TAD LEIDEN Woonboten bij snelweg mogen wellicht blijven 'Vrouwenpartij hoeft niet op veel stemmen te rekenen' LEIPSCH DAGBLAD OPENING ACADEMISCH JAAR Véronique en TV 10 zijn welkom Spandoeken s DINSDAG 5 SEPTEMBER 1989 Verzet tegen plannen van B en W LEIDEN - Er blijven vrijwel ze ker woonboten liggen in de Ou de Rijn nabij de rijksweg A44, hoewel er sprake is van een ge luidsniveau dat de normen ver overschrijdt. Het voornemen van B en W om de drie boten daar weg te bestemmen stuitte gisteravond tijdens een gecom bineerde commissievergade ring op breed verzet van de Leidse politiek. Alle partijen menen dat de bezwaren van de bewoners tegen het schrappen van hun boten uit het ligplaat sen gegrond waren. De commissies schaarden zich gis teravond in grote eenstemmingheid achter het woonschepenbeleid. Uit breiding van het aantal ligplaatsen, minder strikte regels en vooral meer zekerheid voor de bewoners - Boek over LDM LEIDEN - De gemeente Leiden heeft opdracht gegeven tot een his torisch onderzoek naar de drinkwa tervoorziening in deze regio. Dit on derzoek moet leiden tot een boek over de Leidsche Duinwater Maat schappij (LDM). De LDM is on langs, na een bestaan van 111 jaar, opgeheven. De drinkwatermaat schappij is nu ondergebracht in de Energie- en Watervoorziening Rijn land (EWR). Minder kans op bloedstolling met verdoving in ruggemerg LEIDEN - Wanneer operatiepatiën ten plaatselijk worden verdoofd met een ruggemergprik is de kans op trombose (bloedstolling) aan merkelijk kleiner dan wanneer de patiënt onder algehele narcose wordt gebracht. Als gevolg van de ruggemergprik treedt een antistol- lend effect in het bloed op. "Het ver minderde risico van trombose is een extra voordeel van de rugge mergprik", zegt de aan het AMC verbonden anaesthesist J. Odoom die pleit voor het zoveel mogelijk toepassen van deze methode van verdoving. De prik in het ruggemerg is nu al een dagelijks gebruikte methode om operatiepatiénten te verdoven. Een belangrijk voordeel van deze verdoving is dat de patiënt het ontwaken uit een algehe- wordt bespaard. De plaatselijke verdoving biedt de pa tiënt bovendien gelegenheid de operatie bewust mee te maken wat bijvoorbeeld bij operatieve beval lingen op prijs wordt gesteld. Het is overigens nietjn alle gevallen mo gelijk te volstaan met een plaatselij ke verdoving. Odoom: "Bij een aantal operaties vormt trombose een enorm risico". Hij noemt in dit verband orthopedir sche- en gynaecologische ingrepen en kankeroperaties. Ook dikke mensen hebben een verhoogd risi co op trombose omdat zij vaak te kampen hebben met een vermin derde doorstroming van het bloed. Hetzelfde geldt voor patiënten die lang te bed moeten liggen. De anaesthesist pleit er voor ook de mening van de patiënt te laten meewegen bij de keuze van de ver doving. "Sommige mensen hebben nu eenmaal een grote angst voor operatiekamers. Die willen er het liefst helemaal niets van merken en dus onder gehele narcose gebracht worden". Odoom promoveert morgen aan de Leidse universiteit tot doctor in de geneeskunde op dit onderwerp. Hij verrichtte hiervoor jarenlang onderzoek onder patiënten in het Academisch Medisch Centrum. Meisje (8) gewond LEIDEN Een 8-jarig Leids meisje is gisteravond op de Gooimeerlaan ter hoogte van de Hallenweg ge wond geraakt bij een aanrijding met een auto. Zij is met een gebroken bovenbeen en een scheurtje in de schedel overgebracht naar het AZL. Het meisje reed met haar fiets over de Hallenweg in de richting van de Gooimeerlaan en verleende bij het oversteken geen voorrang aan een de auto, bestuurd door een 24-jarige. Leidenaar, die over de Gooimeerlaan in de richting van de Willem de Zwijgerlaan reed. Zij werd vervolgens aangereden. die in de toekomst niet meer om de drie jaar een ligplaatsvergunning moeten halen, maar slechts eenma lig - kenmerken het nieuwe beleid. Slechts de fractie van Groen Links vindt dat de uitbreiding nog onvol doende en wees op Herengracht, de Vrouwenvaart en de Nieuwe Rijn (bij het Waardeiland) als plaatsen waar meer boten kunnen worden afgemeerd. Enkele plaatsen stonden gisteren ter discussie. De meeste aandacht ging uit naar de Oude Rijn nabij de A44. Daar liggen drie boten die het college wil wegbestemmen omdat er te veel geluidsoverlast is. De bo ten zouden in de toekomst wel wor den gedoogd, maar kunnen alleen zonder ligplaats worden verkocht. Dat betekent een enorme waarde daling van de schepen, zo betoog den de bewoners. Volgens hen valt het met de geluidsoverlast wel mee. "Als u op de Willem de Zwijgerlaan gaat zitten, heeft u meer last dan wij", hield een van hen de commis sie voor. Een ander had zelf een ge luidmeting verricht en kwam tot veel lagere waarden. De commissie liet zich, ondanks de tegenstribbelende wethouders De la Mar (Groen Links) en Van der Molen (PvdA), door de bezwaarma kers overtuigen. Van der Molen waarschuwde de commissie voor precedentwerking. "Op welk pad begeeft de commissie zich' als men gaat tornen aan objectieve milieu normen", zei Van der Molen, die er jiadrukkelijk op wees dat deze nor men altijd zijn te herleiden tot volksgezondheidsnormen. "Ik durf de stelling niet aan dat de mensen als ze langdurig worden blootge steld aan deze herrie, daavan geen schade ondervinden". Ook De la Mar wilde niet onmid dellijk de bezwaren gegrond verkla ren. "Nu is het wettelijk nog toelaat baar, maar als er normen komen voor woonschepen in wet geluidhinder, kan de gemeente worden verplicht maatregelen te nemen. Dan eisen de bewoners een geluidscherm, maar dat helpt niet. Dan moeten we de weg weghalen. We moeten heel goed uitkijken voor dergelijke gevolgen", aldus De la Mar, die toezegde dat B en W op heel korte termijn uitsluitsel zullen geven over deze kwestie. Weinig gehoor vonden de bewo ners van het Utrechtse Jaagpad bij de commissie. Zij pleitten voor een verwijdering van de boten die voor hun huisdeur liggen. Woonboten zijn brandgevaarlijker dan huizen, zo stelden zij. Omdat de afstand tus sen de woningen en de arken zeer klein is, kan het vuur zo overslaan. Bovendien staan er allerlei elektri citeitsvoorzieningen op de kade muur, waardoor de brandweer moeilijk ter plaatse kan komen. De commissie adviseerde B en W slechts het laatste punt aan te pak ken. In het ligplaatsenplan worden ook de boten uit de historische ha ven opgenomen, zeer tegen de zin van de bewoners van het Kort Gal gewater. Volgens hen veroorzaken de bewoners van de boten steeds meer overlast en worden ze ge bruikt als woonschepen. En dat is tegen de afspraken. "Het is een vie ze, vuile boel. Geen toerist zal daar naar komen kijken", betoogde een advocaat namens de bewoners. Maar een meerderheid van de commissieleden vindt toch dat de boten in het plan moeten worden opgenomen, omdat dan allerlei voorwaarden kunnen worden ver bonden aan de vergunning. En zo kan de overlast worden beperkt. Over de vraag of de haven in het Galgewater moet blijven, lieten de partijen zich niet uit. Die discussie wordt over enige tijd gevoerd bij de vaststelling van het bestemmings plan d'Oude Morsch. In dat plan moet de haven worden opgenomen. LEIDEN - De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, mr. C.J.A. van Ledeheeft gistermid dag in de Leidse Pieterskerk het academisch jaar van de Leidse universiteit geopend. Hij zei in zijn openingsrede onder meer dat studenten die afstuderen in een richting waaraan de arbeidsmarkt behoefte heeft een premie moe ten krijgen. De voorzitter van de Leidse universiteit, mr. C.P.C.M. Oomen, sprak de verwachting uit dat universi teiten de komende jaren na een. periode van bezuinigingen nu een stabieler beeld zullen gaan u(efjj°g?J"Hogewonjng) LEIDEN - Stadskabei Leiden legt TV 10 en Véronique voorlopig geen strobreed in de weg. Het bestuur van het kabelnet gaat door met alle voorbereidingen om deze twee commerciële televisiezenders door te geven wanneer ze beginnen met uitzenden. Pas als het commissari aat voor de media het kabelnet een boete dreigt op te leggen, zal het be stuur zich opnieuw over het doorge ven van de zenders beraden. Wethouder Van der Nat, voorzit ter van de Stadskabei Leiden, maakte dit gisteren duidelijk tij dens een vergadering van de raads commissie voor economische aan gelegenheden. De kansen van de twee tv-zenders om op de Neder landse kabelnetten te worden toe gelaten lijken sinds vorige week te zijn afgenomen. De Raad van State bepaalde toen dat de opzet van de commerciële radiozender Cable One niet voldoet aan de Mediawet. Het commissariaat voor de media LEIDEN De politie is giste ren begonnen met een spandoe kenactie waarmee automobilis ten er nadrukkelijk op worden gewezen dat de scholen weer zijn begonnen en zij rekening moeten houden met de kinderen in het verkeer. Tien spandoeken, be taald met subisidie uit de ge meentelijke verkeersveiligheids- pot, zijn her en der langs de toe gangswegen naar Leiden opge hangen, zoals de Lammen- schansweg, de Dr. Lelylaan en de Churchilllaan. 'De schoolbel klinkt weer, denk aan het kind in het verkeer', 'Ik denk aan school, denkt u weer aan ons', zijn enkele van de ge bezigde teksten. Het idee ont stond pas afgelopen donderdag, naar aanleiding van de span doeken die altijd worden opge hangen wanneer er verkeersexa- mens worden gehouden. De ge meentelijke directie onderwijs betaalt één van de tien spandoe ken, terwijl de directie civiele werken man en materiaal ter be schikking heeft gesteld. Hoi heeft daarom ten onrechte de uit zendingen van deze zender toege staan, aldus de Raad van State. Deze uitspraak kan gevolgen heb ben voor TV 10 en Véronique, me nen veel deskundigen. De juridi sche opzet van de zenders lijkt op die van Cable One. Wethouder Van der Nat gaat er echter vanuit dat TV 10 en Véronique gewoon beginnen met uitzenden en dat Stadskabei de programma's doorgeeft. "De jurids- iche constructie lijkt inderdaad op die van Cable One, maar er zijn ook enkele belangrijke verschillen. Nie mand kan nu voorspellen wat voor gevolgen het commissariaat voor de media daaraan geeft". De commissie voor economische aangelegenheden, het bestuur van de Stadskabei, ging akkoord met deze opstelling. De commissie hechtte ook haar goedkeuring aan een onderzoek naar een modernise ring van het regionale kabelnet. Als deze vernieuwing doorgaat, kunnen abonnees binnen afzienbare tijd 30 of meer tv-zenders ontvangen. De modernisering wordt donderdag besproken in het algemeen bestuur van het regionale net, Stadskabei deel uit maakt. Voor 20 mille aan goederen gestolen LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan de Milanenhorst is tus sen vrijdagmiddag en zaterdagmor gen voor een bedrag van ruim 20.000 gulden aan spullen verdwe nen. Ontvreemd werden een exclu sieve stereo-installatie en een aantal gouden sieraden, waaronder horlo ges. Een bovenraampje in de keu ken werd geforceerd. Schoenendief aangehouden LEIDEN De politie heeft gister middag in de Hekkesteeg een 30-ja- rige Leidenaar aangehouden we gens diefstal van zeven paar schoe nen bij De Schoenenreus aan de Haarlemmerstraat. Voorbijgangers zagen de man in de steeg sjouwen met een aantal schoenendozen en de inhoud daarvan vervolgens in een portiek overhevelen in plastic zakken. Zij waarschuwden de poli tie, die de man een minuut later aan hield. Lorentzhof LEIDEN - Ten onrechte stond in de ze krant van gisteren vermeld dat in bejaardenhuis Lorentzhof in Lei den acties worden gevoerd om de eis van 4 procent loonsverhoging kracht bij te zetten. Die mededeling is niet juist. In Lorentzhof wordt geen actie gevoerd. De informatie was gebaseerd op mededelingen van vakbondsman Voormeulen van de Abvakabo. Jaar cel voor Leidse man DEN HAAG/LEIDEN - Een 26-jari- ge Leidenaar moet een jaar celstraf uitzitten en vervolgens een dwang- behandeling (tbs) ondergaan om te voorkomen dat hij opnieuw vrou wen lastig valt. Tot die veroordeling kwam de Haagse rechtbank vanmorgen. De man bedreigde begin van dit jaar niet alleen een Leidse vrouw, maar randde haar ook aan. Omdat hij bij een eerder zedenmisdrijf een voor waardelijke gevangenisstraf kreeg, zette de rechtbank die nu om in on voorwaardelijk. In maart van dit jaar drong de Lei denaar de kelderbox van de vrouw binnen, die op dat moment haar fiets wegzette. De man bedreigde Leidse met een alarmpistoolen dwong haar ontuchtige handelin gen met hem te plegen. Kort na het misdrijf hield de politie hem aan. Tien maanden cel voor trio DEN HAAG/LEIDEN - Drie Am sterdammers, die halverwege juli een ware rooftocht door Leiden hielden, zijn vanmorgen door de Haagse rechtbank tot een onvoor waardelijke celstraf van tien maan den veroordeeld. Bij inbraken maakten zij vele tienduizenden gul dens buit. De Amsterdammers, in leeftijd variërend van 20 tot 21 jaar, braken onder meer in bij een reisbureau aan de Haarlemmerstraat waar ze geld en een telefoonbeantwoorder buit maakten. In twee andere zaken in dezelfde straat gingen ze aan de haal met bestek, cd's, manchetkno pen alsmede een geldbedrag. Uit een auto die voor het voormalige politiebureau aan de Zonneveld straat stond namen ze een racefiets Maar hun grootste slag sloegen zij in een juwelierszaak aan de Bree- straat. Hier sloegen ze een ruit in en graaiden sieraden en horloges uit de etalage ter waarde van enkele tien duizenden guldens. Die inbraak deed hen de das om. De politie, ge waarschuwd door het stil alarm, ar resteerde twee van de mannen in de binnenstad. De derde ontkwam maar werd na een vakantie in Parijs, waar hij al het geld dat de sieraden opbracht er doorheen joeg, aange houden. Leids politicologe vraagt actie om meer vrouwen in de politiek te krijgen LEIDEN - Politieke partijen moeten maatregelen nemen om meer vrouwen aan te trek ken. Zij moeten er naar stre ven dat de helft van hun verte genwoordigers in politieke organen vrouw is. Maar de op richting van een aparte vrou wenpartij dient dat doel niet. Dat schrijft de aan de Leidse universiteit verbonden politi cologe M. Leijenaar in haar proefschrift over 'Het politiek gedrag van mannen en vrou wen' waarop zij de dag na de verkiezingen promoveert. door Gert Visser Zeventig jaar geleden kregen vrouwen in Nederland het actieve kiesrecht maar tot een evenredige vertegenwoordiging in politieke organen heeft dit geenszins ge leid, stelt Leijenaar vast. Anno 1987 bedroeg het aantal t lijke bestuurders in Eerste en Tweede Kamer en provinciale en gemeentebesturen amper 20 pro cent. Volgens Leijenaar heeft het in stellen van een quotum van 50 procent het risico in zich dat noodgedwongen ongekwalifi ceerde vrouwen kandidaat voor politieke functies worden ge steld. "Dit probleem kan echter worden ondervangen wanneer de selecterende instanties ruim voor de kandidaatstelling op zoek gaan naar geschikte vrouwelijke kandidaten", aldus Leijenaar. Maar ook vrouwenorganisaties zouden er doelbewuster naar moeten streven dat meer eigen kandidaten een plaats krijgen in de partij-elite. Het oprichten van een vrou wenpartij is in ieder geval geen geschikt middel om meer vrou wen in het parlement te krijgen. Zowel vrouwen als mannen laten zich in hun politieke voorkeur lei den door linkse of rechtse ideolo gieën. "Partijen als de Vrouwen partij die op deze dimensie geen standpunt innemen, zullen daar om op weinig stemmen kunnen rekenen", aldus Leijenaar. Zachte sector Leijenaar heeft in haar proef schrift (SDU-uitgeverij, 's Gra- venhage) een groot aantal" zaken rond mannen en vrouwen in de politiek op een rijtje gezet. Zo komt zij tot de conclusie dat die vrouwen die het wèl ver geschopt hebben in de politiek, veqlal werkzaam zijn (geweest) in de rol- bevestigende 'zachte sector'. Een groot aantal vrouwelijke ministers was bij voorbeeld be last met de portefeuilles 'volksge zondheid en maatschappelijk werk'. Bij de komst van minister Smit werd deze traditie doorbro ken. Voor het eerst bemande een vrouw de 'harde' sector van Ver keer en Waterstaat. Vrouwen staan in de politiek nog steeds op ruime afstand van de mannen, is de belangrijkste conclusie van Leijenaar. Zij heeft haar onderzoek daarom toege spitst op de vraag hoe het komt dat vrouwen in de praktijk moei lijker toegang hebben tot de poli tiek dan mannen. Daartoe heeft de politicologe een profiel opgesteld van het ge middelde kamerlid. "Opgegroeid in een goede sociale laag met in politiek geïnteresseerde ouders, woonachtig in het westen van het land, beschikkend over een aca demische opleiding, een beroep dat in het verlengde ligt van een universitaire studie en veel (par tijpolitieke ervaring", aldus Leij enaar. Deze kenmerken blijken voor vrouwen een grotere belem mering te vormen dan voor man- Compromissen Leijenaar: "Vrouwen beschikken gemiddeld over een lager oplei dingsniveau, over geen beroep of een beroep met minder perspec tieven en over minder politieke ervaring. Hierdoor zijn de kansen op een politieke functie voor vrouwen kleiner dan voor man nen". Leijenaar tekent bovendien nog aan dat de keuze 'het kamer- lidmaatchap of kinderen' nog steeds leeft. Rest de vraag of het wel nood zakelijk is dat het aantal vrouwen in de politiek toeneemt. Met an dere woorden: bedrijven vrou wen anders politiek dan mannen? Steekproeven onder politici heb ben geleerd dat er inderdaad een aantal verschillen zijn. Vrouwen hechten meer waarde aan het uit werken van compromissen en contact met andere partijen. Man nen daarentegen scoren hoger wanneer het gaat om het verko pen van het politiek produkt. Vrouwen blijken bovendien meer tijd te besteden aan het bedrijven van politiek. Wanneer het om politieke standpunten gaat, tekenen de verschillen zich af bij issues als sociaal beleid, defensie en milieu. Vrouwen zijn op deze onderdelen meer dan mannen geneigd een links standpunt in te nemen. Op merkelijk genoeg doen zich geen verschillen voor bij een item als het al dan niet legaliseren van abortus. De verschillen in politieke stand punten ten spijt, wijkt het stem gedrag van vrouwen bij verkie zingen niet wezenlijk af van dat van mannen. Bij vrijwel alle par tijen houdt het aantal mannelijke en vrouwelijke kiezers elkaar in evenwicht. Alleen het CDA maakt hierop een uitzondering. Deze confessionele partij trekt door de bank genomen meer dan Behoudend Een eenduidige verklaring voor het feit dat vrouwen confeg- sioneler stemmen dan mannen weet Leijenaar niet te geven. On derzoekers hebben deze vraag in het verleden wel trachten te be antwoorden met de stelling dat er relatief meer oudere vrouwen dan mannen stemmen er van uitgaan de dat ouderen geneigd zijn con fessioneel te stemmen. Ook is be toogd dat de lagere opleiding en de doorgaans meer geïsoleerde positie van huisvrouwen een gro tere behoudendheid te weeg zou brengen. Leijenaar noemt het speculaties en laat het verschijn sel voor wat het is. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13