s in regio moeten meer samenwerken seksueel geweld ZuicLhollands bedrijfsleven kan voor 20.000 banen geen personeel vinden WF Plannen Noordwijk om parkeerprobleem op te lossen Alkemadese volkstiiinders verzetten zich tegen aanleg van slihstortplaats PAGINA 16 DINSDAG 5 SEPTEMBER 1989 DEN HAAG Het Zuidhollandse bedrijfsleven heeft 20.000 banen waarvoor het zeer moeilijk perso neel kan vinden. Meer dan éénder de van de ondernemers meldt dit in de publicatie 'Moeilijk vervulbare vacatures' in Zuid-Holland. In de industrie, land- en tuinbouw en de bouw is het nijpendst. Het getal 20.000 is afkomstig van een onderzoek dat tussen mei 1987 en mei 1988 werd uitgevoerd. Het onderzoek bestreek 34.000 bedrij ven, verspreid in het gebied dat door het Bedrijven Register Zuid- Holland wordt gedekt. Dat wil zeg gen alle gemeenten in de provincie behalve Den Haag, Rijswijk, Voor burg, Zoetermeer, Leidschendam, Wassenaar, Nootdorp, Delft en Dordrecht. In het onderzoek is het aantal moeilijk te vervullen functies ver geleken met het aantal personen dat werkt. Dan blijkt dat knelpunten.in .de personeelsvoorziening relatief gezien veel voorkomen in de hout en meubelindustrie, de land- en tuinbouw, de textielindustrie, de bouw- en bouwinstallatiebedrijven, de reparatiesector, de machine bouw. de papierindustrie, de bouw materialen industrie en overige in dustrie. In de bouw, handel, land en tuinbouw en zakelijke dienstver lening is de nood om personeel te werven het grootst. Van de 20.000 moeilijk te vervul len banen in Zuid-Holland behoort 43 procent tot de zogenaamde in dustriële- en transportberoepen. De knelpunten zitten vooral in de bouw-, transport en overslag- en metaalberoepen. Bij de vakspecia listen, die 15 procent van het totaal vormen, gaat het in het bijzonder om genees-/verpleegkundingen, systeemanalisten/wiskundigen, in genieurs/technici en leerkrachten. Twaalf procent van de moeilijk te vervullen vacatures wordt gevormd door de groep commerciële beroe pen. Commercieel personeel (verte genwoordigers en handelsagenten) met een technische achtergrond is moeilijk te krijgen. Daarnaast gaat het bij de commerciële beroepen vooral om verkopers en winkelper soneel. Bij de administratieve beroepen - negen procent van het totaal - is het bedrijfsleven op zoek naar perso neel voor hogere- en middelbare functies. Binnen de dienstverlenen de sector - elf procent van het totaal - liggen de problemen bij het hore ca-, schoonmaakpersoneel en kap pers. Tenslotte de agrarische sector (negen procent van het totaal): hier liggen de knelpunten in de lagere functies. Landdagen Nederlands Bureau voor Toerisme in Noordwijk ALKEMADE - De volkstuinver eniging Alkemade heeft bij pro vinciale staten van Zuid-Holland bezwaar gemaakt tegen de aanleg van een slibstortplaats naast haar complex in Roelofarendsveen. Op het Land van Bontje in de Drooggemaakte Veender- en Lij- kerpolder langs de rijksweg A4 wil de provincie twaalf hectare grond bestemmen voor het ver werken van diverse soorten afval- slib. Volgens de provincie is Alke made een van de meest geschikte plaatsen hiervoor. De Alkemadese volkstuinders zijn het hier duidelijk niet mee eens. "Het verrichten van onze volkstuinactiviteiten tussen ener zijds een rijksweg en anderzijds een slibstortplaats is een onaan trekkelijke gedachte die het voortbestaan van onze vereni ging, wegens verminderde be langstelling, op het spel kan zet ten". De volkstuinders vrezen van de slibstort die tien meter hoog moet worden, stankoverlast, overwaai end onkruidzaad, verspreiding van ziektekiemen, toename van ongedierte en vogels die de ge vreten en schaduw. Overigens twijfelt de volkstuin vereniging ook aan de argumen ten van de provincie. Volgens haar zou beter kunnen worden gekozen voor een centrale slibop- slagplaats ver van enige bebou wing. Dit met het oog op eventue le calamiteiten. Indien Zuid-Hol land toch wil vasthouden aan kleinere, decentrale opslagplaat sen dan kan volgens de vereni ging beter worden gekozen voor een stortlocatie bij Leiden. Daar is een grotere bergingscapaciteit .aanwezig. Omdat de stortplaats na beëindiging van de stort wordt afgewerkt voor recreatieve doel einden zou deze locatie, die aan sluit bij het recreatieproject De Vlietlanden, eerder in aanmer king kunnen komen dan Roelo farendsveen. Geen geld voor 1 Stichting tegen NOORDWIJK/LEIDSCHENDAM - "De WV's van Lei den, Katwijk en Noordwijk moeten nauwer gaan samen werken en meer gezamenlijk promotiemateriaal maken om de slag om de toeristen in de jaren negentig te kunnen win nen. Het is een illusie te veronderstellen dat Noordwijk op eigen houtje voldoende toeristen blijft trekken. Het wordt hoog tijd dat de WV's elkaar niet langer als concurrent zien maar als aanvulling". kosten en meer vergaderen. Dat geld kunnen gemeenten beter stop pen in de promotie zelf'. Deze oproep doet de directeur van het Nationaal Bureau voor Toeris me (NBT), J.A.T. Cornelissen. Van daag en morgen houdt het NBT in Noordwijk in Hotel Oranje de zoge heten Landdagen, waar het activi teitenprogramma. voor 1990 wordt promotiemateriaal samenstellen, gepresenteerd. In diverse kraam- "Toeristen die in Noordwijk en Kat- tndse vesti- wijk in hotels of i hoe ze het gaan bijvoorbet komende jaar toeristen voor Neder- Leiden. Dergelijke aanvullende toe- land willen interesseren. WV's en ristische voorzieningen moeten be de horeca kunnen zich aansluiten ter onder de aandacht worden ge- bij die activiteiten. door Frans van den Berg bracht. De WV's werken al s maar dat kan sterk worden verbe terd. Ze zijn geen concurrenten, maar vullen elkaar juist aan", aldus Cornelissen. Actiever Zowel de Nederlanders als de bui tenlandse toeristen zijn tijdens hun In het hoofdkantoor in Leidschen dam zet Cornelissen het beleid van het NBT voorde komende jaren uit- vakantie steeds actiever. Ze liggen een. Doelstelling is om het toerisme volgens de directeur van het NBT i Nederland jaarlijks met vijf pro- niet langer twee weken plat op het cent te laten toenemen. "Dat i simpele opdracht, omdat de o gende landen ook meer geld i geen strand, maar trekken er steeds nrin- ker op uit. Toeristen blijven dus niet gemeente zitten. "Het s daar 70 miljoen gulden verband tegen seksueel geweld Dit jaar verwacht het NBT dat vijf miljoen buitenlanders Nederland ïiaal«nvereoeT°n het Noordwijkse f toerisme steken. Nederland zal werkingsgebied Katwijk, Noord- zichzelf dus steeds meer moeten wijk en Leiden is in dat opzicht nog promoten, terwijl de toeristische te kleinschalig. We moeten streven bedrijfstak de kwaliteit verder moet samenwerkingsverband verbeteren. In dat beleid past het binnen de Randstad. Buitenlanders niet meer om als VW alleen voor je maken geen keuze tussen Amster- eigen gemeente reclame te maken", dam, Rotterdam of Den Haag, maar meent Cornelissen. bezoeken de hele Randstad. Wat is Dat Noordwijk naast de VW ook nu een treinreisje van 20 minuten, een Stichting Noordwijk Promotie In andere wereldsteden is dat de heeft, vindt de directeur van het normaalste zaak van de wereld", be- NBT geldverspilling. "Ook in Den kritiseert Cornelissen het 'hokjes- Haag en Scheveningen worden denken' van de WV's. steeds meer stichtingen opgericht Voor deze regio zijn er volgens de het toerisme. De traditionele bol lenstreek zit echter in de gevarenzo ne. "Nog even en er is buiten de Keukenhof weinig meer te zien. De bollenvelden worden steeds minder bezienswaardig omdat de bollen steeds vroeger worden gekopt. Wat dat betreft is het goed dat Noord wijk aantrekkelijker wordt voor de toeristen. Ook Katwijk zou meer moeten doen om het toerisme te sti muleren. De kust als begrip leeft nog altijd, maar de kustgemeenten WatprlanH moeten nadrukkelijker de moge- vv atenaxiu. lijkheden in het achterland bij hun Pe hele regio kan het komend promotie betrekken". Leiden ligt volgens Cornelissen bij de toeristen goed voor een be zoekje van een dag, maar niet voor een hele vakantie. Dé oude delen van de stad zijn aantrekkelijk, maar met de hofjes wordt volgens hem te weinig gedaan. Positief vindt Cor nelissen dat veel musea zoals het Rijksmuseum voor Oudheden toegankelijker zijn geworden. Ook de evenementen in de stad trekken veel toeristen. profiteren van de nieuwe cam- gediend, maar de gemeente vindt U'L dat het Samenwerkingsverband In- gen land. Dat alles brengt 30 miljard. anrfprp -verkirnen die rich sen^werk^ "Het gaat tie "laatste jaren Sf gcied nnït^het toifrisme! gende landen wordt steeds groter gebruiMijfdat fnstfl' JBa0p™nnèrs%ntmerikInegn nlef lam ïfer^£Sd£§0n,le fUnCtie ger Nederland aandoen. Voorheen np „ti®ht;n„ hppft h deden zij Europa in tien dagen, waarbij zoveel mogelijk landen werden bezocht. Dat verandert ech ter in vakanties waarbij nog slechts enkele Europese landen worden be- in .„„ricmo-S'eUmg bestaat onder de bevolking Het Samenwerkingsverband In cest gaat zich de komende weken beraden over een mogelijke samen- TT ,c werking met de Stichting tegen Het aantal van 15 miljoen binnen- seksueel geweld, landse vakanties wordt volgens het NBT. dit jaar met 300.000 overschre den als gevolg van het fraaie zomer weer. "Toch speelt het weer een minder grote rol 'dan iedereen i i. steeds denkt. Slechts 20 procent JlIOUCIL VciSt ctcHl van de Nederlanders laat zich bij de i keuze voor de vakantiebestemming PTQtprP lttClltil3.V0ll leiden door het weer. Die mensen J hou je dus niet vast. Het weei derland is bovendien net zo onzeker woude als in omringende landen waar ook veel Nederlanders heen gaan". zocht. Een terugval in het toerisme- is dus niet uitgesloten", schuwt Cornelissen. De stichting heeft het college van B en W in een brief laten weten dat zij zich in dit standpunt kan vinden maar wijst er met nadruk op dat haar activiteiten grote belang- Rijnsaterwoude pagne van het NBT: Nederland Wa terland. Elke provincie en nage noeg elke gemeente heeft voor de Nederlandse en buitenlandse toe risten op watergebied wel iets te bieden. Ook de evenementen 'Sail Amsterdam' en 'Rotterdam Water stad' zijn in de campagne opgeno men. In totaal heeft het NBT 600 ac tiviteiten opgezet om het toerisme RIJNSATERWOUDE - Rijnsater- niet van plan de uitbrei dingsplannen voor jachthaven Meerzicht op te geven. Dat bleek gisteravond tijdens een hoorzitting volgens Cornelissen over het plan. Vorige week dienden i'n tweehonderd Rijnsaterwoude- iren gezamenlijk een bezwaar- i de lig- den en stijgende prijzen maken die plaatsen. Eventuele bouwplannen Daarnaast dit jaar al gebleken dat de groei het toerisme in Spanje er uit is. "De landen minder aantrekkelijk. Wat r het huidige parkeerterrein a dat betreft heeft Nederland veel te de Herenweg zijn wel van tafel ge bieden tegen lage prijzen". veegd. Hard en zacht plastic apart ingezameld in Noordwijk NOORDWIJK De gemeente Noordwijk gaat waarschijnlijk een proef nemen met het ge scheiden inzamelen van plastic. Als de gemeenteraad akkoord gaat, worden er op de gemeente- werf aan de Losplaatsweg twee containers neergezet voor hard en zacht plastic. Het ingezamel de plastic wordt omgesmolten en opnieuw gebruikt. Het idee om de gescheiden in zameling van huisvuil nog ver der uit te breiden, is afkomstig van de dienst gemeentewerken. Noordwijk zamelt al gescheiden papier, glas en klein chemisch afval in. Het hergebruik van plastic is alleen mogelijk als de verschillende soorten plastic ge scheiden worden ingeleverd. Vandaar dat er twee containers worden geplaatst. In de ene container horen fo- lie-achtige plastics zoals plastic zakken, in de andere kunnen plastic verpakkingen (flessen) en gebruiksvoorwerpen zoals wasmanden worden gestort. De dienst gemeentewerken heeft bewust voor een kleinschalige proef gekozen. Dat geeft de mo gelijkheid na te gaan.of de bur gers bereid zijn een extra gang naar de gemeentewerf te maken en of het plastic op de juiste ma nier wordt aangeleverd. Boven dien kan gedurende de proefpe riode voldoende aandacht wor den besteed aan de voorlichting van het publiek. ALPHEN AAN DEN RIJN - Demissionair minister E. Brinkman van WVC heeft giste ren een bliksembezoek gebracht aan het nieu we onderkomen van jongerencentrum Ma donna in Alphen. De bouwers van het pand, Jongeren bouwen voor jongeren, zijn gefi nancierd door Brink mans ministerie. Vol gens jongerenwerker Ron Vet was de minis ter meer dan tevreden over het resultaat dat onder meer met 'zijn' geld is bereikt. Burgemeester M. Paats verricht zater dag de officiële ope ning van het pand om 14.00 uur waarna ge legenheid is het nieu we Madonna te bezich tigen. Het open huis wordt om 17.00 uur af gesloten met een de monstratie van de ge- luids- en lichtshow, 's Avonds wijden Mark Foggo's Skasters het nieuwe gebouw muzi kaal in. De band bijt tevens het spits af van de feestmaand waar in elke weekeinde een band optreedt. (foto Bon de Bruyn) Knieschijf gebroken LEIMUIDEN Een 52-jarige Lei- muidenaar heeft gistermiddag een knieschijf gebroken toen hij op het Jaagpad langs de Drecht in Leimui- den moest remmen voor een plotse ling overstekend jongetje van 4 jaar en ten val kwam. NOORDWIJK - Een 'open lucht' parkeerterrein met 140 plaatsen op een deel van het Beukterrein aan de Binnenweg en op het Jan Kroonsplein als mede een parkeerkelder voor 60 auto's onder de Binnenweg ter hoogte van de Van Speyck- straat. Op deze wijze wil de ge meente Noordwijk het tekort aan parkeerplaatsen in de bloe- menbadplaats oplossen. De plannen verkeren nog in een pril stadium, maar lijken te kunnen rekenen op brede steun van de betrokkenen. Juist omdat de plannen bij lange na nog niet rijp zijn, is volgens chef af deling bouwen en wonen van de ge meente Noordwijk J. Korver, nog niet in te schatten wat het plan de gemeente gaat kosten. Een deel van de kosten wordt gedragen door bouwbedrijf Noorlander, eigenaar het Beukterrein, en naar Kor- vers verwachting door Ahold. De totale kosten van aanleg inclusief grondaankopen worden geschat op 5 miljoen gulden. Eerdere plannen voor de betrokken terreinen kost ten een veelvoud hiervan. Het voorstel van de gemeente, uitgewerkt door architect H.' van Egmond, gaat uit van de bouw van een supermarkt van 1.200 vierkante meter (een vestiging van Albert Heijn) aan de Binnenweg vlakbij de Van Speyckstraat. Onder de super markt komt een kelder met 60 plaat sen. De supermarkt wordt aan de zijde van de Binnenweg afge schermd door zes woningen. De su permarkt is ver naar achteren op het terrein geprojecteerd om het moge lijk te maken dat de ingang van de onderling verbonden boven- en on dergrondse parkeerplaatsen, aan de Parallel Boulevard kan komen. De uitgang van het terrein is het Jan Kroonsplein ingetekend. Bovengronds Behalve de supermarkt met kelder, biedt het voormalige Beukterrein ruimte aan ongeveer 80 boven gronds parkeerplaatsen en een uit breiding van het winkeloppervlak met 200 vierkante meter. Onder de ze extra winkels, vlakbij de Bom- straat, wordt de ingang naar de par keerkelder gemaakt. Vanaf het 'openlucht' parkeerterrein kan di rect de kelder worden ingereden. Om te voorkomen dat de Binnen weg door al dit blik te veel zou wor den ontsierd, wordt het terrein aan de zijde van deze weg afgesloten met een wand 'met versiering'. Tussen het Jan Kroonsplein en de Binnenweg worden doorgangen ge maakt waarop drie, met veel glas uitgevoerde, bouwsels zijn ingete kend. Of dit winkels, woningen of sociale voorzieningen worden, is volgens Korver nog onduidelijk. Het Jan Kroonsplein zelf gaat na herinrichting ruimte bieden aan on geveer 60 auto's. Ook dit parkeerter rein wordt door bebouwing aan de zijde van de Parallel Boulevard enigszins 'verstopt'. Disco Het is niet gebruikelijk dat de ge meente een plan ontwikkelt voor een terrein dat ten dele in handen is van een bouwbedrijf. Dat de ge meente Noordwijk toch deze stap heeft genomen, is volgens Korver te wijten aan de eindeloze discussies die al over dit terrein zijn gevoerd. Sinds 1983 volgde het ene plan het andere op. De enige overeenkomst tussen de plannen was dat ze na ver loop van tijd allemaal in de prullen bak terecht kwamen. "We weten al lemaal dat er een groot tekort is aan parkeerplaatsen en de aanleg van terreinen moet er nu eindelijk maar eens van komen", zegt Korver. De gemeente is direct uitgegaan van de aanleg van bovengrondse parkeerplaatsen. Vorig jaar nog kwam bouwbedrijf Noorlander met een plan voor de Binnenweg. Noor lander wilde zowel het eigen terrein als het Jan Kroonsplein, eigendom van de gemeente, onderkelderen. Dit plan bleek gezien de enorme in vesteringen niet haalbaar. Er ligt bij de gemeente echter ook een bouwaanvraag voor een kelder onder het Casino-terrein aan de Ou de Zeeweg. Korver denkt dat het Beukterrein meer soelaas biedt dan het Casinoterrein. Naar verwach ting sluiten de disco's Duna Deli en Club 71 binnen afzienbare tijd. De kelder aan de Oude Zeeweg zou voornamelijk voor discogangers zijn en is minder aantrekkelijk voor strandbezoekers en winkelend pu bliek. Door vermindering van het aantal discogangers, is de kelder minder hard nodig. Een terrein aan de Binnenweg/Jan Kroonsplein be dient zowel winkelend publiek als uitgaanders als strandgangers. De behandeling van de bouwaanvraag voor het Casinoterrein is daarom opgeschort, maar Korver sluit toe stemming hiervoor, ondanks grote bezwaren van de omwonenden, ze ker niet uit. Korver staat zelf volledig achter het plan voor het Beukterrein/Jan Kroonsplein en verwacht dat ook Noorlander, Ahold en de gemeente raadsleden hiermee akkoord kun nen gaan. Mocht dat zo zijn, dan kan het terrein begin 1991 in gebruik worden genomen. De commissie ruimtelijke ordening buigt zich vanavond over het plan. DINSDAG 5 SEPTEMBER Hazerswoude/Rijndijk tent-evangelisatie, Swee- lincklaan, aanvang 20.00 uur. Leiden oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke kerk, Zoeter- woudsesingel, van 19.00 tot 19.30 folkloristische kinderen bij de Stichting FETA, van 18.00 tot 19.00 uur in het LVC. Breestraat. inl. tel: 215650/123377. inschrijven en informatie over jrsussen, van 19.00 tot 21.00 jr in het Volkshuis, Apothekers- lezing in de serie 'spreekbeur ten over onderzoek met biblio theek- en bronnenmateriaal' door drs. M. Hotstede, aanvang 20.00 WOENSDAG 6 SEPTEMBER Hazerswoude/Rijndijk tent-evangelisatie, Swee- lincklaan, aanvang 20.00 uur. Hilegom schrijfavond Amnesty Interna tional, van 19.00 tot 20.30 uur in de bibliotheek, Sportlaan. Leiden folkloristische danscursus voor kinderen bij de stichting FETA, van 18.00 tot 19.00 uur in het Ste delijk Gymnasium, Fruinlaan, inl. tel; 215650/123377. informatie-ochtend VIDO-Lei- den. over haai activiteiten, van 10.00 tot 12.00 uur in gebouw .13.00 tot 21.00 uur. Noordwijk repetities Buurtkoor, voor be langstellenden: meezingen of - luisteren, aanvang 19.30 uur in de Gereformeerde Kerk, Hoold- Valkenburg volleybal-toernooi in De Terp, aanvang 19.00 uur Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. folkloristische dans voor kinde ren bij de Stichting FETA, van 14.00 tot 15.00 uur (8-10 jaar) en van 15.15 tot 16.15 uur (11-14 jaar), Laurentiuskerk, Leidseweg. DONDERDAG 7 SEPTEMBER Hazerswoude/Rijndijk tent-evangelisatie, Swee- lincklaan. aanvang 20.00 uur. Katwijk vergadering dende Kunsten, aanvang 19.30 uur in het raadhuis. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv Mensendiecktherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter, Heemraadlaan. klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, Splinterlaan, aanvang 20.00 uur. zijn, aanvang 19.00 uur in het ge meentehuis. informatie-avond Horeca FNV, met gelegenheid tot looncontróle, 20.30 uur in café De aanvang 2i Wels, Abrat Oegstgeest CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui- 14,00 en 15.30 uur. openbare les cursus zelfverde diging voor vrouwen (15 jaar en VRIJDAG 8 SEPTEMBER Alphen themadag incontinentie in de Mediatheek, Troubadourweg, vanaf 9.00 uur. symposium Veenweidegebied, aanvang 9.30 uur in Avifauna. opening seizoen Jazz Club Al phen door Vaalbeek Vokaal. aan vang 21.30 uur in het Parktheater.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16