maand Stabiele leerlingentallen ondanks geringe aanwas Renovatie parkbos begint deze slotconcert Voorschotenaar wordt 102 jaar maar is nog altijd niet de oudste kerkepad - orgelpad - monumentendag BON lezersservice Overstroming door kraan in flat Leiderdorp LEIDERDORP - Bewoners van een flatwoning aan de Santhorst in Leiderdorp kun nen bij terugkomst van vakantie meteen een frisse duik nemen. In hun woning heeft sinds hun vertrek een waterkraan openge staan, waardoor een enorme hoeveelheid water in het huis is gestroomd. Zaterdagmiddag ontdekte een buurvrouw dat er water door het plafond lekte, waarop ze de huismeester waarschuw de. Die zei op dat moment niets te kunnen doen. De politie werd ingeschakeld toen de overlast gisteren toe nam. Agenten zagen kans het pand binnen te komen, waar in middels een'flinke laag water op de vloer stond. Onderzoek leer de dat de afvoer van de wastafel flink was verstopt. Het water liep hierdoor niet meer weg. VOORSCHOTEN - A.J. Hoogtey- ling, de oudste bewoner van het Voorschotense verzorgingshuis Adegeest is gisteren 102 jaar ge worden. Het personeel van het te huis en de kinderen van Hoogtey- ling hebben deze gedenkwaardi ge dag luister bijgezet. 's Ochtends hebben perso neelsleden de vlag gehesen. Om kwart voor elf sprak interim-di recteur Groen de krasse bejaarde toe. Groen roemde de goede ge zondheid van Hoogteyling, die tot aan zijn pensioen als concierge in dienst is geweest van het Kabinet der Koningin. De bewoner van Adegeest is gezond en fit voor zijn leeftijd en mag nog graag een si gaartje roken. Bloemen en cadeaus, waaron der de onvermijdelijke sigaren, waren er gisteren volop. De ge meente stuurde een fruitmand. In de namiddag kreeg Hoogteyling met zijn twee hoogbejaarde doch ters een dïnertje aangeboden. Hoogteyling kreeg geen bezoek van gemeentelijke vertegenwoor digers. Burgemeester P. Canne- gieter bezoekt Voorschotense burgers bij het bereiken van de 100-jarige leeftijd, maar niet als ze 101 of 102 worden. "Hij vindt het niet passen iemand bij dergelijke gelegenheden wel te bezoeken en de rest van het jaar geen blijk van aandacht te geven", aldus ge- meentevoorlichter M. van Brug gen. Overigens is Hoogteyling niet de oudste inwoner van Voor schoten. Een vrouw die graag on bekend blijft, is nog ouder. De 102-jarige Hoogteyling wordt gefeliciteerd door de interim-directeur van verzorgingshuis Adegeest en zijn twee hoogbejaarde dochters. (foto Jan Holvast) DINSDAG 5 SEPTEMBER 1989 Bodemonderzoek op toekomstig bedrijventerrein in Leiderdorp LEIDERDORP - Het college van burgemeester en wethouders van Leiderdorp wil een bodem- en grondwateronderzoek laten uitvoe ren op het terrein van constructie bedrijf Mepaco aan de Zijldijk in Leiderdorp. De gemeente hééft het stuk grond van 1600 vierkante meter aange kocht om er een bedrijvenpark op aan te leggen. Voor de bouw begint, moet er volgens B en W eerst duide lijkheid komen over de vraag of zich schadelijke stoffen in de bodem of het grondwater bevinden. Het college acht het onderzoek noodzakelijk omdat het terrein in het verleden is gebruikt door ver schillende bedijven die werkten met milieu-onvriendelijke stoffen, zoals een verf- en een metaalwaren- fabriek. Het constructiebedrijf dat het terrein aan de Zijldijk momen teel gebruikt, werkt met stoffen als het ontvettingsmiddel trichloor- etheen en het hechtingsmiddel pri mer. Het terrein biedt verder plaats aan een afval-verzamelplaats en een bedrijfsruimte die dient voor plasti- ficatie. Een raadgevend bureau uit Woerden heeft de gemeente op ver zoek voorgerekend dat het onder zoek ruim 8500 gulden kost. Daarbij wordt er van uitgegaan dat in totaal vijf boringen worden gedaan op .verscheidene plaatsen op het ter rein. Van deze boringen worden bodemmonsters genomen. Verder worden grondwatermonsters geno men met behulp van een slangen- pomp. Bekeken wordt of zware me talen, minerale olie, organische stof en lutum aanwezig zijn. Deze analy ses zijn afgestemd op de te verwach ten afvalstoffen bij metaalwarenfa- brieken en constructiebedrijven. Wanneer het Woerdense bedrijf opdracht krijgt de analyse uit te voeren, kan binnen zes weken het rapport met de bevindingen bij de gemeente op tafel liggen. De Lei- derdorpse gemeenteraad buigt zich op 15 september over het voorstel. Compromis in de maak voor Plein Wassenaar WASSENAAR - De gemeente Was senaar hoopt in een nieuw gesprek met de bewoners en ondernemers van het Plein de vele bezwaren te gen de getroffen verkeersmaatrege len weg te pemen. Dit zei VVD-wet- houder C. Baming gisteravond tij dens een vergadering van de raads commissie voor algemene bestuur lijke aangelegenheden. Zijn partij had onlangs een eerste bespreking gevoerd met de mensen die het maar niet kunnen verkrop pen dat het Plein eind 1987 zijn par keerplaatsen verloor en het stukje voor het toenmalige Regthuis met palen werd afgesloten. Grote auto's zouden het Plein nog maar moeilijk kunnen verlaten en de laad- en los- ruimte zou de bezoekers van bewo ners en winkels te weinig soelaas bieden. Over de vorm van het compromis valt nog weinig te zeggen, duidelijk is wel dat de gemeente niet wil tor nen aan het raadsbesluit van juni 1987. Dat besluit voorzag niet alleen in het verkeersluw maken van het Plein, maar ook van de omliggende straten in het oude dorp. Daar zijn verschillende soorten bakken en versmallingen gekomen. ZOETERWOUDE - De verbouwing en uitbreiding van het Zoeterwoud- se gemeentehuis zal enige maanden later van start gaan. Waarschijnlijk ican pas in januari volgend jaar met de werkzaamheden worden begon nen. Dit bleek gisteravond tijdens de vergadering van de raadscom missie voor algemene zaken. Bij de gemeente zijn twee bezwa ren binnengekomen tegen de aan passingen. Een van de naaste buren heeft bezwaar aangetekend omdat het hogere gebouw licht 'weg neemt' en bovendien een meter meer zijn kant uitkomt. Het tweede bezwaar richt zich tegen de 2.70 me ter hoge ruimte die aan de voorzijde op het dak moet verrijzen voor een lift en andere technische voorzie ningen. Na overleg met de architect heb ben B en W besloten enige wijzigin gen aan te brengen in de plannen. Zo zal de 'huls' op het dak aan de voorgevel bijna geheel worden wég- gewerkt. Daardoor blijft de nieuwe gevel herinneren aan die van het be staande gebouw. Gemeentesecretaris Kruithof ver wacht dat dergelijke "kleine techni sche ingrepen" de bezwaren zullen wegnemen. Ook met een van de naaste buren zal de gemeente wel tot overeenstemming komen, is zijn verwachting. Tijdens een informa tie-avond bleek het oude plan een steen des aanstoots. Van de twaalf belangstellenden was niemand echt onder de indruk van het ontwerp. Fiets uit schuur VOORSCHOTEN - Onbekenden hebben gisternacht een racefiets ontvreemd uit een schuur bij een woning aan de Jan Evertsenlaan in Voorschoten. De daders konden hun slag slaan nadat ze het slot van de schuurdeur hadden geforceerd. De schade is nog onbekend. DIEFSTAL - Bij een inbraak in een bloemenwinkel aan de Hoofdstraat in Leiderdorp is gisteren ongeveer 300 gulden uit een kassa verdwe nen. De daders kwamen het pand binnen door een toegangsdeur te forceren. VOORSCHOTEN - De opknap beurt van het parkbos Ter Wad ding aan de Voorschotense Leidseweg-noord zal half sep tember beginnen. Het vervan gen van zieke en oude bomen duurt tien jaar en gebeurt in fa sen. Tijdens de eerste fase, die tot december zal duren, worden ongeveer duizend nieuwe bo men geplant en komen er vele heesters bij. Het opknappen van het tweehon derd jaar oude bos zal zeer lang du ren, omdat het door de gemeente in geschakelde ingenieursbureau Oranjewoud bv in samenwerking met de gemeentelijke afdeling be plantingen de bomen geleidelijk zal vervangen. "Wanneer we alle slech te percelen in één keer zouden kap pen, betekent dat een te grote aan tasting van het bos in een te korte periode", vertelt C. Buys, chef van de afdeling beplantingen. Ook de gemeentefinanciën zou den te zwaar worden belast door een snelle opknapbeurt. De eerste fase zal 100.000 gulden kosten, de komende jaren zal dat bedrag aan zienlijk lager liggen en uitkomen op zo'n 20.000 gulden per jaar. De provincie zal tegelijkertijd be ginnen met het opknappen van het gedeelte van het park dat voor het publiek gesloten is. Het gaat om het stuk rondom het huis Ter Wadding, dat wordt gebruikt als kantoor van het wegendistrict Rijngeest van de provincie. Het park is eigenlijk ei gendom van de provincie, maar de gemeente neemt het onderhoud voor haar rekening in dat gedeelte waarin bezoekers kunnen wande len. Verzuring De nieuwe aanplant zal onder meer bestaan uit beuken, iepen, kastan jes, linden en enkele wilgen. Drie honderd bomen zullen al een jaar of zeven oud zijn. Ongeveer 700 bo men zijn wat jonger en hebben een leeftijd van twee of driejaar. Vooral het aantal iepen is ernstig terugge lopen door de iepziekte die midden jaren zeventig uitbrak. Met de verzuring lijkt het wel mee te vallen. "Voordat we hebben be sloten tot de aanplant van nieuwe bomen, hebben we een onderzoek laten uitvoeren naar de zuurgraad van de bodem. Daaruit bleek dat de bodem niet zuur is, maar vrij kalk achtig". Buys dankt dat gegeven aan de goede ondergrond. Het park is op een oude rivierafzetting aange legd, de ondergrond bestaat uit ri- vierklei, een ondergrond die niet Middelbare scholen tonen zich verheugd REGIO - De middelbare scholen in de Leidse regio beginnen het nieuwe school jaar met een leerlingental dat, tegen de verwachtingen in, weinig afwijkt van dat van vorig jaar. De schooldi recties rekenden aanvanke lijk op een teruglopend aan tal leerlingen, omdat de af gelopen jaren steeds minder scholieren op de basisscho len stonden ingeschreven. Ze zijn dan ook verheugd over het aantal nieuwe leer lingen dat ze dit jaar hebben binnengehaald. Het Rijnlands Lyceum in Wasse naar begroet dit jaar 135 nieuwe brugklassers, 10 meer dan vorig jaar. Het totaal aantal leerlingen is desondanks teruggelopen, van 825 naar 810. Die daling is volgens rec tor J. Mos van het Rijnlands niet alarmerend. Het Rijnlands Lyceum in Oegst- geest telt volgens de opgave van een woordvoerder net zo veel leer lingen als in het vorige schooljaar. De Nederlandse afdeling van» de school moest weliswaar 25 leerlin gen inleveren, maar daartegenover stond een groei van 25 aanmeldin gen voor de internationale afdeling van de Oegstgeester school. Het Rijnlands telt ongeveer 1300 leerlin gen. Het Wassenaarse Adelbert Col lege heeft veertien bruglaSsers min der binnen de poorten dan in het achterliggende schooljaar. Het to taal aantal leerlingen is met veertien gestegen tot 985. Raadhuis van - Zoeterwoude wordt maanden later aangepast Voorschotens Ter Wadding krijgt in tien jaar een ander gezicht zuur is: "De bodem vormt wat dat betreft geen belemmering voor de aanplant van nieuwe bomen". Door het aantal bomen uit te dun nen wordt ruimte geschapen voor de nieuwe aanplant. Daarnaast krij gen gezonde bomen meer groei- ruimte. De opknapbeurt wordt ook aangegrepen om het snoeimes te hanteren. Dubbele toppen worden verwijderd en kronen worden uit gedund. Een deel van het gesnoeide hakhout zal op de grond blijven lig gen met het oog op de voedselvoor ziening van vogels en insekten. Ook paddestoelen kunnen zich onder dit snoeihout ontwikkelen. Om het vo gelbestand uit te breiden zal het in genieursbureau in samenwerking met de afdeling beplantingen een paar duizend heesters planten. "Op plekken waar wat minder bomen staan, maken we een struikenetage. Vogels kunnen hierin voedsel vin den en nestelen". Inheems Bolgewassen als bosanemoon, bós- tulp en sneeuwklokjes blijven be houden. De van oorsprong uit heemse planten maken het bos in het voorjaar extra aantrekkelijk en zijn zo 'ingeburgerd' dat ze niet lan ger als uitheemse planten worden beschouwd. Bijplanten wordt over wogen. De betonrestanten van de oude plantenkas bij het huis wor den bij de operatie verwijderd. Tijdens de werkzaamheden wordt geprobeerd om de overlast voor het wandelend publiek zo veel mogelijk te beperken. Toch moeten sommige delen uit veiligheidsover wegingen voor korte tijd worden gesloten. Buys: "Als we de bomen vellen, kan dat gevaarlijk zijn. Daar om zal dat deel waar we bezig zijn korte tijd niet toegankelijk zijn. Dan kun je denken aan een dag", aldus Buys. Het raadhiLis van Zoeterwoude wordt enkele maanden later aangepast. Aanpassingen van het bouwplan maken dat noodzakelijk. (archieffoto) Tevreden Ook bij de Schout bij nacht Door- mansehool in Wassenaar over heerst tevredenheid over de ont wikkeling van het leerlingenaan bod. Directeur G. Zijl weet te mel den dat zich ongeveer 65 nieuwe leerlingen hebben ingeschreven, ongeveer net zo veel als vorig jaar. Een optelsom leert dat dit jaar 240 leerlingen de lessen volgen. Het Lucas-college in Voorscho ten springt er dit jaar wat minder goed uit. Het aantal aanmeldingen daalde van circa 85 vorig jaar tot on geveer 50 dit jaar. Daar staat tegen over dat de school volgens directeur H. Geleijns in voorgaande jaren een stijging van het aantal leerlingen kende, hoewel dat niet was ver wacht. "Vandaar dat we deze tegen slag wel kunen verwerken, al hopen we dat het een incidentele zaak is", aldus de directeur. Hij wijt het te ruglopen van het aanbod niet alleen aan het kleinere potentieel basis school-leerlingen. Ook het ontbre ken van een vwo-afdeling op het Lucas-college is volgens Geleijns van invloed op de tanende belang stelling. Ambtenaar C. Buys in het Voorschotense parkbos Ter Wadding dat in september wordt opge knapt. De ge meentelijke af deling beplan tingen zal bin nenkort samen met een inge nieursbureau zo'n duizend bo men planten. Geen subsidie voor 'experimenteel' kunstgrasveld Leiderdorpse club LEIDERDORP - De ministeries van WVC en economische zaken weigeren de aanleg van het tweede kunstgrasveld van de Leiderdorpse hockeyver- eniging Alecto te subsidiëren. De belangrijkste adviseur van WVC, de Ne derlandse Sport Federatie, vindt niet dat het toe te passen procédé van schuimbeton kan worden aangemerkt als een geheel nieuw experiment dat landelijk navolging verdient. Bovendien heeft Alecto al een experi mentensubsidie gekregen voor de aanleg van het eerste kunstgrasveld. Aangezien de ministeries de behandeling van subsidie-aanvragen kop pelen, maakt Alecto ook bij economische zaken geen enkele kans. Nu de vele informatie de deskundigen niet op andere gedachten heeft kunnen brengen, wil Leiderdorp afzien van de aangeboden beroepsprocedure. Voor de gemeente maakt de afwijzing niet zo veel uit. Toen de gemeente raad in juni garant ging staan voor de benodigde lening, werd dat besluit immers niet gekoppeld aan het verkrijgen van de subsidie. Alecto is veel slechter uit. De aanlegkosten van het tweede kunstgras veld in De Bloemerd bedragen 650.000 gulden. Als WVC de 'gevraagde 100.000 gulden had geschonken en economische zaken de gevraagde 60.000 gulden, had de club veel minder geld opzij hoeven te leggen. On danks de tegenvaller gaat het project toch door. Onze afdeling lezersservice selecteerde voor u het door: C.O.V. "Con Amore" mm.v.: Ellen Buyser, sopraan Ton v.d. Meer, orgel Ad Murck, trompet. Het concert vindt plaats op zaterdag 9 september a.s. om 20.00 uur in de Leidse Pieterskerk. Lezers van het Leidsch Dagblad, die hun kaarten ko pen bij het kantoor van deze krant, Witte singel 1 Lei den, krijgen tegen inlevering van de bon hiernaast 2,50 korting op maximaal 4 plaatsbewijzen. Zij beta len geen 10,- maar slechts 7,50 per kaart. kerkepad - orgelpad - SLOTCONCERT zaterdag 9 september Pieterskerk Leiden korting 2,50 voor max. 4 entreebewijzen

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14