wachttijden in een fi le sorteren op het autoge bruik meer effect dan extra heffingen die de automobi list moet betalen als het zo geheten rekeningrijden wordt ingevoerd. Boven dien: het spaart de overheid geld uit. Ér behoeven niet zoveel dure voorzieningen te worden getroffen om knel punten op te lossen door aanleg van extra wegen, de bouw van bruggen en via ducten. 11 w:

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1